In juny 1856 kwam hy voor de eerste mael in Afrika aen; by ontscheepte den 6. Weldra was hy mei de Arabieren hand gemeen en verkreeg dóór zyne dappcrheyd den graed van luy- tenanl-generael. In 4840 wierd hy gouverneur-generael van Algiers benoemd. Den 47 juny 1845 eyndelyk wierd hv maerschalk van Vrank- ryk benoemd en twee jaercn laeler bewees hy dóór de over winning van Isly, dal hy die onderscheyding weêrdig was. Den heer Merle, het hoofd van een der grootste boekhan- «lel-huyzcn van Iloomen, is te Parys aengekomen; hy verliet die stad vóór den aenval. Men beschuldigde hem zyne salons open te stellen vóór eenen reactionnairen cerkel. De expeditie naer llaliën zal meer dan 10 millioen aen Vrankryk kosten. Den cholera woed lievig te Parysden 8 juny waren er <525 doodeu. Dry ministers hebben Ugte aenvallen van cholera. Hel zyn de heeren Rulhières, de Tracy en Passy. Hunnen toestand boezemt geene onrust in. Men wilt eene wet van wacrborg voórdraegen voorde dagbladen. Die wacrborg zou 50,000 fr. zyn. Mgr. den aertsbisschop van Parys is dóór den cholera aengetast. woede der socialisten-dagbladen. Men leest in de Revolu tion DémocraliqueHet lot is geworpen geheel Parys zal ant woorden even als in July, als in februarv, op den kreet, dien Ledru-llollin in naein der Montague en geheel Vrankryk hééft uytgeroepen. De verraders die de meerderheyd der Vergadering vormen, hebben de constitutie verscheurd dóór eene eerlooze stemming het vcrracd van Bonaparte en zyne ministers te be- krrgtigeu, en ten zelfden tyd hebben zy hel mandaet verscheurd, dat liet volk de zwakheyd had hun te geévcn, om de republiek en de constitutie te beschermen. De haetelyke hinderlaeg van Roomen moet betaeld worden dóór de kaslyding van de schul dige; de fransche republiek moet in eene verheven pooging de hergeboorte te gemoet snellen, zy moet te Parys den laetslen stryd der vryheyd tegen het despotismus winnen. Men léést in den PcupleTe vergeéfs gééft de konings gezinde meerderheyd eene bill van amnestie aen de schuldige. Men zal toch de misdaed niet uytwisschen. Als eenen moorde- naer in eene fontcyn .zyne handen wascht met bloed besmeurd, hééft daerom het water zyne ziel gczuyverd? De fontcyn, ziel loos weézen, hoewel gediend hebbende om de misdaed te ver bergen, kan hierin niet betrokken worden. Maer de pligt ver- geétende vertegenwoordigers!—Dat zyn medepligligc welke de justicie bereyken kan. Dat de reglveêrdigheyd zich haeste; want inder waerheyd, wy zeggen het u, als de moord van hel romeynsch volk ongestrait blyft, behalve 't'géén er vau de vryheyd gedaen is, zyn wy het lafherligste volk dat de aerde gedraegen hééft sedert 50 ecuwen >\v verneémen, dat het socialistisch comité van Parys verklaerd hééft, bv de aenslaende kiezing, burger Canino Bonaparte, thans voorzitter der romeynsche Nationale Verga dering, als kandidael te Willen voórdraegen. Men wéét dat Canino nooytzyne hoedaenighcyd van franschen burger verloor. Er is verleden nagt eenen ministerraed gehouden, in welken besloóten is, datgeneraelOudinol, onmiddellyk na zyne intreédc te Hoornen de vryheden zou waerborgen die den paus aen-zyn volk verleende. parys, 15 juny. Wy hóópten dat den dag van heden rustig zou zyn geweést, nieltegcnslaende de lalrvke geruglen die in omloop waren. Maer ten 1 uer des namiddags "moesten*wy de hóóp laeten vaeten. Eene diglc massa werklieden met kielen gekleed en 5 a 400 garden zonder wapens hebben zich ten hoogte van Chateau d'Eau in beweéging gesteld, naby den Boulevard du Temple. Onder die nationale garden waren er een aenlal olïieiers en wy hebben vermeend den heer Elienne Arago te erkennen, in uniform van bataillons-chif. Eenen persoon, waerin wy een oud-lid der conslitucérende vergadering meenen te herkennen, ging voorop en hief den oproerigen kreet aen Weg met de verraeders! die hel volk ins- gelyks aid us beantwoordde. Wy noemen den man niet, dien wv aldus den leyder der onrust zien, omdat wy ons welligt in al die woeling zouden hebben kunnen bedriegen. Naermale de kolom voortkwam, wierden de vensters der magazynen geslpóten en dewyl er geene polieie was om hacr tegen te houden, was zy weldra op den Boulevard de la Made leine gekomen, waer zy acnzienlyk aengogroeyd was dóór de nieuwsgierige. Een piket nationale garden met wapens, was 'tuylerslc evnde van den weg genaderd die op den boulvard uylkoml. Eenige werklieden hebben geëyscht dal zy zouden roepen: Wegviel de verraeders en 'leéve de constitutie! en tevens dat zv de ba jon netten van hunne geweêren zouden doen. Die garden hebben alle botsing vermeéden, terug wykende naer hel midden der straet, waer zich het batailion bevond, waeraen dit gedeelte toehoorde. 4 1/2 uere. In eenige wyken, vooral in de Montmartre-slraet «ellen de mannen der manifestatie, welke terug gedreéven wierden, den onheylspellenden kreét aenMen vermoord onze broeders! Men wéét hoe ysclyk in de february-omwenteling dien kreet door Parys geklonken hééft en welken bloedigen weerklank hy vond. (Nadere berigten). De vergadering is in pcrmanencie ver klaerd. liet ontwerp van den slaet van beleg is aengenomen. Middelerwyl hebben een aental leden der Montague, verge zeld van artillerie der nationale garde, zich naer hel conser vatoire der kunsten en ambagten begeéven en gepoogd er eene conventie op te rigten. Aen de Malle maekl men barricaden. Een rytuyg van den president der republiek wierd ten dien cynde omgeworpen. Den oproer isslegls in de voorsteden. Generael Cavaignac heeft verklaerd, dat men op hem rekenen mag en hv zvnen iaelsten druppel bloed vóór de orde storten zal. —Men hééft een pistoolschot gelost op generael Changarnier- hy is niet gekwetst. Men zegt dat een voórloopig democratisch-socialislisch gouvernement in het conservatorium gevormd is. Men zc,rt dat 123 Monfagnards de conventie geproclameerd en de meerder heyd en het gouvernement vervallen verklaerd hebben. Den president der republiek hééft te peërd de linie der boulevards langs gereéden en op de kaeyën terug gekomen, is hy ontvangen met geestdriftige kreéten. - Op het oogenblik dal de Estafette ter perse gaet, rigtle men barricaden op in de Jean-Koberts-slraet (wyk St.-Martin) de linietroepen vielen dezelve aen. In de straeten Sl.-Denis en St.-Martin zyn de winkels gesloólen,en op de vensters stond geschreéven metkryt: Wapens gegeéven. Men zegt dal het hoofd der kolom van demonstratie, zamengesteld uyt olficieren van de nationale garde, in massa is acngehouden en naer den generaelen staf van het Vendöme- pleyn gebragt is. Men voegt by al die geruglen, dat 40 Montagnards acngehouden zyn. Men zegt dal aengezien de moeyelvkheyd om het Élyséc te verdedigen, Louis Bonaparte te Tuileriën "gaet bewoonen. Vier democratische dagbladen zyn weder in beslaggenomen. Den man die op generael Changarnier zou geschoótcn hebben, was in kiel gekleed. Den kogel hééft eenen aide-de- camp gekwetst. Den kerel, die deéze pooging dééd, is, naer men zegt, onmiddellyk gefusilleérd. TYDING EN UYT 1 TALIËN. II Tempo van Napels zegtDen oostenrykschen veld- marschalk Nunziante, die uyt Siciliën aengekoinen is en die het bevel zal neéinen over het operatie-leger, dat op de gren zen van de pauselyke slaeten, in de provincie de la Teria di Lavoro gelegerd is, is naer Arci gemarcheérd waer Garibaldi zich met zyne benden neergeslagen had, na een gevegt tegen de bevolking en de nationale garde, die Arci en Boca-Secca verdedigden. Garibaldi, van die beweéging onderrigt, is spoe dig naer de romeynsche slaeten vertrokken. Dit dagblad voegt er by, dal de spaensche troepen, welke te Gacta ontscheept zyn, zich bereyden om naer de pauselyke slaeten te vertrekken. Men wagtte nog naer een tweede spaensch expe.litie-korps. In eene correspondentie van de Armonia van Turyn, van 4 juny léést men het volgende Ik mag u verzekeren dat de byzondere vertrekken van Z. II. geopend zvn; men hééft er eenen inventaris van gemaekl. Nadat de archieven van den II. Stoel geheel doórzog\ waren, hééft eene bende bandieten de kerken van St. Carolus, Jesus en Maria, Si. Laurcntius in Luctna; Santa Maria-del-Popolo en Monle-Sante overweldigd, de bieglstoelen uyt dezelve wegge nomen en ze op hel volkspleyn verbrand. Cicerovacchio, aen het hoofd van zyne bende, drong die kerken binnen, den hoed op het hoofd, eene brandende eigaer in den mond en alle met bylen gewapend. De overweldigers sloegen alles aen stukken en uytten de schandelykslc kreéten en godslasteringen. De Vera Liberia van Bologna bevat den volgenden brief uyt Florence, die dóór een dagblad van Milaen overgenomen is. Gv hebt slegts met voórbehouding de tyding afgekondigd welke ik u onlangs mededeelde, dat den paus het bcsluyt ge- nomen had zich met den groot-hertog- naer Florence en van daer naer Bologna te begeéven, ten evnde er tydelyk den zetel van zyn gouveniement te vestigen; dit bewvsl dal gy aen die tyding niet véél geloof liegt. Wat my betreft," ik aenzie dezelve als byna zeker en ziehier waerom ln de legenwoórdige omstandigheden kan den II. Vader zich niet naer Hoornen begeéven, helzy omdat die stad zyne magl nog niet erkend hééft,'hel zy omdat hy er de gedenk teekenen nog zou vinden van de schandelykslc ontheyligingen. Bologna zou voor hem véél beter zyn; vooreerst is zy de eerste stad na de hoofdstad, en van eenen "and eren kant hebben de inwooners in elke politieke krisis, en vooral in de laelsle, iu placts van zich te laeten vCrleyden dóór ongelukkige dwaelingen, al tyd de wysheyd en de gemaeligheyd behouden welke hen' kenmerken. Te Bologna zou den paus het gouvernement wéér kounen inriglen en hel kragt byzelten, ten eyndede liefde van zyn volk te doen herleéven. Alle liberaele mactregelen die hy zou neé- meu, zouden aenzien worden als uyt zynen eygen "wil voort- spruyteude, lerwyl die mactregelen te Hoornen genomen zynde, men dezelve zou toeschryven aen den invloed van Vrankryk Daerby moet men nog voegen, dat Z. H. altyd eene byzondere agting gehad hééft vóór de inwooners van Bologna by het kiezen zyner ministers, en indien hy voortduerend zyn" ver trouwen stelt in de agtingsweèrdige en kundige persoonen, die in onze stad niet zeldzaem zyn, zullen hunne raedgeévingen hem zeer voórdeelig zyn. genua, 7 juny. Men zegt, dat duyzende Franschen, die dóór verraed langs eene zwakke zyde in Hoornen gemarcheérd waren dóór het volk zyn vermoord geworden. De worsteling duerl hevig voort. FLORENCE. Het gei'ugl is versprcyd, dat Rusland eene lee ning van 70 millioen aen Toskane zal doen. In de haven van Ancona zyn fransche schepen loegelaelen en men hééft de fransche vlag in de forten opgesleéken. Brieven van Saint-Amand melden, dat marschalk Soult stervende is. turyn, 7 juny. Eene telegrafische depechc hééft de volgen de ofiicieéle tyding van Hoornen aengebragl: Den 5 's avonds slrcéden de Fransche nog tegen de Romey- nen. De villa Corsini is ingenomen. Geloofweérdige brieven melden dat er in den stryd legen Roomen slegts 50 dooden zvn in de gelederen der Fransche en dat in verschillende geveglen er 150 gekwetste waren. Die cyfers zyn officiéél. Men sellryft uyt Fiumicino, 5 junyGisteren hééft den vyand eenen uylval gedaen en eenige fransche gekwetst en ge dood. Dat hebben zy ducr betaeld Afgescheyden van het leger, is een roomsch batailion van 800 man, in aftogt, byna geheel op het slagveld gcbleéven, 24 bleéven er over en wy hebben ze gevangen genomen. In andere afgezonderde geveglen blééf het voordeel meestal aen onze zyde. Gisteren deéden de dragonders eenen uylval, doch lieten 14 dooden ter plaels. Men merkte de juystheyd op met welke onze jaegers te voet, schieten. Eeuen hunner hééft zes chefs der veldstukken, schot op scliot, gedood en dit op eenen aenzienlyken afstand. Op zyne beurt hééft eenen Biscayer hem aen de bewondering onzer soldaeten onttrokkenEenen kaporael, die een vaendel bemagtigd had, is op hel slagveld gedocorcérd geworden dóór generael Oudinot. Den geestdrift moet niet zelden gekoeld worden. Onze onverschrokken soldaeten vreczen niets. De buy- tengewoonc warmte en de beroovingen van allen aerd, vermin deren hunne kloekmoedigheyd niet. \N y hooren geweerschoten in de stadlussehen de koepel van St-Pieter en hel Vatikaen, ziet men een dikken rookwolk opstygen; alles toont eenen brand aen. Den schrik is in Hoornen ten toppunt en wy weéten dat alle openbaere gestiglen gerui- neérd zyn. Die Vandalen gebruyken zeker dat laetste middel om al hel haetelyke op ons te werpen, en opdat het publiek Vrankryk beschuldigen zou van verwoesting. Pius ix. de spaensche troepen. Er is gemeld, dat gene rael Cordova met zyne spaensche troepen ontscheépt was te Gaëta. Thans verneémen wy nog: Den volgenden dag haerer ontscheéping hééft er eene groote revue plaels gehad aen de poorten van Gaëta zelve; de kreéten Leéve Pius IX; vermengden zich, zegt l'Ami de la Religion, met die van Leéve Ferdinand II! en Leéve Isabella! Den H. Vader hééft zynen zegen gegeéven aen de troepen. Zy gaen onmiddelyk op het romeynsche grondgebied de positiën bezet ten, die den koning van Napels gedwongen is geweést te ver iaeten, dank aen het ten minste dubbelzinnig gedrag van den franschen generael ten dcézen opzigle, toen hy hem niet be- greépen hééft in de wapenschorsing, die hy met de republie- kaenen van Hoornen geleekend hééft. Brieven uyt Turyn melden, dat Ancona, alvoóren over te gaen, een yselyk bombardement hééft onderstaen. By decreet van het triumviraet zal hel eerste bankiershuys van Loretlen, (la sanla casa di Lorelo) onmiddellyk de soin van 50,000 krooneu ten voórdeele der schatkist storten. Eene oostenryksche divisie is den 51 mey in Perouse ge marcheérd. De troepen kwamen van Florence, langs den weg van Are/zo. Perouse is 58 mylen van Roomen gelegen en is de hoofdstad van eene der provinciën van den romeynschen staet. De oostenryksche armee bevind zich aldus op de twee zyden der Apenynen. De vrywilligers en bet viykorps, gekomman- deérd dóór kolonel Arcioni wilden weérstand bieden. Er was in Perouse eene groote woeling, geschreeuw, bedrcyging en geweldspleéging. Maer de bevolking en de municipaliteyt heb ben de overhand behouden. Den prefekt heeft de vlugt geno men en de vrykorpsen hebben zich naer Foligno begeéven met twee stukkeii geschut. Graef Lichtenstein hééft eene proclamatie afgekondigd, waerin hy zegt in de romeynsche slaeten gemarcheérd te zyn om er de regeéringlooshevd te beteugeleu en de regten van den wettigen monark te verdedigen. Hy komt als vriend en vóór de heylige zaek der orde. Volgens de Armonio van Turyn zegt, zyn er te Hoornen meer dan 5100 barrikaden opgerigt! Hel zyn, zegt dit dagblad, de Romeynen niet, maer ongeveer 28,000 Kalabriers, toska- ners, Livorneézen, Genuëézen, die de Fransche weerstand bieden en zich tot liet uytersle willen verdedigen. Roomen, 5 january. De constilueérende Vergadering is iu permanencie. Geduerendc den dag van 5 juny, bereydden de Fransche, die zich van de villa Corsini meester gemaekl hebben, de belegerings batteryën, ten evnde eene bres te schieten. Burger Carlo Mayz, oud-prelect van Ferrara, is te Roomen minister van binnenlandsche zaeken benoemd. Dien minister heeft bevolen, dat het 11. Sacrament in al de kerken zou uylgesteld worden geduerendc den aenval. Hel legioen Monara-Garibaldi heeft veel geleden. De romeynsche kavalerie is byna geheel vernield. Men zegt dat de Franschen reeds op de Monte-Pincio zyn en zy zich van Monle-Maria hebben meester gemaekt. DUYTSCHLAND. Te Mentz bad deézer dagen eene vergadering van diensi- meysjes plaels. Den stedelyken raed naemelvk bad bepaeld, dat eene zieken-belasting van 2 gl. jaerlyks van de dienstmeys- jes zoude gelieven worden, waervoór zy gratis in hel vervolg zouden verpleegd worden in het stedelyk hospilael. Zy inaeklen egier gebruyk van liet regt van verecniging, en hielden ten getalle van ongeveer 500 eene vergadering, koózen eene voor zitster en namen na eene zeer luvdrugtige en levendige dis cussie het besluyt, dat aen de plannen van den stedelyken raed, als onbillvk en ouregtveêrdig, geen gevolg moest' gegeéven worden. posen, 6 juny. Men vcrhaelt, dal in den kreyts Czarnikow eene wyd verlakte zamenzweéring, of liever verhond ontdekt is geworden. Zoo moeten by zekeren grondeygenaer 24 nieuwe metalen zesponders gevonden zyn, benevens twee cenlenaers lood en eenen groolen voórraed buskruvd. In Gollanez kogt eeneu poólschen grondeygenaer onlangs 40 zeyssen te gclyk, zoo bel heette, ten-behoeve van den hooybomv en men zégt, dat men zich in Polen over het algemeen ten behoeve van den hoeybouw ruyrn van zeyssen vóórziet. Een in bet oogloopend vcrschynsel is, dat de poólsche grondeygenaers hunne bedien de met byzondere zaglzinnigheyd behandelenen hoe conse quent zy zyn, om deéze klasse in hun belang te winnen, kan uvt bet volgende blyken. Eenen poólschen landedelman, bekend uyt de opstanden van 1846 en 1848, had eenen zyner knegten zoodanig mishandeld, dat den man er dóór in eene ziekte- verviel. Zoodra zulks onder zyne gebueren bekend wierd, hiel den deéze eene byeenkomsl, waerin besloóten wierd, dat men den onvoórzigtigen zou uylnoodigen, om den mishandelden man op alle mogelyke wvze te vreden testellen, terwvl zv voórhands alle gemeenschap met hem zouden afbreéken. HÖNGARIÊN. Men verwagt alle dagen dat de Russen in de comitaten Zaresch en Zips zullen inarcheéren. Dembinsky hééft op den weg naer Dukla, dry mylen van Eperies dóór zyne voorhoede versterkingen doen opmaeken. Hel gros van het leger van dien generael ligt nog altyd te Kaschau en Eperies. Naer liet schynt, zal Dembinsky geenen grooten slag leveren, maer de Russen dóór schermutselingen afmatten. 50,000 Russen worden langs de engte van Dukla verwagt. TURKYËN. Konstantinopelen, 24 mey. Brieven uyt Tabriz van 5 mey, melden een zeer gewigtig feyl: de diplomatische betrekkingen tusscheu den minister der fransche republiek-en hel perslsi'fie

De Denderbode | 1849 | | pagina 3