Russen in Debreczin; en juyst den 5 dag waerop dien inlogl zou hebben plaels gehad, zyn 400 Russische gevangenen van Acs le Pesth aengekomen. Den slag by Acs is vóór de Oosten- rykers den nood Ion igslen van dengehcelcn vellogt geweest 2000 Russen, hebben toen hel leven verloóren, op een retranehe- ment, dat de Hongaren in de lucln lieten springen. Men zegt dal 10,000 man van het leger van Bern hunne wapenen weggeworpen hebben en huyswaerls vertrokken zyn. Te PelerwaVdein begint het gebrek aen levensmiddelen zich te doen gevoelen 9 oosteuryksche officieren zyn door het magyïerscly volk vermoord. liet berigt wegens hel bezetten van Ofen als gcrugt me degedeeld, hééft zich bevestigd, liet legerbulletin bevat een berigt van den russisehen bevelhebber Winsin aen den gene- rael von Ramberg, waerby hy meld, dal hy den 11 met zyue troepen Ofen is binnengetrokken, zonder eenigeu tegenstand ontmoet te hebben, en dat ook Pesth geheel onlruymd was door de hongaersehe troepen. FRANSCHE REPUBLIEK. Sedert cenigen tyd heerscht eene doffe gisting in de na tionale garde van Bordeaux, waer eenige kompagnièn met de beweéging voóruyt willen, terwyl andere geheel reactionuair zvn. Dit verschil van denkwyze, doel zich byna alle dagen zien, op de uer dat de wagt aen het stad huys afgelost word. Men hoort dan beurtelings: 'Weg mei de wille"! Weg mei de rooi te! roepen. De menigte, die zich daer omtrent dan bevind, neemt dikwyls deel aen die worsteling in wóórden, welke soms tot daeden overgael. Reeds zyn verscheydene aenhoudingen uyl hoofde van die onlusten bewerkstelligd. By besluyt van den voorzitter der republiek is het 7' legioen der nationale wagt ombonden. Dit besluyt is gegrond op de zwaere oneenighedeu, die ten gevolge der gebeurtenissen van juny in dit legioen opgereézén zyn. Men meld dat den gencracl Oudinot kommandeur van het eere-legioen, lol groot-officier benoemd is; den gcnerael Vaillant, reeds groot-officier is tot het groot kruys benoemd. liet gerugt is verspreyd dat M. de Monlalembert met eene huytengewoone zending te Gaéta zal worden gelast. Parïs, 16 july. Men wéét dal gencracl Lamoricière ge zegd had het ambt van afgezant te Petersburg niet te zullen aenneémen, indien zyne benoeming niet de volle goedkeuring van den russisehen kevzer verwierf. Den hertog van Leuch- tenberg, die gelast was hierover inlichtingen le neérnen, heél't geantwoord, dat de benoeming van gcnerael Lamoricière aen den keyzer persoonlyk zeer aengenaein zou zyn, en hy de grootste agling en de meeste bewondering vóór den gene rael gevoelde. parïs, 17 july. Den procureur-generael Baroche hééft weer magliging gevraegd, om vervolgingen in te spannen legen eenige vertegenwoordigers, ter gelegenhcyd van de gebeurte nissen van 13 juny. Volgens den Courrier du Card van 12 july zegt, hééft te Calvisson eene schandelyke manifestatie plaets gehad, aen welke den pastoor der. gereformeerde kerk de hand geleend heél't. Men hééft naemeullyk een kind ten doop gebragt in het rood gekleed met eene phrygiaenschc muts op en het zelve den naem Ledru-liollin gegeéven. Eene talryke menigte woonde dien doop hy en dééd geducrig de kreélen Leéve Barbes! Leéve Ledru-RollinLeéve de -Monlagne! in den tempel weergalmen. Den pastoor heeft, naer hel schynl, niet den minsten tegen stand geboóden, om het kind onder de voórgedraegene naenien te doopen. W'ylcn den maerschalk Lefebvre, hertogvan Danlzig, was mover van een dorp in het departement van Seine-en-Marne. Elk jaer moest mén hem den budjelzyner gemeente vraegen, en den dapperen maerschalk antwoordde onveraudorlyk Mynen wcérden prefect, ik zend u het gekrabbel niet, hetwelk gy liudjét noemt, omdat ik er geenen zin aen versla. Wilt gv het volstrekt, ontvang myn ontslag. De gemeente is arm en kan haere uylgaevcn niet "bekostigen, ik kom haer uyt myne beurs te hulp; ik bezorg de jacrwedde van den onderwyzer; de huys- vesting en de schadeloosstelling van den pastor; de dienslloonen van den sekretaris, den detirwaerder en den veldwagterik bekostig de herstellingen van de kerk, de schóól en het ge- jueentehuys; eyndelyk' de bitertwegen doe ik in goeden stact stellen Ëysch'dus liiet, dat ik my met uwen budget hel hoofd breéke, ik' grouwel van papicrsnuyslery. Met znlken meyer was het niet mogelyk kwaed te worden, noch hem wegens pligtverzuvm te straffen. Doch daer het regel was, dat er ecnen wclkdanigcn budget moest weézen, mackte men er eencn in de prefeclucr, uyl ontzag vóór de centralisatie, terwyl de bureel chefs zich niet deéze zonderlinge briefwisseling zeer ver lustigden. parïs, 18 july.Men heeft vervolgingen gewettigd tegen den heer Commissaire. De magtiging is gestemd met 405 tegen 135 stemmen. Men verzekert dat generael Lamoricière naer St. Petersburg vertrokken is, voor bet aenknoopen van een houwelyk van den president der republiek met eene der niglen van keyzer Nico- laes. Den hertog van Leuchtcnberg zou zeer genegen zyn dit houwelyk te bevoórdeelen. Generael Lamoricière rekent véél op de gunst van den groot hertog Constanten, welken hy eens met de grootste eer.le Oran ontving, toen den generael in die stad gouverneur was. Twee kunstcnaers van de directie der nationale museums zyn vertrokken om de weynig belangryke schade te herstellen, die aen eenige meesterstukken te Roomen zyn locgebragt. TYDINGEN UYT ITALIËN. Generael Oudinot hééft het volgende besluyt doen afkondi gen, in welke hy de ontwapening van Roomen en de ontbinding der nationale garde beveelt Den generael-oppcrbeveffifebber van hel fransch leger, in ziende dat de burgcrwagt van Roomen, die langen tyd groole diensten beweézen hééft door het handhaven van de orde, thans van het doel hacreir inrigling afwyktinziende dat veéle ersoonm), die de eer hief verdienen den riniforn» der h urger- wagt te draegen, opvolgentlyk in haere ryën aengenomen zyn, beveélt f° De burgcrwagt van Roomen is ontbonden. 2" Zy zal onmiddelyk heringerigl worden, volgens de eerste grondslagen. 3° Eene algemeene inlevering van wapenen zal te Roomen plaets hebben. Den opper-bevelftebber hééft eyndelyk strenge maelre- gelen genomen. Eene proclamatie van den divisie-geuerael Rostolan, stelt eene sóórt van start van beleg in, die, naer men hóópt, een eyndc zal stellen aen die regeéring van den dolk en van schrikbewind. Men zal al de geregelde of ongeregelde roineynsche troepen uyt de stad verwyderen, welke nog ge wapend Roomen doórloopen met eene vryheyd, waervan zy misbruyk ntaeken en die de beste kazernen betrekken, terwyl de Fransche op de publieke plaetsen bivakkeéren. Cernuschi is aengehouden als pligtig zynde aen misdaedige ophitsingen. De constilueéreude Vergadering is dóór de mili taire overheyd ontbonden. Die Vergadering, welke de vervallen verklaering van Pius IX gedecreleérd heél't, kon niet langer blyven beslaen van het oogenblik, dat er kwestie was, het is het is hetzelfde onder welken vorm, de wcreldlyke souvereyni- levt van den paus te herstellen. Des te meer iszy uyteengegaen, haere zittingen lol betere tyden verdaegende. Zy hééft besloó- ten dal zy zich zou vergaderen zoodra vyftien hacrer leden eene voórdeelige plaels zouden gevonden hebben en de aenweézig- heyd van 60 leden de beraedslaegingcn wettig zou ntaeken. Brif.f van Pius IX aen generael Oudinot. Pius IX drukt in den volgenden eygenhandigen brief, welken hy aen generael Oudinot geschreéven en toegezonden heél't met kolonel Hiel, die aen Z. 11. de sleutels van eene der poorten van Roomen aenboód, zyne erkentenis uyt jegens het l'ransch leger en jegens geheel Vrankryk. Mynlieer den Gcnerael De welgekende dapperheyd der fransche wapenen, ondersteund dóór de regtveèrdigheyd der zaek, welke zy verdedigden, hééft eyndelyk de vrugt geplukt aen zulke wapenen verschuldigd, dat is den zegenpracl. Aen- veerd M' den generael, myne gelukwenschingen vóór het wer- kelyk deel, dat gy genomen hebt in die gebeurtenissen; die gelukwenschingen sluer ik u niet toe over het vergooien bloed, myn hert hééft hiervan ecnen afschrik,maer over den zegen pracl der orde op de regeéringloosheyd, ovei de vryheyd welke gy terug gegeéven hebt aen de deugdzaeme en eerlyke lieden, die thans rustig het genot zuilen hebben van de goéderen hun dóór God verleend, en hem zullen kunnen aenbidden met de groole plegligheyd van onzen godsdienst, zonder gevaer te loo- peu hel leven ol de vryheyd le zullen verliezen. Wat de groole mocyclyklieden betreft, die zich in het vervolg zullen opdoen, vóór die, stel ik myn vertrouwen in de godde- Ivke bescherming. Ik deuk dat hel niet nutteloos zal zyn vóór het fransch leger, de geschiedenis te kennen van de gebeur tenissen, die elkander lydeus myn pausdom opgevolgd hebben; zy zyn aengeslipt in myne allocutie, waervan ik u egter thans een zeker getal exemplaren toezend, opdat dezelve kunnen geleézen worden dóór die, aen wie gy zult goed vinden ze ter hand te stellen. j. Die allocutie zal genncgzacm bewyzen, dat den zegeprael van het lïanseh leger op de vyanden van de maclschappy be- hacld is, en die zege zal, om die rede, gevoelens van dank- baerheyd moeten doen ontstacn by alle eerlyke lieden in Europa en in geheel de wereld. Den heer kolonel Nicl, die iny, tenzelfden tyde als uwe geagtle depeche, de sleutels van eene der poorten van Roomen aengeboóden heeft, zal u den tegenwoórdigeu brief ter hand stellen. Hel is met véél genoegen dat ik dien bemidilelaer ge- bruyke, om u myne gevoelens van vaderlyke aengekleéfdheyd uyt te drukken en u de verzekering te geéven, dat ik dagelyks gebeden ten hemel sluer vóór u, voor het fransch leger, vóór hel gouvernement cn voor geheel Vrankryk. Ontvang den aposlolischen zegen, dien ik u uyt ganseher herle geéve. >1 Gaéta, 5 july 1819. Pms P. I'. IX. j> Roohén, 7 july. Des avonds trommelt men den taptoe; de tamboers doórloopen de stad voórafgegaen dóór soldaden, die met gelaedeu wapenen en de bajonet op bet geweer gaeu de ltomeynen bepaelen zich, wanneer de Fransche passeéren, het gekraey van den haen na te hoótscn. Verleden nagl heél't men 'een honderdtal persoonen aengehouden. Men meld dat er te Roomen reeds vyf fransche soldaden, onder welke twee officieren, met den dolk vermoord zyn. Er zyn roomscke burgers op dezelfde wyzc aen het leven gebragt, o'm dat zy met de fransche krygslieden rond wandelden of hen vrieudelyk toespraken. De persoonen die bleéven slaen om de proklamatién van den generael Oudinot te leézen, wierden ook met den dolk aengevallen. Verscheydene andere wandae- den zyn gepleegd geworden en alom dééd men oproepen tot de vraek. Een dcrgclyken stael van zaeken kan niet blyven dueren; 'dacrom hééft den ganerael llostotan eene proklamalie doen afkondigen, waerby Roomen in eene sóórt van belegering word gesteld. Men zal de gewapende benden die nog de stad doór- 'kruyssen doen vertrekken en aldus zullen de moordenaers niet meer kunnen mengen onder degecne die als dappere krygslie den tegen dc Franschen hebben gevogten. liet schynl dal hel bygcloof in de onderwerping van Roo men eene rol heél't gespeeld daer de Fransche het meeste voordeel bekwamen in den nagt tnsschen de feesten van St. Petrus en St. Paulus, ("29 tot 30 JunyJ zoo verklacrden de ro- mcynsche soldaetcn dat de hand Gods tegen lien was en dat de Fransche ondersteund wierden dóór dc hoylige palroonen der eeuwige stad. Te vergeél's wilde men verscheydene korpsen doen optrekken; zy verontschuldigden zich onder vcrschillige voorwendsels. Daer het romeynseh volk zelf stilzwygend bleef, zoo begreépen de opperhoofden dat het oogenblik daer was van zich uyt den weg te maeken. Wanneer men wist dat Mazzini en Avezzana' zich paspoorten hadden aengescbaft, hééft iedereen zich verhaest hetzelfde te doen. De stad Roomen is dóór de beschieting niet véél bescha digd; doch wat meer geleden hééft, zyn de paleyzen waerin bet gespnys zoo véél maénden als meester hééft geheersrht. Z. H. den Paus heél't den generael Oudinot en M. de Cor- celles tot kommandeurs van hel order van den lleyligen Gre- gorius den Grooten benoemd. roomen, 8 july. Generael Oudinot beeft zyn verblyf naer het paleys Ruspigliosi overgebragt. De municipalileyl hééft, eene proclamatie aen de liomeynen gcrigt, om le verklaeren dat zy op hacren post zal blyven, ten eyndc bacre medeburgers in deéze plegtige oogenblikkcn le beschermen. Garibaldi doorloopt met zyne troepen de landen van Tivoli cn Paleslrina. Gisteren is hel proces begonnen, ter ontdekking van de moordenaers van Rossi. Gisteren morgend hebben dc dry eerste lienieregimenlen zich onderworpen aen de fransche overheyd. Zy doen thans den dienst in de stad gezamenllyk met de fransche troepen; wat de andere korpsen betreft, deéze zyn alle ontbonden en ontwapendde mannen, die dezelve zamenstelden, vraegen in massa papieren om huyswaerls terug te koeren. Men heeft hun eene maend soldy gegeéven. De aenhoudingen dueren voort. Dc Vergadering is weézenlyk ontbonden. Toen de leden zich, als naer gewoonte, naer hunne zittingzael wilden begeéven, vonden zy dezelve dóór soldaden bezet. Canino loonde zyne officieéle leekenen aen den officier die het bevel voerde, doch deézen lachte hiermede. Te vergeél's wilde den president pro testeéren, men aenhoorde hem niet. Gisteren heeft generael Rostolan, dóór een sterk geleyde vergezeld, de stad doórloopen. Den avond is rustig afgeloopende soldaden hebben slegts eenige ntaelen by hunnen doórlogt, het gekraey van den haen hooi en nabootsen. liet onderzoek, dal gedaen is, nopens de toegebragte schade aen de kunstvoorw erpen te Roomen, heél't den volgenden uytslag gegeéven: In hetValikaen, in de zael der tapylwerken naer de teckeuingen van Raphael, is hel benedendeel van de drappery van een figuer der schildery, S(. Paulus prediking verbeeldende, dóór ecnen kogel geschonden. Die toegebragte schade kan gemakkelyk hersteld worden. De fonleyn Aqua Paolina naby dc Pancrazius-poorl, is dóór eenen kanonsbal in hel metselwerk ligt beschadigd. In de kerk San Pielro in Mon- torio, die dóór Garibaldi versterkt en bezet was en naby de bres gelegen is, zyn de uitteren van verscheydene kapellen en het dak'dóór verscheydene kanonsballen beschadigd. De balustrade dóór Giacomo della Porta gebeeldhouwd, is geheel verbryzeld dóór desoldaelen cn de peèrden van Garibaldi. Dry schilderyën van Carrachc zyn verdweénen. De kerk is geheel verwoest. Den kleynen tempel dóór dc Bramante gebouwd, op de plaels waer Sl-Petrus gekruyst wierd, is onbeschadigd geblcéven, hoewel eene bom op ecnen afstand van dry mcélers gesprongen is. Men schryft uyt Roomen 9 july, aen een fransch dagblad Toen wv ons den eersten dag le Roomen bevonden, wierden wy overal gclloóten en slegt onthaelddoch de overdreévenheyd van een gedeelte der inwooners, den schrik, de kleynmoedig- heyd van andere zyn thans veranderd in gevoelens van vrede, sedert de maetre'gelen van orde genomen zyn, lot welke wy onzen tocvlugt hebben moeten ncémcn. Men hééft dc indicie en al de troepen ontbonden, die zich niet met ons wilden vereenigen. Dc circulatie in de stad is verhouden na den aflogt, die ten 9 ucren plaets heél't. Talryke patrouille» doórloopen de stad, men houd deruststoordersaen. Al die inaetregelen hebben het beste uylwerksel. Ook ziel men de stad herleéven, dc ryluygen beginnen wéér te versche nen, de winkels worden geopend cn alles schynl aen te kondi gen, dat de stad spoedig haere bandelsbeweèging en haer ge woon voorkomen zal hernoemen, wanneer men een cynde zal gesteld hebben aen de naglclykc moorden, welke nog begaen worden. De strenge maetregelen die den generael Oudinot te Roomen by de hand heél't gevat, brengen een goed uylwerksel mede dc moorden hebben opgehoudenhet gcspuys toont meer eerbied vóór het fransch leger, en de ontwapening word regelmaelig voortgezet. M. dc Corcelles hééft onder de dagteekening van den 7 july aen hel fransch Gouvernement een verslag toegezonden, waeruyt volgt dat de eygenlyke stad Roomen niet beschoólen is geworden. Enkel van honderd tot honderd vyflig owilscn of kogels zyn in het beluvk der stad gevallen, die vyf ueren omtrek hééft, liet toewerpen tieézer ballen hééft eenige won den en de dood van ecnen persoon veroorzaekt. Geen oud gedenkstuk of museum is beschadigd. - Er zyn talryke huyszoekingen gedaen. Men lieéft veé! kostbaerc voorwerpen gevonden, die tot de kerken behooren. De Fransche zyn te Roomen overal niet gunstig ontvan gen. Toen dc Fransche langs den corso defileerden, lloót het volk en riep menWeg mei de Fransche! Dood aen Oudinot, aen de soldaden van den paus, aen Pius IX. Aen het kaffe-huys Sacchi, aen het paleys Verosi, liet met doodkreéten tegen gene rael Oudinot hooren. Deézen en geheel zynen staf trok den sabel en eenen officier reéd zelfs dreygend, te pcèrd het kaffé- huys binnen. Hcrhaelde mael moesten de Fransche de bajonnet krüysen. Eenen priester juyehte op den corso: Leéve de Fransche! en andere kreétentien schreéden verder lag hy reeds dóór den dolk gedood. De Fransche schynen hel gevoeligste vóór de» naem soldaelen van den jiaus en meer nog aen dien van kar- dinael Oudinot, PROCLAMATIE VAN GENERAEL ROSTOLAN. Aen de inwooners van Roomen.In uytvocring van de be velen van den generael-opperbevclhebber, bctrekkelyk de burgcrwagt cn de ontwapening van alle haere korpsen, zullen alle inwooners hunne wapenen en hunnen krvgsvoórraed inle veren aen de fransche artillerie, op de volgende plaetsen 1" De wyken Monti, Trevi en Colonna, in het paleys van Vcnetiën; 2° De wyken van het Champ-de-Mars, Ponli en Panonc, m het paleys Borghese 3° De wyken Rigola, Pigna en St.-Eustacbius in dc Sapienza; 4" De wyk Borgo in het paleys Torlonia 5» De wyken Ripa, Campitelli en San Angelo in het Ca- pitolium 6" De wyk Tra'nstevere te San Calisto.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3