Gelyk wy het voorzien hadden, hééft het Verbond gecnc an dere reden bv te brengen om zyn gezegde te staeven dat de nieuwe wel op l hoogcr onderwys een der schoonste monumenten van 'i liberalismus is, dan de goedkeuring zyner patroonen, de twee ininistericéle slaeven, MM. Bruneau en Cumont. Met Verbond moet zvnc leézers als welgeconditionncérde domooren aenzien die alles- eomptant aenneémen wat het hun opdient, acngezien het blad geenede minste redens ter ondersteuning van zyne gezegdens weet by te brengen. Of wel de leézers van het Verbond moeten zich nopens de oplossing van alle vraeg- slukken te vrede houden met een Magister dixit den meester hééft het alzoo gezegd, en bygevolg 'lis alzoo, of wel onzen bedorven konfrater moet 'volkomen onmaglig zyn zyne grond stellingen dóór bewyzen te verdedigen. Het eerste geval kon- nen wy niet of moeyeivk aenneémen, maer het tweede is of zeker of ten minsten zeer waerschynlyk, en dart durven zulke domme kneukels als lecraers en verlichters van 'l volk op- trccden en gewigtige vraegstukken zonder kennis of óórdeel beslissen. Leézers ven 't Verbondwat dunkt u van dit ver standig komilé van redactie In de wetgeévende vergadering van Vrankryk is men thans bezig over eene wel te bcraedslaegen voor doel lubbende de vry- hcyd der drukpers teenemael te muylbanden. Alles voorspelt dal die nieuwe wei met eene groole meerderheyd zal doórgaen en dat- het beschacfd Vranhryk te dien gevolge onbekwaam zal verklaerd worden omdevryheyd te draegen welke wy sinds 19 jacrengcnielen. Zicdaer tcaerloe de losbandighcyd en vooral de afwylting van de waere grondstellingen van godsdienst nacr toe ley den. liet is ioaerlyk te bejammeren flat hel zoo gezegd meest verlicht volk van Europa thans moet gebreydeld worden in de uyloe/Jening van een voórregt 'l geen koslclykste cencr natie is, naemelyk de vryheyd van zyne gedagten zonder omwegen te mogen uyldrukken. EAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK. ITALIËN EN DL'YTSCIILAND. Parys, 2G july. Brieven uyt Roomcn melden dat de bezet ting der Fransche van langen duer zyn zal. Zy willen Civila- Vecchia versterken, om de communicatie met Vrankrvk des te gemakkelyker te maeken. De Ooslenrykers zouden de versterkte steden in [taliën acn de Fransche laden bezetten om met alle magt in Ilongariën te kunnen vallen. De Gazelle van Milaan beweert, dat den paus besloeten hééft, zich lot alle geloovigen van het Christendom te rigten, ten eynde eene leening van 50 millioeu krooncn te bekomen. Men schryfl uyt Venetiën 15 July, aen het dagblad lc Drapcau du peupleVerleden nagt hebben de Ooslenrykers ons te Ca van el lc aengcrand. Met gevegt duerde langer dan een uer. Den vyand hééft veel volk verloóren; in zyne vlugt hééft liy vier kanons in onze handen geladen. Toen generael Pepe aènkwam, was de zege neds behaeld. Dit wapenfeyt hééft de stad met hlydschap en geestdrift vervuld. Wy weétcn stellig dat wy na lang stryden toch zullen overwonnen worden, maer wy zullen ons tot het laetsle oogen- hlik verdedigen, liever dan ons aen eene schandelykc kapitu- latie te onderwerpen. Den heer de Corcclles, den franschen afgezant, is den 1G naer Gaëta vertrokken. Dien heer is gelast aen Z. II. de voór- waerden aen te bieden voor de herstelling van het pauselyk gouvernement. Vcéle uytwykelingen verblyven voortduerend ie Civita vecchia, in de onzekerheyd over hun toekomende lol. Verscliéy- dene hunner vertrekken naer Maltha. Pater Gavazzi en generael Bartolucci hebben zich voor Marseille ingescheépt. Kenen brief uyt Konstantinopel bevestigd dat generael Luders na een gevegt van 5G ucren geheel verslaegen wierd. Een ander legerkorps der Russen, dat uyt Moldavian kwam, is leruggedreéven. Die lydingeu zyn geheel strydig met die door een ooslenrykseh dagblad afgekondigd, dat de volkomene neérlacg van Bom meld. Men scbryft uyt Agram, dal den ban Jellachich -plotseling overvallen, met verlies is moeten wyken. Kenen kapileyn, Gcorgiewitz geheeten had hel plan der keyzerlyke verraedên. De neérlaeg is schrikkelyk geweest, even als het verlies der Magyaren. Te Wailzcu hebben de Russen 450 dcodc op het slagveld gelaelen. Een avondblad hééft een nota afgekondigdmeldende dat het gouvernement per telegrafische dcpcche, de belangrijke tyding heeft ontvangen dat den Piëmont hel ultimatum van raaerschalk Radelzky acnncéml en besloólcn had de nadeelige voorwaarden te aenvcërdcn, welke dóór Ooslcnryk aen den Piëmont zyn opge legd, ter sluytiny van den vrede. Wy gelooven (zegt. den corres pondent) dal die tyding voorbarig is. liet kabinet van Wennen, na in voorwaarden toegestemd ie hebben, die het kabinet van Turyn met eer kon aenneémen, heeft plotseling zyne eyschcn vermeerderd, ter oorzaeke van den eersten gunsligcn uytslag in Ilongariën, en heeft eene som lol schadeloosstelling geëyschl, die den Piëmont niet kan belaclen zonder zich tc.ruitiecr.cn Het is voldoende, om te bewyzen, dat de som welke Ooslcnryk cyschtbovenmaete is, te onderzoekenop welke wockcr-voorwacr- den den Piëmont zich in het begin van 1849 eene leaving hééft moeten verschaffen van 20,000,000 fr. eene .leening per obligation met premiën ieder uylbcladdc obligatie wint terzelfder lyil eene premie, waeroan 75,000 fr. de hoogste en 120 de leegste is: (erwyl in leeningen van denzelfdcn aerd, in Vrankryk door de stad Parys aangegaan, het grootste getal obligation worden uyl- bctaeldlegen pari en zonder premie. Hier uyt blykl dat den Piëmont in 1885, hel totaal der leening van 20 millioen zal hebben uylbetaetd. Hy zal indedaed geduc- rende oó jaeren eene som betaald hebben van 49,954,000 in kapi- taclintrest en premiën. Men vraegl nu aen welke voorwaerden den Piëmont thans 100 millioen zal geleend krygen, als hy reeds verpligl geweést is, zulke opofferingen te doen voor de eerste leening van 20 millioen. M. den direkleur der yzerewegen hééft by eene circulaire de statie-oversten herinnerd, dat volgens art. 9 der nieuwe poslwet, de persoonen die brieven sluyten in hunne pakken of manden welke zy langs den yzeren weg verzenden, of wel in dagbladen óf andere gedrukte stukken, vervolgd zullen worden. De boete, die men hierop kan toepassen, beloopt van 150 tot 500 fr. De vragtbricven en opene faclueren zyn hier van uyigezonderd. Men zegt dat den minister van binncnlandsche zacken een uytstapje naer Engeland gael onderneémen, om er de groote tentoonstelling der koninglyke maetschappy van land bouw te bezigtigen. Op wiens kosten zal dit uytstapje gedaen worden Op verscheydene plaetsen heeft het onweder van laetsll. zalurdag rampen en ongelukken vëroorzaekt. By het dorpje Fléson waren vier werklieden en twee kinderen in eene hut gevlugt. Den bliksem sloeg in hun midden en wierp hen alle legen de deur die gesloóten was. Kenen der werklieden, den vader der twee kinderen, lag dood op den vloer. Zynen baerd en hairen waren verzengd en over zyn lichaem liep eene zwarte streép. Kenen tweeden lag buytcn kennis; de andere bleéven behouden. Te Gistingen, in Limburg, sloeg den bliksem eenen os dood, die op stal stond en stak te gelykcityd eenen graen-opper in brand. Tc Hechtel is bel hemelvuer op den kloktoren gevallen,, welks dak en houtwerk zwacr beschadigd zyn. Men wéét dal sinds eeuwen de Hollanders alleen loege- laeten zyn gewéést met de volken van Japaen handel te dryven. De europesche beschaeving hééft dus maer by middel der ba- taefschc scheéps-uylreedcrs in die eylanden kunnen dringen, en het is hunne lael en letterkunde welke dit werk van voort gang lot luyg hééft gediend. De grootste kooplieden van het land, de priesters, bonzen genaeind, de heeren van het hof, leerden er het Nederduytsch aen, en heden nog word die tael er door de kruym der natie beoefend en in agling gehouden, heden lerwyl duyzcnde vlaemscbe Belgen noch de Leeuw van Vlaen- deren, van Conscience, noch het Burgslot van Zomergem en de Drie Zustersteden van Karei Lcdeganck kennen, worden die meesterstukken der vlaenischc letter-en dichtkunde dóór meer dan eenen rvken Japonnees geleézen en bewonderd. By koninglyk besluyt van den 20 july is M. Bolin, minis ter van openbaer* werken, gemagtigd liet êerlecken van groot- officier van bet eerelegioen te draegen, dat hem dóór den voorzitter van de fransche republiek verleend is. Wy verneémen, zegt den Vlaming, dat den heer d'Anelhan, geweézen minister van justitie, in liet dislrikt van Thielt word voorgesteld, om den lieer Yseubrandl als senaleur te vervan gen. liet ware moeyeivk eenen beteren keus te doen, en wy verneémen met genoegen dat het kandidaelschap van M. d'Anelhan véél byval vind. De feesten van* Gend hebben onlelbaere nieuwsgierige naer die stad gelokt. HII. MM. den koning en de koningin be nevens de prinsen en de prinses hebben er ook tegenwoordig gewéést en hunne hooge te vredenheyd over het gulhertig onlhael in Ylaenderöns hoofdstad beloond. De kavalkaden en Iriomphprocessiën hebben sierlyk en fracv geweést, doch hebben dóór het slegt weder vcél van haeren luystcr verloóren. Zondag, vóór de intreédc van MIL MM. te Gend is er in de Brabandstraet een ongeluk voorgevallen; liet peërd van- Al. Servais, kapileyn-adjuuanl-majoor van het 2° legioen der burgerwagt, gerackte op hol en wierp zich op een kind, dal dood ter plaets gebleévcn istwee andere persoonen zyn ge kwetst geworden. Wy leézen in de gazet van Dendermonde van zondag 11. Eenen koopman deézer stad heeft in den loop der wéék eenen brief ontvangen welken inhield de aenkondiging van het zenden van twee bankbillelten der algemeene societeyt, zynde deN0S 744 van fr. 500 en N° 588 van fr. 100. By het openen des briefs bevonden er zich geene billelten in en daedelyk is er kennis van gegeéveu geweést aen hel bcsluer der posteryën. Tot lieden is men niet tot de ontdekking konncn geraeken doch het publiek word aenzogt wanneer de bovenstaende Nos moglen in belaelingof ter uytwisseling acngeboóden worden, er kennis aen de bevoegde overheyd van te willen geéven. By deéze gelegenheyd vinden wy ons verpligt bel publiek te verwittigen dat wanneer zy weerden in billelten te verzen den hebben, bet zeer geraedzaem is die wel in de brieven te sluyten en te recoinmandeéren of curehargeéren in depostkan- looren, bet welk slegts 20 cenlimcn meer kosten zal, vóór alle gewigten afgelegenheyd, dit om alle onheylen en ongemakken vóór te komen. Men spréékt véél te Dendermonde over liet onbetaemelyk gedrag van den luytenant-kolonel der burgerwagt, Al. De Be- hault, tegenover M. den burgemeester deézer stad. Ziet bier in welke omstandigheden: Den gemeenleraed bad eene vraeg verworpen van gemelden officier, strekkende om vcrschCyde gulden dóór de gemeentekas tcdoen kleedeiidaer den brief niet behoorlyk opgesteld was, dééd hel kollegie van burgemeester en schepenen ten deézen opzigle eenige aenmerkiugen in den zendbrief, waerby den luytenant-koloncl de beslissing van den raed bekend gemaekt wierd. Een uer na deézen brief ontvangen te hebben, ontmoette AL De Behault den burgemeester en wierp hem in hel midden van lalryke geluygen de grofste hekelingen toe. Het scliynt dal de zack vóór de regtbank zal worden gebragt. Den genaemden Euslacbius Matthys, geboortig van Def- linge sedert eenigen tyd te Geeraerdsbergen woonagtig, is zaterdag 14 july, dóór de korreclioncélc regtbank van Aude- naerde veroordeeld geworden tot vyf jaeren gevangenstraf, vyf jaeren bewaeking onder de polieie, en 500 fr. boete, als pligtig in de maend mey eene koey te Acren gestolen te hebben. Er word meer dan honderd millioencn kil. graen 'sjaers in Belgiën gevoerd. Indien men 10 IV. reglen stelde op 1000 kil. zou er het brood gecnen centiem dóór opsiaen en de schat kist trok een millioen. Iedereen weel dat de graenkoopers alleen al hel voordeel trekken uyt den vryën handel der graenen. Al. De Meuleuaere, onderpastor te Teemsclie, is tot onder pastor te Doel benoemd. M. Hennion, onderpastor te Oosl-Yleteren. is tol pastor benoemd te Wulpeu,. De Nation haelt een feyt aen dat inderdaed niet in het voordeel pleyt van de nauwgezetheyd des ministeries. Het aenbelangt zekeren heer Degrelle, niet genaturaliseérdeii fransebman, maer schoonbroeder van den beer Rogier. Deézen heer was, volgens de Nation, in 1859 notaris in Vrankryk en kwam in 1840 in Belgiën, wanneer by onmiddellyk gebezigd wierd in bel kabinet van den lieer Rogier met een tractement van 4000 fr. Toen dit ministerie viel, wierd den secretaris, naer Luyk gezonden en dal noemde men eene ongenade. Zoodra den heer Rogier aen bet bewind kwam, riep men den heer Degrelle terug (tegen 4000 fr.) inafwagtingdat men hem plaet sen kon. En ziedaer, zegt de Nation, twee jaeren dat den bureau-chef, zonder bureau of persooneél, in Brussel rondwan delt. Alaer schooner nog, zegt het blad, de bureau-chefs genie ten gewoonlyk maer 2700 fr. daerby den oud-titularis der sineeuer, waermede den beer Degrelle begiftigd is, kréég slegts 5000 fr. Ziedaer eene kwestie, die de Nation zal moe ten kunnen verantwoorden en reglveêrdigen. Deéze wcék hééft in T bof van assisen van Antwerpen een droevig geval plaets gehad. Den genaemden Van den Wyn- gaert, wierd dóór 't hof veroordeeld tot eeuwigdlierenden dwangarbcyd en brandmerk. De felste wanhoop greép deézen ongelukkigen aen, toen hy bet vonnis hoorde, hetwelk over zyn geheel leven besliste. De gendarmen geleyden hem dóór de kamer der geluygen naer buyten, in welke eenen lialvca liter op de tafel stond. In bet voórbygaen greép Van den Wyn- gaert dit voorwerp en sloeg cr zich zelve mede op zyn hoofd dat het glas in bryzels op den grond viel en by zelve bebloed nederzeég. De eerste wóórden die den wanhoópigen uytte warengééft my een pistoolDen geneésheer is gekomen en heeft de wonde onderzogt en verbonden. Dezelve is niet gevaerlyk. De verledene wéék in den morgend, is den don der gevallen op de hoeve van de weduwe Joseph Goossens, te Zele (distrikt Dendermonde). De gebouwen, de meubelen, een peérd, dry verkens, véél graen en veevoeder zyn dóór de vlam men verslonden. Met groolemoeytehééft mende kocyën kunnen redden. Niels was verzekerd. Alen rekent de schade op 6000 fr. Ten zelfden tyde is er te Zele in den stal van de kinderen De Vylder dóór den donder eene koey gedood. De uytwyking schynt omstreéks Yperen en Rousselaere véél veld te winnen. Een dertigtal familiën, groolendeels be- hoorende tot de gemeenten van Passchendaele en Moorslede, maeken zich bereyd om naer de Vereenigde-Stacten van Ame rika te vertrekkenzeven deézer huysgezinnen zullen met dc eerste dagen weggaen. Men schryft uyt Gend Onze stad hééft een groot verlies gedaen AL Van Ovcrslraelen-Roeland, dien jongen en voórtref- felyken bouwkundigen, die zich reeds in zoovéél omstandigheden dééd onderscheyden, is ten gevolge van den cholera gestorven. M. Van Overslraeten was den maeker van bel plan der leeg- ten te Brussel, hetwelk den prys toegeweézen wierd in den kampslryd van 1847 en van liet plan der kerk van Ste-AIaria te Schaerbeék. Het is ook aen hem dat wy den pragtigen triomf wagen der Alaegd van Gend lc danken hebben. Al, Alolitor, professor by de Universiteyt van Gend, is insgelyks aen den cholera overleden. In den nagt van woensdag lot donderdag laetstleden zyn er dieven in bel kantoor van den lieer Yan Opliem, notaris en burgemeester te Acrschot, gebroken. In een naesf gelegen ka binet hebben zy met bylels poogingen gedaen om in den cof- freforl ie geraeken, welke zy eenigzins beschadigd hebben, doch zonder den zeiven te kunnen openen. Zy hebben eenige papieren van weynige weerde in brand gesloken, waerschynlyk hééft dit gediend om meer licht te verschaffen. Verleden zaterdag hééft den donder te Brussel op de Vaert, ecu peërd, dat in eene karre gespannen was, doodge- slaegen. Den voerman en eenen anderen ventj die onder de karre waren gaen schuylen, zyn bevde zwaerlyk gekwetst. Te Weiteren is eenen vyfiienjaerigen jongen dóór eenen anderen jongeling die nauwelyks zyn zeventiende jaer bereykl lieéft, vermoord. Volgens den Journal de Tournay lieéft een zevenjaerig kind, om zich te vreéken over eene kaeksmeét, welke het van eenen boer ontvangen bad, eene graenmyi, aen dien landman, loebehoorende, in brand gestoken. De vlammen, zich lot de wooning uytstrekkende, hebben ook deéze in asch gelegd, en daerby is de doglcr des landmans in den vuergloed omgeko menDeéze vreveligheyd van wege eenen zevenjaerigen jongen is genoegzaem ongehoord. Sedert den 1 january tot den 1 july van deés jaer, zyn er in de munt, te Parys, geslaegen geweést vóór 97 millioenen 5 frank-stukken vóór 15 millioenen goude 20 frank-slukken en vóór 50 duyzend franken koperc munt dus zamen 112,050,000 fr. nymegen', (Holland) 22 july.Verleden vrydag, bad hier eene weddingschap van 500 guldens plaets tussehen den lieer baron van Brakcll en eenige andere heeren deézer stad. Baron van Brakell nam aen, om in een uer en dry kwarl le peërd te ryden van Nymegen nacr Kleef en terug. Die héén- en tcrug-rid is eenen" afstand van acht en een half uer. Baron van Brakel zelf, volbragt de rid in den tyd van honderd minneten; dus vyf minneten binnen den bepaelden tvd. Hel peérd is daegs na de by na ongeloofclyke rid gestorven. Wy hebben gemeld, dat Mgr. den bisschop van Gerra van II. AL de koningin-moeder van Holland een gouden bisschops- kruys met keten en een koslbaer missael-stoeltje ten geschenke lieéft ontvangen. In den Tyd Noord-IIoll. Courant vinden wy die geschenken volgcrderwyze beschreéven: Hel kruys is met elf koslbaere witte edelgesteenten inge legd en niet minder dan de kelen aljerkunstigst bewerkt. Het vlak van den prie-dicu rust op eene console als voet stuk, dat dóór eenen arend, een zeer eygenaerdig zinnebeeld met betrekking tot het gebed, word geschraegd. liet midden stuk van bet vlak bevat een allerliefst schilderstukje d l'aqtui- relle, dóór II. M. zelve vervcérdigd onder de oogen van wylen Z. Al. Willem II, en naer eene schildery van Van Orley, deel maekende van II. D. kabinet. Het stelt de II. Maegd vóór met het kind Jesus. Alwie bet een en ander verneemt en ziet, roemt ten hoogste de edele gevoelens, welke de doórlugiige vorstin ken merken, en brengen hulde aen het verbeven en eraaekvol, bewys haerer hooge erkentelykheyd.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2