Uyt dc residentie Ballen (HoHandsche Indien), is als een zeldzacm voorval en als een liewyshoe gevaerlyk tigers kunnen zyn, wanneer zy dóór den honger gedreéven worden, medege deeld: dal in het midden van de maend april, binnen de dessa Lamook, onder Kaliwiro, in Lcdok, eenen tiger des avonds onverhoeds eene wooning is binnengedrongen, in welke zich negen persooneu bevonden, en onverwyld eenen hunner heelt aengegreépen en gedoodeenen der aenweézige had den liger, voor dat hy zyne proey losliet, met eenen rystslamper eenen slag op den kop toege'bragl, welken hem vóór eenige «ogen blikken bedwelmd dééd nederslorten; de algemeene ontstel tenis egter was oorzaek, dat deéze oogenblikken onbenut «loe ven, en spoedig daerna den tiger met verdobbelde woede de aenweézige persoonen aenviel, met het gevolg, dal alle min oi meer gevaerlyke wonden bekwamen en twee kinderen gedood wierden; eerst daerna begaf de tiger zich op de vlugl. Dc grondëygendommen van den heer Hudson, die Ie koop geveyld worden, ten gevolgen vau den ondergang van dien eugelschen koning der ijzeren wegen, worden geschat op eene weerde van 700,000 ponden sterl. ongeveer 17,500,000 francs, Men leest in de Morning Chronicle (engelsch dagblad) Lola-Monlès, die zonderlinge vrouw, die in dc laetste gebeur tenissen in Beyeren eene groote rol gespeeld hééft, is thans in houwclvk getreéden met Georg Trafford Heald, die van het tweede regement der lyfwagt deel niaekt. De plcgtigheyd had eerst plaefs in de fransche katholyke kapel en daerna in de fransche katholyke kerk St. Georg. (Hanover Square.) Den heer Ileald is nog eenen jongeling, die nauwelyks meer- derjaerig is. Zyn inkomen beloopt, zegt men, ongeveer 550,000 fr. per jaer. Het is een zonderling verschynsel, dat tegenwoordig aen de Engclsche kust der Oostzee zulken overvloed van haring word gevangen, dat men geb,rek lieéi't aen vaetwerk, om den- zelven in te zouten, terwyl om deézen lyd van liet jaer gewoon- ivk geenen visch in die wateren word aengetroflende haring vangst op de kust van Schotland is daerenlegen niet ruym. Men schryfl uyt Konslantinopelen den 5 july: Eene schrikkelyke brandramp welke in den nagt van den 20 tol den 27 in het voórgeborglc van Pera woedde, hééft eene overgroote verdelging aengerigt. Van S tot 0000 xnenschen zyn gedwon gen in het gebergte eene schuylplaets te zoeken. Men wyt dit ongeval aen de kwaedwilligheyd toe. MEJOVFVROUW SONTAG. De Kevue el Gazette des Theatres haell ccnc schoonc daed van mejuffer Sonlag (gravin de Rossi), aen. Mejuffer Sonlag was de dogier van arme looneclspeélers by den schouwburg te Darmstadt. Zy was gekend van alle duylsche uyl- ■wykelingen, die door ellende uyt hun land verdreéven wierden en nacr Vrankryk kwamen om hun brood Ie bedelen. Op eenen avond, toen zy, na eene vertooning van Don Juan, den schouw burg verliet, vond Elvire op het tooneel dry jeugdige en bloózende meysjes. liet was zeer koud; haere moeder stond nevens haer en zong eenige gezangen uyt haer land. filejuffer Sonlag erkende die bedrukte moeder, die nauwelyks dertig jaer oud Icon zyn. Zy herinnerde zich dal de ouders dier vrome liner in den schouwburg te Darmstadt dikwijls op hunne armen gedroegen hadden. De zangeres naderde de arme vrouw, vroeg haer met eene ontroerde stem haer adres en steeg vervol gens in haer rytuyg. Dienzelfden avond klopte eenen ryk geklecdden livreyknegt aen de deur van een kamertje op de zesde verdieping van een huys in de voorstad des Tempels. Wie is daer zegde eene vrcesaglige stem. Hel is eenen vriend, die u eene goede tyding brengt. De deur wierd geopend en den knegl trad binnen. Zie liicr eenen brief, welken ik gelast ben u ter hand te stellen. Neem en lees. Dien brief luyddè als volgt Bcgeèf u morgen by den heer B...., Cliausscc d'Antin, 17... Gy zult daer 5000 fr. ontvangen welke ik u schenk. Keer met n uwe kinderen naer Darmstadt terug. Ik belast my met haere ii opvoeding. Keen, dit is geenen droom! riep de arme vrouw uyt. Maer zeg my toch den mem van den cdelmocdigen persoon, die my zulke giflc doet «Ik mag u dien llians niet zeggendoch te Darmstadt zult qy hem kennen, n Des anderdaegs kleedde de vrouw haere doglcrs, als of hel feest geweest ware en nog vóór den avond, was zy op weg naer Duytschland. Geduerendc T jaeren ontving zy een pensioen dat haer toeliet haere dogiers eene Schitterende opvoeding te gccven. Eene van deéze trad in het Conservatorium te Berlijn en thans 'is zy eene der pcrels van het duylsch tooneel. lfaercn narm zal ik egter niet zeggen. Hel is slegls twee jaeren geleden, dat zy dien liaerer weldoenster hééft leercn kennen. Indien men llians de oogen werpt op eene kaert van Eu ropa vind men dat dry vierde gedeelten van dit werelddeel onder de krvgswelten slaen. Van de negen groote hoofdsteden zyn er vyf in staet van beleg Parys, Weenen, Berlyn, Roomen en Napels. Madrid was zulks verleden jaer. In twee andere, Konstantinopel en Petersburg, heerscht eenen altydduerenden staet van beleg, onder den naem van absolutischc monarchie. Een vierde gedeelte van Vrankryk is in staet van belegbyna geheel Pruyssen met de lthyn-provinciën, in staet beleg "het beyerseh palatinaet, liet groot-hertogdom Baden, liet koning- ryk Saksen, in staet van beleg; byna geheel Oostenryk, te weéten Gallieicn, Transylvaniën, Moraviën, Lombardiën en Venetiën, in staet van beleg; de hertogdommen Sleeswyk en Holstein, in staet van beleg; ïoskaenen, de'Romeynsche Stae- ten, Siciliën, in staet van beleg; Ierland is vóór de afschaffing van' het Habeas corpus ook in eene sóórt van staet van beleg; eenigen lyd geleden is geheel Poólen nog in staet van beleg verklaerd. Indien dit nog een weynig voortduertzal men ner gens geene weézenlyke vrybeyd in Europa meer vinden. DUYTSCHLAND. Gcnerael Lamoriciêre is den 23 te Berlyn aengekomen en heél't zich daer naer Petersburg ingescheept. Volgens sommige is Zwitserland op dit oogenblik liet onderwerp van levendige diplomatieke onderhandelingen zoowel aen Oostenryk als aen Vrankryk cii Sardiniën zouden van onze zyde voorstellen gedaen zyn, ton eynde gemeensciiap- pelyk maatregelen te neémen, dat Zwitserland niet langer een loevluglsoórd vóór woelgeesten van allcrley aerd oplevert, daer dit land op deéze wyze voél' de rust en veyligheyd van Europa als gevaerlyk moet beschouwd worden. Hoe uyteenloopeiid de denkwyze van ons kabinet eti die van Munclien on eenen ook zyn moge, zoo moet locli de gemeenscliappelyke vrees vóór de democratische propaganda bewerkt hebben, dal gezegde staelen de pruyssische voorstellen hebben aengenomen en hierin zou de oorzaek gelegen zyn van de concentreéring van beyersche en ooslenryksche troepen, op de zwilsersche grenzen. Men is van meerling dat Vrankryk ten opzigte van dit vraegstuk slegts eene passieve houding zal kunnen aenneémen. Bastadt is dóór de Pruyssen bezet. Gcnerael Holleben is er voórloopig gouverneur benoemd. De stad hééft zich op ge nade overgegeéven den 23, ten 5 neren namiddag. Tiedemann, Corvin en Willicli zyn streng opgesloólen. 500 mail hebben iu de kazematten de wapens ncérgelegd. HONGARIËN. De Oostonrykers hebben Waitzen veriaeten. Gorgey licéft met 44,000 man en 120 kanons vóór diq stad stand genomen. Den 16 zyn de Magyaren te Waitzen verslaegen. Uyt Bucharest word van den 2 july liet volgende bc- langryk berigt gemeldZoo even is eenen rnssischen koerrier aengekomen met de tyding, dat de Hongaeren ook uyt Her- rnannslad waren verjaegd. Den weg van Freek lot aen die stad is geheel met lyken bedekt. Van voóren lieéft Engelliardt, van agler Ilaydte lien zoo in de engte 1 gedreéven, dal zy niet eens den lyd hadden zich te vereenigen. Bern is ontsnapt. iu de omstreéken van Komorn hééft llians gevegt plaets. Men hoort liet kanongebulder lot Komorn toe. Veéle dorpen der omstreéken staeu in brand. Men kent geene omstandigheden. Komorn word nauwer iugesloóten. FRANSCHE REPUBLIEK. iwurs, 25 july.Men verzekert, dat liet gouvernement strenge maelregelen genomen hoéft, ten opzigte van de vremde vlugtelingen. 80 Poó'lcn hebben bevel omvangen binnen de 24 lieren Parys en binnen de dry dagen Vrankryk te veriaeten. Heden zyn reeds dertig vlugtelingen vertrokken. Men verze kert, dat den maelregcl zal uytgcslrekl worden op een groot getal vremdelingen die thans in Vrankryk verblyveti. Den Journal des Dcbats, spreékende over de zending van bet ultimatum van Oostenryk aen den Piémoiit, zegt liet vol gende: u Wy verneémen, dat"den lieer von Brack, den oosten- rykscheu afgezant, die gelast is met den Piëmout te onder- bandelen, dèn 19 july aen liet piëmonteésch gouvernement een ultimatum overhandigd beeft, door prins von Sclnvarlzenberg, kabinets-opperhoofd, te Weenen, geteckcnd. Dit ultimatum meld, dat indien dc laelslc voórwaerden, dóór liet kabinet van Weenen voórgcdraegeu, binnen de vier dagen niet aengenomen waren, de onderhandelingen als afgebroken zouden aënzien en den ooslenrykschcn afgezant zou teruggeroepen worden. De nota van prins van Sehwarzenberg, was, naer men zegt, in harde en dreygende termen opgesteld. Men kan niets dan den grond en den vorm dier mededeeling betreuren, in een «ogenblik dat liet picmonteéscli gouvernement al zyne magt noödig heeft, om de inwendige moeyelykheden, die dreygen uyt te bersten te vereffenen. Dien toestand van zaken verdient al de opmcrkzaemlieyd van bel l'ransch gouvernement, dal niet onverschillig kan zyn in tegenwoordigheid van liet gevacr, dat liet ecnig couslitu- lionneél laud van 1 taliën bedreigd. paris, 21 july. Den national legt op zyne wyze uyt, wacrom liet werk in Vrankryk niet herneemt. Wy hebben, zegt dit dagblad, eene omwenteling te verwaglau, zonder dal men noglans kan zeggen ten wiens voórdeelc dezelve zal plaets hebben. Zal die omwenteling vóór Louis-Napoleon, vóór Hendrik V of vóór dc zoónen van Louis-Pliilippe plaets hebben? Niemand kan zulks zeggen, noch zell's vóórzien. Daerenboven liet is gelyk ten wiens voórdeelc dezelve zal geniaekl worden, men zal ui alle geval met de rcpnblickacnen, die nog zeer lalryk zyn, moeten aft ekenen, liet is dus niet eene maer 'twee dry óf vier omwentelingen die wy te verwagtcn hebben. M. Commissaire, serjant en volksvertegenwoordiger is woensdag avond te Saverne acugeliouden, onder den valschen naem van Sebastien. Het gouvernement hééft, naer men zegt, lieden morgend dcpeclien uyt Turyn ontvangen. Die depeclien zyn zeer belang- ryknaer liet scbynt, vraegl liet kabinet van Turyn de goed willige interventie van Vrankryk tusschen liet leger van Radelzky en liet piëmonteésch gouvernement. Tydingen uyt de Guadeloupe ontvangen, maeken melding van bloedige wanorders, diedaer ter gelegenheyd der kiezingen uytgeborslen zyn. "Te Marie-Galaute was eenen persoon wellelyk aengeliouden; dc bevolking nam party voor den aengehoudenen en 2000 landbouwers trokken legën liet groote burgl op. Het garnizoen dóór de milicie en eene kompaguie ontscheépingstroepen van de brik I.e Cygne ondersteund, gelukle er egter in de oproerige uyleen te dryven, die zich in de velden verspreidden, verscliey- dene wooningen in brand staken en die, welke bun weerstand boódeu, onmedoogend vermoordden. Sclioetclier en Perrinon zyn in de Guadeloupe gekoózen. Eenige inlichtingen zyn laeter aengekomendoch zy zyn in liet geheel niet geruststellend; zy bevestigen ongelukkig al die schrikkelyke misdryven. Den gouverneur-generael der Guade loupe is te Marie-Galante gebieéven, om hel geregtelyk onder zoek te ondersteunen dat hv bevolen §eéfi.. Pahys, 25 july. Eenen brief van Boomen meld dat niet alleen daeden van verwoesting, maer moorderyen de soldaeten van bet triumviraet gekenmerkt hebben. 80 priesters zyn ver moord geworden iu een klooster. De berogte romeynsche dames die cartouches maekten, zouden eygenllyk gerekruteerd zyn by... de publieke vrouwspersoonen. Wy weéten niet of dit waerheyd beval. Correspondance Alen spréékt van eene reys van den paus naer Parys. Dit. nieuws néémt cenig gewigt. Den president en de ministers zouden Pius IX te gemoet gacn tot Bourges. Het komileyl van welgeéving vau den Staelsraed hééft bet onderzoek geëyndigd van 't gedrag van SI. De Lesseps te Boomen. Hel komiteyt lieéft tot dc berisping besloólen. M. Vivien is verslaggeéver benoemd. Het gerugt dat in omloop geweest is, dat er eenen voor stel zou gedaen worden, dc jaenveddc van den president der republiek te vermoederen, word thans bevestigd. Alen zegt zelfs dat die vermeerdering 50,000 l'r. per maend zou bcloopcn. In den Corsaire léést men het volgende; Alazzini en zyne beyde ambtgenoóten zyn in Engeland aengekomen. Zy hebben zich onmiddelyk in betrekking gesteld met Ledru- Rollin, Boichot, Alarlin Bernard, enz. Denzelven avond lieéft men al dc uytgeweékenen lot eene groote vergadering byeen- geroepen. Eenen beroemden muzyk-liandelaer, in de Regcnt- straet woonende, stond eene zael van zyn buys dacrloe af. Na dry neren beraedslaegens hebben de heeren Ledru-Rollin, L. Blanc, Fclis Pyat, Catissidièrc, Alartin Bernard, Boichot, Rattier en de romeynsche triumvirs eene staatkundige maet- schappy, onder den naem van bet toekomstige Europa gesligt. Deéze maelschappy zal weékelyks byeenkomen, om haere pro- clamatiën en andere openbaere stukken gereed te maeken, met liet oog op den acnstaenden zegeprael der sociale republiek TYDINGEN UYT II ALIEN. Vyf-en-twintig afgeveêrdigden der constitneérende Verga dering hebben bevel ontvangen, zich binnen de 24 ueren oji eenen afstand van 45 mylen uyt Roomen te verwyderen. Kapitcyn Calvagui, ex-directeur der policie, is aengeliou den op liet oogenblik, dal hy zich naer Civita-Vecchia zou begeéven. Alen lieélt eene groote lioeveéllieyd kostbaere voór- werpen, staven goud en zilver, en 55,000 gouden krooncn in zyne koffers gevonden. Het dagblad Speranza te Roomen, is afgeschaft, omdat hetzelve verscheénen was zonder zich acn de censuer of aen de herziening te onderwerpen. -Men zegde den 14 te Roomen dal Pius IX zich le Napels bevond.-In eene proclamatie van den brigade-generael Alorrls, gedagteekend van Vilerbe, word gemeld dat eiken persoon by wien men verborgene wapenen zal vinden, onmiddellyk zal gefusilleerd worden, indien zyn voórig gedrag niet geheel onberispelyk is. Alen zegt dal Garibaldi al de aengehoudene persoonen, die zich in de sterkte Narmi bevonden, lieéft doen in vrybeyd stellen. Garibaldi lieéft le Tivoli eene belasting geheven. Dien gcnerael voert thans oorlog voer eygene rekening. Hy lieéft eene brug doen springen en zoo de fransche genoodzaekt eenen grootcn onweg le maeken. Alen schryfl uyt Roomen, den 16 july: Gisteren is er eenen Tc Drum gecelebreerd, om God vóór de herstelling van den Paus te bedanken, 100 kanonschoten, om 4 neren des namiddags, op liet kasteel St.-Angelo gelost, kondigden het feest aen en de pauselyke vlag wierd lenzelfden tyde opgesteéken. Eene ontelbaere volksmenigte was op dc been, en alom boorde men de geroepen dreunen vanLeére de Fransche Lecvc Pius IX Leéve den gcnerael Oudinot In de welstellende wyken wierden de soldaelcn niet bloemen bcstrooyd. Op dc Sl.-Pietersplaels, was den gcnerael Oudinot verpligt van zyn peèrd le slappen, en door liet juyclicnde volk wierd hy schier iu zegeprael naer de kerk gedraegen. Des avonds was de stad heerlyk verligt en men lieéft niet liet minste ongeluk te betreuren gehad. Te Civita-Vecchia lieéft er ook dcrgelyk feest plaets gehad. Den gcnerael Oudfnot lieéft te Roomen eenen nieuwen stedelykeh raed aengesteld. Hy lieéft ook bevolen dat al de krygsgevangene romeynsche officieren, die zich te Civita- Vecchia bevinden, in vrybeyd gesteld worden. Verseheydene inwooners der omstreéken van Roomen, die levensmiddelen naer de slad brengen, vcrhaeleii dat talryke persoonen uyt Roomen komende, stukken onbruykbaer zilver werk voor de geringste pryzen verknopen. Sedert 2 july hééft men te Roomen 36 persoonen aenge liouden betigl van verschillende misdryvenzy zullen in bet kort gevonuisd worden volgens de millilaire wetten. Dc bvzondere tydingen uyt Roomen melden, dal de slad geheel rustig is en dat alles wéér tot orde terugkeert. Volgens eenen brief, word de som dóór het gouvernement der republiek ttylgegeéven op 40 millioen krooncn of 200 millioeu francs begroot. Er is nog niets beslist over de terugkomst van den H. V. te Roomen, doch 't schynt stellig dat II. het koningryk Napels niet zal vcrlaelen vóór de verlossing van de koningin. Pius IX zou uyt dankbaerheyd vóór de edelmoedige gastvry- lieyd welke hy in Napels hééft genoólcn, zelf het kind van Koning Ferdinand liet doopsel toedienen. Overigens verwagt men de verlossing der koningin ieder oogenblik. Kardinael Antonelli lieéft, naer men zegt, in naem van den paus acn elke katholyke mogendheid eene nota gezonden, om haer te vraegen, dat zy dóór een officiéél verdrag, in het toekomende de onschendbaerheyd van dc pauselyke staeten en de herstelling der lydelyke magt zouden waerborgen. Naer liet scbynt, zou den 11. Vader slegls op die voórwaerde terng keeren. Sterbini is er in gelukt dóór de vlugt zich te onttrekken aen een mandaet van acnliouding, dat tegen hem uytgegeéven is. Wat Cicerovacchio betreft, deézen is er, naer het scbynt, in gelukt zich by Garibaldi te vervoegen. Er is bevel gegeéven den berugteu pater Gavazii acn te hon den; doch men wéét niet wacr by is. Hy liad twee paspoorten, eene engelscbe en eene amerikaenschc. De cngelschc is bern ontstoólen dóór iemand, die in zyne plaets vertrokken is en de policie hééft geweygerd de amerikaenschc te viseéren.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3