Turksche polilick er in belrekl cn cyndigl mei Ic zeggen dat zync yezondheyd zwak is. Een ander bcrigl melddal de ovcrgacf bcsloólen is in raed ran Kossulh, Bern Gorgey en andereKossulh heeft, scgl men dejuwcelen der koninglyke kroon medegenomen. Den keyzer hcéft 60,001) roebels op syn hoofd gezel. Beyde beriglen syn men zegl.n Paskewilz hcéft bcrigl gegeevendóór cenen brief, die begint: Ilonguriën is aen den voet van Uwe Majesleyl geboóyen! Den zelfden brief zeyl dal Gorgey in het hoofdkwartier is. In het laelsle gevegt is Hem van zyn peerd gevallen, cn aen de schouder gekwetst. Zyn horlogie bevind zich, in de handen van Ilaynau. Eenen bulletin van den veldtuygmcester Ilaynau, meld dat de opstandelingen omtrent Szorev, ten getalle van 50,000 man, onder het bevel van Dembinsky, óp de vlugt geslaegen zyn. De verliezen welke de Magyaren gedaen hebben, zyn over groot. Volgens eenen anderen bulletin zouden de Kussen een hongaerscl» legerkorps tot boven Debreczin gedreéven en 0000 krygsgevangenen genomen hebben. Den groot-hertog Constan- tyn hééft aen dit gevegt deel genomen. Men schryft uyt Weenen, den 12, dat er daegs te voóren ecne nota van lord Palmerslon belrekkelyk de zaek van Honga- riën toegekomen is. Engeland bied zyne bemiddeling aen om dé zaekèn op eene vreédzaemc wyze te vereffenen. Men schryft uyt Weenen den 18, aen de Consl. Zcilung, «en Berlynsch idad Het gerugt loopt dat Gorgey met 50,000 man en Dembinsky met 20,000, niet vrywillig de wapens heb ben neergelegd, zonder voórafgaendelyke onderhandelingen. Het schynt dat er eene conferentie hééft plaels gehad tusschen Gorgey, Ooslcnrykers en Kussen en dat de voórwaerden zyn voórgeschreéven. Hongariën zoude dóór een gemengd korps bezet worden; Kossulh en Bern zouden paspoorten vóór Enge land krygen en de forteressen zouden overgegeéven worden ua de bekragtiging van eene algemeene amnestie. Den hongaerschcn Ryksdag die thans te Grosswardein zetelt, heéfl de republiek met byna algemeene stemmen ver worpen en de wetligheyd van het huys Hapsburg erkend. Gorgey hééft in vier weéken eene marscli van ongeveer 150 mylen te midden van de grootste moevelykheden en steeds dóór de overmagt bedreygdafgelegd. Een verzuym van 24 neren van %zync zyde moet hem in de noodzaekelykheyd van zich over le geéven gebragt hebben, daer het hem anders gelukt ware zich te vereenigen met de van Temesvar lerug- gedrongene legermagt van Bern, die zeer aenzienelyk was. Men verzekert van goede zyde dat een deel van het korps van Gorgey onder de keyzerlyke wapens overgaet. De onder werping is met algemeene stemming der officieren besloten. FRANSCHE REPUBLIEK. De vereffening der schulden van Lodewyk-Philip is thans zooverre gevorderd, dat men zich een denkbeéld van hel actief en passief kan vormen. De weerde der onroerende goederen, toebehoorende aen Lodewyk-Philip en zyne zuster mevrouw Adelaide, kan op 250 millioen franks gebragt worden. Er is beweézen, dal die goederen gemiddeld slegls 1 12 per cent op brengen, „hetgeen slegls eene inkomst van 4 millioen voorde geheelc koninglyke familie zou daerstellen. De schulden bedroe gen 50 millioen, welke by middel van het verkoopen van bos- schcn zullen worden belacld. Men zegt dat, ten gevolge van verschcydene gesprekken van M. den generael Yaillant met den voorzitter der republiek en met M. den minister van buylenlandschc zaeken, het bevel naer den generael Oudinot is gezonden, om zynen terugkeer naer Vrankryk uyt te stellen. Het gerugt is versprcyd dal M. de Gorcelles, sinds eeni- gen tyd in Italiën ziek, op zyn uyterste ligt. Het schynt dat M. de Lamartine eenigzins van zyne ziekte hersteld is; doch hy heéfl de kiezers van Loireteenen brief toe- gesluerd, waerin hy verklaert, ter oorzaek zyner zwakke gezond- lieyd, buylen stael te weézen hel mandacl te vervullen, dal zy hein opgeleyd hebben. l)oór een zeer zonderling toeval, hetwelk cglcr by de veélvuldige slaetkundige wisselingen niet vremd is, hééft den heer Franck-Carré, voórzitler van hel hof van appel, die een der vleyëndsle adressen aen den voorzitter der republiek aen- boód, tydens zyn laelsle bezoek te Kouanen, in 1840, in zyne hoedaenigheyd van prokureur-generacl vóór het hof der Pairs, het hoofd geeyscht van de samenzweerders van Boulogne cn van den aepleyder derzelve, Lodewyk-Napoleon Bonaparte. De correctionneéle regtbank der Seine hééft uytspraek gedaen in de zaek van de heeren Pierre Bonaparte cn Gastier. Eerstgemelden had aen den tweeden eenen kaekslag in volle vergadering toegebragt. Het vonnis erkend de provocatie van wege den heer Gastier en néémt dezelve in opmerking vóór de toepassing der straf. Ingevolge art. 511, van hel burgerlyk wetboek, is Picrre-Napoleon Bonaparte veroordeeld tot 200 francs boet en de onkosten, vóór alle schade en intrest. Men zegt stellig, dat vermits paler Ventura geene pas poort vóór Parys kan bekomen, hy naer Amerika wilt vertrek ken, om daer in de nabyheyd van Philadelphia een klooster te stiglen. Volgens poólsche brieven hééft de legenwoórdigheyd van generael Lamoricière te Krakau, eenen sleglen indruk op de bewooners gemaekt. De russische uniformen alleen zyn de beletsels dat men hem geene charivari toebrengt. Men is legen de republiek van Vrankryk, die zoovéél beloofde en niets vol- bragt, Den generael moet eene amnestie vraegen vóór de poól sche uytwykelingen. Deczc zal niet gelukken en ook, men houd er niet aen. parys, 21 augusty. De vervanging van de heeren Dufaure en Passy is bepaeki. Het is zelfs twyfelachlig, dat zy blyven tot de heropening der kamer. De Trappisten gacn in den Martinique eene landbouw- sligting oprigten. Ledru-Kollin is eene wéék te Parys geweest, en is thans wéér vertrokken, lly hééft het denkbeéld zich over te geévcn, verlaeteu, omdat zyne vrienden hem hebben opgemerkt dat men hem naer een verwyderd land kon verbannen en er by eene beweéging, geen opperhoofd by de hand zyn zou. Twee volksvertegenwoordigers, de heeren Bolland en Pierre Malardier, zyn vóór drukpers-overtreéding veroordeeld, den eersten dóór hel hof van assisen der Cöle d'Or tot 5 jacren gevangenis en 40UU francs boete, en den tweeden, dóór het hof van assisen der Nièvre, lot 4 jaeren gevangenis en 5UU0 IV. boete by verstek. Men kan zich de beweégreden niet uylleggcn, welke die twee vertegenwoordigers aeugezet hebben, om zich te onttrekken aen publieke debatten, die aen den jury onder worpen geworden zyn; althans denkt men algemeen, dat er eene geheymzinnige overeenkomst tusschen beyde bestond. Den sardinischen minister van buytenlandsche zaeken hééft twee depeches geleézcn, waerin gezegd word van wege de kabinetten van Londen en Parys, dat deéze het tractaet be schouwen als eene daedzaek, geschikt vóór de omstandigheden. Zy laelen den Piemonl aen zyne eygene magl over indien hy niet toestemt. ONTVANGST TE PARYS DER HONGAERSCHE TYDING. De telegrafische tijding, de onderwerping van Gorgey acnkon- digende, cn die een cyndc stelt aen den hongaerschcn opstand heéfl hier eenen diepen indruk gemaekt. Men voorspelde sedert lang die onderwerpingomdat dit volle, hoe heldhaftig ook, niet worstelen kon legen Oostcnryk en Rusland. Doch men was ver wonderd over die plotselinge onderwerpingdewyl de tydingen schecncn aen te loonen, dal de hulpbron der hongaersclie gene racis geenszins uylgepul was. De onderhandelingen der overgaeve moeten sinds twee maenden tusschen de Rassen en Gorgey begon nen zyn en toen deczen zag dat allen weerstand onmogelyk wierd, sloeg hy de overgaeve voor aen Rem en Kossulh deéze wcygcrden kragldaedigzy hoopten den winter te bereyken cn in dien tyd kon er in westelijk Europa eenige gebeurtenis onlslacn, die hun voordeelig wiis. Van daer de onccnigheyd tusschen de generaels. De nadering van den herfst had de Russen reeds praglige beloften doen voorslacn. Wal zal Rusland nu doen! Zal hel kosteloos, op zyne schatkist, Oostenrijk hebben bygestacn? Men hééft altyd gedagt dat Oostenrijk een stuk grond zoude moeten afslaen of Rusland in zync hcbzuglige plannen op Turkyen helpen. Men wilt dal de oosle.nryksche gencraels, over eene maend nog wan hoopten, de Hongaren voor den winter te onderwerpen, zonder een groolen slag te wacgen, cn dat zy gevracgd hebben, dat Pruysscn en Begeren in de worsteling zouden komen deelcn. De onderwerping van de Hongaren zal de picmontecsche kamer lol zwygcn brengendoch Oostenrijk ook onhandclbaerdcr macken in de zaek van Roomcn, welke drcygl aen Vrankryk zwaere moeye- lykliedcn op te leveren. (Correspondentie.) BEI.ANGRYKE NOTA VAN HET FRANSCH GOUVERNEMENT. In eene nota naer Ga'cta gezonden verklaert het fransch minis terie aen den paus, dal generael Oudinot, zyne instruclien over- trecden licéfl door de volmagl, waermede hy bekleed was, aen de kardinaelen over te geévcn en vooral omdat hy door zyn slilzwy- gen de handclwyzc van de commissie van kardinalen schynt te wettigen. Hel gouvernement bcrigl 7. dat van heden af Vrank ryk en zyne vertegenwoordigers zich hel oppergezag te Roomen in alle akten des gouvernemenls avnmaligen, dat ingeval den paus, zyne raedgeévers, of eenige andere persooncn zich hiertegen wilden verzetten, de vertegenwoordigers van Vrankryk hunne proleslaliën als niet ingekomen zouden beschouwenen des uoods dóór het bezettingsleger de billyke regten van hel fransch leger zouden doen eerbiedigen. TYDINGEN UYT ITALIËN. Ten gevolge van eenige moorden en andere gewelddac- digheden te Roomen op ontwapende soldaelen gepleégd, hééft den luylenant-geuerael, opperbevelhebber van de troepen van H. M. de koningin van Spaniën Fernando-Fernandez de Cor dova, hel volgende bevel afgekondigd Art. 1. Er word eenen laetsten uytstcl verleend van 48 neren, om al de wapenen in handen der plaelselyke overheden afteleveren. (Dit bevel is aen de inwooners der provinciën Spoletto, Ricti en Yelletri gerigl.) Art. 2. Al wie na dit lydverloop, nog wapens zou in zyn bezit hebben of veischoólen houden, zal voorden krygsraed gebragt worden. Word den houder pligtig gevonden, dan zal hy binnen de 24 ueren gefusilleerd worden. Ten eyude de pligli ge te kunnen ontdekken, zullen er buyszoekingen gedaen worden. Art. 5. Alwie zal acngchouden worden uyt hoofde van boon, aen iemand van bel spaensch leger toegebragt, of in bezit van vuer- of andere wapenen, van sleenen of stokken, zal dóór den krygsraed gevonnisd en daerua gefusilieérd wor den, na de geestelyke hulp ontvangen te hebben. M Art. 4. De benden baenslroopers, die welke de publieke correspondenliën acngchouden of zich pligtig gemaekt hebben aen geweldaedigheden jegens voórnaeme persooncn, zullen insgelyks vóór den krygsraed gedaegd en gefusilieérd worden men zal bun slegls nog lyd geévcn om de hulp des godsdienst te ontvangen. Art. 5 Die welke in de ryën der republiekaenen in de vrykorpsen of by de ongeregelde troepen dienst genomen heb ben, en die zich niet binnen de 48 ueren naer bun respectief land zullen begeéven (ter uytzondcring van die, welke een eerlvk en wettig bedryf uyloel'enen, of met hunne familie in hunne tegenwoordige verblyfplaels gevestigd zyn en wiens goed gedrag dóór den gonfalonier of den pastor hunner plaels besiaiigd is) zullen aengehouden en zeer streng gestraft worden. Art. 6. Die welke de manifesten of bevelschriften der over heden zullen afgescheurd of bemorst hebben en die scliande- lyke en met de goede orde slrydende schriften of drukwerken zullen aengeplakt hebben, zullen insgelyks vóór den krygsraed gedaegd en streng gestraft worden. Art. 7. Scheldwoorden of hoónende redevoeringen legen Z. II., onrustwekkende liederen, scheldwoorden tegen de gecon stitueerde overheden, de priesters of de vreédzaeme burgers, zulleii dóór eene byzondere regtbank liiel de grootste streng- heyd.gestraft worden. Art. 8. De kaffehuyzeu en andere publieke vergaderplaet- sen, zullen ten 10 ueren 'savonds gesloóien worden. Deover- treéders zullen gestraft worden met gevangenis en met eene boete in eveuredigheyd van de omstandigheden der contra- venlie. Art. 0. Ai de talrykc zameuscholingeu die, dóór eene vyandelyke akte, aen de eerste aenmacning om uyieen te gaen zouden weerstand bieden, zullen dóór de gewapende magt met geweld uyteengedreéven worden. Hel tegenwoordig besluyi zal geduerende 8 dagen op alle publieke plaetsen, in geheel de provincie aengeplakt blyven, op dat iedereen van hetzelve kennis zou kunnen hebben. Men schryft uyt Turyn, den 15 augusty: De kamer der Gedeputeerde hééft zich by dringend hevd, in gelieym komileyt, met de beraedslaeging over hel vredestraktael bezig gehouden. De vredesvoórwaerden zynde herstelling der oude grenspalen; de betaeling van 75 millioen, ten titel van schadeloosstelling, waervan 40 millioen aenslonds; hel overige binnen de 20 maendenverwydering der oostenryksche troepen, binnen de 15 dagen na de bekragtiging van bel traktaet. Er volgt uyt de diplomatische stukken dat geene mogendheyd den Piëmont eenigen onderstand hééft geleend. De Kamer hééft schier met eenpaerigheyd de oorlogschatting geweygerd. Het ministerie hééft op nieuw acngedrongen en de Kamer zou nog eene zitting houden, om eene vaste beslissing te neémep. Twee inwooners van Comacchio, die Garibaldi eene schuylplaets verleend hadden, zyn te Bologna binnengebragt om gefusileérd te worden. Men schryft uyt Milanen, van den 15 augustyVolgens geloofweêrdige nariglen is de bevolking van Venetiën tot den jammerlykslen toestand gebragt. Van den 50 der verledene maend duert de beschieting en alle punten der stad lyden er dóór. De inwoone.is zyn gedwongen eene schuylplaets buyten de mueren te zoeken. In het arsenael alleen bevinden er zich 4000 behoeftige. Schier ganseh den voórraed van mondbehoef ten is uylgeput. Om de bevolking vóór de laetste onhevlen ie bevryden hééft den maerschalk Radelzky eene proklamatie doen afkondigen, waerin hy, ter gelegenheyd van het vrede verbond melden Piëmont, de nutteloosheyd van allen verderen tegenstand aen toont. roomen. Hel Giornalc di Roma meld, dat den paus, als eene byzondere blyk van zyne erkenlelykheyd, aen al de gekwet ste of zieke fransche soldaeten van de expeditie, eenen vollen aflaetin de doodsuer verleend hééft. Garibaldi is zegepralend in Venetiën aengekomen. Het volk heéfl hem in zynen geestdrift tot admirael der republiek benoemd. Mazzini hééft hein met de grootste welwillendheyd ontvangen. Den Giornalc di Roma gééft het volgende verslag over den brand die in bet romeynsch collegie hééft piaets gehad Gisteren, 8 augusty, in den morgend, berstte er, inen wéét niet hoe, in de kapel San Ludovico, in het romeynsch collegie, eenen brand uyt. die zich weldra met een schrikwekkende heviglieyd voortzette. De romeynsche Vigili en de fransche troepen snelden onmiddellyk toe; doch zy konden, uietlegen- slaende al hunne poogingen, niet beletten dat dit schoon gebouw geheel de prooy der vlammen wierd. Het kabinet van naluerkunde, dat aen die kerk paelt, wierd ook dóór de vlam men vernield; men gelukte er eyndelyk in het Kircher-museum, de bibliotheek en de overige gebouwen van dit groot en pragtig getigt aen de verwoestingen van bet verslindende element te onttrekken. Een fransch dagblad gcéfl de volgende inlichtingen over de twee geheyme zittingen der turynsche kamer, belrekkelyk liet verdrag met Oostenryk (t NYy verneémen met spyt, dat den Piëmont op bet punt is in eene politieke krisis te vallen, in welke dit ryk gedompeld word dóór de vermetele hardnekkigheyd van eene oppositie, die gelyk is aen die, welke haere laetste rampen veroorzaektc. Wy ïicbben gezegd dat de piëmonteésche kamer, eene eerste mael in gelieym comité vereenigd, om te bcraedslaegen overdefinan- cieélc gevolgen van het sluytcn des vredes, de noodige sub sidien geweygerd bad lot hel volbrengen der verpligtingen in liet verdrag gemeld. Een tweede c< mité hééft piaets gehad om de uytleggingt a. der ministers te aeuhooren. Indien wy goed onderl igt zyn, is die tweede zitting niet min lievig geweest dan de eerste. De oppositie zou er zich zeer lievig uylgelaeten hebben tegen bet gedrag van het gouvernement sedert den veldslag van Novare. Vrugleloos heéfl liet ministerie geworsteld tegen de blinde strekkingen der ineerderlieydvrugleloos heéfl hetzelve, met de stukken in de hand, beweézen, daldeeysclien des overwinnaers die vóór liet overige niet ovcrdrcéven waren, op bet gouverne ment gedrukt hadden en nog drukten als eene strenge noodzae kelykheyd; vrugleloos hebben de ministers beweézen, welke poogingen zy aengewend hebben om gunstigere voórwaerden te bekomen en vooral om de 85 persoonen te redden, die van de amnestie uylgezonderd zyn. De kamer heéfl de reglzinnige uytleggingen van liet minis terie onlhaeld dóór scheldwoorden. Wat de kwestie van subsi die betreft, heeft zy in haere eerste weygerende stemming volherd en er is geene waerschynlykheyd, dat zy op die stem ming terug zal komen. Wy leézeu in eenen brief uyt Gaëta, die dóór de Espana afgekondigd word, dat liet gouvernement van Z. II. met eenen vertegenwoordiger van bet buys Rothschild ecne lecning van 26 millioen acngegaen hcéft. Hetzelfde dagblad kondigd nog brieven af van zyne correspondenten bv liet spaensch expeditie leger in Italiën." Uyt dezelve blykt, dat de spaensche troepen Terni, Spolete en Rieli bezetten. In de twee laetste steden zyn de Spanjaerds met groolc blydschap onthaeld en het pauselyk gouvernement onder de toejuychingen der bevolking her steld. Te Terni, integendeel, hebben de inwooners zulke vyan delyke strekkingen geloond, dat den opperbevelhebber zyne soldaeten hééft moeten beveélcn niet dan gewapend uyt te gaen. Men léést in de Gazelle van Roomen. den 9 augusty: De veélvuldige uytvallen der omwentelin'gsbladeii tegen Roomen raekeu dit punt: Dat men hier een zuyvcr geestelyk Gouvernement herstelt, waeruyt over 't algemeen de wereld- lyken gesloóien zyn. M Wy zullen niet aenhaelen, dat zelfs onlangs bet grootste deel der ambtenaeren wereldlykcn waren. Wy houden ons te vreden ie verklaeren dat op dry ministers, waervan wy reed6 de benoeming hebben aengekondigd, er maer eenen prelaet is. b Dry prelaeten bestieren voórloopig als pauslvke buyten-

De Denderbode | 1849 | | pagina 3