gesligten, welke Conciliën zou het acnhaelen indien het, hy voórbeéld, een wereldlyk lid bestuerder van hospicic-goederen kende die een groot aenlal dagwanden van de administratie legen 9 a 10 guldens hel dagwand zou hueren en deéze danacn arme dompelaers tegen 1 schelling par roede of 55 guldens het dagwand, voortverhueren Welke Conciliën zou het Yirbond aenhaelcn indien het, bv voórbeéld. gebeurde dat dit zelfdeadminislralie-lid aldus aen geringe mcnschen 'l een jacr een zeker getal roeden aen 1 schelling par roede zou voortverhueren en hun 'l volgende jaer dit gemest palalerland ontneémen om het dan zelf met tarwe te bezaeyën en aldus wel dobbel van zyn voortverhuerd land ie trekken? Indien het gebeurde dat er zoo een lid was en dóór onzen bedorven konfraler moest gekend zyn, wy vraegen hem welke Conciliën hy zou aenhaelen om dit" gedrag te verregtvcérdigcn <d' te schanvlekken Den Dcnder-bode was over eenigen tyd cenen strael- jongen, op wiens klap het Verbond zich niet geweerdigde te antwoorden; nu besteed het de twee derde van zyn blad om kinderpraetjes en onnoozclen rimram tegen den Dcnder-bode uyt te kraemen Welke groole verandering mag er sinds 5 a 6 weéken aen ons blad gekomen zvn Het Verbond zegt dat den Dcnder-bodc cenen rooden republickaen, ecnen communist, eenen oproermacker, en nog meer andere schoonc dingen is; maer liier op v ra egt men Is hel wacr dat er aen onze burgcrwagten te peerd dóór dcr- zclvcr oversten, M. Daubremeene lekkere maellyd is gegeé- ven? Is het waer dal zekeren ties, wiens vader representant is en eenen voornoemen patroon van T Verbondgcwcygerd heelt den gezondheydsdronk aen don koning te beantwoorden, zeg gende dal hy en geheel zyn buys republiekacn was Hel Verbond heeft in zyn voórlaclsle Nr gezegd dat wy communist zyn omdat onze velden niet voél dóór den vyand konnen verwoest worden en dal onze apolekers potjes en pan- nekens niet véél kwaed konnen. Wy zullen aen onzen bedorvc- ling antwoorden dal wv meer in onzen nedrigen slael tevreden zyn dan inenigen bedekten communist die met hoopen bunders in bezit hcéfldat wy konlenler zyn dan menigen grondeygenaer die met honderde dagwanden aen 10 fr.'t dagwand gekogt hééft 't welk hy nu 40 en 50 fr. verhuert; dal wy zoo zeer acii ecnen hoopgronds niet vastgehegt zyn dan dat wy ons vader land zouden veriaeten om het in vmnde slreékon vóór een 10 guldenstuk par bunder van gesupprimeerde abdyëu en kloosters te gaen opkoopen etc. etc. etc. Onzen aen 't ministerie verslaefden konfraler wilt hlyven loochenen dal er jaerlyks bvzondere vraegen op de budgetten van elk departement vóór de pensioenen gedaen worden, en by zegt dat alle afgehoudene sommen van de pensionnarissen in ontvang op den budget gebragt worden, liet geen eene welgecondilionnecrde leugen is, aengeziën den budget van middelen en wegen er geen hoegenaemd gewag van jnaekt. Gaepl, leézers van T Verbondgy word ten over vloede met leugens, valschheyd, bewimpelingen en vuyligbeyd gespysd, daer van zult gy welhaesl vet worden. V Den gepluymden spreekt spotswvze in zynen lolk over eenige mossel kens die wy gcëélen hebben wy zullen bern antwoorden dat wy zoo ryk niet zyn dan Iry om oesters te céten, maer dat toch onze mosselkens belaeïd waren, terwyl zommige rykc schoeflelaglig genoeg zyn om den overschot der oesters van den dinér van Cecilia te gaen opeélcn zonder te leggen. V Onzen doórluchligen gebuer zegt dat den Dcnder-bode beter is om scheldnaemen uyt te brengen dan om gezonde redens te geéven. Hééft onzen konlVater al vergeéten dat wy hem over 5 a vier maenden met een beéldeken hebben vereerd omdat hy ons in een artikeltje van 29 liniën 51 van de walge- lykste scheldnaemen in plaels van argumenten naer T hoofd wierp? Indien hy dit vergeéten hééft, dal hy het ons zegge, wy zullen hem nog eens zyne litanie onder d'oogen leggen. Het Verbond gispt ons in zyn laetsle Np omdat wy niet gemald hebben dal de schóól van M. Van Ncrum in het konkoers te Gend de twee eerste pryzen hehaeld heeft. Het bladje zegde dat het zich vóór 't oogenblik onthield van bedenkingen te inaeken over onze slildzwygendheyd. Weet dien sukkelaer niet dat wy en alle trelfelyke mcnschen met zyne bedenkingen lagchen? Noglans, ofschoon het gevoegelyksle zou geweést zyn te wagtén om dien iiylslag aen te kondigen tol dal de pryzen aen die verdienslelykc leerlingen plegtiglyk zullen uytgereykt worden, zouden wy metgrclighcyd deézeaikondiging hebben ge- plaetsl, had M. Van Neruin ons, zoo wel als aen onze konfraters deéze mededeeling gedaen; wy zouden zelfs hel artikel opge nomen hebben waerin hy zyn eygen zeiven zoo zeer verheft, al had het nog zoo vleyënd geweést, doel) wy zouden dan gezegd hebben medegedeeld. Als het Verbond of M. Van Nerum dóór het Verbond te vcél aen het van Nerum's potje zal roeren, zul len w y ook onze beurt hebben, maer dat men dan niet jammerc. Onzen konfraler verergert zich in zyn laetsle Nr omdat wy de verdwyning der oesters gevergd hebben lydens de exercitiën der burgerwagt, die omtrent de vuvlnisputten plaels hebben. Men zegt als 'stellig dat de defileéringen aldaer hebben plaels gehad 'om de belofte te volbrengen die zommige heeren van 't Verbond persoonlyk aen de onderwysters van zedelykheyd etc. hadden gedaen, en dat by gevolg de pullen op de bepaelile uer der exercitiën geopend en vercierd waren. Onzen bedor- veling schynt ons spotsw vze den II. Antonius vóór patroon tegen' de icnlaliën te willen geéven; maer wy zullen hem zeggen dat wy liever den Heyligen vóór onzen patroon hebben dan zyn verken aen T welk onze Verbondmannen zoo zeer verknogt schyiten. Dat sóórt dan sóórt zoeke, simiiis simili gaudeal. Het Verbond zegt dal de Antwoord der Hospicic-heeren eene acnecnschakcling is van onnauwkeurigheden en van acnhacUngen die niets gemeens hebben met de opgeworpene vraegpunlen; dat in het gansche opstel niets doörslraell als rankunc en spyligheyd etc. Wy dacgen hel blad uyt ons eeue onnauwkeurigheyd. eenige rankuuc of'spyligheyd iü g'heel hel werkje aen ie w vzen, en dan zullen wy oórdeelen. 'T is niet genoeg met dit zoo maer onbeschoflelvk te zeggen, men moet zulks konnen bewyzen, des te meer, omdat de gansche stad, het Verbond uylgezonderd, van het tegenstrydige overluygd is. Antwoordende op de vraeg die wy 't Verbond in ons voór lactste Np loestierden nopens de Uydre de Lernc, hangt onzen konfraler ten onpasse den onnoozelen uyt, en schynt aen die dood nog te Iwyffelen. Daer het publiek er anders over geóór deeld hééft, zullen wy in die zaek niet dieper ingaen, doch er enkelyk by voegen dat onzen man wel wéét dat het ondier de dood des kruys gestorven is. Men leésl in 't Verbond van Aelst van zondag 11. Kampslryd tusschen ontslagene miliciens en volontairen van het helgisch legerenden opsteller van Den Dendcrbode. Wy, jongmans, oude miliciens en volontairen van hel belgisch legerbeligl van versletenheid door den opsteller van Den Dendcrbode, ook jongman Stellen hem voor een kampslryd om le weten wie van ops, wy of hy, hel MEESTE en het VEItSTE versleten en bedorven is. Eenige oude soldaten. Het geringste óórdeel zal bevatten dat wy ons wel zullen wagten dergelyken kampslryd aen te neémenindien die eenige oude soldaclen het vóór eene eer rekenen en er op roemen hel MEESTE en het VERSTE versieéten le zyn, proficiat met de kans; want daer wy van onzen kant, nog geenc sleéle ondergaen hebben, zouden wy zeker vóór wat versieétenheyd betreft, ver liezen; maer indien die oude soldaclen eenen kampslryd willen aengaen om te zien wie hel MINSTE versieéten of bedorven is, dal zy zich laeten kennen en dan zullen wy zien of wy ons aen hun zouden willen vervuylen. Voorleden maendag had de prysdceling plaels aen de leerlin gen van 's ryks lecgere hoofdschool alhier. Deéze plcglighcyd wierd voórgcgaen dóór verschcydcne wel uylgcvoerde alleenspra ken en choorzangcn icclke wonder wel aen het uylgelcézen publick bevallen lubben. Vervolgens is er eene fraeye drama ten tooneele gevoerd onder lilcl van Le fils repentant, welke ons zeer wel gesmaekl hcéfl en waerin de leerlingentot eer hunner meesters en zich zelve, icacrc blyken van vernuft en gevoelgegeéven hebben. Wy moeien hier eglcr mei spyt doen opmerken dal het stukje voor de helft syner weerde vcrloörcn heéfl dóór d'ongeschiklhcyd der plaels, want de toehoorders die een weynig van het theater ver- wyderd waren, konden nauwelyks de helft verslacn van 'l géén de aklcurs zegden, en dit door het gcducrig gewoel van voorby- rydende karren en wagens en 'l gesnater der op slraet speélcnde kinderen. Wy racden de directie der schóól aen in het toekomende de prysdceling op de oude akademie zael le doenmeesiers en leerlingen zullen dobbcle vrugl uyt hunne prysbacre moeyte trek ken en de aenhoorders dobbel vcrmack verschaffen. Dynsdag en Woensdag viel deéze voldoening len dcele aen de leerlingen van Mejuffrouwen Cammaerl en AV ander speelcn. De stukjes die de leerlingen van bcyde schooien hebben gespeeld, waren zeer fraey en zyn mei veel vastlieyd en kunde vertoond geworden, zoodaenig dat wy moeien bekennen dal geenc der beyde voortreffelijke meeslcrssen zich eenige moeyte gespaerd hcéfl om luiere leerlingen teel gewapend in hel publiek le doen verschynen. Wy moedigen Mejufjr. Cammaerl en Vandcrspcclcn aen met hae- ren gewoonelyken icver den moeyclyken weg le blyven bewande len, zy mogen reeds vcél aenspraek op de erkentenis der ouders macken en zullen zich aldus meer en meer hel vertrouwen weér- diy ma eken. LAETSTE TYDEN'GEN UYT IT ALIËNVit ANK. RYK EN HONGARIËN. aenkomst van den paus te napels. Heden, i september, len 4 uereu namiddag is den paus te Napels aengekomen. De schepen zyn niet regl naer Porlici gezeyld, maer hebben cenen omweg gemaekt ten eynde den II. Vader het schouwspel der haven te doen genieten. Den Paus hééft verklaerd dat hy den brief van den Presi dent als nul of nietbeslacnde aenziel. Den president beeft aen de mogendheden eene nota gezonden om haer le doen weélen dat zynen brief geen politiek karakter had. Men verze kert dal Vrankryk ernstig aen toegeévingen gaet denken vóór wal de zaeken van Hoornen betreft; het zou tyd worden. Men leésl in den Nazionale: Men verzekert, dat Z. H. zou gezegd hebben, in antwoord op den br^efvan den president, dal hy op twee milliocn soldaclen kunnende rekenen die hem niets opleggen, hy liever deéze gebruykten hy dien ten gevolge Vrankryk bedankt en hetzelve aenzoekt zoo spoedig mogelyk zyn grondgebied te veriaeten. De inunicipalileyt te Roomen het hout willende verkoopeu dal gediend had om barricaden te maeken, ten eynde met de opbrengst diër verkooping eenige leveraers le belaelen, hééft geuerael Rostolan zich hier legen verzet, zeggende, dal dit buut vóór de Fransche moest dienen. Men zegt, dal Z. II. zich naer Forellen zal bcgeéven, waer gcene vremde troepen zyn op ecnen afstand van tien mylcn in de ronde. Daer zal den II. Vader, onder de bescherming van O. L. Vr. van Lorelten, na eenen drydaegschen vasten, eene proclamatie aen zyne geloovigcn zenden en hun vcrleenen wat God hem zal ingeéven. Ziehier het middclbacr getal exemplaercn, welk de tien voórnacinste dagbladen vóór hunne geaboitneérden op de post verzonden hebben L'Union -4,757; La Palrie A,740; TUnivcrs 4,902; TAssemblee Nationale 7,107; VE sla felle 7,774; Le National 8,695; Les Dé- bals 40,591Le Cönslüulionncl 27,065; Le Siècle 25,082La Pr esse 28,021. Komorn is nog niet in de banden der Russen. Die sterkte is slegls door 20,000 man verdedigd, terwyl zy dóór 60,000 Russen en Ooslenrykers belegerd word. Het garnizoen wilt eene algemeene vergiffenis vóór geheel Hongaryën als eerste voórwaerde der overgave. MERKT-BERIGTEN. De Anlwerpsche gracnmcrkl van gisteren was onbeduydend. Van tarwe en rogge, waren er van elk 59 zakken le koop gesteld, men hcéfl vóór de tarwe belaeld, 44 lot 15 BCl., den zak of 1 1/2 heel. en vóór de rogge van 8 lol 9 BCl. zelfde maet. 78 zakken haver waren er Ier merkt gevoerdmen hééft betaeld vóór i 4/2 heet. 10 a 12 fr. De boter die heden ter merkt gebragt was, is een weynig ver hoogd in prys; men hééft vóór den kilogram (in kuypen) betaeld, 14 1/2 a 15 1/2 st., 1 fr. 51 a 1 fr. 40 centiemen; aerdappelen zyn aen de voórige pryzen verkogt, 8 a 10 sl. het 1/4 hectoliter 72 a 91 centiemen. Voorleden zondag is den agtbaeren heer Benedictus Bruneau, advokaet, lid der volkskamer, gouverneur der maetschappyën van yzeren wegen der Dendervalley en Jurbise, president der Thierry Martens Commissie etc. etc. lot de belangryke bedie ning van kaporael der burgerwagt gekoózen. Men zegt dat hy sedert die benoeming wel eenen voet gegroeyd en 10 duymen verdikt is, zoodaenig dat hy toch op iets gaet beginnen le trek ken. Wy zullen er op letten en onze leézers met de waerheyd bekend inaeken. In den avond van 9 deézer is er eenen persoon, zich noe mende Jean-Bte. komen logist vraegen by L. D'Or, herbergier alhier, welken met alle vertrouwen aengenomen wierd. Jean- Bte. begeerde een goed avondmael, eene schoone kamer en een goed bed le hebben, het welk hem alles wierd gegeéven; maer hoe groot was de verwondering van den Logement-hou der wanneer hy des s' morgens om negen ueren Jean B. ging opwekken en deézen dóór de venster verdweénen was, een schoon blauw laken kleed eene zwarte zyden faillie medege nomen hebbende aen den Logement-houder niet anders lae- lende vóór belading dan eenig papier vóór zyne rekening op le maeken. Onzen stadsgenoot, M. J. De Windt, leerling by de hooge schóól te Gend, komt zyn examen van doctor in de medecynen met groole onderschcyding vóór den centraelen jury le Brussel, af le leggen. Den heer postmeester van Ninove, aen wie wy in ons laetste Nr de opmerking maekten dat hy eenen vóór ons bestem den brief op zyn bureel had gehouden, hééft ons geschreéven dat den brief na posttyd was in de bus gesteéken, en dal er na 5 uereö 45 minueten 'savonds geene gelegenheyd meer is om eenen brief naer Aelst te verzenden, ten zy des anderdags op zelfde avond uer, het geen eene zeer gebrekkige en vóór veéle nadeelige verzending daerstelt. M. V. H. moet dus weéten of hy zynen brief vóór of na die uer in de postbus gesteéken hééft, wy wagten op eene antwoord. Het zyn loch kragtdaedige spaerzaemheden die ons pap- liberael ministerie ingebragl hééft: de contribution zyn in Oosl-Vlaendercn, zoo men wéét, van 8 1/2 ten honderd ver meerderd en nu is er al kwestie van die spaerzaemheden al te schaffen, aengezien de ambassadeurs met hunne traktemen ten niet meer kunnen leéven. Zie hier wat wy in hel brus- selsch dagblad I'Emancipation Ieézen Indien wy wel ingelicht zyn, zou de jaervvedde loegeweézen aen onzen zaekgelastigden te Madrid dóór den titularis gansch onvoldoende zyn verklaerd. M. Dujardin is genoodzaekt zyne verplaelsing of zyne terugroeping te vraegen. Men verzekert ons dat M. dTIoffschmidt op dit oogenblik verscheydene rcklamatiën van dit slach onder handen hééft, welke hem dóór legatie-opperhoofden of sekretarissen zyn toegezonden, in zooverre dat onze diplomatie ganschelyk in wanorde verkeert. Geene naemen willende aen de rugtbaerheyd overleveren, om onze aenhaelingen le staeven, zullen wy enkel herinneren wat er ten opzigle van het gezantschap van Roomen gebeurt. M. den prins de Ligne vraegt zyne terugroeping sinds de maend mey lest, misschien ook sinds demaend april. Wy moe ten gelooven dat hel ministerie regtzinnig sprak toen het in de maend juny verklaerde te vergeéfs eenen opvolger vóór M. den prins de Ligne gezogtle hebben. Sedert de verklaering van het ministerie zyn er dry maenden verloopen, en M. den prins de Ligne blyfl, ondanks de wet, senateur en tevens minister by den vremden. M. den gouverneur De Jaegher heeft een tweede meester stuk uylgegeéven: het is eenen brief by welken hy in july lest degedepuleérde der provinlie uylnoodigde om den Koningen de Koningin te Gend le gaen groeten S'il pouvail vous cou- vcnir, schrééf hy, de vous joindred MM. vos collègues SUR LES LIEUX, pour salucr, cette occasion, LL. MM., cl de vous réunir un instant avant l'hcure préciléc,je pense que vous pour- ricz étre repu saus atlendre. Uyt eerbied vóór de welgevoeg- lykheyd, zullen wy ons onthouden deéze zinsnede te vertaelcn; wy zullen enkelyk doen aenmerken dat M. De Jaegher aen de leden der Kamer een staelken van zynen schryftrant hééft willen geéven, gelyk hy onlangs een ander meesterstuk aen de provintiale raedsheeren opgedischt had. Hy hééft hen willen doen gerieken hoe kiesch en geurig den zeiven was; maer wy twyfelen groötclyks of de gedeputeerde de uylnoodiging aenveêrS hebben, van zich sur les lieux te vereenigén. Vlaming.) Mcv. Rolin, cchlgenoóle van M. den minister van open- baere werken, hééft haeren negensten zóón, (haer dertiende kind/, ter wereld gebragt. Koninglyke besluvten vergunnen aen de hier onder aenge- duyde gemeenten hulpsommen vóór het verbeteren haercr buertwegen Oost-Vlacndcrcn. Segelsem, 1000 fr*Schoorisse, 2000 fr. St-Gillis, hy Dcndermonde, 1000 fr.Herdersem, 2000 fr. Denderbelle, 750 fr.Gyseghein, 541 fr.Exaerde, 2000 fr. Cruybeke, 1000 fr. Den ecrw. heer Michaël De Nolf, geboren te Gidts, den 1 february 1780, sedert 29 jaeren en 2 maenden pastor te Syn- ghem, is aldaer in den nagt tusschen 11 en 12 deézer schielyk aen eene geraektheyd overleden. Maendag laetst, had de prysdeeling in het klooster te Deftinge, bestuefd dóór de Zusiers van den H. Vincentius-a- Paulo, plaels. Ondanks het slegl weder, woonde als na gewoonte eene uyt- gekoózene menigte deéze plcgiigheyd by. De koorzangen en vooral de declamatiën wierden met zoo véél smack en juystheyd uytgevoerd, dat zy de leeriDgen de levendigste toejuyehingen verwierven.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2