FRANSCHE REPUBLIEK. tydixgex uyt italiën. Z. M. heeft 4000 aktiëu in de tentoonstelling van Namen •genomen. Te Namen is de koninglykc familie met geestdrift ontvan gen. De naemsehe dagbladen willen dit bewyzen, dóór de traenen die er gestort zynden koning en zyne familie, liet volk, alles hééft er langs de wangen laeten rollen het is aendoenlyk, inaér niet plezierig!! Men schryft uyt Antwerpen, den 1 october: Deézen nagt is er een jammerlyk ongelnk voorgevallenDen kapiteyn en den sluerman van den engelschen schooner Wave gisteren aengekomen, stapten rond een uer des naglsan de sloep om naer hun boord te vaeren; maer deéze is, men weet niet op wplke wyzc, omgeslacgen, en beyden zyn ongelukkig verdronken. De twee mannen die roeyden hebben zich aen den boot kunnen vastklampen en zyn gered geworden. De sloep is lot aen het Slocketsel gedreéven. De Anlwerpsche kamer van koophandel hééft besloólen de aendagt des ministers van financiën in de roepen op de wet die in Nederland is aengenomen, de ontmunting decreteérende van de 5 en 40 gulden-stukken, en de conversie in recepissen, die laeter zullen uytgewisseld worden tegen zilvermunt. De kamer, in aenmerking neémende dat er eene depreciatie hier uyt kan voorlvloeyën, aenzoekl den minister volgens de wet van 51 «iaën 1847, deéze stukken op een overeenstemmend tydstip, haeren wettigen loop in Belgiën te ontneénien. Zy besluyt den minister voor te draegen om dezelfde reden, alle uytgave van nationale gouden munt voórloöpig te slaekeu. Den 25 september was eenen brandbrief geschreéven aen den heer Philippe Gravy, pagter te Villers-Potlerie, hem gebie dende den 27, aen de kapel van Sl-Argonne, de som van 550 fr. te-leggen, zoo niet, dan zou zyne hoef in brand gesteéken zyn. Men verwittigde de policic en "het geld w ierd gelegd. De gendar merie lag ter plaelse op wagt. ANeldra kwamen de booswigten <in zy waren ook spoedig onder de handen der waekzaeine fendarmen. Het zyn de broeders Cayenne; den eenen werkte y den heer Gravy zelve. Den jongsten is, uyt reden van min- ■derjaerigheyd, in vryheyd gesteld. Ten aenzien van het eenige dagen geleden medegedeeld berigt uyt Oollgensplaet, dat eenen doof-stommen, dóór den •cholera de spraek terug gekreégen had, word de volgende rectificatie gemeld Sedert éenige jaeren was aen de sluys te Oollgensplaet eenen persoon werkzaem, welken dóór het overig werkvolk vóór doof-stom gehouden wierd dóór de heerschende ziekte aen- -getast, begon dien persoon in het eerste tydperk der ziekte te «preéken, hetwelk dóór hetjligtgeloovig volk als een wonder Gods beschouwd wierd. De waerheyd egter was, dat den per soon zelfde verklaering hééft gedaen, dat liy nimmer doof-stom üs gewéést en stcéds goed hééft kunnen spreéken; dal hy alleen ïyne voorgewende doof-stomheyd had gebezigd als een middel, •om des winters gemakkelyker door giften in zyn onderhoud te vóórzien. Het w onder hééft zich dus opgelost in eene bedriegery. Elk spréékt vóór de zyne. In veéle buy ten kerken is het •een gebruyk dal de mannen langs den eenen kant en de vrouwen langs den anderen zitten. Den predikant hoorde wat vezelen, hetwelk hem verstrooydé en waerover hy zich bckloeg. Eene der vrouwen regte zich op en haer geslacht willende vreéken, zegde zy ten juinslen lietfe van onzen kant niet.» zoovéél te beter, hernam den predikheer, 'tzal zoovéél eerder gedaen zyn. Een groot ongeluk ko'mt vóór te vallen aen de statie van den yzeren weg te Cumplich, by Thiencn. Donderdag laelsl ■omtrent acht uerenzyn twee bedienden van voornoemde statie, dóór den byzondereu convooy, welken de burgerwagten van Thienen en Luvk naer hunne woonplaetsen terugvoerde, jammerlyk overreédeu. Eenen deézer is reeds aen zyne wonden gestorven; den tweeden is gevaerlyk gekwetst aen de beenen. Het schvnt dat deéze ongclukkigen half in slaep lagen op een banksken tegen de rails, en alzoo, het leeken van het naderen des convooys niet hoorende, regt sprongen op de rails en er dóór geraekt wierden. Den hollandschcn Slacls-Couranl kondigt de wet af, acu- vcèrd dóór de Staelen-Generacl, bepaelcnde dat de zilveren munten, geslaegen kraglens de wet van 50 october 4 81G, buy- tcn koers zullen worden gesteld, hetzy gezamenlyk, hetzy ge- deeltelyk, op de tydstippen en manier iaeter te bepaelen. Eene andere wel bepaéid dat de goudstukken op een vast te stellen "tydstip zullen ophóuden eene wettelyke munt te zyn. Om deéze uytwisseiing te vérgemakkelyken, zal er papieren munt ge- maekl worden, ten minste van eene weèrdc van 10 gl. en vóór eene somme die de dertig millioen niet zal mogen overtreden. Deéze papieren munt moet geëvenredigd zyn naer de hocveél- heyd goud welke de nederlandsche bank in haerc koffers heeft en zal ten laetste den 51 december 1852 ingetrokken worden. Eene somme van 750,000 guldens is loegeslacn vóór hetdekken der onkosten welke uyt deézen maelregel zullen voorlspruylcn. Eenen reyziger, die uyt Utrecht gekomen is, vertelt, zegt de Kamper-Courant, eene sehrikkelykc gebeurtenis, die bewyst aen welke gevaeren men zich blootstelt, wanneer men de overledene al te spoedig begraeft. Eenen burger was na weynig lyden aen den cholera gestorven, men dagt hein ten minsten dood. Hy wierd zoo spoedig mogelyk begraeven om dat men de besmetting vreesde. Maer nauwelyks was den afgestorvenen ter aerde besteld, als men zich herrinnerde dat hy kort vóór zyne ziekte eene aenmerkclyke somme in munt en een bank biljet van 400 gl. had ontvangen. Dit bankbiljet niet gevonden wordende en daer men den armen man (steéds uyt vrees vóór de besmetting) niet ontkleedde eer men hém begraefde, ver onderstelde men dat het biljet in eenen der zakken van zyn kamerkleed zal. Men verzogt de toelaelingom de ontgraeving te doen, welke hel biljet dééd terug vinden, en tevens ontdek ken dat den man levendig begraeven was... Den doodeu (want nn was hy het vóór goed) lag in de kist gedraeyd en de wan hoop had hem zyne dry vingeren doen afcéten. het vere ven van het vaertuyg H AA BET. De noorweégsche galjoot liaabel (Hóóp), kapiteyn Joachim Bache, die in mey 1848 van Haminerfest in Noorwegen naer Spitzbergen vertrok, stiet, niet ver van haere beslcmmingsplaets, op klippen en zonk. Den kapiteyn en de bemanning; bestaende uyt 9 man, redden zich op Spitzbergen, wacr zy niet ver van 't strand eene onderaerd- sche wooning maektea "om zich tegen de koude en den storm te beschuiten. Maer in den loop des winters stierf de geheele bcmannig van hongerenden kapiteyn bragt zich zelf om het leven. hap. Mol Ier van de brik Eugenie, die in 't begin van augusly te Haminerfest aenkwam van Spitzbergen, had het lyk des kapiteyns gezien, hangende aen een strop. In deszelfs rokzak was eenen brief aen zyne vrouw en eenen aen zynen vader, waerin hy verhaell, wat hy en zyne reysgenoóten geduerende meer dan twee maenden al uytgestaen hadden, en zegt aen zyn leven een eynde te willen maeken. In eenen anderen zak was een stuk russische zeep, waerin nog de indruksels van tanden te zien waren, en waervan Bache blykbaer geeéten had. In de gemeente Hólellerie, in Normandiën, komt eene vrouw, met naem Moulinet, weduwe, testerven in den ouder dom van 102 jaeren. 72 jaeren oud zynde, 't is te zeggen over 50 jaeren, gaf zy haer goed in lyfrenle. Den kooper was geheel te vreden over zynen koop; hy had er redens toe. Hy hééft daerointrent viermael de weerde betaeld van den eygendom. Deéze vrouw, zooals byna al deouderlingen, hééft haer verstand tot den laetsten oogenblik behouden. Over eenigen tyd hield deéze vrouw kiekens, waervan er een op den zolder ging leggen, lot denwelken men met eene ladder moest klimmen. Zy zegde aen haere dogier van eyeren te gaen haelen. Deéze was niet heel stout, zy klimt twee trappen hoog, en komt beneden zeg gende dat zy benauwd was te vallen. Gaet van hier zegde de moeder, want gy zyt tot niets goed.en zy klimt op de ladder en komt weder met de eyeren in haere schort. Inderdaed zeyde zy, de hedendaegsche jonge dogiers, zyn toch geene knol- radis weérd.om de dogter te verontschuldigen is het noodig te zeggen dat zy reeds 52 a 55 jaeren oud is. Er zyn te Londen exemplaeren van een dagblad uyt Cali fornia ontvangen, gedateerd van 14 juny, en merkweèrdig dóór het aental en den inhoud van deszclls advertenliën. Eene der zonderlingste is de aenkondiging, dal van Lowell eene laeding van 800 ton vrouwen (800 (ons xcomen) verwagl word, dal wilt zeggen dat een schip van 800 ton, uylsluytend bevragt is met da'mes, die zich naer hel goudland begeéven. parys, 2 october. Men is gisteren zeer verwonderd gewéést, dat de aenvraeg van krediet vóór de expeditie van Hoornen slegls ongeveer 9 millioen beliep, terwyl men gerekend had, dat die expeditie ten minste 25 a 50 millioen zou gekost heb ben. Men moet egter niet denken, dat de expeditie niet meer dan 10 millioen kosten zal; want op de lyst der uytgaeven is den krygsvoórraed niet gebragt, die vóór het beleg van Hoornen gediend hééft. Het gerugt van de onmiddellyke ontruyming van Hoornen dóór de fransche troepen, vind vcél geloof. Men beweert dat het ontwerp eencr proclamatie aen de Homeynen aen generael Hostolau gezonden is, die dezelve zou hebben doen afkondigen vóóraleer, hy Hoornen verliet. Een leger-korps van 000 man zou Civila-Veechia blyven bezetten tol de Napolilaenen en Ooslen- rykers geheel de Homeynsche-Slaeten zouden verlaelen hebben. Den paus zou, naer men zegt, toegestemd hebben onmiddellyk in zyne staelcn terug te keeren, waer hy ook aen het eynde van october verwagt word. het tooneelspei. pr's ix. De representatie van Roomen, in den theater Porie Sl-Marlin te Parys, heél'l aen betrcurenswccr- dige looneelen plaets gegeéven. Men wéét dat het opperhoofd van de kerk op tooneel gevoerd word dóór de speculanten en blootgesteld aen de belediging van het publiek, als den acteur, die hem voorstelt, niet goed zyne pliglen kwyt. Dilmacl hebben de geheyme maetschappyën zich algesproken om dit stuk op zekere punten te fluylen en loc te juyehen. Niels word er in gespaerdde geheyligde teekens van den godsdienst worden bespot. Men kende het stuk en toen den paus op tooneel trad, wierd hy even als de kardinaels, hel fransch leger, dat in Hoornen trekt, dóór gefluyl en gejouw begroet; men lachte melde moord van Hossi en toen Garibaldi en Mazzini optraden in hunnen bloedrooden kiel gekleed, klonk het Leéve Mazzini? Leéve Garibaldi! zoodanig, dat wy daglen dal de zael ging instorten. De correspondentie van Léon Vidal zegt, dat véél persoonen eenen droevigen indruk hadden, omdat men het fransch leger dóór Fransche hoorde beschimpen. Den heer Dufaure is belast metdepolicie der schouwburgen; wy kunnen niet bcgrypen dat men zulk schandalig stuk laet opvoeren. Hel fransch ministerie hééft eyndclyk verboóden de schandvolie vertooningen van het schouwspel Hoornen nog voort te zetten. Men verzekert stellig, dat het molu proprio van den paus en zyn ontwerp van amnestie, reeds veertien dagen vóór der zeiver afkondiging in Italiën, aen het fransch gouvernement bekend gemaekt waren. Het is thans besloólen, dat het ministerie alle interpel- laliën zal doen verdaegen over den toestand van de italiaen- sche kwestie, tot men het antwoord kenne van Z. H. op de inslrucliëti, die den lieer Mercier aen onzen vertegenwoordiger hééft ter hand gesteld. Den heer Mercier moet den i of den 2 october te Napels aengekomen zyn. Men zal slegts den i2 den uytslag van zyne zending kennen. Naer het schynt, was het molu proprio van Z. H. door het fransch gouvernéinent gekend vóór het vertrek van den heer Mercier. Den heer Tocqueville vracgt slegts eenige onbeduydende wyzigingen, die voórnae- meiyk betrekking hebben op de voórwaerden der amnestie. Men verzekert, dat het op aenvraeg is van verseheydene leden van de familie van Orleans, dal den heer Napoleon Bona parte den voorstel gedaen hééft, het dccreét der verbanning van de Bourbons af te schaffen. De familie van Orleans hééft beloofd officiéél de republiek te erkennen. Verseheydene vergaderingen hebben plaets gehad na het afloopen der 5de zitting; men sprak er véél over de romeynsche en turksche-russische kwestie. De conservaleurs gevoelen de noodzaekelykheyd, zich te vereenigen. Veéle naemen worden voórgcdraegeo ter hervorming van het ministerie. Men spréékt van den heer Faucher, doch de regter-zy wilt hem niét. Zy be schuldigd hem, dan hy 40 of 50 roode in de vergadering hééft doen komen. Men léést in den Buil. de Paris, dat de voórnaemsle dryfveêr ia de turksche kwestie, het engelse!» kabinet is, 'I welk Vrankryk wilt medesleépen in die kwestie. Den president keurt den edelmoedigcn wcérstand der porte goed als inenschmaer zal hy vóór eenige vlugtelingen een europisch conflict verwek ken? Dit gelooft men niet. Ook hóópt men de vreedzame bemid deling. Doch indien Engeland eens de lont in het kruyd smeét, indien Huslands leger naer Konslantinopel marcheérde wat zou Vrankryk dan doen: Onzyd»^ blyven? Dit zou moeyelyken egter wenschelyk vóór zynen poHtieken toestand zyn. Het dagblad van Proudhon lost als volgt de romeyn sche kwestie op Wy zien maer een eervol middel om ons te zuyveren van de misdacd, dat is, in geval van weygerkig van het pausdom, tegen hetzelve de wapens te keeren, die gediend hebben om de vryheyd te dooden van bet ronaeynsch volk (lellerlyk). Eergisteren hééft te Londen eenen kabinets-raed plaets gehad in welken men zich hééft bezig gehouden met de kwestie vanKonstanlinopelen. Al de ministers waren aenweézig. Eenen byzonderen brief uyt Londen meld, dat den franscben afgezant des avonds in hel Foreign-o/Jice ontboóden is en dat men hem eene nota hééft ter hand gesteld vóór het fransch kabinet. Het engelsch gouvernement verklaert, zegt men, dal de belangen van geheel Europa in de ottomansche kwestie betrokken zvny dal het besloólen hééft tot hel eynde toe en zelfs met de wape nen in de vuyst, hel gouvernement van sultan Abdul-Medjid te ondersteunen tegen de onbillyke en schreeuwende eyschen van de kabinetten van Petersburg en Weenen. Dien-ten gevolge zyn er onmiddellyk bevelen gezonden om een talryk engelsch. eskader naer den Bosphorus te rigten. Lord Palmerston wenscht en hóópt, dat het fransch kabi net dezelfde maelregelen zal aenwenden en dat! de beyde ver- cenigde gouvernementen, eenen hinderpael zullen stellen aen de heerschzuglige ontwerpen van de twee noord er-mogend heden. Eenen luytenant-kolonel van het engelsch leger hééft deézer dagen eene groote erfenis ontvangen. Eenen bankier, den heer Bullen te Liverpool, hééft hem eygendommea nage- laeten, waervan de weerde begroot word op 5 a G millioen' ponden sterling (slegts 425 a 450 millioen frames.) Naer hel schynt, zal de linkerzyde zich onthouden in de discussie van de romeynsche kwestie. Zy zal slegts zorgen geheel aenweézig te zyn by de stemming,, welke waerschynlyk uyt de discussie kan voortspruyten. Er is een gerugt in omloop, dat wy egter niet gelooven (correspondentie Leon Vidal): Generael Changarnier zou zyne demissie geéven ingeval den heer Dufaure de portefeuille be houd. En indien den generael zulks dééd zou; den heer Molé zich van de openbaere zaeken verwydereni In de vergadering zitten 470 a 200 leden die Hendrik V willen; 50 of 40 een keyzerryk;. 100 montagnards44 of 45 socialisten; 500a 520 zitten in het centrum; dat zyn repu- blickaenen, zoo als men ze wel wilt, maer daerby zyn nog amblenaers, Orleanislen, enz. De vereeniging der leden van de meerderheyd in de zae- len van den Slaetsraed, was gisteren avond zeer talryken zeer levendig MM. Yalismenil, kerdrel en Monligny hebben vooral aengedrongen op de handhacving der volkoincne vryheyd van den H. Vader. De krygsverrigting van Hoornen is ondernomen, zeydenzy, om den Paus in zyn lydeLykbewind te herstellen; indien hy niet onafhankelyk ware, daa zou onze lusschenkomst slegts eene leugen gewcésl zyn. Het afschouw lyk spotschrift €cene Paudyke kroon meer, dóór den geweézen abt Lainennais, is verscheénen;.aiscliouwlyk is bet in zynen titel, in zyn deolr in zyne besluvtgronden en zelfs in het molu, dat den gevallen priester in de onbeschofste verzen der helle is gaen opzoeken,, die nauwelyks dóór de- vryheyd der ilaliaensche uyldrwkking in 4500 in de poëzy. van. Dan le verschoond worden. Baccalaureaet. Den heer Lelargcr Maconp-Sarbonne- straet te Parys, berigt de vaders des huysgezins, dal by waer- borgl hunne zoónen in twee maenden als baclicliers te doen aenveêrden, Genua. Eenige reyzigers bier van Napels aengekomen, melden, dat de engelsche vloól die te Maltha geconcentreerd is, bevel ontvarfgen hééft zich naer deDardanellen te begeéven, ten eynde le beletten zelfs met geweld, dat eene russische vloól in de Middellandsche zee kmnc. Naby de kazernen der fransche troepen hcéft men schimp schriften aengeplakl tegen de fransche overheyd. De officieren hebben hiermede egter gelagchcn. Men schryft uyt Uoomen, den 49 september: Het pauselyk cdikt hééft op de bevolking eenen goeden indruk gemaekt, zoovéél te meer daer men wéét dat den H. Vader het by die toegeévingen niet laeten zal. Men zegt zelfs dat er in 't kort aen véél persoonen, welke buyten de kwytschelding gesloólen zyn, vergiffenis zal geschonken worden, wanneer zy enkel aen den minister van binnenlandsche zaeken eenen brief schryven, waerin zy op bun eerewoórd verklaren geen deel aen de politiek meer te zullen neémen. Wat de verwereldlyking van het be- stuer acngael, dit zal trapsgewyze plaets grypeu. De kalmte der bevolking maekt de roode kerels woedend, maer zy moeten er zich in getroosten, want hunnen tyd is veórby. Men léést in een engelsch dagblad de volgende narigten uyt Napels, onder de dagteekening van den 47 september D,en Koning of den Paus, of wel beyden, hebben gevaer geloopen vermoord le worden. Op hel oogenblik dat den paus van op den balkon de bevolking zynen zegen zou geéven, hoorde men de losbranding van een pistool in bet midden van eenen volkshoop. Onmiddelyk wierden er twee kerels aengehouden op den eersten vond men inderdaed een versch losgebranden pistool en den tweeden had eene handbom op zich. Hei is overigens zeer bekend dat er te Napels eene geheyme socieleyl bestaet, die met de republiekaensche kringen van de andere deelen van Italiën en van Vrankryk in betrekking is. De gevangene, na rond de stad gevoerd te zyn, wierden vast gezet. Zy zullen voor eenen krygsraed gebragt en zeer waer- schynelyk aenstonds gehalsregt worden. Men leest in il Slaluto Het gerucht is sedert eenigen tyd in omloop, dat de onrustige uytwykelingen een nieuwen aenslag willen poogen te Genua. Dit gerugt word bevestigd

De Denderbode | 1849 | | pagina 3