ZONDAG 14 OCTOBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 160. AELST, den 13 October. Dit blad verscliynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekcning yan den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- inen in 'l algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal GUIQUE SLUM. verder gewacgen van alle brochucrcn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêrcn mede te doelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. Eenen onzer vrienden deelt ons de volgende bemerkingen mede. Wy roepen er de aendagt onzer landgenoólen op'in. Wat de volksbedriegers-bladen en verder verkogtc of schyn- heylige tolken ook roepen of tieren, wy zullen dergelyke be merkingen allyd bekend maeken opdat men weéte wat er al in Belgiën omgaet, in dat zelfde Belgiën 't welk het verbasterde liberalismus beloofde vanzynenondergang te redden en 't welk eylaeshoe langer hoe dieper in schulden gedompeld word. Brussel, den 10 October 1819. ITet is geen wonder dat Belgenland langs om armder word, dat men anders niet hoort spreken als van leeningen, nieuwe belastingen, van gebrek en van menschen zonder werk; immers wy worden byna altyd bestuerd door franache-walen, dewelke meer het geluk en welzyn beherligen der vremdelingen als der Belgen. 1° Het minislerie-Bogier heeft van de Engelsche mekaniek- bazen duyzeude en duyzende kilogrammen Russias garen ge- kogt, dewelke gedurig geleverd worden. Dit is al wederom lot nadeel van. onze arme spinnerssen. Immers de Comités van vlasnyverheyd van Moorsel enz. hebben aen >1. Bogier laten welen, dat zy diergelyk garen 8 centiemen den kilo beter koop konncn leveren. 2" Het ministcric-Rogier heeft de Engelsche Guineën aen 25 i'r. 50 cent. voor gangbare munt in ons land acngenomen, verre boven de weerde die zy hadden in Engeland. Aenstonds zyn er vragten Guineën (ivaer van er veel te ligt wegen) in ons land toegekomen. Wie heeft er profyl uylgetrok'ken De Belgen, gelyk het allvd gaet, hebben verlorenfvremdelingen en eenige vrienden van de ministers hebben dikwyls 20 a 50 centiemen en nog meer, par stuk gewonnen. Nu gaen de Belgen nog meer verliezen. Den minister heeft, door een besluyt, op liet onverwagts de Guineën afgeschaft. Ily heeft maer vyf dagen tyd gegeven om de zelve uyltewisselen. Menige persoonen heb ben dit besluyt in tyds niet gekendandere zyn aenstonds geloopen om de uylwisseling te doen; maer groot was hunne verwondering als zy daer uren en uren moesten wagten, als men hun gedurig papier voor geld gaf, als men daer stuk par stuk woog en dat men een groot deel Guineën afkeurde. Ik ken eenen geringen landbouwer die 4 uren weg gedaen heeft om eenen enkelen penning ledoen uitwisselen,'hy heeft eenen franc moeten verteren, hy is vermoeyd en bedroefd 't huvs gekomen, men had zyn guineke afgekeurd hetwelk hy b'ewaerd had om zynen pagt te betalen. Aldus zullen al de engelsche goudstukken, die valsch of te ligt zyn, in Belgenland blyven; de goede en beste stukken zullen wederom naer Engeland trekken. Ons gouvernement zal hier door ten minsten 200,000 franken verliezen (eenige bediende zeggen tivee ntillioeuen) zonder te rekenen de moeylen, het geloop en het verlies van particuliere. Hadden de ministers Nothomb of de Theux zoo te werk gegaen, al de clubsgazeltcn zouden hun uylgemackt hebben, voor mannen, die voor geld de belangen der Belgen aen vrem delingen slagtoflëren. Maer Rogier is by hun hei lig en onfael- baer verklaerd; al zyne werken zyn by gevolg onberispelyk en lofweerdig. Menige leeggangers hebben kosteloos met den yzeren weg mogen ryden naer de Septemberfeesten yan Brussel, om zoo te meer geld in de hoofdstad te konncn verteiren. Dit niet tegenslaende was er maer kleinen toeloop en nog min vertier De Brusselaers zullen ivaerschynelyk aen den minister vragen, dat hy in het." vervolg, met hunne leesten, aen eiken reiziger zou 2 franken drinkgeld geven, uyt de schatkist van het'land, op voorwaerde dat al die franken in hunne stad opgedaen worden. Den Gouverneur van Gend durft naer Geeraerdsbergen niet gaen, uyt vreeze dat hy met ezels in die 'stad zou ingehacld worden. Als iemand van niet tot iet komt, dat Svilt hy zyne familie en oude medegezellen niet meer erkennen. Den minister Uolin heeft het vragtgeld op den yzenveg en het sasregt op de vaert afgeslagen voor het vervoeren van. kolen. Waerom heeft M. Roliu ten zeiver lyde het bairierregt niet verminderd Moeten al de voordeelen uytsluytelyk voor de sleden zyn Het heeft decs jaer aerdig gegaen met de studenten voor de jurys. Den jury van Luyk heeft niet eenen student afgewezen. Den jury van Brussel heeft ze alle afgewezen. Op eenen ande ren jury heeft men met stokken op vegten gestaen. Dit zyn de vruglen van de nieuwe ivet op 'londerwys. Ik heb onlangs gehoord dat er twee studenten zyn in d'cene of d'andere universiteyt van den slaet, wiens ouders een half millioen ryk zyn, en nogtans eene studiebeurs hebben van het land de zaek dient ondcrzogl te worden.Men geeft beurzen aen onbekwame, ondeugende en ryke studenten, men geel't premiën aen magtige mekaniekbazen, men geeft pensioenen van C000 fr. aen milioenarissen die niets gedaen hebben voor hel vaderland, men benoemt jodenivezens en onwetende per soonen lot hooge en nuttelooze bedieningen, men verspeelt hoopen en hoopen geld aen cavalcaden, revuen en soldaeljes- spel, aen expositiëu van landbouw en andere grillen, men reyst oost en west, men danst, men geelt feesten d'een agter dander, en ondertussclien de arme lyden honger en gebrek, zy krygen van liet gouvernement weynig ofgeenen onderstand, als den vreeden cholera, onder hun woed, (ik kan de parochie Denderhaulem tot voorbeeld brengen) en dan durven de brood- schryvers nog zeggen dat ivv wys bestuerd worden en de ge lukkigste zyn van alle volkeren De Emancipation zegt dat al de vyffranken-stukken van Leo pold naer Yrankryk trekken. Zy geeft hierop aerdige dingen te kennen maer zy durft niet regluyl spreken. Zy vreest de grendels. De clubsmannen spreken van u agter de grendels te zetten; z.yl hierover, vriend, niet verwonderd, die mannen zyn overal dezelfde. De regie liomeynen die hun vaderland beminden, de welke durfden de waerheyd zeggen zyn ook in de gèvangen- huyzcn gesteken, terwyl de verleyders en bedriegers van liet volk chevaliers genoemd en met kruysscn van eer beplakt wierden. Het schynl dat De Iiaussy welhaest gaet van gedagl verande ren nopens hel stichten van liefdewerken par testament. Hy is wederom al tiveemael van zyn systeem afgeweken. OPENBAERE ZITTING VAN DEN STEDELYKEN RAED. Voorleden Dynsdag heeft onzen Sledelyken Regeérings-raed zich in openhaerc zitting vergaderd om, volgens dagorder, over den budget der Hospicen te beraedslaegen en den zeiven aen te neémen. Elkeen weél dat de byzondere stads-enmmissie een schimpschrift had uylgegeéven waerin de haetclykste on nauwkeurigheden vóórkwamen en eenen onverzaedelyken par tygeest doórstraelde, welken vooral zyne venynige scbigleu tegen de jacrweyldcn der dry aen d'hospicen vastge'hegttc gees- telvken had gerigt, om deéze heeren by'lpubliek als opëélers der armgelden en^|e Administratieleden als derzelver verkwis ters te doen doórgaen. Eikeen iveët pok dal de hospiciehcereu dit schimpschrift in heussche en zeer gemaeligde bewoórdiugen hebben wederlegd, indervoege dat de sled'eiyke Commissie zicii zclyc door liaer eygen schimpschrift zoo zeer geschand vlekt hééft, dat geen een treffelyk man, vóór wat het'ook moge weézen, zou willen er deel van gemaekt te hebben. Nu, in de openhaerc zitting waervan ivv genoegen, is den heer Ferdi- nandus Evil, verslaggeéver der stedelyke commissie, al hoé vende met een byvoeglyk schrift Opgelreéden en begon met in smacd- en scheldwoorden legen de brochuer der hospicic- hceren uyt te vaeren, even als of het werkje de meeste grou- ivelen der wereld inhield. Doch, daer het verlicht en onpar'tyilig publick ci: geheel anders over geóórdeeld heél't, zullen w v ons niet ophouden verder dit bleckershondsgebluf tegen te sprceke». Maer, ingezien den heer Evil zich veroorloofd hééft ons eenige lafherligc persooualileyten naer 'l hoofd te suiylen, zouden wy hem wel eens vraegen of hy zulks zou.durven heslaen in eenc- plaels waer wy ons mogen verdedigen wy durven hem voórep verzekeren dal hy aerdig zou siaen kyken over 'tgeén wy hem zouden te verkroppen geéven. Maer wal fs't, liet is'de gewoonte der lail'aerds van elkeen óver 't hoofd te zien, wanneer zv in cene veylige plaets. zyn waer men hun niét mag antwoorden.' Wat liet zy, den heer Evil' hééft zoo maer onbeschoftelyk uyl- gekraqmd dat de brochuer der hospiciehcereu int eene druk ken; is gekomen die. zoo leeg (aussi basse) is dan de brochuer zelve, of zoo iets dergclvks; M. Evit schynl niet te weéteu wie en wat ér leeg of bus is; welnu, wy zullen .het hem zeggen en ivel naëmelyk Boezen is leeg of bas die zonder de minste titels van ouds treffelyke menschen over de schouders ziet en ze wilt doen dansen gelyk hy schuyffelt; Deézen is bas die, weelende dat eenige zyncr vrienden zich aen een middagmael in hun genootschap hebben vereCnigd, aldaerin de keuken den overschot gelyk eenen armen ion-eii gaet opschoelfelen; t Deézen is bas en de bassesse straelt er altyd door, die, of schoon wel gekleed, in vremde steden den boer speelt, in zoo verre, dal de poliliedienaers dien knaep hebben willen op scheppen en het zouden gedaen hebben, bad hy in zyne vrienden gcene voórspreékers gehad; Deézen is leeg of bas die, sloffende op zyne groole fortuyn, een ander verwyl dat hy gecne hééft, hy, verwvtcr, die de armste zyner naestbestaende verstoot, niet wilt'kennen en deéze ten laste van andere burgers lael; Deézen is leeg of bas, maer genoeg hier van vóór heden, wv zullen hierop terugkeeren en ons weynig met hel gejammer of geschreeuw van M. Evil of van 't Verbond bekreunen. Om tol het weézclykc der zaek over te gaen, durven wv ronduit zeggen dat. geheel de pleitrede van M. Evil, zoo voor den grond als vóór den vorm, een meesterstuk van dwaesheyd is, het welk ten duydelykst beweézen beeft dat dien heer zeifs de ministeregels van schryf- en redekunde onmagtig is, en bovendien dat hy nog zou dienen eenen merkelyken tvd óver te brengen op de banken der primaire schóól, alwaer hem nog veel ja zeer véél regels der jrammaire of spraekkuust zouden worden geleerd. Doch dit alles zou niets ter zaek doen en wv zouden er niet willen van spreéken, indien zyne pleitrede dóór de reglzinnigheyd was ingegeéven, en vooral, indien zv de gemaetigheyd en de waerheyd bevatte, waerop dien heer zich zoo dikwils liglzinniglyk durft beroepen. Immers, spreékende over het beggynhof, over de kapellauie van 'l, hospitael, overdo goederen ten titel van eeuwigduerende fondaliên aen die ge- stiglen mits exoneratie vaslgehegt, haelt M. Evit met hoopen dekreélen der consuls en fransche wetten aen, om de wettigheid diër beslaande zacken te betwisten en deéze alsafgeschaft tedoen aenzien. Maer het publiek dieut te weéten dat er zeer véél van tlie dekreélen en wetten opgehouden hebben geldig Ie zyn, en dat er zelfs vcéle zyn die nooyt als geldig zyn aenzien geweest, vermits zy in onwettige lyden zyn vastgesteld en hoe zou men zich, bv eene enkele leézihg, al 'die wederroepene of ongeldige dekreélen 'konncn herrinneren? Dit is onmogelyk... Wat meer is, dit vraegstuk, 't welk M. Evit zoo,vermeten als liglzinniglyk durft oplossen, is van aci d om de diepste regtsgeleerde des ryks, na ze grondig gestudeerd Ie hebben, te doen'haperen, te doen twyfelen en zelfs de kwestie te doen opgcéven. Maer dit alles ivord niet ontzien, de hardnekkigheyd van M. Evil en consoórten is op de geestelykheyd gevallen, en deéze moet huk ken al moesten alle'regels van regtveêrdigbeyd en goede reden nret voeten getrapt worden. Wat zouden de mildaedigc gcévers zeggenmoesten zv op dit oogenblik uyt de andere wereld terugkeeren en zien hoe de godvruglige akten van hunnen uitersten wil be stormd en miskend worden,, dóór die persoonen zelve, welke meermaels hy 't sterfbed van een liefdaedig hert geroepen wor den, om, dóór hun ministerie, 't een of ander goed werk onder 't schild der wetten en goede trouw vast te stellen? M. Evit zegt dat hy hier pligtshalve de wetten als rigtsnoer ncéml.en uyt de wetten besluyt hydat'tbegynhof en dckapellanie van 't hospitael zyn afgeschaft en dat derzelver goederen tot de hospiciën in vollen eygendom zyn overgegaen. Zoo als wv hier boven zegden, is hierover geenè uylspraek gedaen en hestaet, er grooten twyffei, acngezien er onder de grootste regtsgeleerde des lands nog geducrig over geredetwist wordmaer bv onder stelling dat opgemelde stigtingen zyn afgeschaft, is er wel eene menschelyke wet die de regels der regtveêrdigbeyd dóór de goddelyke wetten geboóden, kan veranderen?Indien opgemelde stigtingen niet zyn afgeschaft, zegt M. Evit, dan is er toch ccne dertigjaerige prescriptie welke de goederen dier stigtingen in vollen eygendom aen d'hospiciën verzekert, die er aldus met gerust geiveéten mogen over beschikken, want, voegt er M. Evit. by, 't géén dóór de wet geboóden of toegelaeten is,'stemt al tvd met het geweélen overeen! Indien men zegt dat de pligten dér consciëntie, welke M. Evit in zyne wóórden schvnt na Ie leéven, heslaen in do onderwerping aen de wetten, wy antwoorden hierop ja, indien de wetten regtveérdig zyn, en >1:1:1 indien zv onreglveêrdig zynen hieromtrent dient aengemerkt te worden 1" dat de regtsgeleerde zoo dikivils moeten zeggenEicel dura

De Denderbode | 1849 | | pagina 1