ZONDAG 28 OCTOBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 162. AELST, den 2 7 October. Dit blad vcrschyni des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydighevd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegcn van alle broehuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeércn mede te deelen, zullen gehcym ge houden worden, ten zy w.y in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SLUM. Met gespannen aendagt zien wy de opening der wet- geévende Kamers te gemoet, omdat de ministerieéle tolken van gevoelen zynde dat het ministerie bedugt vóór eene veélbeduydende oppositie, er eyndelyk zou aen denken om den last welken de burgers drukt, te ver- ügtenwy verwagten die opening met ongeduld, zeggen wy, om te zien ol die zoo lang en vuerig ge- wenschte vermindering toch eens zal verweézenlykt wor den. Inderdaed, sedert dry jaeren hebben wy aenhou- dend vóór de vermindering van 't leger geschreéven om dóór dit mindel eenige millioenen te spaeren, en van alle kanten ontmoetten wy tegenstreévers en de bitterste beschuldigingen, doch niettemin gingen wy moedig voort met die zoo noodzaekelyke gespaerzaemheyd te vraegen. Thans dat onze ministers met hunne gewaende of schyn- baer ingevoerde spaerzaemheden en hervormingen een tekort van dry millioenen zullen vinden, beginnen hunne verslaefde tolken onze gevoelens te deelen en schynen zy stellig te weéten dat het ministerie eene ernstige be- snoeying aen den volksverpletterenden oórlogs-budget gaet toebrengen. Wy zouden het gouvernement grond- hertiglvk geluk wenschen over dien opregt vaderland- schen akt, en zeggen dat het hierdoor alleen veel van de sympathie des volks zou herwinnen die het dóór zyn kwistingstelsel en onstaetkundige akten teenemael ver- loóren heeft. Dat het ministerie zich herrinnere 't géén wy over eenigen tvd uyt Sallustius aenhaelden, naemelyk, dat noch de legers noch de schatten de steunpilaeren van troon of staetsbestuer zyn, maer de waere vrienden welke men noch dóór wapengeweld noch dóór geld bekomen kan; deéze zyn de vrugten der goede diensten en der getrouwigheyd; dat het ministerie deéze waerheyd over- weége, en het zal het zweet des volks min uytpersen om een overtollig leger geduerig op oórlogsvoet te onder houden. Wy verhoópen dat de troonrede hieromtrent stellige beloften zal uytdriikken, en, mogt zulks toch eens ge beuren, dat er beduydende gespaerzaemheden zullen aengeweézen en bewerkt worden, niet in wóórden ol op het papier, maer weézenlyk en met de daed. Verleden jaer hééft den agtbaeren volksvertegenwoordiger, M. Lys, voórgedraegen de traktementen van al de beambte dés ryks eene kleyne geëvenredigde alhouding te doen ondergaen volgens welke er werkelyk eene bespaering van 8 millioenen zou verweézenlykt worden; nu, deéze 8 millioenen gevoegd by 8 millioenen besnoeying op den oórlogsbudget, zouden aireede eene schoonc som uyt- maeken welke de verarmde burgers zouden minbetaelcn, ofwel die zouden dienen om onze schulden af te leggen. Al deéze welke een ambt van 't gouvernement be- kleeden, ontvangen hierdoor eene weldaed, en nu dat den staet overlast is, wat ware er billyker en regtveër- di^er dan dat deéze het gouvernement, by middel van eene geringe afhouding, ter hulp kwamen. Wy zouden deéze afhouding slegts vergen totdat onze schulden ver- elfend zyn, en indien het den financiestaet der schatkist laeter toeliet, het gouvernement zou nog vry zyn de traktementen op den ouden voet te brengen. Aldus zou men leeren spaeren, terwyl men tot alsnu geduerig mid delen gezogt hééft of te leeren kwisten. Als men de mi nisters en verdere hooge beambte eenige afhouding in hunne drukkende jaerwedden zou doen ondergaen en hun de hóóp laeten koesteren dat zy, na eenige jaeren spaerzaemheyd, immers wanneer de schulden van den staet zouden effen zyn, hunne voórige traktementen zouden genieten, die Tioóp alleen ware eenen vergenoe- genden spoorslag om, kost wat kost, hun te leeren on te doen spaeren. Mogten dergelyke wóórden in den mond van onzen welbeminden vorst geplaetst en vervolgens verweézenlykt worden, de natie zóu zich meer en meer aen onze nationale instellingen vasthegten en 't land zou mogen hoópen eerlang betere tyden te zien opdaegen. Eenen onzer aglbaere lcézers hcéflde goedheyd gehad ons het volgende artikel in antwoord op het eerste hoofdartikel van 't Verbond van zondag lest mede te deelen. Dit artikel wel overwoógen hebbende, keuren wy het zelve ten vollen goed en stemmen met den agtbaeren schryver teenemael overeen. Wy roepen de aendagt onzer weerde lcézers op dit artikel in, zy zullen er in bemerken hoe de sehryvers van 't Verbond met hunne eygene wapens worden neergeveld. "Wy verzoeken den agtbaeren inzender óns van tyd tot tvd iets dergelyks te willen toezenden. HET IS TE LAET, WY HEBBEN DE PRESCRIPTIE. (Verbond van Aclsl van 21 October 1849.) Het Verbond van Aclst welks redactie zamengesteld is uyt reglers, advokaelen, notarissen, volksvertegenwoordigers, leden der provinciaele en communale rc^L n en wie weet hel, mis schien alle ingcblaezer. van M. De tN.ttssy, minister, komt uyt tegen het overzigt dat den Dcndcr-bode gegeéven heeft van de dwaeste communale zitting die ooyt gekend is geweésl. Hel rand bezonderiyk twee punten aen van onze aenmerkingen ongelwyleld omdat het maer deéze twee heeft weéten le weder leggen. Laet ons zien hoe de geleerde redactie van het Verbond hier in gelukt. Den heer F. Evil, geéver en uyllegger van het Verslag over den budget der llospiciën, waerdoór hy wilt 1° de volle af schaffing van de pastory en infirmerie van het Beggynhof 2" de afschaffing van de pastory van liet Gasthuys; 5 de af schaffing der directie in hel meyskens-weeshuys, oudmanncn- liuys en oudvrouwen-huys, had, om deéze afschaffingen eenigen ten minsten in schyn wettigen grond le gcéven, al de wetten, decreélen, circulairen etc. etc. by geliaeld die ergens in boeken en sdhriflen te viuden zyn; zonder onderscheyd le maeken in wal tyd, vóór wat land, die alle waren gegeéven; het was voor d'heer Ferdinand hier genoeg den groolen geleerden te konnen vertoonen. Maer den Dender-bodc en alle de oupartydige en ter zaeke kennis hebbende aenhoorders, óórdeelden daer anders over. Daerop zeyden wy dat er veéle van die wetten, decreélen etc. opgehouden hebben geldig te zyn en dat er zelfs veéle zyn die nooyt als geldig zyn aenziengeweest vermits zy in onwettige tvden zyn vastgesteld. Waerachligroept het Verbond uyt, de regtsgclcerde van den Dcndcr-bode verdienen daer voor eenen brevet d'invention want het is nog nimmer in de gedaglc gekomen van eenen advocaei de wellen die ons hedendaegs regeren te verwerpen omdat dezelve in onwettige tvden vast gesteld zyn. In regte kennen wy geene onwettige tyden; wy kennen wel gelegenheydswetien die ophouden te gelden wan neer die gelegenheden voórby zyn, maer hel is waerJyk iels gansch nieuws en belagchelyk in regie le hooren spreékeu van onwettige tyden. Het Verbond kent zeker nog andere wetten die ophouden, maer de sehryvers van het Verbond veronder stellen dat wy hier te doen hebben met eenen man die buylen de linie tan den regie niet zou gaeu, die zich in regie wel ver- staet of ten minste in regte regtzinniglyk spréékt; dat hel zoo ware wy zouden liet gezegde van hel Verbond eenigzins konnen acnvcèrdenmaer als men hoort wellen aanbrengen die dóór laètere vernield zyn, wellen en decreélen die in Vrankryk alleen kracht hadden en die hier in Belgiën niet gepubliceérd zyn, moet men niet bekennen dat liet nog een zacht woord is waervan wy ons bediend hebben met deéze tyden onwettig le noemen. Wat beteekenen dan deéze wóórden, onwettige tydenNiet in regte, maer legen den gever en uylleg ger van het verslag zyn hei deéze op de welke de wetten en de creten die hy bybrengt ten meerdere deeie vóór ons land geene wellen waren. Wy zyn verwonderd dat w y met alle die gioole mannen alzoo moeten speélen. Maer hel tweede punt is nog want curieuser. Het Verbond begint met vóór eene bekentenis le aenzien het géén wy als eene suppositie daerstelden om onze redeneéring vaster le siélieu aengaeade de prescriptie, dit is vóór het Verbond dwacsheyd Zyt nu wel aendaglig, lcézers van liet Verbondlcézers van den Dendcr-bode en gy zult oórdeelcn wie hier de lange oor is! liet Xcrbond spréékt ons aen en zegt: Had gy uwe bodésooren wal meer opengedaen dan zoud gy verslaen hebben dat de stedelyke commissie het regt van de hospicië», niet tegen de i) begynhoven, maer tegen het gouvernement, steunende op de prescriptie, met goede trouw gegrond op aklen van het gou- vernemenl, het regt tegen de begynhoven is integendeel vast- gesteld dóór de wet: het is ten minste niet noodig de pres- criptie legen liaer in te roepen, maer wel tegen het gouver- nement indien hel die goederen van de llospiciën wilde reklaineren onder voorwendsel dat de begynhoven, voor dat w derzelve goederen dóór het Gouvernement waren aeugeslae- geil en aen de hospiciën waren gegeven, niet dienden tot onderstand van den armen en van de zieken, en alzoo als nationale goederen zouden moeien verkegt zyn geweest, van welke verkooping zy bevryd zyn geworden op de reclamation der stedelyke bcslueren, op voorwendsel dat zy vóór den armen moesten dienen. (l y*y zouden nu aen hel Gouvernement zeggen, indien het «zelfde reklameérde, het géén egler niet te vreezen ishet is te laet wy hebben de prescriptie. Regtsgeleerdeduysterheyd van onze mannen! Wy hebben gelooveu wy, wel gedaen van de aeudagtigheyd der leézers op te wekken, want is uwen adem lang genoeg, of meent gy iets te verslaen met zinsneden uyt te laeten, gy moet tocli bekennen hel isduyster. Dit is geen wonder alles word onder een gemen geld; valscheyd, waerheyd, hel gcén legengaet en liet géén zy keeren om hen te doen medegaen. Eene zaek nogtlians schynl bier redclyk klaer, dat is dat het Verbond wilt, dat, indien liet Gouvernement de goederen der begynhoven wilde reklameéren, waervan de commissie der Hospiciën de admini strateurs zyn, deéze aen liet Gouvernement zouden zeggenhet is te laet, wy hebben de prescriptie. Dat isjuyst en liet is het gcén de administrateurs der hospicie-goederen ook doen, en, hoópen wy, zullen blyven doen. Zy moesten maer zeggen legen de stedelyke commissie, die niet de administrateurs zyn der hospicie-goederen, maer wel die liet Gouvernement hier ver vangt: stedelyke commissie, wanneer gy u wilt meester mae ken van de goederen der hospiciën en der begynhoven, wan neer gy deéze goederen wilt doen dienen tot een ander eynde als tol het welk zy gefondeérd zyn, het is le laet, wy hébben de prescriptie. Den volgenden brief is de voortzetting van dien van over acht. dagen teelleen ons over de handelwijze van d'heeren Evil teas medegedeeld en dien toy afgekondigd hebben op de tweede blad zijde van den Dender-bode. XVy worden gewaer dal de sterkste pylen nog op den boog zitten van den zeer agtbaeren schryver die, ofschoon lamelyk verre van de stad verwijderdeene vol- maelcte kennis schynl le hebben van 't géén er hier omgaet en eer tijds omgegaanis. In V vervolg zullen wy de artikels van onzen korrespondcnl leckenen met de letters Y. Mynheer den Opsteller Wal is er in nommcr 161 van naemlooze sehryvers zy zullen desnoods zich loonen. De Potter zeyde in 1828 aen den rechter van instructie zelve Ik moet u niet antwoorden. Scderl wanneer zyn de Federa listen rechters geworden zyn zy in woede? niet le verwon deren, want, qui ca dit causaincipit a calumniis.Des injures ne sonl pas des raisons. Jupitercous vous fdchez, donc vousavez lortdal is wóórden vollen geene-zakken. Men kan zich "edo- keu houden maer niet allyd, zoo was hetdat eenen uojoqiTouoA Notaris in 1824 eygenhandig schreef aen eenen collega ander haive ucr van de stad en hem vroeg ol' hy w ist datzynen pastor den Cods civil van buylen kan, den brief wierd onder plak papier aen eenen kruydenier verkogt, die welligt de beschim ping ontwaerde en den brief loonde aen bedoelden persoon. Den zeiven brief uyt tweederhand lot bewaernis koopen, was in twee seconden gedaen, en zou misschien dien brief in rechte niet meer gelden omdat hy 25 jaeren oud is Wal valt er le schryveu eygenhandig op dat van buvten kennen? waerom dan niet schivven op Monseigneur Gousset bisschop in Vrankryk, den welken dien code hééft gecom- mentarieérd Als men zoo is by zyne gasten, wonder dat men op Calliarina zoo ieverig in stoel noer kerke, sermoon en lof gaethelpt dit misschien de pratyk 't is clan niet sedert gisteren dal' men tweegezigters vind. Er is nog van zeever gesproken— maer

De Denderbode | 1849 | | pagina 1