Eenige dagen geleden had den koetsier eener vigilant, die eene vremde dame naer een byzonder huvs te Brussel ge voerd bad, by zyne terugkomst in zyn ryluyg eene doos gevon den, die veét juwcelen en 49 ponden sterling inhield. Den man had zich die doos tocgcëygend. Eergisteren verscheen dien man vóór de correclionneéle regtbank te Brussel onder de beschuldiging van diefstal; zyne vrouw, die beligt wierd inedepligtig te zyn. omdat zy die voor werpen by eene haercr bloedverwanten had overgebragt, stond ook voor dc balie. De regtbank het voórig gedrag van dc betigtcn in aenmer- king neemende, heeft na de pleytdooyën van de verdedigers, de heeren Veydl en Degroux, dén man tot 1 jaer en de vrouw tot 6 maenden gevangenis verwezen. Den Monilcur behelst de voórwaerden der aenbesteéding vóór het leveren ten dienste der burgerwagt van 10,000 gor dels met afhang, hacken en gespen, 10,000 geweêrbretellen, 500 knielappen, bretellen en draegbanden met koperen gespen, knoppen en stokdraegers, 500 trommels met vellen, rcepon en een paer trommelstokken50,000 nieuwe patroontasschen 20,000 oude patroonlasschen te veranderen naer degeénc van het nieuw model; 25 trompetten en 25 waldhorens. En daerom gacn er wederom eenigc duyzende fr. verspild worden. .Schept moed, Belgen, de conlributie-billettcn vóór 1850 zyn al gereed Volgens den Obscrvalcur, zouden de grondslagen vóór dc herziening der wet op het leeger onderwys in eenen zeer libe- len zin gelegd zyn. Dc geestelykheyd zou met de zedeleer be last zyn, doch geen wettig gezag meer hebben. En dit heet den Qbscrvateur liberael zyn Wy zullen hierover over handelen. De intrest-coupons der lecningen a 5 en 4 1/2 0 o die op 1 nov. vervallen,, zullen te rekenen van dien dag belaelbaer zyn by de staels-kassiers te Brussel en inde provinciën. JAERWEDDEN DER MINISTERS VAN DEN KATIIOLÏKEN GODSDIENST. Den minister van justitie verwittigt de belanghebbenden dat de collectieve staeten, vóór den derden trimester 1849, betael- baer zyn by de heeren schatbestuerders. M. Maillet, onderpastor te Oycke, is tot onderpastor te Ayghem benoemd; M. Van Hecke, onderpastor le.Ayghem, is tot onderpastor benoemd te St. Amand (gemeente Oostacker. M. Michiels, onderpastor te Geeraerdsbergen, is tot on derpastor benoemd by de Zusters vair Liefde te Gend, in ver vanging van M. Temmerman, die tot onderpastor te Oycke be noemd is; M. Dauwe, priester in het seminarie, is lot onder pastor te Stekene benoemd. Eergisteren morgend heeft men omtrent dc brug der Augustynen, te Dendcrmonde, het lyk van eenen onbekenden persoon van 50 a 55 jaeren gevonden. Hy had in den rug vyf bajonnelsleékcn, waervan er twecdoodelyk waren. De juslicie onderzoekt. Den heer Ilenry Dc Brouckerc, lid van de kamer der ver tegenwoordigers, oud-lid van het nalionael congres en oud gouverneur, is minister van Stact genoemd. Dóór een be- sluyl van 20 October is dien heer buylengewoonen afgezant en gevolmagligden minister by den H. Stoel benoemd. Tusschen de Emancipation en de Indopendance is sedert •dry wecken eenen pennenstryd ontslaen over het ontmunten der eugelschc souvereynen. Eerstgenoemd blad hield staen, dat dit onnoodig was, omdat de innerlyke weerde van den engel- schen souvereyn fr. 25-50 c. zynde, men daeraen nooyl kon ver liezen, indien hyaen deczen koers bleef ontvangen worden. Den half oflicieélen tolk van het ministerie beweerde integendeel, dat er het grootste gevacr van verlies bestond, de engelsche souvereynen wettelvk in omloop te laeteu. en dat zy ten spoe digste behoorden ontmunt te worden. Gelyk het doórgaens gebeurt, wanneer twist te hoog loopt, heeft de Indcpendance zich eyndelyk misklapt, en zich deéze bekentenis laeten ontvallen, dat men te Brussel vpór twee mil- lioencn van dit gevaerlyk cngclsch goud hcéft gesmolten, om er gouden Leopolds van te slacn. Wy weétcn niet, welke baet men by deéze verrigling gevonden hééft, en wie de baet in den zak hééft gestoken; maer in allen gevalle mag men vraegen, o het daervoór is dat men dc engelsche souvereynen zoo haeslig ontmunt hééft? (Anlwerpsch Nieuwsblad.) Den Obscrvalcur is over eenigen tyd verkogt geworden, doch niet geleverd. Er zal, zegt men, hiervóór een proces worden ingespannen. Den Organe des Flandrcsineld dat de berugte schryvers der Indcpendance in 1840 juysl schreéven, wat zy nu laeken, en zegt rataf, dat hy de rekeningen gelezén hcéft, welke bewy- .zendat mynheer den Indépcndanl, 't welk nu inejufvrouw de Indépendance is, aen het goud des ministeries niet vremd was. Verleden Zondag hebben op het stad buys te Gend de cxaems plaets gehad van de olliciercn der vier legioenen van <le burgerwagt. Zy zyn zeer voldoende geweést. Eenen magistraet van Geeraerdsbergen komt 125 fr., beloop zyner jaenvedde, in de handen van hel genootschap St.- Vincentius te storten, ten cynde daermede dc noodlyd^nde by deéze droevige omstandigheden te helpen. Deézer dagen vond eenen werkman aen de static van den yzeren weg te Gend den genaemden Degrezeene som van "zeventien duyzend francs in bankpapier, welke in eene ryluyg vergeéten waren. Op het oogenblik bragt dien braven werkman den gevonden schat by zyncn directeur. Twee konvooywagters, den genaemden Engels, en Gerard, vonden insgelyks, den eersten eene som van 6000 francs in goud; den tweeden een pakje bank-billetten, ter weerde van 5,100 francs. Aenstonds hebbeu de eerlyke bedienden dat geld aen hunnen chef over handigd. Te Verviers bragt den werkman Faveur eene som van 6000 francs in speciën in het bureel, welke men by vergeét in eenen bankwagen had laeten liggen. Nu verneémt men dat den konvooywagter Walschaerts in de statie te Luyk, zeven tien tienguldenstukken, welke hy gevonden had, aen hunnen eygeuaer terug bezorgd hééft. Deézer dagen is een kind in de Andcrlccht-stract te Brus sel, van schrik dood gevallen, by het zien van eenen hond die op hetzelve toeliep. Men hééft geeae teekenen van eene beét op het kind gevonden. Men schryft uyt LovendeghemEen vreeslyk onhcyl is hier voorgevallen by de herstelling onzer brug, over de vaert van Brugge. Eenen reeds bejaerden meesterknegt, die eene hand loereykte om de draeying der nieuwe brug te beproeven, is by ongeluk tusschen de brug en de kaey gevallen en aldus op eene yselykc manier verpletterd geworden. Gansch zyn ligchaem is gekneusd en half verbrvzeld. De leergangen in de Lniversiteyt van Loven zyn voór- laetslen dynsdag, dacgs na het cclebreéren der missie van den 11. Geest heraengevangen. Het getal der aenweézige leden was zeer aenmerkelyk; eene groote menigte nieuwe inschryvingen zyn geboekt geworden. Men schryft uyt Alh, 22 OctoberOnze stad leverde heden een levendig gezigt op. Iedereen was aen het werk om de slraeten luysteryk te vei sieren. Men verwagtte hier den heer Rogier, die beloofd had een bezoek in onze stad te zullen komen alleggenwy hebben egter den heer minister niet ge zien Het is den gouverneur van Ilenegauwen, die de eer gehad hééft van de toebereydsels, welke men gemaekt had vóór het onthael van den minister, dien hy tegemoet gekomen was. Te Leuze hééft hetzelfde plaets gehad. Men had daer ook groote onkosten gedacn vóór het onhael van den heer Rogier, toen den heer Bellefroid, directeur der landbouw-afdeeling in het ministerie van binnenlandsche zaeken, het stadbestuer beriglte dat eene ongesleldheyd van den heer minister hem dwong van zyne reysonlwerpen af te zien Gelyk wy reeds acngekondigd hebben, de cholera hééft te Geeraerdebergen met hevigheyd gewoed; maer sinds eenige dagen is de schrikkelyke plaeg aenmerkelyk afgenomen en de gevallen zyn meer dan de helft verminderd. De slagtoflcrs be- hooren schier alle lot de werkende en arme klaesen, die hard beproefd t.yn geworden. De dry gestiglen van openbaer onder wys hebben niet geleden dóór de besmetting. Alles doet verhoó- pen dat dc kwacl met eenige dagen verdwynen zal. Men spréékt sinds eenige dagen te Brussel vcél van ont- vremdiugen, die in de Bank van Belgiën dóór eenen bureelbe- stuerder zouden gepleégd zyn. De zaek is al te waer, en de gesloólene geldsommen belóopen tot ongeveer 500,000 franks. Deéze zaek is het voorwerp der ieverigc opspoóringen van de juslicie. (Vlaming.) Wy leézen in het dagblad le Politique: Men zou zich moeyelyk een denkbeéld vormen van de wanorde welke de nieuwe wet, betrekkelyk het hooger onderwys, in het besluer veroorzaekt hcéft. Men wilde de vrye gestiglen benadeelingcn, en men hééft de ontbinding in de Universileyten van den Slaet geworpen. Ziet hier eene zaek onder duyzendIlooglecraers der Univer- sileyl van Gend hebben geweygerd in den samengestelden jury le zetelen. Men hcéft eenen om hem te ovcrhaelcn, met de afstelling moeten bcdreygen. Eenen franschen werkman viel, by eenige zyner medege zellen, driftig uyt tegen het communismus. Eenen hunner viel hem in de rede en vroeg: wéét gy alleenlyk wat het commu nismus is? Den werkman antwoórde niets. Hy legde zynen versieéten kiel af, scheurde denzelven in twee stukken, daerna in vier, in acht, enz. en gaf er aen elkeen der aenweézige een stuk van. Daerna zegde hyliet communismus, myne vrienden, heeft vóór doelwit een geheel, dat aen iemand nuttig is, tol kleyne slukskens le maeken, welke niemand kunnen dienen. liet ware moeyelyk hel communismus beter af le schilderen. Men schryft uyt Luzerne, Zwitserland Den grooten-raed hcéft met eene groote meerderheyd de afschailing der Societyt Jesu uytgesproken. Depeches zyn deéze weck naer den heer dc Rayneval gezonden. Hy inoel den II. Vaderden uylslagdcr stemming van de welgeévende vergadering aenkondigen en hem uvtnoodigen ten spoedigste naèr Room en terug te keeren, opdat de fransche troepen op hel cynde van december de eeuw ige stad zouden kunnen verlaelen, zonder er een schaduwc van gevaer vóór Z. II. agtcr le laeten. De tydingen die wy uylïlaliën verwaglcn, zullen voorzeker bclangryk zyn, want zy zullen over het lot van Roomen beslis sen. Den geest van Pius IX blyfl ons immer eene hóóp, dat men de zaek zoo vrcédzaem mogelyk schikken zal. Den heer Gypson ondernam voórlactslcn vrydag avond te Bedford zyne houderslc luchlreys met den ballon lioyal Albert en was dacrby vergezeld dóór den heer Henry Smith, directeur der gaz-fabrick in genoemde stad. Op eene hoogte van 2 1/2 mylen begon de gaz in den ballon plotseling zoo geweldig uyt le zetten, dat hy in gevaer was van te scheuren. Den heer Gypson, dit bemerkende, wildode veyligheydsklep open trek ken, om de gaz le laeten wegstroomen, maer zy was dóór de felle koude, welke op die hoogte heerschte, bevroózen; eene pooging die hy dééd, om de klep, welke zich boven aen den ballon bevind, te openen, mislukte om dezelfde oorzaek. In dit dreygende gevaer bedagt den moedigen luchtrcyziger zich geen oogenblik: hy wierp zich in hel net dal om den luchtbol hing, klom op en gaf met zyn zakmes eene groote snede in den bal lon oogenblikkelyk stroomde eene aenzienlyke hoeveélhcyd gaz wegen den luchtbol begon langzaein te daelen. Zonder de tegenwoórdigheyd van geest van den heer Gypson zou den ballon vermoedelyk zyn geborsten en luehtreyzigers van eene hoogte van een paer mylen op den grond gestort zyn. Het is niet onbelangryk na te gaen, welke uylbreyding het russisch ryk in de laetste 400 jaeren, zoowel ten aenzien van bevolking als van oppervlakte ondergaen hééft. Onder Iwan, I, in 1462, was Rusland 18,494 vierkante mylen groot, en by zyne dood in 1505, 55,157; by dc dood van Iwan II in 1581, 125,465 vierkante mylen. By de troonbestyging van Peter I in 1689, eene bevolking van 16 millioen zielen en eene oppervlakte van 256,900 vierkante mylen. De bevolking bedroeg in 1765 by de troonbestyging van Catharina II, 25 millioen zielen en de grootte 519,558 vierkante mylen; by haere dood in 1796 eene oppervlakte van 551,850 vierkante mylen en eene bevolking van 50 millioen inwooners. By de dood van Alexan der in 1826, 55 millioen zielen en eene oppervlakte van 567,49 vierkante mylen. En tegenwoordig 400,000 vierkante mylen en 62 millioen inwooners. TYDIIVGEiY UYT ITALIËN. roomen. Men léést in de Nationale van Florence: In het lokael, dat diende vóór de zittingen van de kamer der afgeveêr- digden en vóór de constitueérende Vergadering, heeft men alles weggenomen wat vóór de Vergadering diende; de tribunen, de banken, enz. Het houtwerk, dat men er uyt genomen hééft, is aen eenen schrynwerker gegeéven, ten eynde er eene bidplaets van te maeken vóór Z. Era., kardinacl Tosti. Meer dan 18,000 Napolitanen zyn te Antrodocco aenge- komen, men zegt, dat er den 21 wéér 14,000 zullen aenkomen. Deézer dagen was het gerugt in omloop, dat Z. H. vóór den 20 te Roomen zou zyn. Dit gerugt schéén, zoo als wy reeds meldden, waerheyd te zullen zyn, daer men voortduerend in het Vatikaen blééf werken. Het schynt egter, dat men dit gerugt slegts uytgeslroeyd had om de openbaere denk - wyze te peylen. Thans verzekeren geloofweêrdige persoo- nen, die zeer goed onderrigt zyn, dat Z. H., noch zyne ministers in het geheel niet besloóten hadden naer Roomen terug te komen. türyn. Volgens den Nazionale zegt, is het gerugt in die stad in omloop, dat Ivarel-Albert niet doed is. Dit gerugt vind véél byval, vooral onder het volkzelfs verzekerde deézer dagen eenen persoon, die wylen den koning zeer dikwyls gezien had en die in het geheel niet van verstand beroofd is, dat het aengezigt van het lyk niet dit van Karel-Albert, maer slegts een wassen was. Een document, dat thans hier afgekondigd is, om te be- wyzen dat er te Roomen meer wereldlyke dan geestelyke be ambten zyn, zegt, dat van de 5502 am'btenaeren er 5059 we- reldlyke zyn. Roomen, 15 October. Er is thans geene kwestie meer van de aenstaende terugkomst van Z. H. te Roomen. Den toestand der publieke denkwyze en van het land moet nog aenzienlvk verbeteren, eerden H. Vader naer het Vatikaen zal terugkeeréh. FRANSCHE REPUBLIEK. parys, 21 October. Verleden nagt wierden op verschillende plaetsen der hoofdstad en vooral langs henen de kaey Tournelle talryke oproerige plakkaerlen aengeplakt. lieden morgend bemerkte men, dat de werklieden de eerste waren om dezelve af te scheuren. In haere zitting van zaterdag, is dc fransche AVctgeévende Vergadering tot de stemming overgegaen der vóór de italiaen- sche krygsverrigting gevraegde kredieten. Zy hééft ze met eene zeer groote meerderheyd aenveérd. M. de Falloux, minister van openbaere werken, die nog niet volkomen hersteld zynde, geen deel aen de beraedslaeging over de zaeken van Roomen kon neémen, hééft M. dc Riancy, volksvertegenwoordiger, eenen brief toegezonden, waerin hy met geestdrift zyne bewondering uytdruki over de redevoering welke M. Monlalembert hééft uytgesproken, en zegt dat Vrank- ryk liolsch mag zyn zulkdanigen man le bezitten. Hy drukt dc hóóp uyt dat deéze redevoering op een groot getal exemplaeren zal gedrukt en verspreyd worden, en verzoekt den heer de Riancey in zynen naem vóór twee honderd frs. in te schryven. Den agtbaeren minister drukt den wensch uyt dat men by deéze redevoering die van M. de la Rosière zou voegen, om aldus eene volledige verhandeling le hebben, die alle tegenwerpingen wederlegt. Het dagblad l'Ami de la Religion, 't welk den brief van M. de Falloux afkondigt, gééft levens mededeeling van eenen van den bisschop van Langres, die vóór het drukken en verspreyden der redevoeringen van MM. de Monlalembert en de la Rosière, eene somine schenkt van honderd franks. Men meld dat eenen notaris te Rocheforl in failliet is en dat hy 200,000 fr. delicit laet. Dit is sedert kort reeds den achtsten in het departement Maine-en-Loire. Den president is zeer misnoegd over den uytslag dei- discussie over de romeynsche kwestie. Naer het schynt is de vergelelheyd in welke men zynen brief gelaeten had, de voór- naemsle oorzaek zyner inisnoegdheyd, die nu in hevige wóórden uytbersteu dan in eene diepe slilzwygendheyd verandert. HONGARIËN. Men zegt dat den generael llaynau, vertoornd omdat het ministerie hem vertoogingen dééd tegen deveélvuldige halsreg- tingen, welke hy in llangariën bevolen hééft, zyn ontslag hcéft gegeéven en zelfs voórncémens is Oostenryk le verlaelen. ENGELAND. londen, 24 October. In de city brak gisteren avond eenen hevigen brand uyt in de droógery en magazynen van de heeren Baiss, Brothers, and C°, die zoodanig toenam dat de meeste geömployeérden en de werklieden uyt de bovenvenster moesten springen, wilden zy niet in de vlammen omkomen. De toe gesnelde brandspuyten konden maer wevnig elfekt doen, niette- genslaende de veéle en doelmaelige ingerigtc bluschmiddelen, die in Londen zoo tal ryk en maglig zyn.Eene onmeételyke magt van policie was op de been, om onder de menigte die op de London-Bridge zamengedrongen was, ongelukken vóór te komen. De naestgelegen kafiehuyzen en ook de St-.Magnuskerk hebben vry wal schade geleden. De oorzaek word loegeschreé- ven aen hel omvallen van eene kruyk met spiritus, die dóór eene nabystaende keérs daedelyk vlam vatte en zich aen de andere tincturen vooral aen veéle naphla mededeelde, die daer aenweézig waren. De gebouwen waren zes verdiepingen hoog, en gevuld met olie, spiritus en droógeryën, terwyl het springen der spiritus-flesschen de vlammen met de grootste hevigheyd naer alle zyden uytbreydden. Het getal der geëmployéérden bedroeg 22, enwonderlyk genoeg, geenen enkelen hééft zich ernstig bezeerd.De schade word op meer dan duyzend pond sterling geschat. Het ver dient opmerking dat de plaets waer den brand uytbrak op weynige voelen afstand gelegen is, van de plaets waer den grooten brand van Londen in 1666 begonnen is. SPANIËN. Madrid, 18 October. El Clamor Publico, zegt ingevolge geloofweêrdige berigtcn, dat de carlisten in Cataloniën eenen nieuwen opstand bereyden. Talryke proclamation waren er reeds in omloop en de Moutemolinislen bereyden er zich meer dan ooyt tot de worsteling.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3