ZONDAG 4 NOVEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 165. AELST, den 3 November. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der* annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begcêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengaet. CUIQLE SCUM. HET MINISTERIE ROGIER EN ZYNE BETAELDE TOLKEN. Vóór den val van het ministerie De Theux en by de opkomst van het ministerie Rogier, beloofden de zooge zegde liberale bladen in naem hunner patroonen dat de Ylaenderen uyt hunnen hoópeloozen toestand zouden getrokken worden, dat landbouw, nyverheyd en koop handel zouden beschermd en heropgebeurd worden, nieuwe bronnen van welvaert geopend en de drukkende lasten verminderd, met een wóórd, dat het verarmd Belgiën moest herboren en dóór eene wvzere bestiering van zynen onvermydelyken ondergang gered worden. Die beloften bedroógen deéze welke, op hóóp van beter nis, van hunne persoonlyke gezindheden afzagen en regtzinniglyk vóór den zegeprael der zoo gezegde liberale party werktendie beloften vuerden de stoutmoedigheyd aen der geéne welke, slegts met heersch- en hebzugt bezield, niets anders dan de verweézenlyking hunner geliefkoosde ontwerpen in zin hadden en tot dat eynde hemel en aerde bewoógen om de thans heerschende party aen 't roer der zaeken te krygen. Dit laetste gelukte wonder wel; maer als het er op aenkwam om die zoo schelklinkende beloften te verweé- zenlyken, moest het ministerie terugdeynzen en zyne volslagene magteloosheyd erkennen, en dit niettegen- staende eene verslaefde meerderheyd der Kamer welke aen onze ministers open veld en vrye armen verleende. Het ministerie gebruykte te toegeévendheyd en mede hulp der Kamers om, zoo het geloofde, zyn gezag en bestuer op duerzaeme grondslagen te vestigen, met overal zyne creaturen in bediening te stellen en aldus de minste ontevredenhevd van den kant der zyne te voor komen, maer de natie opende allengskens de oogen en ontwaerde welhaest dat alles maer huychelary was, aen- gewend om liaer te misleyden en geenzins om het Vader land van zynen ondergang te behouden. Uyt die laekbaerc teleurstelling ontsproot eene veél- bedïiydende verbittering die dagelvks aengrocyt en zoo algemeen word dat het ministerie zelf vóór deézer gevol gen bedugt is geworden, des te meer omdat het vóórziet dat een groot aental Volksvertegenwoordigers die,'t zy uyt pligt, 't zy uyt vrees van, by de eerstkomende kie- zingen, van hun mandaet afgezet te worden, hunne stem men tegen het gouvernement zullen keereu indien het geene andere wegen inslaet. Dochdeéze die gewoon zyn 't volk te verleyden, beteren zich zoo veel te moeye- ker van deéze ondeugd na maete zy vóór dezelve rykelyk belaeld worden. En inderdaed, wat ziet men dagelyks in die ministerieéle dagbladen Niets anders dan laste rende aentygingeu tegen de gemaetigde party, als nae- melyk dat deéze zich verbonden heeft met roode're- publiekanen, communisten en socialisten om aldus, schreeuwen zy, de omverwerping dar samenleving te be werken en op derzclver puynm de regeéringsloosheyd te houwen en van daer de verschrikte maelschappy onder haeren scepter van diefstal en zedevernieling te doen nederbukken Maer, God dank, de minst klaerziende onlwaeren dien doir.men list, de ondervinding spréékt luvder dan 'twanhoópig geschryf van vremde hueriingen welke, ten dienste van den meestbiedenden, na deézens gelangen, de snoodste lastertael uytbraeken tegen al wie met de betaelende party niet ten strvde trekt. Ook be kreunt de gemaetigde party zich des te min met dergelyke beschuldigingen omdat zy slegts gedaen v. rden dóór deéze welke den oproer, den diefstal en zedevernieling gepredikt hebben wanneer zy nog vreesden in de' kiezing niet te zegepraelen over deéze welke zy thans zoo eerloos van die grouwelen beschuldigen. Maer wat is 't, die mannen hadden dóór bedrog eenigzins de volksgunst gewonnen, en nu dat zy deéze dóór hun bedrog ook teenemael verloeren hebben, zouden zy geêrne dóór schrikaenjaegende lasteringen behouden 't géén slegts dóór vertrouwen gegund word. Wy wenschen noch willen den val van 't ministerie Rogier-Frère, wy willen het integendeel vermaenen te wantrouwen van zyne vleyërs en betaelde wierookers, daer zy, vóór het grootste deel, de schuld van zynen val zullen zyn. Want waertoe dient het eene verbitterde natie te willen doen gelooven dat iets wit is wanneer het pekzwart is Tot niets anders dan om ze nog meer te verbitteren en liaer genomen besluyt van, op tyd en stond, die volksverleyders van kant te stellen, o'nver- breékelyker te maeken. De schryvers van 't Verbond gewaer wordende dat hunne aenhangers hier tc Aelst verminderen gelyk den sneeuw voor de zon wegsmelt, kleppen geduerig de alarmklok tegen den Dender-bode dien zy insgeïyks beschuldigen niet de republie- kanen, communisten en socialisten verbroederd te zyn, 0111, gelyk hierboven gezeyd is, de verschrikte maelschappy onder den scepter van diefstal en zcdcvcrnieling te doennederbukken Dat gy zulks uylkraenu tegen den ecnvoudigen Dendei-bode die u zoo zwaer op 't herte ligt, konfrater, dit is vergeéilyk vermits deézen met soó'rtgelyke praeljes lacht en u mei derge lyke dwaeze voldoening uyt den grond zyiis herten proficiat wenscht, maer dat gy die eerlooze leugens uylbraekt legen nedrige priesters, welke acn politieke of persöonelyke'penne- twislen vremd zyn, zie daer iels wal wy niet konnen uylleggeu ten zy wy uwe verregaende wanhoópige woede inzien. .Ven, konfraler, wy hébben voor onze redactie noch geeslelyken, noch wereldiyken noodig, w v zyn alleen zonder'iemands be hulp in slaet uwe valsehhcyd, bedrog en leugenlacl te ontmas keren en er u nacr behooreu over te bestraffen. Wy gevoelen dal gy in 't donker rondtast om ergens den eenen of anderen onzer geeslelyken als medehelper in onze redactie te konnen aenduyden, wel nu, man, doet uw besteen als gy dien zult ontmoet hebben, zegt dan vryelyk uw gedagt, maer wagi u van op eene ydele en ongegronde onderstel ling persoonen uyt vraek te lasteren die gy zegt zoo wel als iemand te willen eerbiedi gen, want dergelyke bundelwy/e zal uwe reeds zoo sleglc zaek nog bonderdmael versleglen. Wy herhaelen het u, niemand moet ons ter hulp komen zoo lang wy legen geene mannén van véél zwaerderen trant of kaliber dan gy zyt, te doen hebben. W cél en onthoud liet wel, heeren van 't Verbondeene schoonc kazak of een handvol geld gecven geen verstand en deéze ook vreezen wy geenzins als wy ons maer altyd niet waerheyd en reglveérdigheyd konnen verdedigen als eene deézer twee zaeken ons zal onlbreéken, zullen wy d'eerste zyn om de vaen te stryken, maer zwiglen voor persoonen die nog zouden dienen ter sehoóle te gaen en die, steunende op eene greép gouds, zonder kennis, zoo verwaeud zyn alles vóór hun tc do. n wyken, dit zal men van den Dender-bode nooyl zien. Het Verbond gééft in zyn laetste Nr céne verhandeling over de tien geboden die zoo dom als zedekwetsend is; had dit stukje deéze laetste hoedauighcyd niet, wv zouden hel zelve medegedeeld hebben, maer op stinkenden moddergrond volgen wy ouzen konfialcr niet. is hy met zyne aenhangers gewoon zich te wentelen in 'twalgelyk"moeras van Epicurus, 'twelk er zoo menige naer de galge of nacr 't kerkhof gcleyd heél'l, wy laetcn hun votgeéin die kans over en daerlegen hebben wy niets in te brengen, goeste is koop, maer '1 géén wy hun té zeggen hebben,- is dat eenen schryvelaer die de eerste grond regels der natuerlyke redekunde onmaglig is en dan bovendien zyne armzalige knoeyery gehrnykt 0111 andere te verergeren, nog geenen warmen blaes ofpóuali weèrd is waervan onzen konfrater in zyn laetste N' gesproken hcéfl. Wat is er belaclielyker, wal is erdwaezér en basser (plus bas) dan dat iemand, die eene meéleloozc pretentie heelt en aldus verstand schynl te koop te stellen, bevonden word zich met de pluymen van een ander te vercieren. Welnu, zoo eenen man vind men in den lieer Ferdinand Evil. Deézen lieer heeft hier met een schimpschritt legen de agtbaere Commissie der IIos- picen den grooten en vernuften willen speétcn, en, alhoewel het schrift toch zeer beperkte hersens acnduydde, was onzen vent geeuzins verlegen het als zyn eygen werk te doen doór- gaen, peyzende dat liet een meesterstuk was Dit heeft ons naluerlyk de inact zyner bekwaemheyd gegeéven. Maer lioe zullende zeer vveynige hewonderaers van M. F. Evit staen kyken, wanneer wy hun zullen zeggen dal den opgeblaezen pauw van 't Schaliènhuvs al zyne ingeévingen is gaen pulten by M. Sacman, hospicie-lid van Brussel, woonende in de Ber- laimonl-slrael, en dal eenen bedienden der hospicen van Brussel, gelast met hel contentieus, al de noótcn hééft opge steld, al de wetten opgezogt en aen M. Evit de lyn nfgeteekend die hy tc volgen had in '1 saemvoegen van 't schimpschrift, immers die aen M. Evit den croquis der brochuer hééft gegeé ven welken ongelwyffeld veéi beter was dan 'tgeén er M. Evit heeft bygevoegd, want, naer wy verneémen, scliynt den be dienden in kwestie zelf heschaemd te zyn over dë brochuer die thans als uyt zyne pen gevloerd moet aenzien worden He wel, burgers van Aelst, wat "zegt gy nu van den Phoênix van t Schalien-huys? Zou hy niet zeer wel aen de gaev (hy ons F.uncn) gelyken die, na zich met de pluymen van den pauw beplakt tc hebben, zich onder eene fraeye pauwentroep mengde, en, vóór het ontdekt bedrog, schandelvk vveggciaegd wierd B Het geagl Verbond word byna in alle buvtenherbergen gratis gezonden en desniettemin vind het geene leézers. Wy kennen herbergen vvaer het in de sloof gedouweu word zoo haest den bnefdraeger het op de tafel legt; wy kennen er andere vvaer het zonder geopend te worden in de kas of kommode gesloóten en noodig zynde, voor carlouchen gebruykt wordin eene derde herberg bediend men er zich het beste van, want nau- vvelyks is het agtbaer blad toegekomen, of liet word in een zeker getal stukskens gescheurd 0111 tol het leegsle gebruyk te dienen; aldus hebben de eygenaers deézer herberg altyd provisie eener soort van Servietten welke de boeren-kneten sinds de verschyning des Verbond», ook hebben loeren kennen'. De schryvers van 't Verbond die beloofd hadden de demissie van M. Evit in extenso af te kondigen welk stuk zv ongetvvvf- feld in handen hadden en 1111 nog hebben, aengezien M. F Evit het zelf opgesteld hééft, hangen'ten onpasse de onnoózeie uyt met tc zeggen dal zy tc vergeefs alle slappen hebben aen°e- vveml 0111 zich deéze demissie te verschaffen. De mannen neé- men den Dender-bode by zyn wóórd omdat hy heioófd beeft de demissie af te kondigen; zy zeggen dal de hospicieheeren voor ons uicls geheyms hebben en w illen daer door Ie verstaen geéven dat zy ons liet eygen stuk in kwestie hebben medege deeld, hetgeen een lanter vcrdigtsel is. Maer liet publiek hééft reeds lioiiderde beweegredens in 't midden gehragt vvaerou bedoelde demissie is steunende. Nu, wy zullen M.'Evit dóór den mond van 't publiek hielen sprcékën en met eeni«e dier beweegreden acnvang ncéinenD Aen 't hospice. "Ik gééf myne demissie omdat ik nu toch nïvn kruysken "clvk de gaef des geloofs ontvangen heb; 0 lk gééf myne demissie omdat er nu van alles zoo exakte nota gehouden word het welk, tyderis ik over eenige jacrcn president was en mynen neéf Ferdinand, secretaris, niét moest "cda'cn worden. Toen, gelyk uyt de antwoord der hospicieheereifhlvkl mogten er van (i, lol 7, 8, 9 duyzend franken en dacrenbuven worden uytgestêéken voor onderhond der gebouwen, waervan er geene nauwe rekening moest gehouden worden lk gééf myne demissie omdat zulks 1111 kan ge'daen worden met 1500 fr. lk gééf myne demissie omdat ik, onder mvn vnórigpresident schap, zoo eenstemmig was met myne medeleden"' ten eynde liet begyntiof te supprimeéren in weerwil der verpletterende geldsommen welke vóór onderhoud van deszelfs gebouwen w ierden uytgesteéken Ik gééf myne demissie omdat vóór alle die er deel van mae ken er nu geene vyffrankstukken meer aen vast zyn voorde verpagtingen en verdere verkoopingen te doen, want toen wierd

De Denderbode | 1849 | | pagina 1