ZONDAG 18 NOVEMBER 1849. VIERDEN JAERGANG.—Nr 165. AELST, den 17 November. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op I fr. SO c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maendcn kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- scn. Indien iemand regtveêrdige klagten'of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft* hy mag o'p onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prinr ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenigo stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe to zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. DEN CLIQUE SUUM. DODE BERIGT. Onze inschrijvers welke tot nu toe hunne agtcrstellige abonnementsprijzen niet voldaen hebben, worden verzogt zulks zoo haest mogeiyk te doen. Men kan ten pryze van 10 centimen frankèéring dóór de poste de agterstellige sommen ten onzen bureete doen toekomen. De schrale verdedigers van 't woorden- en beloften politiek zweeten water en bloed om de klaerblykendcenonwederspreéke- magleloosheyd van het heb- en heerschzugtig klubsliberalis- mus te loochenen; die betaelde en gevolgelyk verslaefde ver dedigers zoeken alle middels uyl om de publieke opinie voorl- duerend te konnen misleyden en hunne patroonen aen 't roer der zaeken te houden, zonder te deuken dat de ondervinding, dien onverbiddelyken scheydsregter, thans te luyde gesprokén hééft om nog de minst klaerziende te laeten twyfelen. Ziende dat de berekende beschuldiging van een uytgepeysd eedgespan der Calholyke met de Socialisten, Communisten en Repubiiekacnen op de gemoederen zonder uytwerksel blyfl en dat er door de vreesagtige zelve zoo jammer!yk mede gespot word tot schande van de overdrcévene uytvinders, hébben de broodschinvers eenen anderen niet min dwaezen middel uyt- gevonden om de werkzaemheyd, de kunde en wys bestiier hunner patroonen hemelhoog te verheffen. En waerin bestaet dien dwaezen middel In het exploilecrcn der tentoonstellin gen, in de Vlacnderen te pryzen over eenige door kopstukken behaelde medaliën, cerekruyskens of eenig ander speelgoed vóór een kleyn getal werklieden die overigens, gelyk men lacler zal zien, zonder schoenen en zonder hemde ioopen Het Verbond van Aelsl dat om zyne wcérgaloozc vcrslaefdhcvd, om zyne honderde leugens en verleydingstrekken een minis terieel medailleken verdient, vraegt ons wat wy zullen zeggen van het comité der nyverheyds-lentoonstelling van Vlaenderen dat eenpariglyk beslist heeft aen het liberael ministerie dankzeg gingen te stemmen, en dal in hel officiéél rapport zou beslatigd worden dal onze ministers den dank van hel land in 't algemeen verdienen!! Wat wy hierop zullen zeggen, konfrater, is dat ticee natte zakken elkander niet konnen droogenen dal nodyt den pot moet vcrwylen aen de panne dat zy zwart is wat wy hierop zullen antwoorden, konfrater, is dat gy door u geduerig te misklappcn ons op zaeken helpt waeraen wy anders misschien niet zouden denken en die verre zyn van uwe slegle verdediging en dwaeze bewierookingen te regtveerdigen. Als het publiek zal weélen dat het gezegde comité was samen gesteld uyt acÉtsministerieéle slaeven gelyk MM. den gouver neur De Jaegher, Cumont en soórlgelvke persoonen die, om aen pacha Rogier te behaegen, hem een bronzen praclbeéid zouden stemmen om dat hy de Vlaenderen dóór tentoonstel lingen, kavalkaden, rcysjes van vermaek, dansparlyën, medail- lekens, kruyskens en lintjes gered hééft Als hel publiek zal weélen dat, met al wat gy dóór uw beloften- en woórden- poliliek vóór de Vlaenderen zegt gedaen te zyn, het uytge- strekt bedelacrshuys van Brugge zoo opgepropt van ellende lingen is dat er geene plaets meer is om er deéze te behouden en dat den gouverneur het noodig geóórdeeld hééft er menig vuldige wegtézenden die dan vrywillig ruylcn braken om, ten minsten met den gueren winter, het voordeel van 't gevang te genieten, iels wat zy zelve verklacrd hebben Als het publiek dit alles zal weéten, dan zal het gemakkelyk konnen oórdeelen dal uwe uytzinnige vraegen uw eygen vonnis ver vatten.... Wel is waer, konfratcr, de vreesselyke ellende van over een pacr ja eren is vóór de helft verminderd, maer is zulks het werk van uwe geliefkoosde patroonen Neen, duyzend- mael neen't is de Alvoórzienigheyd die ons die ouschat- baere weldaed geschonken hééft dóór den ryken graen- en aerdappelen-oogst waermede zy 'l land hééft gewcérdigd te begiftigen; ja 't is d'Alvoórzienigheyd alleen welke in de'diepe wonde der Vlaenderen olie en heylzaemen balsem gegoóten hééft, en geenzins het heerschzugtig bewind dat hun drukkende leeningen en verpletterende budgetten hééft opgelegd God geéve, dat het voórtaen beter zyne zending verstae, en dat gy konfraler, en al uwe volksverblindende medehelpers van uw stelsel van logenlael en geweétenlooze vleyery afziet, want, weet hel wel, gy drukt geduerig hel schandmerk zoo diep op uwe eygene voorhoofden, dat het ten laelslen onuyt- wischbacr zal worden. De Nation kondigt de volgende regelen af die ongelukkiglyk maer al te waer zyn: Hel ministerie word heden dóór vier dagbladen ondersteund haemelykdóór de Indépcndance, den Observalcurden Precur- scur d'Anvers en Ie Journal de Liége. Indien de dagbladen den tolk zyn der openbaere gezindheyd, bereken welk deel van 't land het ministerie ten zyncn voórdeele hééft. Voeg hier by dat, van die vier min isterieéle bladen; dry dóór geluierde vrcmdelingen opgesteld worden; wat het vierde dier bladen raekt, het was over eene maend te koop En in dergelyke bladen gaet onzen aelsterschen verslaefden konfrater zyne ingeévingen pullen met hoofdartikels van dergelyke gesmeerde schryvers poogt het Verbond ons vlaemsch publiek nog te verblinden Maer God dank, dit is gepasseérd, treffelyke herbergen waer hel Verbond gratis gezonden word, zyn beschaemd het zelve op de tafels te laetenofschoon hel bladje beweert dóór de aglinswaerdigsle en deftigste inge zetene deézer stad te zyn opgesteld. Zoo als wy vóórzien en verwagt hadden, hééft het Verbond de -brochuer dóór den heer D'IIuygelaere uytgegeéven, met eenen schimp bejegend die zoo véél te onbcschofter en meer misplaetst is omdat het verlicht publiek in dit werkje de vol- komene vergruyzing ziet van al de dwaeze argumenten en ver- krenkte besluylen welke den kopist van 'tSehaliënhuys, ter staeving zyner verwaende pretentiën, naer Brussel is gaen afbedelen. Onzen konfrater kan zyn spyt niet verkroppen omdat ons ter weéle gekomen is waer zyncn slimmen patroon zyne les is gaen opzeggen om hier den groolen geleerden te komen speélen, 't is ook dacrom dat het Verbond de brochuer van M. D'Iluygelaerc eene byeenkrabbery van wetten en besluyten noemt. Onzen man hééft zeker de inleyding der brochuer niet geleézen of, dóór haet en spytigheyd verblind, dezelve niet verstaen. Den sehryver zegt er duydelyk in dal hy ziek zal be palen aen de aenhaling der schikkingen reglslreeks den grond der zaek betreffende, zoo dat hy geenzins van eens anders werk het zyne maekt gelyk andere letterdieven gedaen hebben. Wal er van zy, schimp- en scheldwoorden zyn geene argu menten waermede men eene brochuer beoórdeelen kan, en wy vinden een klaer bewys dat de Verbondsadvokaeleu dóór de aenhaelingen van M. D'IIuygelaere geklopt zyn hierin dat zy ter wederlegging geene enkele goede reden by te brengen heb ben, ten zy dat het eene byeenkrabbery is van wetten, besluylen etc. Zoo lang men niet zal konnen bewyzen dat deéze èyêen- krabbery verkreukt of vervalscht is geiyk de byeenkrabbery die van Brussel komt en die aen de sladscommissie zoo véél schande berokkend hééft; zoo lang deéze byeenkrabbery dóór geene andere byeenkrabbery zal wederlcyd w orden, zal het duy delyk blyken dat eenen hoop advokaeten regters en notarissen niet in staet zyn hunne eygene zaek en bv gevolg veel min die eens anders ie verdedigen. Het tweede verslag van M. F. Evit hééft eerst in talryke handen geweésl om het te verbeteren en eenigzins aenceii te doen houden, dan eyndelyk is hel naer de brusselsche smelt- panne gezonden waer hel misschien dóór het viier zal gerey- nigd konnen worden van de meest in 't oogloopcnde vlekken. Wy zullen het afwagteu en ondertusscheu de brochuer van M. D'IIuygelaere, die zich dóór haerc onpartydigheyd en gemae- tigheyd doel opmerken, de publieke aendagl aenbeveélen. Om eene proef te geévcn van de domheyd of kwaedwilligheyd waermede het Verbond de brochuer van Al. D'IIuygelaere beoor deelt, zullen wy hier een artikel lelterlyk uyt het werkje opneémen en er de antwoord van 't klubsblad op laeten volgen Aengaende de nalionael verklaering der hospiciegoederen, heeft den beruehten Conventionneél Siéyès, in de raedsverga- dering van den 10 augusty 1789 deéze grondstelling voor gehouden Niet eenen mensch van verstand heeft ooyl gelwyffcld of konnen twyffclen dat alle zedclyk ligehaem of corps in den school der samenleving niet bekwacm zy van waerlyk eyycnacr te wcé- zen, zoo wel als allen afgezonderden of als de natie zelve etc. Die gecslclykc goederen gelyk alle andere behooren aen deéze aen welke de geévers gewild hebben dat zy toebehoorden. Zy waren vry er alle wettig gcbruylc van te maekenmaer in feyln en onder de bescherming der wetten hebben zy die gondereu gegeéven aen de gceslclyken en niet acn de natie. Waerop de brochuer in deézer voege redeneérl: Dit grondbeginsel dacrgesleld en veronderstellende datgelyk Merlin het zegt, de Goederen der Hospicen nationale goederen zyn in den zin dat de naUe zich de zelve mag toeeygenen en er over beschikkenblyfl te vragen of dit rcgl kan beslacn voor de Hos pice of Gceslelykc Goederen alleen? of het zich noodwcndiglyk niet uitstrekt tot alle de Goederen zonder onderscheid indervoeyen dal de Slact de eenige en algcmccnc cigenaer zy van alles? zoo )a cn men kan de vraeg niet ontkennend beantwoorden zonder willckeuriglyli aflcwykcn van de grondregels der vcrdcelende gercgligheid, valt men dan niet in hel communismus? Het Verbond antwoord hierop: II y lezen in de brochure van M. d'Huygelacre dal de hcereri der sladscommissiemet de wetten te volgen die de goederen van hel bcgynhof acn de hospicien geschonken hebben, ten vollen in het communismus geven. Wy vragen hel, wat zouden die heeren kunnen winnen met in communismus met den heer d'Huygelaerc Ic treden?» Gelyk men ziet, gevoelen de Verbondsadvokaeleu zich ge prangd en langs alle kanten gevangen, maer om die grondige redeneéring te wederleggen, wat doen zy? Zy schuyven de kwestie van kant en denken zich te verschansen agter eene domme vraeg die met de zaek niets gemeyns hééftAlaer hiermede konfrater zyn wy niet te vreden, 't is op de kwestie datgy blyven moeten, alsgykonl, met reden de byeenkrabberv wederleggen onder straf van u dóór 't publiek meer en meer te doen aenzien als eenen kwaedwilligen ezel die slegts vóór de stokslagen lerugwykl. Wy verwagten hierop eene antwoord. Onzen konfraler zegt dat wy op de hecren Evil verbitterd zyn omdat die heeren by ons geene plakbrieven doen drukken, en dat die verbittering zou ophouden indien zy ons van tyd lol tvd wat te drukken gavenArmen konfrater! omdat gy zoo eene verslaefde ziel zyl, pevst gy dat een ander in 't zelfde geval is. Hierover hoeft niet getwist te worden, de proef alleen kan zulks bewyzen. Wy zullen hier egter zeggen dat wy in 't geheel legen de persoonen van d'hceren Evit niet verbitterd zyn maer wel tegen hunne akten die wy meermaels met hertzeer hebben gehekeld; wy hebben dit gedaen uyl dringende noodzaekelvk- fticyd om een eynde acn bet verfoeyelyk en véél te langduerig Janusspel te stellen dóór 't welk er zoo veéle menschen zyn gefopt geweésl. Dat de heeren Evit anders te werk gaen, en, zonder ons hel minste te laeten drukken, zullen wv hun gc'éven 't géén- hun regtveérdigheydshalve toekomt. Zonder van de hoeren Evit eenige gunste te-vraegen, zullen wv hun egter verzoeken ons het werk niet meer te onttrekken dal hun op«e- legd is by ons te zenden en ons de insertion te laeten geworden welke de verkoopers in ons blad willen geplaetsl hebben. De verkoopers die hunne belangen verstaen, willen aen de verkoop!ngen zoo véél mogeiykc ruglbaerhcyd geéven; nu indien de heeren Evit hunne vraekzugt willen voldoen met de insertiën aen ons blad te onttrekken en de zelve te plaelsen in bladen gelyk het Verbond die niet geleézen worden en welke de herbergiers te regt uyl schaemte verbranden of wegsteëken, dit maekt de rekening der verkoopers niet. Den Dendcrbode tcli. alleen zoo véél inschryvers als de dry andere gazetten deézer stad te samen, en 't is slegts uyt vraekzugt en partygeest dal de insertiën hem onttrokken worden. De verkoopers dienen dit wei in aendagt te neémen, indien wy hier vóór onze belangen spreéken, 't is ook in 'l belang der verkoopers die, in geene gevallen, de slaglolïers van den haet, vraekzugt of partydigbevd des notaris moeien zyn, altyd hebben zy het regt te èysschèn dat de bekendmaekingen in deéze of gcénc gazelten gesteld worden en by voorkeur in deéze die hel meest geleézen worden. Het Verbond vertelde zondag aen zyne dungezaeyde leézers dat een fransch blad van Gend, den Nouvellislc zoo nyg op het artikel van onzen konfrater gesloeft hééft waerin al de titelen van M. C. Evit de bclagchclykefuil's er onder begreépen, vóór komen. Wy wensehen onzen konfrater geluk mei de loftuylin- gen van een blad gelyk den Nouvcllisle want 't is saus naer

De Denderbode | 1849 | | pagina 1