OPENING DER KAMERS-KONINGLYKE ZITTING. 't panneken. Wy hebben gewaer geworden dat, als de heeren Evil geèrne gopreézen zyn, zy zich nacr den Nouvellisle wenden. Zulks was ook 'l geval niet het schimpschrift der stadscom- iuissie waervan M. Evit zich als opsteller uylgaf; den Nouvel lisle aenzag dit werkje als een meesterstuk van geleerdheyd en buytcngcwoone fyne redekundeen och armen Nu schynt den Nouvellislevolgens het Verbond zegt, M. C. Evit zoodaenig te pryzen en hem als zoo verdienslclyk af te schetsen dat men wel zou denken dat hy alleen 't land van eenc blocdramp zou bcwaerd hebben Zou dit misschien zyn om met den ouden procureur Van der Keure den spot te dry ven, of wel hééft M. Evit junior onder de opstellers van 'l gendsch bladje eenige kennis welken hy somtyds eens trakteert om bewierookt te worden V Het Verbond is tegen ons zoo raezend en dol geworden dat geheel zyn laetste Nr van hel begin lot het eynde met scheldwoorden, verwytingen leugens en vuyligheden is opge vuld. Het zwaerste argument dat onzen konfratcr tegen ons inbrengt, is dal wy canaille-volk zynMaer onzen konfrater moet wcéten dat wv toch geen Alliancevolk zyn, en als hy zich de moe\te wilt geéven het anagramma van alliancevolk te zoeken, dan zal hy vinden dal het niets minder is dan canaille- volk. Over eenige wecken was den Dcndcr-bodc hem geenen regel wederlegging weèrd tcrwyl thans geheel blad onloerey- kend is V Omdat M. D'Huygelacre door zyn schriftje de stadscom- inissie tegenspreekt en de uyllaetingen der wetten van hacr schimpschrift aenvull, vraegt het Verbond hoe veel gevoelens of hoe veel gezigten M. D'Huygelacre wel heeft? Indien M. DTIuygelaerc die kwestie moest omkeeren en op zyne beurt vraegen hoe veel gezigten of hoe veel gevoelens heeft den voórnaemen opsloóker van 't schimpschrift der stadscommissie wel, zou dien heer durven anlwoórden dat hel op een paer dozyntjes aenkomt I)cn mageren korrespondent die uvt Lede zyne mede- deeling aen't Verbond dagleekent na geheel het woordenboek van scheldwoorden ter verdediging der heeren Evit te hebben uylgeput, is nu in 't laetste Nr van 'l Verbond in Jeremias-klag- len uylgevallen omdat niemand naer zyn onnoozel gezecver luyslerl. Dien sul, die meyndè meteen handvol slegle wóórden, met een samenraepsel van woedende zinsneden vol gal en vuyligheyd het publiek te overtuygen van het tegenstrvdige nopens de akten die wy in MM. Evit gelaekt en berispt hebben en nog zullen laeken en berispen, maer met meer slrengheyd ingeval het zal noodig zyn, dien sul die meyndeden eenvou- digen Dcndcr-bodc daerdoór schrik aen te jaegen, zich nu be- droógen ziende, heeft eensklaps uyt spytige colore de pen weg geworpen en uylgeroepen: DIXIDit is te zeggen ik ben, gelyk den schoenlapper, buy ten mynen leest gegaen. Ik wist niet dan scheldwoorden of zakdraegers argumenten en daer naer wilt het publiek niet luysleren. Voorleden dynsdag is den welgeèvcndcn zillyd door den Ko ning in persoon geopend. Z. M. heeft de volgende troonrede uylgcsprokcn waerop toy nadien eenige bemerkingen mackcn MYNHEEREN! Den locsland van hel land blyfl by voortducring zeer gunstig De rust die hel geniet beluygt van den goeden geest die hel bezielt alsook van de voórlrcffelykhcyd zyner instellingen. Delgiën, kalm, en gerusthoud eenc eerlykc placls onder de natiën, en de vremde Gouvernementen gcèven ons steeds blyken van vertrouwen en locgcncgcnheyd. De oogsten zyn dit jacr zeer overvloedig geweest. Zy hebben onze werkende klassen de weldacd van goedkoop voedsel verze kerd,en levens onze landbouivcrs toegelaelen eenc groolere hoe- veclhcyd hunner voortbrengselen uyt te voeren. De gersten wenden zich thans met nieuwe vuerighcyd nacr den voortgang van den akkerbouw. De onderschep de nc maetregelcn genomen door myn Gouvernementondersteund door de provin- liale en gemccnlclyke beslueren, alsook dn&r de komileyten en de bijzondere, kunnen niet missen op de toekomst des landbouws renen invloed uyt te oeffenen, waervan wy reeds de gelukkige uyhocrksels kunnen vaststellen. Den toestand onzer nyvcrhe.yd is in 'l algemeen voldoende. Onzen uyfvoer nacr de verafgclegene landen loont dal er eenc mcrkclykc verbetering is die wy moeten Iraglen te behouden en te vermeerderen Eenc merkclyke verbetering heeft zich doen opmerken in de vlacmschc distrikten die het meeste te lydcn hebben gehad. De jongsle tentoonstelling van Gcnd heeft de bekwaemheyd en de kragtdacdigheyd van dcézc zoo bclangryke bevolking dóen uyl- schyncn. Iicl is met geluk dat wy deèzc bckomene uylslaegen vaststellen. Hel postregiem dal gy in uwen lesten zillyd gestemd hebt, hcéfl tot nu toe beantwoord aen de hóóp die hel opgebeurd had. De nieuw posl-ovcreenkomsten die wy met verscheydene vremde landen gcsloólcn hebben en degcéne die wy op het punt zyn te sluylcnzullen het voordeel bybrengen van de weldacd der ver mindering en gclykvormighcyd der taksen uyt te strekken. Den zillyd die thans geopend word, zalik twyfel er niet aen Mynhecrcn, weer dig zyn van degeéne die hem voórgcgaen zyn. Dcnzclfdcn ievcr en dezelfde vaderlandsliefde zullen de werk- zaemheden beslueren. Den lactstcn zittijd wierd gcsloólcn cloór de stemming der teel over het hooger ondcrwys. De uytvocring welke decze bclangryke wet gehad heeft, is met goed gevolg bekroond geworden. Den tyd zal meer en meer de verbeteringen doen wedr deren welke zy verval. Gy zuil, Mynhccren, uw werk te volledigen hebben, dóór dit jacr de wetten te stemmen die over de andere takken van het ondcrwys acugckondigd zyn. Aldus zal bepacldciyl: op conslUulioncclc grondenen op gelyken voel als hel vryc ondcr wys, hel ondcrwys ten koste van den Slaet gevestigd zyn. Ons lijfstraffelijk stelsel vergt sinds lang veranderingen die met de zeden en den geest samemtaen. Ik hóóp dal gy in dcózen zittijd u zult kunnen bezig houden met de wyzigingen van den iccslcn titel van den strafwetboek De straf van hel brandmerk moet uyt onze wetboeken ver- dwyncn. Een byzonder ontwerp sal u ten dien eynde aengc- boódcn worden. Hel acnslacndc eynde der voórregten aen de Algemccne Mael- schappy toegekend in dc voórtvaerden die dit ycsligl beslueren, en dc pligt die de wet op de complabilileyt oplegt van den dienst des rykskassiers voor den lcn january in te rigtcn, vereysclien mactrcgclen die de volledige acndayl van myn Gouvernement 1 vestigen. Wellen over de inrigling van spaerkasscn en van het grond- krediet zullen aen uwe bcracdslagingcn onderworpen worden. De acnbicding deczcr laetste wel maekt meer dringend het on derzoek van het wetsontwerp over hel hypolheckslclscl, dal u in den laetsten zillyd voorgelegd wierd. Ilc beveel ook uw ernstig onderzoek aen het wetsontwerp be trekkelijk de pensioenkassen, ten voordecle der werkende klas sen, wier sloffclyk en zedclyk welzyn met regl ons gestadig be lang opwekt. Hel leger blyfl zich weêrdig loonen van 's lands verhouwen door zyne regcllugl, zyne ondcrrigling en zyne vcrklcëfdhcyd. Dc burgerwagldoor haerc goede inrigling en dc gevoelens die luier bezielen, is eenc nieuwe wacrborg van vcylighcyd. Ik lieb de gclcycnheyd gehad dit jacr verscheydene onzer pro vinciën te bezoeken. Overal hebben my blyken van verknogl- heyd en vertrouwen onthaclddcszclfs geheugen zal my allyd dicrbacr zyn. Ik ben gelukkig van hier te mogen aenduydcn decze innerlyke cendragt lusschcn het land en zyn Gouvernement, alsook de volledige overeenkomst die er heerschl lusschen al de beslueren van den Slacl. Daeris onze bezondcrslc magt in hel tegenwoordig en in hel toekomende gelegen. Myn Gouvernement uwe trouwe medehulp blyvende leenen, zult gy, Mynlieercn, medewerken lot de handhaeving van een stelsel hetwelk dc reglen en belangen van eenieder wacrborgt, en daer door zult gy nieuwe Hielen winnen op de dankbaerheyd der natie, en op dc agling der andere volkeren. Den Koning, na de Kamer gegroet te hebben, heeft de zelve vcriaelcn onder de mcnigmael hcrhaelde geroepen van Leéve den Koning! Gelyk men ziet, is de troonrede welke dóór de ministers is opgemaekten in 'skonings mond gesteld, en zeer onbeduydend stuk dat slegls met zelfswicrooking vóór de ministers en hunne vriendekens is opgevuld. Wy zouden ons, uyt eerbied vóór onzen welbeminden souvereyn, geèrne onthouden hebben liet minste kritiek over dit stuk te lossen, maer wy konnen de onbcschaemdhcyd niet dulden wacrmede de ministers dóór 's konings mond hel land poogen om den tuyn te leyden met wetten te pryzen die weézenlyk tegen den geest en wil der natie opdruysschen. Inderdaed, de wet op hel hooger onderwys in den iaclstalgeloopen zittyd gestemd, draegt reeds de bitterste vruglen; zy licéft de algemccne ontevredenheyd doórgehecl bet land doen ontslacn, de gendsche universileyt haere leerlingen met een honderdtal verminderd en van alle kanten protestation opryzen en dit nicllegenstaende word die wet in haere uytwerk- sels gepreézen. Er is insgelyks over 't leger gesproken, maer is het om deszelfs verpletterenden budget te verminderen? Eylaes, neen.... 'l leger word om zyn goed order, zyne tugt en onderrigting gepreézen, en daer mee is't al. Verder is er over den landbouw gehandeld welken men met tentoonstellin gen en andere kwakzalveryën wilt begunstigen 't geen alles veel geld kost en weynig voordeel oplevert. Meteen wóórd, de troonrede is, gelyk den Vlaming wel zegt, aenmerkelykcr dóór T geen zy verzwygt dan dóór 't geèn zy zegt. Wy laeten er onze leézers zelve over oórdeelen, en zullen ons bepaelen by de afwagting van 'l geèn deózen-zittyd zal opleveren. De voórnaeme vracgstukken wacrmede de kamer zich zal bezig houden, zullen wy onderzoeken. Den volgenden brief gcrigl aen de redactie van 'l Verhond is ons gister avond toegezonden; icy dcclen hem mede zonder aenmerking in afwagting wat het Verhond zal doen. AEN DE REDACTIE VAN I1ET VERBOND. Mynheeren.Gelyk in vele gezelschappen gebeurd, wordt in den eslaminetdikwilsvan opinien en politiek gesproken: 't is alzoo dat onder ons vrienden van den zeiven eslaminel kwestie is geweest van de brochure uytgegeven door den notaris D'lluygclaere, en van het gene het Verbond cr op heeft geschreven. Zogder van zyne opinie te zyn is door ons alle goed gekeurd hel inzicht van zyn schrift omdat het strekt om de twisten te stillen en de personaliteyten te doen ophouden waerin ul. blad 'en den Dcndcrbodc sedert eenigen tyd wedyverendit is te meer aengenomen om dat hy vroeger; het welk door eenige van onzen kring is gehoorl geweest, in een ander eslaminel zich opcnlyk tegen die kwade verwytingen heeft verklaerd die tegen M. Corn. Evit, waren geschreven. De handelwys van het Verbond is er niet op de zelve wyze aenzien. Er is gezegd dat hetdikwils de oorzaek is van de üytvallen van den Dcndcrbodc; dat het allyd provoqueer.t en versloot en veracht al wie niet slavelyk met het Verbond handeld of goedkeurd wat het doet, en dat die üytvallen geene wcderleggingen zynmen is van deze wacr- bcyd overluygd gebleven beklagende de gcweldigheyd en de onvoorzigtigheyd met welke gy alzoo den grond ondermeynd die u eens zal verzwelgen want de burgery is moede van dat spel die eenc regie lyrrannie is en door vele en meest door u-we legenparly gezegd word gespeelt te worden uyt eygen intrest. Gy doet zulks met geruslheyd en hoovaerdy, en noch tans uyt liet gene er gedurig omgaet zoudt gy moeten gevoelen dat het alle niet goed is. Deze regelen in ul. blad eene plaets gevende, ten welken eynde ik die ook zende aen den Dcndcrbodc, zult verpligten. (Uwen geabonneerden.) V. LAETSTE TYDINGEN UYT VRANKRYK EN ITALIËN'. parys, 12 november. De amnestie dóór den president ver leend aen 700 aengehoudenen te BeLLe-lsle, heeft te Parys eenigen indruk gemaekt. Die amnestie word zeer verschillend beoordeeld. Den heer Rayneval heeft zyne aenvcèrding der porte feuille van buytenlandsche zaeken naer Parys gezonden. Een blad zegt dat maendelyks 10,000 fr. aen den armco van Parys gegeéven worden dóór eene ongekende hand, en dat men denkt, dat deéze van den president der republiek komen. M. Thiers heeft van den H Vader eenen brief ontvangen, waerin Z. H. hem geluk wenscht over zyn verslag betrekkelyk de zaeken van Roomen. Het hoog geregtshof van Versailles heeft dynsdag vonnis geveld in de zaek der opstandelingen van juny 1849. Elf van hun zyn vrygesprokenzeventien zyn lol de verbanning en dry lol vyf jaeren opsluyling veroordeeld geworden. Onder de ver oordeelden tot de verbanning, bevinden zich de gedeputeerden Deville, Gambon en Commissaire; men wéét dat deézen laesten van sergeant gedeputeerden was geworden. Men schryft uyt Roomen, den 5 november Men kan verzekeren dat den Paus in T kort in de Eeuwig® Stad terug zal komen. Den 50 October is hy van Portici naer Renevent vertrokken, waer hy 7 of 8 dagen verblyven zal. M. de Corcelles moet den Paus verzekeren dat er té Roomen niets meer te vreezen is en den H. Vader zal, vergezeld dóór deézen diplomaet, in zyne hoofdstad wederkeeren. Deéze tyding is aengehragl dóór MM. Boulatignier en Fremy, den eersten staeisraed en den tweeden lid der wetgeévende Vergadering van Vrankryk. Terenzio Mamiani, oud-minister van Pius IX, die dóór de reaclionnaire party gebannen wierd, is thans dóór do stad Pigneval lot haeren afgeveérdigden gekoózen. Den Keyzer van Oostenryk hééft hy dekreet van den 15 september in het lombardisch Venetiaensch koningryk eene ligling van 15,000 man bevolen. Deéze ligting begrypt de per soenen, geboren in 1828, 1827, 1826, 1825 en 1824. Meer dan 50 persoonen, welke in het pauselyk paleys in bediening zyn, hetzy als amblenacren, helzy als militairen» zyn thans opgeschort. Hun voórig gedrag zal dóór den raed van censuer moeten onderzogt worden, vóóraleer zy in hun ambt zullen hersteld worden. Zyne Eminencie den Kardinael-Aertsbisschop van Kame- ryk, vergezeld van Zyne Hoogweèrdigheyd, den Bisschop van Gend, hebben deéze wéék onze stad inet hunne legenwoórdig- lieyd vereerd. De doórlugtige prelaelen hebben de hoofdkerk en 't collegie bezogt. Den Aertsbisschop van Kamerykisden kerkvoogd die den II. Vader te Gaëla verscheyde maenden beeft bygestaen. Wy hebben verscheyde te laet ons medegedeelde stuks lot ons toekomende Np moeten verschuyven. Er is onder ander een waerover wy inlichtingen aen den geagten schryver ge- vraegd hebben, en indien hy die inlichtingen kan geéven, dao zal den brief verschynen. Maendag is het jaer- en peérdenmerkt te Ilauthem ge weest. Het hoornvee is er lamelyk goedkoop geweest, en de verkens, welke er in groot getal aengehragl waren, zyn er aon leegere pryzen verkogt. Men hééft op de jaermerkt van Su Licvens-Hauihem zeer veel oude peèrden gezien, van welke er meer dan twee honderd, zoo men ons verzekert, gekogt zyn» het meestendeel om te dooden. De Volkskamer houd zich bezig met de bcraedslaeging over het adres in antwoord op de troonrede. Den senael heeft zyn adres gestemd en is vóór eenen onbepaelden tyd uyt een gescheyden. Dc kamer der volksvertegenwoordigers heeft zich eergisteren bezig gehouden met het daerstellen van haer definitief bureel. M. Verhaegen is voorzitter, MM. Delfosse en Dclehaye onder voorzitters, 'T Kint, Dubus, De Luesemans en A. Van den Pecreboom sekrelarissen herkoózen. Sedert verledene week had het Gendsch werkvolk eene verhooging van dagloon gevraegd, en, op de weygering der fa brikanten'liet werkt gestaekt. Thans verneénien wy dat de fabrikanten schynen besloótcn te hebben eenige toegeévingen aen hel werkvolk te doen, om hen te ontrukken aen het gevaer van dóór kwaedaerdige verleyd te worden. De stacking van het werk breyd zich noglans gedurig uyt zegt den Vlaming, en bedreygt ernstig onze kaloenspinneryën. Eenc deputatie van weevers is naer Brussel geweest om "den koning een gehoor te verzoeken. Op het oogenblik, zegt een blad van Gend dat ons blad ter perse word gelegd, verneémen wy met spvt, dat den werk- stiIsland zich niet meer bv de weevers bepaelt, maer zich ook uylbreyd tot de spinders, welkers toestand noglans over het algemeen véél voórdeeligcr is dan dien der weevers. Wy kunnen de werklieden niet genoeg waerschouwen legen den geest van navolging, die byzonderlyk vóór wat de spinders betreft, in veéle fabrieken, als onredelyk voorkomt. Tot hiertoe is hel publiek gevoelen aen zommige hunner reklamen niet ongunstig geweest. Ongegronde evschen zouden hetzelve acn- slonds van hen verwyderen. Dacrby moeten zy zich wel over tuygen dat den werk-stilslandlèn slotte, het nadeeligste vóór hen-zelve is. Zie hier een tooneel dat wy in een gendsch blad leézen: Deézer dagen kwam eenen groolen hoop werklieden het bureel van eenen katoen fabriekant binnen en het volgende gesprek had plaets Den fabrikantWat vraegt gy? (stil) zyt gy niet kontent? De werklieden: Ja wy. Den fabrikantHeb gy iels te rekla- mecren De werklieden: Neen Den fabrikantEliwel, wat wilt gy dan wat komt gy doen De werkliedenMen hééft ons gezegd dat wy moesten reklameéren, en dal wy een ander reglement en ander daghuer moesten vraegen. En de werklieden wisten zelf niet wat zy wilden, en gingen op nieuw aen het werk De dry fabrieken die te Gend nog werken, zyn die van MM. De Hemptinnc, Lousbergs en De Smet, waerby men eenige andere moei voegen in welke de spinners alleen nog bezig zyn. Maendag, dynsdag en woensdag hebben dc werklieden in St.-Baefs eene mis doen celebreéren, welke zy alle met véél gsdvrugtigheyd hebben bygewoond. Gisteren morgend waa. deCaUiedrale mfit werklieden opgepropt.

De Denderbode | 1849 | | pagina 2