LANDEN EN BOSCH, ALMANACHS POUR 48SO. BERIGT. BEMERKINGENEN UITLEGGINGEN GELEGEN TE MELDERT. Zondag licéfl le Brussel een gostmac! plaets gehad in een der houten liuyzen, welke aldaer gemaekt en dan zoo naer California gezonden worden. Vcrscheydene persoonen woonden hetzelve by. Geduerende liet gastmael hebben de genoodigden ie gelegenheyd gehad hel muziek te hooien van eene sehoone eylinder-orgcl uyt het fabriek van M. Verhasselt. Naer men verzekert, hééft de maelschappy van exploitatie, welke de getimmerde huyzen naer California zend, vier zulke orgels aengekogt om ze naer het land der goud-mynen te stueren. Men zegt dat den generael Mellinet in 'l kort zal in vry- heyd gesteld worden. Een koninglyk besluyt aenveérd het ontslag van M. Ch. ilinnaert, burgemeester der gemeente Deflinge, arrondissement Audenaerde. Wy deelden onze leézers over cenige dagen een verhael mede ten bewyze dat: die een peërd voert zynen meester ge- leyd. Dit is maendag avond andertnael en op eene zoo ver- schrikkclyke wvze le Scherpenheuvel bewaerheyd. Pagter Vos van Sichem kwam aldaer acn ter herberge van baes Sehuyten met een peèrd dat hy le Loven was gaen koopen. Nauwelyks was hy in het gezelschap of het gesprek liep over het gekogl jpeêrd, en om de liefhebbers deszell's hoedaenigbeden le beter ie laeteu weêrderen, brengt hy het in de herberg binnen, liet was reeds laet, de engelsche lampen waren ontstoken en de raemen gesloótcn. Het peèrd binnen gelcyd, verschrikten begint zoo geweldig en zoo onverzaegd te springen en te slacgen, dat wclhaest, toog, stoelen, sloól', tafels, banken, liters, glazen, in een wóórd, al wat breéken kon, tot morzelen op den vloer lag, verbryzeld of versplinterd. De lampen vloógen van het gewelf', en goheele lompen uyt den steenen muer ter hoogte van meer dan zeven voeten. Vyf a zes persoonen waren in het gezelschap, uiet weelende hoe zy in liet donker vertrek de woedende slagen van het verveerde dier zouden oulwyken en hun leven behou den. Men oórdeelc over hunnen angst. Wanneer nu in de herberg alles verbryzeld was, is het ver gramde dier hel neven vertrek, waer de win!,el plants is in galoopen, en heeft aldaer dezelfde verwoestingen aengerigt, waernd hel, van verdelgen moede, in eens zyne vlugt genomen heeften dóór de venslerraem welke het in stukken geslaegen had, ten huyze uylgesprongeu is. Gelukkig hééft men by dit alles geene menschenlevens le betreuren, hoewel men ons verzekert dat twee of dry persoonen niet ongetroffen zvn kunnen weggeraeken, tcrwyl alle vervaerlykeoogcnblikkcu doórgebragt hebben. Wonderlyk, zegt men, "zyn de uytwerksels door dit zonderlyk en verschrikkelyk geval veroorzaekl. (Demerbodc). Den genaemden Jan Frans Collyn, herbergier in de Dael- straet, te Sl-Nicolaes en blauwverwer byjuff. wed. De Schepper, in wier werkhuys hy voórledene week in den kokenden vcrwke tel was gevallen, is, ten deézen gevolge, dynsdag, in de afgry- selyksle smerten overleden. Hy was 57 jae'r oud en laet eene weduwe inet twee minderjaerige kindereu agter. -By koninglyk besluyt van den 8 november, is den heer De Boom, koophandclaer te Antwerpen, die vcél hoéft iiyge- draegen ter ontwikkeling van den handel tusschen Belgian en Wesl-Amerika, tot ridder van het Lcopoldsordcr benoemd. Deézer dagen is te Bekeghem, in den ouderdom van G2 jaeren overleden, den heer A. J. Desmadryl, oud-pastoor der gezeyde gemeente, lactslcn inonik dergeweézene abdye van Loo. Men sehryft uyt Geeraerdsbergén, 10 november; Eehen waereu vriend der ongelukkigen, den yvcrigen secretaris der maelschappy van St-Vinccntius-a-Paulo binnen deéze stad, M. Nap. Byl-Crusener, die sedert de uytbersting der yselyke ziokle welke hier zoo veéle slagloffers heeft gemankt,by het dagclyks bezoeken en vertroosten der arme eholerieken zich zoo onvermoeybacr loonde als verdienslelyk mackte, komt op zyne beurt op eene allergevoeligste wvze door God beproefd te worden: In -korte dagen hoéft hy zich zien onlneémenzyn veelbelovend oudste zoontje van 9 jaeren, zyne deugdryke eglgenoóte, welke hacren man in zyne liefdaedige werken ten allen tydc zoo kragtdaedig ondersteunde, en een beminnclyk en bevallig doglcrken van 7 jaeren benevens een derde kind van 2 jaeren. Men sehryft uyt Nieuwpoort, 12 november. Een aer- dig voorval heeft gisteren alhier plaets gehad. Over eenige dagen had men eene jonge kat in de kerk opgesloólen om de muyzen te vangen, die men in de sakrisly bemerkte te ver hoeren. Sedert vrydag vermiste men het katje en alle naspoó- ringen waren vrugleloos gebleéven. Gisteren zondag zynde, hadden dry der kooralen hesloólen ook eens nazoekingen naer het dier le doen; zy begaven zich na het noenmacl ter kerk en doorsnuffelden alle hoeken en kanten. Als zy op het punt waren de kerk le verlaelen, ontwaerdc cenen van hen in den zyde-autaer eenen manskerel die zich aldaer versteéken had. Mét eene tegenwoordigheid van geest, die men zelden in die jonge knacpcn ontmoet, sprongen zy alle dry de kerk uyt en sloóten de deur agter hen toe. Daer zat nu onzen manskerel in het net. Den heer pastoor, dien men van de zaek ouderrigt had, spoedde zich met haest naer de kerk en ontmoette juyst op zynen weg den slatebedienden De Groo, die dacdelyk de aenhouding van den manskerel bewerkte, en in welken men eenen dief herkende. De offerblokken waren dóór hem hesloólen zonder brack, maer by middel van ecu dun stokje, welks punt met lym bestreéken hy door bet gaelje slak en alzoode stukken geld die er aenplakten, uyt den blok hacldc. Reeds had hy omtrent de zes franken op die wyzc uyl.de offerblokken ge stolen, en gelukkig dal men den dief geknapt heeft, want indien zyne onderneéming goed was uytgevallen, had hy zich mogelyk niet die kleyne som uiet te vreden gehouden.; zoo hel schynl is hel een kostkind van St.-Ilernard, die nauwelyks sedert eenige dagen zyne vryheyd licéfl bekomen. In de gemeente Esplcchin by Luyk, is een nieuw drama voorgevallen. Den genaemden Dubrunfait moest aengehouden vrorden, en zes of acht gendarmen wierden ten dien evnde afgezonden. Dubrunfait verdedigde zich in zyn buys met vuur wapenen en vorken tegen allen en eyndelyk waren de gendar men verpligt de fusillade te beginnen,'lerwyl dien razenden reeds cenen hunner zwacr kwetste. Toen hy zag dat hy zich moest oyergeéven, brandde hy zich dóór den kop. Men sehryft uyt Kortryk. Donderdag avond begaf zieh eenen werkman vso Körlryk liaer üarclbeke; nauwelyks halfwege gekomen zynde, twee bedelaers met dikke stokken gewapend, spraken hem aen, eene aelmoes vraegende. Den werkman zyne ydele beurs loonende, wierd dóór de twee bedelaers deêrlyk mishandeld, zoodanig dat hy met vcél rnoeyte zynen weg hééft kunnen voortzetten. Zie hier eenige byzonderheden over eene misdaed, welke verleden zondag omtrent de statie van Charleroy gepleegd is gewordenZonder de legenwoórdigheyd van geest en de kragldaedighevd van den genoemden Sarrasin, had er een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Het was rond vyf ueren en half, de schuyfeling kondigde de toekomst van den kouvooy in de statie van Charleroy aenden garde Sarrasin was op zynen post, en hy bespeurde óp eenigen afstand van zyn wagthuyzeken eenen met lompen bedekten kerel, met eenen hamer in de hand, bezig aen de rails, waer den aenkomenden kouvooy moest overloopen. Hy naderde den kwaeddoener, die reeds eenige haeken van de spoóren had losgcmaekl, en op de vraeg wal hy daer dééd aen Sarasin ten antwoord gaf dat hy zyne orders ontvangen had en dat hel hein niet acnging. Aenstonds greep den garde den booswigt vast en er begon eene worsteling, waerin den kwaed doener hem eenen dolksteek in de zyde toebragt. Sarrasin had eene lanleérn in de hand en gaf er den kerel eenen slag mede op het hoofd, maer het bloedverlies beroofde hem van zyne kragten en hy viel neder. Intusschentyd was den kwaed doener weggeloopen, maer Sarrazin had nog de kragt om tot aen zynen bol van leekengeéving te kruypen, die tot den voórbygang reeds opgehaeld was, en denzelven af te laelen, hetgeen den kouvooy, die reeds aen de coakovens was, toeliet stil te houden en aen het sehrikRelyksle onheyl te ontsnappen. Een groot gedeelte van den treyn ware onvermydelyk in het kanael 'gevallen zonder de koelbloedigheyd en den moéd van Sarrasin. Ook vraegen wv vóór deézen bedienden, wiens wonde gelukkig niet doodelyk is, eene vergelding geëvenredigd naer den gewigtigen dienst welken hy niet al leen'liet Gouvernement maer ook de maelschappy beweézen hééft. Op den kouvooy bevonden er zich véél persoonen en onder anderen lalryke liefhebbers van het balspel, die van cenen wedstryd kwamen, die te Chatelcl plaets had gehad. In den Times, een engelseh blad, komt een ingezonden stuk vóór van den volgenden inhoud Geêrne wensehte ik le wcéten, mynheer den redacteur of een testament of ander authentiek "stuk geldig zou zyn, indien het geschreéven is op een vel papier zoo als dal waerop ik u dit scliryf en dat in deszelfs watermerk het jaertal 1850 draegl; reeds twee maenden geleden kogt ik dit papier. Zulk een document komt ray voor,ligtelvk tot betwisting aenleyding te kunnen geéven. Is liet veroórloófd het jaertal 1850 teplact- sen op papier dat in 1849 verveèrdigd is en verkogt word v EENEN DOODEN LEVEND GESCIIOOTEN. In liet departement der Mavenne, in Yrankryk, was eenen garde nalional.geslorven (men meende het) van dronkenschap. Twaelf mannen en eenen sergeant begeleidden het ligchaem naer het graf. De doodkist wierd in den put neérgelaelen en twaelf geweèrscheulen beweézen de laetste hulde aen den burger-soldaet. Op het afgacn van het dertiende geweêr steeg een doof gcrugt op uyt het graf, hetwelk den schrik onder de omstaéBders wierp. De doodkist wierd uylgelrokken en open- geslacgeu, en dan zag men den dooden zich opreglen omwon den met ecu bebloed doodkleed. Zyne reglcr bil was doór- sehoóten dóór den kogel, welken den sergeant vergcélen had uyt zyne kardoes te trekken. Den garde national is nu gencé- zen, en vraegt eene schadeloostelling aen den sergeant,"wiens gelukkige onaglzaemheyd hem van eeue te vroeglydige begrae- viug hééft verlost. DUYTSCIILAXR. Tc Mainz hebben de radikalen den 10 des nagls eene sloule demonstratie gedaeu. 'S morgens vroeg vond men op het plein vóór liet paleis van den aertsherlog Afbrecht eene roode vlag uytgesloken, waerop een doodshoofd stond met het om schrift; Vrack aen de moordenaers. Brieven uyt Konstaulinopeleu, heden aengekomen, kon digen de aeukoinsl aen der engelsche vloót in de Dardanellen. Eenige schepen zyn dóór de engte gepasscérd, het géén ccue schending is der tractalen, ivant geen oorlogschip mag zulks doen. Die schending mackl in Konstantinopelen eenen diepen indruk. Men verwagt angstig laetere tydingen; men hoopt het te kunnen toeschreven aen een misverstaen. HONGARIËN. Blykens eene ollicicéle besehryving van de onderschey- dingsleekenen van het hougaersch koningschap zyn zy als volgt: De hongaersche kroon is van het zui verste goud én weégl 9 mark (i oneendcjuweelen.waermedczy bezet is, beslaen in55 saliiren, 50 robyuen, 1 smaragd eu 338 buytengewoone groole perels. Den band der kroon is een geschenk van keyzer Michaël Üukas aen Geysa I, koning van Hongaricn; het bovengedeelte, bestaende uyt twee over elkander gekroonde boógens, is afkomstig van paus Sylvester, die liet den heyligen Stephatius ten geschenke gaf. Den scepter, welken eenen in goud gevallen kristalen knop hééft, heeft don vorm van eene knods. Den mantel vau den 11. Stcphanns is van zilverstof met goud gebor- duerd en met afbeeldingen van de propheélen, apostelen eu martelaren bedekt. Hy is 54 duyrn lang. Tol nu toe heeft men de bewaerplaets deézer historische merkweèrdige kleynooden niet kunnen ontdekken. FRANSCHE REPUBLIEK. Den heer De Lamartine vertrekt stellig naer het oosten. Hy hééft reeds iemand naer Konstantinopelen gezonden, om er hem langs den kant van Ephese of Magnese eenigen grond te koopen. Den sultan, hiervan onderrigt, heeft doen aen den zaekgelastigdcn zeggen, dat vóór Frauschc, die eenen naem voeren zoo als den lieer De Lamartine, de grondeigendommen in Trukyên niet verkogt, maer geschonken worden. Hy heeft derhalve den heer Rolland gemagtigd, de plaets te kiezen, waer den beroemden digler zich vestigen wilt. Den heer Rolland is dus thans bezig in de omstrcékeu van Smyrna eene goede plaets te zoeken. Keyzer Fauslirius I, heeft naer het schynt, eenen buyten- gewoonen afgezant by den H. Stoel naer Roomen doen vertrek ken. Dien algezant moet onder anderen de inrigting vraegen van verscheidene bisdommen en twee acrlsbisdommen in het nieuw keyzerryk van Haïti. Den keyzer vraegt ook de benoe ming van zynen aeimoesenier den zwarten Sylvester, tot een dier bisdommen. Dien aeimoesenier is vóór het overige zeer goed gekend zoo dóór zyne godsvrugt als dóór zyne persoou- lyke verdiensten. De beruchte byzit van Fieschi, Nina Lassave, welke zoo véél opschudding mackte tydens dit bekend proces, is deézer dagen in het godshuys overleden. In haere laetste dagen was zy straetzangsler geworden en deed zich dóór haere kragtigc stem opmerken. Op het oogenblik van haere dood droeg zy nog een medaillon van het hair van Fieschi gevlogten, welk zy nimmer veriaeten had. TYDUVGEiX UYT ITALIËIV. Den heer de Corcelles is zeer te vreden omdat hy een rescript dóór welk Lunati gemagtigd is in de pauselyke stacten te verblyven, verkreégen hééft. Hy hóópt nog de intrekking u verkrygen van hel bevel dóór inonsignor Savelli gegeéven, om al de geamnestieérden van 1846 te doen aenhouden, welk bevel reeds in de provinciën ten uylvocr gebragt is. De consulta, uyt prelaêten zamengesteld, hééft thans het bcsluer der openbaere veiligheyd wéér in handen genomen. Dep secretaris diêr consulta is algemeenen bestuerder van den veyligheyds-dienst. -Men léést iu de Opinionc van Turyn: De Ooslcnrykefs toonen véél meer slimheid in Ilaliën dan de Fransclie. Deéze laetste speélen de rol van Zwitsers van den 11. V., altyd de officieélebevelen uylvoerende en ondankbaoren, dienst bewyzende. De Ooslenrykers integendeel leggen alles in het werk om bemind te worden. Zy willen het prieslerlyk gou vernement haetelyk maekcu en Z. II. in eenen afgrond werpen, ten eynde Ilaliën onder het oostenryksch bewind.te krvgen. roomen. Eenige leden der dry deputatiên die zich naer Porlici begeéven hadden, om Z II. te aenzoeken naer Roomen wéér le koeren, zyn hier thans terug. Zy pryzcu vooral de welivillcndheyd met welke den II. Vader hen ontvangen heeft. Z. 11. heeft hun gezegd, dat hy waerschynlvk binnen kort zou naer Hoornen terug keeren," doch da't hem thans onmogelyk was, juyst den dag te hepaelen. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk fi ,0 Yrouwelyk 7 OVERLEÉDENE. PhilippusJan Th Bril, icedr., van Cath. Ant. Lenssens, schoenmaeker, 49 j., Geeraerdsbergscheslraet.Marcelle Van Audcnhove, twyndersgast, 22 j., Zuutstraet..Car. Lad. Cornand, 4 maendGendscheslraet. Aug. D'haese, man, van Maria JÜe Beul, landbouwer, "2 j., Schaerbeik'. TEN BUREELE VAN DEN DENDER-BODE TE DEKOMEN over 't vraegstuk der Beggynhoven cn 't beheer van der zeiver Goederen, nóóit DEN HEER II. d'hUYGELAERE, NOTARIS TE AELST. EX VE.YTK CHEZ BECRERS-CLOUWE Almanack Pitloresque;-idem. de laBépublique Fran- ratse; id. Comique; id. de L'armee Frangaise; id~ Populaire; id. Agricole; id.. ProphéUque; La mère Gigogne, alm. des en fans:id. de France;id du Marin; id. Imperial; id. Mathieu Laensbcrg; id. Gotha; id. de L'illustration. VAN De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, zal ten over- staen van den lieer Vrcderegter, en ten verzoeke van die het behoort, met gewoon gewin van palmslagen en gela gen, aen de meestbiedende openbaerlyk verkoopen. Eerste Koop.Dertig aren zeventig centiaren LAND, te Meldert op den Cammenkouter, palende oost Frans Permentier, zuid de weduwe De Gols, west Joannes Daeseleer, noord Henri Yerspecht. Tweede Kooi».Vyftien aren veertig centiaren LAND, te Meldert aen den Truyenbosch, palende oost Jacobus De Bisschop, zuid de straet, west de weduwe Jean Bap- tistc Goeman, noord Mynheer Lenaert. Deriie en laetste Koop. Dertig aren zeventig cen tiaren LAND en BOSCH, te Meldert op den Zavel, palende oöst de weduwe Van den Bossche, zuid Bene dicts Baert, west Micitel Van Rossem, eu noord Jean Beeckman.

De Denderbode | 1849 | | pagina 3