ZONDAG 27 JANUARY 1850. VIERDEN JAERGANG.—Nr 175. AELST, den 26 January. DEN GALEYSLAEF. Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 l'r. SO e., dien der amioncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer insehryven, mogen alle dry maenden kos teloos eeiie annonce van 10'drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, terfzy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukacngael. CLIQUE SUUM. ENDER-BODE HET POLITIEK VAN DEN DAG. Borgers, slaet uwe hand aen de borze. Eu waeront zouden wy de hand aen de borze slaen, zal iemand vraegen en wy zullen antwoorden, omdat jen liberalen minister van financiën, M. Frère-Orban, er ul. toe vermaend heeft toen hy in eene der laetste zittingen van de kamer de volgende wóórden uytsprak Mynheercn, het zal noodig zyn dat de kamer héén 0/ mor- geil iels voor de schatkist doedit is onvermydely/i M. Slanilius had schoon te roepen men zal gtspaerzaem- heden invoeren, den financie-minister was seffens by d'hand om aen M. Manilius den mond te stoppen door de volgende wóórden [k vóórzeg het u, Mynheer, dat, uielkdanige gespaerzaemheden gy ook aemeend, versta het^ wel, gy toch aen nieuwe belastingen niet zult ontsnappen Wat dunkt u van die voorzegging, gy, uytgeputte borgers, die u liet noodige onttrokken hebt om de twee voórgaende leeningen te kunnen betaelen, 0111 uwe an dere contribution te vereffenen, en bovendien nog den zwaeren last der pragl-klceding vóór de burgerwagt hebt moeten draegen Wat dunkt er u af, gy, renteniers en verhuerders van goederen, die uwe schuldenaers met betraende oogen om uytstel van belaeling ziet komen smeeken Wat dunkt er 11 van, gy, liberale bedriegers, gy, Iibe- ralc en verkogtte gazetschryvers, die, vóór het tegen woordig bestuer aen 't roer was, onophoudelyk schreeuw de dat er moesten gespaerzaemheden bewerkt worden, dat de contribution moesten verminderen, dat er regt- veêrdi'dieyd in de verdeeling der belastingen moest ingevoerd worden, dal men de burgers moest bescher men, met een wóórd, dat Belgiën uyt dien staetyan ver drukking moest opgeholpen worden en herleeven Wat zegt gy nu van de tael van dien liberalen minister die, in plaets van te spreuken van spaeren, geduerig op nieuwe belastingen denkt lGelyk gy ziet, schat- pligtige, zyn dit al beloften geweest 0111 u te verleyden, ja om u te foppen wanneer de mirakeldoeners der klub- sen eens aen 'troer zouden gekomen zyn. liet toover- woórd gespaerzaemheyd heeft hun wonder wel gediend om hunne voómytzigtcn te verweézenlyken, maer dat zy ook denken dat de veragting met welke zy dit beloofde wóórd bejegenen ook zal dienen om hun op tyd en stond neer te vellen; het masker is thans afgerukt, de mannen met derzelver inzigtcn zyn gekend, hunne werken zyn geóórdeeld en by d'eerste gelegenheyd zal hel vonnis, ondanks al hunne drevgementen, geweld en bedrog, geveld en uvtgevoerd worden. De praelery van 't leger is vóór 1850 verzekerd. Wat wy vóórzien hadden is uytgevallen, den gezwollen oórlogsbüdget van 27 millioencn franken is aengenomen ül stemmers hebben er vóór geweest, 5-1 tegen, 8 hebben zich onthouden en 8 waren afweézig. Het half ntillioen uytgehongerde Vlaemingen zullen zich wederom dit jaer mogen vergasten met het zien der schitterende epau letten en kwispels, met het zien der wemelende pana che» en pluymen waermede de rykbetaelde sinecuren van den oóriogs-budget den zwier maeken en 't land verarmen ill. Bogiers dankbaerheyd.Waerom. In de kamer heeft M. Rogier openlyk beleéden dat hy met dankbaerheyd de stemmen der katholyke represen tanten vóór den oórlogsbüdget, aenneémt, M. Rogier, die de katholyke party zoo dikwils met afkeer en verag ting behandeld heeft, is nu blydc die party gevonden te hebben, want zonder haer, was hy onbermhertiglyk dóór zyne eygene vrienden van zynen ministerieélen zetel geworpen, iets wat den man vooral sehynt te vree zen en dit met des te groolere reden, omdat hy, eens uyt het kabinet zynde, voorzeker dóór de kiezers van Antwerpen uyt de kamer zou gezet worden. Waermede zal men den oórlogsbüdget betaelen Indien de schatkist tot op den bodem geledigd is, indien den financietoesland sedert twee jaeren ondanks de twee drukkende leeningen zoo zeer verslegt is, dal er een te kort van 10 a li millioencn bcstaet, waermede zal men den oórlogsbüdget betaelen? Met de wet op de erfenissen, zal M. Rogier nytroepen.... Maer zal die wet, welke men als eene zedelyke verkrenking, als eene be storming tegen 's mensehens geweéten mag aenzien, zal die wet aengenomen worden Wy gelooven het niet reeds tweemael is zy verworpen, en om dezelfde redens zal zy dry en viermael afgeweézen worden.... Waermede dan de "te kortschieting betaeld Met eene derde liberale leening... Burgers, d'hand aen debórze.... Het onderwijs en de geestelykheyd. Den minister van openbaer onderwys in Vrankryk heeft geantwoord aen de leden der wetgeévende verga dering welke zich tegen de wet op 't onderwys verklad den, omdat zy aen de priesters te veel invloed gaf, dat het gouvernement de medewerking der geestelykheyd hoogst noodig" had in oenen tyd waer alles in wanorde is by gebrek aen godsdienslige gevoelens En wat willen de ministers van Belgiën, van dat zelfde Bclgien waer zooveel godsdieslhaet- en vervolging ge predikt Word, waer zooveel zcdoloosheyd dóór vremde- lingen in romans en andere schriften verspreyd word Wat willen onze ministers? Allen invloed der geestelyk heyd op 't onderwys krenken en welligt teenemae! ver nietigen. Wat zullen hiervan de vrugtcn zyn Misschien diezelfde bittere vrugten die Vrankryk thans pinkt en met bloedige traenen moet benatlen. De zelfde oorzaeken hebben doórgaons de zelfde uytwerksels; had Vrankryk niet geduerig de bronnen der godsdienstige gevoelens gestopt, om aen de fransche opkomende jeugd de ver- Vervolg zie A'r 174.J II. Omstreeks een uer na den middernagt, die op deézen vóór 't gezin van Leonardo zoo treurigen dag volgde, wierd jaer op eenmael hevig en by herhaeling op de liuysdeur ge bonsd. Sabine, die van kommer en hertzeer met slaopen kon, was daedetyk op, ging nacr de deur en vroeg: «Mie is daer «In Gods naëm, doe openfluysterde de slem van luieren man, Sabine schoof de grendels weg en doodsbleek sloof hacren man naer binnen en haelde dedcor met angst en haest a«ler zich toe even als of roovers en moordenaers hem op de hielen zaten. Leonardo, wat is er'. vroeg Sahme, beevend van schrik. ls er een ongeluk gebeurd 1 Spréék... zeg alles 1 Vrouw, «stamelde hy in 'l eynde. gy hebt my altyd ge zegd dat gv my lief hebt. ik wil 't geloovenmaer bewys 't my Als men ïi komt vraegen, of ik van nagl t'buys geweest hen, wilt «v dan zeggen: .la wilt gy daer eenen eed op zwoe ren?Antwoord vervolgde hy met koórtsagligendrift.Hebt gv mv weézenlvk lief? Milt gv dal voor my doen No" vóór dat de doodelyk ontstelde vrouw antwoorden kon, kraektcn voetstappen op den trap. Den ouden vader, door het bonzen op de deur wakker geworden, kwam naer beneden en vroeg wat er te doen was. Leonardo snelde nu op den grysaerd toe wierp zich aen zyne voelen neer en zeyde: Vader, ik verdien niet, dat gv nog'iels voor my doetmaer hebt gv medc- Uden red mv dan en zeg mvne vrouw, dal zy 't ook doet l'k begryp u niel, anlwoódde den grysaerd. Mat is er dan voorgevallen M at kunnen wy doen, om u te redden En legen wien dan? Wie zal 11 kwaed doen? Qvb genade bermhertigheyd kreet den zoon, ik heb.... ik heb.... eenen man verslaegcn t Qv moordenaerriep den ouden man en dcynsde ontzet van zynen eygen zóón terug. Sabine berstte in luyd snik ken uyt en zeeg half onmaglig op eene bank neder. a Vader, vervolgde Leonardo,stort my niet in 't verderf! Veroordeel my niet, vóórdat gy my geboord hebtGy zult alles weéten, alles.... maer nu niet, nu nog kan ik niet spreéken. Eerst red my! T is mogclyk, dat zv my niet op 'l spoór komen. Maer gebeurt dal als men Sabine en u naer my vraegt, wilt gv dan volhouden, dat ik van nagl niel buy ten buys ben geweest? Dus val se lie getuygenis, eenen valscbcn eed verlangt gy van ons? riep den grysaerd. Vóór menseben, maer niet vóór God snikte den onge lukkige». «Ik wil alle boete doen, die gy my oplegt, ik wil myn leven lang in de verbanning, in ellende slyten lever my slegls niet aen den regter over Vrouwvader! hebt gy geen medelvden Den grysaerd zweeg. Hy strééd den zwaeren stryd tussehen liefde en medelvden met zynen zóón, zyn kind, en tussehen de vrees vóór God én zyne oórdeelen. lk doe hel, ik wil zweêren zeyde eyndelyk Sabine op vastberacden toon. «Ik wil verloóren gaen, als ik u redden kan, Leonardo Stilriep den grysaerd gebiedend. Zoo haestig verkoopt gv uwe eeuwige zalighcyd nietNog weet ik niet, wat ik doen moet. W y bevdc moeten 't egter eens zyn, om Leonardo te redden. Trék iiw wóórd in, Sabine Tol morgen vroeg willen wy met ons zeiven raed houden en God om licht en iuzigl bidden. Ga thans rusten, mynen zóón, als gy rusten kunt, en keer u zelf in het gebed lot God, dal hy uw hert bestu'ere en u zegge, wat gy doen moet. Deéze weynigc ueren zal hy u nog misschien tyd gunnen. Den grysaerd begaf zich weder naer zyn kameiije en liet de bevde égtgenoótcu alleen. "Den volgenden morgend liep hel gerugtin de stad, dat'snagls in hel nabuerig boseh eenen man, den jaeger van een landgoed daer, vermoord was, denkelyk dóór wilddieven. Men had het lyk ili zvn bloed vinden liggen en naer zyne woouing overge- hragt. Daer de gebroeders Lucil niet in den besten naem ston den, brandmerkte de slem des volks deéze beyde al zeer spoedig als de vermoedelyke moordenaers. Ook den jongen Francisco wierd misschien medcpliglig genoemd, terwyl by het volk eene. zekere schroomvalligheid scheen te heerschen, om den naem van Leonado mede uyi te spreéken, alhoewel men zeer goed wist, hoe geérue en geduerig dien zich aen de stroopparlvén van die dry aensloót. Al spoedig evenwel wierd deéze stem des volks lotzwygen gebragt, daer de policie zelve de dry gedood- verfden van die aentvging vrysprak, vermits zoowel de beyde Lucils als Francisco ten gevolgeeener veglparty vóór het vallen van den avond in verzekering waren genomen en de moord eerst legen middermagl kon gepleegd zyn, daer den verslae genen lot 'snagls elf ueren te buys was gevveést. In Leonardo's wooning heersebten intusschen de diepste ver- slagenheyd en onrust. Slegts den verstokten misdaediger, die zyn geweéten geheel tol zwygen gebragt heeft, kan na eene volbragle schanddaed zich ter rust hegeévenLeonardo egter was nog nieuweling en aenvanger in do goddeiooshcydzyn geweéten folterde hem meldegrouwelykste pynigingen en ver bande allen slacp uyt zyne oogen. Sabine bragt den nagl niet weenen en bidden dóór en ouder vrugtelooze poogingen 0111 haeren egtgênoót te troosten en op te beuren, terwyl den ouden vader in hel gebed den harden stryd doórslreéd, die zyne ziel tussehen vaderliefde en godsvrugl deelde. Den dag was nog niet aengebroken, toen hy in zynszóóns kamer trad en hem met kalmcn ernst acnspoórde, het gebeurde nog eens te verbadendan eerst kon hy beshtylen, wal hy doen wilde. Leonardo begon dan Ik verliet u in de heylloozc verblin ding, dat gy beyde had zaemgespannen om my te verootmoe digen en in de oogen van my zelf en andere te vernederen. Ik dfong my op, dat myn leven volstrekt niets bcrispelyks had. ik was verbitterd tegen u, vader, dal gy my als ecu onmondig kind behandelde, en nog meer verbitterd tegen u, Sabinc om dal gy met vader party bad gekeózen eu ikjuvsl van u verwagt

De Denderbode | 1850 | | pagina 1