derfclyke leerstelscis van eenen Voltaire en consoórten in te boezemen, voorzeker zou dit land nooyt zoo diep in 't midden der zedeloosbevd, de baermoeder aller rampen, gezonken zyn.... Dat er Belgicn aen denke Want wat aen Vrankryk is voorgevallen kan ook aen lielgien gebeuren. Men léést in den Vlaming: Wie kent er den berugien Chicanneau niet, zoo geestryk door Racine beschreéven? Den man willallyd beleen proces op hel ander hebben; hy beklaegl zich billerlyk als hy èr maer een iwinliglal op den hals hééft. In de kwestie van liefdaedige gcstiglen, gelykl M. De Haussy zeerwel aen Chicanneau. Wanneer men hem zonneklaer beloont dat hy de wel overtreéden en de belangen der arme gekrenkt hééft, roept- hy uyi: Doet my een proces aen. Den wensch van M. den minister van injuslicie is onlangs aenhoord geworden. Voor de rcglbank van Dendermondc en voor hel hof van appel van Geud, hebben zyne aenslagen tegen de vryheyd van goed te doen, bunnen loon ontvangen. Ter gelegenheyd van een legael gedacn aen het hospitacl- werkhuys ingerigt dóór M. Cools, pastor te Bevercu, hebben de reglbank en bel hof een liefdaedig gesligt behouden. T welk in 1845 met bezondere hestuerders, kragtens 2 van liet art. 8i dei1 gemeente-wet, ingerigt was geweest. Dit gesligt ucéml op zich de lasten, die anderzins door hel bureel van weldaed igheyd zouden moeten gedraegen worden. .Vu is de zack aen liet oordeel van het Hof van Cassatie onderworpen. Men meld ons da4. er verseheydene kiezers en landbouwers der beydc Vlaenderen den Koning hel volgende verzoekschrift hebben toegezonden Aen Z. M. den Koning der Belgen. Sire! j) Wy, ondcrgetcekenden kieziers en landbouwers der ge meentevol betrouwen in de bezorgdbcyd van Uwe Majesieyt voor onze zedelyke en stoflfelyke belangen, gelooven verpligl te zyn u eerbiedig ledoen weten boe zeer den landbouw verkreukt is door de weygering, waermede tol hiertoe de billykc vracg aller landbouwers, van den akkerbouw even als andere nyver- lieden beschermd te zien, door uwe ministers bejegend word. Ilel is ecue benadeeling onzer sloüelyke belangen, welke wy de vryhevd nemen onder de oogen van Uwe Majesieyt te brenhen. Wal onze zedelyke belangen aengaet, wy bepalen ons den Koning ledoen weten, dal hel stelsel, dóór den heer De Haussy, ondanks zooveel legetispraek, in zwang gebragt, ons een regt ontrooft, dal ieder leglscbapen man luydop afvordert, namelvk dat van zyne medemenseben te helpen, met eenc volle vryheyd, die enkel, even als de andere vryheden, aen de waekzaeinheyd der openbare overlieyd onderworpen is. Den Koning eene grieve acntoonen, is de verzekering bobben dat zy zal hersteld worden. Wy hebben de eer, enz. Wy konneu de landbouwers van elke gemeente waer deéze petitie nog niet in omloop is niet genoeg aenwakkeren de zelve le scbryven en voorts te doen onderteekenen opdat den Koning dóór ecu algemeen petitionnement kunne zien dal iict land tol walgens toe hééft van de akten zyuer ministers. Den aclsterschen volksver tegen woord iger, M. Bruneau, tragi zich op allcmogelyke wyzen le vcrschoonen over zyneu slaef- schen voorstel nopens het invoeren der vremde graenen. In een ibihb m nnmm had, dat gy my verdedigen zond. Zoo. verliet ik u met een hert vol bitlerüeyd en vrok. Een paer neren doolde ik in hel boseh rondhet was heldere maenschyn; alles was stil en rustic; sleglsin my woelde en kookte bel, en waren my eenige dieren onder schot gekomen, misschien had dal myn branden hert afgekoeld, want ik dorstte naer bloed. Den slraffenden hemel wilde egter, dal mvn ongeluk myn verderf zou vollooyd worden. Ik schéén hel eenigc levende wcézen in hel boseh le zyn, ik blééf alleen met mynen moordlust. Ik wierp my op den grond néér, allyd nog besluyleloos, wat te doen. Daer hoor ik op eens voetstappen en kort duerna slael den jaeger van graef Mal Ié voor my. Hy vraegl my barseh, wat ik daer op het lerrcyn van zynen beer doe, en maekl my vóór eenen wilddief uyt. Dat dryfl mvne woede tot bel uylerste. Als razend gryp ik mvn geweer en sla -snel inoorddaedig geweld op hem in, weldVa storle by voor mvne voelen néér, ik zag zyn bloed slroometi ennu riep op eens de stem in mvn binnenste: MoorderDoodslager! Den vreeselyksten angst greep my aen; als cessen Cain vlugtie ik van mvn oll'er. Ik wilde by herhaeling de hand aen my zeiven slaen maer ik bad er den moed niet toe; ik dagl aen mvne kinderen. In de bel kan men niet vreeselyker lyden, dan ik leed. Hall vei bysierd kwant ik naer buys terug, en nu weel gy alles. Myn leven slael in uwe Stand. Doe met my, wat gv voor Cod verantwóórden kunl. Ik lteti nu bedaerdcr; my diiuki, ik kon nu sterven, om mvne schuld le boelen. Neen, sterven moógl gy «tietriep Sabine ouder Iraencn. Moge God zyn óórdeel over nty zenden, als ik kwaed doe, maer ik red u. Ik zal zweèren dal gy niet den moordenacr zyt Sabine, sprak den .grysaerd op den toon van ernstig ver- wyt, agl gy Gods hevlig gebod zoo weynig, dat gy het zoo haestig opofferen wilt. Wal wilt gy dan doen, vader? vroeg de vrouw met heé- vende lippen. De waorheyd ecre geéven antwoordde den grysaerd hedaerd en ernstig, tcrwyl zyne oogen vol traeuen stonden. MVm. it zoon, vervolgde by, zich tol deézen wendende, ik zal niet uwen acnklaegcr zyn, maer als helgeregt my vraegl. of gy den dacder zyt, dan zal ik antwoorden Ja, hy is bei. Cods genade is maglig cn groot; God alleen kan iTnog redden, maer niet wy. Ik wil doen, wat ik vermag ik zal ge- luygeuis vóór uw anders goed hert afleggen, zoo goed ik 'l maer blad, waervan hy den beschermer en het Verbond van Aelsl gelieéten is, doet M. Bruneau zyn gedrag pryzen en poogt dóór zekere aenhaelingen zich le verregtveérdigen. Maer het zy dat hel ecne slegle zaek is welke het Verbond, als na gewoonte, vóór handen heeft, hel zy dat deszelfs opstellers van hun breyn maer weynige of slegle hulp krygen, hel blykt toch dat die mannen dóór hunne onverstandige redeneéring M. Bruneau van op den kant in den gragl zullen helpen. Vooreerst moeten onze wydloopige artikels en de brieven uyt Herzele nopens deéze slof wcderlegd worden, niet dóór raeskallingen of valsche brieven uyt Sl.-Lievens-Essche, want op geheel die gemeente woont geen' mensclt die niet zou beschaemd zyn liet Verbond in huys te neémen, en nog véél besehaemder van eenige artikels aen 't zelve mede te deelen. Hiervan hebben wy deéze wéék de klaérsle bewyzen onder d'oogen gehad, ofschoon wy geene bewyzen nood ig hadden, want den vos is altyd ken nel yk aen zynen steèrt. De ontzetlende vermeerderde cyffers der inge voerde graenen geduerende de afgeloopene maend, welke cyf fers wy in ons voórig Np uyt den Monücur zelf hebben over genomen zyn daer om onze argumenten te slaeven en om klacrlvk te doen zien dal den vryën invoer van graenen scha- delyk is aen de schatkist, en voóYnaemelyk schadelyk aen den landbouw die dóór liet liberael bestuer op eene byzóndere wyze schyut verdrukt te worden. De mannen der party welke wy beveglcn cn onder deéze is M. Bruneau een kopsuik, die man nen, zeggen wy, hebben, door die uytslaegen, hun doel be- reyklen welk is bun doel Volgens hunne eygene bekentenis is zulks de weerde van de vruglen der aerde te verlcegcn, en den prys der landelyke produklen zoo veel mogelyk te vermindereu, ten eynde de fabriekanten en manufaeiuerbaczen te begunstigen, welke, volgens hen, nooyt genoeg kunnen winnen. Den prys der fa- brickgoederen doen opslaegen, en den prys der eetwaren van den nalionalen grond doen afslagen, ziedaer bet bestendig voorwerp van hunne verlangeus en van hunne poogingen. Wanneer de geweévene stollen opslaegen, dan zeggen zy dat den toestand verbeterd; wanneer de slcenkoólen en het yzer duerder worden, dan vryven zy hunne handen van blydschap; wanneer den prys der eoloniale waeren opgaet, dan verklaeren zy dal er ceué gevoelige belernis is op den artikel kaïre, op den artikel leder enz. Maer wanneer onze landlieden hunne graenen, hunne haver, hunne hop of hun vee wal duerder kunnen verknopen, o! dan keert de kaert. Dan verslegl den toestand, dan is het een schreeuwend misbruyk, dan winnen de boeren te vcél, dan verryken zich de eygenaers boven maele Dan moet men ecu eynde aen zulk een schandael stellen, en mei geweld van schreeuwen de mededinging der vremde boe ren en der inlandsche graenbyters gaendc inaeken. Wy hebben het Verbond uylgedaegd ons een enkel treffelyk man te noemen dien wy ten om cgle zouden beledigd of gelas terd hebben gclyk liet klubsbladzoo 1 uydkeêls geschreeuwd bad.... Maer het Verbond wéét ons niemand aen le wyzen en blyfl diesaengaendc zoo stom als eenen boom Evenwel lost hel de dry vraegen wat ecu trelfelyk man is, wal reglveèrdig- heyd en zedelyklieyd zyn op zyne oude manier op, met over kerkhoven, over congregatie, schynheyligheyd en over geëx ploiteerde sligtiugen le zeeveren', het welk alïes op niets trekt. Zie hiér hoe wy deéze vraegen beantwoorden 1° Een treffclgli man gééft aen elk het zyne en lael elk hel zyne, benadeeligl niemand in zyn lydelyk bestaen al ware hy van eene andere denkwyze; een treffelyk man wagl zich zoo véél te meer eenen anders denkenden in zyne lydelyke belan gen te kwetsen, wanneer hy hierdoor zyne eygene klienleu zou benadeeligcn; met een wóórd, een treffelyk man wilt reglzin- niglyk liet goed en dit loont hy niet dóór zyne wóórden alleen, kanmisschien maekl hel wóórd, de voórspraek van eenen zevenlig-jaerigen grysaerd indruk op uw reglers: misschien hééft den koning medelyden met uwe jeugd. Maer dal is de zaek van God, niet van ons mensehen; Leonardo, ik kan uw boold zien vallen, ofschoon dat my zelf ligt de dood zal doen, maer ik kan geene valschegetuygenis afleggen; voor u, kan ik God niet lol geluyge van eene leugen aeuroepen. Sterft gy ook de dood des moord enaers,den moordenaer aen het kruys vond genade vóór den heer; wy kunnen elkaerdan in de eeu- wigheyd weervinden. Leg ik eglcreene valsche getuygenis voor u ai', dan zyn wy beyden vóór eeuwig verloóren. Leonardo hoorde deéze woorden met somberen ernst aen. Ik wist, zeyde by, dal gy niet anders handelen zoud; ik heb ook niet beter verdiend. Ik kan cn mag ook niet meer leéven; ik kan die bloedschuld op myn geweéten niet een gansch menschenlevcn lang draegen. Ik wil sterven,de dood zal my rust acnbrengeu. God erbenne zich over myiie vrouw en kinderen. Sabine brak in luyd gejammer uyt; zy viel den grysaerd le voel en smeekteVader, heb medelyden met uwen zóón! Heb medelyden met my en myne urine kinderen God is gena dig en bermherlig, hy zal ons die zonde vergeéven Dogier, antwoordde den ouden man met ernst, gy weél niet, wal gy zegt. Bedrieg u niet, God lael zich niet bespotten. Redact* nu Nog is bel niet zoo ver, nog staen honderd wegen open, om uwen man te redden; maer den weg, waerop gy gaen w ill, leyd ons alle ten eeuwigen verderve. Thans ontstond op ccnmael eene groote beweéging vóór bel lmys, en in 't volgend oogenblik drongen eenige gewapende geregtsdienaers binnen, die luyd en onstuymig naer Leonardo vroegen. Sabinegreép in den angsten vertwyfeling liaeren man by den arm cn wilde hem traglen le verbergen, doch deézen weerde haer af en zeyde: ik wil niet gered zyn. My irefl'e den vloek, dien ik op my heb gelaeden De gewapende traden toe en omringden hem. Wat wilt gy riep de ongelukkige vrouw. Mynen man is onschuldig! Hy beéft den jaeger niet geveld. Ik wil by God en alle Heylige zweèren, dal hy den gansehen nagl niet van buys geweest is. Vrouw, uwe cedcn helpen u niet, voegde eenen der mauneti haer uorsch toe. Deu dooden zelf heeft gesproken, maer voórnaemelyk dóór zyne daeden, wy I hy overluygd is dat de deugd aenpryzen en de booslieyd uytoelïenen bel werk is van eenen schelm die God en alle meiischen zou bedriegen, indien hy kon. Met zoo eenen zouden wy wel ligt in T kort kon neu te doen hebben. Beglveêrdigheyd is nagenoeg hel zelfde als hierboven, met byvocging van 't volgende Als men iemand de scliandelykste lasteringen en eerroovendsle werken te laste gelegd beéft en dat men dan van hel tegenstrydige ovniuygd word, is bet regtvccrdiyheyd die lasteringen en eerroovingen te herroepen en de gekwetste o!' geschondene persoon-ri in hunne eer le herstellen. Hel Verbond van Aelsl schrééf den 25 january 1848 van de eerw. Paters Jesuilen: Men ziel de Jesuilen schallen op schuilen stapelen, en alom de wanorde en de Iwcedragt acnblazen. Hunne verborgen inzig- len en onderaerdsche kuiperijen sim. hen lol niels min dan den liberalen zin van hel chrislianismus le vernietigen, lid licht der beschaving uil le dooven en allen voortgang, alle volksgeluk on mogelijk le maken. Zy ondermijnen de trooncn der manarken die niet dóór hun willen regeren cn zich aen bunnen wil niet onderwerpen. De Paus zelve word door dil geheimzinnige orde niel gespaerd en is dagelijks aen deszelfs heimelykc slagen blootgesteld. Nu is de vraeg of bet Verbond zulke smaedvolle lastertael jegens een zoo del lig als opregt chrislelvk order liytgebraekt, beéft wederroepen Wel neen Na dat dit schandblad van de valschheyd zyner gezegdens ten vol Dn ovvrtuygd was, nadat bet herbaelde mael lot eerherstelling is aengemacud geweest, na dat elk treffelyk man met veragting óp de Hinkende bron waeruyl zuike vuyligheyd was voorlgevloeyd, bad neergezien, hebben de opstellers van dit snood blad bel over bun hert niet konnen krygen hunne gezegdens le wederroepen Is dat reglveèrdigheyd Honderdmael neen dil is de cerlooslte aller onreglvéèrdighedenEn noglaiis durven die gasten zich op reglveérdigheyd beroepen Dit is den handel van de fl/io der zoogezegde liberalen die bet volk aldus poogen te misley- den, om hunne s-rafbaere plannen legen vryheyd, godsdienst en goed order le bewerken. 5" Zedelykheyd bestael zich te waglen van in openbaere zcdcloozc liuyzen fooy le geéven; zicli te onlliouden o^ster- etablissemenlen le iiispecteérenbokkenhuyzen, kaveeten cn andere vcrdagle kaberdoeskens te vlugten, en dit voórnaeme lyk als men officier der burgerwagl ol' stedelyken raedsbeer zoude zyn; zedelykheyd bestael in meer andere dingen die wy hier lot schande van 't Verbond en zyne aenhangers zouden konneu aenhaelen, maer die wy zullen verzwygen om niemand le outstigicn. VOLKSKAMER. GR AENK W ESTIE. Sedert eenige dagen boud de kamer zich bezig met de be- raedslaeging over de wet op de eétwaeren. M. Rogier spant alles in om dóór zyne creatuercn deu vryën invoer der graenen ten nadeele van landbouw en schatkist, en ten voórdeele van eenigc Antwerpsche grooie graenbyters le bekomen. Maer een groot deel der voórnaemste redenaers der kamer hebben dit stelsel op eene moedige wyze aengerand en de voórslaenders van dit onbegrypelyk minislerieél gevrogt sterk in 'tnauw gebragt. M. Bruneau, onzen afgeveèrdigden, die altyd gereed is om bel kabinet le ondersteunen ol verging overigens nelieel 't land, was eenen der eerste spreékers die liet wóórd namen om de thans beslaende schikkingen als namelvk 50 cent, par 100 kilogr. balansregt, te behouden. M. Bruneau zou willen dat er geene hoegenaemde inkomreglen op hel vremd vee zouden gelieven worden en zelfs dat den invoer van vremd vee op alle inogelyke wyzen zouden aengemoedigd worden'.... En dit noemt M. Bruneau den landbouw begunstigen en zyne getuygenis doet meer, dan de uwe. Den dooden beéft gesproken lierhaelde Leonardo vol ontzetting. Wat wilt gy dacrmeé zeggen Niels anders, dan dat gy eenen slag te weynig hebt gedacn, om den getuygen van uwe misdaed stom te inaeken. Den ver moorden is nog weer genoeg tol kennis gekomen, om uwen naem te noemen. Of by nu nog lééft, weet ik niel; maer't is niel le deuken, want gy hebt een forsclien arm, Leonardo. W eerstand baet nielvolg ons dus.' (f Ileere en God riep den grysaerd thans en vouwde de handen. Gy hebt alles wel gemaekllGy hebt myn bert van helsche pyn bcvryd en ons den weg tol genade open geladen. Ileere God, ik dank u Sabine noglans was vóór zulk eene gezindlieyd niet valbaer. Zy viel aen de voelen der geregtsdienaers neder, omvatte hunne kniën cn riep hun medelyden in. Neéifl my vóór hem!» smeekte zy in hacré radeloosheyd.Ik ben tie evgenlyke moor denares. Ik licb'iiiyneii man uyt hel buys ge J ree ven "en zynen drift opgewekt; ik ben alleen de schuldige. Sla op, myne trouwe vrouw zeyde Leonardo, haer op- liglendc. Zooveel liefde verdien ik niet. Ik moet draegen, wat ik verdiend heb. Bid God vóór my; by alleen kan nog uytkomst geéven. Mag ik van myne kinderen afsclieyd neémen?» wendde hy z.icii tot den gereglsdienaer. Deéze zag hem een oogenblik twyfelagtig aen, vóór dat hy antwoordde: Ga, maer iiacst u Wy houden liet oog op u. En nu ging Leonardo in de kamer, waer zyne dry kinderen nog rustig sliepen en niet vermoedden, dat zy bun vader welligt nimmer weder zouden zien. Zyne vrouw wilde met hem gaen, doch hy hield haer tegen, en reeds na weynige minneten keerde hy terugei) zevde; Nu ben ik gereed! Vader! wendde by zich lol deézen, veroordeel uwen zoon nietUwen God is den mynen. Wel my, dat ik dit nu zeggen kan. En gy Sabine, houd moed. W v zien elkaer weder. Zeg aen de kinderen, dat ik eene verre rcys ben gaeii doen. Onttrek my uwe liefde, uw me delyden niet, en hoop mei my op God. Hierop ontrukte l.v zich aen haere armen en omvatte de knie zyns vaders, die zyne sidderende handen op zyn hoofd legde cn enkel de wóórden uylstamclen kon Den Heer zy met u en met ons Hy wierd naer den kerker ovèrgebragt. Hel vervolg hierna.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2