ng-greaaasj ts>inr:£iuafi«3aaasK-i rfct?;-.rc?j -i M. Coomans heeft op zyne beuri liet wóórd genomen cn de ongcrymdheden en dwaeze berekeningen van M. Bruneau en consoórlen zegepraelend vcrgjruysd. M. Coomans beeft met klem en redeneérkragt de zaek onder haer waer daglicht gc- plaetst en aen de kamer doen zien hoe zeer het noodig was dóór middel van inkomreglen opdegraenen etc. den landbouw te begunstigen en doordien ook de schatkist te begiftigen met een revenu dat nu uytsluylelyk dóór eenige groote graenhan- dclaers word gcnoólen. Den agtbaereu spreéker denkt dat Belgiën in gewoone jaeren genoeg opbrengt om 6 a 7 uiillioe-, neii* menschen te voeden, en dat wy bvgevolg geene vremde graencn noodig hebben, cn, als men die wilt invoeren dat het regten billyk is dat de geéne die er zich mee verryken cenig iukomregt bclaelen. Waeroni zouden de landbouwers niet moeten beschermd worden Is hel om dal de landbouwers ons wit brood geévcn terwyl zy zelf hel zwart eéten Is hel omdat zy de belasting des bloeds belaelen en de kaders der balaillons aenvulleu Is hel omdat zy getrouw hunne belasting beladen Is het misschien omdat zv somlyds eene wettige misnoegdheyd dóór klaglen uyldrukken etc. Eyndigcnde draegt den spreéker het volgende amendement vóór 'l welk ondersteund word het amendement vraegl een douaen-rcgl van 1 fr. 50 c. op de tarwe; 1 fr. op de rogge; 75 cent. op de maïs, erwten en boonen 50 cent. op de gerst, mout cn haver, alles per bekt., en van 4 fr. 50 c. per 100 kil. meêl. Men leest in den Mcssager dc Gand Over eenige dagen i kondigden wy aen, dat hel ontwerp van Gend en Brussel dóór ecnen yzerweg langs Aelst te verbinden, nog op verre na niet vcrlaelen was. Nu verneémen wy dat eene belgische soeieleyt aen hel gouvernement den oorlof vraegl de 'spoórbaen te mó gen leggen. De voórwaerden, welke de compagnie aen het gou vernement voorstelt, zvn zoo gunstig, dal hetzelve maer niocyc- lyk zvne toestemming zal kunnen weygeren. Woensdag aen- staende zullen de hoeren volksvertegenwoordigers van Aelst en leden dier compagnie zich vereenigen in het ministerie der openbaere werken, ten eyude eene eerste onderhandeling te hebben met den minister van dal.departement. Ingeval het gouvernementen de kamers de voórwaerden goedkeuren, dan verbind de companie zich, al de noodige werken binnen twee jaeren tyds te voltrekken. Voorleden Donderdag heéflden heer Victor Lefebvre, lid der hospiccn, schiclyk zyn ontslag van die bediening gegeéven lot groot hertzeer van al wieeenig belang helft in den goeden gang der weldaedige gcstiglen. Over veertien dagen was den heer Eliacrt-Cools ook tol lid der Hospicen benoemd en had voor 'l algemeen welzvn dit ambt aenvcèrd. maer er moet iels -voorgevallen zyn dat met de manier van zien van M. Eliaerl niet overeenkomt, want by ook schiclyk zyne weygering heeft ingezonden. Deéze twee haestige demissiën moeten voor zeker iels zeer ernstigs ten oorzaek hebben, 'tgeén wy zullen iraglen te ontdekken en er onze lcézérs berigt van geéven. Wy melden dergelyke lydingeii met innig spyl omdat de twee deinissionna rissen twee der aglbaersie en trefielykste persoon cn zyn welke men mét dergelyke fonctiën kan bekleedeu en omdat zy dien ten gevolge het volle vertrouwen genieten van alle deftige inwooners deézerslad. Tot dus verre verneémen wy niets stelligs nopens de ant woord der hospicieheeren op hel fameus bygevoegd verslag •der sladscommissie. Of deé/.e antwoord nu dóór de afweézig- heyd van den aglbaeren heer Lefebvre en de nieuwe aenwc'é- zigheyd van 51. Evil, oudsten, in de commissie der hospicen, zal afgeweézen worden, weéleu wy niet, doch wy denken zulks niet, aengezien wy aen al d'oiule leden teveel eergierigbeyd en deftigheyd erkennen om zich geene dringende pligl te maeken liuiiue besmeurde eer Ie verreglveérdigen. Dat weiligl M. Evil oudsten alles zal inspannen om die antwoord te verhinderen, gcloovcn wy zeer wel, aengezien zyne akten hier zullen moeten onderzogt worden; maer dat by thans op voorband weéle dat zulks toch op d'eene of d'andere wyzc moet en zal gedaen wor den. Wat ons betreft, wy agten hel eene strenge pligt den ten onregl beschuldigden te verdedigen en de vermoedens te onder zoekt welke op andere persoonen wccgcn, déste meer wanneer die persoonen de eerste zyu om andere le bekladden welke in geener voege te bekladden zyn. Berigt aen wie hel aengact. M. Joseph De Craccker, zóón van Frans, is voorleden donder dag tot Secretaris der hospicen onzer slad benoemd, in vervan ging van 51. De Vidls-Pins die zyn ontslag van deéze bediening gegeéven hééft. Voorleden dynsdag wierd bier (er slede bel houwelyk gecelebreerd van den heer Leircns van Weiteren, met juffrouw Josephine Eliaert deézer stad. Ter deézer gelegenhevd zyn er aen de arme van Aelst 1200 groote brooden van wege de opregt liefdacdige bruyd, en le Wetteren een aenzienlykgelal hecto liters houillekoólen van wege den aglbaeren bruydegom uyt- gedceld. Dal zulke werken van waere menschenliefde den zegen des Allerhoogslen op dit jonge paer mogen afroepen, zie daer wat wy benevens g'becl onze slad aen T zelve grond- herliglyk loewenschen. Zondag laelst heeft bet genootschap der HH. Cosmas en Damianus deézer stad, uyl de opbrengst zyner inzamelingen onder deszelfs leden gedaen, ook eene goede brooddeeling aen de behoeftige gedaen. Zulke akten konnen, voórnaemelyk met hel tegenwoordig guere jaergetyde, niets dan den groolslen lof verdienen. M. Cumonl-De Clercq, vertegenwoordiger van Aelst, onze denkwyzc over de herorganisalie van 't leger declende, hcéft vóór de herorganisalie en legen den volksruincérendeu oórlogsbudget gestemd. Wy zyn dien heer grootelyks dankbaer over eene zoo gereglveérdigde als welgepaste stemming. Ily ten minsten laet blyken dal hy zyne overtuyging in dit punt durft volgen. 51. Dc Saedeleer, onderpastor le Ileusden, is tot pastor te Baeyghem benoemdM. Vermeersch, onderpastor le Beveren, is benoemd lot onderpastor 1c Ileusden; hy word le Beveren ver vangen dóór 51. Mommens, onderpastor le Dendermoude. 51. De Beule, priester in het seminarie, is benoemd lot onderpastor te Opdorp, in vervanging van 51. Earlier, die als onderpastor naer Dendenuonde gaet. 51. Posschelle, onderpastor le Meire, is tol onderpastor le Viane benoemd, in vervanging van 51. Caudron, die lol directeur van bel weezenhuys le Denderrnonde is benoemd; 51. Blondeel die deéze leelsle bediening vervulde, is tot onderpastor te Meire benoemd. De laudingsplaets le Oostende levert thans hel levendigste uytzigtop; hovende stoomschepen die gcwoonlyk den dienst lusschen Oostende, Doever en Londen doen, ziel men al de geéne van Antwerpen op Londen en op Huil, en van Gend op Londen. Verleden zondag telde men elf stoomschepen die men laedde en onllaedde.Oostende is dc eenigste have der Noord zee, welke men zelfs in de strengste winters binnen kan loopen. Men leésl in de Gazelle van Audenacrde: Deéze wéék zyn er dry verschillige persoonen ten onzen burcele gekomen met een briefje, dat hun van de administratie der belastingen was toegezonden. Dit biljet was in bel fransch en te Brussel gedrukt, juysl gelyk er in Vlaenderen geene boekdrukkers meer te vin den waren, het wierd dóór cenen conlrainteu-draeger cenen Wael, welken Ylaemingen byna niet verstaen, rondgedraegen. Ily sprak niet dan van boeten en straffen, hetwelk deéze goede menschen zeer verlegen macklc. Sommige aenzagen het vóór eene contrainlc uiacr al hoewel by ben le kennen gaf, dat bet geen dwangbevel was, kon by nogtans den inhoud van hetzelve er niet van doen begrypen. Is bel geenen lyd dal /oo schandelyke misbruyken ophouden van IVansche briefjes aen Viaemingen toe te sluercu, nog te meer vóór hetgeen belastingen raekt? Dal men eens vlaemsehe briefjes, in Vlaenderen gcdrnkl, de Waelen in de band dauwde om hunne belasting te gaen belaelen, en ziel eens wat leven zy zullen houden? llel bof van cassatie hééft in zyne zitting van gisteren de voorziening verworpen van den genaemden P. Lievens, oud 50 jaeren, te Erwcleghem geboren, soldaet by bel 5C balaililon van hel 5C regemenl jaegers le voet, die dóór den krygsraed dei- provincie Antwerpen veroordeeld wierd lot een jaer gevange nisstraf, als pligtig zynde aen bet verkoopen van klecdingstuk- ken en onlbreékeu op bel appel. Dit vonnis was dóór bet boog krygsgeregtsbof bekragligd geworden. llel hof van cassatie hééft een vonnis verbroken van hel hof van assisen van Oost-Vlaenderen in dagteekening 7 decem ber 1840, door welk vonnis den genaemden P. L. Van Laere, oud 17 jaeren, schoenniackcr le etteren, ter dood veroordeeld wierd, uyl hoofde van moord, den 18 july laelstleden op een kind, Guslave Malthys, le Weiteren gepleégd. liet hof heeft den beligten vóór de assisen van West-Vlaenderen verzonden. Eergisteren in den namiddag zyn le Gend aengchouden twee uylgeévérs van valschc vylfrankslukken, met hel afbeeld sel van Napoléon. Te VVyngliein (provincie Anlwcrpcn), hééft men dynsdag morgend vyf persoonen in eene kamer verslikt gevonden. Men had in deéze kamer een komfoor met koólen doen branden. 51. den doctor Goris is ter plaets gekomen en is zoo gelukkig ge weest den vader, de moeder cn twee kindéren lol hel leven terug te roepen; maer alle poogingen zyn vruglcloos geweest op de grootmoeder die reeds haereu geest bad gegeéven. Er is in bel luxemburgsch zoovéél sneeuw gevallen dat de inwooners leiterlykgeblokkeérd zyn. Al dc wegen zyn onbruyk- baer geworden. De wolven komen de lieden tot in hunne woo- ningen verontrusten. Eenen landbouwer, die gerust lag te slaepen, hoorde des nagls op eens ecnig gerugt aen de deur. Zyne vrouw, angstig over dit oniydig bezoek, raedde hem aen eens le gaen zien wal er gebeurde. Den dorpeling trok zyne vensier open en zag eenen wolf van buyiengewoone grooüe aen dc deur staen, die schéén te vraegen om binnen te zyn: Ecnen anderen persoon is gedue- remle verscheydenc neren dóór tw ee w olven vervolgd geworden, doch zy hebben hem niet acngerand. Den gezondheyds-loesii»nd van vrouw Waldack, te Gend diczalurdag laelst byna hel slagtoffer eencr moord is geweest, levert thans geen gevacr meer op. Den daeder van dit schelmstuk, in het gevangenhuys overbragt, cn die zich zwaer gewond bad, is thans ook aen 'i geneézen. Onlangs begaven zich te liaaren liggende in Oost-Vries land, naby onze grenzen, 25 getrouwde en ongetrouwde per soonen op hel ys van de daer langs slroomeude Eems, om aldaer te sehaverdynen. Nauwelyks waren zy in hel midden op deéze brcede rivier, of vyf hunner zakten met een stuk ys, dat zich van het overige losscheurde, in dc diepte neder. Op hun nood- geschrcv, snelden de andere toe, om hen te redden, maer ook zy wierden alle eene prooy der golven. Met cenen visschersbool iiacltic men met véél moeyle de drinkelingen aen wal, doch le vergeefs beproefde men, hen dóór geneeskundige hulp in het leven terug te roepen; alle waren zy reeds overleden. Den 18 deézer is te 'sG raven hai'e overleden den zeer eer- weèrden cn hooggeleerden heer Marianus Verhoeven, prolono- taris aposlolick en professor aen de roomsch kalholyke univer- sileyt te Loven. Men schryft nyt Almelo, (Holland) 18 january Eenige dagen geleden had in de fabriek van de hccrcn Hofkens een droevig ongeluk plaets, hetwelk wederom aen onvoórzigliglieyd is le wyten. De kleederen van een in de fabriek werkzaem meysje in aenraekiug gekomende zynde met eene in de fabriek werkende as, die 155 mael in eenen minnet omdracyt, wierd hel meysje, geduerende twee minuelen medegeslingerd. Eene lievige kneuzing aen liet hoofd scliynt de meeste oorzaek van haere dood le zvn geweést. Men schryft uyt Amsterdam 22 january Gisteren avond hééft er in dc kazerne van het regemenl grenadiers en jaegers een treurig ongeval plaets gehad. Ecnen grenadier le huys komende, krvgt met den sergeant der wéék onaengenaemheden. Hy vcrwydert zich naer zyne kamer, laed zyn geweer en plaelst zich by den ingang der kamer, meenende dal den sergeant binnenkwam. Ily vuerl, met het ongelukkig gevolg, dat hy eenen zyner kamcraeden treft, wicn hel hoofd verbryzeld wor5 en die onmiddelyk dood ter aerde stort. Den overleden was eenen jongeling die slegls korten lyd in dienst was, cn als eenen braeven en oppassemlen soldaet bekend stond; den daeder erkent volledig bet feyt. straffen in marokko. Eenen Engelsehen reyzigcr, die on langs van eene reys dóór Marokko is teruggekeerd, gééft verslag van een paer barbaersche strafoefeningen die hy daer hééft bygewoond. Eenen arabischeu scheik had twee peêrden van den keyzer le Fez gesioóien; dientengevolge w ierd hy ter dood veroordeeld; maer dewy I hy zich beriep op zyn gewvd ambt, schonk den keyzer hem genade van de doodstraf, doch veran derde die in hel afhouwen van de hand. Er was geenen beul, derhalve wierd bevolen dal de strafoefening zou uytgevoerd worden dóór de beyde oudste slagters, die egler de vryheyd hadden om zich door iemand anders te laeten vervangen. Zy maekien hiervan dan ook gebruyk en lieten eene som bieden aen hein die in hunUe plaets als beul zou willen optreéden; zy boóden le vergeéfs een, twee, dry, vier spaenscbe piasters. Eyndelvk verhoogden zy die som lol een dubloen en toen liet eenen neger zich overhaelen om de lack op zich le neémen, met eenen enkelen bylslag hieuw by de band af van den mis- dacdiger; de geknotte slomp wierd toen in eenen bak met ge smolten pek gesloken ten eyndc hel bloed le stelpen, en daerop zond men den sheik naer zyne woon plaets terug, om zicli daer le laeten geneézen zoo als hein goed zou dunken. De andere slral'uytvoaring was die eens moordenaers; hier wisten de slagters zich vóór eenen spaenschen quadrupel vrv le koopen; den geénen die zich met de voltrekking van het vonnis belasile nam den misdaediger in het open veld, bond hem, liet hem nederknielen en sloeg hem hel hoofd met eenen sabelhouw af. Hel hoofd wierd op eenen pael geplaelst, met hel ligehaem op den grond daernevens, hetwelk in den volgen den nagt door dc hyenas verslonden wierd. FHAXSCIIE REPUBLIEK. Ziehier eene dacdzaek, die zeer bclangryk is. Een crnlracl comitéde. verecnigde werklieden geheeleu, verspreyd eene peti tie, waerin gezegd word, dat zy, le beginnen met 1 april, aen- staende, alle belasting zullen weygeren, als er geen regl gedaen word aen hunne reklamen. Een geval dat véél onrust brengt in de bergen, naby Pon- torlier, hééft deézer dagen plaets gehad. Eene menagerie door trok de berg-englen, toen eenen der Wagens brak, en ver- scheydeue wilde dieren de vlugi namen in de besneeuwde bergkloóven. liet scliynt dal den 11. Vader, vóór zyne inlreéde in Hoo rnen aen het christendom, eenen grooten half eeuwigen jubilé gaet geévenin de middel-eeuwen was dit de groote vergiffenis; den laelsten had plaets in 1825 onder Karei X, die wy le voet, in de processiën zagen gaen, omringd dóór geheel zyn hof. Den eersten jubilé dagleekeut van het jaer 1500 en wierd ingesteld dóór Bonifacitis Y11I. Hy moest alle honderd jaeren plaets heb ben. Clemciitius Ys stigle er eenen van 50 jaeren; lirbanus VI eenen van alle 50 jaeren, die niet meer gevierd wordeyndelvk Sixlus IV eenen van alle 25 jaeren. Er zyn een aenlal missen gecelebreerd, ter herinnering van de doodstraf van Lodewyk XVI. Den geheeleu dag hééft men hel monument dier familie bezogt, do'ór Lodewyk XVIII opgerigt. Den minister van koophandel kondigi gewigtige inlich tingen af, over de beweégingen der franscbe koopwaeren op de amcrikaensebe merkten. Men schryft uyt New-York, dal den rooden wyn dit jaer w eynig gevraegd cn aen leégen prys ver- kogt word. Er is eenen aenzienlyken voórraed van Bordeaux- en zuyderwyn in de entrepots aenweézig. Den laelsten vind beteren aftrek dan den eersten. De witte gemousseerde wyncu zyn goedkoop, terwyl 'tverbruyk van Champagne aenzienlvk is. Parys, 21 january. Den nieuwen slaelsraed is zamenge- steld den heer Thiers is er den president van. De hoeren Molé en Broglie zyn deszelfs vicc-presidenlen. In bietste zitting heeft men besloóten een blad uyt legeéven den Conriliatcur genoemd. De Gazelle de France verzekert dat den heer Guizot zich vóórdraegt voorde Nationale Vergadering, in het departement C haren te. Het scliynt dat een rcvolulionnair comité te Londen werkzaem is, om in alle landen gehcyme inaetschappyën le sliglen, opdat men eenmacl langs alle zyden, op hetzelfde oogenblik, de revolutie zou kunnen doen tiylberslen. Deéze werking moei zoo groot zyn, dal de Noorder-mogcndheden eene nota aen het kabinet van St.-James, hebben ingediend. Den Napoléon, die dit mededeelt, zegt, dat de weiten der gastvrv- lieyd haere paelen moeten hebben. TYDIAGEN UYT ITALIË A Brieven uyt Roomen, gedaglcekend van 7 january, spreéken véél van de vreugde der Romeynen, welke de zekerheyd van do terugkomst des II. Vaders, by ben verwekte. Dien terugkeer zou op woensdag aenstaende plaets gehad hebben. Het laeler ver trek van dc andere franscbe troepen, was ingetrokken. Men leésl in bet officiéél gedeelte van bel Gironale di Roma: By de nadering van den vasten-avond, en na ten deézen opzigte de noodige inlichtingen en verlof te hebben bekomen, van de overlieyd, is er besloóten dat de gewoone vermaekelyk- heden, de wedloopen, de feesten, en^. zullen plaets hebben. De vcrkleediugen zyn loegelaeten, by uylsluvling van geestclyke kleedingen, welke zy ook zyn mogen; ook zyn de militaire costumen verhouden. Ecnen brief van eenen man, die innig verbonden is met hel hof te Porlici, luyd aldus Zoolang de franscbe bier te Roomen zullen zyn, zal dit een beletsel zyn tot de herstelling der rust en der orde. Berigt aen T franscli gouvern mient. De dagbladen bevallen weynig nieuws; zie er hier eenen korten inhoud vau Eene nólilicalic van Mgr. Savelli laet de vermommingeu toe, met de vasten-avonddagen, doch zon der maskers. De akten van liet concilie der bisschoppen, dat verletlene raaend te Spoletta gehouden is, worden door het Giornatc dl

De Denderbode | 1850 | | pagina 3