ZONDAG 10 FEBRUARY 1850. VIERDEiY JAERGAXG.—X' 1" AELST, den 9 Febrnary. DEN GALEYSLAEF. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcekening yan den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 e., dien der annoncen op 20 eentimèn den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveèrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- lydighcyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal vérder gewaegen van alle broclmcren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet Aetinen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld ete. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SCUM. DENDER-BODE Onze geagte inschryvers die nog hunnen abonnements- prys van verleden jaer niet betaeld hebben, worden vrien- delyk verzogt zulks zonder uytstel te doen. Wy durven hoipen dat er onmiddclyh aen ons verzoek zal voldaen worden POLITIEK ONDERZOEK DER WAERHEÏD. lu ons voórlaetste Nr gaven wy een artikel getiteldliet Politiek van den dag, in welk artikel wy eenen vlugligen oogslag op de thans zoo gemeene liberale fopperyé'n wierpen en^leédeu "zien boe zeer bet noodig is in '1 vervolg die kunsl- greépen le verydelen. Nu, dit artikel beeft het Verbond van iclsl iu 't harnas gejaegd, omdat bet bladje ziet en maer al te iluydelyk gewacr word dat bet voórtaen 't publiek nimmer zal konnen verleiden, dal het gccne slaeven van een impopulair en geldverkwistend ministerie aen 't volk meer zal konnen opdringen, met een woord, dat liet ryk van geweld, bedrog en despolismus een eynde genomen hééft, eensdeels door de inlichtingen der onverkoglte drukpers, en andersdcels door de ondervinding; daerom is dit aelslefseh-audenaerdscli bladje zoo woedend tegen gemeld artikel van den Denderbode geweest dat liet al zyne'kragten bycenvcrzameld hcéft om het teiveder- leg"en. Hoe mocyelyk hét ook zy zelfs vóór een verstandig brevn, de lastelyke ivaerheyd le doen betwyfeleii, beeft nogtans liet'Verbond 'twelk om zyne verregaende 'geestbekrompenheyd overal te boek staet, die tack op zich genomen!! Wy zullen zien hoe hel deéze laek volbrengt. Liberale beloften gedaen om 't volk te. foppen. Is het wam' of niet, schatpligtige kiezers, dat, vóór de kiezingen, de zoogezegde liberale kandidaeten als kwak zalvers in de herbergen op de tafels sprongen en zich aldaor publiokelyk verbonden vóór gespaerzaemheden in de Kamer te pleyten Is het waer of niet dat de tal- looze agenten dier kandidaeten, of beter gezegd, eenen zwerm van plaetszoekers geduerig de kiezershnyzen be stormden en, in naem hunner patroonen, litydkéêls ge spaerzaemhedenvermindering van contribution, be scherming van landbouw', nyverheyd en koophandel, redding der ongelukkige Vlaênderen, verweézenlyking van den yzeren weg etc. etc. etc. beloóvende Is het waer of niet dat die kiesagenlen geene schandvlekkende wóórden genoeg vonden om het geweézen bestuer hae- telyk te maeken, om het als geldkwistend, onkundig, agferuytkruypend partydigyolkshaetend etc. af te schilderen 'fis het waer of niet dat zy de thans aen 't roer zynde mannen als bezield met de grootste begaefdheden en met den besten wil vóór 't volksgeluk afschetsten Van dit alles konnen honderde kiezers geluygenis der waerbeyd geéven en dit niettegenstaende moet het Ver bond van Aelst dit wederleggen. Maer hoe? met ons de naemen van onbeschofte leugenaers, van trouwelooze, van schandelijke onrcgtveèrdigaerds naer t hoofd te werpen, en gladaf alles te loochenen Armen konfrater, hoe verfoeyelyk is uwe tack Zyn er weézenlyke gespaerzaemheden bewerkt Op deéze vraeg antwoord het Verbond JA en zelfs, zegt het blad, in den verpletterenden oórlogsbudget.... Wy antwoorden dryntael NEEN ol', zyn er gespaer zaemheden gedaen, dan zyn zy verre van ten profyte van 't volk te strekken... Want, wie betaelt er min contri butie? niemand.... Wie betaelt er meer? de 4/5 der schatpligtige.... Wie van de kiezers is er aen de twee drukkende leeningen ontsnapt Niemand waer uyt komt het dat, niettegenstaende de twee leeningen ge schikt om de oude schulden te betaolen eh die daertoe ruymschoots toereykend waren, waeruyt komt het, vroe gen wy, dat den linancie-minister openlyk gezeyd hééft dat het land aen geene nieuwe bqlastingon ontsnappen zal Waeruyt komt dan de te korlschieting van 10 a 14 millioencn fr. in de schatkist, sedert liet nieuw politiek Komt dit misschien uyt de gespaerzaemheyd Neen, maer dit komt eensdeels uyt nuttelooze uytgaeven, zoo als de belagchelyke campagne van Linthout, de reuzen- feesten, kavalkaden, de le kostelyke inrigting der bur- gerwagt, de schreeuwende subsidiën aen groote rneka- niekbaezen, de opregting van talryke akkerbouw-schoó- len en leerwerkhuyzen waervan de nuttigheyd verre is van beweézen te zynDit komt anderdeels uyt een onkundig bestuer, zoo als de afschaffing van 'tzegelregt op de dagbladen, de posthervorming, de vermindering van vervoerkosten op den yzeren weg etc. etc. Hadden de voorgangers van 51. llogier en zyne medeministers schulden gelaeten, zy konden bewyzen dat zy vaerten, steenwegen, spoórbaencn, statiën etc. etc. gemaekt had den, maer word van dit alles nu gesproken En nogtans is er eene te kortschietihg5Vaer zyn die millioenen Gelyk gy ziet, konfrater, is uwe positie verslegt en zy gaet nog meer yerslegten, let op Is den oórlogsbudgeLverminderd Volgens het Verbond JA, vólgens den Dender-bode, NEEN. Laet ons zien de begrooting van 't departement van oorlog is vóór dit jaer verminderd met eene som van 226 duyzerid fr. of daeromtrent; en waeruyt sprayt die vermindering? Enkelyk hieruyt om dat de levensmidde len vóór de manschappen, het voeder vóór poerden cte. zoo niet met 2/3 ten minsten met ruym de helft vermin derd zynhetgeen, alles wel overwoógen, eene voél aenzienelykere vermindering zou moeten te wcég bren gen, want waer is het htiyshouden 't welk, tydens de duere jaeren, niet drymael zoo veel noodig had als nu? En evenwel jammert onzen konfrater om dat den budget van oorlog nu den zelvcn niet blyft Onzen man be schuldigt ons dal wy 'I leger teencmael willen afschaffen om onze strafbaere plannen van oproer, phmdcrzugt etc. te konnen volvoeren Op zulke dwaesheden ant woorden, ware tyden plaets verspild, des te meer dacr wy reeds meermaels hebben gezegd (dat wy slegts eene herorganisatie in de kaders willen-oin gespaerzaemheden in te voeren die aldus Zeer gemakfcelyk zvn. is 't géén 51. Cumont met ons gewild en gestemd hééft, zoodat hy ook als oproermaeket' etc. dóór 't Verbond uytgescholden is. Wat dunkt er u van, 51. Cumont, is dit geene treffe- lyke aènbeveéling dat uw blad u gééft Gevolgen van M. Rogiers dankbaerheyd. Het Verbond is ten uytersten verbitterd tegen 51. Rogier om dat deézen openlyk met dankbaerheyd de stemmen der katholyke representanten vóór den oórlogs budget heeft aengénomen Als men denkt dat eene regtzinnige bekentenis zoo zeer dc gal kan roet en van 't Verbond, dat het zynen cygen vriend en weldoener dóór de modder sleept, welk treffelyk man zou zich niet schaemen met dergelvk blad te doen te hebben Moeten het dan toch altyd trónwlooshcyd, bedrog, dweepzugt en partygeest zyn welke de staetsmannen bezielen om naer den smack van 't Verbond te handelen Eylaes ja Den slegten aerd van eenen bedorven mensch schynt zulks te (Vervolg zie Nri 174, 175 en 176.J Den priester ging eenige oogenbiikken in diep gepeys op en neder. Eyndelyk blééf hy vóór den gevangen stilstaen en, Leonardo, alé er nu iemand was, die hier vóór u in plaets trad, die zich uwe kelen liet aenleggen en uw werk overnam, zou dat u de vryheyd geéven Terstond, èerweêrden heerantwoordde Leonardo met levendigheid, en een helder vuer straeldè hem uyt de oogen. Even spoedig nam zyn lmiyn gebrand gelael egter weder de oude sombere uitdrukking aen, en liet hy er op den toon van diepe moedeloosheid opvolgenIk divaezen ikarmen mensch Hoe kon zulk een gedagt maer voor een oogenblik opkomen Waer zou op Gods widen aerdbodem eenen mensch le vinden zvn, die zonder schuld, zonder misdaed, zonder noudzaek vry- ivilli" zulk eene schande, zulk een ellendig, onzalig beslaen op zyne schouders namEr is geen geld of goed zoo groot, dat daertegen kon opweégen. Den priester had reeds de laelste wóórden van Leonardo niet meer gehoord, hy nas haeslig heéugegaen en den armen gevan gen begreêp daervan deoorzaek niet. Met eenen blik Van diepen weemoed staerde hy den menschenvriend na, den eenigen men sell, die in vier jaeren lyds een wóórd van medelyden lot hem gerigt hadHet smerlte hem diep, dat den vrèriideling zonder eenen afscheydsgroct, zonder eenen handdruk rau hem ging, en tocli was hy hein uyt den grond van zyn hei l daukhaer vóór do uer tyds, die deézen hem luid opgeofferd. Eu waer ging den priester naer toe Ily liet zich by den kom- mandant brengen, die het oppertoezigt over de galeyslaeven had en die hem als een mensehlievend man was geschilderd geworden. Mynheer, voegde hy deézen toe, gy kent my niet. Ik heet Vincent of, wilt gy mynen vollen naem, 5'incenl de Paula.» Wat? riep den kommandant op den toon van verhae- zing. Gy zyt den priester Vincent de Paula denzelfden, die rusteloos roudreysl, om den armen wel te doen die, zelf arm aen aerdsche goederen, toch onuylpullelyk ryk zyt aen hulp vóór iedereen? die in Tunis de ketens van eenen slaef hebt gedraegen Denzelfden hen ik, antwoórddc Vincentius, ofschoon ik daerom nog iveynig verdien, dal gy met zooveel ophef van mv spréékt. Evenwel, toch is 't my lief, dal gy rny kent en daerom aen myu nederig verzoek misschien geen gehoor zult weigeren. Spréékt, eenveèrdigeu lieer sprak den officier. Wat in myn vermogen slael, zal ik doen, om u le toonen, wat lmoge aglitig ik vóór u heb. v Gy hebt, vervolgde Vincentius nu, a onder de galey- roeyërs eenen jongen man uyt llyères, Leonardo met naerne. Wat geluygenis kunt gv van hem geéven Eene goede in alle opzigten. Hy behoort tot de weinige, die dóór hunne straf niet slegter, maer weézenlyk heter worden, j ln de vier jaeren, die liv byna hier zai zyn, is nog geene klagï tegen hem iugebragt; hy is overmoeyd in z»u werk en draegt zyn treurig lot met eene onderwerping, die verwondcijyk is. Edelen heer, vervolgde den priester nu, niet alleen uwe getuigenis aengaende den armen man, maer ook uwen eygen menschlievenilen aerd gééft my moed en hóóp lot rnyne bede. Leonardo heél'l nog twee jaeren slralTyil dóór te slaen. Hy hééft my egter zoo even gezegd, dat dóór zyne afweézigheyd van buys de zyne in den bitlersten nood geracken, ligt gevaer loopeu van honger om te komen. Niemand kan hier helpen, dan hy zelfhy is nog sterk en kraglig en wilt arbeiden, hy zal wel zoo veel kunnen verdienen, ais vóór zyn gezin noodig is. Maer daertoe moet hy vry zyn. Men heél't my gezegd, dat hy oogenblikkelyk in vrvheyd kon worden gesteld, indien zich voor de nog overige twee strafjaeren eenen placlsvcrvanger opdeed. Is dat ivaer Ja zeker, verzekerde den officier. Dc wet vergunt dc vrylacling ouder die voórwaerde, maer zy kon even goed niet geoorloofd zyn want tot hiertoe is zulk eeue plaatsvervanging nog niet vóórgekomen en zy zal dat ook wel nimmer. Nu, God dank dan, dai ik zyne opgewekte hoop niet behoef totsehandete maekenriep den priester met vuer. Mynheer, ik heb iemand gevonden, die vóór Leonarda in plaets treéd wilt gy terstond' hevel tot zyne loslaeting geéven Terstond, zeyde den kommandant mei klimmende ver wondering. s Maer wie is den man, die zulke schande en smaed vrywillig gaet opziclt laeden a Ik hen bet' zelf, antwoord dp den priester, en vervolgde, toen den officier hem met de hoogste verhaezing aenslaerde I Zeg er niets tegen, edelen lieer. Myn bes)'"'

De Denderbode | 1850 | | pagina 1