BERIGT. het openbaer gerugt betigl eenen man, die thans leurder is, zvnc vrouw en dogter daer te hebben vermoord. Dien man is eenen vrygelaeten gevangenen. Zoo het schynt had hy aen de polieie gezegd, dal zyne' vrouw en dogter, by eene garnizoens verandering, de troepen gevolgd waren. Dien persoon is nu aengehouden en hééft zyne dobbele moord bekend. Zie hier hoe den daeder, Langenack genaemd, dit bekende Öpecnen avond kwam Langenack, na een hard dagwerk te huys. Hy vond de deur gesloólenzyne vrouw en dogier, beyde aen deschandigsle vermaeken overgegeven, waren uyl. -Hy ging naer de herberg, dronk veel en kwam er wankelend uyt. Dit mael stond de deur aen en de vrouwen, die een oogenblik binnen waren geweest, waren weg. Langenack sloot de deur cn sliep in. Den nagt was reeds gevorderd toen men driftig op de deur sloeg en Langenack hoorde zyne dogter vraegen om binnen te komen. Hy stond waggelend op, deed open, bereykte zyn bed weder en sliep ook spoedig weder in. Weldra, verzekert hy, wierd hy wakker; beyde vrouwen waren dronken, leverden zich over aen vervloekingen, en maeklen een yslyk leven in buys. Langenack ongeduldig vliegt op, vind in den donkeren de pook van de kagchel, en slaet er zoo lang meé rond, tot dat de rust en het stilzwygen her steld worden. 's Morgens word hy wakker en hy vind... eenen plas bloed en twee lyken* Wat deed hy dan? Wel hemelhy is in dit geval niet minder verklaerend en duydelvk dan in het voórig. Hy moest den boel in orde brengenhy ging water haelen aen de pomp in de gebuerle legde de lyken in C6n der bedden, kuyschle de kamer en goól zeer dikwyls hel rood water buy ten aen de deur, nielle- genstaendc het zien van eene buervr^uw. Dan mam hy zyn inorgenmael, en dewy! hel werk-uer sloeg, stond hy op en vertrok. Des avonds kwam Langenack terug en vroeg nu zichzclvcn af, wal hy met zyne vrouw en dogter doen zou: hy had spoedig een besluyt. In eenige ueren was den vloer opgebroken eenen kuyl ge- raaekt, de lyken er in gelegd, en den vloer weder geplaelst zoo als te voóren. Hel dagwerk was dubbel geweest en Langenack sliep weldra rustig in en zoo weder nagt op nagt, in dezelfde kamer, waer hy vrouw en kind begraeven had. Niets veranderde in zyne gewoonten en zyn humeur. Er waren maer twee vrouwen minder! Sedert twee jaeren is Langenack vertrokken en gewis dagt. hy aen niets meer. toen de afbraek van zyne oude wooning hem kwam verontrusten; hy kwam zich overluygen en vlugtic; doch hel berouw dreef hem terug cn hy wierd in heglenis genomen. jijbile van het h. BLOED. De zoolang verwagtlc bul Ie voor den jtibile van het II. Bloed, is te Brugge aengekomen. Dit pau- zelvk stuk is eygenhandig door Z. II. onderteekend iets dat zelden gebeurd en geineenelyk door eenen kardinael gedaen word. Ouder de vremdc predikanten, die zich geducrendc de vyfliendaegsche plegtigheyd zullen laetcn hooren, meld men voorzeker den heer Dupanloup, den vcrmaerdslen prediker van VriMikryk, die verscheyde sermoenen zal doen. Men zegt dat monsignor Fornari, die ueézer dagen kardi nael benoemd is, vóóraleer hy uyt Yrankryk naer ltaliën zal vertrekken, nogeenmael Belgiën zal komen bezoeken. Men herrinert nog wel, dat monsignor Fori iari, toen hy nog aposlolischen nuncius te Brussel was, dóór Mgr. den kardinael aertsbisschop van Mechelen in de inelropolilane kerk van St.-Bombauls, lot aertsbisschop van Damielle ingewyd is ge worden. Niemand of ten minste zeer weynige persoonen hebben misschien ooyt gedagt, dat vasten aenleyding zou geéven tot diefstal. Deézer dagen egler lieéft den knegt uyt"eene pagthoeve der omstreéken van Brussel zulks traglen te bewyzen. Vóór de reglbank gedaegd onder de beschuldiging van diefstal van levensmiddelen, heeft hy beweerd, dal het was om zich te vóórzien tegen de gevolgen van den vasten, welke hy in de pagthoeve moest nakomen, dat hy voórraed van levensmiddelen verzameld had. Ongelukkig vóór hem, hebben de reglers gedagt, dat 15 kil. ossenvleesch en 2 kil. worsten eenen te groolcn voórraed was, en hierom ook wierd den knegt tot dry maenden gevangenis veroordeeld. Men schryft uyt Luyk, den 27 macrl: De koude blyfl hier met eene tamelykehevigheyd heerschen. Te velde is den sneeuw lot verscheydene voeten hoogte gevallen en op véél plaetsen, vooral in het Luxemburgsche, zyn de wegen onbruvkbaer. In deéze laetsle streek is men zelfs gedwongen den postdienst te peèrd te doen. Op den weg van Aken naer Luyk lag den sneeuw zes voelen hoog cn de poslkar hééft verscheydenepeèrden meer dan na ge woonte moeten hebben, om er dóór te geraeken. Ongeluk te Quaregnon. Maendag morgend had men meer dan 50 lyken opgehaeld uyt den put Rlcn-du-Camr, ten gevolge der ontploffing van '1 grauwvuer. 15 slaglofïërs zyn ter aerde besteld, nadat zy herkend zyn. Men begrypt wat yselyk looneel dit aenbied Men begrypt welke wanhoop van familién daer moest placts grypen. De neêrslagligheyd heerscht dengeheelen omtrek dóór! Van de 85 werklieden zyn er slegls II gered. Tot heden toe is er nog geen onderzoek gedaen, waeraen dit ongeluk is toe te schryven. In de Indépcndance leézen wv: Den slag had den 22 macrl, lusschen 8 en 9 ueren des avonds plaels, op 't oogenblik dat eenige chefs en werklieden, te zamen 85, aen T werk waren. Van dit getal zyn er 11, waervan 5 aen 'tgezi'gl gekwetst, weder hoven gekomen 4G zyn dood en 28 zyn in T bovengedeelte der werken, welke men nog hééft kunnen bereyken. Deéze zullen ongelwyfeld by gebrek aen lucht verstikt zyn. Eenen werk man is verstikt toen hy hulp wilde gaen toebrengen aen zyne ongelukkige makkers. Elf werklieden zyn in den koólput at'ge- daèld.De herstellingen zyn daer waer, de instorting plaets had, gedaen, en men zal dus 't bovengedeelte kunnen bereyken on de lyken ophaelcn. Men wéét niet, waer 't grauwvuer uytgeborsten is. Dit is niet toe te schryven aen onvoórzigtigbeyd; want men werkte met veylighcyds-lampen. De meeste werklieden zyn verslikt en niet verbrand. Den slag is zoo geweldig geweést, dat twee peèr den, die in eenen stal stonden, naby den ingang der pullen, verstikt zyn. Men schryft uyt Rotterdam, 26 maert: Zyne Ileyligheyd den paus, dóór den aposlolischen internuntius, Mgr. Belgrado, bekend geinaekt en bewogen met de rampen, dóór den laelslen watersnood in eenige provinciën van dit ryk en byzonder in Noord-braband veroorzaekl, hééft lot leniging daervan wel willen bydraegen. Ten dien eyndc is dóór gemelden inlernun cius, namens Z. II., aen den minister van binnenl. zaeken ter hand gesteld de som van lien duyzend francs. Potsdam (Duytschland), 21 maert. Gisteren wierd hier eenen man lelterlyk ten tweede mael begraeven. In T jaer 1815 lag hy in 't militair hospilael en wierd vóór dood gehouden en op eenen wagen geworpen, waerop reeds verscheydene lyken lagen. Den wagen wierd naer 't kerkhof gereéden, maer bleef gelukkig open. Des nagts hoorde den doodgraever aen zyne venster kloppen en zag den bewusten man naekt en klapper tandende van koude staen. Den man wierd bygebragt cn leéfde daerna nog veéle jaeren, lot dat hy deézer dagen werkelyk overleéd en vóór goed begraeven wierd. In de maend january 1850 hééft men te Java uytgevoerd 58,640'picols (4,850,000) ponden ryst. Den prys van dit artikel is steéds even hoog, ten gevolge van '1 gebrek in 't binnenste van 't eyland. De behoeften van Java zyn groot. In de residentie Samarang zyn 900 persoonen van honger gestorven. Eenen kustvaerder, deézer dagen naer Samarang gekomen, is aenge houden alsverdagl van slaevenhandel te voeren. Uyt de instruc tie, welke ten gevolge deézer aenhouding hééft plaels gehad, is gebleéken, dat eenen Chineés, directeur van een ronkon (kome die) in de residentie Samarang, een zeker getal jonge inlandsche meysjes had gekogl, welke hem dóór hunne ouders waren geleverd vóór eenen heelen of halven pikol ryst, daer zy de yssclykheden des hongers niet langer konden weérstaen. eene zonderlinge ontdekking. Te Jever, in het grool-her- logdom Oldenburg is eene merkweêrdige ontdekking gedaen, naemely k4000 stukken zilvermunt van den lyd van Antoninus, den vroómen. Alles schynt aen te duyden, dal een romeynsch vaertuyg daer op eene zandbank schipbreuk geleden hééft, ruym 1700 jaeren geleden. Een gedeelte van die munt is ongelukkiglyk dóór de werklieden verkogt, en waerschynlyk reeds gesmolten. Men schryft uyt Konstantinopel, (Turkyën) 6 maert: Een blad deelt hel volgende .mede: Over eenige dagen sloópen des avonds lacl twee verdagteIoniërs van het eyland St.-Maur, in het paleys van den aertsbisschop alhier. Den eenen blééf by de deur staen, lerwyl den anderen zich naer boven in de kamer van den bisschop begaf, cn na aldaer zynen sabel gelrokken te hebben, den geeslelyken bedreygde hem te zullen vermoorden, indien hv weygerde den sleutel zyner geldkist te geéven. Den aertsbisschop viel van schrik buyten kennis ter aerde, en hier van maeklc den dief gebruyk om de geldkist te openen. Den portier hoorde egler den vremden tongval, lerwyl hel zonder ling gelacl van den man die nog a 1 lyd aen de deur stond hem in het oog viel; hy kréég aglerdogl; toen hy geene voldoende inlichtingen van hem ontving, nam hy hem i - heglenis, bond hem de handen op den rug vast en w ierp hem in den kelder. Vervolgens spoedde hy zich naer de' kamer van den aerts bisschop, die hy gesloólen vond. Na de deur met geweld open- getrapt te hebben, zag hy zynen heer zonder keunis op den grond liggen en den tweeden dief bezig de goederen in te pak ken ook van hem maekle hy zich meester, bond hem de handen en bragl hem by zynen medegezel in den kelder. Den volgenden morgend wierden zy verhoord. Men twyfelt niet of de reglbank zal hun zonder aenzien des persoons behandelen, te meer dewyl zy engelschc onderdaenen zyn. Het paleys van den fran- schen aertsbisschop, slaet onder bescherming van Ooslenryk. Opliet eyland Rozenburg (Holland) hééft by den bouw man P. Van Dyk het zeldzaem voorval plaels gehad, dat eene koey vier kalveren geworpen hééft. FRANSCHE REPUBLIEK. In de Nationale Wetgeévendc Vergadering hééft M. Francis- que het rapport ingediend over den budget van oorlog. Er is eene vermindering op van 24 milliocn fr. hetwelk verwcézen- lvkl word dóór de klas van 1843 op 1 mey naer huys te zenden. Hel volgende is in dezelfde Vergadering voorgevallen Den president berigt dat hy een vóoistel te doen had, maer hetzelve is ongrondwettig en daeroin wilt hy't niet leézcu (bcweéging). Stemmen. Welk is dit voorstel. M. J. Favrc. Zend het naer het kabinet. .17. Den President. Wilt zynen opsteller het intrekken?Deézen is niet tegenwoordig cn M. Cremieux bestygt in een groot gewoel de tribune, lerwyl M. Parieu naer den president gaet om hem te spreéken. Delinkerzy. Men moet dat voorstel leézen. M. Parieu. Den president doet een beroep op de voórzigtig- lieyd. Het is een incoustilutionneél voorstel, geschikt om de onrust in hel land te brengen, en ik geloof dat den president het niet leézen mag (links). Dal hy het leéze. M. Cremieux vraegt de bekendmaeking. De vergadering beslist de leézing (bewccging). Den president gééft leézing van een voorstel van den heer Laroche-jacquelein, dat teu doel hééft, de natie uytspraek te laeten doen over den keus lusschen de republiek en 't koningdom. Geduerendc de leézing word er dikwyls gelagchen. De geheele vergadering staet op vóór de voórafgaendelykc kwestie. De linkerzy slaet in massa op, met den kreét Leéve de repu bliek De regterzy herhaeit dien kreét niet. Men houd zich in t algemeen véél bezig met de beleuge- lings-maelregelen, welke voórgedraegen zyn of zullen worden, tegen de socialisten. De verschillende denkwyzen, gisteren in de bureaux uylgedrukt, doen voóruvtzien, welkdanig de be slissing der vergadering zal zyn, raekende de wet op de druk pers. Men denkt algemeen, dat die wet zal aengenomen worden met eenige ligle wyzigingen, aengaende hel cyfer der waerborg van de dagbladen der departementen. De algemeene houding schynt niet ontmoedigd, maer slegls nieuwsgierig en ongerust te zyn. Men had gemeld dat Mgr. den kardinael-aertsbisschop van Kamerryk dood was; dit is niet zoo; egter is alle hóóp op levensbehoud verdweénen't koud-vuer hééft de voeten van den prelael aengedaen. Op 25 deézer is te Parys wéér een nieuw blad verscheé- nen, dat ten titel voert van le Coup de Irique. Dit blad ver- schynt eens ter maend en word aen eenen stuyver per nummer verkogt. Hetzelve voert vóór leusWy zyn noch wilnoch blauw, noch rood. Wy willende maelschappclyke hervormingen: wy hebben slegls eene party; wy zyn socialisten. Eergisteren ontving eenen armen socialist, die sedert 1848 niets van zyne huyshucr betaeld had, zynen opzeg vóór april aenstaendc. Hy ging dan ook den eygenaer vinden en smeekte deézen hem toe te laeten zyne armoedige meubelen mede te neémen en de belaeling zyner schuld torbetere tyden uyl te willen stellen. Neém uwe meubels mede, vriend, antwoordde hem den eygenaer, gy hebt niet kunnen werken, er bestond overmagt, ik houd u derhalve kwytgescholden jegens my Ach mynheer, riep den werkman in biydschap uyt, hoeveél erkenlelykheyd ben ik u niet verschuldigdNu. weldra, wanneer ik eygenaer zal zyn en gy hel niet meer zult weézen, zal ik my uw gedrag herrinneren. De koophandelaers van Parys beginnen reeds de gevolgen te gevoelen van de les, welke zy aen 'i Gouvernement gegeéven hebben. Reeds zyn er eene menigte aenvraegen van koopwac- ren tegenbevolen geworden, en de Paryzenaers staen verbaesd verneémende dat hunne reyzende klerken in de departementen schier ten allen kant aen de deur worden gezel. Inderdaed, van onderscheydeue punten meld men dal er eene sóórt van verbond in de departementen gesloólen word, om zich zoo zeer mogelyk van*Parys af te zonderen, zich ter plaelse zelve van alles voorzien, en de geévers van lessen aldus eene les te geéven, welke zy niet ligt zullen vergeéten. TYDIXGKX liVI 11 ALIEN. Roomen.Men léést in hel officiéél gedeelte van het Giomaie di Horna: HII. Em. de kardinaelen, leden van het staetsbesluer, de gelukkige lyding ontvangen hebbende, dat Z. H. de eerste week na Paeschen te Roomen zal terugkomen, verwittigen hiervan de ministers, opdat ieder van hen, vóór zoo véél zulks hem aengaet, de noodige schikkingen neémc. Aengaende de terugkomst van den H. Vaier leest men in II Nazionale: De kardinaelen welke de gouvernements-com- missie zamenslellen, hebben gisteren, 14, in den ministerraed aengekondigd, dat Z. H. den eersten zondag na Paeschen in zyne staeten zal terug zyn. De mededeeling luyd als volgt Z. H. heeft ons berigt dat hy den zondag in albis naer zyne staeten zal terugkeeren, indien er niets nieuws gebeurt tegen de openbaerc rust en veyligheyd. Ter diër gelegeniieyd zullen er triumfboógen opgerigt worden verlichtingen en paraden zullen placts hebben; eene commissie is genoemd om dit alles in te riglen, den bekenden Gennaraecio maekt er deel van. Den militairen staf van twee mogendheden, van Yrankryk en Ooslenryk, zal den II. Vader vergezellen met een geleydevati twee duyzend man. Die besl issing is, naer hel schynt, genomen ten gevolge van eenen brief van den president der fransche republiek. I Naer het schynt, zegt Jl Slalulo, zyn er bevelen gegeéven, om den 9 april in het Valikacn een consistorie te houden. De voórwaerdc, welke den II. Vader bepald hééft vóór zyne terug komst te Roomen is, dal de fransche troepen welke in de Romeynsche Staeten zullen verblyven, uytsluyleiid van Z. H. afhankelyk zullen zyn, alsof die troepen dóór den H. Vader bezoldigd w ierden. Naer men verzekert, hééft Yrankryk die voórwaerden aengenomen. Roomen. Men léést in il NazionaleDen 12 zyn de diplo matische protocollen te Londen gesloólen. De verlegen wóórd igers der verschillende mogendheden daglen, dat den H. Vader omniddellyk eene consulla moest loestacn, en eene constitutie verleencn gelyk aen die van Ooslenryk. Livorno.Men léést in de lUforma Den stoomboot Castor is van Napels te Civita-Vecchia aengekomen met een milliocn francs in speciën. Dit is de voorhoede van Z. II. Aen boord van dien sloomer bevond zich M. Robert Peel, engelsehen zaek- gelastigden, diezich naer Genua begeéft. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 5 Vrouwelvk 4 HOUWELYKEN. Jan Bte. Van Mieghem, 51 j., caporuel by de sedentai- ren, met Philippina Jh. Marlier, wede. van Louis Jh. Bersau, 40 j., wasschersse. OVERLEÉDENE. Joseph Ferd. Pieters, 10 j., Dam. Jan Van Hoecke, man van Petron. Janssens, winkelier, 48 j., Zoütstraet. Amand Scheerlinck, stalknegt, 49 j., Oude-Graenmerkt. Leonie Van der Borrjhl, ij., Vryheyd-straet. Leonie Pots, 2 j., Moutstraet. Frans Geyst, ij., Molendries. Marie Smekens, 8 j., Gendsche-slraet. J. Schoon- jans, vrouw van Petrus Pots, 28 j., dagloonster, Mout straet. Anna Posse, 3 maend. St.-Job. Ter gelegeniieyd van de kennis ten Roosen, zal er by Jean Van Geit, herbergier te Aelst-Slylbeék, in dé Langestraet, eene Prysschieting met de Bolle plaets hebben. Er zullen bestaen negen schoone pryzen. Het spel zal aenvang neémen op maendag 15 april 1850 om vier ueren na middag. De pryzen zyn: Eenen Marmit, twee gebronseèrde KalFepottcn, twee roode koperen Mooren, twee koppelen Randelaers, twee Sous Pannen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3