in den gemcenteraed openlyk gezegd hééft dat MBruncau niel alles gedaen hcèfl wat hy zou hebben moeten of konnen doen, of wel 'l Verbond die 't publiek met geweld wilt doen gelooven dat M. Bruneau alles gedaen heéfl en zal doen Hierop verwaglen wy antwoord maer wy zullen zo niet krygen SAMEiXSPRAER tusschcn M. Rogier en eenen Franschman over de wet op het middelbaer ondcrwys. (Vervolg). Den Franschman: Gy hebt gezeyd, M. den minister, dal liet Belgisch gouvernement uyt kragt der grondwet, en gewis uyt kragt van den 2de" paragraphe regt hééft lot het openbaeï' ondcrwys; dat hel gouvernement openhaer onderwys moet hebben; dat het zelfs te kort zou blyven aen zyne pligten, indien het geen onderwys gaf; maer M. den minister, om geene verloeren woorden te wisselen, is dit serieus gezeyd? AI. RogierSerieus en wel gemeynd ciloyen't is immers hierop dat myne wet is gegrond en gemotiveérd. Den Fr. Als het zoo is, dan kan ik u vóór geen verstandig man aenzicn;uwe grondwet kan zulken zin niet hebben, en heeft noyt deézen zin gehad. M. R. En waerom niet? de wóórden der grondwet zyn immers klaerliet openbaer ondcrwys, gegeéven ten koste van den slael zal dóór eene wel geregeld worden. Den Fr. AI. den minister, gy wilt hier te veel den slimmen speé!en:gy wilt de sophistcn navolgen, die hunue valsche gedagteu weélen te slaeven op wóórden die zy in deézen of dien wetboek of in andere schriften vinden, maer zy hebben de bchcudigheyd van die wóórden af te scheyden van andere woórdén, dewelke den egten zin en bediedenis geévcn; met dergelyke munl ben ik niel van zin van my te laelen betaelen, Ai. den minister AI. R. Wal wilt gy dan citoyen? Kan ik de grondwet anders verslaen als de wóórden luydcn? Den Fr. Om de grondwet te verstaen, moógt gy u niet enkelyk by eenige wóórden bepaelen, dit waer sophistery zoo ik daer heb gezeyd, gy moet de omstandigheden inzien in de welke de wet is gemaekt het doel dabden wetgeéver hééft willen bereyken; en daerenboven, gy moet geheel den samen stel den ensemble inzien, al de wóórden die de grondwet over deéze stolfe heéfl: nog klaerder gesproken, gy mogt u niet bedienen van den bygevoegden paragraphe alleen, gelyk gy nu doel, gy moet ook den eersten in d'oog hebben, en die twee paragraphen moet gy met eikanderen uylleggen, met elkandcren doen accordeéren, of gy zyl aen dwaeling onderworpen, gy kont de waerheyd niet kennen en is het deézen Regel niet dien men zoo wel in de reglsgeleerdheyd als in de redencérkunde moei volgen? Kan AI. den minister my eenen anderen aenwyzen? Al. R. By neen ik; hier kan ik niets legen zeggen; hel is alzoo. Den Fr. Wel nu als gy den eersten paragraphe melden tweeden vergelykt, wilt doen overeenkomen, wat zin zult gy dan hebben? Wat zult gy dan moeten zeggen? juyst het tegen- strydig van het gone gy'nu beweert; by den eersten paragraphe word de vryheyd van onderwys uylgesproken en vastgesteld; maer hel gouvernement kon denken «lat het zoo wel als een ander van die vryheyd gebruyk mogt maeken; van dit voórregt word hel gouvernement in den 2den p. beroofd het word onder voógdy gefield, het moet oorlof hebben permissie vraegen om onderwys te mogen hebben, dus is het verre van daerloe ge houden en verpligt le zyn.'.. van onderwys te geéven gelyk AI. den minister zegtvraegt men oorlof om iel le mogen doen, het gone men verbonden is te doen?.. Ten anderen, Af. den minister, was het gouvernement verpligt van onderwys te geéven, dan zou het zoo wel véél als weynig konnen geéven, want zulks dóór uwen beroepen paragraphe niet is bepaeld, en dan zou het Nationael Congres de Belgen gefopt en schan- delyk bedroógen hebben, het zou met de eene hand de vryheyd van onderwys aen de Belgen gegeéven, en met de andere hand hebben ingetrokken, het zou van den eenen kant de vryheyd van onderwys verzekerd en van den anderen kant dezelve vryheyd vernietigd hebben! zegt my eens, M. den minister, moest hel congres in het jaer 1850 gezegd hebben; Belgen, het onderwys is vry vóór u, maer het gouvernement moet 80 schooien hebben vóór het middelbaer onderwys alleen; meer hooge schooien meer Atheneën en collegiën als er na evenre digheid van bevolking in Vrankryk oyl zyn geweést; het gou vernement zal u vóór liet middelbaer onderwys alleen meer dan een half millioen doen geéven, daer vader Willem maer 50 duvzend franken hééft vóór getrokken; moest het congres verklaerd hebben dat zulks zynen wil en begeerte was, in den inhoud van deéze wóórden: liet openbaer onderwys gegeéven etc. zou men van alle kanten tegen deéze beslissing niel geprolcs- teérd hebben? Zou men met het Nationael Congres niel ge- lagchen en gespot hebben, niet gezeyd hebbengy gééft ons de vryheyd van onderwysgy zegt dat allen voorkomenden macl- regel verboóden is; maer hebbeu wy vryheyd van onderwys, als hel gouvernement zoo veel schooien mag openen en bestieren? Konnen w v nog probeéren om hooge schooien op le reglen, als er hel gouvernement van zynen kant meer als genoeg opregt en ten koste van het land onderhoud?.. Schoone vryheyd, zouden de Belgen alle gelyk hebben uytgeroepen, schoone vryheyd die eer den naem van slaverny verdiendof gy ons zulke vryheyd gééft, of wy onder Willem staen, dit is al verre gelyk, met dit Verschil nogtans dat hel onzen zak nu tien mael meer zal moeten kosten!., en het Nationael congres! AI. den minister, zou zulke inzigten hebben gehad, met wóórden hebben uytgedrukl! het Nationael Congres zou de Belgen onder den naem van vryheyd hebben geketend en gebonden neen man, gy zyl er niel; de woorden op de welke gy u beroept in plaets van u mede te gaen, gaen u leeuemael tegen. Hier néémt Al. den minister eenen snuyf. petilionnarissen hebben uylgebraekl, nu ook tegen de bisschop pen gerigt zyn, daerom zyn zy in woede ontvlamd en vallen op de schandelykste wyze tegen de petitie der bisschoppen uyt. Den Journal de Liégedie onder hel bestuer van AI. Frèrc, minister van finantiën is, roept dat den geest van zolheyd de bisschoppen verblind; den Observaleur, die mededeelingcn van AI. De Haussy ontvangt, houd staen dat de prelaeten den weg niet bewandelen in welken God hen geroepen hééft; de Indépendanceop haere beurt, zegt dal de bisschoppen noch wys, noch bedaerd te werk gaen; en eyndelyk den Mcssagcr de Gand, die schynt aen 'tministerie verkogt te zyn, valt ook ge weldig uyt tegen onze prelaeten; belcéfden wy nog den tyd van vader Willem, hy dééd hen zoo als zyne vrienden met Mgr. de Broglie gedaen hebben, op 't schavot klimmen en hun eene uer tentoonstelling ondergaen. Te Turyn hééft men den aerlsbisschop in de boeyën geslagen omdat hy de kerkelyke reglen voorstondIn Belgiën zouden onze liberale priestershaelers T zelve doen indien zy durfden, want T is al volk van zelfden deesseinAlaer de Belgen zul len in tyds 't huys zyn, dat er op gerekend worde.... Het gerugt is alhier in omloop dat de nieuwe administratie der Hospicen onder voorzitterschap van den heer Cornelius Evit, voórneémens is vóór eene aenzienelyke somme grond- goederen acu Begynhof en Hospitael loebehoorende, te ver koopen en met de ilaervan te ontvangen somme akliën op den slaet aen te koopen. De reden op welke de nieuwe adminis tratie deéze verkooping grond, is dat zy hierdoor de inkomsten der llospicen zal vermeerderen. Niemand kan deéze reden goedkeuren wanneer men zal overdenken hoe wisselvallig de tyden zyn en hoe dikwils de hospicen van Aelst reeds dóór veranderingen van gouvernement in hunne inkomen geleden hebben. En inderdaed, naer men zegt, zou ervóór eene somme van ongeveér 200 a 500 duvzend franken of guldens actiën op Oosteuryk, Holland en Vrankryk in de administratie berusten, welke hóogtens goed zyn om kabinetten meé te beplakken of te vercieren.... Indien zulks waer is en dal de gerugten van dit voórneemen van verkooping ook vóór egt mogen aenzien wor den, dan kunnen wy de hospicieheeren niet genoeg aenspoóren van dit voórneémen af te zien. Uyt deéze verkooping zou voél den notaris natuerlyk een schoon stuyverken komen, en dit voóruylzigt doet ons begrvpen waerom den heer Evit in zyne oude dagen zoo gretig is geweést om andermael den presidents zetel in de administratie der hospicen na te jaegen. WERKZAEAIIIEYD VAN ONZE AIINISTERS. Is er iemand die menschen kent, de welke jaer uyt en jaer in zoo veel werk, zoo véél bezigheyd hebben, dat zy weéten waer eerst aen beginnen, en de welke in plaets van hunne bezighe den te verminderen, deéze nog geduerig zoeken te vermeer deren? Alenschen die noyt vermoeyd zyn ofschoon zy niet weéten waer hun hoofd staet? Zulke menschen zyne onze ministersonze ministers hebben bezigheden zonder getal of maetzy moeten zich bezig houden met yzeren wegen en met steenwegen met koophandel en scheépvaertmet inkomende en uytgaende regten zy moeten zich bezig houden met hooge en leege tribunaelcn, met deurwaerders en procureursmet kooien en gevangenhuyzen met dieven en moordenaerszy moeten zich bezig houden met landbouw en nyverheyd met peèrden en koeyè'n met fabrieken en werkhuyzen met expo- siliëti en concoursen met kruyskens en medaliën, lot met-nati- onaele beéldekens loc wat hebben onze ministers werk Zy moeten bezig zyn met borgemecsters en schepenen met ont vangers en douaniersmet controleurs en verificateurs met gouverneurs en ambassadeurszy moeten bezig zyn met soldaeten en garde civiquemet kaporaels en generaelsmet canons eu caissons, kort om zy weélen niet waer eerst aen beginnen, maer al dat werk al die bezigheyd is verre van hun te verveélen of te vermoeyën, want boven al hun werk willen zy nog schóól gaen houden, en niel eene maer 80 schooien en groote schooien openen. Daer by gaen zy zich nog bezig houden met telegraphen te maeken daer zyn wel tclegraphen, en telegraphen die véél hebben gekost, maer deéze gaen zy vernie tigen, en vervangen dóór telegraphen naer de lactste goesle Hier mede hebben zy hunnen buyk nog niet vol, zy gaen aen de Sambre en aen de Alaes wondere werken verrigten, en die zoo diep maeken als de zee.' de vaert van Zelzaete is ook nog niet voltrokken met al het geld dat zy reeds hééft gekost, en daer zy dag en nagt aen werken. Jammer is 't dat al deéze minislerieéle bezigheden zoo schrikkelyk véél duyten moeten kosten het is immers met honderde duyzende franken dat er vóór de slaets- sehoólen, vóór de telegraphen, vóór de canalizatiën der Alaes, vóór de vaert van Zelzaete gevraegd en dóór de ministerieéle knikkebollen zyn toegestaen geweést. Borgers en boerkens 'tzal uwen zak gedenken gy zult van deéze byplakken weétcu te spreéken *T Verbond zegt dat wy niet ronduyt zouden durven zeggen wat wy over onzen yzeren weg meenen en zulks omdat de calholyke denkwyze het eens is om 't groot nationael werk te verwerpen Wy zullen onzen konfrater hier antwoorden dat wy uyt al onze begeèrte den yzeren weg wenschen én daer toe af onze poogingen zullen inspannen, maer dat onze begeêrten en poogingen zullen verydeld worden gelyk zy reeds zyn very- dcld geweést dóór eenen egoïst dien alle man kent. Dat er de calholyke denkwyze tegen is, is een trouweloos bedrog van den kant des Verbonds't hééft nu dry jaeren liberalen-tyd geweést en nooyt is deéze kwestie verder van haere oplossing geweést. Wy zullen over de zaek van den yzeren weg wydloopig han delen in een onzer opvolgende Nummers. KLUBSPETITIONNEMENT. en te beschimpen waervoór dit klubsorgaentje reeds eene regterlyke vcroórdeeling hééft ondergaen waeracn hel moeye- lyk is te ontsnappen dóór onnoozele Verbondsargumenten van exceptio obscuri libelli. En, wie zou hel gelooven, den Dender- bode is uyt het Concert gebannen omdat Smerdis, in een oogen- blik van contemplatie geóórdeeld hééft dat den Dcndcr-bode geene gazette is maer een schimpschrift Armen sukkelaer hoe moet dit schimpschrift hem op 't herte liggen om deézes verbanning te eysschen Alaer telkens dat hel schandblad den Mépliislophclcs, legen '1 welk er dóór het comileyl eene verban ning was uylgesproken en dit op aenklagl van den quidam telkens dat dit schandblad legen den Dcndcr-bode optrekt, is 't geen schimpschrift maer wel eene ernstige gazelle, en dan ook word het in '1 Concert toegelaeten. Kan men wel een oogenblik twyflëlen aen de noodzackelykheyd eenen man zoo als Smerdis te bezitten Bid dan, Aelstenaers, vóór zyne behouding, want zonder hem, zoud gy nog in de boeyën en in de slaverny zug- tcn even als de Turken, gelyk men "het lydens de gemeente- kiezingen van 1848 op de mueren der straelen heéfl aengeplakt. 'T is van hem dal men zeggen mag: hy is gekomen in 1847 vanhy hééft gezien, hy hééft overwonnen venil, vidit, vicit. 1mm, (HÏedegcd.) WIE VERKOOPT ER APPELEN VOOR CITROENEN Eenen gedienstwilligen libcrael heéfl ons deéze week de petitie VOOR hel wetsontwerp op 't onderwys dóór zeven leden van onzen gemcenteraed gelcekend,' in den Monileur aenge- weézen.... Wy lazen hetvermaerd stuk T welk sterk naer den look riekt en den stempel draegt eener verregaende verslaefd- heyd. Alaer hel zy, op '1 eynde bemerken wy iels dat aerdig voorkomt en wacrop wy de aendagl roepen van wien het aen- gaet. Omdat onze heelekoppen de meerderheyd van geheel den gemeenleraed niet konden krygen om VOOR de hactelvke wel op T onderwys te petitionueéren, wat word er gedaen Om de kamer appelen vóór citroenen te verltoopenworden op de petitie de negen naemen der tegenwoordig geweést hebbende leden gesteld; slcgts zeven van deéze hebben VOOR de petitie ge stemd, te weélen: Al AI. DcGheesi, Th. Dommer, Evit, Jouret, Cumoni, Lievens cu Boeltwee leden hebben er TEGEN gestemd, le weélen: AIM. Van Santen en GheeraerlsAlaer hoe komt hel dat deéze twee hoeren aen de kamer en dóór den Monileur aen geheel T land worden aengeduyd als hebbende ook VOOR die belagchelyke petitie gestemd Zullen die heereu tegen deéze zaek niet openbaerlyk prolesleéren Wy gelooven dat hunne eer zulks vereyschl. Geheel T land hééft de minislerieéle komedie verstaen welke onzen kleynen hansworst met zyne meesters over den yzeren weg in de kamer heéfl gespééld, geheel 'l land heéfl begreépen hoe onbehendig onze ministers met hunne creaturen den yzeren weg van Gend op Brussel langs Aelst naerdeGriek- sche kalenden hebben verzondenHet Verbond van Aelst alleen uytgenoinen poogt aen onze iuwooners appelen vóór citroenen le verkoopen met hun te willen wys maeken dat de verwerping van dit ontwerp gedaen is om er de uytvoering laeter van te verzekerenVan de calholyke representanten hebben wy vóór onzen yzeren weg niets te verwaglen, zegt hel Verbond, dit werk zal slegls ondereen liberael bestuer gemaekt worden.... Onnoozelen konfrater, hoe is het inogelyk u zoo dwaeslyk aen de galg le klappenEr zyn nu slegls 25 calho- lyke agtcruylkruype.rs in de kamer, waerom werkl AI. Bruneau NU niet, NU dal de groote meerderheyd liberaele voóruylloo- pers zyn (Wy zullen op deéze zaek tcrugkeeren.) Hel Verbond van Aelst kan niet verkroppen omdat wy als publiciste op de petitie tegen de wet op 't onderwys hebben geleekend. Hel heéfl vóór 't wóórd publiciste de oneygene betcekenis van slaetsreglsgeleerde, slaelsregtsleeraer, siacts- reglskundige schryver gevonden etc., lerwyl den Diclionnaire de la Conversation in zyn 45 boekdeel bladz. -417 het volgende zegtLe publiciste est celui qui écrit sur des malières publi- ques, telles que la constitution, les intéréts, les lois du pays etc.. etc. Si Pon étudie, en elTet, un pen le fond de lout ce qui conslilue ce qu'on peul appeler le publici-smc acluel, soit dans les discussions particulières, soit dans les discours ou débals ile la tribune, dans les colonnes des journaux ou dansles innombrables brochures vouées a ce qu'on appelle sujels poli- tiques etc. etc. Den publiciste is deézen die óp openbaere zacken schryfl zoo als de grondwet, de belangen, de wellen van een land etc. etc. Indien men inderdaed wat overwcégt over den grond van al wat men mag noemen hedcndaegsch publicismus, 't zy in de nfzonderlyke beraedslaegingen, 't zy in de redevoe ringen of debatten van openbaere vergaderingen, Tzy in de kolonueu der gazellen of in de onlelbaere brochueren toegewyd aen 'l géén men politieke onderwerpen noemt etc. etc. Waerom wilt liet Verbond andere beleekenissen geéven aen 't wóórd publiciste? Om den eenvoudigen publiciste van den Dcndcr-bode in den grond le booren en aldus aen 't publiek appelen vóór dlroenen le konnen verkoopen zonder dat hel bedrog, de listen en de aepenspelen vóór den dag komen. Den notaris Smerdis, den advokaet Polka en den gcfron- sten vrede regt er doen hun beste, zy werken geheele wee ken en zweden water en bloed om in 'l Verbond iels aeneengeslooten te krvgen waerniede zy T publiek konnen blinddoekenmaer ziende dal hel niet gaet, dal den eenvoudigen publicist van den Dcndcr-bode hun op ti'hielen zit, verkoopen zy aen 'l publiek appelen vóór citroenen met hun geknoey dan le leggen op den rug van eenen audenaerdschen sul aen wie men zou konnen wvs maeken dat hy liberael is als hy 'svrydags en zaterdags zou durven vleesch eéten Het Verbond willende andermael appelen voör citroenen verkoopen, poogt ons op le vvzen dal wvden yzeren weg zullen krygen dóór de KUNDE, INVLOED en 'WERK Z A E M11YI) van Al."Bruneau Goeden hemelAL Bruneau kundig, invloed hebbend wcrkzacm Zou onzen konfrater ons eens willen zeggen 1" waerin de kunde van Al. Bruneau besloet als men zviie handsworslery en eygenbact daerlaet; 2" waerop hy nog invloed heéfl ten zy op cenige dom hoofden uyt de Vier Winden; 5" waer hy anders zvne groote werkzaemheyd hééft getoond ten zv in zich le doen benoemen als directeur van den yzeren weg van Jurbize met 15,000 fr. jaerwedde.... AI. Bruneau wi rk- ?aem Wie is er dan den leugeuaer of wel Al. Cumont die De vremde huerlingen welke de ministerieéle dagbladen op stellen, gevoelen dat de petitie der bisschoppen op de calho lyke in Belgiën eenen groolen indruk doet; zy zien ter'zell'der tyd dal al de spotternyën eu walgelykheden die zy tegen de Uyt Nil-St.-Vincent is eene petitie voor de aenneéming van 't wetsontwerp op 't onderwys naer de kamer gestuerd en in den Monileur opgenomen. Dit stuk was bekleed metiOgefa- brikeérde valsche handteekens Alet 40 handteekens dit NIEAIAND verlegenwoórdigen of verbeelden Met 40 hand-

De Denderbode | 1850 | | pagina 2