TYDIXGEX UYT ITALIËX. FRAXSCHE REPUBLIEK. teekcns die zoo véél schriftvervalsehingen voorstellen Met 40 handteekens dié zoo véél bedricgeryên aenduyden etc Uyt de provincie Luyk waer Broeder Orban, minister van financiën, de rol speelt, komen er ecnige petitiën naer den senaet ten voórdeele der wel, maer al die petitiën zyn met zeer weynige handteekens bekleed en gezonden dóór gemeen- i teraeden van kleyue parochiën welkers leden alleen die sluk- i ken leekenen.... Eenen in duygen gevallen klub van Brussel heeft zich eens opgeregt om ook voor de aenneéming der wet by den senaet te pelilionneéren. I l Te Aclst gact het beterOnze klubsgasten ziende hoé bereydwillig, hoe gretig onze deftige inwooners op de petitie TEGEN de wet teekenen, onze klubsgasten, zeggen wy, ziende dat de stad vermoeyd is van hunne overheersching en dat zy by de eerste kiezing eene dugtige boschklopping te verwaglen hebben, doen eene laelste wairhoópige poogingA Hons gauw eene tegenpetilie.... Be kopstukken leekenen aen 't hoofd, en vervolgens word den kamerbode met hunne komplimcnlen rondgezonden, maer deézen afhanglvken bedienden gevoelt overal dat de komplimenlen van zyne doorluchtige meesters van zooweynig gewigt, van zoo weynig agting zyn,'zoo weynig eerbied inboezemen en zulk aerdig efl'ekt hebben, dal hy de rondleuring zyner petitie moet staeken... Al wie zich eenigzins eerbiedigt weygerde te leekenen... Maer wat gedaeu Setlens. worden er ecu koppel struyssche manskerels genomen, den eonlrainten-draeger der garde-eivique, en eenen adjudant deéze twee mannen gaen met de petitie rond.... Maer krygen zy handteekens, daer ligt den knoop Wy boeven deéze kwestie niet te beantwoorden, den Monileur zal dit vóór ons doen, maer voorop durven wy zeggen dat die antwoord vóór de klubsparly niet gunstig zyn zal.... Is '1 daermce uyt Neen, maer 'taerdigste zal aglcrna komen want onze kopstukken spaeren geene moeyte om ryp en groen op Ie raspen.... Al waer zy iets aen te zeggen hebben word ten bals gevloógen, ge smeekt, gebeden etc. om te teekenen, de gasten zeggen smaekt hf.t.wet, 't vult toch.... Polka zegde dit 'ook en hv bekeek den bplermelkpap. Wy wagten af wat het Verbond óver de twee petitiën en derzelver ronddraegers zal zeggen wat verschil iiel zal maeken svelke aerdige toóle hel zal trekken etc. 7.ie bier een gerugl dat, tydens de feesten, te Brugge in om loop was en 't géén bewysl hoe slim de liberale administration zyn Den aclneélcn gouverneur van Brugge zou, volgens dit gerugt, zyne bediende by bent geroepen en hun gezegd 'hebben Daer de gceslelykheyd met. liet ministerie afgebroken lieéfl, ('t was vóór de petitie der bisschoppen) 'l is niet noodig dal gy u bezig houd mei uwe hug zen le verderen of ecnige demonstratie voor dc processie van 'theylig bloed le doen. Wy weélcn niet of den lieer gouverneur op bevel van den minister Rogier aldus gehandeld heeft; maer in alle geval, den gouverneur is Bruggeling, en 't was dus groolen dienst aen zyne slad bewyzen, dan wanneer de twee koninglyke prinsen 'de feesten waren komen bywoonen LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDINGEN. *Aenslag op hel leven van den honing van Pruysscn. Berlin, 22 niey Bv bet vertrek van den koning naer Potsdam, wierd een pistoolschot op M. gelost. Den koning is ligt gekwetst aen den arm. Den daeder is onmiddellyk aengclioudcn. Het is eenen invalied, oud onder-olïicier der artillerie van de gardehv heet Sefcloge. In de zitting der franschc Nationale Vergadering van eergisteren hebben de voórnaemste redenaers van Yrankryk het wóórd gevoerd. De boeren Victor Hugo en de Montaleinbert Itebben legen en vóór de kieswet gesproken. De hoofden der fransche socialisten le Parys moeten over ecu kapilael van ongeveer 900,000 fr. kunnen beschikken, welke som dóór bydraegen uyt de departementen byeengebragt is. Zelfs naer Berlyn en uaér Hongaryén moeten gel'den tot opstoóking gezonden zyn. Eenige dagen geleden hebben al de dagbladen gemeld, dat Proudhon de toelaeling bekomen had naer Parys terug te keeren op voorwaarde, dal lty zou ophouden liet gouvernement aen le randen. Wy vernoemen thans, dat Proudhon den 29 naer Parys zal overgebragt worden, om als geluygc vóór de regtbank te verscliynen, in dezaekvan de Yoix du Peuple. Parvs, 23 mey. Het is thans byna zektr, dat de tvcl zonder amendementen zal worden acngenöincn. De leden der ineerder- heyd weéten dit zeer goed en willen daerom ook de wet spoedi" en zonder verdere discussie doen doórgacn. Een kind hoor de ratten cedood. Een kleyn kind aen wien den cholera vader en moeder ontnomen bad) en dit eenige wecken na zyne geboorte, was dóór zyn oom, eenen eerlykcn schipper van Condé, als eygen zóón aeugenomen. lly hield bet kind aen boord zyner seliuyt. Zaturdag laestleden lag bel vaerluyg vóór Condé; de vrouw des schippers was uylgegaen vóór huyshoudelyke zaeken en bad het kind in zyne wieg laeten liggen, rustig aen een stukje brood zuygende. Nauwelyks was zy uylgegaen of bel kind begun te weenen; maer dewyl dit dikwyls gebeurde bekommerde' zich den oom er niet meé; doch daer liet geschreeuw hertversclieu- reml wierd, gelastte hy aen zynen jongsteu zóón, naer beneden te gaen. Deézen kwam teruggesneld, zeggende (lalden kleynen geheel bebloed was. Den schipper snelt toe, ligt liet kind op en tiet eene groote ral, die uyt iiet wiegje springt. Ilct dier terwvl liet alleen geweest is, had reeds de schrikkelyksle wonden aen liet kind toegebragt; een deel van dc band en eene kaek waren verslonden, en in bet hoofd was er eene opening, die de herse nen bloot legde. Nieliegenslaende dc zorgen, bezweek bel kind den volgenden dag aen zvne wonden. Dit toeval dompelt de familie des schippers in droefheyd en hééft in Condé, veel sensatie gemaeki. Polka en Smerdis hebben by den beer Burgemeester van Hofstads ter kermis geweest. Als 'zy na den diner in d'berbcrg 't Commcrcie-huys kwamen, durfde Smerdis zich niet neérzellen omdat er gevaer was vanDen kwant zegde dat hy er wel vóór acht dagen geeéleu hadDe verkens eéten ook vóór den honger die komt. Dc commissie van den Senaet beeft bet onderzoek der wet op bel middclbaer onderwys geéyndigd. Alle voorgestelde wyzigingen zyn verworpen, en de commissie stelt de aenneéming van het ontwerp vóór, zoo als de kamer bet gestemd hééft en dit niet eene meerderheyd van slegts eene slem. Naer wy uyt goede bron verneémen zal, M. Verhaegen te Brussel hard te spartelen hebben wilt hy gekoózen worden. De Nation een repnblikaensch blad, ondersteunt de kandidatuer van M. Verhaegen omdat hy in Beigiën den eersten apostel van 'l socialismus hééft geweest en zich getoond met aen den zedeloozen schandscliryvcr E. Sue eene gouden pen naer Parys gaen aenbicden. M. Rogier hééft in de dagbladen gepoogd le doen gelooven dat de kandidatuer hem te Brussel was aengeboóden maer dat hy deéze hoéft geweygerd en als te voóren te Antwerpen wilt gekoózen wordenDit was eene komedie.... en dat M. Rogier oppasse, wylhygevaer loopt overal buytengesalueerd te worden. De petitie tegen de wet op 't onderwys welke hier in,om- loop is, is reeds met verre over de DRY HONDERD van de deftigste handteekens bekleedBcrigt aen de gallebraekers van 'L Verbond De petitie voor de tvcl op 't onderwys welke door onze liberalistische heetekoppen is ingerigl, is in soberen staet en mag als eene verklikte petitie aenzien worden. Buyten de kop stukken van den haspel, toekent er siegls hier en daer eenen afhanglvken persoon of iemand die de zaek niet verstaet. Eene nieuwe petitie tegen bet noodlottig wetsontwerp over liet middclbaer onderwys is te Merclilem, Boom en andere gemeen tens in omloop, lalryke en alleragtbaersle handteekens bekleeden dezelve. Den genaemden Stevenyn, bcdelaer alhier, die aen de vallende ziekte onderworpen was, is deézer dagen, bv eenen aen val zyner kwael, in eenen meslpoel gevallen en versmoord. Het armbeslier van Merclilem ("Braband), komt deéze week eene borduer-schoól in te riglen voor de arme kinderen dier acnzienlyke en volkryke gemeente. In eene vereeniging van kiezers, welke te Antwerpen ge houden is, hééft men besloóten dat men slegts twee gedepu teerde van de vyf aflrecdènde leden np de lysl vóór de aen- staende kiezingen zal behouden, en MM. Malou, G. Lcgrelle cu Schollaert aen de keuze der kiezers voorstellen. M. Rogier hééft aen de kiesvereeniging van Brussel, die hem voórloopig op de lysl haerer kan'didaelen had gehragl, laeten weéten, dat hy bet mandael voór Brussel niet zou kunnen acnveérden, dewyl by zich op nieuw zal voorstellen aen de kiezers van hel arrondissement Antwerpen, hetwelk hy sinds vyftien jaer verlegenwoórdigd lieéfl. Men spréékt te Brugge van den stoet, die in den omme gang van liet II. Bloed hééft gegaen, nog eens te doen uytgacn in de II. Sacramenlsprocssie, den zondag, 2 juny aenslaende. Donderdag, om 2 lieren, hééft dé maelscbappy van choor- gezang le Brugge eene serenade aen de prinsen gégeéven. Den hertog van Braband heél't de zangers gecomplimenteerd, en op dc vraeg die hem is gedaeri geweest, of hy zou willen de mael- schappy ouder zyne bescherming neémen, lieéfl hy beloofd er van aen den Koning te zullen spieékcn. Den genoemden Goppens na verscheydene veroórdeclingen onderstaen le hebben, was voor slcgl gedrag en vóór aller ver zekering dóór dc gemeente St.-Amands opgésloóten in 't werk- liuys van Hoogstraten, alwaer hy sedert dry a vier dagen was uylgebroken, en T iieiscii voórneéinen opgevat bad, om zich over deéze gemeente le vreéken. met in den nagtvan 13 deézer, dezelve op vier verschillige placlsen in brand te sleékeu op twee derzeive lieéfl by zulks ten uytvoer gehragl, naemelyk de hofstede van en bewoond door de aglbaerc weduwe Biéscinens en kinderen, welke den roof der vlammen is geworden cn gansch in assche gcleyd. Men lieéfl die tachligjaerige ouderljn- ge en luiere kinderen met liet grootste levensgevaer' uyt hunnen slaep, en (1111 zoo le zeggen bykaus naekl, door de "vlammen moeien redden. Het vee is ook gered alsmede eene aenpaelende scliuer, hetgeén men te danken lieéft aen de opoffering van de goede inwooners die alle gelyk eenen man waren 'komen ter'hulp geloopen, om die noodlottige te helpen. Niets was tegen brand- schade verzekerd. Men is er in gelukt den ntisdaedigen aen le houden, welken in de tegenwoórdigheyd van den lieer onderzoekings-regler van Mechelen de bekentenis van zyn schelmstuk heeft gedaen, en twee andere plaetsen aengew'eéz.en waer hy ook dóór phosplio- riekc stekken den brand wilde steéken. In den nagt van den 19 is er le Seevergem eene hofstede met 46 schaepen, 15 verkens, eenen stier en een kalf dóór de vlammen verslonden. Een groot gedeelte van den oogst van liet verleden jaer, den halm, enz., zyn insgelyks dóór het vuer vernield.. In den nagtvan dynsdag is er te Sulsieque, distrikt An- denaerde, eene tweewoonst verbrand, metal de meubelen en levensmiddelen diezy behelsde. Niets was legen brandschade verzekerd. Men kent ileoorzaek van dit rampgeval niet. Den gemeenleraed van Berchem (provintie Antwerpen), hééft in zyne zitting van verleden zaterdag den oflicieélen laks óp het brood afgeschaft en aldus de bakkersnyverheyd in het gemeene regt herplaelst. Ilct nieuw reglement laet de bakkers vry zelve den prys van hun brood te stellen, en bepacll enkel eenige maetregelen van waekzaemheyd in het algemeen belang. Men leest in de Chroniquc van Kortryk Deézer dagen begaf zich eenen commissiomiaris in graenen van onze slad naer Doornyk. Den man was dronken en ging slegts langzaem voort. In de nabyheyd van Coeyghein wierd hy agterhaeld, dóór eenen wagen met vier peèrden bespannen, die denzclfdcn weg volgden als hy. Den commissiomiaris wilde hiervan gebruyk maeken; by gelukte er dan ook in op den wagen te klimmen, zonder dat den voerman zulks bespeurd had; docli nauwelyks was by eenige oogenblikken op dcnzelven gezeten, of hy viel naer beneden, geraekle ongelukkig onder de wielen en bleef ter plaets dood. Zyn hoofd wierd lelterlyk vetbryzeld. Men léést in den Journal de Louvain Verscheydene dagbladen hebben aengekondigt, dal den heer de Luesemans, burgemeester der stad Loven zou benoemd worden. YVy kun nen stellig verzekeren, dat dit gezegde geheel van waerheyd ontbloot is. Een zestienjaerig meysje, van Wazcmmcs, omtrent Rys- sel, die met eenen jongeling, ondanks het uytdrukkelyk verbod haerer moeder, naer het bal rvas geweest, ontving van deéze by haere terugkomst eene dugtige kastyding. Ongelukkig bragl de moeder haere dogter waerschynlyk eenen siag op eene gevoelige piaels van het lichaem toe, want' deéze viel van haer zeiven, cn kwant slegts lot liet leven om in den doodslryd te vallen, en eenige uereu nadien le sterven. De moeder, die zich in zwangerheyd bevind, is hier dóór zoodanig aengedaen, dat zy met eene zwacre koorts te bed ligt, cn in gevaer is van haer léven te verliezen. Wy vinden in het Thouroutsch-Blad het volgende zonder- baer berigt, waerby men zal kunnen oórdeelcn over de rappig- van eenen veearts kerel. BERIGT. L. Verbrugge veearts tot Ghistelmaekt kenbaer by defrende pruven dat hy wel de longe ziekle der Koeyen kan genesendaer by ook den doorloop ofte de hael schite genaemd: en daer by ook de buelligc ofle verslierde ofwel een acnhoude logtigheidmet een dranck. Een wonderbaere konstc uytgevon- den voor de opgeblasheid der Koeyenhet zy van speurrie of groeze of klaver of ander groen; met een medesinne voor geel het jaer niet meer dickkc worden. Nog uitgevonden ten voordeele van den lansbouw om koeyen le doen tochtig komen: als zy twee maenden gekalfd zyn in den lyd van twee lot vyf dagen en zonder schade zullen kalf nemen. LEONARDOS VERBRUGGE veearts lol Ghistel. P. S. Dit is gedaen ten voordeele van den lansbouw. door my uitgevonden: en ik wekke al myne confraters op om met my een dispositie aen het cyraed te zenden om gedipiomheert le worden gelyk de aspeersen van het goviernienl. L. VERBRUGGE. Den 25 february is den Keyzer van China, 'l'ao Kwart, in zyn 69 jaer overleden. Zynen vierden zóón, eenen jongeling van 19 jaer, oudsten der thans levende kevzetlvke prinsen, is zynen vader opgevolgd onder den naem van 'Se-Hin. In de ollicicéte medcdeeling, welke van dit afsterven aen de vremde konsuls gedaen is, tvord er gezeyd dat den Keyzer voor de groote reyze vertrokken is op eenen d'raek, die hem naer den Hemel draegl. Men zegt dat bet piëmonteescb Gouvernement de nood- zaekelykbeyd lieéft gevoeld eene onderhandeling te openen met liet hof van Roomen, doch bel schuil tot hiertoe geenen ge- schikten persoon voor die onderhandeling gevonden hebben. Intusschenlyd zet liet ministerie zyne ver\-olgingen tegen de priesters voort, en liet lieéfl zelfs eenen omzendbrief aen de syndicus gezonden, die een volledig steistel van bespieding bevat jegens de geeslelyken die niet denken gelyk 't ministerie. Den aertsbisschop word gestadig dóór voórnaeme persoonen bezogt. Hel ministerie zou willen dat den prelael zyn ontslag gave; bet is daerom dat bel hem zoo hard behandelt; doch zy zullen zyne kloekmoedighcyd niet aen 't vvankelen brengen. Men had bent den kerker van Romarino bestemdmaer den bevelliebber der sterkte lieéft dit niet gewild en den prelael zyne eygeue kamers ten gebruyke gegeéven. De aenhouding van Mgr. Era'nzoni'hecft ten platten land eene groote onslcllcnis veroorzaekt. Men beweert, dat den oostenryksclien gezant te Parys reeds voorgesteld lieéfl den koning der Belgen als scbeydsman te neé men, vóór bel geschil lusschen Vrankryk en Engeland. Men hcéit aen al de korps-opperhoofden instruction ge zonden, aeugaende bel te volgen plan ingeval van opstand. Men zal geene genadegeéven aen de oproerlingen; al de lunzen dooi de laelste bezet zullen ondermynd cn met kanon béschoóten worden. In een wóórd, men zal vóór niets terug wyken en ban delen zoo als in eene vyandelyke stad, die stormenderhand ingenomen is. Men verzekert, dal eene telegrafische depêche naer Tou lon gezonden is, die bevel gééft aen al de schepen, welke in die haven liggen, onmiddellyk naer Civita-Vecchia te zeylen. Daer zouden die schepen een deel van het expeditie leger aen boord neémen cn het zelve onmiddellyk naer Grieken land overbrengen. De Rcpubliquc en de Estafette, die heden morgend weer verscheénen zyn, zyn byna onmiddellyk in beslag genomen. Er is, zegt men, kwestie van eene overlreéding der drukpers wellen. De Estafette, wierd hy den lieer Blondeau en de licpu- bliquc by den heer Gerdês gedrukt. Men spréékt van onderhandelingen, die zouden plaets gehad hebben, om de meerderheyd te overhaeleu hel voorstel Crclou te stemmen, aeugaende de intrekking van het wetsont werp, dat de trvee lakken der Bourbons uyt Vrankryk verbant. Wy hebben, zegt eene byzondere correspondentie, dry witte bladen brief-papier van hét ministerie van binnenland- sclie zaeken in handen. Op het P' blad staet het jaerlal 1848 met de wóórden Fransche Republiek in groote letters, en de zinspreukVryheyd, gelykhcyd, broederlykhcyd. Op het 2° vind men liet jaertal 4849, met de zelfde wóórden Fransche Republiek, doch zonder de zinspreuk. Op liet 5" eyndelyk staet het jaertal 1850; doch hier zyn al de wóórden afgeschrapt. Dit feyt is véél beleekencnde. Paras, 49 mey. Den Messager de la semainc zegt heden, dal Eugene Sue van wege het socialistisch conclaef bevel ont vangen hééft, 400,000 fr. in de democralisehe-socialistische kas le storten. Men maekt thans eene reserve van artillerie te Saint Cloud, ten eynde aeu dit wapen geen gebrek le hebben, ingeval de betrekkingen lusschen Parys en Versailles afgebroken wier- den dóór eenen oproer. Tenzélfden lyde concentreért men ook lalryke troepen le Saint Cloud, dat in zeer gemakkelyke be trekkingen is met de hoofdstad.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3