meren als met Belgiën Er gaet in Belgiën niets om, of hel word by ons rypelyk overleyd, en uwe grondwet hebben wv op ons duymken geleerd wy wisten maer al te wel dat deéze grondwet de volle vryheyd van onderwys aen de Belgen verze kert, en daerom waren wy zoo verwonderd dat gy deeze durfde schenden, durfde verminken onder d'oogen van geheel Europa; hoe min wy ons aen die groote gebeurtenis verwagl hadden, hoe meer Verwondering zy by ons hoéft veroorzaekt, en hoe meer toejuychingen het Belgisch ministerie in onze klubsen hééft ontvangen uw wetsontwerp heeft de goedkeuring gehad van al de liberalisten, democraelen en clubisten die er in Vrankryk zyn, en als zy zullen vernomen hebben dal dit ontwerp is gelukt zal hunne vreugd ten top zyn gestegen ik ben zeker, M. den minister, dat uwen vriend Carnol, dat Jules Favre, dat Pierre le Boux en boven al Eugène Sue my aen den hals zullen vliegen, indien ik hun van uwen't wege de compli menten mag doen M. R. Complimenten ciloyen wel doel hun duyzendmael myne complimenten zegt voórnaemelyk aen mynen vriend Carnol heél't hy, met meester te zyn van het onderwys de jongheyd in Vrankryk, zoo beschaefd, zoo wys, zoo verlicht gemaekt, dat ik gaen" zien of ik de Belgen hel 'felve geluk niet kan bezorgen. Vaer vyel citpyen Den Fr. Vaert wel, M. den minister. DEN OORLOG VAN M. ROGIER. Onze ministers zyn oórlogzugligmen heeft Chazal zien te 'velde trekken met voetvolk en pcêrdevolk, met canons en eaissons om te vegtcn tegen wie? Tegen niemand ten waer tegen de raepen en wortels, legen de tronken clskanlen van Linthout: dat spel heeft M. Rogier geweldig bekoord, hy wilt ook vegten en oorlog voeren, niet gelyk Chazal, want zynen oorlog is serieus en welgemeend T is niet legen de vruglen des aerdryks dat hy te velde trekt, 't is legen de vryheyd in het ondervvys zynen oorlog is dan van eene splinter nieuwe slof; T is eenen oorlog die jaer uyt," jaer in, die winter en zomer zal duerendie niet in de velden en bosschcn, die niet in d'opene locht, onder den blauwen hemel, maer die lusschen vier mueren en met geslöólen deuren gaelplaets hebben M. Rogier heeft in den verrekyker der liberalisten gezien, en hy heeft daer mede ontdekt dat den clergé onder de waerborg der vryheyd het onderwys der jongheyd exploiteert, en reeds zoo verre hééft geëxploiteerd en naer zynen kant getrokken, dal hv het monopolium daer van bezit: 'T is dan die vervloekte vryheyd daer de paepen zoo wel mede vaeren, 't is dat schroo- melyk monopolium hel gone zy onder een bezitten, het welk M. Rogier gaet bevcglen, 'bestryden, vernietigen en in den grond gaet booren T is de vryheyd, 't. is het monopolium dat de paepen door de vryheyd hebben gekreégen waer M. Rogier vuer gaet opgeéven, waer hy zyne scherpschielers gaet doen op aenleggen, waer hy de du lie griet van Gend gaet op poin teéren dal men nog zegge dat Belgiën een rustig landeken is, dat ei- in Belgiën niet gevoglen word dat men nog zegge dat Belgiën een arm landeken is, dal de Belgen geen geld hebben, als zy jaerlyks meer dan een half milioen afdokken om M. Rogier te laeten oorlog voeren V Voorleden Zondag waren de leden der Alliance van 't arrondissement Aelsl in algemeene vergadering in haer lokael in de Vier Winden bycengeroepen ten eynde over le gaen tol de vernieuwing van hel ComitéEr waren byna twintig kiezers aenweézig er onder begreépen de oude kop stukken welke er al drupneuzen aen hunne eygene herkiezing gewerkt hebbenZy zyn er dan hernoemd ter uytzonde- ring van M. Van Den Bossche-Eeman welken is vervangen dóórSuierdis Proficiat met de kans, 'tspel is nu volmackt, wyl T comité thans samengesteld is uyt M. Bruneau, den ministerieélen hansworst, den wael Jouret, Polka, Smerdis en tutti quanti Maer, zal men vraegen, waerom M: Van Den Bossche vervangen dóór Smerdis? De antwoord is eenvoudig, RL V. D. B. is immers een regtzinnig man, en dit gelykl geenzins aen d'AI- liance. 'T is hy die in de commissie der llospicen onder andere den voorstel gedacn hééft de verpagting der hospicie- goederen le doen geschieden dóór den notaris welken zulks vóór den minsten prvs zou gedaen hebben deés voorstel be haegde in geener voege aen den agtbaeren president Evil, welken eerlyds uyt dcéze verpaglingen eenen fraeyën sluyver genóót; M. V.D.B. was immers vóór '1 behoud der infirmerie van 't beggynhof welke M. C Evit wilde afschaffen; M. V.D.B. wilde immers de al le geringe traktementen van 1000 fr. die de eervv. pastors van 't beggynhof en hospilael genieten, be houden, maer dit mishaegde aen Smerdis en Jouret welke aen de geestelyken het armzaligste bestaen benyden terwyl zy, genoemde persoonagiën, zoo wyd weéten le gaepen als iemand Kunnen dienst benoodigt of verzoektAls men deéze zaeken en otileibaere andere wel nagaet, dan is't niet leverwon deren dat die kopstukken M. V.D.B. hebben verslooten, want dien ,hecr verstoet al die manoeuvres nietDoch, hy boude er zich over gevleyd, men zegt algemeen in de stad" dat hy slegts de belangen der ongelukkige beoogt vóór te slaen, dat hy ininnaeris van waerheyd en gcregligheyd en dat hy, by gevolg, vóór geenen klubshaspel dienstig is. Zulke gezegdens beduiden meer dan wy er zouden kon nep over schryven en daerom zullen wy ze aen de overweéging onzer geagte leézers overlaeten. Y Het Verbond spreékende over de redevoering van den Baron de Rover, zegt dal den senaleur zoo geestig zegde dal hel ryk der hemelen aen de tcgcnslrccvcrs der wel op 'l onderwys toebehoort, en vervolgens ncémt 't geestig blad vóór gevolg trekking dat de leézers van den Dender-bode onder dit slach van menschen moeten gerekend worden.... Den Baron de Royer is ergens eenen schynliberalen kneukel die peysl dat een handvol geld verstand gééft en tevens loelael met eene evange lische waerheyd, die 't ryk der hemelen toekent aen deéze die arm van geest zyn, te spotten, en hierin volgen de kneukels van'1 Verhand hem naer.... Doch alle spotterny ter zyde, als Smerdis en meester Jouret, voórnaeme opstellers vau. T Verbond ons nog eens den mond openbreéken, dan zullen wy eens regtuyl, zonder den minsten onweg, in klaere en verstaenbaere wóórden zeggen wie er onder zeker slach van arme van geest zou dienen geplaetsl te wordenWy zullen dan naer geen gejammer luysteren en men kan dan tegen den eenvoudigen publicisl tieren zoo véél men wilt. Y Wy zyn nieuwsgierig te zien welke verschooning't Verbond zal bybrengen over de gezegdens van RJ. jCumonl, naernelyk dal M. Bruneau niet alles voor den yzeren weg gedaen hééft wat hy zou hebben konnen of moeien doen.... A propos van M. Bru neau, waerom hééft dit hansworstje deéze wéék in de gemeente iiekelgem zoo neèrsiig vóór de libëraeïe kandidaeten gewerkt? Waerom heél't hy de diligencie belaeld die een dozyn kiezers naer Brussel gevoerd hééft? Is het misschien om hy d'eerste kiezing op oe hckelbank niet gezel te worden Dat hy er op rekene, wy lioópen dat wy de pinnen dit mael lot op T been zullen doen dóórdringen Y Het Verbond is zoo D.. O.. M. Slim van ons le vraegen wat wy zullen zeggen van den koning die de wet op 't onderwys daegs na derzei ver aenneéming, goedgekeprej en gepromu lgueérd hcéfl, en of wy onzen vorst ook als socialist, yrvheyds-en godsdienslhaeler dien men moet wegschoppen, zullen aen- zien Ofschoon >yy ons moeten geyypld aendoen om op zulken armen zeever te antwoorden, zullen wy evenwel aen onzen bedorven konfrater zeggen dat Rogier wel op heete kooien moest zitten en vóór zyne herzicking bedugl zyn om inct die goedkeuring zoo haeslig te zyn ten anderen dal den koning ge,ene de minste veranlwoórdelykhpyd hebbende en zynen persoon, volgens de grondwet, onschendbaer zynde, wy aen onzen welbeminden vorst daervan niets te laste leggen, overluygd dal den man in zyn hert meer dan eens over de akten zyner ministers gezugl hééft Y Als '1 Verbond vraegt of wy den koning zouden willen zien wegschoppen, zouden wy wel eens willen vraegen of de orangisten die in 1850 vlugiig waren en nu zoo véél noólen op den zang hebben, die nu met eerekruysen op de borst pronken zonder le weéten waerom, of die orangisten, zeggen wy, den koning niet zouden hebben willen wegschoppen, hadden zy aen 't schoielken niet gezeten of niet konnen geraeken Wat zou zekeren gespierden voórslaender van '1 Verbond hierop antwoorden liet Verbond van Aelsl datzoo dikwils over zyne vryheyds- iievende grondstellingen en over zynen eerbied vóór de geesle- lykheyd geroemd hééft, spréékt in zyn lactsle Nr met eene zoo vêrregaende yeragtingen in zulkesmaedelyke bewoordingen over de petitiën en tegen 1111-de bisschoppen, dal den zedeloozen Méphislophélès er .niet tegen kan opkomen en dat men vry zou mogen zeggen dal ons van ouds gekend godsdienstig Aelsl lot in T diepste modder van ongebondenbeyd verzonken ligt, indien men niet wist dat die tael slegts deéze is van cenige vremde- lingen die bier, lol onëer onzer stad, hel volk misleyden Terwyl den Heyligen Vader in jammerkreétcn uylbreékt tegen de valstrikken en hinderlaegen die dóór de godsdiensibaeters in Belgiën gespannen en bewerkt worden, terwyl bel opper hoofd .van ^Gods Kerk de belgische bisschoppen aenspoórl de geloovige te vermaenen en gcducrig le vermaenen, zien wy bier dal 't Verbond alles acnwend om de slem onzer kerkvoog den in minagting te brengen, om de kalholyke Aelstenaers le misleydenVerbondheerenzyl gy goddeloos, zyt gy door drongen van den verderfelyken geest van Voltaire en andere vaendeldraegers der boos- cn zedeioosheyd, veragl gy alle ker- kelyk gezag en goddelyke wetten, boud uwe beestige gevoelens vóór u alleen en verwyderl dóór uw sehandscbrift geene schae- pen van de kudde der kerk.... Hééft de stad Aelsl zich laeten verleyden dóór de scbyndeugden van eenige wolven met schaepsvellen bedekt, zy bereyd zich om dien vremden bugldie niet le vrede is zich ten haeren koste te vetten, maer die haer nog bovendien by den vremden komt schandvlekken, vóór altyd te verbannenEn gy, Aelstenaers, die, ofschoon aen de Alliance behoorende, nog de oude goede gevoelens in uw herle onwaert, zult gy nog langer aen dit fransch- waelsch- vrernd gebroed vaslgehëgt blyven Wy zyn zeker van neep, wyl uwe eer cn treffelyke pligten hier op 't spel komen. Tc Dixmude, zoo wy hiervoóren gezeyd hebben, zyn aerdigc dingen in de kiezingen bevondenEr waren twee kandi daeten, MM. Demaisières geweézen gouverneur van Oost-Vl. gëmaetigden kandidael, en de Breyne, ministerieélen jaknikker. By twee gedaene verificatiën bad M. Demaisières de meerder- bèyd, doch om redens die in 't proces-verbal aengestipt zyn, maer welke men niet doet kennen, is er geenen volksvertegen woordiger uytgeroepenWat beleekent dien haspel Hel zal uvtkomen. Volgens T Handelsblad van Antwerpen is den zegeprael van den klubshaspel in die stad groolendeels toe te schryven aen de oneenigheyd in 't kamp der Kalholyke, aen de bedrey- gingen met revolutie dóór de klubislen en aen de buylenge- woone poogingen van de hoogste tol leegste ambtenaers Het zy zoo, maer dit diene de gemactigde party tot les. In geheel 't Verbond an zondag vind men geen onkel artikel dat niet gedeellelvk tegen den eenvoudigen publicisl van den Dender-bode gerigt is In 't begin, in 't midden, op 't eynde overal legen den korlzigtigen, mislukten, lasterenden, oproer- sloókenden, lichlhaelenden, onkundigen publicisl en dit mei eene furie al of hy 't land op vier boeken in brand bad ge- steékenMaer waerom al die dolle woede van een dozyn sterk gespierde en verstandige opstellers-kopstukken van den klubshaspel legen een enkel manneken, legen de ecnvoudigheyd zelve? Dat het geëerd publiek die vraeg zelf oplosse, maer als de verbondsgasten ons hiermee peyzen moede of benauwd le maeken, dan zullen zy schoon hair hebben, nooyi zullen zy meer in hunne meyning bedroógen zyn want, boe eenvoudig hy ook zy, eenen publicist moet daer al tegen konnen en er zich niets van laeten aen T bert komen zoo lang by niet dóór treffelyke menschen veragt word...... Als alle man zoo gerust is als wy in de kolere en de verwoedheyd van de Aelstersche kliekgaslen, dan zal er geene onrust "in wereld zynBerigt aen de liefhebbers. BURGER WAGT EXERCITIËN. Men vraegt hier algemeen of Tzal blyven dueren dat de Burgerwaglfin in '1 heetste van den dag zullen moeten soldaetje speélen en zich dóór de hitte aen ongemakken blootstellen? Vóór de twee opvolgende Zondagen is er al wederom convocatie gezonden om zich ten 10 1/i uere aen de heelc zonnestraelen op de esplanade le komen laeten braedenWy ook vraegen of dit spel zal blyven dueren LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDINGEN. Den nederlandsclien miifister van financiën hééft ter kennis van hel publiek gebragt 1° Dat de nederlandschc gouden stukken van Hen en vyf gul den,s met zondag 25 juny 1850, ophouden wettig belaelmiddel te zyn, doch niettemin als negotie-penningen in^omloop blyven, dat is, dat die stukken van gezegden dag af in belaeling kunnen worden aengenomen na Onderlinge prysbepaeling der belang hebbenden 2° dal dezelve stukken by alle beladingen aen bet ryk, en op alle ryks-kanto,oren in belaeling worden aengeno men, vóór dedaerop uytgedrukie oorsprpnkelykp weerde, tot en met den laelsten junylSSiO; 5° dat aen alle degeéne wejke verlangen gouden stukken van tien en vyfgulden le verwisselen, van maendag 17 juny 1850, tot en met zaturdag22 juny 1850, tol die verwisseling op de gewoone kanlooren, gelegenhcyd zal worden gegeéven by de nederlandsehe bank le Amsterdam, en by de belaelmeesters in hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam, en zulks tegen muntbiljetten, daergesteld volgens de wet van 17 september 1849 (Staatsblad N° 46)of zoovéél noodig tot bypassing, tegen zilveren nederlandsehe munten 4° dat by ongenoegzaeinheyd van de kassen de belael meesters, deéze ambtenaeren vóór de ingetrokken gouden stukken zullen afgeéven bewyzen op de nederlandsehe bank le Amsterdam, aldaer belael haer op den voel onder 3° vermeld, of wel bewy zen by hen zeiven mede in dier voege betaelbaer, vyf dagen na dato, en zulks naer keuze der belanghebbenden van de eene of andere plaets van belaeling, by de inlevering der gouden stuk ken le doen. Pahys, 12 juny. Heden morgend vind men op de deuren van de huyzen in de voorstad St.-Antoine, drey- gende opschriften sommige zyn opgeluysterd dóór eene kunstige geteekende galg. De fondsen zyn 35 centiemen gedaeld. Men schryft dit toe aen den uytslag, welken de kiezing van Emile de Girardin gehad heeft. Het gerugt, dat Louis Philippe dood is, is in omloop. De ballingschap heeft, zegt men, zyne dood veroorzaekt. Wy kunnen nog geen geloof hegten aen die tyding. De meerderheyd der commissie is nog voortduerend tegen het toestaen der dry millioenen. Men zou willen de schulden betaelen van den president, maer geene vermeerdering toestaen Louis-Nopoleon wilt egter die transactie niet aenneémen. Wat hieruyt zal voortspruyten is nog te gissen. De laetste tydingen uvt. het departement van den Leegeren-Khyn geéven 360*00 stemmen aen den heer Girardin, 12000 aen den heer Lichtenbergen en 25000 aen den lieer Muller. Eene telegraphische depeche, die lieden middag in het gouvernement aengekomen is, meld dat den heer Emile de Girardin met eene groote meerderheyd gekoózen is Parys, 13 juny. Hel gerugt is in omloop in de politieke wereld, dal den president der republiek stellig besloóten hééft, zyn ontslag te geéven, onmiddelyk na de stemming der verga dering over de dry millioenen, indien deéze niel toegestaen worden, iels wat eenigzins te vreezen is, ingezien de samen stelling van de commissie, die met hel onderzoek van hel wetsontwerp gelast is. De samenstelling van die commissie, heeft, naer den Bullelin de Paris zegt, aen zommige vremde gezanten zoo gewigtig gescheénen, dat verscheydene zich gehaest hebben naer hunne respective gouvernementen depê ches te zenden, om le vraegen welk gedrag zy moeten houden, indien uyt die kwestie soms moeyelykheden zouden spruyten. .Den Ami de l'Ordre meld eene kies-werking van wege den minister van buytenlandsche zaeken, den heer D'Hoff- schmidt, welke inderdaed ongehoord is in de jaarboeken der kiezingen. Den gemeente-raed van Bastogne wierd vóór deéze kiezing bycengeroepen, en het dagorde van dien raed meldde hatidi- dalucr van den heer d'Hoffschmidt. Al de raedsheeren, uytge- genomen drywaren tegenwoordig, en den raed beeft heel serieus over de kandidaluer van den heer minister, als repre sentant, beraedslaegd Den uytslag is geweest, dat den gemeenleraed de kandidaluer van den heer cVHoffscmidt als de zyne heeft geproclameerden die beraedslaeging meld, dal dcéze beslissing aengcplakl zou worden aen alle hoeken der slraclcn van de stad, cn dal zy aen alle dagbladen zou gezonden worden. Wy gelooven niet, dal er voorbeelden van zulke kiezings- werking bestaen; wy begrypen ook niet, dat een ligchaem als den gemeenleraed, in zoo verre met zynen invloed gaen mag, om eene kandidaluer zoo officiéél te ondersteunen M. Frère-Orban, minister van financiën, is op het punt eene revs naer Engeland te doen. Dien heer doet, naer men zegt, die reys, ten eynde een weynig vermaek en rust te ge-; nieten. Het gerugt is in omloop, dat bet koninglyk besluyt dóór welk liet ontslag van den lieer Rolin, als minister van open- baere werken aengenomen word, morgen of overmorgen in den Monilcur zal verschynen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2