ZONDAG 4 AUGUST! 1850. VIERDEN JAERGANG. Nr 202. AELST, den 3 Augusly. Dit blad verschynl des Zaterdags in den "namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rckla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tvdigbeyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen'verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc" wacrvan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenè stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengaet. CLIQUE SLUM. DEN DENDER den 1 augusty 1850. EENIGE POLITIEKE BEMERKINGEN. Als M Rogier, over dry jaeren, minister genoemd wierd, waren al dc liberale verheugd. Men hoorde langs alle kanten, in steden en dorpen, op parochiën en gehuglen, triomphe roe ren Iedereen verwagtte zich aen gespaerzaemheyd, aen groo- tere vrvheden, aen afslag van belastingen, aen een wys, voor- zielig,'onpartvdig en waer liberacl besluer. Maer wat zyu wy bedroógen in'onze verwagtingwat verandering in het gedagl van het volk!'Bvna niemand is nog te vreden, elk een weet wat klagten; M. Rogier word van zyne beste vrienden verlaelen; de bedienden zelfs durven hem niet meer verdedigen \\elk is de oorzaek van die schielyke verandering der gemoederen Is liet 0111 dat er niets standvastig is, uytgenomen de waerheyd l Is hel om dat de Belgen zoo onredelyk en moeyelyk zyn om besturven Ha neen, zy laelen zich gemakkelyk beslueren zy zyn getrouwe onderdacnen om datzy een godsdienstig volk zyn en by gevolg, zy onderwerpen zich vrywillig aen de overbeyd. Dc oorzaek van die haeslige verandering is, dat de Belgen gcene slaevcrny verdraegen. Zy willen eene groot® cn regt- zinnige vryheyd, en zy hebben er regt toe; want zy hebben die duer gekogt en betaeld, en er zelfs bun bloed vóór vergooien. De oorzaek is: dat de Belgen geen Gouvernement willen bet "eén zich met alles bemoeyt; dat de belastingen jaerlyksver- hoogen zonder de minste noodzaekelykheyd: dat men den godsdienst heymelyk wilt vervolgen dat men ons met party geest wilt bestueren en ons wetten opleggen die aen onzen aerd ganscb tegenslrydig zynEn inderdaed, het ministerie hééft de Belgen misnoegd met de wet op liet nnddelbacr onder- wys te doen stemmen. Niemand heeft die wel goedgekeurd ten zy de francmasons, de clubisten en eenige broodschryvers, de welke den ondergang van zeden en godsdienst gezwooren heb ben De vrve drukpers licéfl die wet afgekeurd en klaer bc- weézen dat zv tegenslrydig is aen de constitutie, den godsdienst en de vrvheyd; dat zy een monopolium is erger dan dit, het geóu Vrankryk in d'ellenden gedompeld hééft. Al de waere Belgeu (welke die wel zullen bezueren) hebben er aen de volksvertegenwoordigers hun beklag over gedaen. liet volk is nog zoodaenig misnoegd en verbitterd, dat het nergens de clubscollcgiën der liberalisten bcgeêrt. De voyageurs van het gouvernement, welke met hunne collegien le leur loopen, worden in alle kleyne steden en dorpen, gelyk eenen jood, aen de deur gezet; nietlegenslaende zy somtyds lot 40,000 franken beloóvem Onze ministers zullen zich mogen gelukkig agtcn indien zy een collegie mogen stigten lot Otlergem ol A leckhem, tol Liefteringe of zelfs tot Pollaere.... IIcl ministerie heeft de Belgen misnoegd met hun, na twee jaeren dueren tyd en zonder noodzaekelykheyd, twee gedwon- gene leeningen af le perssen. Wat is er met al die millioencn Franken gedaen welke steenwegen zyn er mede gemaekl, welken vaerden mede gegraeven of verbeterd Geene, want feesten en cavalkaden, in soldaeljesspel in belagehelyke expo- silién, in ryden en brossen. Dat geld is uytgegeeven aen bed dekens en boekskens vóór de landbouwers om met hun te spotten, aen medaillekens en kruyskens van eer voor de kies- agenten en de vriendekens der clubisten, aen de libci ale wol ven om schaepsvellcn le koopen, aen broodscbrjvers om bet volk te bedriegen, aen schoólkykers cn andere suetsbediende om lecggauger's le loopen en den bonjour te speélen, waer vóór dc gouvernementen, geen regt hebben van leeningen le vrae gen; dat geld isgegcévcn aen ryke mekamekbaezen in de groóte steden, ae'n pensioenen van retraite die al lang moes ten ah'cseliaft zyn, aen het uytwisselen der guineën, aen bet koopen van engélsche garens 'om russiassen te weéven, ler- wvl onze spinnersscn, bv gebrek van werk, in aermoede be- zweéken' dit geld is verkwist in gouveruements paleyzen le verderen, waervan elke venster 5U0 fr. kost voor gordynen alleen *2(10 fr. vóór eiken armstoel, vóór duyzeude franken spiegels, Iooverwerk en andere grillen; immers dal geld is verdweénen gelvk eenen rook, en welhaest zullen er nieuwe leeningen en contribution gevraegd worden. Frère-Orban zal nog eens voor den dag komen met zyne wet op dc erffents m regte linie. Dien ongenadigen wael wilt part en deel hebben in 't erfdeel dat de ouders aeu hunne kinderen aglerlaeten. Hy zou geêrn, gelyk den koppigen AAillem gedaen heélt, den eed vraegen aen de erfgenaemen, en aldus zal hy allen eerlyken Belg op de pyobank zetten cn deugenieten en gestolen goed koopers bevoórdeeligen. Het gouvernement zal leeningen en conlributiën vraegen en blyven vraegen zoo lang den geringen borger een duytzal vinden om te beladen. De liberalisten zyn onverzaedelyk, gelyk menige onniensclielyke grondeygenaers welke jaerlyks hunne paglen verhoogen en den eenen landbou wer agler den anderen op stract zetten. Onze ministers worden baelelyk aen de Belgen, om dat zy den godsdienst willen vervolgen en zich bemoeyën met zaeken die hun niet acngaen; liet gouvernement zou zich geêrn be moeyën met de benoemingen der bisschoppen om gezalfde le hebben van hunnen trant; bel zou geêrn een woórdeken te zeggen hebben in 't kapittel der kanonikken; het wilt de pastors inamovibei rnacken, niet nvt een goed inzigt gelyk de kerk vergaderingen gedaen hebben, maer om ondeugende priesters te beschermen,bet géén reeds hééft plaets gehad liet doet inquisitie op de bcgynlioven en andere gisligten, op de cure- goedetcn, op de eygendominen, uylgaven en ontvangsten riet kerken om er zich meester van le jnaeken; bet licmoeyl zich met dc benoemingen van kerkmeesters; hel laet den pastor ol deken geenen president zyn van den kerkenraed; welhaest zullen de francmasons, gelyk Josephusden II, doen vaststellen boe voél keêrssen co wierook in dc kerken, par jacr. mogen verbrand worden Op dergelyke wyze moet bet gouvernement noodzaekelyk aen liet volk haetelyk worden. Dc liberaele zelf schryven en roepen dagelyks, dal staet en kerk elk op zyn eygen moet zyn, dat de kerk liacr niet mag bemoeyën niet hel bestuer van den staet, en bygevolg heélt den staet zich ook niet te bemoeyën met de kerk. Ik zou niet eyndigen moest ik hier alles aen'haelen het geéne dc nieuwsbladeren, welke van ons gouvernement ondersteund worden, geschreéveu hebben en nog dagelyks schryven legen de kerk, de gecslelyke gestiglen, de priesters en onzen godsdienst. Moet ik nog spreéken van de benoemingen der staetsbe- bediendc Eik een weet hoe de ministers (Rollin niet uytge nomen) zorgen vóór hunne familie en vóór de vremdelingen. Elkeen weet dat de bekwaemheyd, ouderdom, goed gedrag en beweézen dienst geen regt meer geéven lot eene benoeming; maer partygeest en kuypervëu zyn de beste en zekerste titels, liet word iioog tyd van hel grootste deel der piaetsen en bedie ningen te vergeéven door openbaere concoursen. Ik ben vcronlweêrdigd als ik averpeys hoe onze ministers de arme Belgen benadeeligd hebben met testamenten te breu ken, (enkelyk om dal er den naem van eenen priester inge- schreéven was) met religieusen le vervolgen de welke vrienden, bloedverwanten en alles verlaelen hebben cn zich Iceuemael ten besten geéven om den armen te helpen, de zieke by le slaen en de onweélende te onderwyzen. Het walgt my van nog andere politieke fauten van ons gou vernement vóór den dag tc brengen. Deéze zyn zoo groot, dat Vrankryk zelf ons ministerie met gccne goede oogen aenziet. Het is nog erger lot Roomen, in Holland en Berlyn. Indien ons gouvernement niet welhaest van politiek verandert, geheel Europa zal zich van ons vcrwyderen en weygeren onze trak- laelen van scbcépvaert en koophandel le vernieuwen, ten zy misschien niet nadeelige voórwaerden. Hel is geen wonder dat de Belgen misnoegd zyn en verlan gen nacr een besluer. Zy zyn waerlyk te wys en hebben le véél voóruytzigt om bun nog langer te laelen mislevdeii en bedrie gen. De kiezers hebben alreeds hier van een klaer bewys gegeéven; zy hebben bvna overal 't politiek van Rogier afge keurd met zyne legenstreévers in plaets van zyne voórslaendcrs te kiezen, dc welke bet ministerie zullen aenranden en doen vallen... Maer welkdanig bestuer zal bet tegenwoordig ver vangen Wie zal er Rogier en Orban opvolgen Zullen bet mannen zyn van bet gedagl van de heereu De Theux of Nolhomb Ik vrees van ja docb, God geévc dal ik in myn gedagt bedroógen zy; bet ware le betreuren, wyl MM. Del heux, Nolhomb, Lidls cn'andere ook in alles en overal le véél bob ben willen meester zyn, cn niets gedaen om de barbaersche belasting op hel menschcn vleeseb af te schaffen. Ook zy hebben de budjcllen te véél verhoogd en 't land met bediende overlast. De groolc steden waren, zoo wel als heden, onder I hun bestuer uytsluylelyk begunstigd. Zy hebben ook de vryheyd gesebonden met de'wet op het leeger onderwys te maeken etc. Daerom zou ik bun niet geêrn zien aen 'l roer komen, wel le verstaen, als zy met bun oud politiek, zouden voóruylkomen. KOSTERS, GY MOET MALGRÉ LIBERALISTEN WORDEN Dagelyks hoort men den Mumteur deêrlyk jammeren dat de gazetten, die niet belast zyn bet nieuw politiek te bewierooken, de ministers berispen zonder goede redens, cn niet anders dan om bun pyn en sniert aentedoen, bun bestuer van parlydigbeyd beschuldigen Maer wat moeten wv over die jammerklaglen denken Of wel dat de ministers niet weélen wat zy doen of zeggen, of wel dat zy schynheylige en menschcn foppesr zyn wyl hunne akten klaer genoeg zyn om er zich niet aen te inis- grypen. Als men, langs den anderen kant, den zelfden Moniteur en daerbv de fransche Jndépcndance léést, zou men dikwils moeten bekennen dat onze liberale ministers de opregtste katholyke van geheel de wereld zyn, dat zy, zonder er eene uyt le sluylen, al onze vrvheden en bovenal de gecslelyke liefheb ben dat zy vóór de grondwet en de onafhangelykbeyd van 't geestelyk gezag eenen diepen eerbied draegen; dal zy zich noyt bemoeyën met zaeken die van bun vak niet zyn etc. etc Maer 't is jammer vóór dié mannen dat de Belgen niet lecnc- mael byzigtig zyn dat zy nog konnen onderscbeyden wat wil of zwart "is, eii dat er zulke goede jongens niet te vinden zyn welke zich, by klaeren dag, laelen by den neus leyden, om nadien dóór de liberale gasten vierkant uytgelagchcn te worden. Maer, halte la, wy zien wat er dagelyks gebeurt tegen onze constitutionneéle vrvheden wy zien wat er gedaen word tegen de uylvoering der testamenten vóór godvruglige werken ge- maekt, als er den naem van eenen priester in komtwat er gebeurt tegen de geringe pastorslraktemeulen die besnocyd worden onder voorwendsel dat bunnen logling eenige roeden te groot is; wy zien met wat vermaek men de gasthuisnonnen plaegtdoór allerley onderzoekingen en bairklieveryën wyzien boe zeer bel bisscboppelyk gezag op de leegere geestelyken, de liberalisten gencértwy zien boe gretig alle holiandsche nesten worden uyt den hoek gebaeld vóór wat de kerkiaedcn, 't getal onderpastors etc. etc., betreft; wy hebben nog niei vergeéten hoe sehandclyk de overeenkomsten met Roomen, nopens T kardinaelaet, zyn verbroken, wy hebben maer le wel al die heymelyke listen gezien der francmacons tegen alles wat kerkelyk en religieus is, om niet overtuygd te zyn van dc goede inzigten onzer liberalisten. Maer nu gact 't spel op den wagen komen; ons ministerie beeft een lengsel aen zynen neus gezet by middel van 't welk bet zynen domper tot in de sacristy gael sleeken, even als Willem en Josephus 11 gedaen hebben, waer- voór deézen laetslen dóór Willem den Groolen wierd vereerd met den bynaem van Mon cousin le sacrislain. Nu, om kort te maeken, gaen wy aen onze landgenoóten zeggen dat onze ministers, nacr 't voorbeeld van Van Maanen, *aen poogen de benoeming der kosters aen de geesiclyke over- rieyd te onlneémen, en de zelve aen de kerkmeesters over te laelenIn 1819 hééft den koppigen Willem dit ook willen doen, maer den aerlsbissehop van Mecbelcn, prins Dc Mean, heeft zich daerlegen verzet, en de zaek is dan zoo geblcévcn. Hel hollandsch besluyt, dat alsdan in de vuylmande geworpen is geweést, is er nu dóór ons liberalisten ministerie wederom uytgebaeld cn op tapyt gebragl. Wy zyn nieuwsgierig te weéten wal er zal van geworden, vóór als nu w illen wy de dwaesheyd niet uytleggen"die 't ministerie voorbrengt, om zich een kpyzer lyk decreet, dat den koppigen en godsdiensthaetenden Willem lieéft moeten laelen sleéken, gunstig le maeken; enkelyk willen wy deéze regelen sluylen met le zeggen dat, van al wal er ge béurt, ons "niets verwondert, als wy zien dat den llrssager de Gand een ministerieél dagblad is geworden, T géén openlyk zegt dat 't ministerie ons ganscheiyk restaurarl en op den hollandschen voel begint te bestueren.... maer.... respicc finem aenziet T eynde. Wy zullen op tyd deéze zaek verhandelen. Aen Mynheer den Opsteller van den Dender-bodc. De aenmerkingen overgenomen in uwen voorlesten nummer, nopens de toekomende kiezingen, en de aenvaerding dóór d« oprang te komen persoonen van een vastgesteld programma, beeft alhier véél hyval gevonden; immers, vcrsehcyde achtings- waerdige persoonen hebben bet gedagl geuyt, dat bet meer dan tvd is, het oud spoór te verladen, om een nieuw beter overeenkomstig met 's lands belangen in le slaen. Deéze per-

De Denderbode | 1850 | | pagina 1