behoud van ons collegie, van onze broederschool en T begynhof. Wy daegden de verbondsgasien uyt ons een enkel buys ie noemen, vvaer die heeren zulks zouden gezegd hebben, maer de kliek mannen wel weelende dal zy schaemleloos loógen, bleé- ven zoo stom als n'en visch, en kwamen geduerig mei de zelfde dwaeze vraegen voor den dag, waerop wy ons noyi geweerd igd hebben le anlwoórden. Deéze vraegen zyn zaterdag wederom vernieuwd en luydeu als volgt 4° Is er nu reeds kwestie ons kollegie te sluylen 2° Ileéfl men reeds begonnen mei de broeders der chrislelyke leering uyl hunne school le jaegen 3° Wanneer gael hel begynhof afgeschaft worden? Dien zelfden zeever ailyd hooien begint ons te verveélen, derhalve zullen wy er op anlwoórden met aen de Verbondsad- vokaelen te zeggen dat dit allcmael op goeden weg geweest is, dal hunnen wil daerloe allerbest was, maer dat het by fauie van konnen is, dal hy niet uylgeyoerd is, sedert de meerderheyd van onzen gemeentcracd hoéft beginnen klaer te zien in de ontwerpen van eenigc belhamels welke algemeen gekend zyn vóór niets van dien aerd teruglewykcn als zy er zich zouden man over zienNu durven wy hun rond uyl zeggen Steek nu eens de handen aen die gestiglen, probeert eens om ons collcgie te vernietigen of de broeders uyl hunne schóól le jaegen, waegt' hel eens om 'l begynhof af le schallen, en gy zult zien wat er van uwe poogingen zal geworden. Uwen tyd gael uyt zyn, mannen, g'hebt hier al vcél le lang onze stad onlëert, de burgers hebben lot meer dan walgens toe van uwe parlydige willekeurigheden en slegle inziglen, uwe rollen loopen ten eyndeEn gy durft ons nog die zotte vraegen komen doen t is, wy herhaelen hel u, ómdat gy u over uwe wenschen geen meester zaegt, datgy niet hebt durven beginnenHebt gy dit versluen, konfrater met uwen aenhang? Onzen bedorven 4) konfrater 't Verbond van Acht, heeft zaterdag een briefken uyl Smellede afgekondigd waerin den eerw. beer pastor word gelaekl, om reden, zegl het briefken, dat hy op den preekstoel zou gezegd hebben dat de liberalen fraucmagons, goddelooze, bedriegers en vcrleyders van 't volk zyn waerover den slimmcn briefschryver zeer vertoornd scbynt te zyn. Wy zullen aen dien correspondent anlwoórden dat, waren die wóórden gezegd, hy daerover zoo niet moet vertoornd zyn, wyl Smordis en consoórtcn zulks openbaerlyk in de herbergen bekend hebben in deézer voege Nous sommes francsmacons, enfanls du Christ el de, l'Évangile, nous sommes communistes de familie etc. T is waer, den kwant van 't Schaliën- huys was dóór 'tBacchusnal in den styven lym gezel, maer wat zegl T spreekwoord Eencn dronken mond opent 'l secreet des herten grond; zoo dal, hééft den heer pastor't bovengemelde gezegd, hy niet als de waorheyd hééft gezegd, die wel van zyne parochianen mag geweéten worden. Den onbezonnen brieï- knoeyër brengt daer onvoórzigliglyk zynen burgemeester tusschen die zaek, welken, wy zyn er zeker van, liever niet daerin zou figureéren uyl vrees dal hy als medewerker van 't briefje zou konnen aenzien worden, en aldus aen snaeren doen raeken die hem niet al le aengenaem in d'ooren zouden klinken. Wy racden den correspondent van 't Verbond aen in hel loekomende Iweemael zyne zaek le overpeyzen. (1) Men dieot te weéten dat den vooriinemen sciiryver van 't ver- roaü VAN AELST, over eèn jaer, in een zyner Nummers opcnlyk be kend hoéft dat hy tot in 'tmerg dor beenderen bedorv a is, dat hy niet weet wat hy schryft of uyt gewoonte leugens uyt zvne pen laet loeyën De liberalisien hebben, in hunne dagbhiden, veel lawylge- maekl van de beslissing van den gemcenleraed van Eecloo, volgens welke hy hel kollegie diër stad onderwerpt aen de wel van 4 july lest. Hunne biydschap hierover was groot, en zy juyehten "de aenstaendc verwydering toe der priesters van de Congregatie der II. Maegd, die al (jaer nu het kollegie bestieren. Jammer is hel dat hunne biydschap zoo kortstondig zal weézen, en dal de burgery van Eecloo eeneu zoo grooien bril op den neus der rcgculie stelt. Dank aen de medewerking der inwooners, zal het kollegie, bcsluerd dóór dezelve priesters, onafhankelyk van den SÏaet blyven beslaeu onder de bescherming van Z. H. den bisschop van Gend. In de prysdeeling is deéze lyding met een alge meen handgeklap en met de geroepen van leeve hel kollegie l begroet geworden. Eecloo, in T algemeen, verheugd zich óver deezen gelukkigen uytslag, die zoo deèrlyk eenige zeepliberale herbergliberalen tegen gael. Hunne biydschap van gisteren is verdweénen, om plaeLs te inaeken aen hun spyt van heden. Nieuw bewys dat deéze best lagchen die laelst lagchen. (Vlam.) Elkeen, in wiens aderen bclgenbloed vloeyt, moelschaem- rood worden, ziende dat zoo véél plaelsen hier dóór uytlanders word ca bekleed, daer wy in ons Belgcnland mannen genoeg aeulrelfen hoogst bekwacm om verhevene staelsposten te bedie nen. Maer wat zeggen, soort zoekt sóórt, vremde ministers, vremde bedicnaers; den hand- of wegwyzervan den nog leven den Rogier, en dien van den reeds dooden Chazal weézen allvd naer Yrankryk. Ecne conditie die men zou moeten voorstellen aen de kandidaelen vóór de kiezingen der bcyde kamers, hoogst voórdeclig van zich allerstrengst le zullen looncn in hel loesluen van naturalisaiiën; dan zou men met zoo vcél deernis niet moeten zien dal uytlanders «le kruym van T belgisch brood oéten en de inboorlingen de korst. V Is bet niet eene allergrootste schande vóór de Delgen en levens eene allergrootste onreglveèrdigheyd ten hunnen opzigte van de beste en meest opbrengende plaelsen aen vremdelingen eu boven al aen franschinans ie gcéven, aen mannen die een ey hebben te pellen mei de justitie van hun eygen land, of de borze ledig en den rug vol schuld, mannen die zich hier komen aenpryzen als gelukkigmaekers van T land even gclyk de kwak zalvers die zeggen dal ze mnediën hebben vóór alle zieklens en kwaden, dut zy niet uyl intrest komen maer uyl liefde tot feel lydend mouschdom. Hel volgende veïlbeduydend briefje is dóór den liberalen heer doctor Deerens, van Geeraerdsbergen gesnierd aeu M. I Rogier, welken bieracn de lengte van zynen minislcrssnuylcr zal konnen afmeélen De medaliën die M. Rogier vóór beweézen diensten tydens den cholera zoo onpartijdig heeft rondgedeeld, hebben een slegt uylwerksel vóór hem, want den man krygt ze van alle kanlen lerug en dil nog vergezeld mei reuksnuyf die vóór cenen man van eer weynig aengenaem is. Men oórdeele uyl 't volgende briefje Geeraerdsbergen, den 8 augusly 4850. Myniieer den minister. Ik heb mijne pligl gedacn of niet gcdacn de mcdalic die my geschonken word by Iwninglyk besluyl in dale van 21 july 11. kan dus slegls eene vernedering weézen welke ik niet aenneém. In hel tweede gevaldal is zoo ik myne pligl niet gedaen heb is die eene gunst, eene onrcglveêrdige onderscheyding, welke volgens hel stelsel van het, gouvernement, behoor ly kcr zoude gezonden geweésl zyn aen den eencn of anderen franschman, het zy hy genaturaliseerd is of le niet. In afwagling, M. den Minister dal nationalereglmalige en edelmoedige denkbeelden u loelaclen aen de weduwen der genccs- heeren le denken, welke den lyphns heeft ivcggerukl op hel. platte land der twee Vlaenderen, en welkers zclfsopoffering beloond is in den persoon der acnbevolene en andere verzoekers onzer groole steden. Heb ik de eer te zyn, M. den minister, den dienaer van myn land, F. BEERENS. Acn den volgenden brief ruymen wy met veel genoe gen plaets in ons blad. 1° Omdat wy in deszelfs gevoe len ten volle deelen; 2° om dat hy ons eene kragtdaedige ondersteuning doet vóórzien om de principen van vader landsliefde en algemeen welzyn te doen gelden; 5° om dat den agtbaeren schryver reeds verscheydene mael punten hééft aengeroerd en goedkeurt die wy in gereed- iieyd hebben tegen de aenstaende kiezingen; 4° om dat de pen van onzen correspondent kruym en kennis van zaeken verraed die dóór de overtuyging nog gesterkt zyn. Zie bier den brief. Aen M. den Opsteller van den Deaderbode. Aen<*ezicn gv met zoo veel welwillenlheyd in uw geëerd weekblad hebt willen plaets verleenen aen de aenmerkingen, die ik uwe, zoo over de toekomende kiezingen, als over de dringenheyd van bel verwezenlyke» van besluerlyke hervormingen die daedelyk spaerzaem- heden te weeg brengen, had loegestuerd, veroorlo^e ik my uwe ander- mael eenige regelen te doen geworden, met verzoek van de zehe le willen opnemen in uw volgend nummer. liet schvnt my ten anderen, dal den schryver van het artikel len hoofde van den deader-bode van 4 oogst lest verschenen, met ons gansch instemt en overeenkomt, nopens de noodzakelykheyd an het oud gouvernenients-spoor te verlaten; terwyl hy vreest de oude staets- mannen De Theux, Nothomb enz., wederom op de ministeriele pyn- bank te zien klimmen, en met hun de oude hersenschimmen, zoo hunner vrienden als hunner vyauden te .zien herleven. Uyt die instemming en andere menigvuldige goedkeuringen die onze gedagten op veie plaetscu en hy vele aenzienclyke persoonen ontmoet hebben, laet ik my toe te besluyten, dat wy slechts den echo van het openbaer gevoelen hebben geweest, dat de groote meerderheyd van het land van Aelst overluygd is gelyk wy, dat het hoog tyd is, een evnde te stellen aen liet komedie-stuk, dat sommige zoo gezégde volksvertegenwoordigers te Brussel in de kamer, zoo serieus spelen, om liet volk te verblinden met een woord dat de kiezers vast beslo ten hebben, derwaerts persoonen te zenden hun vertrouwen wcérdig, die zich voor op verhonden hebben, niet gelyk eenen Bruneau, van zyne evgnne zaken uytsluvlelyk te hehertigen, maer wel en vooral de zaken der mandaetgevers in een vastgesteld programma besloten, te verrigten en le handhaven. Nu. dit zoozynde, Mynheer, durven wy hopen dat den deivderbode, die met zoo veel iever en behendigheyd, en levens met zoo goeden uytslag onze belangen ter herle neemt en verdedigt, en niet ophoud wekclyksch de eygen baatzoekers en loftuyters, deitig over den hekel te halen, en te handelen gelyk zy verdienen, wy verhopen, zeg ik, dat den denuer-bode niet aglernyt zal hlvven; en den grond der kweslie rypelvk onderzogt hebbende, overtuygd zal zyn en aen zyne lezers, luyd op zal verklaren, hoe onoutbcerlyk het is, le eyndigen met alle te leurstellingen, van aen te dringen tot het inbrengen van ooi op bedougene piogrammas. Want alsdan zal eiken kiezer kunnen oordcelen hoe de mannen aen wie hy zyne stem gegeven heeft, hun mandaet vervuld hebben; alsdan zal hy kunnen zien, of men zyne stemme niet afgebedeld heeft uyt pprsoonel^ken hoogmoed, of eygenbaet, verborgen onderden dekman tel van openbaer welzyn, gelyk zekeren wael van de vesten uwer stad. Alsdan, het programma in de hand, zullen het gedrag de redenvoe ringen, en de stemmingen der volksvertegenwoordigers, tegen over hunne pligten, beloften en verbintenissen gehouden worden, en die vergelyking zal de herkiezing of de verwerping van den getrouwen of mcMieèdigen mandataris van het land voor uytslag hebben. Doch den deader-bode mag zich hy die verklaring niet bepalen; dit ware slegts de helft van zyne taek vervullen, en het gewigligste deel ter zyde laten; ook acrzelen wy niet le gelooven dat gy liet openbaer gevoelen racdplegende op uwe beurt eenige punten zult ontwikkelen, die door de kiezers jegens de kandidaten represen tanten belmoren gehandhaefd te worden. Van onzen kant hopen wy in eencn volgenden brief uwe met .het zelve oogwit, iets mede te deelen over den landbouw in zyne beirck- ki.igen met hel slaetsbestuer. f.elioft M. den Opsteller, myne gevoelens van hoogachting te aen- vcêiden. DORISMAA. St. lloclius Ilerzele 20 oogst 1850. Te Gliysegcm heeft de overslrooming een schade aengcrigt van circa de 50 duyzcnd franken, dóór hel wegspoelen van vlasch, haver, aerdappelen, boekweyt etc. elc. Wy hebben hier eene daed van menschlievendheyd en zelfsopolfering aen le slippen die men zelden ontmoet. Den wel edelen en agtbaeren heer Stanislaus De Brocqueville, kleynzoón van Mmc. de Baron nes Van Ghyseghem, heelt, tol verwondering der kloekmoe digste zelve, geheel den verleden maendag gearbeyd om, ten gevacre zyns levens, al hel weggespoeld vlas en haver der kleyne pagters, mei een ligt schuytje, opie visschen en naer eene veylige plaels le terug te brengen. Den naern van dien edelen inenschenvricnd, welken zonder agt op zynen hoogen stand, als den armslen werkman hééft gearbeyd, om trooste- looze parochianen le helpen, is te Gyseghem in zegening en word slegts mei den eerbied uyigesprokcu. Volgeêrn zouden wy den lolk der Gysegemsche inwooners zyn om aen M. Broque- j ville allen lof toe le zwaeyën, maer zulke daeden hebben geencn lof noodig, zy brengen haerc eygene lofspraek mede. j Wy zyn gelukkig le mogen aenkondigen dat het water alhier lol zyne gewoone bedding is teruggekeerd. Behalve aen- zienlyke schade, hebben wy toch geene ongelukken alhier aen te stippen. Eenen onzer vrienden hééft dynsdagde luyslerrykc prys deeling in't collegie van Dendermonde bygewoond, en heeft ons berigl dal er nooyl Irelfelyker of verrukkender fecsl in eenig collegie gegeéven is. Z. II. den Bisschop van Gend zal de pleg- tighcyd vóór; de dry afgeveêrdigde van'idislrikt, de geesielyke, burgerlyke en militaire overheden benevens hel puyk der be volking van Dendermonde hadden zich ter plaels hegeéven. Hel drama is op eene schitterende wyze vertoond en al de rollen waren om le volmaeklcr vervuld. Hel jongsken Armand Pal- maerl hééft de traenen uyt de oogen van al de aenweézige gerukt. De koorzangen zyn wonder wel uytgevoerd en spreéken grootelyks tot lof van den besluerder. Zulke feesten gcéven en er de taek zoo deftig van volbrengen, is een bewys van 't geen wy over veertien dagen zegden, naemelyk dat de agtbaere hee ren professors er zich bvzonderlyk op toeleggen oni aen hunne sludeérende jeugd een ónderwys in te planten waermée zy zich overal mag aenbieden. Volgeêrn gcéven wy deéze getuygenis die wy van bevoegde persoonen meermacls gehoord en zelf ondervonden hebben; den agtbaeren principael met deszelfs ievervolle professors mogen verzekerd zyn dat hunne aenhou- dende poogingen by 't publiek naer weerde geschal worden en dal T vertrouwen der ouders, wacrvan zy zich zoo weêrdig maeken, zich langs om meer zal uytbrengen. Wy verncémen dal er van alle kanten des ryks ontel- bacre nieuwsgierigen zich naer de feesten van Dendermonde zullen begeéven. Onze stad zal, ruym haer contingent op leveren. Onzen jongen stadsgenoot, M. F. Monfils, heéfl deézer dagen zyn examen als kandidaet in de weétenschappen met onder schey d afgelegd. M. Paul Rosell, deézer stad, hééft gisteren insgelyks zyn examen als kandidaet in de medecyuen, met onder schey ding afgelegd. Onze stadsgenoólcn MM. Ch. Booncen Em. D'hoir, hebben beyde, Ier schieiing van Antwerpen f ra eve pryzen gewonnen. M. Ch. Boone naemelyk, heéfl by de balboógschutlers den oppervogel geveld, beslaende in eene praglige pendule en twee candelahres; M. Em. D'hoir heéfl, by de 'handboogschutters, den 5dcn prys afgeschoten, beslaende in zes zilveren servicen. Joannes Basliaens, bygenaemd Jan van Miskens), van alhier, is dóór de gendarmerie onzer stad aengehouden, krag- tens een aenhoudings bevel, afgeleverd dóór den heer rechter van Instructie van Dendermonde, als beligt van vrywillig eene ruyl uylgeworpen le hebben ten nadeele van d'hccr Frangois Eeman alhier. Deéze wéék is dóór de politie deézer stad aengehouden, Carolus Ludovicus Van Iledegem, gebortig van Massemen- Westrcm, dienstbode by Louis Meert, voerman alhier, verdagt van diefle ten nadeele van zynen meester. De prysdeeling aen de leerlingen der Kost- en Gemeente school van M. P. Blom, te Moorsel, zal plaels hebben op maen dag tweeden september, om twee ueren namiddag. De prysdeeling in het pensionnaet van den heer Van Ilauwermeeren-Pranger, le Ninove, zal op donderdag, 29 au gusly, plaets hebben.Zelfde plegligheyd zal op woensdag 28 in het pensionnaet van Ledeberg-Painel gehouden worden. Des morgensom 9 ueren aen de jongelingen, en des namiddags om 2 ueren aen de jonge doglerkens. Den heer Felix-August De Clercq, van Sl-Licvens-Hauiem, student hy de Hoogeschoól van Gend, komt, na een jaer studie, met groot onderselieyd het exaem al' le leggen van kandidaet in de natueriyke weétenschappen. Den pagier Jacob De Bruycker, te Audeghem, heeft in den stal, van zynen slier zoo geweldige hoórnsleken ontvangen, dat hy er onmiddelyk aen gestorven is. Den ongelukkigen was cen-cn-zcventig jaeren oud. Men heéfl ons laetcn weéten dat, ter gelegenheyd der kermis van Ophasselt, die zal plaets den tweeden zondag van September, schoonc pryzen zullen te winnen zyn. Wy zullen cr berigl over geéven. Den heer Ch. Vandcnberghen, in de Magdalene-stract. te Brussel, hééft aen den gemeen te-ra cd eene som van 4 000 fr. doen ter hand stellen, ten eynde de ongelukkige slagiolï'ers van de overslrooming ter hulp "le komen. In de omslreéken van Brussel zyn verscheydene persoo nen verdronken. Reeds heéfl men verscheydene lyken opge- vischt. Te Charleroi en dcrzelver omslreéken, zyn insgelyks talryke lyken gevonden. Te Nederbrakel is laetslleden woensdag den bliksem ge slagen op hel pensionnaet der zusters van T H. Ilert van Maria. Hei hemelvuer is gekomen in eene zael, waer de koslmeysjes vereenigd waren, vóór de repetitie van een tooneelslukje, welk twee dagen laetcr by de prysdeeling moest vertoond worden. Eene der zusters is ligtelyk gekwetst; een groot getal jonge juffers wierden op den vloer geworpen; de laelsle zyn met den schrik vry gekomen. Het lorenlje van hel buys is verwoest. Te Geeraerdsbergen hééft men het lyk gezogl van een jeugdig meysje van 20 jaeren, dogter van cenen pagier van Isieres, (Heuegauw) die te pcêrtl met haeren knegl over eene brug willende ryden, welke onder water stond, en daerin jammerlyk verdronken was. Men hééft haer ligchaem nog niet gevonden. Sedert dry maenden zyn er inVrankryk aen 45000 per soonen paspoorten vóór California verleend, en het is slegls het kleynste getal emigranten, die paspoorten néémt. Men berekent dat de fransche bevolking, volgens oflicieéle optelling, er weldra het cyfcr van 50,000 zal bercyken, er in begreépen de Fransche die in Zuyd-Amerika gevestigd, zich naer verschil lende punten in California hegeéven hebben.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2