OVERSTROOMIIVFGEN. Men schryfl uyi Brussel, den 17 augusty lu den nagl van vrydag hééft de noodklok geluyd. Eenige ïnwooners van Gureghem begonnen van den donderdag avond hun vee en meubelen in veylighcyd te brengen. Maer dóór liet water verrast, hebben zy niéts kunnen redden. Op het water zag men allerhande voorwerpen dryven. De veeartseny en land hou wschoól van Cureghem is ganscli overstroomd, aïsook al de fabrieken en smelteryën die op den oever slaen. Er is ceuen reddiensl ingerigt geworden. l)e gemeenten Sint-Jans- Molenbeék en.Lacken zyn ook onder water gesteld, even als den „rond tusschen hel voórgeborgle van Ylaeuderen en de Ninof- schepoorl. De waters der Senne zyn hooger dan in 1859 en de veroorzaeklc schade is onberekenbaer in zekere plaelsen. Des middags is schier gansch de benedenstad overstroomd geworden en er is water tot onder hel gedenkstuk der Place des Martyrs.De Paepevesl, de Yerkensmerk, de Ophemslraet, de Oude Merkt, de Anderlechtslrael, de Fabriekslraet, enz. zyn onder water. Den reddienst was spoedig ingerigt, en mannen enkel met ccne linnen broek bragten voórraed aen de over stroomden. Het schynt dat er eene sluys der vaert van Charleroy is door gebroken én de waters dier vaert in de Senne vallen. Zeven neren 's avonds. Onophoudelyk dreunt de alarmklok v voort. De overstrooming word meer en meer dreygend, zv hééft reeds de Zuyderstalie bereykl en voorzeker zal deézen nagt de Munt onder water staen, indien hel niet aen T zakken valt. Acht ucrcn.Eenen persoon is in den Ste-Calharina-kom ge vallen; men heeft hem opgetrokken, maer als men hem naer St.-Janshospilael droeg gaf hy geen teeken van leven meer. In de hospitalen worden er beddens geplaetst, vóór de onge- lukkigen, die hunne wooning moeten ontvlugten. Omtrent isque en YVavrc hebben er aenmerkelyke inplofiingen plaets gehadden groolen weg en de gronden, beneden de gebergten gelegen, zyn met zand bedekt; de gemeenschap is afgebroken, en al devruglen die nog te velde waren zyn verloren. Van den 18 augiisly. De yslyke overstrooming heeft in de hoofdstad onherslelbaere verliezen veroorzaekt. Yerscheydeue lieden hebben in liet water het leven verloren. Gisteren, om 8 neren 'savonds, omtrent de Bogaerdslalie, is een gendarm dóór zyn peêrd,'t welk dóór den waterval ver schrikt was, in eenen afgrond van dertig voel diep geworpen, liet is onmogelyk geweest hem te redden. Van liet peèrd heeft men zich kunnen meester maeken. Deézen morgend stonden er op den Boulevard der Slapel- plaets véél nieuwsgierigen. Vier persoonen leunden tegen de balie van de kaev der vaert van Charleroy, wanneer zich eens klaps een yslyk gekruck hooren dééd, den stcunmuer van de kaey wegbrak en de vier persoonen met de puynen in den stroom stortten. Slcgts eenen is kunnen gered worden. Yan de anderen hééft men zelfs de lykcri niet kunnen opvisschen. Slegls te middernagt is de overstrooming in heviglieyd ver minderd, en reeds was het water tol aen hel kaffehuys den l Dominoop de Munt. In sommige slraeien hééft men lol vyf voel water. Op verschevdene punten is hel water in de gaz- buyzen gedrongen. De burgers hebben in al de wyken, op hel bevel der regenlic, hunne huvzen verlicht. Het water is beginnen daelen tusschen 7 en 5 ueren 'smor- j gens. Eene menigte olie, bier en liqueur-magazynen zyn ganschelyk vernield. Een grool getal hoornbeesten "zyn in de voórgeborglen omgekomen, en een vyfiigtal gebouwen min of meer ingcsiori. Hel \Yillebrockskanael,Twclk de waters der vaert van Char leroy ontvangt, beveyligt gelukkig een gedeelte der stad. Al de klcyne slraeien, die op de kaeyën nytkomcu, gelykeu aen heé- ken. De wanorde is onbcschryflyk. Men ziel niets anders dan ryluygen met mondbehoeften gelaeden. De welstellende per soonen bcgcéven zich schier alle naer de bovenstad. Onder de vcroorzaekle schade noemt men hét wegslroomen van G00 stukken lynwaed, die op eenen meêrsch te bleeken lagen. Op de Kiekenmerkt is er een magazvn ingestort. Ongelukkig zullen wy nog incer rampen te vermelden hebben. Van den 19. Reeds is het water merkelyk gedaeld. Men is ten minste verlost van den angst, welke zich van eenieder meester gemaekl had hy den gestadigen aengroey der over strooming, waeraen men geen cyndezag. Geduerende al die droevige onheylen ert rampen, hééft men te Brussel nog verscheyde kluglige looneelen gezien! In een estaminel der Anderlechlstraet, alvvaer hel water met den boord der tafels gelyk stond, zalen verscheydene persoonen lustig hunne pint bier te drinken en hun pypje te rooken. Verscheyde zatlappen heeft men in hel water "zien duykclen langs de straelen. in de omringende slraeien der Anderlechl straet blvfl het water staen lol hoven de knieën. De bewooners van dit kwartier.hebben die zaek in 't vrolyke genomen. Zy hebben handwagentjes, waerin zy telkens een twintigtal persoonen dóór het water vervoeren. Sommige dier wagentjes worden voortgetrokken dóór kraglige zwemmers, die daeracn gespannen zyn even als groole eendvogels. Op die wagentjes staen stoelen waerop de wandelaers zillen. Eene goede dikke vrouw zag men ook op haer paeschbest gekleed, met de gouden oorhangers, de gouden halskeling en de kokarde aen de muls; twee sterke manspersoonen trokken dat wagentje voort; maer, helaes liet sliet tegen eencu hoop steen en de opgesierde inalroone stortte om en nam een duchtig koud bad, onder den schaterlach van honderden toeschouwers, die vóór hunne vensterramen stonden te zien.... Mén schryfl uyl Doornyk den 17 augusty: Ten gevolge der slagregens deézer dagen zyn de waters der Schelde op hoog winlerpeyl gercézen. Neder.waerls Doornyk tot aen Audenaerdc staen al de meèrschen onder water. Het nagras mag als gan schelyk verloren aenzieu worden. Te Doornyk zelve zyn er vcél slraeien, wooningen en luyncn overwaterd. De gemeenschap is afgesneden tusschen Tombe en Kain. Ongeveer de twee derde deelen van den tarweoogst is nog te velde, en een aemnerkelyk gedeelte is reeds geschoólen. Indien hel weder niet spoedig verandert, zal den oogst, die zich ouder een allcrbeest voóruytzigt opdeéd, verloren zyn. Men schryft uyt Bergen, onder de dagteekening van den 18 dat een groot gedeelte dier stad overstroomd is en dat er eene ongelooflyke schade is veroorzaekt. Mueren zyn omverre geworpen, hoornen ontworteld; de spoórbacu is op eene lengte van 100 meters vau rails beroofd; eene groole hoeveélheyd vee is verdronken. Hel hospiliebestuer alleen zal vóór hel herstel len zyner gebouwen 20 duyzcnd franks, moeten besleéden. Eenen brouwer hééft honderd tonnen hier uyt zyn magazyn zien slrooinen, en eenen huydevetler al hel leder uyt zyne kuypen zien verdwynen. Hel is onmogelyk al de beschadigingen op te geéven. Men spréékt ook van menschen die het leven ver loren hebben. Men schryft uyt Charleroy: Onzen konvoy is niet kunnen vertrekken en eene menigte rcyzigers hebben ui onze statie als schipbreukelingen den nagt moeten doorbrengen. Den sta- tiebesluerdcr, slegte tydingen over den slael der spoórbaen te Chatelineau vernomen hebbende, nam hel Iofweèrdig besluyt op eenen byzonderen treynsleéper den konvoy voóruyt leryden. Inderdaed, nauwelyks was men te Chatelineau gekomen, als men, ter oorzaek van de wegstrooming van de rails, moest lerugkeeren. Maer in de statie terug zynde, zag meu dat zy dóór de overstrooming volkomen van de stad afgescheyden was. Men begaf zich in de zael van het kalfchuys, maer deeze wierd ook weldra dóór hel water ingenomen; men ging dan plaets neémen in de ryluygen, doch weldra was hel daer ook niet meer uythoudelyk en liep men zelfs gevaer van weggerukt te worden, eyndelyk vlugtte men naer hel werkhuys, dat, hoewel de hoogste plaets zynde, ook aldra dóór de overstrooming aengerand wierd. Nu begon men te roepen, te trompetten en te luydcn, om uyl de stad hulp te krygen. Maer het duerde. lang vóóraleer vier fransche schippers de gevaervollc lack op zich namen van de reyzigeis met schuylen af te haclen. Gelukkig heéfl men geene andere ofthcylen te betreuren. Men schryfl uyl Namen, den 18 augusty, dal gansch den wyk der stad, in de nahylieyd der Samber gelegen, tot op de St.-Aubinplaels onder water is. Den dienst der spoórbaen was van den voórigen dag reeds onmogelyk. Op véél plaelsen zyn de rails uytgerukt. Dry bruggen zyn dóór den stroom weggeslagen en men sprak zelfs van eene vierde, die groot gevaer liep. Eenige oogen- blikken na het voórbyryden van den konvoy is er eene brug op de spoórbaen van Sam her-en Maes ingestort. De reyzigers hebben nog het gekraek kunnen hooren. Helgroot gesligl van Oignies hééft vcél geleden. De werklieden hebben den arbeyd moeten slacken. Men schryft uyt Namen 21 augusty De wateren der Sambre, wel verre van te vallen, groeyën nog aen, den verloo- pen nagt is die rivier meer dan 2 1/2 voet geklommen, en op dit oogenblik, ten half elf'svoórmiddags, is het onmogelyk eene daeling te bemerken. Al de velden welke men van op ue Brus- sclsche-poorl kan zien, slaen dieper overstroomd, dan zy oyl gedurende den winter gewéést zyn. Een groot getal huyzen der voorstad staen lol aen het dak, en sommige nog dieper, onder water. De kruynen der fruvlboomen gelyken aen struykhoul dat op de rivier groeyt. Boven en beneden onze st.ad ligt den yzeren weg overstroomd. Yerscheydc mueren zyn verleden nagt inge stort. In stad slaet hel water in de slraeien van het seminarie en van 't Arsenael, twee voelen diep. De vestingen langs de Sambre zyn overstroomd; het water dringt in den kruydacLer en lol aen de plaets St.-Aubain. In de Brouwerslraét stacl hel water reeds tot aen de vensters der beneden-verdiepingen. Men is verpligt de schepen met sterke koorden vast te leggen. Het naby gelegen dorpje Malonne is gansch overstroomd. Gansch den oogst en verscheyde steen- koól-magazynen zyn aldaer verwoest. In den nagt van zaterdag hééft den geweldigen stroom de groole poort van hel seminarie doorbroken en is met geweld in den cour gedrongen, alwaer het den bygclegen hofmuer van hel bisdom omverre rukte. Alsdan begon liet water, dóór een anderen boulevard ingesloten, onlzaggclyk te klimmenhet bereykle reeds de salon-vensters van het bisschops-paleys. By geluk bezweek den hoogen hofmuer, en het water luiende zich eenen weg dóór den hof, alwaer het alles mede rukte wal er op zynen weg stond, lerw vl hel diepe kuylen in den grond spoelde. In hel seminarie stond hel water in alle kamers en keukens der beneden-verdieping en in de kapel., lol twee voelen diep. De leeringen in gansch dat buys hadden geen ander voedsel dan droog brood. De vernielingen op den yzerweg van Namen naer Brussel zyn onlzaggclyk. Op de Sambre zyn zes bruggen weg geslagen. Men berekent dal de herstellingen wel twee maeudeu lyds zullen vraegen. Yerscheydc zwaere koornmyten, die staende bleévcn zyn ingezaktdeu hevigen wind tireygl dezelve nu in T water te werpen. Brussel, 21 en 22. Sedert lieden morgend is liet water der Senue wéér in zyne bedding getreéden. Te Yilvoorden en te Laeken zyn de wateren egler nog niet verdweénen. Aen de Vlaemsche poort en aen de 55e sluys van de vaert naer Char leroy, hééft men reeds een begin gemaekl met de herstellings werken. In de stad is men volop bezig met het kasseyën der slraeien, even als men aen den yzeren weg bezig is met het heileggen der rails, die liylgespocld waren. Te Cureghem zouden geheele familiën van honger bezweéken zyn, indien men hun van Brussel geenen onderstand had aengebragl. Men kan lol nog toe het cyfer der slaglollërs in onze omstreé- ken niet bepaclen. Men schryfl uyl Ileppen, by HasseltEen onweder, zoo men er wcynig in onze omslreékcn hééft gezien, vergezeld van eenen overslroomeiiden regen, brak over Heppen en het by gelegen kamp van Bevcrloo deézer dagen los. Den bliksem is dóór de opene vensters den toren van de kerk binnen gekomen. Na dry zwaere sieunselsofdcn zoogenaemden klokkenstoel verbryzcld te hebben, is 't elekli iek vuer langs eene opening op den kerk-zolder gedaeld, alwaer T dóór eene andere opening, die zich in den plafond bevond, langs eene yzeren roede der aldaer hangende lamp, is afgeloopen lot vóór bet Lieve Vrouwenbeéld, hetwelk zeer beschadigd is, alsmede den pedcstael waerop hetzelve was berustende. De kroouen van O. L. Y. en van liet kindeken Jesus zyn ver weg dóór de kerk gesineétcn geworden, zoo als ook verbryzelde planken, keêrsen, kandelaers, bloempotten, enz. De leekens van elektriek vuer zyn genoegzaeni te zien op het beeld van O. L. V. en dat van het kindeken Jesus, alwaer het by voorkeur de gouden en zilveren passcmenlwcrken gevolgd hééft. Den genaemden Arnoldus Aerls, de schaliën en stuk ken hout van den toren ziende vallen, en vreezende dal het vuer de kerk onsteéken zou, heeft zich kloekmoedig derwaerts begeéven, iets wat hem by na liet leven beeft gekost. Op liet oogenblik dal hy de groole kerkdeur opende, verwy- derde zich de electrieke vloeyslof dóór hel toedoen van den logt- wind, wierp Aerls tegen den mucr, en verbryzelde de bovenste lyst in blauwen steen der kerkdeur.Aerls "is er met den angst en eene kleyne kneuzing af geweest. In het kamp is den bliksem in de 5C en Gc carrés der infan terie geslagen, welke by geluk eerst sedert twee dagen gedeel- telyk onbezet waren. Hel vuer hééft zich seffens verklaerddeu eersten is heel en gansch gered maer den tweeden is gedeel- telyk de prooy der vlammen geworden. Een koninglyk besluyt van den 5 augusty magtigt den minister van biniienlandsche zaeken, lot bel samenstellen van eenen voórbereydenden verbeteringsraed van het middelbaer onderwys. Een koninglyk besluyt van dezelfde dagteekening, keurt de beslissiug goed van den provintieraed vanOost-Vlaenderen vóór doel hebbedde de bestendige deputatie te magligen om, vóór de verzekering van het uytvocrcn der reglementen op de buerlwegen en onbevaerbaere waters, tydelyke konimissarissen te benoemen, welke de bevoegdheden zullen hebben die dcéze reglementen de arrondisseiiienlskoiiiiiiissarissen toekennen. Kouiuglyke besluylen vergunnen aen de hieronder aen- geduyde gemeenten de volgende hulpsonnnen, ter verbetering van buerlwegen Ilerzele, 1,000 fr. Moerzekc, 5,000, Meyleghem en Neder- zwalm-Hermelgem, 1,000, Segelsem, 1200. Yrydag, 4G augusty, had te Sl.-Nikolaes de prysdeeling plaets in hel klevn Seminarie. De uytgalmingen te looneelver- looningen, die de prysdeeling vóóraf zyn gegaen, hebben al de aenweézigen verrukt, en wat eenen nog aengenaemeren indruk hééft gemaekt, is de afleézing van hel verslag der werkzaemhe- den, geduerende het jaer 1879-1850, van de Letterkundige Societeyt, die in het gesligl zelve onder de leerlingen gevormd is. Hoewel Mgr. den bisschop van Gend dóór eene hevige borst- pyn aengedaen was, heéfl hy noglans met eygene handen de overwinnaers willen bekroonen. Eergisteren geleydden gendarmen 17 persoonen uyt hel hcdelaersgcsligt van Hoogslraelen naer Antwerpen, waer zy len koste van liet Gouve nement vóór Amerika te scheep zouden gaen. Onder wege zyn deéze kerels tegen de gendarmen in op stand gekomen, maer deéze hebben ze weélen te beteugelen. Te Antwerpen, voor den Amigo gekomen, hebben de kerels nogmaels de gendarmen aengerand, en deéze hebben hel plat, van hunnen sabel moeten gebruvken en de hulp van andere agenten inroepen, óm de woelige gasten in het gevang te krygen. Zy zullen daer blyven tot dat zy ingescheept worden. Men léést in een dagblad van Brugge Sinds vier dagen houd het regenen op, en het vertrouwen komt te velde terug. Noordwaerls onze stad begint men de tarwe in te schueren. Gelukkig is 't graen niet geschoten, hoewel men het met reden gevreesd had. Indien w v nog dry of vier dagen dagen droog weder hebben kunnen, zal.al liet koorn ten noorden van Brugge ingcöogst zyn. Ten zuyden onzer stad is" de rogge onbeschadigd binnen gedaen. Te Sl-Laurcyus, distrikt Eecloo, is er in den nagt van maendag eenen dief binnen bel buys van de weduwe Ilaele- meersch gedrongen en is begonnen met deü koffer open te hreéken, die nevens haer bed stond. Maer de weduwe Haele- meersch, om hulpgeroepen hebbende,is haeren zóón Ferdinand komen toegeloopcn en hééft den diefde vlugt genomen. Den zóón vervolgde aenstonds den kwaeddoener, haelde hem in, en nu begon er eene worsteling, waerin Ferdinand Van Haelc- mcei'sch twee steéken bekwam, wacrvan den eenen doodelyk is. Den kwaeddoener is op deéze manier kunnen ontsnapen. Men schryft uyt Oostende. Onze stad, die op dit oogenblik 1788 vremde familiën lelt, is nog verlevendigd geweest door eenen talryken pleziei lieyn uyl Brussel. Onder de schepen, gisteren hier aengekomen, is er een uyt Valparaiso, dat 97 dagen onderweg is geweest. Dat schip had 15 passagiers aen boord, waervan Verscheydene die uyt California terug kwamen; eenen deézer laelsle had vóór 50,000 francs goud medegebragt. Zondag laetslleden is Mgr. San-Marsan, aertsbisschop van Epliese, dóór den koning van Belgiën in plcglig afscheyds- gehoor ontvangen. By zyne nfweézighcyd is abt Baldassari, met het interim belast, tot dat Mgr. Gone! la aengekomen zy Een schrikkelyk voorval hééft plaets gegreépen in de gemeente Bouvignies, kanton van Marehienncs (Noorder-depar- temenl.) Den l i deézer, om 5 neren des morgens, sprong de weduwe Défonlaine, oud 57 jaer, renteniersier, uyt haer bed, en bragt haere- dogter Augustine, insgelyks weduwe, die in de zelfde kamer met haere kinderen sliep, verscheydene hamer slagen op het hoofd toe. Als zy haer wel dood geloofde, is zy weggegaen en heéfl zich in eenen waterput verdronken. De moeder heéfl deéze wandaed begacn, omdat zy liet hertrouwen van haere dogier vreesde; zy had haer met de dood bedreygd wanneer dit Voorviel, en zv hééft de sclirikkelykc bedrcyging ten uytvoer gebragt, vermoedende dat haere dogier hel tweede houwelyk stond aen te gaen. Het slagtoffer is nog niet dood, maer de geneésheeren wan- hoópen van haere redding. Mevrouw Rosmussen, die dóór den Koning van Deneraer ken met de linker hand getrouwd is, was vroeger wel bekend onder de officieren van Kopenhagen. Thans draegt zy den titel van barones Danner. Op den Koning beéft zy véél invloed, lietzy regtslreéks, helzy zydelings dóór de tusschenkomsl van haeren ouden miniiaer, M. Bend ling, die vroeger boekdrukkersgezel was, en thans staetsraed en byzonderen gehcymscbryver van den Koning is geworden. Ten gevolge van dit houwelyk, mag men het tegenwoordig regeérend buys van Denemerken, na de dood des Konings, als uyigestorven aenzicn. Het piëmonteésch gouvernement levert zich meer en meer aen willekeurige raaetregelen wegens de priesters ever. Bet

De Denderbode | 1850 | | pagina 3