Koning is om G neren binnengelreéden en heeft daedelyk [)laets genomen. De tafels waren indervoege geschikt dat iiy geencn vis-a-vis had maer dit mael is minister Rogier min onbeleefd jegens hel Nationael Congres geweest. Men heeft bemerkt dat hy den lieer De Gerlache dééd verzoeken aen de rcgter hand des Konings te gaen zitten, zoodanig dat den advokael Verhaegen gcdeboutcerd is geweest, gelyk men in procestermen zegt. Er waren voor de oude Congresleden geene byzonderc plaetsen voorbehouden, alles was ondereen. Die vermengeling was des te onaengenaemer, omdat, in plaets van in die vergadering uylsluylelyk leden van 'l Congres en der welgccvcnde kamers te ontmoeten, men er met verwondering vcrscheydcne commisen uyl de minislers-bureelen aenlrof be nevens bediende derdrukkery van den Monilcuren eyndelyk een groot deel persoonen welke daer niet zouden hebben moeten verschynen. Dit heeft tot harde kritieken aenleyding gegeéven. De vereiersels der tafel waren verre van schitterend te zyn, en de gereglen waren zeer gemeen. Men kan niet geloovcn dal men 25 fr. per hoofd hebbe kunnen vraegen, want die de welke in het IIolcl de Flandre of elders middagmaelden ten pryze van 5 fr., hebben eene veel betere tafel gehad. De geregten die onontbeêrlyk zyn voor een pleglighevdsbanket, ontbraken... Noch oesters, noeli kreeften, noch wild noch iels buylenge- woons is opgediend Men heeft bemerkt dat geduerende het banket, den koning acnhoudeud met M. De Gerlache gesproken hééft; op bel eyndc is den koning opgestaen en heeft cenen gezondheydsdronk aen hel Congres en de er opvolgende Wcl- gecving voorgesteld, nagenoeg in de volgende wóórden Dat hy eencn gezondheydsdronk voorstelde ter eere eener Consti- tueérende en wetgeévende vergadering die zich zoo wonder gedraegen had in het leggen der grondzuylen van eenen stael; dat het aen de Constitutie was en aen de organieke wellen dat men de rust en de.eendragt schuldig was die ons Belgièn ge kenmerkt hebben tydens de laclsle slaetkundige krisis van Europa, en dal hy wel hóópte dat dien geest voortduerend in de kamers zou blyven heerschen, dat men dan gerust hel toe komende vóór ons land mogl te gemoet zien, en dat dit den eenigen middel is om de slaetkundige ongemakken te ontkomen die op schier al de volkeren van Europa drukken. M. De Gerlache heeft vervolgens in kortbondige bewoordin gen eencn gezondheydsdronk ter eere des konings ingesteld, welken toast niet eenen ongewonnen geestdrift is loegejuyeht... Men zou gezegd hebben dat geheel de vergadering de* regt- zinnigheyd der wóórden van den aglbaeren president gevoelde en dat zy de uyldrukking der opregte en ongeveynsde vader landers was NOG AL DE EERE METAELEN Onder al de schandclyke nalaelingen die het ministerie aen den dag heeft gelegd in het uytdeelen zyner ecrmelaclcn, mogen wy nog de volgende melden in de gemeente Hamme bestael een oud-mannenhuyswaer ook arme zieke worden ingenomen, ennacmelyk toen er besmeltelyke zieklens heerschen, ten eynde het kwaed in zynen voortgang te stremmen. In het jaer 4848 wierd diegemeente hevig met den lyphus bezogl, het gemeld o.ud- mannenhuys lag vol van anne menschen dóór die Vreèsselyke ziekte acngedacn, maer ook ten gevolge van dcéze ziekte verloor •lil Iiuys vr/f' rjrjirvfcsic Hroedcrs, en dit op korten tyd hel arin- beslucr, om dit huys niet te moelfeq sluylen, nam zynen toe- vlugt naer Aclst, en Vader Oversten der L. V. Broeders alhier, zond onvcrwylent twee van zyne Broeders naer Hamme, die er verbleéven zyn tot dat de ziekte was gestild. Welnu, het oud-mannenhuys van Hamme dal misschien verdient te pryken aen hel hoofd van al de gesliglen daer M. Rogier melding van maekl in T toekennen van zyne eermelaelen, is van hem v'ergeé- ten of toch in zyne penne gebleéven Vyf Broeders, weggerukt in den bloey hunner jaeren, als slagloft'ers van menschen liefde, zyn vóór dit gcsliyl nog geenen titel lot's lands erkentenis Tot gcheugenis hunner verdiensten Maer de gemeente Ilam- me heeft hel ongeluk dat haere inwooners niet in de kaerl speélen van M. Rogier! Die gemeente, toegedaen aen landbouw, koophandel en bezondere nyverheden, is vóór de rusl van hel land genegen, zonder de welke alle nyverheyd en koophandel moeten kwynen die gemeente {houd zich niet bezig met het nieuw politiek te bewonderen, met klubscn in te riglen die het nieuw politiek verdedigenliberalisten, klubisten, loftuylers van M. Rogier en Frère-Orban worden te Hamme niet gevon den, dit wcél M. Rogier, en dit is meer als genoeg vóór dien man, om alle verdiensten aen die gemeente te ontkennen IIET WERKMANS-KWARTIER VAN IXELLES. Wy onlleenen aen den Journal d'Anvers hel volgende artikel wacrin dit blad spreekt over het vermaerd vverkmauskwartier van Ixclles. Men zal er in zien hoe onze liberalisten met hel geld der schalpligtige speélen, en onder welk ellendig en schynheylig voorwendsel zv hunne bezorgdheyd vóórhel bestacn des werkmans, vóór den bloey van nyverheyd en landbouw, verbergen. Dit geld schynt veeleer te dienen om creaturen te niaekcn en die soort van leege zielen te begiftigen die het alleen dienen om hunne geheyme plannen te volvoeren en hunne hcerschzugt over 't land te sprcyden. Zie hier hel artikel in kwestie Men weet hoe veel gerugt de ministericéle drukpers, den Monilcur ouder begreépen, gemaekt heeft op den dag der op bouwing dier zoo gezegde werkmansstad van Ixclles, wacrvan den eersten steen schier met koninglyken luyster dóór minister Rogier gelegd wierd. Men is byna zoo verre gegaen van te zeg gen dat dien Imogen ambtenaer, aen wiens tusschenkoinst Ixclles een modelgesligt ging verschuldigd zyn, eene tweede voörzieniglieyd vóór de werkmansklas van Belgien was <c En waero.p komt al dit lawyt nu uyl? Evlaesop eene dobbcle teleurstelling. Deneygenaer der zoogezegde werkmans stad hééft den middel gevonden van gratis te bouwen met de penningen die den slaet hem vóór twintig jaeren zonder intrest geleend hééft; dien cygenaer trekt.heden een inkomen van 5000 franken van een stuk grond, die onbebouwd, er geen 50 op- bragt, maer den armen werkman, voórwien de onkosten gedaen schoenen, wint er niets, volstrekt niets by; eenen geld- speculant en eenen politieken speculant hebben hem lol voor wendsel genomen, en daer is 't al.... Eencn werkman kan nooyt eene huerwaerde van 500 fran ken belaelen, want middclmaelig genomen, hy wint slegts 2 francs of 2 fr. 50 c. par werkenden dag. Men zou nauwelyks begrvpen dat het gouvernement zoo maer onbezonnen mede werkt en de slaetspcnningen gebruyke om eene waere werk mansstad te houwen maer'l geen volstrekt onbcgrypelyk is, is de lusschenkomst van het gouvernement in een gèsiigt gelyk dit van Ixelles. OPENBAERE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAED. Zaterdag avond leverde de zitting van den gemeenteraed een aerdig spectakel op. Geopend om 4 neren des namiddags duerde de zitting ten 8 1/2 üere nog en dit a 1 tyd bezig met eenen zelfde voorwerp, naemelyk de verhooging der regten op de bieren. M. Jouret, verslaggeéver der commissie gelast met 't onderzoek dier kwrestie, heeft omtrent een paer ueren besleéd aen T Ieézen van navorschingen, cyffers, briefwisselingen, stelsels, inlichtingen etc. etc. dit alles om den gemeenteraed wys te maeken dat de regten op de bieren moésten verhoogd worden, maer alles was vrugteloos.... M. F. Impens, geweézen brouwer, welken met kennis van zaeken spreéken kon, is al die ongerymde onderstellingen, overdreéven cyfïers en onge- gronddc stelsels met de kragt der reden konncp vergruyzen en de zaek in haer waer daglicht brengen. Dan heeft M. Evit hel wóórd genomen en is met zyne gewoónelykc notaris argumenten en berekeningen vóór de pinne gekomen, die insgelyks strekten om de weynig overluygende redens van M. Jouret te onder steunen. Dit verwonderde niemand, wyl dien aerdigen duo al tyd te samen spant. M. Evit brak zyn hoofd, keerde en draeyde de zaek, sprak van Brussel en Gend, van St-Nicolaes en Lokeren, van Meenen en Yperen, van Geeraerdsbergen en Lessen tol van Gheel toe, en eyncdelvk van eenen kaffezaken nog kon het niet baten. M. den ridder Gans hééft in weynige maer bondige wóórden al het gesjouwd van M. Evil wederlegd en doen zien dal al 't géén M. Evit had bygebragt, slegts steunde op verkeerde opgaven en zelfs op gezegdens die geheel benevens de waerheyd waren. Uyt den ^kaffezak waer- over M. Evil dagt zoo trioinphanlclyk gesproken te hebben, hééft M. Cans een argumentje getrokken dat vóór M. Evit niet al te vleyënd maer zeer wel gcplaetst was. M. Van Assche, brouwer en stoóker die ook met kennis yan zaeken spreéken kon, heeft dan ook in weynige wóórden de ongegrond- heyd yan het stelsel Jouret- Evit doen uylschynen en zeer klaere uylleggingen gegeéven. Eyiidelyk, nadat deéze woelige beraedslaeging omtrent vier .ueren geduerd had, hééft M. Van Santen het wóórd genomen en opvolgelyk al de verschillige stelsels in overzigt genomen, en dit met eene klaerheyd en precicsheyd die elkeen heeft moeten bewonderen. Na dit over zigt, hééft M. Van Santen zeer doórslaende redens bygebragt die op de vergadering diepen indruk deéden en niet weynig bydrocgen om aen het stelsel van M. Impens den voorrang te doen gcéven. Wy wenschen M. Santen veel geluk dit vraegstuk zoo verklaerd en vereenvoudigd te hebben, indervoege dat hel talryk publiek dan ook véél beter de kwestie verslond en reeds vóórzag dat er den duo met zyne weynige vrienden zou geslaen hebben. Tol de stemming overgegaèn z.ynde, heeft de meerdcr- heyd van den gemeenteraed de verhooging dóór het stelsel Jouret- Evit voórgedracgen, verworpen, en dit niet tegenstaende den halven eemer water waermede MM. Evit en Jouret beurte lings hunne zigtbaere kolere hebben gekoeld. In opgemclde zitting van onzen gemeenteraed is een aerdig doch veélbeteekenend incident voorgekomen. Men moet weélen dat voórgacndelyk over de bierkweslie nog geredetwist is, en dat zommigc leden hunne bedenkingen op papier hadden gebragt en in zitting afgeleézen. Er was besloóten dal deéze bedenkingen ten siadhuyze tér inzage en onderzoek der raeds- leden zouden blyven berusten. Nu, M. Jouret was een der leden welke hunne bedenkingen hadden gedeponeerd, maer als M. Impens gegaen was om die stuks le onderzoeken, waren dezelve verdweénen Dit hééft M. Impens zoo beleéfdelyk mogelyk aen M. Jouret onderden neus gevreéven, welken selïens in gram schap schóól en op zyn wóórd van eer begon te bevestigen dat hy de stukken niet weggenomen had.... Dan zegde M. Impens dat den secretaris, hem verzekerd had dal M. Jouret zyne stuk ken had weggenomenWaerop den secretaris geïnterpelleerd wierd, welken deéze daedzaek niet durfde loochenen en dóór sliizwygendheyd er de waerheyd van bevestigdeEn nog- tans had M. Jouret op zyn wóórd van eere hel legenstrydige bevestigd Zou den secretaris, M. De Ityclc-üe Meire geloógen hebben, of zou M. Jouret, die noglans vrederegler is' de XXII les van den catechismus, handelende over het tweede Gebod, vergeéten hebben Zie daer twee kwestièn die dienen opgeloslle worden maer in alle geval gelooven wy dat hel toch zal goed zyn hier eens de zevende vraeg der XXII les te doen, en er de antwoord leJaelen opvolgen V'. Wat is zweêren tegen de waerheyd? A. Iels met eed bevestigen dat men zeker weet of meynt vaJsch te w eézeu, of ook daer men aen Iwyflelt In de zitting van den gemeenteraed waerover wy hooger spreéken, hééft den beer Gans den voorstel gedaen óm aTde werkingen in het Vlacmsch te doen verriglen, welken voorstel naer eene onderzoeks-commissie is verzonden. Wy konnen houden, maer wel om aen 't ministerie zwaere contribution te belaelen. Schoone toekomst, niet waer, welke het nieuw politiek ons bereyd Het is niet genoeg dat den burger nu aen alle slach van lasten onderworpen zymen gael hem nog een deel vraegen •van 't goed dat den vader en den zóón dikwyls le samen gewonnen hebben, en zulks zal moeten betaeld worden in den oogenblik dat de gansche familie in den rouw gedompeld is \\y koesteren de hoop dat de kamers zooals de eersto mael deezeu nieuwen last van den burger zullen afkeeren. vueriglyk dat onzen gemeenteraed deézen zoo vaderlandschen maeircgel aeuveêrdc en aldus aen 't meeslendeel der leden volle gemak verschafte om hunne gedagten vryelyk uvt te drukken. Viy verneémen uyt goede bron zegt den Vlamingdal, in den toekomenden ziltyd der kamers, M. Frère, minister van finan- liên, het wetsontwerp op de erfenisregten weder zal aenbieden. Hy will, kost wat kost, de familiegoederen eenen nieuwen last opleggen, zoodanig dat by het afsterven zyns vaders, een huys- gezin zal moeten voóral zorgen niet om zyne zaeken staende te DE VIER NIEUWE VRAEGSKENS. Wy hebben tot heden toe nog geen antwoord op onze vier nieuwe vracgskcns bekomen. Daer moet diesaengaende eene geheyme vergadering gehouden zyn. Het fameus jagihondeken van meester Louis begint er de bezonderlieden van uytiebassen den Dcnder-bode zal het hooren, en hy zal het voortvertellen. DEN PARASOL EN'T NIEUW POLITIEK. V M. Rogier, onzen buytenlandschsn minister van binneu- Jandsche zaeken, woonde lest eene revue der troepen by. Eene dame ziende dat hy aen de hitte der zonne was blootgesteld, ging hem haeren parasol aenbieden, welken den minister met dankbaerheyd aenveêrde. Een boprken dat daer op stond te kyken, konde zich niet wederhouden van uyt te roepen Men ziet wel dal hel nieuw polilick op 't verdroogen slaetaengezien hel legen de zonne niet meer kan. VIVAT 'T NIEUW POLITIEK. Y Eenen schryver van 't gouvernement woonde nevens de deur van eenen feilen liberalist die eenen ezel hield. Den schryver, die, uyt hoofde zyner menigvuldige bezigheden, lot diep in tien nagt blééf werken, had zomtvds geêrne des morgens wal uvlgeslaepen, maer wierd telkens wakker gemaekt dóór het zoelluydend j-a-gezang van den liberalisten Ezel. Ilier orer gestoord, ging hy hy zynen gebuer over den ezel klaegen, en yerzogt, dat hy hem des morgens zoude doen zwygen. Den liberalist antwoordde, dat hy aen dit verzoek geérn zoude volkomen hebben; maer dat het hem voor den oogenblik onmo- gelyk was, aengezien by zynen ezel leerde vival 't nieuw politiek roepen, en dal by by ondervinding wist, dat eenen ezel best leert als hy nugter is. Den schryver verwenschte de ezels die vival i nieuw politiek willen roepen, en begaf zich naer huys Dry dagen daerna was hy van zyne bediening afgesteld. Den liberalist had hem by liet gouvernement als eenen man van slegte grondbeginselen aengeklaegd, aengezien hy niet wilde dat ook de ezels het nieuw polilick toejuyehten. Minister Rogier is wacrlyk cenen oodmóedigen man; int dat hy door tentoonstellingen van verkens, koeyën, konynen stieren, wortels, raepen, patatten, dóór speélryzen op den yzeren weg, (Joór beéldckens, kloddegazeljes, mannekens, boekskens, enz. de Vlaenderen gered, de conlribuliën vermin derd, handel en nyverheyd beeft doen bloeyën en aldus den rykdom in 't land gebragt, is hy vérre van een uvlvindings- brevct of ecrekruyssen te vraegen. Den man is le vreden met zynen naem op cenen vuerduyvet le doen plaetsen op eene lokomolief prykt den naem van Iloyier tusscben Vrtevelde Karei V en andere V Dfn alSe™ecnen raed van liet departement van den Jura in rankryk, beeft met 20 stemmen tegen 11 'de normaelschoól van onderwyzers van dit departement afgeschaft. Dit is goed nieuws, want liet zyn de slegte en goddelooze schoolmeesters die Vrankryk zoo deêrlyk bedorven hebben. Ten gevolge van dit, vreezen wy maer eene zaek, en dit is, dat dien frauschen bugt in Belgien zal komen nestelen, en dat er meesier Rogier eene goede provisie zal van opdoen voor zvne fransehe libe ralistische schooien.... Aelstenaers, past op'Want gy ook gaet^zoo een slach van school krygen, i is een Smerdis-presenu 11* Be beesten-expositie van Assche die over'eenige dagen aldaer plaets had, als ook den kampslryd rnet de ploeg die daer gehouden is geweest, was een waer armoedje, ofschoon bet gouvernement daeraen S00 fr. verkneukeld iieéfl. Bv de uyldeelmg der pryzen, stonden MM. den gouverneur enden Distriklkommissaris daer byna geheel alleen met den jury Er zouden weynige ploegers geweest zyn, hadden de pagters niet dringend verzogt geweest eenen zóón of cenen knegt naer dit beuzelspcl te zenden. De landbouwers lagchen met die onnoo- ze lieden waerdoór 't nieuw politiek den landbouw wilt be schermen. Y Zoo als wy het verwagt en voórzeyd hadden is 't Verbond wederom niet zyne domme vraegen vóór de pinne gekomen ter gelegenhcyd der redenvoering die M. Curnont vóór ons college heelt uylgcsproken, maer welke onzen konfrater niet heeft medegedeeld. T Verbond kan zyne vraegen alle wecken herhac- len, altyd zullen wy dezelfde antwoord gcéven dat, had den klubshaspel er kans aen gezien, ons collegie rpeds lang naer den weerlicht zou gejaegd zyn maer nu dat hy handen en voeten gebonden hééft, konvt zynen tolk 't Verbond van Aelst l,cn yoordeele van 't collegie spreéken! O tarluftery! Volgens dit zeilde schandblad plantten over dry jaeren de eerw PP Jesuitcn alle overdreévene en dwaeze denkbeelden aen de i'eu^d in, en nu komt hel belyden dat het onderwvs in ons colleme onder gecne betrekken het minste le wenschen overlaetWv zullen hierop terugkeeren. y Smerdis heeït in de openbaere zitting voorgesteld eene soort van boenen-schoól aen onze gouvernemcntsschoól tevóe- gen, hel welk m volle galop zonder beraedslaeging aengenomen is. Den zelfden kwant hééft deéze gelegenheyd te baet geno men om eenen zoo overtoiligen lof aen M. Van Nerum toe te zwaeyen dat elkeen van gedagt is dat hy dien heer zoo belagchclyk heeft zoeken te maeken als hy zelf isEn inder- dacd, er was geenen beteren middel, want Smerdislof baert hier ter stede niet anders dan agterdogtOok heéfl eiken vogel daer zyn deuntjen over gezongen. De anagrannna of zelfs de omkeering van den naem van minister 1RERE is EI1ERE, van 't werkwoord eren™ Vien liberalist is immers altyd met de erffenissen in regte lvn be7i> Zou bet waerlyk alsdan niet zyn dat den staet het eoed der- vaders en moeders eerst zou erven en hunne kinderen we derom van den slaet liet enkelvoudig der gebiedende wyze

De Denderbode | 1850 | | pagina 2