trekken, gerimpeld door ontberingen en ongelukken, zag men ecne slrael van geestverrukking, zelfs op eenige van lierheyd doórscliynen agier hen zag men den baron Devrière, te voet komen liy was voórgegaen van deéze ouderlingen, die hem als tot eenen stoel strekten. Het was de uyldee'ling der klecderen, aen de ouderlingen der stad, welke gedaen was met de opbrengsten der verschillige estaminets. Er beslaet alhier in Brugge, een voórtrelfelyk gebruyk, van alle dagen op deéze ouderlingen te denkeu en een van de gewoone kalanten, gaet met cene bus rond, en iedereen legt daer zyne gift in jaeriyks ■worden deéze giften byeen gezameld de estaminet die meest bybrengt, bekomt den eersten prys en de opbrengst word ge- bruykt, om een groot getal arme ouderlingen te kleeden, en bun een feest te geéven. Men schryft uyl Brugge, 23 december Een betreurens- weerdig ongeval dat deézen nagt is voorgevallen, hééft alhier ceoen pvnlyken indruk te wege gebragt. Ben kommies van MM. de gebroeders Dujardin, M. Herreboudt, eenen jongeling wie om zyn aenminnelyk karakter en zyn voórbeéldig gedrag zeer bemind wierd, is gisteren omtrent elf ueren's avonds versmoord, in de groote vaert, naby de Karmelielenbrug. Men gelooft dal dit ongeluk te wylen is aen bet uyldooven der nagl- verlichting, terwyl de duysternissen door eenen dikken mist, nog wierden vermeerderd. Verledene week isleGend een beklaegcnsweêrdig ongeluk voorgevallen buyten de Brugschepoort. Beu mulder Verloover, omtrent 54 jaeren oud, gebruykende eenen der molens in de nabyheyd van den Hulslenboom slaende, was ten 4 ueren namiddag bezig met het raderwerk van zynen molen te sineéren. Om gansch den toer der assen te bestrvken, stooteri de mole- naers, wanneer de beslryking half volbragl is, het raderwerk in beweéging, ten eynde de andere helft te kunnen bestryken. Verloover dééd die gevaerlyke bewerking, inaer zynen voel schóót uyl, en bet raderwerk in plaets van enkelvk cene halve omdraeying te doen, kwam geheel en gansch in beweéging. Intusschen wierd zyn regter been op ecne ysselyke wyze tusschen de tandwielen vermorzeld. Baer Verloover "alleen in den molen was kon hy niet spoedig geholpen worden. Ecne voórbygaende vrouw hoorde egter zyn gekerm en riep de aendagt zyner cglgenoóle in. Beéze snelde naer den molen. Men oórdeele over huere ontsteltenis. Ban moest het molenwerk weder in beweéging worden gebragt om den ongelukkigen los tc krygen van tusschen de tandwielen. Men begrypt welke vreede pynen by heeft moeten doórslaen. Zyn vermorzeld been is afgezet geworden. Wy hebben over weynige dagen gesproken van eene kerkdiefte gepleégd te Vilvoorde, in den nagt van 17 en IS. Zie hier de omstandigheden welke eenen persoon die ter plaets woont dieswegens laet toekomen. (t De kwaeddoeners zyn de kerk binnen getreéden by middel «ener leeder die legen eene lanteêrn stond van de vaertbrug en welke den waeker, zonder twyl'el, vergeélen had binnen tè neémen twee tabernakelen, dal van den Imogen autaer en dat' van liet II. Sacrament zyn opengebroken gewe'ést. In bet eerste stond eene doos waer in er eenige hostiën waren die reeds, in den nagt van den 2-2 lot 28 July 1685 gestolen en verzameld geweést waren in eenen hoek van hel kerkhof. De dieven hebben deéze doos medegenomen. Insgelyks hebben zy eene zilvere ciborie gestolen die in het tweede tabernakel stond, na nogtans de II. hostiën in het tabernakel uylgegoóten te hebben. Zy hadden reeds de remonstrantie verplaelst, ongelwyfeld voor oogwit hebbende die mede te neémen, inaer ziende haere kleyne weerde hebben zy ze laeten staen. Zy hebben ook eenen zilveren sleutel die O. L. V. in baer hand hield mede gedraegen, «yndclyk hebben de kwaeddoeners dry blokken opengebroken en er het geld uytgenomen. Sedert eenigen lyd beeft men van veéle kerkdieflen gehoord en de justitie kou de hand op niet eenen der pligtigen leggen. liet schynt dat men te Yperen eenen diër booswig'ten heeft gevalzoo men beweert, heeft men nevens zyne woonin» eeneu kollet- uyl den grond gehaeld in welke geslolene voor werpen verborgen waren. Men schryft uyl Thiclt, 22 decemberIn dén nagt van 19 tot *20 deézer isereenevcrschrikkelyke misdaed in de gemeente Denlergem voorgevallen. Den genoemden Frans De Zutter, «haephouder, te Aerseele woonende, is aldacr vermoord ge vonden. Men had hem de. hoofdschedel met stokslagen ver- hryzeld. - Tot heden kent men de daeders niet. De regterlyke raagt van Korlryk, die zich ter plaets hééft begeéven, 'beleent nariglcn. Het blykt uyt de getuygenissen dergebueren, die men reeds gehoord hééft, dat men heeft hooren om hulp roepen, en dat twee persoonen naby de plaets zyn gezien geweest, alwacr de euveldaed is begacn. Den ongelukkigen De Zutter laet eene weduwe en dry kinderen agier. Den heer L. Earlier, van Fraineries, leerling der Akade- mte van Bergen heeft den prys bebaeld in den kampslryd, geopend dóór de Weldaedigheyds-maetschappy van Brussel, voor eene schels, verbeeldende de koningin in de twee schoonste verriglingen van liaer leven: liet gebed en de liefdacdtgheyd. Deéze schels zal op koper gebragt worden, onder het bestuer van den heer Calamalta. Men schryft uyt Lier: Donderdag 11. is hier het leveren vau bet rundvleesch, eerste kwaliteyt, in 'sryks normael-sclioól aengenomen tegen 59 centiemen per kilogram, terwyl de leve ring van bet kalfsvleesch aen 80 centiemen per kilogram w'erd. Des anderendaegs liet eenen anderen v cesc diouwer deezer stad aenkondigen, dat by hem het vieesch aen 30 centiemen te bekomen was. Deéze verminde ring van prvs bad ten gevolge,dat den gemeldenvleeschhouwer in weynig tyd al zyn vieesch uytverkogl had. „,„Tc ien cyferkundigen Gamel heeft berekend dat iederen raenscb, middelmatig genomen, alle dagen dry ueren lang cnriatiDee,mende dat hy honderd wóórden per minuet lw>l z0" macken twintig bladzvden van een bock- 8, Pei; ue,r. ZOU eenen inensch per weck eenen hoek v!|',-„! honderd zulke bladzyden volspreéken, dat is lwee-en- ite i "oe,klie?lci1 Per jaer. Hierop doet men aemnerken dat gze betekening niet Wepasselyk is op het vrouwvolk. 'olgegs eeno tyding uyt Kopenhagen, zou deu koning van Denemerken, voórlaen geweygerd hebben, dejagt in dedomey- nen der kroon, voor zich alleen te behouden. Z. M. steunt zich hierop, dat hy vóór zich alleen niel wilt, wat aen allen kan nuttig weézen. De landlieden hebben lot den Koning eene afveêrdiging gezonden, die Z. M. deswege bedankt. Deu koning hééft aen deéze bedankingen geantwoord met te zeggen Dat by altoos zal bewerken wal in zyne magt bestaet om bet welzyn van de landlieden te handhaven, overtuygd wezende dat van deéze mcnschen het geluk der burgery en het vaderland afhangt. De leden der maetschappy van St.-Vincent-a-Paulo te Londen, hebben verleden dyusdag aen Mgr. Wiseman, aerls- bisschop van Westminster, gelukwenschingen toegestuerd. Z. Em. beeft met de grootste minzaentheyd de afveêrdiging des genoóischaps ontvangen, afveêrdiging die MM. C. J. Pagliano, voorzitter, en W. J. Amherst, sekrelaris, aen hel hoofd hadden. Den doórluchligen prelaet hééft bun een lang antwoord loe- gerigl, by welk by de leden des genoóischaps op bet levendigst aentnoedlgde, om in hunnen iever vóór hetzédelyk en natuer- lyk goed van den armen te volberden; by hééft hun betoond boe zeer liy gelukkig was altoos tot hel handhaven en de ont wikkeling des genoóischaps te mogen medewerken. Z. Em. heéfl er nog bygevoegd dat hy altoos veel genoegen gevoelt, in de algemeene vergaderiugen der maetschappy van St. Vincenl- a-Paulo tc mogen bywoonen. De afveêrdiging is daerna ver trokken, zeer getroffen weézende over 't heerlyk onthael dat Mgr. den kardinael-aertshisschop hun had gedaen. In Engeland zyn wederom verscheydene aenzienlyke persoonen lot hetroomsch katliolyk geloof bekeerd. Een verscbrikkelyk orkaen is den 50 november uvlge- borslen in de Mississipivalley. De stad der kaep Girardeau beeft byzonder veel geleden. Tachtig gebouwen waeronder twee kerken en een klooster, zyn omverre geworpen. Twee sloomboolen die aen de kaey vast lagen, zyn byna geheel aen stukken geslagen. Eene menigte persoonen zyn onder de puynen begraeven en dóór de wrakken gekwetst. Kortom, geheel de stad, 's morgeus nog gelukkig en bloeyend, was 's avonds niets anders meer dan een vertoog van verslagenheid. Als een teelten van bet onweérslaenbaer geweld der waterhoos, haell men de twee volgende feyten aentwee verbazend groote telegrafische slaken zyn als eenen solferstek gekloven en ver- bryzeld geworden, en, hetgeen nog wel een grooter wonder is, cene koey is van den grond opgenomen en op eenen boom geworpen Ier hoogte van 00 voeten waerin zy is blyven hangen. EENE VARIATIE IN DE DOODSTRAF. De volgende opmerkelyke daedzaek is dóór den heer W. Link- ton aen bet cngeisch-aziatische genootschap medegedeeld Eenen chineeschen koopman, Uan-ly genaemd, beschuldigd zyne vrouw vermoord te hebben,, wierd veroordeeld bel leven le verliezen dóór algeheele onthouding van den slaep. De jiytvoering van bel vonnis had te Amay plaets in de maend juny. Den veroordeelden wierd in eenè gevangenis opgesloten, onder bewaeking van dry cipiers, die elkander om'het uer aflosten en hom belettedcn zich dag noch nagt eenen oogenblik aen den slaep over te geéven. Op deéze wyze leefde den man 19 dagen van welken lyd by geenen minuet slaep had genolen. Met den achtsten dag was zyn lyden zoo zwaer, dal by als eene groote gunst verzogt dal men dóór wurging een evnde aen zyn leven zou maeken. DE RAZERNY VOOR CURIOSITEYTEN. Een weetgierig Engelschman komt naer Belle Alliance, om bet slagveld te zien, en er ontslaet lusscben hem en de weêrdin bet volgende gesprek Goeten dag, madam. Uwe dienares, mynheer. Wat is er van uwe orden Is tat hier, tat geweest is de groote bataille van Waterloo? Om u le dienen, rnynbeer dat is bier. O, beel kurieusWaer geweest is le slag van Waterloo? wel, bier overal, op dc vlakte, die ge hier vóór u ziet? O, kurieus Heb gy ook gezien tic slag, madam Mei gedugtHeb gy ook gezien ten generael Gnaisenow Of ik Hy is immers bier geweest. Mat Is hy hier geweest, tie groole generael GnaisenowEn wat hééft bier gedaen tie groole generael Gnaisenow Mat by bier gedaen beeft? Ja, wat by bier hééft gedaen Hy hééft ik weet byna niet regt meer o ja, hv hééft een rapport geschrcéven. Waer hééft hy geschreéven tat rapport Op de tafel, mynheer. Mat op te tafel, madam? Ja, hier op deéze tafel. Mat op lie lafel hééft geschreéven tie groote generael Gnaisenow een rapport? Ja, mynheer. Mat kost lie lafel, madam? Mat ze kost? Ik denk toch niel, dat mynheer ze zal willen koopen? Wel zeker, madam Ik wel lie tafel koopen wil. Maer mynheer, ik kan ze niet verkoopen ik heb hacr zelve noodig. Madam, gy moet verkoopen tie tie tafelik tie tafel hebben wilwal kost tie tafel Welnu dan, ze kost vyf honderd francs. O, koslelyk, heel goedkoopHier, madam, vyf honderd tranken lie lafel is rnyn draegt lie lafel in myn kales. Hy geeft aen de weêrdin een banknoot van vyf honderd fr. en de gemeene tafel van vueren-bout word agier op zyn rytnyg gepakt. En tic groole generael Blucher ken gy ook tien groolen generael Blucher, madam O, dien bullebak, ja, die slaet my heel goed voor. En wat hééft hier gedaen lie groote generael Blucher? Mat by gedaen hééftLaet zien..,, o, juyst, hy heeft dóór die venster wat uytgezien. Watdoor lit venster, madam Ja, mynheer. Kurieus 1 wat kost tat venster, madam Maer, mynheer, ik kan-dat venster tocb niel verkoopen. Maer, madam, gy moet en gy zult verkoopen lat venster. Ik zeg gy moet en gy zult. Nu, als het volstrekt weézen moet, legen moeten is niets t« doen. Hoeveel geld lat venster Mynheer, duyzend francs, geenen penning minder. Hier, madam, luizend franken; tat venster is myn; brengt tat venster in myn kales Dat gebeurt; hel gesprek word voortgezet. En tien herlog van Wellington, onzen grooten lord, kent gy onzen herlog, madam Neen, dat wéét ik niet, mynheer. M at, gy niet kennen ten hertog van Wellington, ten veld- maersehalk van de Engelsmannen O, nu versla ik; mynheer Vilainlon keu ik heel goed. Is tie hertog ook hier geweesl O ja, mynheer. En wat /iceft tie hertog pier gedaen Dat durf ik zoo niet zeggen, mynheer. En waerom kuntgy tal zoo niet zeggen, madam Het is watonfalsoenelyk. He wat, gy zult en gy moet lat zeggen, madam. Als ik dan volstrekt moetde lord Aad eene zware diarrAee. Zwaere diarr/tec Kurieus En wat Aeeft lie lord gedaen met die diarr/iee Wat Ay er mede gedaen Aceft Ja, wat te lord Aeeft gedaen Wel.... Hy is een paer maelen naer zekere plaets geweést Kurieus waer is lie plaets ik wil terstond zien tie plaets. HoemynAeergy... Breng my naer tie 'plaets, madam Als ge 'l volstrekt verkiest. lly word naer de merkweér- dige plaets gebragt en gééft zyn Aert in een AerAaeld kurieus! kurieus lucAt. Eyndelyk vraêgl Ay met den meesten ernst Hoe véél tic bril, madam De slimme weêrdin véynst zicA eerst geAeel ongenegen, om dit koslelyk stuk te verkoopen docA geeft ten laetsteii toe en vordert dry duyzend francs. Opgetogen over zynen koop, telt den Dril de som in bank- noólen, laet den bril insgelyks in zyne kales brengen en trekt Auyswacrls met zyne veroverde scAalten, die tegenwoordig zyn landAuys in Oud-Engelaud versieren. FRANSCIIE REPUBLIEK. Pm-s, 25 december. Men hééft, zegt de Salut Public, eenen nieuwen tak van industrie ontdekt, die egter nader onderzoek verdient, of die niet schadelyk is voorde gezondheyd. Het middel is naemelyk gevonden om aen eene bereyde zelf- standigheyd 't koleuren zelfs den smaek van gebranden kalle te geéven. Maer dit was niet genoegmen moest hacr, om den verkoop te verzekeren, aen de kafféboomen gelyk maeken. Dit doet men door middel van eene machine,'die deéze zagt ge- maeklc stof in even zoo v^éle zwarte en bruyne kafleboonen verandert. De boonen worden, terwyl zy droogen, bard, en bedriegen zelfs het oog van den kenner. Den beer Emile Mellinel, den zóón van den ouden gene rael Mellinel, die, naer men weel, vóór de gebeurtenissen vau 1848 veroordeeld wierd, doch laeter genade kréég, is thans brigadegenerael in het fransclie leger genoemd. Dien militair was reeds eenigen tyd kolonel van liet 1' vremd legioen in Vrankryk. Eenen dagbladschryvcr van Parys bezit een zeer zonder ling schrift van Louis Napoleon, welk deézen hem toegezonden beeft lydens zyne gevangenis te Ham. In dit werkbehandelde den tegenwoórdigen president der republiek de kwestie of er geen middel zou zyn, om in bet midden van de zee geineu- bleérde hotels tesligten, waer dereyzigers eenige dagen zouden kunnen verblyven. Men verzekert dat broeder Philips, algemeenen oversten der christeiyke schooien, welken by dekreet van 10 december in hel eerelegioen benoemd is, aen den voorzitter der republiek komt te schryven, dat hy deéze belooning, als niet overeen stemmende met den aerd van zyn godsdienstig gestigl, niel kan aenveêrden. Voormalig liadden'broeder Philips en den bisschop van Cbartres hel eerekruys geweygerd, dat M. Guizot hun aenboód. Dc laetslc lydingcn uyl California geéven eenige berigten over bet delven van goud, geduerende het laetste saisoen. In een diër dislrikten hééft men opgehaeld vóór 5,0110,000 dollars stofgoud; in een ander te Yuba, waer 50,000 werkers zyn, beliep zulks 14,400,000 dollars-dus in hel geheel voor 10() millioen francsdat is 2560 fr. per werker; doch de meeste mynwerkers verlaetcn, na zes maenden arbeydens, hel land, omdat het goud zoo moeyelyk byeen te zamelen is. TYDUYGEiV UYT ITALIÉN. Roomen, 12 december. Het gouvernement beeft besloótcn alle middelen werkstellig te maeken, om de moordenaers uyt te roeyën, welke le Romaniën verblyven. Reeds zyn er mael- regelen genomen om aldaer een detachement sterke karabi- niers héén te zenden. Het schynt dal de linietroepen met geenegenoegzaeme kragtdaedigheyd tewerk zyngegaen, in het vervolgen deézer ellendelingen, welke zich nu eens in kleyne groepjes, en dan weer in groot getal verloonen. Wat toegebragl heéfl om de karabiniers dóór de linietroepen le vervangen, 'is voórnaemelyk den moed, die deézen in bet bevegten der boos doeners, by menige omstandigheden, hebben aen den dag ge legd. Het bevel van dit korps zal aen den kapiteyn Atlaï worden toevertrouwd. De kommissie van genade vervolgt met veéle werkzaemheyd haere werkingen. De zaeken worden regtstreéks met den H. Vader afgehandeld, aen wien de kommissie haere gevoelens mededeelt, zonder de tusschenkomst van den Staetsraed. Z. Al. onderzoekt dc verslagen, en oórdeeld volgens de titelen der petitionnarissen en de inspraek van zyn gemoed, dat altoos naer de vergiffenis helt. Roomen, 13 december. Volgens het Giornale di Horna meld, beginnen er wéér talryke reyzigers in de eeuwige stad aen te konten.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3