zich zelve geduerig dóór hunne werken. M. Frère doet in de kamer verstaeu dat het geene armzalige geldkwestie is die hem den ooi logsbudget doet besnoeyën, maer wel om zich daerdoór van den onderstand zyner tegenslraévers te onlmaeken zoodat dien minister geene spaerzaemheyd op 't leger zou willen en zelfs een groot en ryk betaeld leger zou begeèren, onder voórwaeide dal dit leger uvlsluylclyk zync party, zyne kliek, zynen kal koenen troep, zyne ministerportefeuille, zyne franc- mat;ouslogie en de belangen «Ier voórnaemsle macpniscbc liberalen zou verdedigenProficiat, 't leger zal zeer gereed zyn, M. Frère. Wat geuerael Rogier aengact, men vraegt welken Rogier men moet eerbiedigen of wel dien van 185(3, of wel dien van 1817, of wel dien van 1850, of wel dien van 1851 In 1850 was by patriot ten minsten in schyn of wel voor die welriekende mtinioüein 1817 was by den man van zuyveren liberalen bloede, den redder der Vlaenderen die nog te redden zyn in 1850 was by voor eenen dikken oórlogsbudget omdat er zynen landgcuoól, den fransebman Chazal, vóór was en dat schippers en voórliens mal kandoren overzeilen in 1851 is by nog voer eenen vetten oórlogsbudget, maer by word uyt bet doclrinariseb Triumviraet gejaegd, en dan verklaert Rogier zich seilens vóór de vermindering van dien vellen budget, valt op zyne twee kniën, vouwt zyne vcrknoglc handen te samen heft zyne moedige armen op en smeekt om vergiffenisZyne vrienden Devaiiv en Lebeau hekelen hem lustig en verwylen hem dat hy den schoonsten paillasse is dien zy oyt gezien hebben.... Maer M. Rogier lachte daermée.hy zegde lol zich zeiven 'A' heb toch myne portefeuille behoudenEn voor zulke maimen wilt t Verbond eerbied inboezemen maer zie hier een kleyn anek- doólje dat nog al aerdig is. Op eene gemeente in 1851 droeg den borgemeester nog eene geèle.kazak, of, in plat vlaemsch, was hollamlsch gezind den kummissaris of eersten schepen was patriot. Ie samen in eene herberg gezeten, komt daer eenen zatlerik in die roeptVivat Doller...." Seffens was den borgemeester in 't harnas en beval aen den kommissaris dien kwant acn te houden; maer den kon> inissaiis zegde lot den borgemeester: bah bah gy moet dit zoo niet op neémen, 't is dien man niet die Vivat Potter! roept, l is 'l hier dat roepjNu zouden wy willen vraegen of het hier de kwestie niet' is zeggen dat hel 't Verbond niet is dat roept vivat Rogier vivat Frère maer of 't dien zuygcr niet is dien dit prulblad in de staetskas hééft, die roept: vivat Rogier etc. DE INDÉPENDANCE OF GAZETTE VAN T MINISTERIE. Zie hiér nog eenen trek die bewyst hoe zeer men moet mistrouwen van T blad van M. Rogier, de Indépendanceal de de dagbladen hebben erover gesproken. Er is naemelyk kwestie van eene vaische én lastervolle briefwisseling die dóór de Indépendance afgekondigd is a Den President der fransche republiek moest aengehouden en veroordeeld worden den beschuldigingsakt zou, eenigen tvd vóór de herneéming der vergadering, dóór den president Dupin geleekend zyn geweest, welken geduerende eenige dagen T aeuhoudiugsbevèl op zich zou gedraegen en 't zelve aeu verscheyde notabele persoonen geloond hebben En om dit lasterend verhael te voltrekken, zou generael Chan ce garnier volle magt gehad hebben om d'hand acn die uyt- voering te lecneu. Men zegde te Parys dal het stuk, waerin die lasterende omstandigheden zich bevonden, ter opneéming aen een parysch blad waren aengeboden, welk blad zonder aerzeleu geweygerd hoéft zich met" dergelyke commissie te belasten, en dal men zich, na die wcygering, lol de Indépendance Beige heeft gewend die acn de lasterende" opgaef placts verleend hééftOok is het de Indépendance't blad van eenige onzer ministers, 'tgeén de vaische lydingen der bonapartistenklubs afgeeft, waeruyt men zal afmèéien welke scboone rol den minislerieélen tolk hier spééltHel moet schynen dal die bccren begeèren dat het Ron^partismus in Vrankryk zegeviere Maer dien die deéze zegeviering wilt, wilt ook de inslokking van Relgiëii aoór Vrankryk ;"'t is maer te wel gekend dat zulks 't mikpunt der RonaparUsten is eu dat dien aenslag zelfs byzonderlyk deel maekt van hunne politieke inzigtenEn toch, 'ziet men niet klaerlyk dat die bladen dóór Franschmans opgesteld, ons groot kwaed doen en groolelyks te Treezen zyn?? Het zou ons niet verwonderen indien wy dagelyks zulkdanige gehuerde fransche smaedschriftcn zagen verbranden. Van den anderen kant, dient er opgemerkt te worden hoe gevaerlyk hel vóór Relgiön is, om zyne nationale onafhanglvkheyd te bewaeren, zich te zien hestuerd worden door eenen vremdeling, eenen Fransebman dien niemand kent, wien men niet weél van waer hy komt of waer hy T huvs hoortDal men cr ernsliglyk aen dênke opdat men eens* niet gedwongen zy het is U: laei uyt ie roepen. PILLEK ENS. Den Journal de Licgetolk van M. Frère, eysehl strenge maelregels legen generael Chazal, zynen ouden vriend, omdat dit blad" noodig óórdeelt, in T belang der zede- Ivkhoyd en der gelykheyd vóór de wet, te proteslcéren legen de feyten waerdoór de kamer is ontsteld geweést. Men moet «fr invoegen, zegt een ander blad van Luyk, uylgenotnen als (lil belang niet schadelyk is aen myne vrienden Ook zou dilgrotulsieisel klaerder zyn in den mond van M. Frère, niemand zou zich daerover misgrypen, want men weél dal de vriendschap tussehe.u Chazal en Frère zoo nauw niet nicer is dan te voórou. Rogier en Chazal zyn ook zulke goede vriendekens niet moer, 'i is i'aerom dal den eersten, oyer eenige dagen, van zvn gezag hééft gebruyk gemackt, melChazal van zyn militaire- góuverih urs( hap der hoofdstad af le stellen en hein tol divisie- kommandaiil van henegauw te benoemenMaer Chazal heeft gezegd neen, 'kïieb geen goesle van le ploeyëu, 'k vaeg mvue broek aen uwe arrelés wall eenen geuerael geboor- za meu aeu eenen ouden schóól meester dit kan niet zyn Dtjn magister was gepakt en beeft ingetrokken 'tgeén hy be sloeten hadDit fraev spelleken is gespeéld dóór twee franschmans, die beyde met om le besten appetyl aen den siaelsrestelier van Belgiën eéleru... Al wederom een progrès of nieuwe liberale uytvinding l In de maconische logie te Brussel is eene machiene uytgevon- den die de kragt hééft van 50 ezels. Het machientje dient om wetten le maekeft en te stemmen, 't kan Ja en Neen zeggeu. Den minister kan het, volgens beliefte, doen speéleu. Naer men zegt, zal 't machientje voórlaen T werk doen van 50 libe rale representanten. Bravo dit noemt men niet reden ge^- spaerzaeinheyd uylvinden vóór 't land. Dikten en zyne kon- fralers zullen voórlaen mogen '1 huys blyven. Dat de libera- listen nog zoo eenige uyivindingen doen, en wy zullen hun een monument opregten. .-. Wy zullen welhaest zien of alle Belgen gelyk zyn vóór de wet. De ruslstoorders en vryheydschenders moeten gestraft worden. De vegters worden met reden by de kraeg gepakt en in 'i kot gesjteéken. Wy zullen eens opletten of de justicie geene twee maeten en gewiglen heeft, of eenen baron en gevveézen minister met den sabel en 't bloed der Delgen straf feloos zal mogen de vryheyd uyt ónze grondwet willen schrab ben. Wel is waer, den franschen baron is in disponibiliteyt gesteld, dit is le zeggen dal hy vóór niets te doen te hebben of om leégganger le loopen, nog zal blyven in de twintig duy- zend franken jaerlyks opslryken De Belgen zyn daèrmée niet le vreden, hy moet vóór 'tgeregt verschynen, en, Baron op of Baron ncér, hy moet geóórdeeld worden. .-. Schóól meester Rogier die, sedert eenigen tyd, al grooie moeyle had om zyn ministerie van't inwendige op le passen, wilt nu nog minister van oorlog speélen. Maer men zegt te Brussel dat die dobbele laek welke nu, meer als ooyt, boven zvne kraglen is, deu man in zulkdanige hoofdbreéking gesteld hééft, dat '1 besluer dier twee departementen er van heel gebouleverseérd is, en eenen mengelmangel van besluyten, circulairen, adviesen gaet uylmaeken, die niet slegt op eenen vlaemschen hutsepot zal trekken. Aldus vertelt men dat eenen schepenen van eene brabandsche gemeente over eenige dagen de plaets van zynen afgestorven borgemeester kwam vraegen. Gy zult ze bekomen, antwoordde den minister, en aenstonds gae ik uwe benoeming voorstellen. Maer in den zelfden oogen- blik kwam er eenen luylenant der kurassiers binnen deplaels van kapileyn en dobbele fourragiën vraegende. Eene uer daer na, wierden er aen de handteekening des konings twee besluyten gedraegen, luydende als volgt Den genoemden Sschepen der commune Tis lot de plaets van kapileyn in 'teerste regiment kurassiers benoemd. Den luylenant R.Ü... is burgemeester benoemd van de com mune THy zal dobbel fourragiën trekken, .-. Als bet zoo gaet, zoude het ons niet verwonderen dal den luytenant-kolonel onzer burgerwagt, deézer dagen, aide-de camp van den minister van oorlog benoemd ware. Deézen laelsten, zoo men ziel, hééft wyze mannen noodig VRIEND DENDER-BODE, liet 'slach van verweering waermeé 't Verhond van Aelst ons sedert eenigen tyd vergast heeft, is waerlyk curieus 't zyn altyd woedende bestormingen tegen uwen eenvoudigen persoon, eu dit in uytdrukkingen die alleen in den radyzegang op de verkensmerkt en de kat gehoord worden. Die soort van verdediging overal afkeer verwekkende, hebben de alliancckoppen goed gevonden op eene andere manier te proberen, namelyk niet de eerw. paters Jesuiieu te somnieren u uyt de kerk le schoppen, onder slraf van yssclyke schandaelen en misschien groote ongelukken door zeker werk te zien gebeuren Jaminertoonen van alle kalibers heffen die slimme schryvers aen om te beklagen dat de eerw: palers geene de minste rekening hebben gehouden van hunne zoo christelyke en liefdevolle waerschouwingenAls gy die zaken laest, dan dagt gy zeker, vriend Dendrr-budc, dat Tarluffe zich gereed maekte om de zedelykheyd to prediken. In feytc van zedelykheyd moeten die aelstersche Tartuffen zich zeker zeer verre gevoorderd oordeelen, wyl zy er lessen aen de Jesuilcn willen in geven, die volgens roy, daeriu niet voor onwetende passeren! Jammer is 't dat de Verbondspatroonen, die zoo wel over zeden en godsdienst spréken, er niet wal meer kas van maeken met ze wat beter te onderhouden en nateleven maer zy kennen te wel 't spreekwoord JLnysteit naer myne moorden maer doet niet naer myne merken. Den fonclionnaris die naer 't collegie geen nieuwjaer heeft willen gaen wecrwenschen, zou zich dienen te laten noemen als hy zoo agtbaer en tieffelyk is gelyk't Verhond zegt, want de treffelykheyd wint hy 't publiek als zy gekend is, terwyl den misplaetsten hoogmoed alleen belang vind met zich in 't donker te verschuilen. Eenen treÖelyken burger weygert de paters le groeten, zegt 't Ver- bond! Vriend Dcnder-bode, wie is dien treffelyken burger Waerschy- nelyk eenen persoon die in uw bladeene te getrouwe afsehetsing ontmoet van de willekeurige en partydige akten zyner vrienden, van hunne dwaze prctenliën alles te willen overbeerschen, van hun gegrabbel naer alle veile p'aelsen etc. etc. Indien gy van deze en nog andere schaude- Ivke zaken wilde zwygen, zy zouden u al die beledigende beestigheden naer 't hoofd niet werpen. Hunne magteloosheyd om de hun aengetcgen feyten te wederleggen, maekt hun zoo boos dat hunne reeds geschokte hersens teenemael overwateid slaen en dat hun slegts de belediging als vei weermiddel overblyft... Jlaer ongelukkfglyk voor hun, 't publiek weet te wel dat al dié onbetaemelykheden hun eygen zyn gelyk 't vergift aen 't serpent...... Van de godvrugtige vrouwen waervan 't Verbond spreekt, wil ik niet handelen, want godviugtige zouden beschaemd zyn met de Veibondspatroonen in gezelschap le zyn. Dat er tegen de Jesuiten algemeen gebast en getierd word 't uwer oorzaek, Vriend Dender-hodcdit moet gy aenveerden, want 't Verbond zegt het als een geloofsartikel er byvoegeude dat de Allianceheeren dit alles voorzegd haddenParbleu 't is niet moeyelyk eene brandramp le voorzeggen wanneer men voornemens is die zelf te veroorzaeken, gelyk het niet moeyelyk is zynen eygen hact le voorzeggen, want die liooge ambienaeren, die weerdige persoonen, zyn de Alliancebazen zelve ik beroep hun een treffelyk man te noemen, die voor de eerw. paters niet de meeste agting heeft. Ten slotte, Vriend Den der-bode. al dit geschreeuw, bedreygingen en vuvge beledigingen tegen u en de eerw. PP. zyne maer ydele woorden door de magteloosheyd alleen ingegeven, en, zyn die mannen beieyd of genegen eens die bedreygii gen. gewcldenaryen etc. uyt te voeren, vvy zullen eens zien wat er zal gebeuren zyn de gemaetigde inwoonors onzer stad tot nu toe verduldig geb'evcn, dien tvd zou in eenniael konnen eyndigen Zyn de onvcrdrageïyke kopstukken tegen u, opsteller van den Dender-hodczoo woedend en verbitterd, gy moogt zeker zyn dat het is omdat hunne logiek weygert de" waerheden die gy met volle handen in 't publiek verspreyd, te wederleggen langs dien kant niets vei mogende, nemen zy de party u inde eerw. PP. door bedrevgingen van geweld, schandalen en ongelukken te verschrikken... Maer daerop moogt gy gerust zyn. K. V Of wel 't Verbond van Aelsl schryfl vóór de kostgangers van Gheél, of wel 't krygt van daer zyne ingeévingen, want 't is niet anders mogelyk de lievige woede uyt leggen waermede 't bladje in zyn laelste Nr al wederom tegen den eenvoudigen Dcnder-bode is uyigevallen, en dit vóór eene reden die slegts by eene zieke inbeéiding kan bestaen of vóór zieke hersens geschreéven wordenNVaervan is er nu kwestie, zal iemand vraegen, en wy zullen antwoorden dat 't Verbond in zynen droom gezien heêft dat er medewerkers in geestelyk gewaed en openbaere ambtenaers des nagls slillekens langs de huyzen heéü sluypen en in ons bureel (waerschynelyk langs 't slolgat) binnendringenDaer 't Verbond zoo maer heel serieus dergelyke dwaesheden afgeéft, zullen wy aen dit bladje zeggen dat hel zich vergist heeft, want by ons koinen priesters en alle Irelfelvke persoonen by klaeren dage en ongegeneérd binnen maer er is een huys in de Molenstraet waer men by tyd zulke komediën waerneémtdoch die persoonen volgen alsdan de waterkiekens die 't hoofd onder '1 water sleéken, denkende dat dan ook hun agtersle gedekt iszy nypen eene oog toe en peyzen als ik niet zie zal ik ook niet geziën worden..... V Den gepruykten pacha vatvdit zelfde huys had sedert lang eenen hoog geplaetstcn priester Verscheyde mael tot een vriendelyk visiet aenzogt, 't welk den priester beloofd had te doen. Nu geleden eenige maenden, gemelden geeslelyken te Aelst zynde, ging zyne belofte volbrengen, en zoo haest hy pacha zag, was zyn komplimeniIk wil aen myne belofte volkomen* maer ik zou dienen beschaemd le zyn van in uw huys te komen Schoon komplimenl vóór "eenen ouden priestervleyër V Daer onzen konfratcr altyd van bedekte medewerkers, opsloókers, inblaezers en mannen van den Dender-bode rammelt, valt er niet anders te doen dan aen 't voórnaem opstel haspelken van 't Verbond eenen voorstel te doen, naeme lyk dat Smerdis, Jouet, Polka, Dikten, 't Noólenkraekerken etc. etc. zich eenige agtereenvolgende wecken vereenigen in eene publieke plaets, al ware het onder eene barak in 't midden van de merkt en dat zy daer hun Verbond gereed maeken wy, van onzen kant, zullen, in al onze eenvoudigheyd, daer ook komen, met pennen, papier, inkt en eenige gazetleu eu daer zullen wy onzen Dender-bode schryven. N. B. Er mag maer begonst worden des woensdags of donderdags ten negen ueren tol 's middags, en van een lot zes ueren namiddag en daermeé moeten alle hoofdartikels, pillekens, suyker- klonljes, pakskens etc- gereed zyn. Wy zullen elkanders blad leézen eer bet gedrukt wordDeézen voorstel zal welligt wat verwaend voorkomen, maer er is met de rammelpotlen van 't Verbond niets anders te doeiiEgler ware het 't onnoozel te loochenen dat wy inlichtingen krygen, onze informeérkazak moeten gebruyken, korrespondenten en spiën hebben, lot in de kamer en zelfs tot in 't ministerie toe, maer uyt dit alles volgt niet dat er des nayts by ons medewerkers, etc. moeten inkruypen etc. 'T Verbond vraegt op eenen jammerenden toon wanneer men eens een handleeken onder de artikels van den Dender- bode zal treffen, wyl de liberalen de gewoonte hebben hunne artikels le teekenen en altyd in 't openbaerte werken Dit laet- ste hebben wy noyt gezien of gehoord, integendeel wy vraegen welken liberalen vos, er by de laelste gemeente-kiezingen, des nagls, ten dry ueren, is belraept geweést bezig met schand- schriften op de openbaere niuereu le plakken Koufrater, antwoord daer eens op. V Den onbeschoften Smerdiaenschen rekeningmaeker van eens anders huyshouden die geduerig in 't Verbond zyne gal legen den eerw. Aelmoessenier van 't hospilael uytbraekt, wéét niet wat hy léést, wyl hy beweert dat wy gezegd hebben dat den dienst van T hospilael nu vóór niet gedaen word en dat het dus een nutteloos ambt is waervoór den eerw. Ael moessenier zyne jaerwedde trekt zonder iels vóór te doen.... Wy herhaelen u nog eens onze vraeg en zeggen lastigen nydigaerd Word den dienst nu min gedaen Ileéft,er de Commissieeenen cent meer vóór te betaelen Benydgy zelfs den voórtreffelyken handel en broederlyke liefde die onze eèrw. onderpastors jegens hunnen medegeestelyken bewyzen Hierdoor, gelyk men ziel, willen wy aen den eerw. Aelmoesse nier noch aen de eerw. onderpastors de vryheyd beneémen eene vergelding te geéven of te ontvangen; maer den kwant van 't Verbond wilt dit niet verstaen om dat wy daer eenen secretaris hebben tusschen gebragi die fonds opgeslreéken hééft terwyl eenen anderen met de penningen der arme be taeld wierd om des secretaris werk te doen. Dat verder de plaets van Almoessenenier met de armpenningen vergolden word, gelyk den kwant zegt, is eene schandige valschheyd, wyl het met de penningen is der daertoe gefondeérde goederen en waerloe de hospiciën in geweéten en volgens regtvéèrdig- heyd verpligt zynMaer spreekt aen zekere gasten van ge weéten en regtveêrdigheyd. V Blyft den kwant van 't Verbond losloopen, wy yèrwagten welhaest dat hy, die de fonctie van Aelmoessenier wilt afschaf fen omdat deézen geeslelyken, vóór den oogenblik, wegens ziekte, den dienst niet kan verrigten, welhaest de hand aen onze dekeny zal willen slaen en ze afschaffen, omdat onzen agtbaeren herder soms dóór weekelykheyd en hoogen ouderdom zyne fonctie niet kan doen, en dat des niettemin den dienst gedaen wordWy zouden nieuwsgierig zyn te zien hoe veel hy als gift zou toeleggen aen ons eerweêrdig geestelyk hoofd, als hy zou rekenen hoeveél den heer deken van den staet geniet ten titel van gesupprimeérden pater, ten titel van pastoren deken, hoe véél hy geniet van de diensten, kerkregt etcWy zouden dit eens willen zien, zeggen wy, maer dit is vnigtelocs af le wagten, daerin zal den kwant zynen neus niet sleéken en daertoe hééft hy eene welberekende geldzugt vóór oorzaek. Als de geneésheeren van den armen gelast zyn met al dé arme zieken der stad te verzorgen, waerom worden er dan vóór den dienst van 't hospilael nog 1500 fr. betaeld die plaets kan dan ook afgeschaft worden als er die van Aelmoessenier niet noodig is en als de eerw. onderpastors verpligt zyn T hospilael gratis te bedienen.... Maer, kom, kom, daer zoo véél praet niet van gemaekt, dal elkeen zyne eygene rekening maeke, en dan zullen de foppers en nypers van professie weldra geoor deeld zvn.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2