baes Rogier dagclyks op alle loonen zingt, T zal voorzeker niet zyn met eene belasting die reeds zoo zwaer is, te verdob belen "welke verdobbeling zal oorzaek zyn dat veéle sloókeryën, voórnaemelyk deéze die digi by de hoilandsche grenzen gele gen zvn, zullen stil vallen, want de zoo vrcesselyk verhoogde reglen zullen aenprikkelen om den hollandschen genever te doen insmokkelen. 'T is dus ecnen dienst welken M. Frcre acn zyne oude vrienden gaet bewyzen, maer oenen dienst die duer zal belaeld worden dóór den Belgischen landbouw welken in de graensloókeryën de beste elementen vind om zyn vee te vetten en zyne akkers te mesten. Maer den taxc zal niet te hoog zyn, zegt M. Frère, en wilt gy er u van overtuygen,' lees den uytleg aen het ontwerp gevoegd. De belasting van 1 fr. 50 c. moet vóór de insmokkeling van vremde sterke dranken niet doen vreezen, zegt M. Frère, omdat sedert de invoering der wet van 6 april 1845 op den smokkel handel, den onwettigen invoer jaerlyks vermindert.... Maer wal is de oorzaek dat er maer weynig hollandschen genever. inge voerd word? Het is voorzeker de douaenwet van 1845 niet noch de waekzaemheyd der douanen, want men weet dal er tegen de insmokkeling van sterke dranken geenen douaen- middel is die aen deéze beletsel kan stellen. Het voórnaernste beletsel is, dat er vóór de invoerders geen prolyl ismet de tegenwoordige accynswet, hadden de Hollanders geen hoegc- nacind belang hunnen genever in Belgiën in te voeren maer ais de belasting 50 ten honderd zal zyn, wie zal er zeggen dat er de Hollanders geen voordeel zullen in vinden en dat er geenen invoer zal plaels hebben Te meer nog als M. Frère zegt dat den hectoliter genever die 50 fr. verkogt word en 17 fr. 42 c. reglen belaeld, er met zyne nieuwe wet 26 fr. 15 c. zal moeten betaelen, 't is ie zeggen dal er eene winst van 8 fr. 71 c. op eene weerde van 50 fr. zal zyn* dit is omtrent 18 ten honderd.... Als eenen vremden stoóker of koopman in sterke dranken zulke winst kan doen, zal hy niet alles inspannen om zyne dranken te plaetsen en zal hy het niet waegen om dit dóór fraude te doen M. Frère alleen zal het tegenslrydige bewee- ren..!. Ondertusschen kan hy er van poogen op te vyzen al wat by wilt, het zal niet min waer zyn dat de verhooging van aecynsregten ruineérend zal zyn vóór de sloókeryën en vóór den landbouw. V ra egt aen den geldininister of die buytenge- woon zwaere verhooging zoo noodzaekelyk is, of zy dóór T ge brek gewettigd en biilyk word, en hy zal u niet konnen antwoor den ten zy dat hel is om de eene te verryken en de andere te verarmen. HOLLANDSCHE FISCALITEYT YAN DÉN KWEL EN GELDMINISTER. Met de nieuwe belastingen op bet hier, den tabak en de erfe nissen trekt de nieuwe wet op de sloókeryën tegen de heer- schende denkbeelden der eeuw te velde, dit is te zeggen dat zy vooral den werkman, den burger, den landbouwer treft. En, hoe dikwils is M. Frère niet als eenen gendarm legen dit denkbeeld opgetrokken Maer heden valt zyn masker af, heden ziet men in dien gewaenden verdediger der volksklas niets anders dan den kwellenden Fiscus verkleed in Tarluf en drae- gende een vaendel waerop geschreéven staelLiberalismus van persoonelyk en plaelsclyk zelfbelang!! Voorde alleyding der Maes en den yzeren van Luxemburg moet den byzonderslen «teun van den landbouw gekrenkt worden.... Maer, zegt M. Frère, den landbouw is teenemael beschut dóór 't nieuw ontwerpen waeroni Omdat de buytensloókeryën met een hooger regt de vermindering van 15 ten honderd behouden die de tegenwoordige welgeéving loestaetMen zal dus van dien kant niet konnen klaegen, voegt er M. Frère by.... Is dit niet eene bittere beschimping? Wel ofschoon de 15 ten .honderd vermindering vóór de kleyne sloókeryën behouden blyven, is het niet altyd waer dat de regten vóór haer ook met circa 50 ten honderd verhoogd worden Ja dit is en blyft waer doch, dit heel de nieuwe politiek den landbouw beschermen Maer de belasting is nog het ergste van 't ontwerp niet't is den terugkeer van het haelelyk Hollandse!) stelsel van kwel lingen, van iiscaliteyten, van geduerige génevrees aglerdogt etc. die Willem had uytgevonden en toegepast om de belgiscïte sloókeryën te vernietigen...... De ziel der wet van 26 augusty 1822 gaet wederom herleéven dóór den 2 paragraef van 't art. 1 van 't ontwerp Frère. Men zal niet meer vóór dagen van 24 neren .verklaeren, maer men zal moeten verklaeren voor elke vernieuwing van bcslag-kuijp opdat den liscus het geëvenredigd supplemenl-regt zou konnen ontvangen, te schatten op den inhou/1 die als meer gebruykt is geweest voorde wecking of maceratie en gisting der stolfenen opdat er aen de waek zaemheyd der lolgarden niets zou ontsnappen, zullen er boeken en registers met hoppen in de sloókeryën moeten bekladderd worden.... T is eene aengenaeme tyding voorde kleyne buyten- stoókers die men nógtans wilt begunstigen... Behalve't géén waertoe de stoókers tegenwoordig gehouden zyn, zullen zy'nog eenen register in hunne stoókplaets moeten hebben, waerop zv afzonderlvk voor elke kuyp de le weekstellingen moeien schryvcn na made zy gebeurenzy zullen gelykelyk een livret hebben waerop de garden den stael der werkingen zullen aenteekeneu.. 1' zal geene kleyne inoeyle zyn, de geduerige verlegenheyd zal ook niet zeer acngeuaem zyn. De stoókers zullen eenen schryver moeten hebben die niet zal mogen ophouden aen te teekenen en die bekwaem zy zulks nauwkeurig le doen want, volgens art. 4 van het nieuw ontwerp, zal alle vcrzuyrn van aenleekening op den vereyschten oogenblikalle nauwkeurige doorschrapte of veranderde inschrijvingalle verklaerde wecking die zou vervroegd of verlengd zyn, alle niet wel gedaene vergie ting etc. eene boel inloopcn van lienmacl de reglen.... Verder zal de minste fuut in de aenleekeningde minsle doörsc.hrappingde minsle inkt plekde kleynsle nalacligheyd elc. de zelfde slraf inloopcn.... Maer T geen nog kwellender zal zyn, en daerby onmogelyk is te volbrengen, is de schikking die verpligt nauw- keuriglyk het cynde der gisting le verklaeren.... Wie zal dit konnen doen? Honderd lot nu onbekende oorzaeken zullen dit onmogelyk maeken misschien zal den minister-stoóker daer op eene ies geéven die 't geheym van alles zal ontdekken Wy zullen op dit vreind ontwerp terHgkomen, rnaer wy verhoópen dat de kamers wyzer zullen zyn dan zoo een kwellend en willekeurig stelsel te aenveêrden. Ondertus schen racden wy de dag- en weékbladen aen al hunne redens in 't licht le brengen om dit noodlottig ontwerp in den grond le doen booren. Pïl I propos, heere Joannes Baptisla Steppe, i burgemeester van Nederhasselt, hoe veel kiezers zyn er van de lysi geschrapt die gy er onwettiglyk had op geplaelst? vyf of zes niet waer Wat dunkt u daervan, vent? En uwen zóón Carolus, dien gy zoo aerdig op de lyst gelóeffeld had en welken nu doórde permanente deputatie eene zoo welgeconditionneérde veeg over zynen kiesnaem gekreégen heeft, wal zegt of doet hy? Eylaes dien vremden kiezer zweel van de inoeyte die hy hééft om zynen dóór 't bcsluyt der per manente deputatie zoo zeer verlengden en zwellenden snuyler le draegen.... Blyft'dit zoo nog wal voortgacn, Carolus zal welhaesl, vóór walden snuyler betreft, met zynen vader konnen concoureéren.... De valkskamer hééft al wederom twee dagen agter d'haeg geloopen. Twee dagen zvn de leden niet in getal geweést om de zitting le openen of om te beraedslacgen.... Dit vacanticken kost aen 't land vier duyzcnd franken die men als letterlyk op slrael geworpen mag aenzien.... Maer wal gééft dit, den boer zal hel toch al betaelen.... Wanneer zal men eens een bcsluyt noemen waerby de al'weézige leden geen regt tot betaeling hebben. M.'Dumorlier hééft in de kamer eenen voorstel gedaen om de burgemeesters en schepenen dóór den gemeenleraed le doen neémeu... Wy komien dien voorstel niet goedkeuren; wy willen al of niet de grondwet uytgevoerd hebben; 't is te zeg gen de reglslreéksche kiezing der burgemeesters en schepenen dóór de BurgersAls wy, kiezers, bekwaem zvn om onzen gemeenleraed te kiezen, waerom zouden wy niet bekwaem zyn om onze burgemeesters en schepenen te kiezen En ten ande ren, 't is een regt, een grondw ettig regt dat wy vraegen 'tgeéu, ongelukkiglyk, straffeloos is geschonden geworden. .-. Den Thicltenaer, een liberalistenblad, dóór zekeren dis- triktkommissaris opgesteld, juycht een artikel der Gendsche Broedermin toe, waer in beweerd word dat den vryzinnigen, den \wyzen, den goedaerdigen, den goedertieren Pius IX eenen lyran is Had de goddelooze en volksverleydende Broedermin die vuyligheyd alleen uytgebraekt, wy zouden -er niet willen van spreéken, omdat de godsdiensthactende grondstellingen van dit Ledru-Rollin- en Mazzinisch blad genoeg gekeud zyn; maer dat den ThicUcnacr die dóór eenen hoogen ambtenaer van den stael word opgesteld, zulke rookelooze lasteringen en ver- smaeding naer T hoofd der 11. Kerk ook 'werpe, is iets wat on- verdraegelyk is en bewyst hoé slegt, hoe boos, de grondstel lingen der kopstukken zyn waerby de mindere hunne ingeévin- gen gaen pulten.... Inwooiiers van Thieit, Iel op dergelyk blad is eene pest in uwe stad, en soórtgelyke opstellers verdienen al uwe veragting. De Nieuwe Gazeïle van Thielt hééft dit uyt- braeksel van bóosheyd volgens .verdienste, geschandvlekt, maer zy mag met eens niet ophouden dergelyke beestigheden vaster en vaster aen den sehauilpael te heglen en er eenen vuerigen vinger hyvoegeu die er onophoudelyk naer toe wyst om de'in- wooners dit schandael le doen vervloeken. GEVOLGEN HER WET 01' 1)E SUCCESSIE-REGTEN. Düór dcCZC WCt zullen de kinderen aen den Stael I ten honderd moeten bc- taeleu, vóór bel erfdeel, boe kleyn het ook zy, dat zy van hunne ouders bekomen. Dóór deéze wel zullen de ambtenaeren van den Staet, op het oogenblik van het afsterven der ouders, de kassen en conimoden komen doórsnuysleren, de familiezaeken onderzoeken en kennis neémeu van de schulden die de kiuders ontvangen of betaelen moeten. Dóór deéze teel zal menig huysgezin, dat nu by iedereen voél aenzien geniet, zynen goeden naem en terzelfder tyde zyn krediet verliezen en geruïneerd worden. Dóór deéze wet zullen de weczcn den kleynen eygendom die zy gezamentlyk met hunne ouders door zueren arbeyd gewonnen hebben, gedeellelyk in de klauwen van den Staet moeten laeten. Door decze wel zal menig kind misschien het gedagt krygen van niet meer gezamenlyk met zyne ouders maer vóór zyn zeiven te werken. Door deéze wet zullen de bedrukte weezen de vyf-en-twintig millioen moeten uylzweeten die de ministers noodig hebben 0111 de vrienden van Frère, de VVaeien, te bevoórdeeligen dooi de alleyding der Maes. (Tourhoulsblad.) Sedert twee jaeren zyn er weynige weéken verloopen dat M. Cumout geen nieuws van den yzeren weg in omloop bragt; meer dan vyfentwintig mael, hééft hy dag en uer bepaeld, dat den minister den yzeren weg aen de kamer moest voórdraegen. Dan was het in het ministerie gedecideerd, dan was hel zeker dal den voorstel in de kamer zou aengenoinen worden, want 66 representanten hadden hun wóórd gepasseérd vóór den yzeren weg le stemmen etc. Of M. Cumont al die gelukkige tydingen uyt zynen duym zóóg, of men hem te "Brussel wat op de mauw speette, wéét ik niet, maer het was vóór M. Cumont eene noodzaekelykheyd geworden, weékelyks wat nieuws mede te brengen om van hem le doen spreéken. Eyndelyk had het M. Cumont bvkans gbraeden; gepasseerde wéék kwam hyéwederom van Brussel met groot nieuws, spoedig moest hy aen iedereen vertellen, dal onzen vieren weg voóV den vyfentwintigsten keer in het ministerie was doórgegaen, dat eenen courier met allen spoed naer Engeland vertrokken was, om den koning te doen teekenen en dat den Dynsdag den yzeren weg alleen van Brussel op Gend dóór Aelst zoude ge presenteerd worden, en dil bvzonderlyk om dal de ministers van onze representanten schrik hadden gekreégen Want ziel, zy hadden tegen de ministers opgespeéld en hun gedreygd van hunne demissie te geéven indien den yzeren weg niet daedelyk gepresenteerd wierd en Jan, wy hebben moeten Piocheéren voegde M. Cumont er by. Wat gebeurt er, in plaels van den Dynsdag onzen yzeren weg alleen le zien pre- senleéren, (eenige du pen waren naer Brussel vertrokken om die gezegdens te hooren bevestigen) den minister presenteert twee dagen laetcr al de groole werken in eenen bundel gebon- deu waer onder eyndelyk onzen yzeren weg, nieuws dat aen eenieder bekend was, le zullen geschieden van over verscheyde maenden.... En dan komt M. Cumont vertellen als of hy alleen den man was die het presenteéren van al die werken te weeg gebragt hadOch armen Wel M. Cumont hoe is het mogelyk van uw zoo belagchelyk te maeken, hoe is het mogelyk van zoo véél hoogmoed te be zitten, en uw zoo vroed voórlestellen, dat gy en uwe konfralers in staet zoud zyn den minister iels te zeggen dat hem pyne zoude doen, of onaengenaem zoude zyn, gy die tegen den eed waerl fzoo als gy zelfs verklaerd hebt,) nog niet volgens uwe overluyging hebt durven stemmen, om den minister te voldoen. Gy zyt ontrent vier jaeren in de kamer; Meester Rogier had het. engagement genomen onzen yzeren weg te presenteéren als hy aen het ministerie kwam, toen was hy verzekerd van de meer- derherheyd, en gy hebt de couragie niet gehad, hem in de kamer aen zyne beloften te herrinneren, of iets ten voórdeele van onzen yzeren weg te zeggen, en gy zoud ons nu willen wyt» maeken, dal bet ministerie als nu, uyt vrees van uwe demissie, al die groote werken aen de kamer hééft voórgedraegen Zoude M. Cumont den hoogmoed hebben, le willen doen ge- looven dat men aen hem verschuldigd is dat wy eenen yzeren weg bekomen? Ik geloof ja, want hy beeft zelfs zynen vriend beschuldigd, en inden gemeenleraedverklaerd datM. Bruneau vóór den yzeren weg niet gedaen had wat hy zoude hebben moeien doen, of zoude hebben konnen doen.... Al het lawyt wat M. Cumont sedert twee jaeren gemaekt hééft, valt nu in duygen, het ministerie presenteért als nu onzen yzeren weg met vyfentwintig andere werken, waermede hy 't land in groole schulden zal brengen, en dit enkelyk ons» le kunnen bekomen de afleyding der Maes en den yzeren van Luxembourg.... Bekomt minister Frère niet wat hy verlangt ea beloofd hééft te doen voor de Macs en den yzeren weg vaa Luxembourg, waer vóór hel land jaerlyks omtrent twee mill, en half zal moeten opbrengen, dan krygl niemand ietst zelfs de noodzaekelyksle werken, en de regtveérdigste vraegen wordea verworpen, en dit noemt men een Liberael Ministerie. De Aelstersche Kermis is zoo zagfjes mogelyk nf^eloopen. De jnet- merkt had nog al véél volk uytgelokt, maer is voor den verkoop niet te schitterend gewpést. De ringsteéking had op de Esplanade, en den ezelskours op de houtmerkt voél nieuwsgierigen vergaderd. De Societevt ringsteékers van Wetteren-Oordegem is met de schoonste pryzen weggegaen. Provincialen Raed. In de verscheydene zittingen zyn de vol gende hulpgelden toegeslaen Aen de gemeentens Lede voor kalsey- werken, 500 fr.; Smellede I860 fr. voor id.; Burst 6000 fr. voor 't herstellen der kerk;Maria-Lierde voor id. 1200 fr.; St. Antelinkx 300 fr. insgelyks voor herbouwing der kerk; de stad Geeraerdsber- gen ol'OO fr. voor de verplaetsing. van 't kerkhof. In eene der laetste zittingen van den provineieraed hééft Meester Evit Junior tegen den Dender-bode eenen uytval gedaen, waerover wv hem zondag toekomende zullen rekening houden. Deéze wéék is hier een droevig ongeluk gebeurd, liet aehtjaerig zoontje van den heer l!'r. Possemiers, huydevelter alhier, is, men wéét niet hoe, in de vaert gevallen en verdronken, De leerlingen van het kollegie der 11. Maegd, te Dendermonde, hebben dit jaer op eene stigtende wyze bet schoon feest der eerste Kommunie opgehelderd; het was hun ter kennis gebragt dat eene» medelyrlenswecrdigen vader van familie, den eenigen onderstand van zyn huysgezin, voor schuld in het gevang opgesloten was zy hebben ohder elkander eene inschvyving geopend en den zelfden dag door de byzondere medewerking van den aglbaeren heer prokureur des konings Blomme, de verlossing van den begunstigden gevangenen bewerkt. In den voorleden winter hebben zy dezelve weldaed beweczen aen eenen jongeling van Mocrzcke; zy hebben zyne schuld betaeld, hem voorzien van kleederen'en met eene milde aelmoes begiftigd, aen zyne oude moeder terug gezonden. Lof en zegen aen die jonge heeren welke zoo edelmoedig en menschlievend hunne speélgelden weéten te gebruyken. Maentlag hééft te Mechelen eene byeenkomst plaets gehad van de brouwers der verschillende sleden des lands, om aen- merkingen le beramen tegen de wyziging dóór den minister van financiën voorgesteld aen de wel van 1822. Den heer Allard-Pecquereou, representant, bekleedde den voórziiters- zetel. De andere leden van het bureel waren de heeren Snoek, van Brussel, Van der Linden, van" Lier, en Broers, lid van de bestendige deputatie van Antwerpen. Na eene discussie van omtrent eene uer, is er eene deputatie genoemd, gelast aen den minister de aenmerkingen te gaen brengen, welke de brouwers op zvn wetsontwerp maeken. De zitting eergisteren le Mechelen doórde gevolmagtigdei* der stoókers van hel ryk gehouden, hééft den volgenden uytslag opgeleverd Er is beslist dat alle de lokaliteyten afzonderlvk en volgens hunne wederzydsehe belangen zullen petitionneéren dat na dien de tegenkanting zal plaels grypen 1° Op de verzwaering, van bet regt, volslrektelyk bestieéden 2° Op het zondagwerk, verkiezing' gevraegd 5° Op de overdreévene strafbepaling aen de overtredingen betrekkelyk den register toegepastmen zal aen den minister eenige uylleggingen vraegen op de duyslere punten van zyn wetsontwerp op het overgielen op het wóórd verwacrloosd négligévan het art. 1 ;op de aengifien die van 15 tol 50 dagen draegen in plaels van 50 a 60 dóór de oude wet toegestaen, en men zal aen zyne aendagt de kwestie van den drawback beveélen. - De deputatie der brouwers die zich by den minister van finantien b'egeéven. hééft, ten eynde wyzigingen aen het voor gestelde wetsontwerp betrekkelyk het bier te bekomen, is langen tyd met M. Frère in gesprek gebleéven, maer al haere poogingen by den Luyker-wael zyn vrugleloos geweest. In een gevegt, dal in den nagt van 6 tot 7 deézer hééft plaets gehad te Meerbeke, by Ninove, hééft den genaemden Jacobus^ Hermans verscheydene messteéken gekreégen, van welkeer zeer gevaerlyke zyn. Eene groote ramp hééft zondag lest, om 1 ure namiddag de gemeente Appels, distrikt Dendermonde, getroffen. Een zesjaerig kind, inet vuer spoelende, hééft hetzelve onvoórzig- tiglyk gestoken aen eene schuer van den landbouwer Pieter Van der Jeugd de vlammen hebben welhaest die scluier ver slonden en verders zyn er nog zeven wooningen in brand ge- raekt. Veéle meubelen, zeven koeybeesten en twee verkens zyu in deéze ramp omgekomen. De wooningen waren dóór ver- schilligc kompagniën verzekerd vóór 20 duyzend franks. Men begroot de 6ehade op .28 duyatend franks.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2