te uypen, gelyk zy zelve zeggen als wy zoo veéi beledigd en belasterd hebben, waerom word die nyping niet bewerkt Wy zullende dommeaenhaeling van Exccplio obscuri libelli niet by- brengen gelyk 't Verbond van Aclsl't geen, vóór belediging of laster, reeds door de reglbank gevonnist! is, gedaen heél't. Van den anderen kant, is de vraeg of men wel vóór een agtbaer man kan aen/.icn dengeénen diezynen legenslreéver aenrand in eene plaets waer deézen laelsten zich niet kan noch mag verdedigen, gelyk M. Evil in den gemeente- en provincialen raed ten onzen opzigte gedaen hééft? Dal hy ons in eene openbaere plaets, waer wy regl van spreéken hebben, eens aenrande, dal by daer rnaer enkel eens zyncn bek opene, dit zal vergenoegen om hem in een mael te doen opslikken 't gcén hy in dry jaeren te kort gehad heél'tdit is te zeggen, om zyncn mond zoodanig tóe te metselen, dat er voórlaen hamer en breékyzer zouden noodig zyn om hem nog open te krygen..,. Maer wal is't, eenen hangen bond is maer stout op zynen nest, en eenen laffaerd als hy gecnen vyand te duglen hééft. Wy wagten om die zaek voort te behandelen, naer 't Verbond 't geen ons met eene kamming bedrcygd heeft????!!!??.... Over de naemlooze brieven zullen wy zaterdag klappen .-. Met a) zyne veroniweèrdiging, met al zyncn zoo gezegden invloed, met al zyn verstand heeft Meester Evit geene enkele duyt van den provincialen raed kounen krygen.... De leden deézer Vergadering hebben gezien wat aerdig maeksol M. Evit is on welk lafherlig gedrag er binnen zit; uyt dien hoofde hebben zy eenen blik van misagling op dien kwant geworpen en zyn lot, het dagorder overgegaen. Geheel de advokaetenkliek van Verbond van Aelsl tegeri den eenvoudigen Dcndcr-bodc al haere pylon verschoóten heb bende zonder hem te konnen treffen, zoekt en herzoekt, keert fii wend zich in alle rigtingen om toch iets te vinden waer- inode zy ons zou konnen belasten.... Eyndelyk na lang zoeken en herzoeken moeten de kliekmannen den moed opgeéven, hunne magteleoiheyd bekennen en, gelyk de redelooze dieren bun uytbraeksel weer inslikken om ons andermael toe te spou wen. Én inderdaed, wacrvan is er wederom kwestie? Van niets minder dan van eene overtollige pooging om te bewyzen dat wy vyanden zyn van de twee yzeren wegen, die Aelst aen de grootc lvn van den stacl moeten verbindenWy hebben vyfentwintig mael het tegenstrydige beweézeu en laslelyk <laergestcld dal het juyst de kopstukken zvn van d'Aclsterscïie Alliance die hieraeu pliglig zyn. Wy zouden wel eens aen M. Bruneau vraegen waerom hy zich, over eenigen tyd in 't zoeken liet en noch ryën noch snyën wilde als eene kompanie zyne medewerking vroeg vóór de spoórlyn der Dendervalleyen waerom hy, eenigen tyd nadien, zoo bereydwillig en geplocy* zaem was als zypapier voor die zelfde kompanie le doen al wal zy begeerdeWat schortteer, wal was de oorzaek der eerste weygering van mede te werken, en welke was voór- naemelyk de oorzaek dier schielyke verandering en neèrstig- heyd M. Benedictus, wy hebben daerover aerdig hooren klap pen, en gelyk gy gevoelt, deéze schielyke verandering kan ter uwer eer niet strekken, ten zy zy voor grond had uwe algè- tiecle onafhanglykheyd van forluyndie u zou loelaelen tegen uwe persodnelyke belangen te werken,... Men vind nog somtyds mannen die. dóór hunne algelïeele onafhanglykheyd van for luyn,de bekoring konnen overwinnen van zich de vingers te taelcn smeêren met muntolie en die d'algemeene belangen vol geer» vóór de persoonelyke stellen, of dit hier T geval geweest is, wéét en wy niet; nogtans wy zullen dit zeer eenvoudiglyk. onderstellen en dan bekennen dat wy kapoenen geweést zyn met u als eene uyt baclzugt verslaefdc ziel af te schetsen etc... Berigt aen de liefhebbers. Maer a propos van yzeren wegen en andere publieke werken, het komt ons buytengewoon zeldzaem voor dat onze dry representanten zoo veel in com missiën; in vergaderingen, in gazetten, in partikuliere en openbaere gesprekken gehan deld hebben van de kanalisatie of verbetering aen den Dender 10e te brengen, en dat er gcencn eenen den mond heeft open gedaen om, in den,voorstel van 25 millioenen fr. eenen enke len cent vóór die kanalisatie of verbetering te vraegen. Zou minister Frère vóór eenige opvolgende jaeren wel eene sub sidie van een paer honderd duyzcnd fr. durven weygeren vóór de verbetering des Donders, wanneer hy 25 millioenen, waer- van 20 vóór de provincie Luyk, voorstelt Wygelooven neen; maer den onderstand moet gevraegd worden en onze dry af- geveêrdigde zwygen, zy spreéken geen enkel wóórdZullen zv dit vraegen Wy wagtenMaer ondertussehen willen wy hun de pligten van hun mandaet in 'l geheugen brengen, vrugleloos misschien, doch zy zullen niet konnen zeggen dat zy er niet op gedagl hebben. T Verbond van Aelslom den policie-kommissaris deézer stadie verSchoonen over zyne zoo domme als ongepastle aen- randingen jegens de Congregatie, bepaell zich met dien man achibaer te noemen cn daerby den opsteller van den Den- der-bode le bedreygen dat hy, vóór T minste feyt, in d'handen van den poiilie-kommissaris zal vallen cn ongenadiglyk behan deld worden.... O overmaet van onkunde, vcrwaendheyd en vraekgierige gewcldenaery Wy zullen evenwel aen 't Verbond zeggen dat zyne bedreygende waerschouwing nutteloos is, sedert lang vveétcn wy dal er niets verzuymd word, dal al Onze stappen en akten bèwaekl en nagespeurd worden, en dat, moest er eenige materie zyn, wy voorzeker niet zouden ont snappen.... Doch 'l zy, lula conscienlia nihil timetdie wel doet hoeft niet te vi eezen; maer wat zou den kommissa ris aerdig kyken, moesten wy 't Verbond op dien vrackzugtigen grond vólgen cn onzen pylkoker tegen hem riglen.... Wy zullen zulks nogtans niet doen, ten ware wy dóór de uytersle noodzaekelyk- heyd gedwongen waren het spreekwoord te volgen naemelyk vim vi rcpcllcre licetliet geweld dóór geweld te keer te gaen... v Ter gelcgenheyd van deéze bedrevging, haelt '1 Verbond op ~t géén hier in 1857 jegens ellendige hybelleurders is gebeurd, n waervoór wy de eer gehad hebben in de policiewagt ge- steéken te zyn. Hel Verbond zegt dat, moest zulks nog gebeuren, wy er zoo gémakkelyk niet zouden van afkomen.... Welnu, in dien er nogmaels van die nooyt genoog geschandvlekte omge- kogtte bybe.heurders moesten verschynen die, in 't openbaer,v onzen Godsdienst zoo eerloos zouden aenrandden, en dóór de woest lasterende, smaedelyke en hoogst, zedelooze uytvallen de bevolking opmacken tegen 't gezag en weêrdigheyd onzer bisschoppen en andere priesters, wy zeggen het vóór al die het hooren wilt, wy zouden wederom hardnekkig de verdediging van Godsdienst en deszelfs bedienaers op ons neémen, als den polilie-kommissrris de schandalige tael diër beledigers en las- leraers niet zou beletten, gelyk het in, 1857 het geval is ge weést. Ja, wy zouden die verdediging op ons neémen, al stonden er tien kommissa rissen by en al wisten wy zeker hy de kraeg te zullen gevat wordenBurgers van Aelst, en omliggende gy zielwelke schurftige Ver dediging het Verbond, den tolk van '1 Aelslersch libcralismus op zich néémtóórdeelt dus over de weerde en treffelykheyd van dit blad cn over deszelfs aenbeveélingen en loftuylingen van zekere persoenen. Cactst hebben wy eene schandelykc geldverkwisling van 't ministerie gehekeld, verkwisting die gedaen is geweést vóór zekere Statistiek van de bevolking, nyverheyd en landbouw.... Uyt de gezegdens van M. Rogier is nu gebleéken dal die slatis- lick, welke overigens nutteloos en gansch Onnauwkeurig is, niet min gekost heél't dan ZES HOINDERD TWAELF DUYZEND FRANKEN!! Vóór die overgroote som, waermede men zoo vcél zou konr.en verrigten, bezit den slaet nu eenige groote boekwerken, waerin men vind hoe véél palalerballen er aen T kruyd hangen, hoe véél konyncn cr le Audenaerde verkogt, worden, hoe véél bundels strooy er noodig zyn om eene koey gemakkeivk te doen slaopen, hoe.véél zwynacrd er noodig is om ee.nige verkeüs te vetten, en meer andere onnoozelheden.... Maer 't hezondersle is er uvigelaelen, naemelyk hoe veel zwy- nen er met die overtollige som uyt der boerkens zakken ge klopt, gevet zyn.... O arm Belgiën waer gaetgy naer toe liet Verbond van Aelst maekt in zyn laetste Nr eenen groolcn ophef over den Ezel-cours die alhier, ter gelegcnheyd der kermisse, plaets hééft gehad, en zegt dat soórtgelyke ver- maekelykheden die geëne zyn welke het meest in den smaek van het vlacmsch volk vallen. Het is goed te zien dat het waelen zyn die het Verbond opstellen om onze inwoonders vóór den spot le houden, want niets is er belagchelyker en on- noozelder geweést dan deézen cours, het is in de'waelen dat diergelyke vermaekelykheden algemeen op de kermissen ver toond worden, vraegt het liever aen Mynheer Jourel, die zal het op zyn wóórd van eer verklaeren. Meent misschien den wael Jouret dat hy de Aelstenaers nog langer vóór Ezels zal blyven behandelen, ondersteund dóór nog eenige waelen vremdelingen en den grooten Ezel van Schacrbeke die zondag laetst aen het hoofd der Garde Civique le zien is geweést, alles hééft zynen tyd. Aelst, 16 July 1851. dk\der-bode, ik verzoek eene plaets voor de volgende regelen Onze kermis die dit jaer teer stillekens afgeloopen is, is zondag Iuetsl gesloten door eene Tevue der burgeiwagt, en wy moeten, met spyt, leggen, door eene dier lafhertige en kwaedwillige aenrandingen van wege den ('olonel Dommer, tegens eenen hoogen officier, geagt van geheel 'l legioen. Zie hier 't feyt I)e kolon marcheerde met voél order en ensemble tot op de keyzerlyke plaets, toen de zaeken van wending veranderden. Den Colonel gééft het kommandement halte, en ft legioen in slagorde willende stellen voor de parade, gehrikkelt een kommandement over.... Dit is aen M. den Colonel loegelaeten, die, overigens niet meer verstand van komman dement hééft dan van alle andere zaeken, maer die zich nogtans eenen man 't ecnemael geschikt agt en bekwacm om alle ambten te bedienen. Den misslag, zeg ik, kwam door den major van het 2de bataillon hersteld te worden, toen den Colonel hem toeschreeuwde S. N. D. D. S"est se foulre du monde, n'anticipez pas sur mon common demen tet executes ce. que je commande Dergolykc toesnauwing jegens eenen hoogen officier, in de uytoef- fening zyner fonctiën, hééft op de garden eenen pynlyken indruk gedaen; ook ontstonden er lievige tnurtnures in de rangs die het gedrag van den Colonel schandvlekten en gelyk aen den major gaven, welken door de stilzwygendheyd, aen deézen brutalen nenvol van den Colonel antwoordde, omdat de goedkeuring der garden hem genoegzaem zyne gekwetste eor herstelde cn zyne handelwvze toejuyehteMaer wat zon er niet al gebeurd zyn, indien den major door dergelyke sortie den aanvul van don Colonel beantwoord had Het zou waerlyk stigtend voor de garden geweést zynWanneer toch zal dien man begrypen dat vloeken en zweéren geene argumenten zyn Ileéft hy misschien gepeysd dat hy op de vaert tusschen zvne kooldraegers was Eertyds waren soortgclyke nytdrukkingen hem zeer gemeen om zyne bevelen door de vaertwerkers te doen uytvooren maer hier was zulks het geval niet hy had de eer de butger-nnücie te kommandeéren. Ziet daer den man dien de redactie van 't Verbond tot aen de sterren hééft verheft en wiens goedhvyd, minzaemhryd, zagtaerdigheyd en talenten fii dit blad zoo levendig afgeschetst zyn geweést....Hadden die hoeren eens aen de pilaereu der hoppewneg over zekere muylpéêren raed gevraegd, zy zouden zich wel gewagt hebben aldus de openbaere opinie uyt te dacgenMoer. dat zy het weéten, de garden zyn vermoeyd van die beheerssching, en wagten naer niets meer dan naer den oogenhlik der revisie der burgerwagt... Aldan zullen officieren en garden gelyk eenen man opstacn om tegen de herkiezing van zulken chef te prolesteérenDit zal verre zyn van eeresabels aen te bieden. Eenen Garde, vriend der regtvetirdigheyd LAETSTE TVDIN GEN. Eene poep vertegenwoordigers, waeronder men den heer Thiers opmerkte, hield zich gisteren by het veriaeten der verga dering bezig met het opneémen van het getal der stemmen, welke vóór of tegen de herziening der constitutie zouden kunnen zyn. Eenen der vertegenwoordigers zegde, dat derzelver getal legen de herziening waerschynlyk 500 zou bereyken. Indien dit zoo is antwoordde den heer Thiers, dan kan ik u verzekeren, dat er 501 zullen zyn. Aardenbcrg, 44 jtily. Gisteren ging een meysje, komende vat» de kermis te Seboondyk, eene herberg te öoslburg (Holland) binnen om aldaer dansen. Weldra overviel haei eene flauwtezy wierd dóór haeren broeder opgevangen, en was een lyk. Een plotselinge dood, misschien gevolg van over spanning, rukte haer uyt de kermisvreugde. Dc volgende hceren van ons arrondissement zyn dóór 't lot als Jurés voor het assisenhof deézer provincie acngcweêzcn. August Van Wambcke,. advokaet te Geeraerdsbergen. Camille Lienard, bankier te Aelst.Eduard LienaerUvee- aertste Aelst. JAERWEDDEN DER MINISTERS VAN DEN KATIIOLYKEN GODSDIENST (LEEGERE GEESTELYKHEYD.) Den minister van juslicie brengt aen de belanghebbende ter kennis dal de collectieve siaelen, vóór het 2C kwartael 4851, by de agenten der schatkist belaelbaer zyn uylgegeéven. De Gazelle van Brugge hééft een deel van ons hoofdar tikel getiteld Ilollandsche fiscalileyl van den kwel- en geldmi- nisler overgenomen, zonder de bron aen te wyzen. Den provincialen raed van Braband hééft deéze wéék in zyne zitting eenen voorstel aengenomen van MM. Ylemiuckx, Gillau, en Van Parys, strekkende opdat den raed aen de Kamer eene petitie toesliere ten voórdeele der yzerc wegen van Brussel naer Gend langs Aelst en den Dender. Yrydag 11. is te Mei re, de hofstede bewoond dóór de ge broeders De Sadeleer, landbouwers, de prooy der vlammen geworden, ten gevolge van onyoórzigtigheyd. De schade be- draegt 5000 francs. Niels was verzekerd. RÉRIGT. Den plakbrief der vertrekueren, den 1 july herdrukt, bevat eenen misslag vóór wat den stilstand der"ioR- vooyën ter statie van Audeghem betreft. Hy moet in deézer voege'hersteld worden Alle de konvooyën blyven stilslaen te Audegem ter uylzonde- ring van hetgeén te Oostende om 8 ueren 15 miDuelen 's mor gens vertrekkende. De meerderheyd der sectiën hééft den wrenscb uytgedrokt dal dé verhooging van de belasting op den genever van 50 op 25 p. c. zou gebragt worden. Den minister van binnenlandsche zaeken berigt de titu larissen vau brevetten, welke de noodige verpligtingen nog niet hebben volbragt, dat zy dezelve vóór den 20 july aen- slaende moeten vervullen, of dat hunne titels van brevetten zullen vervallen zyn. M. Goossens, onderpastor te Cruybeke, is pastor benoemd le Paulaethem, in vervanging van M. Duyek, die zyn ontslag hééft gegeéven. M. Van Cleempiilte, onderpastor te Cruyshaiileni, is onder pastor benoemd le Ninove; hy word vervangen dóór M. Smedt, onderpastor le hamme. M. Trubert, onderpastor van St-Nikolaes te Gend, is onder pastor benoemd te Tonische, in plaets van M. Van de Yyvere die hem vervangt op St-Nikolaes. Volgens hetgeén men uyt Bergen meld, schynt M. de Bocarmé zich geene rekening van zynen toestand te maekeo. Hy is geenzints onderdrukt, hy is zoo kalm in zyn gevang dan in de zitting geduerende den loop der debatten die op eene zoo rampspoedige wvze vóór hem geeyndigd zyn. Zyne zinsver- bünding is dusdanig dat hy M. den prokureur dc Marliaix, die hy de samenkomst van den gevangenen met zvne vrouw aen- weézig was, aenzogt hééft van tusschen te komen om hem welhaest uyt hel gevang te doen gaen. Deéze byeenkoiust heél't een weynig meer dan eene half uer geduerd. De twee egtgenoóten hebben weynig aen elkamleren gezeyd en zyn somtyds vyf minneten gebleévcn zonder zich te spreéken. Gy zult doen al wat gy kunt, heél't M. de Bocarmé lot zyne vrouw gezegd, om my hier uyt te trekken, gy wéét wel dat ik onpligtig ben. d Mev. de Bocarmé hééft beioófd te doen hetgeén haeren ma» verlangde, en heeft daer by gevoegd dat al de middelen zouden gebruykt worden om zyne slacking te bekomen. De aenweé- zigheyd der getuygen hunner byeenkomst heél't noodzaekelyk M. en Mev. de Bocarmé zeer omziglig moeten niaeken. Dc twee egtgenoóten hebben afscheyd genomen, zich hand drukkende al dóór de tralie, die' hun van elkandereu verwyderde. M. de Bocarmé spréékt van zich naer Amerika le begeéven zoohaest hy op vrye voelen zal zyn. Het vertrouwen van deézen ongelukkigen, indien het niet'geveynsd is, hééft iels dat pynlyk is. (Journal de Charleroy.) De voorziening in cassatie van M. de Bocarmé is op all» de punten verworpen geworden, na eene uer en half beraed- slaeging van wege liet hof. Een rekwest op gratie is onmiddelyk aen den Koning inge diend dóór de gravin Ida de Bocarmé, moeder van den veroor deelden. Eenen anderen toevlugt lol gratie is genomeu geworden dóór Lydie Fougnies, huysvrouw van den veroor deelden, zoo uyt cygen naein als nvt naein haerer kinders. De genadevraeg van den graefde Bocarmé is verworpen. '1 géén doel onderstellen dat hy reeds de doodstraf hééft onder ga en of eersldacgs zal ondergaèn. Men léést in de Gazelle van Brugge HET MEKAMEK GAREN. Op hel zeggen van veéle meu- schen zou men beginnen te gelooven dat het met de hand ge sponnen garen geheel en gansch verladen word. Maer onze merkten die gewoonelyk met lynwaeden wel voorzien zyn, be- statigen dal het spinnewiel nog lééft. In deézen tegen wóórd igen toestand, hebben meest al de mekanieke spinneryën een derde haerer weevers laeten vaeren. Dcózc arme mensehen met liet geld in de handgeene kleyne hoeveclheyd mekaniek gareu konnende bekomen, hebben zich gelukkig geagt lot het met de hand gesponnen garen te mógen wendén. Dat onze fabrieken de nyverheydstakken tot eenen cenler brengen om ze te verbeteren, dat gedoogen wy, maer den werk man moet de mededinging konnen onderstaen, of anders zal hel uvlbreyden der fabrieken véél eer schadelyk dan voórdee- lig aen het volk zyn.Wy bemerken dat men in het relaes dei londensche expositie op onze lynwaeden geen gewag maeki van de mekanieke linnen, maer dat men alleenelyk spréékt van deéze die met de hand gesponnen zyn. Zou dit wel eene gun stige toekomst aen onze aloude en vermaerde weever? ver spellen?

De Denderbode | 1851 | | pagina 2