VAN MEUBELEN, Aenzienclvke Vcrkoopiiig TWEE PABTYEN AJUYN MITSGADERS VAN 00GST-VRUGTEN, Den lieer Forsler, cngelschcn sierrekundigen, hééft de dagbladen over de merkwaardige zoneelipsie, welke den 28 deézer zal plaels hebben, de volgende byzonderheden mede gedeeld Ten 4 uer 5/4 des namiddags zal de maen zich op de zonne- schyf beginnen af le leekenen, en de verduyslerïng zal ver meerderd vourtd ueren lot 5 ueren des namiddags en dan ten naesten by volledig zyn. Alsdan zal de zon van agter de maen wegschuyven en ganschelyk ontdekt zyn omtrent 4 ueren. Deéze verduystering zal eene der belaugrykste weézen, welke men sedert lange gehad heeft. M. Navez heeft het portret vollooyd van M. Verhaeghen, voorzitter van de kamer der volksvertegenwoordigers. Dit por tret is bestemd vóór de galery welke in hel pa leys der natie zal daergesteld worden, en hetwelk de portretten van al de presidenten der kamer sedert 4850 zal bevatten. M. Verhaeghen is voorgesteld op het oogenblik, dal hy de redevoering lot den koning doet, na het leggen van den eersten steen der kolom van het Congres... Dit is aerdig gekoózen.... De verdediging van de thesis der universileyt van Leuven vóór de faculteyt der godsgeleerdheyd, zal dit jaer den 47 july beginnen, om den 28"le eyndigen. Mgr. den kardinael-aerts- bisschop van Mechelen, vergezelschap! dóór al de belgische bisschoppen en den pauselyken nuneius te Brussel, zal depro- moliën bywooncn, welke den 28 met groote.plegtigheyd zullen plaels hebben. Men schryft nvt Leefdael, 41 july Gisteren om 5 ueren, rommelde hier den donder in alle riglingen, en den regen begon overal in groote druppelen te vallen. Dry op hel veld zynde persoonen (werklieden van den landbouwer Loosemans, le Moorsel, onder Tervueren), die op een stuk klaverlaud te Vrebos (onder Everburg) het klaverhooy byeenzelleden, gingen afch elk in eenen hooyopper verschuylen, toen eensklaps eenen geweldigeu donderslag losbrak en den bliksem eenen deézer ougelukkigen doodde en eenen tweeden een stuk vleesch uyl ie bil tot op de schoenen scheurde ;*den derden is niet gewond «a er met den schrik van afgekomen. Men schryft uyt Audenaerde De oogsten leveren een goed voóruvtzigt in 't land van Aelsl en in de kalselry van Audenaerde. Tot nu bespeurt men geene leekeus van ziekte aen de aerdappelen, in tegendeel, zy gtaen schoon te bloeyën en men zal hacsl de vroege konnen «éten. Tarwe en rogge komen even goed vóór, noglans is de tarwe beter gelukt in 't bloeyën dan de rogge 't is te peyzen dat de eerste in evenredigheyd meergraen geévcn zal. De haver is niet lang ten gevolge der droogte en ook der regens van de lente. Men hééft inaer laet konnen zaeyën. Het vlas grocyl schoon men vind zeldzaem geheele of halve parlyën land waer op den vlas-oogst mislukt is. liet koolzacd is vóór T alge meen wel ingezameld men is nogtans van gevoelen dat het niet lp veel opbrengen zal. Zaterdag morgend, om haif elf uere, bevond zich eenen zeer wel gekleedeu heer van eenen/gevorderden ouderdom Van de Capelle genaamd, op de Grasley te Gend en trok zyne goude borlogie uyt om hel uer te zien, niswanneer hy eensklaps hem dezelve zag uyl de handen rukken dóór eenen stoutmoedige» dief. Deézen heéflzich al den Hoyard en de Donkersteég traglen te redden, maer men is gelukt hem in hegleuis le neémen. Een gelyk misdryf hééft den zelfden inorgend plaels gehad, op de Vcrkens-merkl. Eenen stouten gauwdief heeft uyt de handen van eenen heer zyne zilveren snuyfdoos gesnapt, op het oogenblik dat hy een snuyfje nam. Den pligligen is eenen oud veroordeelden, die slcgis sedert eenige dagen uyl 't kot ge komen was. Den veldwagler van Gent-Brugge lieéfl hem by de kraeg geval. Zondag, rond 14 lieren 's avonds, is ten gevolge van een gevegt, in eene herberg te Ronsse, eene moord gepleegd geworden, op eenen werkman, Eduard Verhenne genaemd, oud 57 jacreu. lly is in de borst met eene vyl gelrolfen en beéft aen zyne wonden niet overleefd. Vier persoonen in dit gevegt gewikkeld zyn in hegtenis genomen geworden. Twee douaniers in hinderlaeg le Bellegein, hebben, in den nagt van 14 tot 12 deézer maend, eene hardnekkige wor steling gehad met vier persoonen van slegt opzigt die draegers van voorwerpen waren die men geloofde gesloolen te zyn. Na een gevegt van by eene halve uer, hebben dry deézer persoonen de vlugl genomen men hééft den vierden kunnen aenhoudeii, die draeger was van een stuk lynwaed dat hy met zyne gezellen in eenen winkel le Bellegein gestoólen had. Deézen persoon iS'Ondcr goed geleyde naer Kortryk opgebragt, alwaer hy ter beschikking van den prokureur des konings is gesteld geworden. Den 44 deézer maend beéft men op een stuk land te Ecrneghem, distrikl Brugge, de hoofdschedel van een nieuwge boren kind ontdekt, reeds in stael van verrolling, benevens «•en vrouwenhemd. Deéze ontdekking beéft aen eene kinder moord doen gelooven waer van de juslicie den daeder opzoekt. De stad Iscghcm is op bel punt eene nieuwe schoone kerk te bekomen. De inschryvingen daer toe ingezameld beloopen reeds lot eene acnzienlyke som. Den heer baron Gilles De Peli- hy onder andere beéft ingeschreéven vóór 50,000 franks. De provincie hééft op haeren budget van 4855 24,000 fr. toegestacn, en den Stael zal eene gelyke som schenken. Zondag is op den yzcren weg van hel land van Waes ren ongeval voorgevallen. Toen men omtrent een half uer van Bclcele was, zyn de goederen van eenen wagon, die van agter gespannen was, en waerover geen leer lag, aen 't branden ge- raekt, cu aenslonds sloegen de vlammen hoog in de lucht. De reyzigers, die zulks onlwaerden, riepen dat men den treyn moest stilhoudenmaer zulks wierd niet gehoord en dén brandenden wagon wierd tot aen Belcele voorlgesleépl. De brandende voorwerpen waren een aental manden gesponnen wol, welke men uyt den wagon trok en zoo goed mogelyk uyldoofde. Men grouwl by degedagte aen de ongelukken, welke zouden kunnen voorgevallen zyn, ware den brandenden wagon van voóren geweest. Z. II. den Paus heéfl ook geweèrdigd eene gouden medalie te zenden met zyn afbeeldsel, aen M. P. Kersten, als eene getuygeuis van zyne hoogagting en uyt herkenlenis der lang- duerige diensten aen den godsdienst en aen de Kerk beweézèn dóór den stigler van den Journal historique el littéraire van Luyk. Den Paus komt eene overeenkomst te sluylen melden hertog van Toskanen die zeer voórdeelig is aen de belangen van den koslelyken godsdienst. Men meld uyt Taintegnies (Henegouwen) eenen onge- meenen trek van eerlykheyd. Eenen armen daglooner, na véél zwoegen cyndelyk 200 fr. vergaderd hebbende, bad er eene koey vóór gekogl. Over veertien dagen wierd die beest scbielyk ziek, de kwacl zal in de ingewanden en den veearts verklaerde ze vóór ongeneéslyk. lly raedde den armen boer de koey hoe eer der hoe liever te verkoopen, hetgeen deézen dééd. Eenen beesten koopman gaf er hem 25 fr. vóór; maer deézen man, die eenige ervaering in bet geneézen van runderen had, gelukte er in de koey volkomen te geneézen, bragl ze blydelyk by den bedroefden landman terug, cyschendc slegls de wedergave zyner 25 fr. zonder eenige hëlooning. De koey is nu weder 200 fr. weérd. Deézen eerlyken beestenkoopman beet Pieler Uulin zynen naem verdient vermeld le worden. Wy ontvangen uyt Sau-Francisco eenige nieuwe inlich tingen over den brand, welken een gedeelte dier stad vernield beéftEenige Belgen hebben véél bv den laetslen brand geleden, onder andere bel buys de Boom, Grisart en eomp, hetwelk byna 500,000 fr. beéft verloeren. Van eenen anderen kant beéft den beer de Terloo, welken onlscbcépl was, en die een sleenen magazyn gehuerd had, in hetwelk een gedeelte zyner lading nauwelyks was gebragt, hetzelve door de vlammen zien vernielen. j> SPAMËN.Madrid, 10 july. II. M. de kouingin beéft nog- maels een der bewyzen gegeéven van mildaedigheyd en groot- heyd van ziel, welke bet buys der Bourbons kenmerken. Toen H. M. den schrikkelykeu brand vernam, welke de Anamel- strael vernielde, beéft zy haeren byzondereu secretaris ter plaets gezonden, hem aenbeveeleude al de noodige hulp toe le brengen. Welhaest kwam by II. M. verkondigen, dat de schade zeer aenzienlyk was, en dal zonder twyfel de kouinglyke schat kist onvoldoende zou zyn, om dezelve te herstellen. «Welnu riep de koningin uyl, indien de kouinglyke schatkist onvol doende is, ncém dan myne juweclen Eene dergelyke daed heéfl geeue iofspraek uoodig. FRAÏVSCHE REPUBLIEK. Parts, 45 july. - De kwestie die thans in de kamer beraed- slaegd word, is deéze der herziening van de constitutie, liet gaet er zeer lievig. Men verzekert, dat er kwestie is, abt. Coquereau tol bisschop van Aulun te benoemen, iu vervanging van wylcu Mgr. de Hericourl. Men weet dat abt Coquereau aelmoeseuier was aen boord der Belle Poule, loen dit schip de r"vs dééd naer Siul-Helena, om de laclsle overblyfsels van Napoleon al' le haelen. Ongeval in de mlnt te parys.Op dit oogenblik bevinden zich iu het hotel der Munt te Parys, omtrent dertig millioenen goud, waervan zes millioenen in stukken van 20 en 10 fr. en bet overige in slaven. Deéze wéék hoorde den scbildwagt, wel ken aen de vóórnaamste poort gcpiaetsl is, zeer duydeiyk een gerugl, hetwelk volkomen overeenkwam met eenen stapel goud, die omviel; hv laedde zyn geweer, en verwittigde onmiddelyk den concierge, welken in eenen diepen slaep gedompeld lag. Terwyl den post, welken uyt een sterk detachement jaegers van Vincennes samengesteld was, le been kwam, en dal den alarm op alle punten was gegeéven, naderde er eene patrouille der nationale garde. Na bel gewoon qui vive! dééd den scbildwagt haer mededeciing van de vrees welke hy koösterde. De natio nale garden hadden op de Pont-Neuf kerels van een slegt uytzigl ontmoet, welke zoo spoedig mogelyk de vlugt namen geenen twyfel of eenen diefstal was gepleegd, en zonder twyfel waren de dieven langs eene der riolen, welke bet water en vuyligheden van Parys naer de Seine leyden, lol in de kelders der munt gedrongen. Bleek als eenen doek, en vergezelschap! dóór twaelf jaegers, van Vincennes, van het hoofd tol de voeten gewapend, begaf zich den concierge naer de onderaerdsehe plaels, alwaer de dertig millioenen liggen; de soldaetcn hielden bunnen adem in. Reeds kon men, by liet licht van eene groote lanteérn de tonnen en met goud gevulde zakken zien, en niets kon eenen diefstal doen beslatigen; doch eensklaps dééd zich een gerugl hooien, hetwelk nogmaels overeenkwam met goudstukken, welke men al vluglende liet vallen. De soldaclen. na qui vive geroepen en geene antwoord bekomen te hebben, losllen ver- scbeydeue geweerschoten in de rigling der rivier, en onmidde lyk daerna dééd zich eene sóórt van gekerm hooreu. Er had bier geene misvatting plaels; dieven waren in de kelders der Munt gedrongen en het vrekende lood der soldaeten had hen bereykt. Hel was hier bet geval te zeggen Parturiunl monies nascelur ridiculus mus. Dien alarm sproot voort uyt eene menigte groote rallen, welke de zakken hadden doórgeknaegd, en bet goud, uyt de zelve vallende, had het gerugl te weég gebragt, bet welk de scbildwagt had geboord. Gelyk men wel denken kan, lagchlen de soldaetcn cn den concierge hcrtelyk over den uylslag hun ner expeditie. Het gekerm was voortgekomen van eenige groote ralten, welke dóór het moordadig lood woren getroffen. Niet temin beéft den directeur dor Munt, den schildwagt over zyne opletlendheyd gecomplimenteerd. NYy hebben onder de oogen een nienw en zeer merk- wcèrdig stuk voortskomende van een der hoofden van dit ko- mileyt van wederstand wacrop M. den prefekt van policie ge- lukkiglyk de hand beéft gelegd. Dit stuk maekt aenspraek op de machiavelsche diepzinnigheyd, maer in den grond is bel noch meer noch min weérd dan al hetgeen den regeériugloozen aen- hang voortgebragl hééft sedert 4848. Het is altyd het monster achtig namaekse! der werken van 95. Deéze lieden verzinnen niet St-Just, Robespierre, Coulbon, ziel daer hunne modellen. De aerdc en bet oproerig beheer, zie daer vóór bun het denk- beéldig der volmaektheyd. Het manifest heéfl lol voorwerp van op voordeel den voort gang der epenbaere zaeken teregelen vóór bel geval dat den opstand zou komen te zegepralen. Hel is eene sóórt van dema gogische charle tot gebruyk der overwinnende struykroovers en plunderaers. Eene volkskommissic gelyk die der oude Com mune de Paris zou de spil van dit nieuw Gouvernement zyn, dat zyn gezag zou vestigen op de verbeuring en de ceuwig- duerende verbanning. Onderl igt dóór de ondervinding, zouden de aenhangers van het schrikbewind in 4852 zich niet meer van de hcjoverde magt laelen onlbloolcn en daerom zouden zy zich verhaesten aen de revolulionnaire justicie over le geéveu al wie verdagl zou zyn van konings gezinde denkwyze. Maer het is niet alleenlyk de gemeente van Parys die men zich voorstelt le hervormen de revolulionnaire komiteylen van liefdaedige gedaglenis zouden terzelver lyd hersteld wor den. Iedere hool'dplaels van departement zou zyne revolulion naire reglbank hebben, die het regt van booge en leege jus licie zou uyloefenen. De dagbladen pliglig van konings gezind- heyd zouden afgeschaft worden. Den beer Hippolyle Ladureau, die deézer dagen te Parys overleden is, heéfl onder anderen aen dé stad Orleans eene jaerlyksehe renle van 9000 frs. gemaekt. Deéze rente is be stemd tol uylhouwelyking elk jaer van dry jonge dogters uyt de gemeente Recouvrance, alwaer den heer Hippolyle geboren is, van negentien a een-en-lw inlig-jaerigen ouderdom. Zy zul len ieder eene huwelyksgifl van 5000 frs. ontvangen en den keus van den egtgenoót hebben. Hel bouwelyk moet den 25 augusly van elk jaer gesloten worden, als zynde den geboórten- dag van den beer Ladureau. De deliberation van den staetsraed zyn sedert eenige dagen van groot gewigt geweést. llet is waer, dal er slegts kwestie was, den basis eener organieke wet daer te stellen, loen den staetsraed verklaerd heéfl, dal de uyldagingen van den president der republiek lot schending van art. 45 der constitutie, zyne inbeschuldigingstelling zou kunnen na zich sleépen. Doch het is niettemin waer, dat de tegenwoordige omstandigheden "eenen groolen invloed op dit besluyt hebben uylgeoefend. Den staetsraed beéft daerenboven onderzogt, of men in de schikkingen, welke voórloopig zyn aengenomen, andere inconslilutionneéle kandidaluerhn kon opneémen buyten die, welke in tegenslrydigheyd met art. 45 zouden kunnen voorkomen. Men heéfl bevonden, dat den lieer Ledru-Rollin, als zynde mei een vonnis getroffen, niet kon voórgedraegen worden. "Wal den prins de joinville betreft, den raed heéfl, na al de wetten gcraedpleégd te hebben, herkend dal hy inder daad in een dekreét van verbanning hegreépeu is, hetwelk aen zyne familie hel binnenlreéden van Vrankryk verbied doch dal by aen geene enkele onbevoegdheyd onderhevig is; dat hy meer dan 50 jaeren lelt, dat hy nooyi zyne hoedanigheyd van Fransclnnan verloóren hééft, en dal hy dien tengevolge wettig kan gekoózen worden. DOOR SCHEIDING. PAERDEN EN VEE, TE SINT-I.1EYENS-ESSC1IE. Dc Notaris DE SAVOYE en de Sekretaris Ad. HAU- MONT, te Sïnt-Lievens-Essche, zullen over en ten hove der kinderen van Jan Baplisle Van Wyncndaele, aen de Strytemstraet, te Sint-Lievens-Esschc, openbaerlyk ver koopen, alle de Mobilaire Voorwerpen ten dezen hove te bevinden en namelyk bestaende in Tafels, Stoelen, veel Koper, Tin-, Gleyer-, Steen- en Aerdewerken, twee Stoven niet bare toebehoorten, Kern, Kuipen en Yatcii van alle slach, eene ilorlogie met der zeiver kas, een groot aental Linnen Zakken, een schoon Dorschkleed, Braken, Rieken, Spaden, Ryven en Vorken; twee Waen- inolens en menigvuldige'andere gereedschappen. Voorts 5 Wagens [een zesduimer, een vierduimcr en een smallen) 5 Karren, (een Treem- en Aelkar met deszeifs stuk en eene Stortekarre) Ploegen, Eggen en Sleden, eene groote hoeveelheid Brandhout en .Steenkolen eene menigte Paerdenluigon, Kelingen en Reepen, 8 sterke Trekpaer- den en een Veulen, 21 Koeibeesten, 8 groote Verkens, waeronder 3 Zeugen met biggen, 1UÜ Schapen en menig vuldig Pluimgedierte, mede 18 HECTAREN Allerschoonste Yrngten te Velde, als Tarwe, Masteluinen, Rogge Granen en Vlas, benevens nog 4 hectaren Klavers, (2Je snée) en 5 hectaren ingeoogsl Hooi. OUD EU DER VERKOOP ING. Woensdag 23. De Meubels, Gereedschappen en Beesten. Donderdag 24 July 1881. De Mobilaire Voorwerpen welke den eersten dag niet verkogt mogten zyn geraekt en daer na bet ingeoogst Ilooi en de Vrngten te Velde. Vrydag 28.De Vrugten die den tweeden dag niet verkogt zullen zyn. De verkooping zal t'elkens stiplelyk ten 8 uren 's voor- middags beginnen. Overigens zal ze gebeuren op tyd van betaling, mits goede borgstelling. TE VELDE TE KOOP. Te bevraegen by J. J. BRECKPOT Geeraerdsbergsche- straet, N° 134 te Aelst.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3