BERIGT. ZONDAG 27 JULY 1851. VYFDE.Y JAERGANG.—A' 255. AELST, den 26 July. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekeningvan den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeid op 1 lr. 50 c., dien der annoncen op 20 ccnlimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inscbryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdlge klagten ol' gegronde rekla- men in 't algemeen belang toedoen heelt, liy mag op on/e onpar- tydigheyd rekenen; aen dcéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal CLIQUE .slum verder gcwaegcn van alle brochucrcn, schriften, boeken, prin ten, cle. waer van een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De nacmeu der persoonen die ons eenige stukkeu zouden begeèren mede te dcelen, zullen geheyut ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen 'worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. yraglvry toe te zenden'. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengact. Ya* heden af zyn Bureel en Drukkery van den DENDEll-BODE verplaatst naer de LANGE ZOliT- STRAET N° 21 alwuer voórtaen alle brieven, geld, mededeelingen etc. vóór den Dendcr-bode bestemd, zullen moeten gestuerd worden. Uvt hoofde der menigvuldige bezigheden en der plaels die wy aen de halsregtiug van den graef de Bocarmé hebben willen toewyden ten eynde onze geagte leézers inet de ontknooping van het grouwelyk drama van 't kas teel van Bury bekend te maeken, vinden wy ons gedwon gen verscheydene politieke aenmerkingen, pillekens, suykerklontjes en meer anderen bonbon tot opvolgende N's te verscliuyven. HET GODSDIENSTIG ONDERVYYS.IN DE STAETS- SCHOOLEN. liet gewigtig vraegstuk nopens art. 8 der onderwys- wet blyft voortduerend de aendagt boeyen van het bcl- dsch volk de briefwisseling tusschen de bisschoppen en 't ministerie houd onophoudelyk de drukpers bezig. De onbetaelde of ongekogtte dagbladen zyn het eens om 't vraegstuk van 't godsdienstig onderwys aen te vallen en de onbevoegdheyd benevens de slegte inzigten des gouvernements aen tè randen en do familievaders daer tegen te wapenenMaer M. Rogier gevoelende dat de zaek netelaglig word, dat 't land de stemmingen dei- verslaefde mecrderlieyd van de kamer op haere juyste weerde begint te schatten, hééft daedelyk eeuen rappen scfiffiólmeesterstrek uytgevonden en sehielyk de beraedslaegingen over liet middenonderwys onderbro ken.... En waerom die schielyke onderbreékingDen Vlaeming zegt het duydelyk, te weéten omdat de va- eantién naderen en uvt vrees dat de staetsschoólen al haere leerlingen zouden verliezen, indien de ministers met hunnen kop willen blyven speélen met aen de bis schoppen onaenneémelyke voórwaerden van geestelyke tusschenkomsl te stellen. Wy gelooven dat den Vlaming den nagel op den kop "cslaegen hééft en dat hot ministerie 't. publiek listig wilt opvyzen dat er niéuwe onderhandelingen met de bis schoppen zullen worden aengeknooptVolgens de wvze op welke de onderhandelingen tot dusverre gedaen 7,vn, zien wy er geen licht van overeenkomst in. Van den eenen kant, zyn de bisschoppen gebonden dóór hun peweétcn, dóór de kerkelyke wetten, dóór de zedelyke verpligtingen jegens dc htm toevertrouwde kudde; zy zien de rampzalige gevolgen die eene wyking van hun nen kant zou te weég brengen, zy hebben de lessen der ondervinding vóór hunne oogen, zy kennen dc boosheyd der tyden, 'de goddelooshcyd der grondstellingen die onze riberalisten aen de jeugd zouden willen inboezemen, met een wóórd, de bisschoppen hebben eenen blik in tien afgrond geworpen waeri" de rampen gereed gevleu geld liggen om, door een goddeloos, dóór een liberalis tisch onderwys, over de maétschappy te vliegen en de zelve te verpestenGcéven zy toe, wee aen dc zeden wee aen ons godsdienstig Beigiën. Van den anderen kant, zien wy een ministerie, 't geen gesproóten uvt de slegte driften eener bedorven en ver dervende party, met kragt en gewold de grondstellingen diër party wilt blyven handhaeven, in T voóruvtzigt dat de opkomende jeugd op dien zelfden leest zal geschoeyd worden en in het toekomende dapperlyk de ingezogen leeringen zal verdedigen en uytbrevden. Daerin ziet de maconische party eenen steun haerer booze principen, en't ministerie zoekt er zyn behoud in.... Zoo dal wy ronduyt mogen zeggen dat, op den tegenwoórdigen voet, de onderhandelingen zonder uytslag zullen blyven en dat de toekomst des lands iu dreygend gevaer zal verkceren, zoo lang de kiezers geene afgeveêrdigde naer de kamers zullen zenden welke regtzinnig en onbewimpeld de algc- heele vryheyd van 't onderwys zullen bewerken, gclyk de grondwet zoo duydelyk en onwederleggelyk aen het land waerborgt. Wy hebben het nog gezegd en wy herhaelen, de ad ministratieve waerborgen zelfs zouden wy van 't minis terie niet willen vraegen, wy zouden ze zelfs niet aen- veêrden indien men ons dezelve gewilliglyk aenboód, omdat wy aen 't gouvernement alle regt van onderwys te geéven ontkennen en, omdat wy ons op de grondwet alleen beroepende, de volle vryheyd eysschen, dit is te zeggen dat noch bisschop, noch minister, noch gouver neur, noch disti iklkommissaris, noch burgemeester, noch wie het zy by ons de minste gunst zou Verkrygeu die de onbeperkte vryheyd eenigzfns zou verkreuken ofkwetzen. Dat men er wel aen aenke, de Schending der grond wet vóór wat het vry onderwys betreft, schending die wy overweldiging noemen vvaerdoór de liberalen hun be- stuer en den zegeprael hunner denkwyze peyzen te staeven, zal eene vreede geesselroede worden voor hun zelve; die schending onzer duerbaerste vryheyd zal in 't hert der Belgen, als eenen harden weer, allengskens verzwoeren en eyndigen met open te bersten.... Wee dan aen hun die gepoogd hebben 't land te verderven.... Wee dan aen de vremdelingen die hier zoo ontzettende weldaeden genoóten hebben en deéze thans vóór alle vergelding, met ondankbaerheyd betaelen.... Nimmer toetst een gouvernement straffeloos aen den godsdienst, aen de zeden, aen 't geloof van een volk.... Joseplms 11, Napoleon, den koppigen Willem en meer andere zyn nog voorbeelden van versche gedaglenis. nmriTVie Be volkskamer hééft al wederom dry I I IJ.LIVhvb. zittingen moeien laeten vaeren zonder werken en dit eenvoudiglyk omdat de kamerleden liever ker missen en wandelen dan op hunnen post te zyn en dus in de kamer in geen genoegzaem getal om te beraedslaegeu konncn geraeken.... deéze dry zittingen waer niets is verrigt, zal 'l land met zes dug zend franken belaclcn.... T is wel de moeyle weêrd om van te spreéken zou meestér Frère zeggen, eenen addilion- neélen opcent uvt der boerkens zakken herstelt alles .-. AENBELANGEND BEK1GTBoem, Boem, Boem, tre' te tet, tet, tel, tet, te tiereletiereKomt by, komt by, komt by, er is wal nieuwsWat vóór nieuws'? Hoort De verlcdcnc week is er eeuen brusselaer te Gend aenge- komen en heeft dc stad 'l onderste hoven gekeerd, aen alle lmyzen gebeld, alle heeren en dames aeugesproken, en waerom'? Om zyne marchandise te konneu verkoopen.... Ja maerWat was het vóór marchandise? Nieuwe palatenNeen korzen ol' krieken Neen bloemkoolen, erwten, boonen of wortels'? Neen; beenen, yzer, kóóóóóper, tin of lood Neen want om dit alles le verkoopen, zou den marchand zoo voél cancan niet hebben moeten maeken.... W al was het dan 0 wonderlyke zaek Et- was kwestie van medaliün te verkoopen waerop het portret van den Citoyen van Arras, M. Carolus Rogier, redder dei; Vlaenderen, gegraveerd stond Naer de dagbladen ver melden, is den medaillekensman mogen vertrekken zonder eene enkele medulie in de hoofdstad der Vlaenderen te hebben verkogt, want men grabbelde naer die portretten gelyk naer eenen' beschimmelden CarölusZie daer een nieuw bewvs hoe hel kopstuk der nieuwe politiek in dc'Vlaendereii geagt is... 'T zal er gaen op trekken dat de Gentenaers MM. Be Jaegiier en Rogier op de zelfde lyn stellen en voor den keus tusschen die twee vermaerdheden van de trappen niet zullen willen vallen Was den medaillekensman eens by den gunsteling gegaeu die door .Ml Rugiers toedoen, 1 GO duyzcn'd franken subsidie gekreégen heéfi, 't is mogelyk dal deézen wel een plaket zou hebben uylgcsteéken om eene medalie met liet portret van zynen redder le verkrygen.... Maer ongelukkiglyk is dien gun steling lot nu toe onbekend gebleéven en weél 'l land nog niet waer die ruineérende subsidie gebleéven is,'of er onderpand, bezet is, of wel of hel gezigt vau dien liberalen man alleen licél't moeien vergenoegen .-. M. Orban, otid-volksverlegenwoórdiger is le Neufchateau met eene groote meerderheyd als kamerlid gekoózeu, in ver vanging van 11. Noilioinb welken liet mandaet niet acnveèrd had. De liberale kliek had mucren en schouwen verzet, deuren en vensters herhangen, kisten, kassen, kelders en kamers geopend om eenen blanc bee, Domoor genaentd, le doen kiezen. Maer den jongen is, met geheel 't klicksken, van de brugge in 't waterken gevallenlal de ra de rire.. Vóór de alleyding der Maes en den spoorweg van Luxem burg moet de schatkist als 't ware geplunderd worden.... Den ingenieur die de «ytvoerkostcn vóór de Macs geschal heeft, hééft dezelve begroot op 8 milliociien maer 'i is den zelfden die de begrooting had opgeniaekt voor een ander openbaer werk en 't welk hv geschat had 2 milliociien te zullen kosten, doelt eer 't werk ten eynde was, waren er al 8 millioeiien gaen scliuyffelenKenners beweèrcn dat de alleyding der Maes 20 millioenen zal kosten Daer vóór moet er geld zyn, moeten er nieuwe belastingen geheven, misschien gedwongens leenin gen gedaen worden etc. waeraen den klcvneii 50, 40 en 50 ten honderd verliest dit ten profyle der gcldduyvcls .-. Minister Frère is benauwd vóór de gebeurtenissen van 1852 en om 't land tegen eenen inval of aenranding van vremde plunderaers, woelmans en ander slegt volk le bevryden, wéét liv geen ander middel dan zyne kiesbcloften, ten nadeel der schatkist, uyt le voeren.... 20 millioenen vóór spoorweg van Luxemburg.en Macs, zie daer de verdediging van 't land Maer li propos van 's lands verdediging, in de kamer is dóór MM. Cools, Osycn andere afgeveêrdigde bcweézen dat ons oórlogsmaterieél in zoo slegten staet is, dat liet vóór eene scricuse campagne of veldslag geenzins goed is en de Belgische solduelcn zou moeten in den brand laeleu, kwamen zy in 'lgeval op kanons en andere werkluvgen te moeten rekenen.... Daerbv is onze geldkas dóór zoo menigvuldige zuvgers, poer droog getrokkenen nog is M. Frère meer met zyne Maes bekommerd dan met die noodzaekelyke pverweégingenMen kan dan de Belgen met houten kanons naer.den oorlog zenden dien M. Frère vreest 'T Verbond van Aelsl hééft zaterdag al wederom eene gehcele bladzyde tegen bisschoppen en 'I godsdienstig nuderwyé gezeeverd. Volgens dit blad, kan eenen Smerdis, eenen Polka, eenen Gefronslen en lulti quanli zoo wel 't godsdienstig onder wys gcéven, regelen en beslucren ais eenen bisschop, deken of pastor. Dit kan't gedagt zyn van onzen gqderugtigen en godsdienslminnenden konfrater, maer oi 't publiek aldus óór deelt, dit is wal anders, eu daeraen hebben wy redens sterk le twyflclcnMaer wat duet dit, Smetdis agl zich zoo bekwaeiu een leger te beslueren als den besten generaelbv hééft immers proeven van zyne ouversclirokkenheyd en moed gegeéven toen by, in 1830, op 'i hooi en van een enkel geweer schot in de goóléu van 'I stadhuys gevlugl was en daer gebleé ven is, zwart van honger, lot dat den minsten sdivn van gevaer vonrby was. Zaterdag had het Verbond de macgpyn en dit wegens den last waermede den ccnvoudigen Dender-bode op 'l hert en maee drukt van onzen koufrater.... Er moet over veertien dagen een braekpillekcti in den Demi er-bode gestaen hebben; want 'l schynt ten gevolge van dit pilleken dal den mini aen 't walgen is geraekt. Zie bier wat liet kladje op onze rekening vertelt Den Denderbodé is dolzinnig, woedend, smaedeud, verval - schend, beledigend, bespottend, verminkend, verdraeyënd, haeleiyk, by hoéft nocli eerbied vóór reglveêrdiglieyd, vóór welgcvoeglyklieyd, vóór recht noch waerhevd, hy is slegflrouwig en boosaerd' en tweed ragt agtig, veragtelyk oeglYuneyci, voor recni noen vgiithhu, ii) ij> birgurouwig saèrdig, wangedrogtclyk, uytdaegend, opstandwekkend ledragtig, schynheylig, baetzugtig, driftig, boos, logen- veraglclyk en eyndelingConijreganislbodé. Ai ilcéze sterke en onwederleggelyke argumenten bevinden zich in een zeer gemaetigd artikel van 25 regels en dit om te

De Denderbode | 1851 | | pagina 1