ALLES OPEK EK VOOR SLOT.... BETAELEN. giën, zyn het de kleyne bezitters en de kleyne nycerhcden die voor liet minst de dry vierde der erfenisbelasting, zul len te betalen hebben. Iedereen weet dit, waeroni dan de YolksYoorooi'decleii aengeliitst; waeroin eencn oorlog tus- schen de verscliillige klassen verwekken; waerom al/.oo in de kaert spelen van de Democratie V Ka de vragen beantwoord te hebben en den partygeest van liet ministerie te hebben doen uytschynen zegt den schryver o Wat ons-onmogelyk is goed te keuren is liet polilièk stelsel in liet algemeen van liet Belgisch ministerie, 't wolk wv zullen tragten te beschrvven en aentewyzen. In plaets' van nuttige en traegzame hervormingen in de wetgevingen in te brengen heeft het ministerie regl- slreeks teruggewerkt tegen het werk zelve, gestigt door twintig jaren politiek dat Belg'iën gemaekt heeft wat het is, en die door zyue konstitutie aen de revolutie van 1848 heeft weten te weerstaen. In plaets van te hervor men vind het zich gestooten 's lands instellingen te revo- lulionneéreu etc. etc. Ziet nu wat den den Constitutionnel zegt De belasting op de Erfenissen in regte lvn heeft in Belgiën bestaenten tydezyner vereeniging aen Vrankryk; zy is er in 1813 ter groote voldoening van het volk afge schaft. Er is inderdaed geene belasting door haer zeiven meer hatelyk, meer vernietigend van het grondbeginsel des eygendonis, meer impoiitiek, meer schadelyk en rogtstreeks de innigste familiebanden verbryzelende. Men heeft die belasting nooyt in de vereenigde Staten van Amerika konnen invoeren door liet onoverwinnelyk gevóel van afkeer die de zelve doemt. <t Ia vrankryk, waerze verzagt word, door de wyze barer uytwerking en door talrykc arglistigheden, is'ze meestendeels de oorzaek der hypothekaire schulden die de kleyne bezittingen bezwaren dewylze de beschikbare middelen der sterflmyzen uytput en opslokt op het oogenblik dal alle de andere schulden moeten gekweten en verdiend worden. 'T is deze belasting die het Belgisch ministerie heeft willen erinvoeren in een land waer haer bestaen in vor- agling is gebleven. Men kon geencn ongelukkigeren, dwazeren en tegen het algemeen gevoel aenstootenden keus doen. Deze belasting overigens voorgedragen in 1817 en 18iS was reeds tweemalen mislukt, verwezen door het openbaer gevoel en het verdikt der Belgische kamers. 'T is deze wanhopige zaek die meester Frère iii han den heeft genomen als cene geesselroede der bevolking; 'l is deze door het volk gedoemde verwezene belasting die hy voor grondslag, van geheel zyn financier stelsel', heeft willen daerslellen. Wy geloovcn dat het Semiet gelyk heeft en zeer wysse- Ivk heeft gehandeld. DE VOORST AEN DEUS DER RLOED- ZUYGERSWET. Als den scnaet ontbonden wierd, omdat hy de liaclelvke wet, op bul rcgl van erffenis en regie linie, niet heefi willen slcinnien, hebben de ministers gepeysd en de clubisten rn bloedzuygers van bul volk geroepen déézen keer zullen wy in lie kie/.ing boven liggen en meester zyn van bet land want wy zullen met ons hebben I" al de notarissen en zaekwacr- neémers die door bel opstellen der aengiflcn, bet. pryzen van liuysraed, beuslen en erfgoederen, door expertisen immers dóór menigvuldige moyelykbeden die deéze clubswei moet te wed" brengen, cene som geld te meer uyl elk slerfbuys zullen hauling en dus véél meer door de wel zullen winnen dan verliezen. 2" bene bende advokaete.i zonder werk die, dóór de wel, dikwils de besle ei l'genaemen zullen ivordeu. Want daer zal moeten geprocedeerd worden, vóór dal men zal willen of niet, cyudelyk de onlvangors van enregislremeul en andere bediende van den stael, eeneu iioop Joódenweézens zonder eer of principcn die, dóór kiesdiensten, een plaetsken Iragien le krygen van de ministersSlaer wal zyn de ministers be droegen Keen .Neen fiére en ftogier met bunnen aenbang kennen liet karakter niet Verre liet grootste deel der advokaetén en notarissen zyn ware Belgen die' bun Vaderland beminnen en liet wclzyn van hunne broeders ter horle neénien. Ilic mannen zyn overal geene Stnerdisscn eu Janussen die, dag en nagt op hunnen loer slaeti, om zieli gelyk verboog.ode wolven Ie werpen op bet erfdeel der kinderen. Die mannen zyn Itylange niet van die veraglel'yke schepsels die bunnen vuvlen neus willen slcókeu tot in de gebeymste familiezaeken. 'Die mannen eu zvu bvlang niet alle "van die verfouvelvke jodenweézens van die scliynbeylige bedriegers die maer zvu om meuselien by den neus te lydcn en om kinderen te pluimen Uil lu slroopun als zy maer liuuuen eygeu zaken konnuii vullen. Die mannen eu zyn bylang niet alle van die bloedzuygers die nooyt verzacd zyn cn die men van bel vel niet kan aftrekken. Het is ccnc eer ja pene gróole eer voor Belgenland dat zoo een groot ge,lal notarissen en advokaeleu den algemuenen intrest van bel volk steliun voor hunnen eygen intrest. Ougelwyll'elt zullen menige kiezers er nota van houden. DE VOORDEELE.N DER SUCCESSIEWET beézer dagen zekeren ecuvoudigen doch welliebbcn persoon met zyiien gebuer langs de baen van Knghieu van Geeraerds- bergsche merkt komende, en zoo als bet tegenwoordig veel gebeurt,' al koutende op bet politiek gevallen zynde, den eersten zegt Maer bet schyul my nog al vrenid dat de algcmeeue slem des volks zoo lievig tegen bet successiercgl uyldrukl, welk bet gouvenicnieu'. op de erfenissen lussehen ouders en kinderen wilt in voege brengen, noglans over eenige dagen met zekeren hoog geleerden heer tncvalliglyk op de bacil zynde, deézen zegde my dal hy niet verslond waeroni bet publiek gevoelen daer zoo tegen was, lerwyl noglans deéze wel, indien zy in voege kwam, veéle voordeden moest Ie weég brengen. -Dén tweeden, die eenen persoon van gezond óórdeel was, zegl, gebuer ik hoor wel gy liebl Anlechrist hooreii prediken, maer bieeiit u eerst ten ivchten, w ie was dien hooggeleerden persoon Verzekert ben ik, dal wy wellmesl de bewcégretlen zyncr goedkeuring ecuer zon haelelyke wel zullen raeden. Wel zegt den aengeéver, liier onder ons gezegd, bet was een deurwaerder van stad, ik weet niet wel zyiien naein, en men noemt hem gemee- nelyk kr. of zoo iels. Ab wy zyn er gebuer. Ik zal u gaen zeggen welke voórdeelen (ie wel op de succession der ouders zoude te weég brengen, (voor hem wel verslaen.) Hy is den deurwaerder van den ontvanger van bel enregislremeul, eu de wet, wilt zoo KI. weel, dat er aen d'erfgenaemen in ceil slerlhtiys recblen le beladen zyn, eenc soniinalie by exploil van deurwaerder vóór de belading gedaen word, en lacl ons veronderstellen dal er in bet caiiïou slegts 125 succession van ouders per jaer openvallen, laet ons zyue zuyvere winst maer berekenen op de geringe som 5 francs per exploit, maekt t>2.) Irancs per jaer. Ziet daer gebuer de voórdeelen van die haelelyke wel. Begreépen Zeer wel gepreézen, gebuer, de zaek is juvsl.Nu moetik opeuhèrlig berkeiinen dat er veel ongeleerde ineiiscbeii van niyue klas bedroogen en misleyd worden, ik heb zoo ook bedroogen geweest in 1817, maer nu nog de liberalen stemmen Alyne slem geéven om myne kimlers successiereglen te doen beladen Op zyn Geers- berg.sch gezeyd, dal zal 'l zyn De twee Liedriegelyke liberalislcnbladen van Aelst poogen tpubliek te nnsleyden nopens de schikking in de bloedziiygerswet bevat, waerby den fiscus of de mannen van stadsontvangers na 't overlyden van vader, of moeder van mail ot vrouw daedelyk mogen in 't sterfiiuys komen en alles doórsnntlelen en opneénien. Den Aelstenaer eu t I erbnnd konnen of durven deéze uytdrukkelyke welsbepaehng niet loochenen, zy staet le'klaer in den lukst (Jit wel.maer om er de haetelykheyd en verwen- schelyke gevolgen van te bedekken, zeggen dat zy de ont- vangers die onderzoekingen en doórsnuil'elingen wel mogen doen, doch zy het niet zullen doen verraderlyk bedrog als den geldminister Frère niet zou vaii zin zyn die huiszoekingen, die prvzyën, die opneemingen, die schandclyke dwangmiddels te doen uitvoeren, waeroni hééft hy ze dan zoo stiptelvk, zoo Strengelyk in zyuo vvet geplaetst? Kiezers, kcnt'gy wel eene die gemaekt is om geld te slaen, en die niet uytge- voerd wordBv voórheéld, de wet die de 'twee gepraemde leeningen hééft gedekreteérd, is zy niet uitgevoerd De wet op de burgerivagt die nogtaiis zeer zagt is, is zy niet haetelyk geworden en lionderdmael vei vloekt en vervvenscht voorden hoogmoedigen iever, vóór eene al te schandclyke vurigheyd met welke eenige boslagmarkcrs dio wet hebben doen uytvoeren De Metten op de contribntiebetacling, orden zy niet nytge- voerd Gaet ceusbyden ontvanger met eenen halven' hank te kort, hy zal ii geld niet willen ontvangen, hy zal ii voor dien balven Irank, verniaen op verniaen, en eyndelyk eene ('óulr.iinte zenden, en by faute van niet daedelyk te leggen, zal liv u uytspannen en het tafelken voor de deur brengen. Met een wóórd, men zegt gewoonelyk dat de wetten vóór de ganzen niet gemaekt worden, en voórnaemelyk als er geld van komt. Nu, een verkwistend gouvernement dat dtyd met leége geldkas zit zal eene wel voordroegen om geld te manken, helzal er alle dwangmiddels in aenstippen om derzelvér opbrengst hoe gi ooi er hoe liever te rnaeken, en het zal die dwang middels dan niet uytvoeren Sehandelyke bedriegcry, die slegts kan voórgegeéven werdén van "mannen die mét Ivf en ziel verslaefd zyn eu die vóór eene ellendige handvol goud limine ziele zelfs zouden verkoopen. Zoodau VADElt, MOEDER, OF KINDEREN BOUD H GEREED: Uwe papieren, uwe brieven, fuctueren, boeken, alfai- rens, kassen, kisten, konimodens, alles open, alles bloot de zwarte mannen zvn daer, zy moeten alles weélen, alles opneémgn, alles uyleylferen en oprekenen tot de laelste duytdie gy bezit e'u dan vóór slot... BETAELEN... Ja beladen vóór uw eygen goed dal gy niet uiven ziteren arbcyd, met zorgen en spaeren hebt gewonnen. Is dit niet eene verweuscbelyke wet? En dan zyn er nog van die lietaelde broodschi yvers die u willen opvyzen dat die wet goed is, dat die wet regtveêrdig is.'Kiezers, luistert, wel toe, wy zeggen en herzeggen het u, wilt gy ii laeter niet bitter beklaegen oyer die wet, stemt vóór onze kandidaeten zyt gy bereyd u vrywillig aen die haelelyke grafbelasting te onderwerpen, stemt er niet vóór, T is al wat wy le zeggen hebben. VERLIES VAN IIET KREDIET. Koopman, winkelier, landman, nyveraer, gy passeert voor eenen welhebbenden man, men aenziet u ais eenen inenscb die goede affairens doet, gy zyt algemeen, om uwen trelfelyken wandel, geagt en gy verdient zulks. Ei hebt eene som geld in leening van uwen vriend, met welk gy treffelyk uwe zaeken kont voortdoen, gy hebt nog ander krediet noodig om aen uwe affairens den vollen zwang te konnen geéven, want zonder krediet ware liet u onmogelyk deftig voort te doen. Nogtans uw eygen kapitacl is maer gering en 't is dan met liet krediet dat gy uwe kinderen moet kweeken en treffelyk dóór de wereld geraekenMaer, gy hebt liet ongeluk dat uwe vrouw ziek word, de ziekte duert lang, de onkosten van doctoór, mcdecynen, ziekendienster en vyf-en-twinlig andere dingen, zyri groot, en dan ten slotte uwe vrouw sterftgy doet ze treffelyk begraevën, en waerom Om uw krediet niet te verliezen Doch nu veranderd de kaert. Nauwelyks is uwe vrouw overleden, of zie de agenten van den stadsontvanger zyn daer, alles word opgenomen en berekend, schuld en voordeel moeten vóór de pinne komen en aen den neus van den ontvanger en zvne kantoorklerken gehangen worden. Natuerlyk zyt gy dóór de langduerige ziekte en onkosten agtëruvt- gegaen, zoodanig dat uw eygen kapitaeltje sterk ge smolten is, cn, gelyk liet meermaels gebeurt, dat gy zoo véél schuld als goedvind hebt. Denkt gy, als jan en alleman den weézeniyken toestand van uwe affairens zal kennen, dal gy nog het zelfde krediet in uwe stad of parochie zult hebben Neen, zegt gy, uwen vriend zelfs zal beginnen te spreéken van dé geleende som af te korten en moeyelyker zult gy goed krygen van uwen koopmanveel moeyelyker zult gy uwe affairens konnen doen, en oneyndig moeyelyker zult gy uwe kinderen plaetsën. Nogtans, ware den staet uwer zaeken gebevni gebleéven, dóór uw krediet, niet wel te zorgen en te spaeren, zond gy in vveynige jaeren wederom op uw gemak geraeken en uwen voórigen luyster blyven behouden... Maer, neen dit willen onze volkshaetende ministers niet, uwe affairens moeten op strael uytgebeld worden, en vóór alle vertroosting zult gy nog de onkosten van staet, inventaris, pryzytjn etc. te betaelen hebben... Dit is het uytwerksel der ivet van traenen die den semiet verworpen hééft vóór welke verwerping de ministers den senaet op hunne beurt, hebben verworpen... Kiezers; wat zult gy doen? Zult gy die agtbaeretegenstreévers aen die wet als senaleurs herkiezen Wv denken ja, hei gezond verstand vereyscht dit van UI. Dus stemt voor dè heeren J. B- D'Hane en 11. Dellafuille. NOG DEN ONNOOZELEN AELSTENAER. Dit weekblad opgesteld dóór eenen bedienden van den dis- trikl-commissaris (wederom eenen vremden aen onze stad) en «eiken in 18-47 schrééf dal liet libcralismus cene doltr dagge was, treed uok in de worsteling en legt op zyue manier de traenenwf.t uyl, dic.liy noch kan noch mag verslaen. Wy hebben den moed niet iveder le komen op de argumen ten reeds duyzendmacl ui tgelegd dóór de vrienden zelf van den meester des opstellers; 'tis zouneklaer bcweézen dat dé wel meest op de kleyne bugers zal vallen; maer wat wilt men antwoorden aen den Aelstenaer die zegt, zonder eenige redens by le brengen dat liet groolsie deel der gevraegdc som dóór den ryken zal belaeld worden, en die dan vraegt of er iels redelyker is dan den ryken te doen betaelen. HET CHOOT DEEL DER SOM ZAL DOOR DES RYKEN BETAELD WORDEN En M. Frère zegt dal dit onwacr is dal de meeste sommen zullen belaeld worden dóór de geéne die min dan GOOD fr. aglerlacten Wie van de twee geloovcn of wel minister F rang die ze er t cel teccl u:al hy zegt en wal hy will, of den Aelstenaer wacrvau den vernuften opsteller nauwelyks den Memorial ad- minislratif kan leézen Houd den Aelstenaer misschien slaen dal bet ryke menschen zyn die GlIOü fr. bezitten Wy hielen dit aen den oiipurlydi"en leézer over, en aerzelen niet te zeggen dat men geen groolcr bewys van onkunde en domheid kan ten toon' stellen. Dan komt den scliryvelaer op de uytwerking der wel uyt, eu zegt dal bel al pruilen zyn die meji aen de landbouwers wilt opvyzen om de wet haetelyk te maeken, en dal men geenzins ile prvzyën te vreezen heeft, welke ook gebeuren in de zyde- lingsehe süccessiën.... Wel gy ounoozelen dompclaer maekt gy dan geen verschil lussehen de zydeliugsclie erfenissen en die in regie lvn Is bet niet geheel anders regleu aen den fiscus te betaelen vóór eenen oom of kozyn, dan io '»r vader of moeder vóór goed welk men dikw ils zelf hééft gewonnen Wal gebeurt Ar in de zydelingsclie erfenissen Vermits gy zoo dom zyt liet niet le weélen zullen wy liet u leeren en niets dan de waerlieyd zeggen. Doet uwe lange ooren open In zydclinysche erfenissen worden er allyd inventaris en liquidatie gemaekt daer zyn de pennetcklicrs noodigmaer in de erfenissen van vader en moeder, ware liet te wensehen dat liet nooyt inoest gebeuren, en meestendeels word er ten platten lande niets gcsclireéven en blyven de kinderen met de over» blyvende vader of moeder in gemeenzacmlieyd leéven, iels w.t hoogst loflëiyk is Zal de blo'edzuygerswet de erven niet verpligten staet inventaris le maeken om de hoeveélbeyd der nalaetenscliap te doen kennen Is dit niet haetelyk en schandelik Den doórslecpcn kopisl hééft dus groot ongeiyk te zegden dat de pryzyën nooyt gedaen wordeninventaris maeken kaii, in regie, maer gebeuren, mits pryzy der roerende voorwerpen waertoe zelf eenen deskundigen moet aengesleld worden en om deéze te verrigten, moeien alle kassen, kisten, konimodens geopend worden, en moeien alle de persoonen die in liuve waren len dage van'l overlyden, iiuunen eed afleggen in (ie banden van den notaris dat er niets verzweégen of verstoken is in hoek- of andere kaskeus, laeden, seliuyfkens, etc. etc. Er is dus niets overdreéven in de argumenten die wv ooi onze leézers hebben doen kennenby bet afsterven van da ouders, zal er noodzaekelyk eene pryzye moeien geschiedde, cn wy geloovcn dat er niets meer indruk kan maeken op al da kiezers dan hun de gevolgen deézer verfoeyelykd wel te doen kennen,

De Denderbode | 1851 | | pagina 2