VAN SCHILDERYEN. ROOIEN, OVERLEÉDENE. OPENBAERE 1ERKOOPING VERKOOPING Ves'kooping- van IOO ZWARE KANADAS, K0LLEGIE EN PENSI0NNAET DER II. MAEGD, FRANSCHE EN VLAEMSCIIE KOSTSCHOOL, <8 Ninove, den 8 October 1851. Mynhccr den Opsteller. Men begint hier veel le spreken van de kiezing voor den gemeentemaed. Hel schynl dat eenige kiezers de herkiezing van M. Ch. Van Sleenberghe zullen tegenwerken. Wy konnen niet gelooven dal men de verdiensten van dit achtbaer raedslid iniskenne, ten zy uil partyschap. Ware het my toegelaten, ik zoude eens aen die kiezers vragen, of M. Van Sleenberghe, onze belangen niet allyd met veel iever heeft beneersligd Of hy niet alle moeite gedaen heeft tot hel bekomen van de canalisatie van den Dender? Of hy, als er in den gemeenleraed eene commissie noodig is om hel een of ander onderzoek te doen, niet allyd bereyd is om een-deel van dien last te draegen? Of hy zich niét allyd "met veel moed verzet heeft tegen al dat onbillyk was Of hy in eene zaek welke wy uit het geheugen noch niet verloren hebben, niet al gedaen hééft wat hy kon om onze medeburgers die er ingewikkeld waren te helpen Nu vraeg ik of dit al geene verdiensten zyn Ja, en deze zullen de kiezers betuigen by de aenslaende kiezing. Zy zullen onpartydig zyn om niet ondankbaer le wezen. Aenveêrd, etc. - Is. C De ministerieéle dagbladeren blyven de buyten-kiczers bespotten en beschuldigen, omdat de kiezers ten platten lande niet gestemd hebben vóór de mannen die de boeren wilden ruineéren, en deéze ministerieéle gazelten blyven gerugt maeken van het groot getal stemmen welke de kandidaelen van het ministerie in de sleden hebben gehad. Maer, al ditgerugt en lawyt is slegls gemaekt om eenige dupen in dwaeling te houden. Want, zietin de steden hebben de kandidaeten van het ministerie 14,1(59 stemmen bekomen, en.de kandidaelen der oppositie of der conservaleurs. 14,499. De meerderheyd dus, zelfs in de steden, blyft vóór de oppositie. Den uylslag der kiezingen boezemt volgens de ïndèpcn- dancegeene de minste bezorgdheyd aen hel ministerie in ziet hier hoe zy zulks wilt bewyzen a MM. den minister der buytenlandsche zaeken en v-an justicie die de voórledene weck in het luxemburgsche waren, zyn er nog en M. den minister van oorlog heeft Brussel ver iaeten 0111 zich met hen te gaen vervoegen ten eynde den Koningin deéze provincie te ontvangen. M. den minister der openbaere werken is deézen morgend naer Londen vertrokken M. den minister van hel inwendig vertrekt morgen. Zoo dat M. den minister van finanlién. alleen le Brussel gaet blyven. a Den lieerde Gerlache, eersten president van het hof van cassatie, is ridder genoemd der Piusorde, over twee jaeien dóór den paus ingesteld. M. B. J. De Roose, gecslelyken koster van O. L. V. kerk te Audenaerde, is pastor* benoemd te Mullein. Hel programma van den kampslryd wegens de plans der kerk die te Laeken ter gedagtenis II. M. de Koningin gaet •opgebouwd worden, zal cerstdaegs in den Monileur verschynen, Eene groote vryheyd zal, schynl hel, aen de mededingers vergund worden zoo vóór den bouw trant van hel praetgedenk als de schikking der toegangen. Den Koning en het Gouvernement hebben het vastvoór- neémen al de noodige opofferingen te doen en de nieuwe kerk van Laeken weérdig onder alle opzigten haerer beslem ming te maeken de beéidbouw-en schilderkunst in l'resko, in olie en op glas zullen geroepen worden om haer inwen- diglyk in geheel haere uytgéslreklheyd te versieren. Den 5e trimester der pensioenen van alle slach, op het grootboek ingeschreéven, zal op 1(5 deézer by de agenten der schatkist belaelbaer zyn. Den heer Poilevin zal zondag aenslaende in den Casino leGend eene IuclUvaert le peèid doen. Den luchtbal waer- mede den sloutmoedigen luciilreyzigcr /.al opvaeren heet le Zodiaque. Hy is 50 meters hoog 27 doórsneéde en bevat 2000 vierkanten meters gaz. De opvaertzal ten 4 ueren juysl plaets grypen. Een groot ongeluk, dat men alleen of aen onvoórzigtig- beyd of gebrek van kennis der slagtolTers moei toeschryven koint te Brugge voórlevallen. Twee ollicieren van hel 2 ku rassiers regement, alhier in garnizoen, hebben zich gisteren met het eélen van kampernoelliên (champignons) willen ver gasten, maer het nutlen dier vergiftige spys hééft hun zeer ducr gekost, want reeds deézen nagl is eenen van beyde ge storven, in weérwil de poogingen dóór de geneésheeren aen- gewend om hem te helpen, en den anderen bevind zich in doodsgevaer Thans is hy overleden. Te Leuven is men bezig eene groote rioól te bouwen, die langs verscheydene slraelen looptde werklieden hebben in het begin der Marengoslrael twee groote sleenen polten ont dekt, eene groote hoeveéihevd geld inhoudende. Beyde pollen wierden onmiddelyk naer hel stadhuys gedraegen, waer de bygerocpen goudsmeden de innerlyke weerden van den vond op 10,000 francs geschal hebben. De stukken zyn van ver schillende grootte, en verscheydene draegen een jaertal de grootste draegen de beéllenis van S. Pieler, patroon van Leuven men denkt dat deéze stukken over eeuwen gedolven zullen zyn geweést in de oude vesten, die over ongeveer 45 jaeren geslegt wierden. Sinds eenige dagen zyn er valsche vyflYancstukken in omloop gebragt te Leuven. Er zyn er die de beéllenis draegen van Charles X en LouisXVIII. Ook te Gend zyn er valsche munten in omloop gebragt. Hel zyn naemelyk looden stukken van eenen franc, di-aegende de beéllenis van Koning Leopold. Eene in den beginne nog al hevige worsteling had over eenige dagen in eene herberg buy ten Doornyk plaets. Eene jaloersche mevd, ziende dal haeren vryér met eene haerer kennissen danste, sprong op haer toe, en in eenen oogenblik vloógen de mutsen met lange kaken aen stukkenhet lang hair der strydsters belette eenen oogenblik haer elkander te zien en men vermoedde geene erge gevolgen maer onge- lukkiglyk zal eene vóór haer leven het merk diër worsteling draegen. Den neus der danssler is, als overtuygingstuk, in een doosje ter greffie der regtbank nedergclegd. Een blad verhaclt liet volgende, dat in de provincie Luxemburg moet voorgevallen zyn In de gemeentewas men sedert lang op den zoek naer eenen burgemeester. Den eenen kon niet leézen, den anderen leekende zoo al zynen naem, maer had geene kennis van besluerzaeken. Op den duer had men iemand gevonden, eenen kerel die, dagt men, al die vereyschte hoedaenigheden vereenigde. Hy wierd burgemeester gemaekt. Zyne eerste handeling als magislrael was, den veldwagter af le zetten zyne tweede, zichzelven in de plaets le benoemen, en zyne derde, zyn ontslag te geéven van het burgemeesterschap. Een ongeluk dat de grootste gevolgen zou kunnen gehad hebben hééft den 28 september op de linie van den rhynschen yzeren weg plaets gehad. Dóór de verwaerloosing van eenen spoórzelvvagter is hel konvooy, buylen spoór geraekl op 200 a 500 passen aleer in de statie van Duren le treéden, in het wagenhüys gedrongen, en na den hulpsloomwagen die zich aldaer bevond verbryzeld te hebben, hééft het bureel van het hoold der statie, doorboord en aldaer blyven slaen weerhouden dóór de puynhoopen die hy aengerigt had. Verscheydene per- soonen zyn zeer ligtelyk gekwetst geworden, en eenige ueren laeter hééft het konvooy zynen weg kunnen voortzetten, ge trokken dóór eenen stoomwagen in allerhaest uyt Keulen toe gekomen. 'T is de tweedemael dat er een dergelyk ongeluk op dezelfde plaets gebeurd. Men komt in Vrankryk lol eene algemeene en volledige optelling der bevolking over le gaen. Den uylslag deézer op- lelling berigt ons dat er in het departement'van het Noorden 77,074 Belgen zyn. Een dagblad van Frankforrl hééft een artikel afgekon digd, hetwelk eene hevige sensatie in Duytschlamf hééft verwekt, als van een officiéél karakter zynde. Men verklaerl er zich uyldrukkelvk in legen de kandidaluer van den prins de Joinville vóór het presidentschap in Vrankryk, en men schynl le doen verslaen, dat de noordsche ka bi net ten dezelve met geene goede oogen zouden aenzien want, zegt dit artikel, indien den prins de Joinville word verkoózen, is dit eene ver ifying van de monarchie lol de republiek en indien hy niet verkoózen wierd, dan is hel eene vernedering le meer vóór het koningdom. Men beweert dat de vyandelykheyd der noordsche kabi netten legen de kandidaluer van den prins de Joinville regl- streékscher is uylgedrnkt in eene nota, welke naer Claremonl zou gezonden zyn, en die den prins en de andere leden der lam ill ie Orleans, in hunne aarzeling zou versterkt hebben. VERGIFTIGING.Men schryfl uyt New-York, (Yer- ccuigde-Siaten, den 10 september: Den heer John Carr, in Prince Street woonende, is ver- gifligd gestorven benevens zyn huysgezin uyt dertien persooncn samengesteld. Den heer Carr, welkers liuys van rallen en muyzen gekwollen was, lad eene mengeling van meél en arseniek bereyd 0111 zich van dezelve te onlmaeken. De keu- kenmeyd van deéze omstandigheyd onbewust zynde, heeft zich van dit meél bediend 0111 eenen podding le maeken. Hel schavot is le Hoornen opgeregt geworden op de plaets Bocca dol la Verila, den zaterdag morgend, 27 september, vóór de doodstraf van den geuaemden Pellinelli, metser, oud 54 jaeren, eenen der daeders van de schrikkeiyke moord begaen op de plaets der St-Augelo-brug in den dag van den 5 iney 18i9, en waervan dry arme wyngaerdeniers der Sint-Janspoorl, die men vóór vermomde jesuiten aenzag, slagtolfors wierden. \Ny hebben het verleden jaer dit schrikkelyk tooneel verhaell benevens de doodstraf der zes moordenaers. Pellinelli.had zich geduerende langen lyd aen de opzoekingen der justicie ont trokken. Eyndelyk te Hoornen zelf aangehouden, alwaer hy niet gevreesl had terug te komen na er uytgegaen le zyn, is hy tot de doodstraf even als zyne medepliglige verweézen geworden. Pellinelli had eenen der byzowdersle agenten deézer grouwelyke moord geweést, en den uniforme van burgerwagt daer hy méde gekleed was gaf hem byna het voorkomen van hel hoofd der bende. Noglans is het waerschynelyk dat de goedertierenheyd van den souvereyn ten zynen voórdeele van het regt van gratie zou gebruyk gemaekt hebben, indien de laetstc aanslagen der demagogie geen voorbeéld gevraegt hadden. Pellinelli is naer de doodstraf als eenen vrygeest gegaen. Geduerende geheel den weg hééft hy niet opgehouden godslas teringen uyt te braeken en «Ie kerk zoo wel als haer ministers te beledigen. Aen den voel van het schavot een weynig vóór acht ueren gekomen, heeft hy nog God gelasterd en van zyne onpligligheyd geprotesleérd. Men wéét dat het te Hoornen hel gebinyk is van aen den veroordeelden die zich nog niet berouwd hééft eenen uylslel le vergunnen die zich somlyds tot zonnen- ondergaijg verlengd heéll, ten eynde aen de gratie den lyd te geéven van zyne oproerige te treffen en er het berouw in le doen daelen. "f is een aeudoenlyk bewys van de oneyndige goedertierenheyd der kerk en van den prys die zy aen ile zaligheyd der zielen hegl die dóór het bloed van Jesus-Chrislus afgekogt zyn. Dikwyls is haer geduld dóór de bekeering van den armen zondaer vergolden. Hel is dus vóór Pellinelli geweést. Hel zigt van het rampspoedig werkluyg, de vermaeningen van eenen goeden P. Passionnist die hem byslond, de gebeden en den goeden raed der médebroeders der Bermherligheyfi, eyndelyk deézen slag van gratie die op de laelste uer komt, hebben op zynen herdnekkigen wederstand gezegepraeld. Hond 9 ueren hééft hy gehiegl, en zelf het 11. Olyssel ontvangen. Hy heeft dóór zynen bieglvader vergiffenis aeu de menigte doen vraegen, die zyne godslasteringen in verergernis gebragt hadden, alsook de hulp eener Ave Mariaen rond tien ueren hééft hy aen de justicie der menschen voldaen. Men zegt dat hy zyne misdaed bekend hééft. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. «annel^ 3 6 HOÜWELYKEN Guilielmus Arys, dienstbode, met Joanna Cotli. Van de Maele, groen- selverkoopster. Michael Stuttaert, dienstbode, met Rosalie Vinck, dienstraeyd.Philippus Gits, briefdiaeger, met Tbersia D'ilaens, hove nierster. Petrus Van Driessche, wed. van Fr. Van Geit, strooydekker, 75 j., Alylbeke.Maria Wellekens, 4 m. St. Job. Amatus Renneboog 2 m., Nieuwstr. Cath. Van de Meersscbe, 3 j., Gendschesir.Kd. Philips, 13 nr., Brabantstr.Gonst. Vyvérman, dienstbode, 25 j., St. Job. Vrydag 17 deézer zal er om 10 uren des morgens op de groote zael van het VISSCHERSHUYS te Brussel, eene aenzienlykc verkooping plaets hebben van oude en nieuwe Schilderyën van verscbillige beroemde mees ters als naemelyk Rubens, Teniers, David, Snyders, Jordaens, Lebrun, Navez, Verboeckboven, C. De Block, De Noter en andere; verders zullen er een schoon Yvoiren Kruysbeéld, benevens zeer fraeije Gravuren en porcelyne groote Vasen verkogt worden. VAJV 55 KOOPEN KANADA, EIKE ElV POPELIERE TE MELDERT. Op Maendag 27 October 1831, om een uer na noen, zal Drunvaerder RINGOIR, openbaer venditie houden 1. Voor d'heeren Mulkens en Van der Smissen, van 18 koopen Ivanada, Bueke, en Esscbe liOOMEN, staende tegen bet Hof te Put. 2. Voor d'heer Mulkens alleen, van 1 Eyk en 13 dikke Popeliere KOP-BOOMEN, dienstig voor brug planken s!aende beneden de kerk, aen eene party land in gebruyk by sieur Paul Van Brempt. Men zal byeen komen en beginnen acn de Kanada Boomen, tegen bet llol'te Put. Louis Verloes, boschwagter, is met den aenwys belast. LOCHTIXG EX BQOMGAERT TE KOOP. De SecretarisDE SAEDELEER le Erpe, als gemagtigd over de Eygenaers zal te koop bieden 27 aren Boomgaerten Ëoehting te Nieuwerkerken wyk Bromt deel makende van de bolstede ten zuiden van de kinderen Piron. Instel Woensdag 22 October o.. Verblyf Woensdag 29 October1801 Ten 3 uren namiddag ter herberg Sr. Leonardus, te Nienwerkcrken. TE CliERSCAMP (TUSSCUENBEKE.) DcurwaerderNOTERIS, zal, tenaenzoekevan MejuCfr. C. De Bierre, op donderdag 16 October, ten 9 uren 's morgens, binnen de gemeentoCherscamp, wyk Tussehen- beke, openbaerlyk verknopen 100 zware en zuyvere KANADAS, slaefide op de Dreef, difc gemakkelyk om vervoerd te worden. Op tijd vun betaling, mits stellende goede en gekende borg. TE DEXDEKMOXDE. De wederkomst dor leerlingen is vastgesteld op Maen- dag 6 October'. Het kostgeld voor de leerlingen der Latynsche of Fransche talen is 400 francs, voor die de coursen van koophandel byvvoonen 480 fr. TE Sr.-LIEVENS-ESSCHE (prov. Oost-vlaenderen.) ONDER HET BESTUER VAX R. DE ROECK, oud-leerling der Bisschoppelijke Normale School te St. Nicolaes. Het jaerlyksch kost- en schoolgeld is bepaeld, voor de volle tafel op 240 franken, voor de halve tafel, 108 fr. en voor de derde 72 franken. Het inkomgeld is be paeld op 4 franken eens betaelbaer. AVnnilito Belle partie de HOUBLON, récoltc de VlHdll. 1818. S'adresser a Bruxelles, rue Hants N° 111, de midi a 2 heitres, chez M. Sporcx- Tielcmans.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3