GEMEENTE-KIEZING. vreest de veldeling de follcringeïi der Hel. en deéze vrees is, meesf.enlyds gegrotid op een onberedeneerd godsdienstig gevoel. Zoo genomen, een gccslelyk man begaet cene verergernis onver schillig waer in. 'T is zonde dit voort vertellen. Eene Kiezing moet plaets hebben, en een gee-sleiyk man moet maer zeggen dal de religie in gevacr is als de Kiezing slcgl uitvaltis zonde acn zyncn geestelijken herder niet te gehoorzamen, en al wie zonden bedrijft, is blootgesteld ten minsten naer 'l vagevuer te moeten gaen. In 'l stoffelijke, de boer vreest gedurig, of zyne hofstede in brande te zien stelen, of zyne hofstede (c moeten verlaten. De veldciyke neringdoende persoon vreest onder 'l ge weld cencr onbiprkle en vurige concurrentie, in zyne nering schade te lyden als hy in den neus zit der geestelijkheid. Vele bcivooners van sleden van tweeden en derden rang vreezen dit insgelijks. Het is onder den invloed von eene slafschc vrees, hun van jongs af ingeprent, die in politieke zaken den veldeling door gaens zoo geveinsd machtdal vele kiezers, van dorpen en kleine sleden hun stembriefje met eene bevende hand in. de kies- bus gaen werpen. Geagte Burgers, is dit niet zoo klaer als de zon beweézen en le verstnen, dal men den Godsdienst ganscli wilt vernietigen, wel boe, zegt bel Verbond, dc kiezers van dorpen en klèyne steden vreezen de Hel, en dit komt voorts dóór een onbere deneerd Godsdienstig gevoel, en als zy zonden bedryven vreezen ten minsten naer hel vagevuer te gaen, gevolgenllvk, volgens 't Verbond en de francma$ons, moet men geen üel noch vage vuer vreezen, de Priesters zyn slegle persoonen bekwaem om de grootste schelmstukken te begaen. Den boer vreest zelfs zyne hofstede in brand te zien steéken, als hy slegl kiest en zyncn herder niet gehoorzaemt, dc neringdoende persoonen vreesen in hunne nering schade te lyden als zy in den neus steéken der GeestclykheydJa dit durft het Verbond schryven oordeelt zelveEencn Kiezer. i. Als wy eenen oogslag werpen op alles wat er sedert dry jaeren in onze stad is omgeaaen, dan zyn \vy waerlyk verwon derd dat de Alliance van Aelst liet nog dnrve waegen acn de vreédzaeme Aelslenaers kandidaelen uyt haer genootschap ter kiezing op te dringen. Maer, wy bedriegen ons, dit moet ons niet verwonderen, als wy eeusrypelyk nalellen door wie eygen- lyk bet op niets gesmolten overschot van dit door alle rust- minncude en trefl'elyke lieden veroordeeld genootschap aenge- vserd word; neen, dit moet ons niet verwonderen, als wy de neygingen, de inziglcn en het karakter inzien van die opley- ders en dan eens de gevolgtrekkingen in de scltael der onder vinding werpenEn wie zyn die voórnaeme aenvoerders der stervende .Alliance Wv durven het nauvvelyks zeggen omdat wy onze stad dóór die bekendmaeking weézenlyk'onl- eeren en wederom oude wonden moeten openen welkers stin kenden etter ons zelve walg inboezemtMaer, het reglzinuig belang dat wy allyd in de voikszaek genomen hebben, de lielde tot dc waerheyd, zedelykheyd en regtveèrdigheyd, den haet dien wy legen alle geweldenacry, parlyzugt en onderdrukking gezwoóreu hebben, douwen ons de roede in de vuysl en spoóren ons aen de zelve zonder opzigl of onderscheid van persoonen le gebruyken tegen deéze die zulks verdienen, ons opschrift zyndeSuum cuique elk bet zynezoo dan. BURGERS VAN AELST, WIE WILT ER UL. ONDER Dlï HEERSCH- BAET- EN PARTYZUGT BLYVEN DOEN BUKKEN II. Het zyn twee waelen die in hunne geboortestad geene enkele slem zouden krygen;eenen franschman die, om zyne eygen- aerdige grondstellingen van 1795 aen onze stad in afschuw moet zyn; en dan evndelyk is den vierden opleider eenen inboorling, eencn notaris, neef van eenen anderen notaris, welken 't instrument der dry eerste is gewéést in tikten van willekeur, partygeest en schandigen prieslershaet wacrdoór zy gezamenllyk de algemcene veragtingop zich getrokken hebben. Oeézen laetslen verzekerd zynde nooit tneer herkoózen te zullen worden, hééft zich van de administratieve loopbaen verivyderd, kwausuys verklaercnde, uyl hoofde van persoonelyke bezig heden, geen mandael meer ie konnen aenveérden doch daed- zaekelyk omdat Ity zich gedrukt voelt onder de welverdiende veroórdceling die zyne medeburgers tegen Item sinds lang hebben uylgesproken. Ktt is er kwwiie te weélen, geagle Aelslenaers, of gy nog langer onder hel jok van een viermanschap die alles onder zich alleen bewerken, wilt blyven bukken: nu is er kwestie le weélen ol'gy u nog zoekt te vernederen vóór vier persoonen di-, als getrouwe slaeven van een impopulaire, vuiksverdruk- kend en afpersend ministerie, altyd gereed zyn de scltande- lykste wetten Ie ondersteunen en er den burger mede le be lasten; nu is er kwestie te weélen, lieve Aelslenaers, of gy cyndelyk nog lol speéltuyg wilt blyven dienen van eene kliek die u, geduerende dry jaeren, behandeld Iteéft als paria's, en dit met zttlken hoogmoed, dat de grootste lydzaemhcyd zich van de verontweêrdiging niet kon wèderhouden Onderstellen dat. gy zulk vernederend jok niet teenemael zult afschudden, nu dat gy de gelegenheyd en er de magi toe hebt, ware lil. kiezers, eencn smaed, eene belediging'naer 't hoofd stnylen, 'l ware Hl. zeggen: gyzugtiu de slae'verny, gy word gehoond en beschimpt, uwe r'egten worden miskend, men zweept n naer willekeur van den eenen lot den anderen kant, en gy zwygl, gy hukt het hoofd, gy hebt noch eercgevoel noch kent uwe zelfsweérdc.... Maer, neen, kiezers, sinds lang hebt gy die oqbegrypelyke verdrukking met geduld verdroegen afvvagtende den dag op welken de miskende onderdaenen reglers worden over de akten hunner gebieders; nu, dien dag nadert, en lael in 't verschiet cene gedugie maer regtveérdige kaslvding aen de Alliancemanncn zienBurgers, overlegt wat ivy u vóórhouden, w y willen hier den steen des aensloots uyt den weg rtiymcn waerover de rust, de eer, 't ivelzyn en de zedelyke iveèrde uwer stad geslronkeld hebben, wy willen u verlossen van eene willekeurige beheersching die een vry volk schandvlekt en welke gy, kust wal kost, in uw eygen belang, moet neervellen. III. Onder eene vlaemsche bevolking van 17,000 inivooners, wederom tnet Vreindelingen en Waelen vóór den dag komen, om u, Aelslenaers, le vertegenwoordigen, is al wederom het werk van hel ellendig viermanschap lirmieau Cutnont Jourel Evilzelfs twee leden van dit viermanschap willen wederom hun eygen ïelvc aen U, Aelslenaers, opdringen zy bewierooken hunnen eygen persoon zy verheffen zich zelve lot in den derden hemelzy pryzen hunne eygene werken, hunuc maer ai te wel gekende inziglen en neigingen werken, iuziglen en neygingen die de oneer op ons gcuieyule geworpen hebben, die twist en Incedragl in onze vreédzaeme stad gezao.yd hebben, door de uytgaef van beschimpende schriften en lasterende brocinteroti tegen alles wat eerbiedweérdig en trelfelyk ouder de oudste familiën gevonden wierd-la, medeburgers, 't zyn die zeilde mannen die u als eerie verwor pene siueventrocp behandeld en u zoo dikivils de onedelste vernederingen hebben doen verkroppen, 'l zyn die vretndèlingen welke nn wederom uwe slem kouten afbedelen.Aelslenaers, zit gv Vlaeniingen Hebt gy uw oud rondborstig en regt- zinnig karakter nog beivaerd Gevoelt gy nog uwe herte kloppen vóór uiven heyizaemen godsdienst, voor dn zedelykheyd uwer voorvaderen Wy antwoorden zelve voor UI. en zeggen JA, gy zvl Vlaemingen en waere Vlaeniingen gy hebt zekèrlyk nog uw oud karakter van reglzinnigheyd bewaerd zeer gods dienstige en zedelyke gevoelens bloeyên nog in uwe herten, en 'l zyn deéze gevoelens die van UI. afeysschen dat gy vrenididingcn, slaeven zond verstoolen, omdat die mannen, ingezien hunne grondstellingen, liet waer en weézenlyk geluk van uwe stad niet kunnen willen. Altyd gereed om volks- en godsdicnslhaetende wetten te ondersteunen, hebben zy de schan- en schadelyke onderwys- ivet, lot veragliug der Aelslersche bevolking gestemd, dóór petitiën ondersteund, met inzigl van ons schoon en deftig geestelyk kollegie in een ministerieel Atheneum te veranderen, verandering die ongetivyffeld reeds zou voltrokken zyn, hadden zy geenen hevigen wederstad ontmoetwant, zegde M. Cumonl, wy zullen een Atheneum hebben, M. Rogier hééft het my beloofd IV. 'T was van gelyken met dc reglen op de doodkist der ouders, met dc eerlooze bloedzuygerswet, waervoór M. Cumonl in de kamer gestemd hoéft; zelfs ivas liet met den zedeloozen en geivcéleusveikragtenden eed die ook de stemming van M. Cumonl verworven hééftGy hebt de Alliancétnannen alle zien werken om die gevloekte wellen te ondersteunen, omdat zy aen de volksafpersende ministers ganscli verslaefd zyn en vóór geene beweegredens die verslacfdheyd zouden verbreéken. En dan, die mannen komen ziclt andermael aenbieden om dóór n, Aelslenaers, als uwe vertegenwoordigers gëkoózen te .worden! Neen, zoa onbezonnen zal de meerderheid niet zyn, zy hééft zulks in de laelsle kiezing beweézen..."Zy zal met haer zelve consequent zyn. He Kandidaelen die wy u voordroegen, kiezers, zyn on- baelzugtige, treffelyke en bekwaeme persoonen, die uwe be langen zullen behertigen, die met ons den geest van beheer sching en willekeur verfoeyèn, die in alles en vóór alle zullen regtveèrdig handelen, die, met een noord, ziclt verbonden hebben aen 'l geluk der stad te werken, met den zedelyken én sloffelyken toestand le verbeteren en alles aen te wenden om zich van 't vertrouwen der Aelslenaers iveêrdig le rnaeken.. Wy verslaen liet ook aldus, en verbinden ons voorop hunne akten na le speuren, dezelve te ondersteunen en legen de aen vallen der liberalistische Camarilla te verdedigen, onder deéze eenige voórwaerde, dat zy hunne.beloften sliptelyk vol brengen want, kwamen wy in onze verwagting bedroógen le worden, iets walwy niet denken, met dezelfde hardnekkigheyd zouden wy de pen scherpen om ze aen te randen en by d'open- baere opinie aen te klaegen. KAWDiTOAETEN. Opdat de kiezers der gemaetige party het zouden,eens zyn nopens den keus van Irelfetyke vertegemioórdigers, geóven wy hier de naénten op van 7 Kandidaelen die, in eene vooraf gaande kiczing dóór eene veéllieduydende en lalrykc vereeni- ging van de agtbaerste en deftigste kiezers der slad, zyn aen- geweézen als de beslgeschikle persoonen om weérdiglyk, met kunde en onpartydigheyd onze belangen te behertigen. Zie hier deéze nacinen VOOR DE STAD AELST. MM. Van Santen-Van De Wiel, uyttreédende licj. F. Van Der Noot-De Vreckem, oud-burgemeester. Van Wambeke, advokaet te Aelst. Van Der Heyden, advokaet te Aelst. F. Seiiinck, koopman in hoppe, te Aelst. VOOR A ELST-SCHAERBEKE. Edh. D'IIondt, zoon, zeepzieder. VOOR AELST-M YLBEKE. Petrus Frans De Cock, stoóker. BERIGT AEN DE KIEZERS,— Wy moeten de Kiezers verwittigen dat zy drymael te stemmen hebben, dus dry verschiliige stembilletten zullen moeten geéven. 1° Vóór de vyf Iiandidaeten vóór de stad. 2° Vóór Myl- beke, 5° voor Schaerbeke Verledene week zyn de leergangen in hel kollegie der eerw. PP. Jesuiten alhier hernomen. Met dc grootste voldoening mogen wy aenkondigen dat het getal nieuwe leerlingen mcr- kelyk vermeerderd is- Met niet minder genoegen mogen ivy bestaligen dat, hef kollegie van Geeraerdsbergen, lit weérwil van al de kuyperyën en sicgte middelen die door deszeifs gezwoórene vyanden, eenige liberalistische slaeven van Rogier, zyn ingespannen, veertig nieuwe leerlingen Iteéft bygewonnen. is'als wilden de ouders den pronkappel nog doen zwellen of van spyl open- bersten, want nimmer of zelden gebeurde het dat een gcsligl, hoe deftig liet ook mogl weézen, op eene vacaulie zoo véél leerlingen aenwon Dynsdag nagt is onzen wel eerweêrden lieer Deken alhier in den gezegenden ouderdom van 80 jaeren overleden en gisteren namiddag met de grootste eer ter aerde besteld. Z. H. den Bisschop, willende een doórslaende heivys geéven zyner verkleéfdheyd, agtingen liefde jegens zynen overleden boezem vriend, is in persoon van Gend gekomen om de pleglige hegrac- venis te doen. Den aglbaeren kerkvoogd, na zelf den absolue gezangen te hebben, is den predikstoel opgeklommen en hééft, met eene diep ontroerde slem, het tafereel der uylsleékende deugden van ivyleu onzen hoogst betreurden herder afgeschetst, en onder andere bewyzen der grooie inildaedigheyd van M. De Hert, bygebragl dal den deugdryken aflyvigen geene penningen genoeg hoéft nagelaeten om zyne begraefkosten te betaelen Waerlyk, zoo is de lieldaedigheyd, dat zy zich zelve vergeet om den artnen en bedrukten evenmensch te konnen bysiaen en vertroostenDeéze deugd, die hel waer kenteeken is van den goeden herder, schitterde bovenal uyt in onzen eerw. Deken en zal zynen naem als dien van den rcglveêrdigen in eeuwig aendenkeu behouden. Trooslélyk is 'l voor hem die, geduerende zyn leven, schatten vergaer.t voor 't ander leven, waer zy noch tloór dieven zullen geroofd noch dóór de wormen afgeknaegd worden; deéze woor den van 't Evangelie hééft onzen ivclspreékenden herdér mecr- maels tol zyne talryke kudde loegesluerd en dezelve dóór zyn voorbeeld bekragtigdGeéve hem den Hecre den overvloe- digen loon van zynen ieverigen arbeyd eu talryke deugden, en dat onze slad, als laelslgn lol van eeuwige dankbaerheyd en liefde zyn geheugen in zegening boude.....' De talryke liefde- gestigten die in onze stad, dóór liet toedoen en kraglige mede werking van wylen M. De Hert, schitteren, zyn zoo véél geluygstukken die onze medeburgers aen hunnen overleden herder zullen herrinneren. De plegtige uytvaerl tot rust der ziel van wylen M. De Hert, is door Z. H. den Bisschop, welken zich zal geweêrdigcn de zelve by le woonen, gesteld op V< oensdag 29 October. Mïï tl'Eót-1 ^óti vraegt of de sloffelyke belangen a itLitLiiijivijits» onzcr sta(j meer en meer zullen blyven verwaerloosd worden doót die mannen, welke wy, sedert 1817, aen 't hoofd onzer zaeken zien, en welke in alles onverschillig zyn uitgenomen als het hunnen eygen zak raekt of hunne her kiezing geld. Geduerig belooft men aen dc Aelstenaers yzeren wegen op yzeren wegen om de kiezers le verleyden, en ziet onze mannen weélen onder andere nog niet te zorgen dat tie belangen van onzen koophandel aen de statie te Audegein behoorlik geivaerborgd zyn. Sedert eenigen tyd onlhreéken cr geduerig waggons ont onze koopwaeren op tyd le vervoeren, en van over twee dagen is de belemmering van alle slach van koopivaeren dusdanig, dat niet alleen de magazynen der statie, maer zelfs de omliggende schueren, kelders eu stallingen met hoppe zyn opgepropt, en de koopmans onzer slad, sedert eer gisteren, tot voordcr order, door den statieoversten verzogt zyn geene nieuwe aenvoeren meer le doenMen begrypt ivelke schade hierdoor acu onzen koophandel en aen al ivie cr van afhangt, veroorzaekl word. Is het waer dat de kopstukken der liveralen van Aelst bcsloóten hebben de burgerwagt met den uylkomcn drydobbel te doen exerceéren om in te haelen 't géén zy ileézen zomer hebben moeten opkroppen, uyt vrees van in de aenstaende kiezing ia den vollen grond gezet le worden Is liet waer dat Smerdis en zyne trouwanten zich be- klaegd hebben omdat zy, deézen zomer, de burgers door uutlelooze en belagchelyke soldaetjesparaden niet hebben mogen kwellen en plaegen Is het waer dat de vrees vóór de aenstaende gemeente- kiezing die mannen alleen heeft wederhouden Is hel waer dat den nutteloozen budget der garde komiek, waervan de repartitie geheel partydig schyot le zyn, op krukken springt en dat de zuygers aen dien budget niet de dood op 't lyf loopen uyt vrees dat hy zal afgeschaft of met 7/8 verminderd worden Op deéze vraegen zullen wy in een volgend Nr antwoorden... Tyd-en plaetsgebrek hebben ons belet een doosken bonbon zoo als pillekens, pain a la grecque, suikerklontjes etc. mede te doelen. Onzen konfraler Verbond Iteéft wederom geweêrdigd op den eerloozen en schandvollen Dendcr-boiic te antwoorden wy zyn er den man dankbucr over en zullen hem voor zyne moeyte betaelen. Tot zondag, zulde, konfraler. Men verzoekt ons 't volgende op te neémen Leopold l. Koning der Belgen, aen alle tégenwoórdige en toekomende saluyt. De Kamers hebben aengenomen en wy bekragtigert 't volgende Eenigen Art. Binnen de tivee maenden na de afkon- diging der tegenwoordige wet, de akten onder handteeken translatifs of déclamlifs van iveézenlyke immenbelaire reglen en deéze welke pagt van immeubels draegen, die niet geregistreerd zyn, zullen zonder boete en mits belading van 't enkel regt, aen deéze formaliteyl als ook aen deéze van zegelregt en transcriptie mogen onderworpen worden. Laeken I september 1831. Léopold. Frère-Orban.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2