VERTREK DER OMNIBUSSEN, Scliieting melde Bolle naer Koperen Pryzen. Partyboliing met de Trckholle. VERKOOPING FRANSCHE REPUBLIEK. Venditie van f 20 koopen TWAELF-JARIG SCHAERHO UT, Wy verneémen niet droefheyd de lyding dal M. Rullen, gekoózen senaleui- door hel (lislrikl vail Verviers, vrydag mor send overleden is ten gevolge eener kortstondige ziek'lc. M. Rullen had zoo wel legen de wyziging-Forgeur dan legen hel gronuslelsel der erfenis-net in regtstreekschè lyn gestemd. Hel kieseollegie van Verviers is legen den 30 October, ten 10 ucren 's morgens geroepen, ten eynde over te gaen lol de kiezing van eencu senaleur, in vervanging van den heer Rullen, overleden. Men weel dat de vremde dagbladschryvers in ons land mogen verblyven en dal zy erKlaelen worden zelfs wanneer zy den koning,en do koninglyke familie aênvallen. Hel is hen allcenelyk verbonden kwaed Ie zeggen van hel nieuw politiek. Henen vreindeling die geenen sciiryver is, maer die het ongeluk heéfl gehad een proces aen eenen minister aen le doen, is den 12 oclober huylen hel land gedreéven geweest opdat by zich den 7 november, dag op welken zyne zaek voor de reglbank nioesl gebragl worden, niel zoude hebben konnen verdedigen. Nog een voorbeeld dan van de drydubbele reglzinnigheyd van liet nieuw politiek ilel publiek is verwittigd, dat le rekenen van woensdag ■den 15 der loopmde maend, tydslip bepaeid voor liet winier- saizocn, er wvzigingen aen den dienst der konvooyën zullen worden locgebragl. De politie van Brussel lieéfl aldaer twee bakkers aenge- houden, die bun meel vervalsclil hadden. Beyde zyn naer de kleyue Karmelieten opgebragl. De menigte is zondag naer den Casino te Gend gevioeyd om de lucblreys le peèrd van M. Poilevin by le woonen Rond 4 ueren en half, is den beroemden luclitreyzer le peèrd toege komen, lieéft den omtrek van den hof gedaen en is zich onder den luchtbal komen placlsen aen den'ivelken men liet peèrd heéfl vaslgetnaekl. Eenen minuet nadien, gaf M. Poilevin het teelten van vertrek eu mannen en peèrd 'hebben zicli in de Riclil verbeven, onder de loejuyehingen der menigte. Hy was vergezeld van zynen kuegt en van'M. Camille Colpaert, die zich in bet booljen bevonden. M. Poilevin is om 5 eu half uere te Seveneecken, op 5 myien afstand deézer slad nedergeiiaeld. Eene aeu/.ierdyke bevolking volgde hem op den draf sedert meer dan eene tier want by vloog digi legen den grond om eene bekwame plaels tot zyne afstapping le' zoeken,' ten eynde de veldvruglen niet le beschadigende persoonen die hem h volgden konden zelfs de koorden zyncr toestellen aenraeken. Een gul heilig onlhael is hem gedaen geworden. Om 9 ueren was liv terug le Geud. M. Poilevin zai zondag aenslaende eene laelstc luchtrevs ■onderneémen met eenen luclilpleziertreyn en nederdaeling in v.ilselierm binnen den hof van den Casino door zynen neef. In den nagt van 8 tol 9 deézer, ontstond er brand in de schuer van Lodewyk De Vogelaere, te Sotteghcin. By den eersten alarmkreet was ganscli de bevolking met de overlieden aeu liet hoofd op de been. Den toestand was akelig; lanes den eenen kant der brandende snliuer stond een roelmagazvn en langs den anderen kant eene tweede scliuer en eene zeepziedery. Dank aen de moedige hulp der inwooners is men den brand al spoedig meester geweest. /.ie bier den uylsl.lg van den kampstrvd van uyterlyke welspreékendbeyd, welken plaets heeft gehad te Sottegem, den 12 October laetsi. Deftig vak (l°klas.) Eersten prys aen den heer J. Van Impe, te N'inove, met liet Ver der doodstraf. Tweeden prys, neii den lieer P. De Reiner, te Geeraerdsbergen, utet de Gibetin.' Idem. (2e kias.) Eersten prys, aen den lieer H. Croisé, le Ninove met hel HeulenkindTweeden prys, aeu den lieer J Ficvremonl, le Geeraerdsbergen, met de Losbandige. Boertig vak. (Eeuige klas). Eersten prys, aen den lieer K. De Jaeglier, le Waerscbool, met Marten Droes. Tweeden prys, aeu den lieer C. Gowie, te N'inove, met de Nasonomisl. Eenen droevigen voorval heéfl eergisteren in eene der laelste burgersfamiliên van Brussel plaets gehad. Eenen jon gen van 12 jaeren, was 's morgens vroeg opgestaen om aen eenen luchtbal te werken die hy van zin was niet brandenden wyiigeesl op le zwellen. Den kleynen luchtbal liing in bet midden zyncr kamer en eene kom die de slof vervatte wieril daeroirdet geplaatst en in brand gesleeken. Maer den tabliaerd van den ouvoórzigtigen jongeling vatte vuer, en een oogenblik nadien was liy teenemael door de vlammen omringd. Den vader, op liet geschreeuw van zyn kind toegesneld, kon hem mei spoedig genoeg zyne kleederen afrukken en den onge lukkiger! doodeiyk bereykt, stierf eenige neren laeler in "de sehrikkelykste pynen. Men leest in een dagblad van Bergen Men koudi<U aen dat Lydie de Bocarnté ziclt te Brussel is komen neder zetten, alwaer zy voórueéniens is den winter mei luiere twee jonge meysjes door le brengen liaeren zoon isaltyd in kost- schóól te Doornyk. Eene pooging tol moord heéfl plaels gehad, te Rousselaerc, den 5 deézer maend, op dén persoon van Victor Slubbe leerling in liet kollegie aldaer. Den zondag had dien jon-elin" tol tien ueren des avonds ziclt bezig gehóuden in de plaetseu alwaer liet gestigt der Congregatie isgekomen zvnde in de jNoordstraet springt er met eens uyt den donkeren eenen persoon die zich omtrent de herberg liet Kruysken verdoken had, en den jongeling naderende roept liy al vloeken nu moei gy dood', en den aenrandcr néémt iels uyt zynen zak dewvl den student bevreesd zynde, tragi, te vlugten maer in den zelfden oogenblik brand den aenrander eene scheut los op deir verschrikten jongen dat hy ter aerde stinktgelukkiglyk is by niet gekwetst geworden, maer zoo liaest den kwaeddo'ender zyn wapen iiad afgeschoten is by weggeloopen vreezende van gekend le zyn door de persoonen die op liet liooren der scheut aenkwamen. De politie heéfl er kennis van gegeéven aen liet Parquet van Kortryk, en de lieeren procureur des konings en den regter ter instructie zyn ter plaets geweest, maer lot lieden iis den daeder niel gekend alles doet gelooven dat dit eene afwagting was van eenen persoon die 'men meende uyt de herberg liet Kruysken, le moeten komen, en gevoigènilyk had •Slobbe aldus konnen gedood zyn in plaets van eenèii anderen Eenen treurigen voorval" hééft maeudag op den yzercrl weg lussclien Quaregïiou en Sinl-Ghislain plaels gehad. Eenen persoon die deel 'aen de scliieting met den liand- lioóg genomen luid weike in deéze laelsie geineenle kwam plaels te hebben, rond acht uren den yzeren weg overtrekkende om zyne woonst le gaen vervoegen, wierd door den stoom wagen bereykt en op de spoóren geworpen, liet konvooy zynen weg voortzettende; wierd bel hoofd van den ongelukkigen volkonienlyk van do romp gescheiden. Eenen wageumaeker van Compiègne komt eenen vry be- laiigrykeu vond té doen. Voor zyne werkzaemiieden eenen grouten boomstam gekogl hebbende, was liy begonnen denzel- ven van huylen eifen te kappen, als eensklaps verscliclieydene stukken goud op den grond'rolden. Den goeden sukkeiaer kon nauwelyks zyneoogen gelooven. De goudstukken waren gerold uyt eeue lioite, gevormd dóór de samengroeying van twee dikke wortels. De stukken waren ten" gclalle van 21, alle met tic beéltenis van Krans I, keyzer van Oostenryk, dus niet oud, en dagleekenende vermoedelyk van den inval der oosienryksclie legers in 1814 of 1845- Den wagenniaeker hééft ze voor 300 francs verkogt. Zaterdag avond, na de aenkonist van het Iaetsle konvoy le Antwerpen, is eenen wagter van den yzeren weg van den Slaet, in twist met eenen zyner medegenoten geraekt. Na hem sterk mishandeld te hebben heéfl hy deézen ongelukkigen al over de brug in de vaert van llerenlhalsgeworpen. Gelukkig lyk hebben getuygen deézer daed hém kunnen hulp bieden; noglaus bevind iiy zicli in eenen onlrusienden toestand ten gevolge der mishandelingen die liy ondergaen hééft. Gedurende een bal dat verleden dyusdag te Jemmapes, in den salon Merlin, plaels bad, is een treurig voorval een eynde komen stellen aen den dans eene vrouw valt 45 jaer.cn is dood gevallen lerwyl zy de polka danste. Men zegt dal zy negen kinderen agleriaet. Men seliryft uyt Wickevorst, 13 October: Gisteren avond ten 10 neren en half is er in de gemeente Wickevorst eene graenmyt in brand gestoken met vucrslekskous. Zyis hyna geheel verbrand en liet zou schrikkelyke gevolgen gegeéven hebben, indien er geen water en volk by de hand waren geweest. De graenmyt was circa van 18 karren en sloud in bet midden van verscheidene lunzen, zoodat geheel liet dorp had kunnen afbranden. Men heeft eenen kerel aengehouden, die niet' vremd schynl te zyn aen deéze zaek Hy ivas nog maer eenigen tyd uyt de gevangenis voor diefie. Het volgende feyt verdient al de aendagt der geneéshee- ren, ten eynde een nieuw voorbeeld der treurige gevolgen die hel gehad heéfl te vermyden. Mejufvrouw Sidouie Froment, winkeldogter in hel badgesligl der Sinl-Joorisplaets le I'arys, ziclt over eenige dagen'in bet voórgeborgt Sl.-Germain met liaere zuster bégeéven hebbende, wierd dóór eene scliiclyke onpasseiyklieyd aengedaen. Zy om ving in een magazyn de zorgen die harren stiiet vereysclilen, en wierd er bloed in den region arm getrokken dóór eenen ge neesheer aldaer by loevai gekomen eu die men niet kende. Des anderendaegs gevoelde inoj. Fróineiil eene nog al lievige pyn in den arm daer zy de lating in had ontvangen, maer zy sclire f het aeu een wei nig vernioeydheyd toe.'Noglans, twee of dry- dagen nadien, ontwikkelde zich "een groot'gezwel dal geheel den arm overmeesterde eu onverdragelykepynen te wege faragl. Den dokioór P.... die geroepen wierd, bei-keilde iu 'de kwael daer inej. Froment van aengedaen was, eene aderontsleékiug die dóór de steek van bet lancet toegebragt was geworden, dit werktuyg buiten livylèl voórgaendelyk gediend hebbende om eenen persoon bloed le laten die met eene besmeltelyke ziekte aengedaen was. Hel geval was zeer ernslig vooral ter oorzaek der vertraeging die men gesteld bad in iiet kwaed af le keeren. Den doctorP... vervoegde zicli aen vier zyner ainblgeiioólen; de afzetting vail den arm wierd aenslouds beslnólen; maer liet was le lael, de kwael luid de schouder reeds ovei klommen en de borst over meesterd. De arme zieke beeft niet geivagt den geest le geéven in het midden der sehrikkelykste smerien. Een dergelyk geval hoéft "onlangs te Marseille plaels gehad. Eene ju IV. C.... aldaer in de Beiuard-dti- Boisslraet wooncude, is ten gevolge eener zelve oorzaek, aen de hevigste pynen be- zweéken. Zoo als men iveél, zyn te Hoornen deézer dagen iveder verscheydene boeken op den index geplaetst. De werken van prof. Nuytz, over liet kaïionuick rcgl, zyn zelfs liet ontwerp eener opzeltelyke breve van den paus, waerin deézen zich vooral verontweèrdigd loont, omdat gemelden sciiryver aen de kerk alle wereldlik gezag ontzegt; in geval van een conflict lussclien bet geeslelyk en wereldlik gezag, zegt, dat liet laelsie de overhand moet hebben, voorts beweérl hy dal niets den paus verhindert, zynen zetel nvt Roomen naer eene andere plaels te verleggen, en ontkent eymleiyk, dat liet. Tritleniynsclie concilie aen de geestelyken 't houwelyk niet mogt verbieden, daerCliris- lus zelf nergens legen liet trouwen der prieslersverklaerd hééft Buylendien is de c'eusuer op dit oogenblik in de wéér, om vóór de voorstellingen in den schouwburg le zorgen. Meer dan 28 opera's (waeronder de meeslc van Vcrili) zyn verboóden, èii veéle andere zyn vermink!, om aenstoot te vermyden. De laelste zitting der atgemeene vergadering des genoól- scliaps van Pius IX te Mentz is door eenen treurigen voorval bestempeld geworden. De zael en de gaenderyën waren opre- propl. Men lelde er niel min dan 5000 persoonen. Rond 7 1/2 ure, lielen de gesclireeuwen van brand', zich schielyk lioorcn Het was de vlam van eenen gaz-bek welke -zich lioogerdan na gewoonte verhief en die oumiddelyk uvtgedoofd wierd na dat nten bet teeken gegeéven had ont de buys te sluytcn. Ongelukkig bad den noodloüigcn kreét dóór de persoonen die de gaenderyën bezelleden gehoord geweest; de damen vluglen al den trap welkers leuning onder het geweld der menigte brak. Een grool aental persoonen vielen de eenen op de ande ren; vyf damen ontmoétlen de dood in hunnen val en eeuB-e anderen wièrden zwaer gewond. Hetgeen men vóórzien kou in Vrankryk, is-ntt verweézen- lyklden voorzitter der republiek heéfl volherd in zyn ne- dagt van de kieswet van 31 mey ai' teschaffcn, en in inge volge hebben de ministers hun ontslag aengeboóden, 't welk aeuveérd is geworden. M. Earlier, prefekt vam politie, en M. den generael Carrelet, bevelhebber der 4" militaire aldeeling' hebben ook itunne demissie ingezonden den voorzitter heé'ft ze aenveêrd. ÜVr HET HOTEL DE DRV KONINGEN ALHIER, NAER DE STATIE TE AHDEGEM. 1° Om o ueren des morgens vóór Mccheleo, Antwer pen Brussel, St-Truyden, Leuven, Luyk en Keulen. —2» Om 7 ueren vóór Gend, Brugge, Oostende, Kortrvk, Doornyk en Ryssel. 5" Otq 8 1/4 ueren voorMedie- len Antwerpen, Brussel, Letiven, St.-Truydeii, Luyk, Keulen.—4° Om II uren vóór Geud, Kortrvk, Doornyk' Oostende en Ryssel. 5" Om 2 ueren namiddag vóór Mechelen. Antwerpen, Brussel, Leuven, T'liienen, Luyk, Verviers en Keulen. By Seraphien DE SMET, in de herberg de Hoos, brusselschen Steenweg te Aelst, zal er naer Koperen Pryzen met de Bolle gekampt worden, op maendag 27 October, om dry ueren namiddag. DpIMdf Twee groote ZOLDERS te hueren. Zich te '-r' adresseren by F. lmpens in de Achterstraet. te Aelst. 25-00- Ö-OD NAER if Prys francs 2 W- francs Voor de voortskomende 6 pond Saucissen. Vóór 't grootste peloton 6 pond id. Vóór de schoonste tenue 6 pond id. By Dominique De Ras, herbergier te Oltergem. Inleg 25 centimen. Men kan zich van morgen af doen inteekenen. Slacnde op den Imsch, Ouden Hauw, aen den Waverschcn dreef, op Affligem, le Meldert. Deurwaerder RINGOIR, zai wegens zvne principale, mejoull'rouw Heuelle, te Parys',ppMaendaq 1U November 1831, van 9 uer 's morgens, niét tyd van betaling, ordi nair ongeld en borgstelling,' op -nbaer verkoopen, i20 koopen extra zwaer Eyke en JNotelare SCHAERHOÜT, dienstig voor kuypersen hoveniers, staende te Affligem' tegen den Aelsterschen dreef, en by gevolg goede rede'. De tot dies genegen begeven zich aen den'eersten koop tegen gemelden Aelsterschen dreef, van waer den ver koop zal aenvang nemen. EgidiusMeert, boschwachter, in de Wande, is met den aenwys belast. Maekt het ruchtbaer. F/IA' ZEER ZWARli HOOGSTAMMIGE Binnen de gemeente Erpe, tegen aen het Hof Ter Vaerent by Lede. De Notaris MOENS, te Lede, zal op Vrydag 31 Octo ber 1831, te beginnen om 9 ure des morgens juist, ten aenzoeke van mynheer Van Innis, Voorzitter by liet hof van Appel te Gend, eu mejufvrouw Eulalie Van Innis, rentenierster te zelve Gend, openbaerlvk verkoopen, op langen tvd van betaling, de volgende koopen ROOMEN, te weten 1° Op eene party Lands en Meersch, te Erpe, tegen over het hof Ter Vaerent. Vyf-en-lwinlig koopen buitengewone zware en hooge Kanada Boomen.— Een zwaren Wilgen Boom,en twalf zware Abeelen Boomen. 2° Op eene party Lands daer nevens, de straet lusr selien beide: Elf koopen zeer zware schoone Kanada Boomen en eenen Olmen Boom. 3° Op eene party Lands ter voorzegde Hof Ter Vae rent tegen het buisje van Dominicus Guns: Achttien koopen schoone Kanada Olmen Populieren, Abeelen en Wilgen Boomen en een Eiken Boom. Alle voormelde Boomen slaen zeer voordeelig en ge- ntakkelyk voor den transport. De verkooping zal gebeuren aen den voet der Boomén en zal beginnen om 9 uren des morgens precies, op de party lands en meersch beschreven hier voren artikel 1" Alle de koopers zullen moeten voorzien zyn van eenen bekenden medekooper.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3