¥1. ¥11. ¥111. Bur gerwagt te Aelst. KONFRATER VERBOND, HEURKT NEN KEER.... beck cu eejgtniaeking van den weg naer Dendermonde hier voóren vermeld. 2" De iwcode leening is geweest van fr 100,000. Hieruyt /,yn betaeld stads oude gevestigde en veragterde schulden van vóór 1800, te samen beloopende fr. 59,009-22 ten intreste van 5 ten honderd. Wanneer men nu overweegt daldeéze leening is gedaen aen 4 ten honderd, volgt daer niet uyl een jaerlvksch vóórdeel van 1 ten honderd of 000 fr. die de stad jaerlyks minder te belaelen hoéft Wat nu nog meer is, hel besiuer is daerbv verbonden jaèrlyks by tiende af te korten, zoodanig dal na verloop van een twintigtal jaeren de stad zuyver van alle schuld zal zyn het overig deézer leening heeft gediend gedeeltelyk vóór de baen naer Opwyck en gedcellelv-k vóór andere stadswerken. 3" De derde leening is geweest van 15,000 fr. en ten vollen besteed geweest om de ongelukkige volksklas geduerende de rampspoedige winters die wy beleefd hebben, ter hulp te komen. Maer van dit alles houd de Alliance kliek geene rekening, zy wilt met geweld aen t roer blyven om haere vernederende overbeersching van waelen en vremdelingen te blyven behouden n lie wel, Verbondwaer zyt gy nu met uwe lasterende beschuldigingen Waer zyl gy met uwe hoosaerdige streéken om de kiezers te verleyden en te bedriegen Antwoord ons, wat zou de oude regeéring met uwe gewaende 155,005 fr. 81 c. gedaen hebben 01' wel zv hééft ze in den zak gesteéken, en in dit geval zyn de tegenwoordige vremde schynhevlige beyveraers die nu op sladiiuys zitten aen hunne pligt te kort gebleéven, met hel voórgaende besiuer niet vóór de reglbank gedaegd en van diefle beschuldigd te hebben of wel gy. Verbondmet uwe kliek zyl lall'aerds en schandelyke bedriegers omdat gy zoo eerloos verzwvgt wacracu die 155,005 fr. zyn besleéd geworden Maer, wat willen wy een zedeloos, een godsdier.sihaelend,- ecu reglvcèrdigheydsverkragtend blad tol antwoord of woord herroeping, uytdaegen, dit is verloóren, de openbare denkwyze moet en zal er regl over doen; de openbare denkwyze zal dien franschmans- en waelenhaspel van hel stad hu vs sloolen en dan zal onze siad in rust en vrede geraeken. Hel Verbond van Aelsl durft nog weélens en willens met opgezetten raede, gelyk de verstoksle booswigten hunne schelm stukken bodryveu, liet volgende neérschryven De tegenwoordige administratie, na verlaop van twee jaren- zond<r lecning-n acnlegaen, zonder de gemeente belastingen te verhoogen. na in al de noodwendigheden van den openbaeren dienst te hebben vóórzien en na de onkosten betaeld te hbeben welke dóór hel voórgaende besiuer gemaekl en niet belacld waren de, tegenwoordige adminislralie, zeggen wy, lacl in de gemeente kasvolgi-ns de rekening van 1850, een boni van fr, 24,910.18 Kiezers, wat dunkt UI. vau zulke schryvers, naemelyk als gy opmerkt dat dit de kopstukken zyn der waelen en fransch mans kliek die u willen blyven verdrukken Wat zegt gy van de gasten die durven schryven in bel Verboad dat de tegen woordige administratie geene verhooging van lasten gevracgd noch leeningen heeft acngegacn, lerwyl zy zelve in gemeld 'l boeksken schryven bladz. 10, S"1'" regel dat hel tegenwoordig bestuer eene leening van NEGEN DUYZEND ZES HONDERD FRANKS heéfl aengcgaen, en op bladz. 54 twee onderste regels dat de verhooging der belastingen op den drank van 't volk, op hel bier, Y1EK DUYZEND 500 FRANKEN meer hééft opge- bragl S Dus eene leugen van meer dan 14 DUYZEND fr Aldus kan alleman de inkomsten der stad vergrooten met afpersende middelen te gebruyken, en nog gemakkelyker gact hel die inkomsten te vergrooten OP PAPIER, naemelyk met gcldontleeningen te verzwygeu diedaerom niet min moeten betaeld worden. Men ziel in't boeksken eenen onkost van by de duyzend franken die verspild zyn geworden om twee Alliancemannen, Pieken Smet en Smerdis, plaisier aen te doen dóór bet maeken cener goót aen de brug der Pontslraelpoorl, goót die er zoo vcél noodig was als 't vyfde wiel in den wagen... Doch daerover spreekt liet Verbond niet, omdat zulks ten voórdeele zyner aen hangers is gedaen geweest. Het Verbond en liet boeksken hebben schoon te zeggen dal de tegenwoordige regentie groole gespaerzaemheden heéfl bewerkt, dat zy eenen boni hééft; maer dit is gemakkelyk als men de regten op hier en andere zaekeu verhoogt, als men de geringste jaerwedden van arme dompelaers besnoeyt, als men alles laet vervallen en nergens de baud aen steekt, geivk hel boeksken op bladz. 55 zelf bekent dal de kassydiug der straelen groole herstellingen vereyschl waarvóór kredieten zullen moeten gestemd worden Wy ondervinden integendeel dat, als de tegenwoordige man nen eenig werk verriglen, zulks zoo gespaerzaem niet word aeng( legd. Aldus zien wy in 't boeksken dat, vóór vyf of zes ellendige pisbuyskens ie plaelsen, er niét min dan DUYZEND FRANKS in rekening gebragl zyn1000 fr. vóór vyf of zes pisbuyskens Wel alleman zou durven onderneéwen er vóór dien prys 12 schoone te plaelsenVerder treilen wy aen dal Injl opeubaer ondcrwys 10,132 fr. kost Waeraen worden die besleéd? Is het misschien aen de schóól van Van Ncrum, waer. den priester en 'l godsdienstig onderwys buylengebanncn zyn? Is hel aen die schóól waer men zonder godsdienstige inplantingen, nooyl gehoorzaeme of ouderlievende kinderen, nOoyl goede burgers kan opvoeden Indien zy daeraeu besleéd worden, dan zeggen wy dat hel 10,132 franks besleéd zyn lol ongeluk van ouders en kindereu, en tot schande onzer stad.... Hel Verbond kan daerover anders denken, de acnhangers van Voltaire en Rousseau denken gewoouelvk anders.Daerop zullen wy lerugkeercn en de ouders eens doen zien wat er te verwagten is van een onderwys waer God en religie buyten- «esloólen zyn. KIEZERS VAN STEDEN EN DORPEN IN T ALGEMEEN Gy hebt dynsdag eene politieke laek te volbrengen die welligt de géwigligsle is van geheel uw leven eene laek waervan de rust en 't geluk van Relgiën groolendeels zullen afhangen; eene taek die zal beslissen over menig allerbelaugrykst Vraeg- stuk dal het toekomende in zynen school bevat. T is aen den menscii niot gegeéven over de toekomst te beschikken zoo min als hel verledeuc te herwinnen,maer 'l is eenen grondregel van voórzigtigheyd en verstandig beleg het toekomende zoo véél mogelyk te vóórzien en zich legen alle wisselvalligheden te wapenen.... Er is dus geene kwestie van kiezing vóór eene stad of ge- meynte alleen waer 'l gezag en werkingen der gekoózene in eenen nauwen omkring bepaeld schynea te zyn neen, dit is niet zoo, wyl de gemeenlekiezingen zich over geheel 't land uylstrekkcn en eenen invloed over geheel Belgiën uytoeöënen. .Indien de steden en gemeenten sleglc regeéringsraeden aeustellen, zv werken mede om hel hooger bestuer in al zyne rampspoedige ontwerpen, in al zyne godsdienst- en zeden bedervende plannen te helpenzy werken mede om alle afpersende en volksruineérende wellen dóór te dryven en d.' burgerv te verdrukken met een wóórd, zy werken mede om hel land ongelukkig te maeken als hel hooger bestuer zich van de waere trellëlvkheyd verwydert. De sleglc grondstellingen zyn hel oorkussen der zedeloosheyd, de voetbank der onreglveérdigheyd en de haermoeder van tallooze rampen die eene natie ongelukkig inaeken. Dit wange- drogl dal het zcdclyk en sloffelyk behoud der maetschappy al'kiiaegt, is in ons godsdienstig Relgiën gebragt dóór de tallooze vremdelingen die het niet alleen komen bederven, maer nog bovendien opeélcn en schaemlelóos beschimpen1 Nu, Kiezers, 't is tegen die slegle grondstellingen, 't is tegeii die vremde geweldeuaery dat gy moet oplreéden, 't zyn die bedekte vyanden der samenleving, die vyanden van kerk en stael die gy moet verdry ven al te lang hebt gy dit serpent in uwen boezem verwarmd, want eerlang zal het in slaet zyn u, voor belooning, te verslinden. Met wal rampzaligen iever hebben wy hier en elders vóór de goddelooze en volksruineérende onderwyswet zien werken; met welke onnoemelvke woede hebben wy hier ten voórdeele van den eirloozen eed en der gevloekte bloedzuygerswet zien loopen met wat helsche vlyligheyd hoort men dagelyks de priesters, de bisschoppen en den paus zelf belasteren en bele digen met wal schandelyke ondankbaerheyd ziel menden godsdienst heymelyk vervolgen en ondennynenmet wat rampspoedige bedriegery'ziét uien de openbaere liefdaedigheyd verhinderen cenigly-k om te beletten dal den priester zynen godsdienstigen en lieylzaemen invloed op den armen uvloclïëne; met welke ongehoorde hardnekkigheyd hebben wy hier, té Rrussel en elders de hegynen, de gasthuyszuslers èn hunne geestetyke besluerders zien kwellenen vervolgen met welke stoutmoedige onbeschoflheyd hééft men hier de weeskinderen uyl hun heylzaem en wel bewaekt werkhuys zien rukken om ze aen de bedorvenheid der wyde wereld over te leveren, en zoo reeds een zeker aen lal lol ongebonden heyd doen vervallen waerdoor zy uyt de schuylplaets voor hunne teerdere jongheyd zyn moeten gebannen wordenEylaeshoe veel andere beklaegelyke daedzaeken zouden wy moéten aenstippen die ten gevolge vau sleglc, van verderfelyke grondstellingen dóór onze zoogezegde liberalen gepleégd zyn en die allen vriend van volk en vaderland billerlvk moei betreuren Welnu Kiezers, 'l is'legen die verderfelyke grondstellingen dat gy de samenleving moot- wapenen, 't is dit ontzettend kwaed dat gy moet beveglen en er de oorzack van weg neémen.... Wy hebben gezegd dal al dien ingedrongen vremden bugt dé oorzack is, néémt die weg en gy zult de kankerende kwael geneézenverbant uyt uwen regeéringsraed dit slaeh van persooneu die hunne ingecvingen in de francmagonslogiën ga en haelen en die dan met geweld desleden verdrukken. Kiezers van Aelsl, gy weél reeds lang wal de Alliancekliek is, nu, luysterl naer wyzen raed en onlmaekl u van dit gebroed. A EN DE KIEZERS-PAGTERS VAN IIOSPICIE- GOE DEREN, LEVERANCIERS, ETC. Men heeft ons berigt dal er op de pagters van hospicie- goederen, op de leveranciers etc. geweldige en schandalige middelen gebruykl worden om hun te dwingen vóór de alli- anciekliek te stemmenPagters, luysterl eens wel gy ir.oet weélen dat die eerlooze dwingelanden u niets konnen doen, gy hebt eene voórwaerde voor een zeker getal jaeren en deéze kan niet gebroken worden; verder weel gy wel wal dank gy aen dc hospiciën verschuldigd zyt, vóór dé onmenschclyke verhooging uwer reeds leduere en Vuineérertde pagisommen.... Men hééft u den laelslen druppel bloed afgeperst, en't mes op de keél gezelmen hééft u gezegd dal gv te véél wont aen uwe met zweel en kommer besproeyde vrugten men heéftu, meteen wóórd, doen boogen of bersten, en nu komt mcru uwe overluyging nog verkragten Schopt aen de deur en smyt ze vierkant op slrael die gasten die zoo schandelyk uwe gehey- ligde burgcrreglen komen verkrenken.... Wy verzekeren u, moest gy uyt dien hoofde de minste moeyelykhéden ontmoeten, gy zult eene dragtdacdige bescherming vinden by de hceren die wy u ter kiezing voorstellen. Leveranciers, handelt ook aldus, want 'gy kont véél by- draegen om 't ryk van geweld te doen eyndigen. Met den oogeublik dat de bcdaerde party de ineerderheyd hééft, zal er daedclyk pael en perk aen al die geweldenaeryën gesteld worden En gy, onafhanglyke kiezers, kont gy dit nog verdraegen, zult gy nog langer die Russen-en Turken-dominatie dulden Zult gy nog langer uwe vreédzacme stad onder't jok eener vremde beheersching laelen bukken en den partygeest laelen gebieden? Neen, niet waer kiezers, gy zult dit" niet rneer blyven verdraegen gy zult een eynde stellen en dóór uwe stemmen, den zwakken, den neèringdocndcn persoon die vóór uw werkt en zwoegt, in bescherming neémen tegen de over weldiging.... Wy vraegen u zulks in naem onzer vryheyd, in naem van uw eygen geweélen, in naem der reglveèrdigheyd, verzekerd dat gy, als deftige reglers zult handelen Het Verbond vraegt in zyn laelste Nr wat gemeens heeft het tegenwoordig bestuer gehad met de uytvoering der Burqerwa"t weet heel de wereld niet dal de kaders der Burgerwagi dóór het voórgaende bestuer zyn npgemaekl geweest 'I Ja geheel de wereld weel dat, en zoo is het ook in alle andere sleden en gemeenlens geweest, maer geheel de wereld weél ook wie de burgers gedwongen heél'l soldaetje te speélen lerwyl Ninove, Gheeraerdsbergen, Audenaerde, Lokeren, Sl.' Nicolaes, en veéle andere steden van deézen last vry'zyn.. Waerom hééft de burgery van Aelst gedwongen geweest deézen lastigen dienst te doen, wel om dat M. Dommer en meer andere liberale Alliancemannen de ministers lastig ge vallen hebben om wapens te hekomen om alzoo de burgers Ie- dwingen, exercitiën te doen en onder hun bedwang te hebben, om de burgery te kunnen behandelen als slaeven, ministers en gouverneurs in te haelen, om kruyskens en eeresahels te bekomen; om de burgers te kunnen plaegen en groole lasten te doen belaelen, ja dit weet heel de wereld. Is liet ook het voórgaende bestuer die de burgery gedwongen heéfl hun van eenen koslelyken uniform te vóórzien, waer door menige kleyne burgers geruineérd of in hunnen kl'eynen handel gegeneérd zyn geweest 'l Ja de burgery verlangt dal de Burgerwagt word afgeschaft of ten minsten met 2/5 verminderd en dit zal den eersten akt van de toekomende administratie zyn, hope ik, en aile de bur gers, behalvens de dwingelanden der Alliance mannen. Eenen garde civique, N.B. De burgerwagt heeft ook de eer geluid in oogenschouw genomen te worden dóór M. den minister en den gouverneur van Gend in zynen geêlen palletol. Hier hebben wy nog een woórdeken by te voegen Ja, Verbond en Alliance-Frauschtnans-en Waelenkliek,'l is de voórgaende regeulie diede kaders beéflopgemaekl, maérals zy opgemaekt waren, waren zy slegts uyl EEN DEBDE van het tegenwoordig getal opgegeéven, en 't is op DRINGEND BEVEL vau den fracyën schoonvader van onzen Gouverneur, meester De Cock, dal die kaders zyn moeien vergroot worden, zoo dat hy de buyze wel verdiend heél't die de kiezers hem op 2* lest hebben geschonken. Doelt het zyn al die vyftien sluyvers niet, de vraeg is te weéten 1° NN ie heeft er zoo driftig en dwaes geloopen, hel en aerde geroerd om het soldaeljesspel in voege te brengen De Alli ancekliek. i 2" Wie heeft er zoo onmedoogend menigen geringen burger gedwongen en geperst om zich eenen koslelyken uniform te1 koopen of hy dien belaelen kon of niet? De Alliance-kliek. Wie heél't er vreédzacme burgerwagten gelyk schelmen en dtev'en voor den lugtraed gebragt en daer geivk Barabassen hunne veroórdeeling afgeëyscht om eens aeu'hel appel ontbro ken te hebben of voorde minste tleynigheydDe vremde Alliance-kliek die nu de stem der kiezers komt afbedelen. i" Wie hééft er ongelukkige werkmans-burgerwaglen die de boeten niet kondeu belaelen, met de gendarmen uyt hun buys doen haelen en in de gevangenis werpen De Alliance- kliek die nu gelyk jaglhonden, de s'lemme der kiezers najaegen. 5° Wie hééft de burgerwagten geduerende twee heete zomers behandeld gelyk schoteldoeken, met hun, naer willekeur, alle Zondagen in stol' en hitte te doen paradeéifen, loopen en trollen dal 't zweet hun afliep Al wederom de Alliance-kliek. Wie heéfl er koppiglyk permission geweygerd aen de burgerwagten die ze noodig hadden en zè met den hoed in d'liand kwamen vraegen De Alliance-kliek. 7° Wie heéfl er jaerlyks eenen overlolligen budget gevracgd waervan nog nooyt rekening is gezien, en die wy weélen niet waeraen besteed word De leden der regentie, aanhangers der Allianee-kliek die nu geèrn zouden herkoózen worden. 8" Wie heél'l, met een woord, de burgerwagten geplaegd, gekwollen en als slaeven met hoogmoed en veragliug behan deld Dc Alliance-kliekb Burgers-Kiezers, wilt gy nog voortduerend onder de zweep van eenen Dommer, van eenen Smerdis, en andere Barrabas- scn blyven bukken, kiest dan wederom vóór de afireédende Alliance-mannen; en gy Kiezers, die geene werkende leden in de burgerwagt iiebt, en daervoór eene zwaere contributie moet belaelen, wilt gy blyven afduymen, kiest er ook vóór Integendeel indien de eene niet meer zoeken gezweept noch de andere gepluymd te worden, stemt vóór geheel de lyst die wy u voordroegen, daedclyk zal er worden gewerkt, om de bur gerwagt met 2/5 te verminderen en den budget met liet groot mes te snoeyén. Hel Verbond van Aelst zegt dal den Dendcrbode de lagere hoofdschool deter stad vervolgt met eenen woedenden hact die alle palen le buylen gacl, omdat sicur Adolphe Uyl, destijds een nedrig plaelsken in dese school heeft gevracgd en zich teer veel moeyle heeft gegeven om dit te bekomen doch dal zyne vraeg is van der hand gewezen en dat dacrwjt zyne kolere voortkomt Inde ira: etc Wy willen niet ontkennen dat wy des tvds, wanneer onze bezigheden zulks toelieten, dit nedrig plaelsken gevraegd en zeer geèrn zouden bekomen hebben, omdat er alsdan een aglingsweèrdig bestuer, bestaende uyt: de agtbaere heeren Deken, De Haerne, pastor te Moorse), Luyckx pastor des beggynhofs, Lefebvre, arroudissements-kommissaris, Van der Noot, burgemeester, Van den Hende, met een wóórd, bel puyk der Ireffelykheyd onzer stad, aen 't hoofd was, waervan dry naemelyk De hceren Deken, Van der Noot en Van den Hende ons persoonclyk tot die acnvraeg hadden verzogt, overluvgd van de grondstellingen die wy nu en, hoópen wy, gheel bus leven zuilen beiyden.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2