i WIE IS M' G. J. DODD Dien heer is ergens eenen hongerige» knoeyër die de vuylste 7.aken Verdedigen wilt nis hy er voor belaeld wordWy hebben hei regt hem deze hoedanigheyd toe te kennen omdat hy ons zoo eerloos als lasterend die veragtehke handelwyze te laste legtZeg ons eens M. Dodd, hoe'veel heeft M. Greuze, uytgever der Gazelle de Grondwet, "waerin gv ons aemand. boe veel heeft hy U voor uwe knoeyery in de •vuyst gedouwen hoe dikwils hebt gy reeds het brood des lasters der onbeschoftheyd en laelmoordery geëten Zyt gy wel eenen man van geweten,., van eer en treffêlykheyd, dan wanneer gy 't publiek helpt foppen en de opkomende jeugd verleyden met de verdediging van onkundige en zedelooze werken op u te nemen Zeg ons eens of gy niet eenen buycheiaer zyt gy, die onder schyn van verdediging der waerheyd, het bedrog helpt verspreyden en door uwe misplaelste doctorale schryfvvyze ons peyst te verschrikken en ons tot zwygen te brengen?Maer hoe schoon zyt gy bedrogen, hoe deerlyk hebt gy nevens 'ley geslagen; want weet het. heere G. J. Dodd, dat gy wel bekwaem zyt u eygen zei ven te bedodden't is te zeggen te bedriegen of te duperen, maer dat gy, niettegenstaande al uwe verwaendheyd, nog veel 'tonnoozel zyt om ons te bedodden M. G. J. Dodd eenen letterkundigen! IU. G. J. Dodd eenen gewetensvollen schryver M. G. J. Dodd een talentvol man gelyk de Grondwet schryft Hemel waer zyn wy gekomen Maer wagt, er schiet ons'iets anders te binnen; hoe zal een treffelyk man verstaen dat de Grondwet de verdediging der woordenboeken Sleeckx durft op zich nemen De antwoord is eenvoudig en zal ge- makkelyk begrepen worden als men zal weten dat den uytgever der Grondwet ook den drukker-uytgever is der woordenboeken Sleeckx en Van De Velde, waerin G. J. I)odd medegewerkt heeft!!! Zoodan, schandelyk zelfbelang, lafhertige zelfwierooking, zulks ten koste van zedelykheyd, ten koste van 't algemeen welzyn Kn zulke kuoeyers komen dan vragen of een ander het brood des lasters ol de korsten der aclmocs eten moet.... Ja, zoo gaet hel by eerlooze bedriegers, zy oor- deelen een ander naer de booshevd van hun eygen hert zonder te denken dat zy zich zelve bedodden en voor hunne moeyle, de verag- ting van het deftig publiek inloopenCalumniatorem sua poena manel. Ten slotte, M, G. J. Dodd, zullen wy u zeggen dal onbeschofte ver- wytingen, in plaets van eene herroeping, op ons hebben te weeg gebragt dat wy besloten hebben onze beoordeelmg in 'l fransch uyt te geven en de zelve met, eenige bladzyden te vermeerderenWaerin wy nog een goed aental ezelstrekke» en zedelooze uyldrukkingen uyt hel woordenboek Sleeckx zullen hekelen; dit zal verre zyn van te schrikken voornwen onnnttigen klap, niet waer man? kn gv, ill. Greuse, uytge ver der Grondwet en der woordenboeken Sleeckx, weestop uwe hoede, hebt gy u door Dodd en companie laten bedoddengv moet er de gevolgen van ondergae»; 'twas aen u te zien wat voor vogels Sleeckx, Van De Velde en Dodd waren; al wat gy ten hunnen voordeele in uwe Grondwet zult afgeven, zal dienen om nw blad in den grond te booren en u als medepligtigen van dit zedeloos geschryfsel te doen doorgaen.... Geheel de wereld zal begrypen dat gv voor uwe kapel plevt, dal gy Cicero pro domo speelt en regter zyn wilt in uwe eygene zoek. Wy eyndigen met 't publiek te berigten dat de kosten der uytgaef onzer Vlaemsche beoordeeling ruym gedekt zynde, de overige exem plaren kosteloos ten onzen bureele, by vragtvrye brieven, te betomen zyn, en dat elkeen de taelraoordery, de zedelooze en ongeschikte bees tigheden in de eygene woordenboeken Sleeckx ten onzen huyze mag komen nazienHad G. J, Dodd redelyk en treffelyk gehandeld, wy zouden ons bv de enkele vlaemsche uytgaef bepaeld hebben, maer nu de zaek begonst, is zy nog niet gecyndigd. Ad. BYL. Erem bodegein, 4 noveinbei' 1851. )I. den Opsteller van den Dender-bode. liet Verbond van Aelsl bevat in zyn nummer van i november laest eenen naemloozen brief uyl Erembodegem by welken den schryvelaer rny door eenige zinspelingen aenlasl. Vooreersl zal ik u zeggen dat den schryver, hoewel naemlo >s, zyne vremde streken doel doorstralen; nogtuns, al had hy zyncn naem durven kenbaer maken, dan zou hy nog weynig gekend zyn geweest, mils het eenen vremden steekvogel is welken sedert weynigen tyd in onze gemeente is ncdergeplofl met koddige neslelpluymen, eenen reglenbloomerist van een ander geslacht welken alhier mei katoene hemdekens toegekomen, deze mode aen zyne nieuwe medeburgers wilde doen activeerden. Maer deze waren nog met te veel vaderlandsliefde bezield en ver langden niets dan de oude vlas nyverheyd voor te staen. Nu dees bekrompen vemje, grooten liberalen plaelszoeker, welken uyt dien hoofde, si nis 2 maenden deel der Aelstersche Alliance maekl, beweerd dal ik met spyt verkroppe van geenen kandidael voor hel gemeente best tier te konnen worden Deze zaek is zoo valsch als ongegrond terwyl ik durf verklaren nooyt den hoogmoed gehad le hebben eene kandidaluer of stem bedeling ten mynen opzigte te bewerken; hierop zelfs verbeure ik eene som van fr. 500 in profyle van den armen indien men by getuygen kan bewyzen dal ik ooyl eene kandi daluer voor den gemeenleraed afgebedeld hebbed En wat de verdere zaek belreh wegens het verplaelscn van liet gemeen lehuys by den secretaris Van der Poorten, hier in bekenne ik volgeerne aen een raedslid gezegd le hebben dat zulks niet billvk noch reglveerdig is dat den secrelaris reeds door de gemeente belaeld, ook secrelaris van Herdersem is en tevens schryver op den bureau van den dislriklkommissaris le Aelsl, dat vervolgens hel niet noodig is hem alle de voordeden toe te werpen ten nadeele van de andere herbergiers der plaetse, dat zelfs in de steden tie secretarissen geen bedryf mogten uyloeÜ'enen, en dat gevolgcnllyk men eene andere dispositie had konnen nemen, hier by brengende dat eenen kreupelen schoolmeester genaemd Corlvriend, te Denderleeuw, ook zyne herberg heeft moeten sluylen om dat hy door de gemeente als schoolmeester belaeld word. Daer zyn nu myne gezegden welke den schryver zoo verkeerd en verkreukt en welke ik volgeern aen hel publiek wil kenbaer makeu. M l deze in uw geëerd blad eene plaets le verleenen zult gy verpliglen uweu dienaer. J. F. Ha eek. Desder-bode, wy doen u de volgende vraegeft uyt Nevghem AYat zegt gy van eenen kiezer die zyne slem laet uvlkoopen dóór eenen "secrelaris, eenen vremden opëeler en dat voor eene halve pint genever En boe zouden wy dien uyikoopcr moeten noemen bezon- derlyk als het eenen bedienden is? Op d'eersle vracg antwoórden wy, dat dien kiezer q$uen verfoeyelyken zatlap moet geheelen worden die zou dieueu agler de grendels gezet le worden. Op de iweede vraeg, dal zul ken uylkooper by den procureur des Konings moet gedenonceérd worden en daedelyk als onweérdig van zyn ambt afgesteld worden. Ninove, 5 November 1851. Mynheer den Opsteller Het Verbond van Aelsl van 2 dezer behelsd een brief uyt Ninove, welkers schryver, voorwaer zou dienen gekend te zyn, opdat een ieder hem zoude konnen na verdiensten beloonen, en oordeelen of liet op zyne plaels niet is dal hy andere will stellen. Immers, wie hy moge wezen, is hel ongetwyfeld den zeiven schryver der twee brieven uyl Ninove onlangs in de Broedermin opgenomen. Deze dry gebroedsels van een ylhoofd zyn slegls aeueenschakelingen van laster en logentael, terwyl bel een ieder bekend is dal hel slembriefje in pollood geschre ven in bel gelal van 215 is medebegrepen en dal het bovendien M. Dekens is aengerekend, zulks blykl onwederleggelyk uyl hel proces verbael door den secrelaris, zwager van M. Dekens, opgeinaekl. Wat een of twee w ille briefjes betreft, (je secrelaris zoo wel als de onparlydige vrienden, van dezen heer, die by den bureau waren, verklaren, dat deze slegls voor omslag van geldige stembriefjes hebben gediend, en gevolgenllyk geene aendagl opriepen; zulks wisten de onderleekenaers der pioleslatie ook, en om eene verpletterende waermaking le voorkomen, wagllen zy bunnen legenzeg te doen kennen lot dat alle briefkens ver brand waren Maer zy steunen zich meer op de medewerking der Alliance dan op de billykheyd om de kiezing van M. Ben te vernietigen. Omdat M. 1). die in 1847 kathoiyk was gelyk het ministerie, met hel hoofdbestuer veranderd is en zeer waerschynelyk a tyd van hel klenr der ministers zal zyn; want by weel immers, by ondervinding, dat er van daer ielsja, zelfs iels merkweerdig, le bekomen is. Maer de onderleekenaers der pioleslatie zyn immers verlicht en behooren tot de domme en agleruylkruypende parly niet en by gevolg dienen zy le welen; dat noch gouverneur, noch arrondissemehts-koinmissaris noch geheel den Ifberalen haspel, op welkers jin dekulp zy zich roemen, de wèt niet konnen ver anderen, en dat de permanente deputatie die in 1859 in der- gelyk geval neen zegde, in 1851 niet zal ja knikken, om eene kliek te behagen. Wy zulten afwaglen. A. B. C. De volgende lieeren van ons arrondissement zyn als jurés dóór 'l lol aengeweézen G. Breckpol, notaris le Hacllert. Alf. De Blondel-Lamoral, rentenier le Viane.J. B. De Poorlere, winkelier le Solle- gem. J. Ceulerik, zaekwaernemer te Sottegem. M. P. J. Govaert, priester in bel seminarie, is onder pastor benoemd te Assenedc. Het eenjaerig zoónlje van Marlen De Leeuw, arbeyder le Maria-Audenliove (arrondissement Aelsl). is voórledene wéék in eenen pot vol ziedende water gevallen en zoodanig ver brand, dal bel eenige ueren laeier is overleden. Eergisteren beéfl, in den Seuael, de kiezing van eenen voorzitter plaels gehad. Den beer Dumon-Dumortier, die zicli in de voórgaeiide sessie van zyne liberale vrienden af scheurde, en legen de wet op de erfenis was, is herkoozen geworden met 32 stemmen.Er waren 17 w itte stembriefjes. Indo zittingen die den senaet en de. kamers gehouden hebben, heeft men, zich bezig gehouden niet verscheydene eomissicn tc benoemen. Tol dus verre is er niets belaugryks verrigl. Wy zullen onze leézers mededeelen al wal er merk- weerdigsl zal verhandeld worden er onze bemerkingen op- maeken. Gisteren en li den wierden te Brugge veéle mi ;sen ge zongen, tegen de demonstratie, welke heden te Londen moet gedaen worden legen den kaüiolyken godsdienst. De protes tanten hebben afgekondigd, dal zy hel bééld van O. L. Vrouw, de afbeeldsels van den paus, en van den kardinael Wiseman, in de straelen zouden ronddraegen, en publiek verbranden. Eene menigte geloovigen hebben gisteren te Brugge de mis bygewoond, waeronder een groot getal engelsche fumiliën, welke die slad bewoonen. Eenen Engelschman, die te Brussel ineen hotel logeérde, wagllc met ongeduld op brieven, die met den post moesten komen. Er geene. ziende verschynen, wierd hy wanhoópig en gisteren morgend lusscben 8 en 9 ueren, schooi hy zich in zyne kamer vóór den kop. Men verzekerd ons dal er kwestie in bet ministerie der openbaere werken is van de plaels van algemeenen inspekleur der mynen le herstellen ten profyle van den ouden titularis, welkers, byzondere betrekkingen met den minister van finan- tiën bekend zyn. Menweéldat deéze plaets, nutteloos dóór M. Bolin geagt, doorhem afgeschaft is geworden. Men wéét ook dat de afschaffing van den raed der mynen maer vóór doelw it had den algemeenen inspekleur der mynen le benuttigen. Daer deéze schikking misvallen is, zou men dit rustambl zonder gerugt willen herstellen. (Journal de Bruxellcs.) Men sehryfl uyt Brussel, den 50 October, aen de Gazelle van Keulen De benoeming van M. Laoreux als senaieur, zal liet kabinet niet <edden, alhoewel zy niet zonder zedelyken invloed is. Dc stem die deézen nieuwen senaleur aen liet wetsontwerp op de erfenissen zal brengen, zal vergenoegen om het gelal van stemmen der twee pariyen le wyzigen, maer niet om de aenneéming van den maclregel le verzekeren. De vrienden van liet ministerie rekenden dat al de leden van het Senaet die de voórlóopige inrigiing der belasting voor dry jaeren gestemd hebben, hunne eerste stemming in deu zitlyd die gaet geopend worden zouden vernieuwen, omdat zy hun onder de bescherming hunner eerste stemming ten opzigte der kie zers gesteld hebben en herkoozen zyn geworden. Zy schynen zonder hunnen weêrd gerekend le hebben. Dry der senateurs, MM. den prins de Ligne, dóór de stad Atli benoemd, Spitaels en De Dorlodot, Charleroy vertegenwoordigende, hebben schriflelyk bel ministerie gewaerschouwd dat zy vóór de wyziging van M. Forgeur niet meer zullen stemmen. Den dag dal den lieer Bobiano le Tliuin lol senaleur gekozen wieid, omving by eenen naemloozen brief, waerby men hem bedreygdedal liy en zyne familie selïens zouden vermoord of vergiftigd en zyn buys zou verbrand worden, zoo hy niet on- niiddelyk zyn ontslag als senaleur gaf. Deézen brief is op hel parket van den procureur des konings te Charleroi uederge- legd geworden. Gelyk hel wel voórnen was, is den beer d'Udekem, burgemeester van Leuven, dynsdag te Brussel lol senaleur geköózen geweest. Slechts 1951 stemmen op meer dan 10,000 kiezers waren er tegenwoordig. Den lieer d'Udekem hééft 1749 stemmen bekomen, Den heer Dindal die niet wilde her koozen zyn beéfl er 201 gehad. Te Bergen is den heer De Tliuin met 855 op 8G5 stemmen herkoozen geworden. In de visebmyn le Gend is eene haey aengebraegl welke op de kusten van Vlaenderen is gevangen. Het kabinet van nalueriyke historie der universileyl van Gend beéfl dien visch aengekogl. Hy weégl niet minder dan 250 kilos. Men schryft uyt Gend 5 november.Een zevenjaerig nieysje deézer stad het noenmael van haereu vader draegende wierd op weg door een vrouwspersoon luieren blikken korf met alles wat er in was afgenomen, onder voorwendsel van liet te draegen, om het kind te ontlasteu maer de dievegge rasser gaende, begon liet kind le weenen zy keerde zich om en berispte de kleyne met zulke gebaren, al of zy de moeder waere geweést en verbood liaer nog verder le weenen en haer nog le volgen. Aldus kréég de dievegge de goedkeuring der voórbygangers, terwyl korf en eéleu de prooy blééf van het doórsleepen wyf. Eenen liuysgast in de herberg de te Brugge, bad zich donderdag in zyne wooning opgehangen, en wierd voor dood afgesneéden en naer liet hospilael gedragen, alwaer men hem in hei lykliuys legde; na eenige oogenblikken hoorde men schreeuwen, die zoo het scheen van den kant van liet lykliuysje kwammen opende de deur en vond den opgehangen overeynd tusschen de andere doode zitten Toegebragie hulp middelen hebben den verreézen dooden welhaest geheel buy ten gevaer gesteld. Persoouen die hem gezien hebben, zeggen dat liy schier niet kenbaer was, zyne oogen geleéken twee bloed- bollen die uyl zyn hoofd puylden, en zyn geheel weézen was misvormd. Woensdag morgend, ten 7 1/2 ucre, waeren le Verdriet twee werklieden, vader en zoon, in eene erts-myn gedaeld, en wierden eensklaps dóór de stiklucht den adem afgesuCéden. De mytiwerkers, die op de plaets aenweézig waren begonnen aenslonds volgens slegle gewoonte, aerdein den put te werpen. Doch nu kwam den mynwerker C. Gropper ter plaets, en het edelmoedig voónieémen opgevat hebbende, in den pul te daelen, beval hy, dal men in de plaels van aerde, water zou werpen. Nauwelyks was dit water geworpen of men hoorde dat de verstikten weder ademden. Dóór deéze sirael van lioóp aengemoedigd, d iclde Gropper aenslonds in den put. Maer half weg gekomen zynde, kon hy zelf niet meer ademen en vroeg dat men voorlduerig water zou gegoólon hebben, Eyndelyk kwam hy bv de ougelukkigen. Den vader aen de koord vasimacken was het werk van eenen oogen hl ik, maer hy inoest hem ondersteunen eïi Gropper nam hen in zyne armen en ging mede naer boven. By eene tweede afdaeling redde hy ook den zoon. Eenige minneten laeier zouden deéze twee menschen die thans hunnen redder zegenen niet meer van deéze wereld geweést zyn. Den mynwerker Gropper, is eene jonge wees, die van de noodige middelen berooid, om een ambagl le loeren, des morgens aen de mvn werkt en des tiamiddaegs naer Namen gaet, om bel schrynwerken le leeren. Te Bellaire, by Luvk, iieélï eene vrouw luieren man, die dronken lehuys kwam, niet eenen slok doodgeslagen. Zy is aeugebouden. La Prcsse induslriellc beval eenen brief volgens welken een zeker getal belgiselie tenloonslellers eene openbaere veyling liunner voortbrenselen na de sluytingder tentoonstel ling zouden aengekondigd hebben. Den kataioog, op 10,000 afdruksels getrokken, bevatte 150 der meest verkooplyke stonm-en werktuigen, koetsen, 15 pianos en harmoniums, 10 violen en basviolen, werktuigen voor landbouw en natuurkunde, tapylen, kachels, messen, kanten, lynwaden, juwcelen, krista len, enz. Hel nieerderendeel deézer voorwerpen, die zyn weèr- digigeóórdeeld geweést van eene prisc-mcdal of eene eervolle melding, wierden den 10 en 17 october te koop geboden in de Wellinglonslrael le Londen en den looloopder liefhebbers was den eersten dag 25 persoouen, waeronder 20 tentoonstel lers- verkoopers, en den tweeden dag van 17 persoouen, waeronder 15 tentoonstellers-verkoopers. Kortom al de voorwerpen wier den op tafel gebragt, maer niet een vond eenen kooper FRANSCHE REPUBLIEK. De Boodschap van den voorzitter der fransche republiek is eergisteren aen de Welgeévende vergadering medegedeeld geworden. Zy lieél't eenen sleglen indruk gedaen op de ineer- derlieyd, die aenslonds betoond beéfl hoe ontevreden zy was over liet gedrag van M. Louis Bonaparte. Hel ministerie had de dringendheyd gevracgd van liet ontwerp bestemd om de kieswet van 51 mey te vervangen maer M. Berreyer licéft deézen voorstel op eene zeer lievige wyze bestreden, en hy is dóór eene groole nieerderlicyd verworpen geworden. De dagbladen der orde-party zyn bet eens om de handelwyze van Louis-Bonaparte le faèken, en hunne beknibbelingen worden des le beter aenveêrd dal liet eygen belang van den voorzitter aen eenieder - zonneklaer voorkomt. TYDUYGEiV UYT ITALIËiV. Men schryft uyl Roomen Sinds eenige weékcn vertrekken de soldaelen der afgedankte klassen naer Vrankryk, en byna alien, vóóraleer Roomon le verlaeien, begeéren eene lactsle zegening van den Heyügen Vader le ontvangen. Deéze gunst word hun altyd loegestaen. Zy gaen zich in ryën in de voór- zaelen plaelsen, en wanneer den Paus zyne avondwandeling

De Denderbode | 1851 | | pagina 3