ook de brievenbestellers, die zulk bard ambagl hebben, beier le vergelden will njcn dal den diensl wel gedaen worde, dan moei men ze beladen. Er isgeenen diensl die in veéle opzigleu erger is en die levens zoo slegl belaeld wftrd. De Earner der Volksvertegenwoordigers heeft "eergisteren, mei 57 sleniinen legen 25 en iwee onlboudingen, bel adres in arilwoórd aen de Troonrede gestemd. De beraedslaeging is zeer levendig geweésl, en MM. Maiou, de Tiieux en Dumoriier bebbeii zeer harde waerheden aen de ministers doen hooi en. M. Verhaeghen, die den stoel van voórziller bekleedde, heeft zich parlydig en oureglveèrdig geloond wegens M. Dumoriier, dien hy dryinael, voor eeue kleyne onderbreking, tol de orde geroepen iieéft, daer hy dikwyls dóór de vingers gezien heeft» wanneer het zwaere overlreédiugen vau hel regleiucnl gold. Ilel verslag op de erfenisreglen in reglstreéksehe lyu zal maendag 'vecrdig zyn. M. Delial'ai 1 le is den verslaggeéver der kommissie die belast is deéze wet le onderzoeken. M. den minister van fmaniiën zal inden school der kommissie geroepen worden om al de uylleggingen noodzaekelyk aen de waerdeéring der wel te geéven. M. Spilaels hééft insgelyks vóór maendag het verslag op de wet der openhaere werken beloóld. Ziehier op welke wyze iiel geschil word verhaeld van den lieer Dumon-Dumortier mei den heer d'Udekem in den Café des mille Colonnes le Brussel. Den heer d'Udekem zegde luydop dal hv vóór den heer Dumon-Dumortier, als president 'van 'l Semiet, niet had gestemd, omdat hv overluygd was, dal den heer Dumon-Dumortier in de diskussie op de successiewet niel onpartydig had gepresideerd. Den heer Dumon-Dumoi lier ant woordde da erop, dal hy de slem van den lieer d'Udekem niel noodig had en dëézes gezegde veragllc. Den heer d'Udekem hernam dat hv hem zyne veragiing terugkeerde. Toen dreygde bet looneel zeer hevig le worden. Gelukkig kwanten eeuige representanten, die mede in hel kaff'ehuys zaten, er tussclieii en de zaek had geene verdere gevolgen. Den Messagcr de Gand deelt een nieuw sliglend tafereel mede, dal in den Caffé des Mille Colonnes, le Brussel, plaets lieéfl gehad, lusschen de senateurs Dorlodol, Daminel en Cassiers. Hel gerugl is in omloop, dat de polilie dit kalïe- liuys zal doen sluyten. Over vier jaeren ging den lieer Rogier ten allerplegligste de belofleaen van de Vlaenderen le redden. In de troonrede zeggen onze ministers niet een enkel wóórd nóch van den toestand, noch van de noodwendigheden der Vlaenderen. Zouden de Vlaenderen gered zyn of zou den heer -Rogier zyne belofte vergeten Irebben Den heer J. Smits, gouverneur van Luxemburg, in eene korrespondenlie" van den Observalcur vóór melkboer zvnde uylgemaekl geweest, koml deézen hoogen amblenaer pleglig te verklaeren dat hy geene enkele koey op stal heeft, en zyn melk als een en gemeenen sterveling koopt. Een byvoegsel aen den Index dat de boeken behelst die verboóden zyn sedert den 50 Maerl 1841 lol deu 22 Augusly 1851, komt uylgegeéven te worden door de Apostolische Ka mer te Roometi. Men lelt onder deéze werken 02 ltaliaensche, 07 fransche, 22 duylsche, 8 spaensche, 0 latynsche en 5 engel- sche. Te samen 107. Onder de werken, m het fransch'ge- schreéven, behooreu er 4 aen de vrye unfversiteyl van Brussel, le wcélen Introduction d l'étude philpsophique de l'humariilé, door Allmeyer; Cours de philosophic de l'hisloiredoor den zelfdenCours de droit naturel ou philosophic du droit dóór M. Alli ens Essai thcorique et historique sur la generation des connaissances huinaincsdóór M. G. Tiberghien. Mgr. den baron «ie Wyckerslool, heer van Schalkwvk, bisschop van Curium 'mparlihus en kommandeur vau hel order van den nederlandschen Leeuw, is den 10 november te War mond in Holland overleden. M. Gallens, paslor le Elverdinglie, is den 10 deézer maend overleden. Zondag, rond tien neren 's morgens, voerde eenen ku rassier le Gend twee peèrden, waervan hv hel een by den teugel langs de Coupure lëydde dit laelsle heeft hy het zwenken, eenen stamp aen hel hoofd van een kind toegebfagl dal, by onvoórzigligheyd, le digt genaderd was. Den slag is zoo ge weldig geweest dal men vau hel leven des sfagloffërs wanhoopt. Eene zeer belangryke kwestie zal eerlang voor de corrcc- lionneéle regtbank van Brussel opgeroepen worden. Er is spraek van eene aenvraeg lol schadeloosstelling dóór den heer Ducaju, beéldliouwer te Antwerpen, legen de leden van den kunstccrkel le Brussel. Ziehier de feyten, welke uacr hel schynl, tol dil proces hebben aenleyding gegeéven Den heer Ducaju heeft naer de algemeene tentoonstelling van Schoone kunsten, een standbeeld van natueriyke grootte gezonden, getiteldDc Afwaylingop hel verzoek, hetwelk hem dóór de leden van den Letter- en Kunslcerkcl, wierd gedaen, hééft den heer Ducaju aen die hccren loegelaelen van een of twee dagen over zyn standbeeld te beschikken, om hclzeivc lol versiering van de zael der Hertogstraet le doen dienen. Geduerende hel overdraegen van de tentoonstelling naer de zael van den cerkel, is eenen der draegers gevallen, en het standbeeld is in verscheydene stukken gebroken. Den heer Ducaju vraegl thans aen de leden van den Kunsl- cerliel de betaling van zyn werk hy houd slaende, dat zy vóór de onvoórzigligheyd der draegers veranlwoórdelvk zyn. Dientengevolge zyn de heeren Quelelel, Toussaint, Van Eycken, Ed. Delinge, Deleiner, Chalon, Ouderl, Stappaerts, Ketelacrs en Balal, alle leden der besmerende commissie, dóór den lieer Ducaju vóór de regtbank gedaegd. Men schryft uyl Veurne De heeren van het tribunael dcézer stad hebben over eenige dagen zich naer Rousselaere begeéven en uyl hunne onderzoekingen is het gebleéken dal de egtgenoólen Joannes Dcgryse-Laigneil, winkeliers, zich pliglig gemaekl hebben aen bedriegelyke bankbreuk, en man eii vrouw zyn in egtenis gesteld geweest. Zy hadden alle hunne koopmans goederen verdoken om er mede naer Amerika te vertrekken en hunne schuldeyschers te bedriegen. Eenen beambten aen de statie is in Balie aengehouden, beschuldigd van in hel bureel der poslkorrcspoudeniie 150 franks uyt eenen. brief te hebben gehaeld. Deézer dagen is de regimentskas van hel öc ligl voet volk le Brugge behelzende 10,000 fr. dóór twee stoute dieven uyl de kazerne gesloólen, die tevens den mantel en hel zakuur werk van eenen oiïicier hebben medegenomen. De politie, daedelyk verwittigd zvnde, is er toevallig in geluki eenen der schelmen te pakken. Hel is eenen Jóód genaemd Joseph M..., Den anderen is nog niet outdekl, en hel geld is nog niet wedergevonden. De omslrcéken van Tbiell en Rousselaere beginnen de landverhuyzing te kennen. Yerledeue week zyn een vyl'ligtal landverhuyzers, alle min of meer vermogend, naer de Vcrecuigde-Slaelcn verlrokken, werwaerls zy gelokt waren dóór brieven van bloedverwanten, die er eene welvaert hadden gevonden, welke in hel niocdcrlaud ontbrak. De octrooybeamblen van Brussel hebben deézer dagen eenen heer belrapt, die onder bedekking van twee paletots vier llesschen wyn binnensmokkelde. Om het schandael van een korrectionneél proces le vermyden, belaelde mynheer seffens de boet van 212 Danken. Dien smokkelaer stael aen het hoofd ecuer byzoudere administratie. In de maend maerl II. bevonden zich verscheydene per soonen in de herberg van bacs Sciiuermans, in de Huydc- vellersstraei te Brussel. In eenen hoek zat den leèrzenmaeker Clement, toen den koopman in koólen (.livelier binnenkwam, den baes naderde en om le lagchcn hem de wangen mei zyne handen zwart maekle. Andere persoonen kwamen nu ook binnen, Sciiuermans stond op, om ze le bedienen, doch voórby ('.livelier gaende, men weel niet of deéze noginaels eenige beweéging deed, dou\vd> hy met de vuyst de eene hand van ('.livelier weg, die mei de andere zyne pyp vast hield. De pyp brak en vlóóg Clement in hel aengezigl en in zyn oog. Ondanks al de moeyte die men aenwendde, verloor deu ongelukkigen de oog, en riep ('.livelier voor hel geregl. Eene eerste mael is deézen vrygesproken, en wierd geheel de zaek als een ongeluk beschouwd doch geappelleerd hebbende, lieéfl het hof van beroep er eerder eene onvoórzig ligheyd van Guvelier in gezien en deézen veroordeeld lol 5 fr. boete en eene. schadeloosstelling van 150 francs 'sjaers aen Clement, of wel eene som van 1500 francs in eens belaeld. liet jubelfeest dal le Brugge komt le cyndigen, heeft al de hóóp der geeslelykbeyd te boven gegaen. De sermoenen hebben ten gelyken in tien verschillige kerken plaets gehad, zy zyn dóór eene onlelbaere menigte bygewoond geworden die zich zoo aendaglig als acnhoudend lieéfl geloond. De biegl- sloclen zyn om zoo le zeggen belegerd geworden, byzonderiyk des avonds. Verscheydene geeslelykcn zyn er meer dan eens lot middernagt in geblcéven. Mgu. den bisscliop zelf lieéfl tol d e uer geduerende vier dagen in den biegtstocl moeten blyven. 55,705 persoonen zyn geduerende hel jubelfeest (nt de 11. Tafel genaderd. De bevolking van Brugge is van -40,000 zielen. Een koninglyk besluyt van den 0 november wyst aen de bestendige depulaiic van den provintialen raed van Oosl-Viai n- deren eene bylage van 0000 fr. loe. om in de uytgaven der Icerwcrkhuyzcii binnen de provincie ingerigt, te vóórzien. Wy leézen in den Idode van N'uupoörl: In den nagl van zaterdag laelst hééft eenen douanier zynen amblgenoól mei wie hy le Middel kerke op wagt was dóór een vuurwapen gedood. In hetzelve oogenblik is hy zyne misdaed aen den brigadier gaen aenklaegen en naer hel gevang van Niciipoorl geleyd. Den procincur des konings, den reglcr ter inslruklie en den greffier der regtbank van Veurne hebben zich den zeiven dag naer Nieu poort begeéven en deu moorder by het lyfc van den douanier Bemet geleyd. Het schynl dal eenen twist tusschen de iwee douaniers gereézen was en dat de misdaed zou gepleegd zyn geworden terwyl het slagtoffer sliep. Eene boerin, draegster van den bekenden slrooyen hoed met blauwe, linten, dep zwarten coalingschen mantel en den roodgedaemden kaloenelten voórschooi, trad vrydag, een weynig na negen ure, in den, katoen-winkel van jufvrouw Sophie Coryn, huvsvrouw Lunenschlos, op hel Recolleltenpleyn, N° 12 te Gend, en kogt er zeven ellen bruyn katoen, dal zy met gereed geld in klinkende en gangbaere munt belaelde. Onmiddelyk na deu koop en belading, li l de in den sciivn eenvoudige boerin zich op eenen stoel zygen, zeggende zich onpasselyk le gevoelen, omdat zy, na vier mylen wegs le voel afgelegd le hebben, nog niets genui had en vroeg een glas water. De goede winkelierster, dóór medclydcn getroffen, dagt niets beters of haere nieuwe kalant leed aen llauwte en zegde haer, ten eynde liaer le verkloeken, een glas. bier le gaen lappen. Wat gezegd was wierd gedaen, de winkelierster snelt in den kelder en tapte, maer toen zy met het verkwikkende vogl in den winkel weder verscheen, bemerkte zy de afweé- zigiieyd der wal te slimme boerin, die voórzigliglyk het hazenpad had gekoózen en van twee shals-tarlans, die de buylen-heks medegenomen had. Het is onmogelyk geweest de dievegge op 'l spoór le komen. Gisteren zyn er op het tribunael van politie te Brussel Iwee persoonen aengehouden vóór liet doen van eenen valschen eed. Gisteren namiddag ten 4 neren, is den genaemden Lieven De Loore, oud 1 jaeren, woonende in de Kano- nikstraet op St-Pieters-Nieuwstraet te Gend, dóór eenen hoefslag van een peerd gedood. Gisteren heeft onze voikskamer de beraedslaeging begonnen over de hervorming van 't strafwetboek. Versi'hcydene redenaers hebben ten voórdeele der af- schaffi ïg van de doodstraf gesproken. Naer men vóórziet, zullen die redenaers vrugteloos gewerkt en zal de dood straf behouden blyven. Terwyl het ministerie zich met niet anders bezig boud dan met de zorg van zyne portefolien te behouden, Ivden de stoffelyke belangen op eene buytengewoone wvze men verwaerloost hun bovenmaete. Twintig mael hééft men aen liet gouvernement de dringende noodzae- kelykheyd aengeweézen van mael regels te neémen om in de overstroomingen der vaert van den Yser te vóórzien maer het hééft zich doof gebaerd. Nu berigt ons eenen brief uyt Poperinghe dat feit gevolge der regens deézer laetste dagen, de zelve vaert overstroomt is en dat de waters al de nobuerige weyden in de gemeenten Kousbrugge, Haringhe, Oost-Vleteren, Stavele, Beveren en afwaerts Veurne overweldigd hebben, Deéze overstrooming veroorzaekt de grootste schade aen de pagters dcézer gemeenten. Zy hebben uyt de weyden het vee moeten trekken dal zich aldaer bevond. Voegen wy daerby dat de sehipvaert onderbroken is maer wat schilt zulks aen onze ministers Myne porté- folie zeggen zy. en dit is genoeg. Dc laetste tydingen van Bagdad te Conslinopelen ontvan gen waren van den 25 september, en ter deézer date woedde er den cholera met eene grooie hevigheyd, voórnaemelyk onder delroepen van hel garnizoen; er stierven omtrent 100 per soonen daegs. Geduerende de eerste \ycck der verschyning van deu gcessel zyn de aenraudingen zoo geweldig geweest, dal bvna al de aengelasle persoonen er van stierven, en dat men een'groot aenial plotselinge gevallen aenduyd op persoonen die geruslelyk hunne zaeken gingen verrigten op -42 soldaelen in eenen dag naer liet hospilael overgebragt waeren er 40 vóór den nagi van gestorven. Men beeft 150 sterfgevallen geduerende den dag van den 22 september beslaligd. Alle de handelzaeken zyn opgeschort, en de iuwooners verlaelen de stad om in hel veld te vlugten. Hel getal der overledenen beliep in In t geheel op omtrent duyzënd ter date der laatste lydingen, en de kalholyke bevol king, die van omtrent 2.000 zielen is, wortl er dóór 28 sterf gevallen in verbeeld. De Europeacusche volkpianliug, overigens weynig talryk, had maer dry baerer leden verloóren. Zeeroovfry. De brik Violet, van Galatz naer Engeland bestemd, is lusschen den 5 en 4 odober op de kusten van Riff in hel ge/.igl der baey van Botoya, dóór z.eeroovers aengevallen; een der manschappen wierd gedood, den kapiteyn gewond, het vaerluyg genomen en de gelieele equipage gevangen gemankt. Vyf persoonen wierden aldus dóór de Bedouinen in verze kerde bewaeriug gehouden, die vóór elk hunner 100 dollars losgeld vroegen, onder bedreyging hen naer lu i binnenland le voeren en als slacven le verknopen, indien zy niel daedelyk vrygekogt wierden. Den kommandant te Melila'boód 00'dollars, welke wierden afgeslagen daerua gaf by er kennis van aen den engelschen consul le Malaga. Uyl depêches, dóór den heer Droinmond Hay, zaekgelastigden te Tanger, aen den minister vau buylenlaudsche zaeken gezonden, blykl dat de gevangenen den 21 october leefden en iu welstand verkeerden. Niettemin is men zee*r bedugt over hun lot, en hóópt men, dal hel engelscli gouvernement onverwylde en kraglige maetregelen zal neémen, om hunne invrylicydstelling te verkrvgcii. Het vaertuyg en de laeding zyn door de Arabieren vernield, ten gevolge van een geschil, dal onder lien over de verdeeling van den buyt gereézen was. De lading was afgezonden vóór de heeren Johnstone van Buscli Lane te Londen, welke lord Palmersion om schadeloosstelling hebben aengezogt vóór bun verlies. Den broeder van den roe ier van bel schip, hééft zich insgelyks lot lord Palmersion gerigl, met verzoek den keyzer van Marokko schadeloosstelling le vraegen, vóór de plundering en vernieling van liet vaerluyg zyns broeders. YSSBLYKE RAMP Men schryfl uyt Fredericks lad Norwegen), den 17s"'n october: Eene van die yselvke ge beurtenissen die ongelukkig niel zeldzaem in Noorwegen zyn lieéfl in den laesten nagl tusschen onze stad en het dorp van Hasseliind plaets gehad. Aen den voel van den berg van Vaeid bad er cenklaps eene aerdbevitig plaets, welke dry liuyzen, stallen en aenhoorigheden in den golf hebben weggesleept, met alles dal zy b vat en. Zeventien persoonen die sliepen, zvn in den rampspoi d omgekomen Men heeft dan ontdekt dat den grond waerop de liuyzen en aenhoorigheden stonden, sedert langen lyd dóór de waters van den golf ondermynd en door weekt waren. Nog iwee andere huyzen der nabuerscbap zyn met hel zelfde ongelukkig noodlot bedreygd, welkeonderaerds Misgelvks van het water doorweekt zyn de iuwooners hebben deéze huyzen met allerbaesle verlaelen. Het getal der per soonen, welke in Noorwegen door aerdbeévingen omkomen, mag zonder vergrooling jaerlyks gerekend worden op 150. EENEN SNELZEYLEB. Engeland lieéfl iu yacli Amerika den irioinpbevan de Nooid-Amerikaensclie scheépbouwkunst bewonderd en zynen overwinnacr volle geregligheyd weélen le geéven. Maer nog bewondereusweêrdigcr is bet Noord-Air.e- rikaensche zeylscliip The Flying Cloud (de Vliegende Wolk), dal den 2 juny van New-York zeylde en den 50 augustus te San-Franciseo binnenliep, en die reys in 80 dagen allegde. Deézen snelzeyler gebruykle 50 dagen tol aen Kaep Hoorn, en naer San-Francisco. Hv legde 574 engelschc mylen in 24 neren af, dat is 15 5/4 in liet uer, eenen gang welke nimmer een schip heéfl gemaekt. In 5 dagen lag hel 922 mylen af. De kortste vaert van New-York naer San-Francisco is 96 dagen geweestde gewoone vaert was 401 lol 120 dagen. The Flying Claud is daerby bet grootste handelschip, T welk in Noord- Amerika vau stapel is gelaeten. Het is 1800 tonnen groot by eene lengte van 255 voelen, eene breedte van 41 en eene diepte van 21 1/2 voelen. Dit buytengewoon sterk gebouwd schip is voorden handel naer China bestemd. FRANSCHE REPUBLIEK. Men had de tyding, dat de neven van Louis-Bonaparte, insgelyks poogingen zouden doen, om tot president der republiek gekoózen le worden, als een valsch gerugt aenzien. Dit fèyt scliynt nogtans nauw keurig teil minsten hééft Napoleon-Bonaparte, by zyne terugkomst uyt Londen, poogingen aengewend, om zyne kandidaluêr vóór te bereyden. Den zóón van Maerschalk Jérome Bonaparte, bezit op zyn neéf hel voordeel van zeer aen den keyzer te gelyken. Zyne vrienden zeggen, dat indien hy het" platte land met den gryzen Irak en den klevnen hóed wilde doórreyzen, hy veel kans zou hebben. Z. 11. den paus, beeft in de kerk van Sint-Jan-van- Latrane, gebeden vóór de rust en het geluk van Vrank- ryk bevolen.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3