Men z.ct dus dal de gouvernementen die tegen de verder- felyke leerstelsels den oorlog voeren, ons gouvernement beginnen op de zelfde lyn le stellen met die van Piêmonl, Zwitserland eic.wacruyt volgt dat wy gevaer loopen van, by (Teerste beweéging, le worden ingenomen ponder dal wy zullen in slael zvn ons le verdedigenPruyssen doet hier al de kanonpeèrdeu opknopen die het krygen kan; dit belèekent iels waeracn wy in lyds dienen le denken om niet verrast le worden en ons, vóór alle vertroosting, niet le moeten bepaelen aeu 'l enkel geheugen onzer onal'hanglykheyd en pairiotisinus. GODSDIENSTIG ONDERWYS. Zyne Hoogw. den Bisschop van Brugge komt aen al de pro fessoren, zoo geestelyke als wereldlyke van zyn bisdom, eenen brief toe. te stueren, nopens hel geéven van hel godsdienstig onderwys in de kollegiën. Den geleerden kerkvoogd handelt er op eenc klaere en be langvolle wyze over die gevviglige stof, welke de doóliugen der verlcdene eeuwen hel ongeloof onzer dageu op zoo ecne ver keerde manier verslaeten uytgeleyd hebben. Wy heveélen de volgende regelen die de jSieuwe Gazelle van Thielt uyt dien brief overgenomen en uytgelegd hééft, aen de ernstige aeudagl der ouders, en naemelyk van M. Van N'efuni, alias Meester Flankaeri, die, in zynen helagehelyken brief zieh- zelven zo.» deèrlyk veroordeeld heeft. Inderdaed, zegt den doórluchtigen bisschop, de mael- schappy heèfl een winder belang in gedeerde dan in deugdzaeme leden te bczillcn Die waerheyd springt gewis in aller oogen het geen wy rondom ons, in nabueri^e landen zien gebeuren, hetgeen, waermede ecne verschrikkende toekomst ons bedreygt, is meer dan alle redenering, T onhelwislhaer van dien grond regel. Doch is dit godsdienstig onderwys, is die zedelvke opvoeding van zoo eene dringende noodzaekelykheyd, is er niemand die deéze noodzaekelykheyd will of dm It miskennen, vcéle zvn er dié zich misgrypeu in hel ge. u men door dil onderwys, dóór die opvoeding verstaen moei. Mgr. Malou besteed ecu voórnaem deel van zynen brief om de doling te wederleggen van deéze die beweéren dal men zich te vreden mag houden melden godsdienst even gelykals de menschelyke weétenshappen in een zeker getal neren en lessen aeu le leeren, en daer mede al. Zulk een leerstelsel geleyd regelregl tolde vernieling van alle godsdienstig gevoelhierom bewysl den uylmunlenden kerkvoogd dal hel godsdienstig ymlerwys zich van de w.ereldsche weétenschappen hyzonderlyk dóór een dry- voudig karakter onderscheyd, naemelyk een karakter van gezag, 't is te zeggen dal niemand hoegenaemd dit onderwys, als zulkdaenig, mag geéven ten zy hy dóór de wettige oversten der kerk hiertoe hemagtigd is geweest; een karakter van verpligting't is te zeggen dat het onderwys van den godsdienst wel voórnaemelyk de pliglen voórschryfl die men onderhouden moet, en niet alleen de leering voorhoud die men gelooven moet;eyndelyk een karakter van beoefening, 'l is te zeggen dut den christenen meester vooral zyne leerlingen moet ge wennen aen liet beoefenen der deugden, aen hel volbrengen der pliglen, aen liet gcbrtiyk der middels die den godsdienst voórscliryfl, en die in de kinderjaeren moeten acngéleerd worden, om den tnensêh in verdere jaeren legen het gevaer der verleyding, tegen den opstand zyuer driften, tegen de be smetting dei ondeugd te wapenen. Nu, het is dil laelste punt dal onze liberale wetgeévers in hunne wet van juriy 1850 gansch en geheel uyt hel oog verloó- ren hebben by hen is eenen professor van godsdienstgelyk zy hem noemen, even als ecnen professor van geschiedenis of van aenIrykskuifde, eenen man die zoo veéle ueren per wék op <len leerstoel klimt, zyne les uyllegl, zyn geld ont vangt, zyn atnbagl doel, en daermedc al en amen Verleden Woensdag hcéft de installatie van den wel Eerw. heer De Blieck, als Pastor-Deken van Aolst, met gróotc pleg- tigheyd plaets gehad. Z. II. den Bisschop van Gend is in per soon deéze pleglpleéging komen verrigten. Rond 11 ueren is Z. II. benevens den zeer eerw. heer Vicaris-generael, de wel eerw. Iieeren kauouikken Raepsaet en De Mulder, den nieuwen titularis en eene lalryke geesteivk- heyd aen de Gemlsehepoorl toegekomen, alvvaerzv uyt hunne ïyluygen zyn gestapt en den welkomgroet van den eersten schepen, M. De W ille, hebben ontvangen; dan is geheel den stoel met 'l maziek aen T hoofd, le voet naer de hoofdkerk ge trokken, alwaer de installatie met liaere gewoonelyke cere moniën hééft plaets gehad. Z. II. den bisschop hééft een met de omslandigheyd bclrek- kelyk sermoen uytgegalmd lol'eene groot,e volksmenigte, welke van alle. kanten der stad infer de kerk was gevloeyd om de plegtigheyd by le woonen en den nieuwen Deken* le zien. Nailieu is den lofzang Tc um gezongen en de plegtigheyd dóór de benedictie met bel Allerheyligsle gesloóleu geweest. Wy moeten bier een wóórd van bedanking in 't bvzonder Int onze medeburgers der doórloglslraelen stueren, welke alle gewedieverd hebben om dóór pragtige, zegebogen, Indiende jaerscbil'ien, l'raeyo festoenen, vreugdevlaggen, sparren, immers dóór alles wal den eerbied en de gencgenheyd konden inboe zemen, hunne gevels en de straeten te vereieren en op eene weerdige wyze den boogslagtbaeren en geleerden man le ont vangen. Deéze blyk van algemcene agting en opregle liefde aen onzen nieuwen herder bcweézen, strekt lot groolen lof aen al wie er in medegewerkt hebben en verdient ten vollen dal wy lien hier, in naem van den godsdienst en des eerbieds dien wy aen"deszeifs heilienaers verschuldigd zyn, grondlier- tigiyk bedanken. Wv hoópen en wy hebben hét vast betrou wen dat eenen man gelyk den aglbaeren en zeer Eerw. lieer De Blieck, ten vollen aen zyue moeyelyke zending zal beanl- woó'dmi; wy zien in hem eenen bezorgden vader, eenen goe den e s-der en verstandig» n leydsnian, alle vereenigde hoèda- •iglmden va erop men xich genist mag veriaeten..!. De goede ktirg. s van Aelsl wakkeren wy aen hem kragtdaedig dóór v tierige gebeden en andemus ie ondersteunen, op dat den heer De Blieck, als hoofdakkerman in den wyngaerd des Heereu moedig konue arbeydeu en ryke vrugten van zaligheyd vóór zich zeiven en zyne talryke kudde moge inoogslen.... Dynsdag hééft den senael leézing gehoord van hel rapport, hetwelk den senaleur, M. DelJafaille, als verslaggeéver der commissie, ucéfl opgesteld over de successie-wel. De commissie besluyt, even als den voórigen keer, lot de verwerping, en wel mei zes stemmen legen dry. Den geest van hel rapport is hetzelfde gebleéven als dal van den heer Gogels, en hel ministerie hoort, na de algeuieeue kiezing, iii plaets van ecne verandering, door even kraglige wóórden zyn ontwerp veroórdeelen. Ziehier eene merkweërdige zinsnede uyt hel rapport. De commissie is hel eens met hel gouvernement, over liet doel dat men bereyken wiltmaer daeruyt komt mei voort, dal zy niet mag verschillen over de middelen. Genegen om alle opofferingen le doen, die den toestand vraegl, wilt den senael ten minsten, dat men hem den keus overiaete. Die uytoefeniug van zyn grondweltelyk regt zou niet kunnen aenschouwd worden, als eene wcygering van hulp. Men hééft hem verwoeien, dal hy door zyue verdeeeldheyd, de uyt voering der opeuba re werken hééft legen gehoudenmaer de oorzaek van deéze verlraeging, is wel eerder in den toestand zelve, dan in de kwestie, dóór welke belasting men bel delicii van de schatkist zal vullen. Zeker is de overeenstemming van de groole maglen van den slael wenschelyk maer hel behoud van die overeen stemming, kan niet gekogl worden, door den afstand van haerc onafhankelykheyd.... van eene. dier maglen. Dat is den geest van bet rapport. POLITIEKE EN ANDERE PILLEKElYS. Uyt YYesl-Ylaendéren word gemeld dal er aen de burge meesters dier provincie dóór Rogier brieven zyn gezonden waerin den minister de volgende vraegen doel: 1" In welken geest de laetste kiezingen gedaen zyn geworden 2" waerom deézen of geénen raedshcer niet lierkoózen is5" welke de beweégreden der kiezing van andere is etcWat moeten de burgemeesters daermeé doen Wy raeden hen aeu dien brief elfen al' in de vuylmande te werpen en er niet op le antwoor den, of wel aen Rogier te vraegen of hy van zin is de inkvvi- siüe wederom in le voeren zoo ja, hem le zeggen dat zulks' wel te vóórzien was, toen de constitutie onder eenen steen van twaell duyzend kilogrammen le Brussel begraeven wierd .-. Wilt Rogier ons eens dergelyken brief loestueren, wy zullen hem seffens klaer, onbewimpeld en zeer verslaenbaer antwoorden, en zoodaeuig antwoorden, dat hy geene goeste meer zal hebben om nog zulke ongerymde en grondwelloo- elieude vraegen te doen In 1817 zong schóól meester Rogier op alle toonen en noóten dal de Ylaeuderen op den boord van den afgrond waren, dal de armoede en (Tellenden zyn hert doorgriefden, dat er de rampen ondra'egelyk waren en eyndelyk de ongelukkige Vlaen- deren moesten gered worden dóór dc bescherming van den landbouw, dóór de opbeuring van koophandel en nyverheyd, immers dóór eene wyze nieuwe politiek welke, van die redding, een stuk van eer maekteEn liolaes wal is er vóór de Ylaeuderen gedaen Te Deynze is in el 'l geld van 't gouver nement een zvde labriek ingeriglden gunsteling die de grove sommen* der burgers in handen kreeg om die nieuwe nyver heyd le doen bloeyën, heeft 't geld opgeéten, hcéft véél men seden bed rongen en ongelukkig gemaekt en is schampavie gespeeldTe Aelst en op andere plaelsen is de zelfde grap voorgevallen.... Dan was er kwestie van nieuwe slrooyën boeden le leeren maeken om dc arme Ylaenderaers le bevryden legende koude aen de voelen die onnoozellieyd viel ook in duygQil en welhaest wierd er van die tweede nyverheyd niet meer gesprokenEn de oude vlasnyverheyd, de ecnige winslgeévende en naliounalc nyverheyd, wat wierd er vóór gedaen? lielaes niets, volstrekt niets.... Zoodanig is zy vcr- waerloosd, «lal zy iu 1847 nog. vóór VEERTIG millioenen Ivnwaedën uyt 't land voerde lervvyl den uylvoer nu reeds op TIEN of T\YAELF millioenen gedaeld is! gelyk den heer Bodcnbacb zulks over eenige dagen in dc volkskamér ver- klaerd heeft En dan, wat is er vóór den landbouw gedaen? Eenige bolaclielyko patat- raep- wortel- verkens- kalver- kalkoen- en konvnexposiliën zyn gehouden hier en daer zyn nutlelooze maer kosiolyke boerenschoólcn geopend die van zelfs gestorven zyn, nadat zy eenige vremde gelukzoekers dc zakken gevuld, T gouvernement belagchelyk gemaekt en dc magteloosheyd zyncr nieuwe politiek hadden beweézen.... Yan kruyskens en medaliekens waermede Rogier de boeren heeft zoeken le paeyën, willen wy niet spreéken, elkeen wéét dat die onnoozelhcden aen liet groeven van graen, klavers, vlas etc. volstrekt niets toegehragl hebben.... Zie daer alles wal er vóór den landbouw in 't algemeen en der Ylaeuderen in '1 bvzonder is gedaen Nu, M. Rodenbacfi verklaerde in opgemelde zitting dat' den landbouw in de Vlaonderen, en naemelyk in 't distrikt Rousse- laere, zoo kwynend is, dar er gemeenlens zyn waer dry en vier landbouwers hunne paglhoeve hebben moeten verlaelen, omdat zy hunne pagten niet meer konden betaelen,»... Ziedaer hoe de Ylaeuderen gered zyn Zie daer het stuk van eer waerop den fraiïschen vremdeliug zoo geboft en gestoft haddc Zie daer de uylwerking der tonnen goud die T ministerie aen prullen en vodden, waermede het de Ylaenderen zegde te zullen redden, verkwist hoéft Nauwelyks dc liclfl der kamerleden woonen de beracd- slacgingen bvde mannen gaen wandelen, zitten by bunnen heèrdofin de kaffébuyzen, of eyndelyk zorgen vóór hunne persoonelyke belangen met verwaerloozing der algemeene intresten des lands vóór welkers bezorging zy zoo treffelyk betaeld worden.... Zoo haesl er van ernstige zaeken waer den partygeest mod buylen blyven, gehandeld word, dan loopen veéle verslaefde jaknikkers agtcr d'haegmaer zoo wanneer er in de kamer kwestie is van Arabische vertellingen over den gcheymen invloed, over 't klerikacl spook, over kalholyk en libcracl en meer dergelyken zeever, dan zyn zy alle present Maer nog presenter zyn zy, wanneer T opslrykerskensdag is, wanneer er 200 vette guldens in le zakken zyn.... dan komen zy alle al ware het nog zoo koud of zoo heet, al ware hél een weder waer men geenen bond zou dóór jaegen zelfs bad li'y den hutsepot uylgeeélenWanneer zal toch dit princiep van reglveèrdigheyd uytgevoerd worden naemelyk dat wie niet werkt niet betaeld word Meester Flankaeri die zoo stoutmoedig over zyne brief wisseling met den aglbaeren geeslelykeu professor van T gods dienstig onderwys gehandeld lieéfl, zwygl stillekens en wagt zich wel die briefwisseling le laelen kemii n, 't'geén ons doét onderstellen dal hy schaemteloos geloógen hcéft en daler geene brielwisseling beslaet, of wel dat die briefwisseling verre is van ten voórdeele van Meester Flankaeri le pleyten.... Indien dien kwant hel publiek aldus meynl le bedriegen, wy zeggen hem dat zien zeiven bedriegt en dal hy heter zou doen zyne leugens vóór zich te houden, al moesten zyne twee Flan- kaerls le gelyk dóór T zwellen van zyn lyf springen.... 'T Verbond belooft in zyn laelste Nr dal liet voórlaen alle soorten van schoone, kruyiiiige en fyne politieke artikels zal geéven om de bloedzuygersvvet le verdedigen, om Flankaeri tc ondersteunen-, om Pieken Smet te verheffen, om de exercitiën der burgerwagl aengenaeni te maeken, zelfs om de palaten te doen afslaen, sneeuw en ys te doen verdwynen en alle vnvl weder le beletten\Yy zullen naei dié schoone stukken wagleu Deministerieéle drukpers riep eergisteren Inydkeéls dat het petitionnement VOOR de bloedzuygersvvet in 't distrikt Charleroy eene overgroote uytbrcydiiif bekwam, dat geheel de wereld wilde teekenen om te bewyzen dat de inwooners van dit distrikt zeer genegen wureu voor de bloedzuygersvvet.... Maer daegs nadien kwam M, den Baron Debatable, onzen aglbaeren sena leur, meteen rapportover dit petitionnement vóór den dag en eyfl'erde aen de ministers uyt dat, in 't distrikt Charleroy, 600 handteekens VOOR de traenenvvel "e- gocven waren, maer dat er integendeel 1468 handteekens TEGEN de wet gegeéven waren Naer wy ver- neémen, kroegen Erère en Rogier daedelyk elk een gezwel in de keèl dat wel zou konnen openbreéken en die twee schotelkensgasten in deszelfs vuyljgheyd ver- smagtenWant van de 600 pelitionnarissen VOOR de bloedzuygersvvet, zyn er wel K00 ambtenaers die alles zouden teekenen alsmaer inde ministerieélezeylenvviieyt. Te Eecloo is het aen de gemaetige partve gelukt dry haerer kaudidaeten in den communaelen raecl te doen kiezen; maer onze liberale mannen hebben den middel gevonden om dóór de dryvoudige opregtlleyd van het nieuw politiek de kiezing van den lieer Neelemans- D'Havé, men weet niet op welke wyze, te doen vernieti gen, en eene balotering te doen plaets hebben op den 5 december aenstaende. Den kandidaet der gematige party, M. Neelemans- D'Havé, is een bejaerd en geleerd man, vol praktische kennissen, eenen fabrikant, die aen meer dan zevenhon derd werklieden het brood laet winnen, tei'wyl zynen tegenstreéver, M. De Schepper, dóór de liberale voor gedroegen, ecne jongheyd is van de eerste broek, die slegts den ouderdom bereykt, by de wet bepaeld, om gekoózen le worden; eenen ex-leèrling in de regten, die, naer alle waerschynelykhevd, het leerperk heeft ver laelen om zich liever met liberale kiezingen, dan met serieuze studiën onledig le houden, immers eenen groven diamanlslyper, die honderdmael dags de straeten doór- krnyst, de kassyën telt en de dorpels der herbergen ver- slyt, om den ledigen lyd. die hem vervfeéld, op te eéten. Ziet daer wat alhier het liberalismus is. ^16 uno disce omnes. DENDER-bODE, ik lees in uw Zondagblad van den tG Nov. onder uwe Pjllekess: Nog een voorbeeld van gespaerzaemheyd den ojmoozelen kwant Burgemeester van Nedcrhasselt etc.... bil ari. loont jusl aen, dal Z. II. den bisschop zal gedwongen worden hunnen Paslor en Onderpastor weg te neémen-Maer de gemeente zonder gees'lelyken bestuerdèr laelen, zoude het werk niet zyn van eenen zorgvuldige» gceslelyken vader. Had den scliryver van dit art. de historie van liet opkomen van Nederhasselt gekend, hy zou in eeuen anderen zin gesproken hebben en van myn gedagt gevveésl zyn. Nederhasselt was eerlyds een geliugt,. loebelioorende aen de parochie van Aspe- lacre in oude boeken gekend en genaemd Hulul. Het had eene kapelle waer, in de jaeren 1700 maendelyks ecne misse ge- seliiedde, door de heeren paslur of onderpastor van Aspelaere. In de jaeren 1780 ontving deéze kapelle eenen geestelyken proost, en dc pasloreéle diensten 'wierden gedaen dóór den paslor van Aspelaere, Door de oiireglveêrdige werkingen der franschgezinde M. blondel en andere, wierd in 1790 Neder- basseli parochie gedecreteerd, en er wierd een derde van Aspelaere aeugelegd, niellegenslaendc alle reglveérdige rekla- men, der aengelegde gehuglen van de welke den burgemeester zyn luiysgezin deel inackt, en hebben zy de kerke van Aspe laere blyven gebruyken tot lieden toe, hebbende liet voordeel validen steenweg van Aelsl naer Geeraerdsbe.rgen lot aen de kerkdeure van Aspelaere aen de welke zy ook naeslpaelende zyn. Ziehier M. den Opsteller van liet art., zoude UI. van myn gedagt niet zyn, indien die hairklievcryën in Nederhasselt voortilueren, dat Aspelaere in zynen voórigen slael dóór Z. H. zou hersteld worden, dat pastor en onderpastor aen Neder hasselt ontnomen, en geheel bel besluer aen Aspelaere zat geleyd worden? Dat er den burgemeester dan ernstig op denke, zyne koppiglieyd hcéft ook aen den armen van Nederhasselt véél schade gedaen met in geene overeenkomst le willen treé- den wegens liet verdeelcn der armgoederen met Aspelaere, en welhaest zoude een grooler onhcvl aén Nederhasselt over komen, indien men dit onlieyl mag noemen.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2