DEN BELASTING-BULT VAN FRÈRE. liet voórengemeld brusselsch verhaelt 't gezegde van eenen representant dat naemelyk minisjer Frere den genie der belasting niet heeft, maer bewysl door de volgende vraegen dat dien luykerwael er ten minsten den bult van heeft 1° Wie heeft 't land begiftigd mei den zegel op de handels effecten en vraglbrievcn 2" IVie hééft 't land bezwaerd inet de contributie der burgerwagl 5" Wie heeft de circuialtc- kaerlen op den yzeren weg doen betaelen 4° Wie hééft 'I hier meer heiast 5° Wie hééft den gencver meer heiast 0° Wie heelt lasten op den tabak gesteld 7° Wie heeft fiscale belaslingsformalileyien gesteld in materie van renten, bezet, overschryving 8° W ie hééft de -bloedzuygerswet uylgevonden 9" Wie Iteéfl de boeten in voege gehragl in correclionneéle materie? 10° Wie hééft er aen de ongeluk kige werklieden van den yzeren weg palent doen betaelen en wie beveelt er lieden cene afhouding op hunne daghuér I I" W ie bezwaerd er heden't land met nieuwe belastingen om millioenen te verspillen aen wandeldreéven, ntaeswerken, entrepots, schitterende statiën vóór de stad J,ov.k 12" Wie hééft er de gemeenlenS van haere middelen beroofd om er de stadskas mede te vullen 15" Wie hééft er den I sept. 1848 den vervoerprys der arme werklieden langs den yzeren weg 48 ten honderd vermeerderd 14" Wie heéïl de miliciens weder binnengeroepen nadat hunne ouders zich geruineérd hadden om hunne tnasse te betaelen 15' Wie hééft tie personneéle conlribuliën der itiwooners van Brussel met-meer dan 40 fr. verhoogd? IS" Wie hééft 'l land met eene gepraemdc leening van 23 millioenen geslaegeu? 17" Wie heél't 't land met eene tweede afgeperste leening van 12 millioenen be zwaerd 18° Wie lieéfl er 9 millioenen gevraegd vóór den oorlog? 19" Wie hééft er 5 millioenen moeien hebben voor't departement van openbaero werken 2" Wie hééft nog 4 millioenen meer gecyscht vóór '1 ministerie van 'l inwen dige?—Wie hééft hel te kortdes budgets meer dan verdobbeld 22" Wie hééft de boeten uylgevonden welke den koopman aen den yzeren wég moet betaelen indien by in tyds zyri goed niet afhaelt? 25° Ten slotte en om te eyudigen, want wy 'zouden aizoo getnakkelyk lot honderd komen, vraegen wy wié den budget van openbaere werken met 1 millioen 700 duyzend franken vermeerderd hééft, wanneer hy aen 't roer gekomen is. Gelyk men ziel, zit Frere hier met zynen helaslingshull in de pers, en moest men een weynig toenypen, er zouden zulke aerdige streken uylkoinen, dat de meest verslaefde kamerleden zouden beschaemd zyn-zeo lang vóór de kalkoenzweep van den luykerwael gezwigl te hebben.... Het Verhoud van Aelsl berst van jalousie, nyd en spyligheyd om dat geheel de liberale drukpers, al de liberale scnaigurs, de ministers zelfs hunne gedwongene of regtziunige hulde- hewyzingeu jegens onzen agibaeren senaleur) M. Dellafaillc, hebben hielen ttylschyncn. Dit blad zeevert zoo wat tegen liet verslag dat SI. Dellafaillc over de bloedzuygerswet gedaen 'Iteéfl, verslag 't géén in deézer voege was opgesteld, dat, luid die pluym- en stroopwet niet ingetrokken gewéést en dóór eene andere oneyndig min stroopeude vervangen, zou verworpen zyn gewéést; zelfs liet amandemenl Forgenr zou 't zelfde lot oiidcrgften hebben, indien men het nog voorgedroegen had. Ru, nvt afgunst en spyt van dit alles komt hel uunoozel Verhond een complement van condoléance aen M. Dcllafaillè maeken. Si, Dellafaillc zou koniien antwoorden Verbond mack zulke komplimenten aen uwe palroonen Bruneau, Cumonl en Van Cleetnpulle welkers monden nooyt in de kamer open- gaen. Wy zeggen nooyl, maer dit is eene faut; als Bruneau er persponelyk belang in Iteéfl, dan gael hv somlyds open, doch met zulke vrees dat hy eens eene appelflauwte kréég en van zich zeiven viel omdat hy gewaer wierd dal hy in'de Vier Winden vóór geen handvol domkoppen klapte en elkeen zag schokschouderenDat Cumonl niet spréékt, dat konnen wy hem vergeéven, hy is ér immers volstrekt toe onhekwaem; dien heer hééft wel eenen dikken Jacobinskop, maer beroesic of waleraglige hersens, en daermede klappen vóór eene vergade ring, is te gevaerlykGemakkclykcr is het quinquelsop te vyzen, water te Schenken en keêrsen te snuylcn; maer rede voeringen doen, is 'I werk van tnensehen die verstand en eene letterkundige opvoeding ontvangen hebben... Vóór wat M. Van Cleemputte betreft, deézen vergeet dikwils zynl diskoersen, en geen geschrift, geene redevoering, dat gaei by zomntige uyt- inuntende mannen aldus.... Ten slotte, Aelsl is in den Sena et des te voótlreffelyker en weërdiger vertegenwoórdigd, dan liet belagchelvk en onnóozel iu de kamer gerepresenteerd is. Dit wéét en b'elyd geheel de kamer on 't ministerie zelfs. Voorleden zondag heeft onzen we! eerw. heer Deken een eerste bezoek in onze fraey vercierde zondagschool gedaen, woerden tiieuwén herder met den levendigsteri geestdrift is onlhaeld gcwcésl; te meer daer dit bezoek eene allcraen- genaemste verrassing medehragt. JJgr. Canoz, bisschop van Tamase en aposteiyken vicaris van Maduré, had geweértligd onzen agibaeren herder in dit bezoek te vergezellen en aldus de hiytlsehap onzer arme kinderen doen ten top siygen Deo wel eerw. lieer Deken is, na den welkomgroot, op den predikstoel geklommen en hééft cene vaderlyke en vertroos tende aenspraek tot meesters en kinderen gestnerd, en de voórtreflëhkluyd doen uylsehynen der visiet die de zondag school ontving, in den persoon van den apcslolykeu eu hoogagtbaoren prelael Mgr. Canoz, welken, als eenen anderen Fraud se us Xaverius, op 2000 ntylen afstand van zyn vaderland, den stamlaert dos kruys onder de wilde volkeren is gaen planten. Zulk bezoek, hééft onze lalryke eu hloeyêmie zondag- seboól'in den meesten gecsdrifl vervoerd eu dankbetuigingen doen ii-y'.spreéken jegens onzen zèer eerw. Deken die hei zelve met den bisschoppelykcn zegen aen dit gestigt hééft verschaft. De liefilaedige persoonen die hegeêren dóór aclmoessen aen degewigtige missie van Maduré, vvaer alles aen de deftige wyugaerdeniers des Hoeren ontbreekt, behulpzaem te zyn, konnen hunne aclmoessen bezorgen in het kollegie deézer stad, welk zal zorgen dat zy aen Mgr. Canoz overhandigd worden. Erembodegem, 5 december 185t. Mvnueer. Den Dendcr-bodc heeft 2 artikels medegedeeld in antwoord van 2 nacmlooze brieven gedagteekend uit Erembodegem en in 't Verbond opgenomen daer de lage beschimpingen die deze artikels bevatten schyneu tot my gerigl te zyn, en dat onder voorwendsel van den namenloozen sehryver dier brieven te beleedigen en te kaslyden, geloof ik verpligt te zyn*van te verklaeren dat ib daeraen gausch vreemd ben, dat ik die beschimpingen, indien echter men my dezelve wilt toepassen, verachte, eu dat ik de sclirikbelykc bedreigingen van te ontmas keren enz. voor wat my betreft geenszins vrees. ik verwagle van uwe onpartydigheid dat gy aen myn briefje eene plaets in den Dendcr-bodc zult verleenen. Inlusschen groete ik u. DeVriendt. Den Monileur van gisteren, bevat liet volgende koninglyk besluyl Het kieskollegie van liet arrondissement Gend is op 22 december acnstaende, om 10 ure 's morgens, samenge roepen, ten eytidc eenen senaleur in vervanging van M. Van Remoorlere te kiezen. Gelyk wy hel aengekondigd hebben, hééft Dendermonde véél van de laetste overstroomingen geleden. Het water in liet stapelliuys gedrongen zyndé, is er een der zeiver doelen dat klipzout inhield gedeellelyk overdekt geworden. Dit zout be hoord toe aen M. G. .i. Troch-Beerens, zoulzieder en koopman in yzer binnen dezelve stad. Deézen koopman heeft daerenboven geheel zyue zoutkeet overstroomd gehad verselteydene millioe nen kilogrammen geraffineerd zout zyn gesmolten, de zout- pulten, enz. zyn met water vervuld geworden met een woord, M. Troch-Beerens ondergaet aenzienlyke verliezen. liy is den eenigsten in dit geval niet; geheelde brouwery der weduwe Van Baveghein is onder water, het magazyn van papier van M. Van den Ürouk-Callier, bonevens hetgeéne van M. Clement-Van Masselde, koopman in oliën, zyn overstroomd, en tleéze heeren met vcél andere nog lyden groote schade. Deéze tyding, die aen den Obscrvateur 'ontleend is, word, vóór wal liet slapclhnys betreft, gelogenstraft dóór eenen brief van den stapel,ter, M. Herta, die zegt dat de schade aldaer loegebragt maer tot ld francs beloopt. Men verzekert ons dat al de zout-rafïineryën van Belgiën, die ten getalle van 450 zyn, gaen gedwongen worden van stil Ie blyven ten gevolgen van het traktat met Engeland dat den invoer in verbrnyking van liet engelscli zout van'bcrgstoffelyken oorsprong, vergund. M. G. Spitaels, bankier te Geeraerdsbergen en sinds vyftig jaeren burgemeester van Sl-.lan Heraelveèrdegem, is den 1 deézer te Geeraerdsbergen overleden. Tc Cbarleroy moest maendag laetst eene zaek vóór de correclionneéle reglbank komen. Mén hééft ze egter moeten uvtstellenomdat er geene regters waren. Allen, be halve den onderpresident waren uvt stad. Men schryft uyt Gend 2 december: De'instructie der zaek van de moord op J. B. Stevens, ie Lodebcrg gepleegd, moetim als voleyndigd aenzien worden, en men mag vóór zeker en stellig aenneémen dat den daeder, Hendrik Fryns, geene medepligtigen hééft, en het schelmstuk alleen hééft begaen. Fryns heeft de omstandigheden van de moord beleden en verklaerd, dal hy geenzins met opgezelten wil naer Lcde- herg was gegacn, om eene moord te pleégeu; dat liet toevallig is geschied, en dat hy Stevens niet kende, en, vóór den dag der moord, nooyt in liet buys van deézen herbergier was gew'eést. Fryns had op den weg van Meirelbeke voor eenen cent appe len gekogl, en had in een buys eene kom water gevraegd. Hy is dóór de vrouw, die hem dit gegeéven hééft, herkend gewor den, en den pligtigen hééft deéze omstandigheyd hekend. Hendrik Fryns was inde herberg van J. B. Stevens gegaen en had aldaer eene pint hier gedronken en dan eene tweede gevraegd, die gedeellelyk is blyven staéu op eene tafel, die tusschen de vensters geplaolsl was. Fryns, die honger had, heeft te eélen gevraegd; daer den herbergier wevgerde van eéten te geéven is er twist ontslaen, en van twist gevegl, en liet is alsdan dat by Fryns het gedagl is gekomen om den her bergier te vermoorden. Het is op deéze wyze dat den pligtigen de zaek verhaeld hééft, en tie werktuygen hééft aengeduyd, onder andere eene byl of kapmes, die hy gebruykt had om den herbergier toen hy duyzelig op den groml lag, af te maeken, en verder het hoofd, te verbryzelen. Fryns is omtrent eene uer en haifalleen in buys gewéést, en is op dien tyd. Iweemael naerhuylen gegaen. Het is terwyl by in buys was, dat een meysje in den'winkel is gekomen om iels te liaelen, en is weggegaeri. liet meysje. hééft zich vergist, wanneer het beweért dry persoonen "gezien te hebben; het kind was verschrikt en hééft misschien uyt schrik zieli iels meer ingebeéld, dan dal er weéz.enlyk bestónd. Den mnordcnaer boud stacn geen geld gesloólen te liebben; en iuderdaed, mén hoéft geen geld in zyn bezit gevonden, en men heeft niet kunnen ontdekken dat liy," sedert de moord, buyten- gewoone uvtgaeven had gedaen alleenelyk wéét men dat hy cene nieuwe broek hééft gekogt, om die, "op welke er bloed- plekken waren, te vervangen. Den lieer regler ter instructie hééft in het onderzoek van deéze zaek voél vlyt en buylengewoone werkzaeniheyd aen dèn dag gelegd. Wanneer zondag, om tien lieren des avonds, Fryns was aengehouden, is geheel den nagt beste'éd in liet onder- hoorenen ondervraegen van den aengehoudenen, en nog dien zelfden nagt is Fryns met den goudsmid en diamantzetter, den heer Van den Bogaertl, geconfronteerd geweest. Dien nagt hoéft Fryns geloochend den daeder te zyn der moord; het 'is maer den maendag dat hy alles hekend hééft. Men schryft uyt St.-Rieolaes het volgende: De voórledenc week is eenen diefstal begaen, langs den Waseïien yzeren weg. Den baenwagtcr van tusschen Waesmunster en Lokerea» was op zyn pintje gegaen. In zyne afweczigheyd, zyn de pannéu van zyn wagthuysken, daerliy in woonde afgelangd langs daer is men tot binnen gedaekl en heeft er alles geroofd wat er zich bevond, tot de kleedingstukken en al het beddegoed toe; alleenlyk de geboorde policie muls is blyven liggen. Den daeder of daeders hebben de moeyte niet genomen Van langs het geopende dak weder uyt te gaen zy hebben voor hun vertrek de deur onlsloóten. Wie het gedaen heeft, is nou een raedsel. Men schryft uyt Lokeren, 30 novemberSedert eenen geruymen tyd wierden er in verscheydene winkels onzer stad diefstallen begaen zonder dat men de daeders kon ontdekken, maer eyndelyk wierd er zondag laetst onder de eerste mis in den winkel des heeren Cruyl-Laviolelle alhier een meysje genaemd Louisa Claes, op heeler daed belrapl, dóór de zuster van den heer Cruyt vastgegreépen en dóór medehulp aenge houden; deéze aenhouding had vóór uytslag de ontdekking van een sóórt van dieventroepje van jonge meysjes van 14 a 15 jaeren, die de gestoólene voorwerpen aen de genaemde Idonia Heirman, bygenaemd Antonia Mussche, oud 42 jaeren, over- bragten, die dezelve vet kogt, cn liet geld onder haer verdeelde: dceze vrouw is insgelyks in heglenis genomen en benevens nog een ander meysje genaemd Jeanneue Van Kerckhove, eu gezamenlijk naer Dendermonde vervoerd. Den politie-agent Saey heél't reeds eene ontzaglvke menigte onlvremde voorwerpen ontdekt, volgens liet omloopende ge- rugt zoude de bovengenoemde vrouw Heirman -deéze jonge meysjes tol outugl a'engedreéven hebben. In 't verhoor van maendag stond vóór het hof van assisen van Oost-Vlaenderen le regt den genaemden Pieler Meire, oud 49 jaeren, bakker en herbergier te Hansbeke, geboren le Aeltre. beschuldigd van in den nagt van den 20 tot den 21 October 1851, te Aeltre eene koornmyl toebehoorende aen den landman Van den Bossche, le hebben in brand gesteéken. Den beschul digden had demisdaed bekend. Pligtigtig verklaerd, is Meire ter dood veroórdeeld. Het arrest beveélt dat hy te Gend zal worden gehaisregt. Vrydag is vóór hel hof van assisen van Wesl-VIaenderen verscheénen, den genaemden Eornbaert, muldersknegt te Hoog lede, beschuldigd van zyne vrouw en zeven andere'persoonen vergiftigd te hebben. Allen zyn gered geweést, dank aen de spoedige hulp en de groote zorgen dóór den heer doctor Andries van Hooglede, bygebragt. Uyt de andere getuygenissen en uyt de debatten is er geblec- ken dat Lombaert eenen grooten gierigaerd was; hy heeft v.rklaerd dat hy zyne vrouw met arsenik had willen ombrengen omdat hy vreesde dat zy het geld zou opgemaekt hebben l welk hy le voóren gewonnen had. Die vrees was geenszins gegrond, want de getuygen hebben verklaerd dat de vrouw geenen verkwistenden aerd had: Door den jury pliglig verklaerd, is Lombaerd door het hof tot de dood veroordeeld geworden. TELEGRAPHEN ONDER ZEE. Tusschen Dover en Calais hééft men onlangs eenen telegraphiscbén draed in de zee laelen zakken, welken reeds in gebrnyk is. Sederd dien tyd ismen er ernstig op bedagt eene lelegraphische verbindin" tusschen Europa en Amerika daer te stellen. Deézen telegraaf zal uyt slegts eenen draed beslaen, en behalve de gutta-percha bekleeding, nog omgeéven worden door kemp, die men schey- kundig tegen de oplossende kragt van het zeewater beschermen wilt. Zulk eene linie kan van de ierschekust, twee duyzend zee- mylen lang, in de zoniermaendeu dóór twee sloombooten in alle veyligheyd geleyd worden. De kosten der onderneéming zyn slegts op honderd Juyïend pond sterling berekend, en aen de uvtvoering in het volgende jaer word niet meer gclWyfcld. Wanneer deézen telegraef met den amerikaenschen in ver- eeniging word gehragl, dan kan men uyt Calilorniën in wey- nige minneten tydingen ontvangen. Den marschalk Soult, is woensdag 26 deézer maend, in zyn kasteel van Soult-Berg overleden. Hy was geboren in dit zelfde jaer 1709 dat Keyzcr Napoleon, den hertog van Welling ton, Georges Guvier, Chateaubriand; Walter Scott hééft zien- Ier wereld komeri. Hy was dus 82 jaeren oud. Den marschalk had den eerweërdigen bisschop van Cahors, zynen vriend, doen roepen, om uyt zyne hand de laetste sacramenten der kerk le ontvangen; maer eyiaeside dood hééft niet vertoefd. isden weérden pastorvan Sint-Amans die aen den stervenden marschalk de II. Olie 'hoéft toegereykt. Den marschalk heél't gewild dat zyne slerifelyke overhiyfsels bv zyne wieg, in eenen grafkelder der kleyne kerk, wacrin hv hel doopsel ontvangen had, zouden berusten. Als soldael in dienst getreéden gednerende het jaer 1783» wierd hy lol brigade-generael in 1794 verheven, na opvolgenlyk al de graden le hebben doortrokken, lty woonde byna al de roemrugtige veldtogtcn by die de legers der republiek ca van liet keyzerryk in Zwitserland, Ooslenryk, Pruyssen, Spanië» en Po'rtugael openden. In 1815 was hy te Luizen en Bautzen, het jaer nadien in den1 slag van Toulouse en in 1815 strééd bv kloekmoediglyk te Fleurtts en Waterloo. Hy is den eenigsten marschalk van Vrankryk die nog van de eerste benoeming in 1804 door Napoleon gedaen, dagteekendé. Den marschalk Soult was eene der laetste overhiyfsels deézer roomryke legerschaeren die het fransch vaendel iu byna al de hoofdsteden van Europa doen wapperen hebben. GROOTEN STAETSSLAG VAN L. NAPOLEON., De gebeurtenissen waervan Vrankryk komt getuygen le zyn, moeten geheel Europa verbaezenEenen man alleen ver- ydelt in eenige oogenblikken al de groote plannen van tloór- sleépene slaelkundige, van vernuftige intriguanten en stout moedige volksverleydersIn eenen dag ziet nten de gevan genissen vervuld niet alle sóórten van groote mannen, leger en volk lelterlyk veranderd, vryheyd van drukpers verdweénen, regt van vereeniging cn vrye denkiyyze opgeschept, degegrond- ste pretiemiën verydèld, "de mecsl' mogelyke voóruytzigten iu

De Denderbode | 1851 | | pagina 2