OVERLEÉDENE. ze door jongere, inaer min ervaeren te vervangen, nu gaet ióen nog dit systeem van gunstelingen loepassen aerr de civiele administratie! Indien men hier by voegt eene menigte van plaelsen en kommissarissen van alle slach die den minister rionder ophouden inrigl, zal men geenzins verwonderd zyn ver hel gedurig aengroeyen der publieke lasten. Het is* meer dan tyd dal hel spook van 1852 voorby zy, om toch eens een eynde te stellen aen die schandalige verkwis tingen. Gazelle van Brugge.) Men schryft ons uyl Heldergem Maendag lest, heeft onze gemeente het vermaek gehad een schoone namiddag te vieren. Een achttal bolspelers in twee parlyën verdeeld waervan elke, uil vier mannen samengesteld der gemeente Meire, hebben alhier ivdens den afgeloopcn zomer de blyken hunner kunst in dit spel aen den dag gelegd, en eyndelyk komen zy derzelver vruchten te behalen. Verscheidene ruileren vergezelden hun stoetgewyze, menige pistoolschotten zyn ter hunner eer losgebrand, redevoeringen zyn uitgegalmd, donde rende hanögeklappen en toejuichingen zyn menigw erf door hel ruim geklonken, zilveren Eermetalen en zyden Sjerpen werden hun door onzen gemeenteraed overhandigd des avonds heeft een souper plaets gegrepen, welke door de heeren spelers der gemeente Aygern als 5cn prys was behaeld. Ons schepen- en raedskollegie heeft niet ontbroken aen dit avondmael deel te nemen. Alles is naer wensch afgeloopen. Z. H. den Paus van Hoornen heéfl aen al de patriatchen, primaelen, aerlsbisschoppen en bisschoppen der kalholyke wereld, eenen omzendbrief loegesluerd in den welken, hy zyne vreugd te kennen geeft over de goede uylwerksels dóór den laetsten jubilé bekomen. In dien zelfden brief geeft den Paus ook zyne droefheyd te kennen over de aenvallen welke legen hel geloof en de II. Kerk gerigt worden en aenzoekl al de geloovige de goddelyke lussc.henspraek in te roepen, ten dien eynde stelt Zyne Heyligheyd eenen tweeden jubilé in. Den heer V. D'IIoop, licenliaet in godsgeleerdheyd, is onderpastor benoemd van Ouze-Lieve-Vrouwkerk te Gend. Den heer Van Nevel, priester in hel seminarie, is coadjutor be noemd le Vosselaere. Ter zitting van den 9 december van hel hof van assisen van Wesl-Vlaenderen, is den genaemden Leonard Bekaert, oud <48 jaren, geboren en woonende te Denlergein, zich in slaet van hervalling bevindende, lot de doodstraf verweézen, als pligtig van pooging lot moord op Anna Goossens, dienstmeyd van M. den onderpastor Van den Heede te Brugge. De halsregling zal op eene der openbaerc plaetssn van gemelde stad uytgevoerd worden. HERINNERING. Het volksbesluyt in 1801 luydde als volgtZal Napoleon levenslang consul blyven Dit wierd beantwoord op de 5,577,259 'stemmers, met 5,568,885 ja .8,574 neen. Den generael Lawoesline, opperbevelhebber der nationale wagt van Parys, is Belg. Hy is geboren te Becelaere, (West- Vlaenderen) en telt GO j. .Zynen waren naem is den markgraef Van de Woeslyne de Becelaere. Hy is kleynzoón van Mme de Genlis, en wanneer hv nauwelyks kapiteyn was, verloor hy de gunst van hel hof. Hy is in 1850 als major in franschen dienst teruggekeerd en wierd vriend van den prins Louis Napoleon, welken hy deézer dagen zeer verkleéfdelyk gediend heeft. Den heer Lawoesline is eenen dapperen krygsmanhy is in ons land en byzonderlyk te Brussel zeer wel gekend. Men leest in de fransche bladen het volgende, dat wy Ier beoórdeeling en lot nadenking aen onze Icézers overlaeten a Ten gevolge van het feest, dal in het Elysée plaets had, in den nacht van 5 lol 4 december, hield men gesprekken over den roem van keyzer Napoleon. Men heeft er gesproken over de vergrooting van hel fransche grondgebied. De Rijnpro vinciën, zegde men, vraegen slegts om fransch te worden. Wal my betreft, zegde generael Magnan, gy weel dal ik Belgian ken welnu, ik hen ook den middel om Bêlgicn in mynen zak le sleéken. Men zal zich herrinncren dal generael Magnan verscheydene jaeren in belgischen dienst is geweest. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 8 december 1851. PROKLAMATIE VAN DEN VOORZITTER DER REPUBLIEK AEN HET FRANSCHE VOLK. Franschen De onlusten zyn gestild. Welke de beslissing van het volk zy, de maelschappy is gered. Hel eerste deel inyner tack is vervuld. Het beroep tol de natie, óm de wor stelingen der pariyen le eyndigen, deed, ik weel het, geen ernstig gevaer aen de openbaere rust loopen. Wacronizou het volk tegen my opgestaen zyn Indien ik uw vertrouwen niet meer bezit, indien uwe gedaglen veranderd zyn, is het niet uoodig een koslbaer bloed te doen vergieten het verge noegd in de stembus eene legenstrydige stemming le leggen. Ik zal allyd de uylspraek van hel volk eerbiedigen. Maer zoo langde natie niet zal gesproken hebben, zal ik voórgeene moeyte, vóór geene opoffering wyken om de poogingen der oproeringen le verydelen. Deéze taek ten anderen is my ge- makkelyk gemaekt. Van den eenen kant hééft men gezien hoe uylzinnig hel was tegen een leger te worstelen dat dóór de banden van regeltucht vercenigd en dóór het gevoelen der militaire eer en de aengekleéfdheyd aen het vaderland bezield is. Van eenen anderen kant hebben de ernstige houding der inwooners van Parys en den afkeer waermede zy den opstand schand vlekken opeulyk genoeg ovcrtuygd vóór wie de hoofdstad zich verklaerde. ln die volkryke kwartieren alwaer onlangs nog den opstand zich zoo spoedig onder de werklieden, gewillig aen deszeifs vervoeringen weefde, heéfl dilinael de regering- loosheyd maer een diepen afkeer vóór die vervloekcivke aen- hitsingen ontmoet. Dank zy aen de verstandige en vaderland- sebe bevolking van Parys! Dat zy zich meer en meer verzekere dal mynen cenigslen hoogmoed is vanderust.cn het wclzyn van Vrankryk le verzekeren. Dat zy voortga met haere medewerking aen de overhevd te leenen, en hel land zal welhaest, in rust, den plegligen akt kunnen voltrekken die eene nieuwe tydrekening voor de re- publiek moet inhulden. Gedacn in hel paleys van den Elyseé, den 8 december 1851. Louis-Napoléon Bonaparte. GERUGTEN DIE ER NOG AL ECHT UYTZIEN. De heerschzucht is zekerlyk de bezonderste dryfveêr geweest va-n lil. Bonaparte in de Slaclsgreép van 2 december; maer an dere beweegredenen schynen er aen niet vremd le zyn. Wy willen de echlheyd der in omloop zynde geruglen niet waer- borgeu; maer wanneer men ze vervoegt by zommige omstan digheden, verkrygen zy eene zekere waerschvnelykheyd die men niet loochenen kan. Men weél dat de Welgeévcnde Vergadering den verleden zomer aen M. Louis Bonaparte de vermeerdering van jaerwedde geweygerd heéfl welke hv gevraegd had. Hy heéfl niettemin zyne gewoone en buylengewoone onkosten blyven vol berden, en daer hy geene persoonlyke forluyn hééft, zyn er groole schulden uyl gesproten. Men zegt dat een groot deel van den opbrengst der lotery van de goudharen door de handen-der trouwelingen van M. Louis Bonaparte gepasseérd is. Men zegt dal hy aen dep bankier Fould, die nu zynen minis ter van linanliën is, twee millioenen 800 duyzend francs schuldig stond, en dat dëéze schuld, kapitael en intresten, nu belaeld is. Men zegt dat den generael Magnan, vóór zyne medewerking in de Slaclsgreép van 2 december, een millioen franks en de belofte van marschalk van Vrankryk benoemd le worden, ont vangen heéfl. Men zegt dat de overgroote schulden van Miss Howard, wiens innige betrekkingen met M. Bonaparte men kent, ook belaeld zyn en dat zy, die niet meer wist van wat hout pylen maeken, nu wederom ryk is. Indien deéze gezegdens echt zyn, wy verslaen zeer wel de blydschap die den aenslag van 2 deézer onder den aenhang van den Voorzitter verwekt hééft. Vlaming. In al de bloedige looneclen, die Parys bevlekt hebben, zyn wy gelukkig ook daeden van menschënliefde te kunnen aenhaelen. In den nagl van den 4 lol 5, toen hel groole gevegt had opgehouden doch dal men nog hier en daer een geweér- vuer hoorde, kwam eenen priester de gevallen offers bystaen. liet was abt Denys, aelmoesenier van het hospiiael Sl-Louis. lly had zich doen vergezellen van een aenial leerlingen in de medccynen en oppassers. Verscheydene diende hy de Sacra menten der stervenden ter plaets toe anderen dééd hy naer hel hospiiael voeren. De lyding van den slaelsaenslag van den 2 december heéfl eene levendige acndoening in Duytschland verwekt; maer hy word in hel algemeen goedgekeurd de Lloyd van \Veenen verklaart dat, in den slaet der fransche maelschappy, Louis Napoleon alleen het order kan herstellen; de Gazette van Prüyssen, zonder zoo duydelyk le zyn, gééft insgclyks haere goedkeuring, de Gazelle van Keulen wenschl dal den zegeprael aen den voorzitter blyve, maer zy vreest dat hy zich aen dwangheerschappy zaj overlaeten. Men kondigt acn dat hel getal der verliezen van het leger lot geen veertig mannen beloopt. De bevolking van Parys hééft 2,700 persoonen verloren. Men verzekert dat M. Louis Blanc acngehouden is gewor den in hel oogenbiik dat hy uyl den stoomboot slappende, zich bereydde langs den yzereu weg le vertrekken. Den geestdrift van hel vegten schéén reeds in de vrouwen over le gaen. Men herinnert zich welke bloedige rol eenige deézer gespééld hebben in de revolutie van february 1848; hel schynt dat dien inoorddaedigen zugt er ook thans weer bezielde. Aen de Porie Sl-Dcnis waer de groole barrikade opgerigt was, hééft men eene vrouw gefusilleérd, die met de grootste stoulmocdigheyd de barrikade hielp opwerpen en de mannen aenmoedigdc. Zy was jong en scheen uyl den gegoeden burger stand. Zy was als den boozen geest, die tol de vernieling aeudreéf. Toen het geweêrvuer begonnen was, hoéft men haer ver scheydene keeren op de puynen gezien, of wel krygsvoórraed voorde vegters aenhaelen, of wel de losse gewcêren laeJen. Men zegt dat die ongelukkige lol wanhoop gedreévcn wierd, om dut de soldaelen baeren ouden vader met baijonelsteéken hadden gedood. Toen de barrikade ingenomen was. wierd deéze ongelukkige gegreépen. Zy boód wederstand, en herhaclde in de schrfk- kelykste wanhoop baeren haet tegen de militairen. By onder zoek vond men een aental kardoezen, messen en ander wapen- luyg by haer. Met wapens bevonden, en daerenboven in geweldaedigen wederstand aengehouden, ónderging de onge lukkige T lot, dal de wet oplegde... namelyk de dood. Zy is ongenadig agterde barrikade dóór den kop ge-ichoóten doch zonder dal zy eenen schreeuw van schrik en ontzetting liet hooren. In verschillige departementen zyn onlusten uvlgeborslen diedaedelyk beteugeld zyn geworden. Eenige der opperhoofden zyn gevlugl. Bezoek in de hosimtaelf.n. Men léést in den Conslilulionnel: lieden ten 4 uereu is den president vergezeld van den minister van oorlog, de gekwetste gaen bezoeken die naer hel hospiiael Gros-Caillou zyn gebragt. Die braeve soldaelen, hebben, nict- legenslaende hun lyden, met loejuyehing geantwoord op de wóórden van troost, die den president hun gaf. Eenen hunner, die zwaer gekwetst is, zeyde deézen morgend aen den aelmoesenier: Ik vraeg een dingdal is Napoleon zien, alvorens le sterven. Den presiden hééft hem met eygen hand gcdecoreérd. Eenen anderen soldaet wiens arm men hééft afgezet, zegde tol den presidentII: heb nog eenen Iweeden om u le dienen. Ook deézen hééft hel kruys gekreégen. Alle kusten dat leeken, en besproeyden hel met hunne traenen. Niels treffender, dan de uytdrukking van geestdriftige dank- baerheyd deézer dappere, dié gevoelden dat Louis-Napoleon op de hoogte hunner zolfsopolfering was. Den indruk der omstaenders was levendigveéle hadden traenen in de oogen, en zelfs merkte men die op in de oogen des presidents. Tien kruyssen zyn er uyigedeeld. De gebles- seérde ten gelalle van 57, hebben ieder 'lOO fr. gekreégen. Overal wierd den president op zynen weg met geestdrift ontvangen. Aen de byzondere briefwisseling van den Slandaerd, van Brugge onlleenen wy 't volgende Hel is zeker dat den heer de Montalemberl en verscheyde zyner vrienden hunne benoeming aenveérd hebben als leden van den staetsraed. 'T is uyl dank- baerheyd vóór die loegeéving dat Louis Napoleon de kerk van S,e Genoveva aen den katholyken godsdienst hééft leruggegeé- ven. In een gesprek T welk den heer de Montalemberl met den president gehad heéfl, hééft deézen laetsten véél kragt- dadighcyd en véél vertrouwen geloond. Ik heb, hééft hy gezeyd eene zending te vervullen en ik zal niet aglet- uytgaen. Ik houde het zweérd met eene kloeke hand en ik zal het niet laelen vallen. Ik zal de omwenlelaers verplet- teren of ik zal sterven. Men mag zeker zyn dat Louis Napoleon zyn wóórd zal houden. Eenen inyner kennissen hééft my iels zonderlinge verteld. Hy was eenen vriend gaen zoeken en had hem gevonden, onder de lyken op het kerkhof van Montmartre. Verbeéld u meer dan houderde lyken die in de aerde begraeven zyn en wier hoofden boven den grond slcéken. Dit zal u aerdig en afschouwelyk voorkomen. Nogtans dit was volstrekt noodzae- kelyk geworden, want de lyken begonnen te verrollen. Boven dien is dezen maelregel maer genomen geweest voor de geene die gesneuveld zyn ten gevolge hunner nieuwsgierigheyd wat andere aengaet die met de wapens in de hand gestorven of die dóór den kop gescholen zyn, men heéfl daer zoo véél spel niet mede gemaekt, men hééft ze allen in groole pulten gesteéken. Het hoofd van den vriend in kwestie was nog zoo groot als het gewoonlyk was, nogtans hv is herkend geworden. Niets zielroerender dan hel gekerm en geween van vrouwen en kinderen die op het kerkhof eenen vader, eenen broeder of eenen man komen zoeken en die hem niet vinden.Den president hééft een nieuw dekreél uylgegeéven waer by al de vrygestelde krygsgevangenen die zich aen de bewaekzaem- heyd der policie onttrokken hebben, naer de koloniën van de Cayenne of van Algiers zullen vervoerd worden om aldaer le moeten werken.Hel is ook aen allen vrvgesteldcn gevan genen verboden le Parys of in den omtrek le woonen. De geénen die dit verbod zouden overtreéden zullen ook naer de koloniën overgevoerd worden. Al de geénen die van eene geheyme societeyl deel gemaekt hebben, zullen hel zelfde lot ondergaen. Dit streng dokreét hééft onder de booswigten der hoofdstad de groote verbaesdheyd verwekt en den laetsten slag aen de barrikademaekers toegebragt. In legcddecl al eerlyk man verheugd er zich over. Deéze inaetregelen w innen al de gemoederen van den president. Idercen ondervind nu dat Louis-Napoleon waerlyk alle verdere onlusten en revoluliën wil onmogelyk maken. LAETSTE TYDINGEN. Mei» lees» in den ConstilutinnnelMen schryft uilSistpron 6 december, dat geheel het departement der Neder-Alpeo in de niagt der socialisten is. Meer dan 4,000 opstandelingen hebben Digne, hoofdstad der Neder-Alpen, ingesloten. 1500 of "iOOO mannen der landelyke genieenten bevinden zich binnen de muren van Sisteion. Zy willen het kasteel overweldigen, door 80 jonge soldaten bevvaerd. M. Thiers is door I.. Napoleon verbannen en door 8 verkleedde gendaripen naer de l.renzen van Duytschland overgevoerd. Ver schillige depaitementen waer opioer onlslaen was, 7.\ n in slaet van beleg verklaerd. Den Ae isbisschop van Parys heéfl van den President verbod ontvangen op de barrikaden te gaen. Thans is M. Thiers te Brussel aengeko.nen. Een dekreél van den Vourzitler ge :fl dé oude kerk van Sinte-Genoveva (den Pantheon) lot deu katholyken godsdienst terug. Den Belg van l.oven, zet schaemteloos zyne letterdieften voort Den Dcnder-bode word door dit weekblad letterlyk gepluymd zonder dat de bron der artikels aongeweézen word. Na zoo veéle vermaningen altyd de zelfde lelterdievery voorlzetlen, is een bewys dat de redactie van den Belg niet gierig is op haere eer, die i o ,tans 't voornaemste punt eens nieuwsblads uytmaekt. BURGERLYKEN-STAND. Van den 28 November lol den 12 December. GEBOORTEN. Mannelvk 15 v>2 vrouwelyk HOUWELYKEN. Xaverius Plehicrs, dienstbode, met Franc. Verbcstel, wede. van Em. Van den llauwe, wasschersse. Joseph Moock, werk man, met Joanna Troch, dienstmeyd. Frans De Brueker, zydeweéversgasl, met Pelagie Van den Steen, zydewerksler. Ferdinand De Meuleineesler, wedr. van Amelie Temmerman, voerman, met Joanna Van Lalhem, wede. van Fidelis Des Hommes en Frans Van Liefde, zonder beroep. Adrianus De Backer, twyndersgast, met Felicitas Lepage, dienstmeyd te Denderhaulem. Ferdinand Keurvels, peêrdensmid, met Catharina Meganck, particuliere. Joanna Luycx, wede. van Jan De Schryver, naeyster, 46 j., Rpozemarynslract. Alexander Seminck, man van Maria Jh. Eylenbosch, weéger aen de siadswaeg, 47 j., Hoppemerkt. Jan Ble. De Bock, man van Maria Laquel, koetsier, 45 j., Korte Nieuwslraet. Maria Pauw els, 8 inaend, Sl-Jobstraeijc. Frans De Criek, wedr. van Francisca De Boom, zonder beroep. 84 j., Vischmerkl. Frans Van dfc Velde, broodbakker, 19 j., Brabandslraet. Albert Buys, 20 maend, Pontslrael. Marie Dapire, wede. van Jan Van de Voorde en van Jan Ble. Van Danune, zonder beroep, 75 j., St-Jorisslraet.

De Denderbode | 1851 | | pagina 3