UYTDAEGINGEIV. De nieuwsmaeren zyn ook dat den frankhen minister ie Brussel moet vertrekken en. zal vervangen worden dóór den hertog vanRtlssano, eglgenoöl der baronnes d'IJoogvorsl Bogier en Frère zullen eenen goeden vriend verliezen.... 'T is ook zeer waerschynelyk dat Firminus Rogier uyt zyne i post gaet vliegen. In eene der laelste receptiën van den President, ïs Mmc Firm in maer zeer koeltjes dóór prinses Mat kilde óal- llaeld geweest. Men zegt ook dat onzen ambassadeur te Parys In zyne Salons persoouen ontvangt welkers principe» niet al te wel aen den President noch ueu M. Morny bevallen... Mengcloolt dus dal Firmin Rogier welhaest dóór eenen Belg zal vervangen worden, want liet gouvernement van den President heelt meer vertrouwen in eenen Belg DAN IN FBANSCHMANS DIE DE ZAKKEN VAN BELGIËN WILLEN DOENEn hy beél't groot gelyk, want die franskillons bederven al wat goed is Hel schynt zeker dal den President den zelfden weg iuslaet van Napoleon, dal hy kost wat kost de l'rancinagonslogië» wilt vernietigenWal zal den Vcnerabelen Yanderneuzen, piesideul der volkskamer daervan zeggen? Wat zullen de representanten welke hunne slem aen den Grootmeester eener lï ancmayonslogie gegeévcn hebben, daervan zeggen is uyt Yrankryk dal België» de les moet ontvangen dat hel naemelyk eenc schande is, vóór president zyner wetgeëvende kamer, den Yenerabeleu eener francmagonslogie te hebben.... *>2^" II. Den Obseroaleurgazelle der francmagons, weel reeds dal 'i gouvernement van den president eenen hardnek kige» oorlog aen de francmagonsecie gaet doen.... Om dien slag wat te verzagleu, komt dil blad mei eene leugen vóór den dag, gcévende èene briefwisseling lusschen den presidenten l'ransche bisschoppen. Zie hier dit artikel Eenen onzer correspondenten uyt Parys hééft ons gisicren en eergisteren inlichtingen toegesluerd van groot belang en wel naemelyk over de betrekkingen die de toekomende constitutie zal daerslellen lusschen de Iierlc en den Staet Onze leézers hebben den bedankings-brief van Napoleon aen den bissc: op van Chartres, en den brief van den bisschop van Chalon sur marne aen den president, konnen byhaelen en zien dal het twee veélbeteekeneude stukken zyn. Louis Napoleon denkt dal de geeslelyke opperheerschappv onmogeiyk ishy gelooft ook dat de inzwelging der Kerk dóór den staet gevaerlyk is, by will dus noch d'eeue noch d'audere overheerschiug en van den anderen kant, schynt hem de wedcrzydsclie onafhanglylclicyd van Staet en Iierlc niet geluideiger <c'T is op de grondzuylen der oude eedverbonden niet dal den president van zin is 'l Yerhond lusschen den staet en 't gees- telvk gezag te vestigen, hy veroordeelt ze en verklaert ze slegidie grondzuylen zullen volgens hem, nieuw zyn den slael zal de kerk roepen om gezamenlijk met hem op de samenleéving te werken, als de kerk baere leerstelsels en gedagten in overeenstemming zal gebragl hebben mei de a gedagten van nieuwere lydcn Die bcdricgery is lasielyk Den brief van L. Napoleon aen den kolonel Edgar Neg bewysl dilL. Napoleon weet wel nat ile geeslelyke overheerschiug in België» niet bestaeldal ile b< J.ische geestclykheyd zeer verdraegzaem is, dal hy zich slegts iiml de lydelyke maelschappy bemocyt om ze te beschutten legen de verderlelyke leerstelsels die zoo wel de samenleving dan d«'w godsdienst ondermyneu. Den prcsidenl en zyn gouver nement weclcn maer al wel dat de priesters in 't algemeen, de vrienden der maetsehappy zyn, maer dat baere gezwoórene, doodelyke en waere vyandeu zyn de fanatieke francma(ons en anderen goddeloozen bug!Als de politie dun art. van den Observaletir aen den president zal voorleggen, dan zal hy nog meer overtiivgd zyn dat de gevaerlyksle de meest antisociale drukpers die is der ministers welke legenwoórdig Belgiën besmeren Inlusscben dat wy wagten naer den uylleg over de gedagten van nieuwere lyden waeiover den Obscrvaleur zeeverl, mogen wy hesluylen dal hel die zyn welke.de miuisterieéle en fraucma- gousche drukpers belvü en algeéfl.... Wy zullen hierop lerug- keeren maer uyten den wenscli dat de franemagons welhaest opgeschept zyn wy voegen er by dal, vóór wal Belgiën betreft, men overal zal zeggen dat hel eene drydobbele schande is vóór president zyner volkskamer eenen venerabelen eener franema- gonslogie te hebben, en dil eenen vencrabeien die zyn maconisch fanalismus zoo verre gedreéven heeft, dan dal hy, in persoon, eene gouden pen isgaen dra: gen aen Eugene Sue, voórdeszelfs schandalig werk, de Mystères de Paris, een samenraepsel van vuyligheyd, laster, logens en aenrandingen tegen den godsdienst ï.it EB17WC n<"" hcfaeimleu opsteller van don Ga- I rardsbergenaerMeester Lievens, beeft ook over de liberalistische hrasparly op ons stadhuvs geschreé- ven, en is ook, dóór den onlzagwekkemien oogslag opdie statige vergadering is in verrukking geraektDal Meester Lievens dóór'l zigl van brasseryën in verrukking geraekt is, niet te verwonderen, hy die die d.oór de brasdaed of verkery onlangs dóór hem zelf gepleegd, zoodanig in verrukking was geraekt, dat hy onder'l buffel rolde, en als eenen afgematten ezel de stampen enx slaegen zyner eygene aenhaugers in zyne ver rukking niet gevoeldeEn, nota bene, zulke gasten doen sermoenen voor de priesters om deéze lol gemaetigheyd aen te spoóren... Daer kunnen wv moeyelyk over, beter zouden wy vinden dal den Gceraerdsbergenaer sermoenen n acnspraeken dééd om alle mensehen op te wekken de banden 't buys te houden en de vingers niet te lang te laeten hangen, hun vóór houdende hoe hel afloopt met persoonen die ileézen regel van reglveèrdigheyd niet naleéven.... In deéze eeuw van coinmu- nisinus zouden dergelyke opwekkingen beter le pas komen. Den Geeraerdsbergenacr berigt dal den hoogagtbaeren beere A. Van Santen, zyn ontslag van Geerardsbergschen Burgemeester aen den koning ingediend heeftNaer wv vernomen hebben, is die stad in algemeenedroeflieydgedoinpeld en zyn meest al de huyzen met rouwvlaggen vercierd uyt rpyt vóór 't verlies van eenen zoo onpartydigen als geleerden admi nistrateur... Jammer is 't dal zulke mannen zoo gauw gedaen hebben en zoo wel aen de pronkappels gelyken die van den steel vallen zoohaesl zy van binnen beginnen te rottenDil komt van geducrig met 'l zap van Lievens in den Gcerards- bergenaer hcgoólen le zyn geweest .-. Den liberalistenhaspel van Aelsl gaet te Ninove ook eene alliance opregtcn die by naer zyn welbehaegen zal doen mar- cheérenDe iuwooners van Ninove zullen verrukt zyn als zy van lyd tol tvd een bezoek zullen krygen van den Nederhas- sellschcn kwant die, zoo men zegt, als president van den Ninofschcn klub zal aengesleld wordenOnder't geleyde van zulke mannen, moeten de zaeken van zelfs goed gaen UYTDAEGING VAN 'T VERBOND AEN DEN DENDER-BODE. Wy hebben verscheyde mael gezegd dat de successie-wet op de wyze dat den Scnact deze vernnderd heeft, verre is van zoo haetelyk of zoo slegt le blyven dan de gene welke hem eerst was voorgesteld. In andere woorden, dat, met het regt op de meubels in regte lyn af te schaffen, de kwellingen welke in zydelinsche lyn zullen bestaen, zoo als ondervrnegingen, huyszoekingen enz. toch op de kinderen, by 't sterven hunner ouders, niet zullen konnen vallen. I)aer op doet 't Verbond ons de volgende uytdaeging \Y v dagen LSodé uit otn de wetsbepalingen te beroepen volgens welbede garden, of wie bet zv, liet regt zouden hebben om meubels en papieren te gaen schatten of doorsnuffelen, gelyk by bel gednerig aen zyne lezers opgedreund beeft. Kan hy dit bewys voorbrengen wy alleen zyn pligtig maer kan hy niet, zoo is— en blyl't hy voor altvdde bedrieger... de logenaer... de volks verleider... Wv zouden voor alle antwoord, 't Verbond naer onze Nrï over de kiezingen van September konnen zenden, waer wy die kwellingen hon derdman! hebben bewezen. Doch. wy zullen den konfrater voldoen met deze op nieuws te bewyzen, en op zyne uytdaeging, die, volgens 't bladje, zoo klacr is dat de grootste ktoezel die den Dender-bode nog leest de zelee zal rerstaen eene nieuwe antwoord geven, die den grootsten ezel tedken in 't Verbond schryftzal begrypen. wat zegt den artikel 23 Belialvcn de bewvsmiddels voornamelyk in de art. 18, 19,20, voorzien, is de administratie gemagligd te bewyzen volgens de regels en door alle middels ran 't gemeen regt, uytgenomen den eed, de agterlaiing of de valsche pryzy der goederen van de nalatenschap, de overgrooting der schulden of de gevcynsdheyd der schulden welke van 't passief geen deel maken Welke zyn de middels van 't gemeen regt Voor eerst enkwesten, dit is te zeggen oproeping van geluygen die komen zeggen dat uwe declaratie niet egt is enz. Ten tweeden ondervraging op feylen en ar tikelen, dit is te zeggen dat men u voorden regter doet komen om te antwoorden op al de vragen die het hem belieft te doen nopens uw geld, uwe eflekten, uwe renten, uwe obligatiën, uw passief, uw aktief, uw krediet, met een woord, nopens geheel uwe fortuyn. Ten derden vertoon van uwe titels en boeken, waerdoor men geheel uwe affairens doorsnuffelt en uylplnyscht. Zie daer eenige der haelelyke middels welke 't gouvernement tegen de kinders wilde gebrnyken en welke door het afschaffen der belasting op 't mobilair in 'l water zyn gevallen. Den knoeyer van 't Verbond spreekt daer geen enkel woord van; dus bekend hy er de egtheyd van. Ily zoekt ons alleenelyk ruzie op de huyszoekingen. Maer wy vragen hem of bet pi yzy-makeii ook gcenen middel van regt is tiet ware de eerste mael dat men dit zou durven loochenen. En valt de pryzy niet zoo wel op de roerende als op de onroerende goederen B. V. gy hebt uwe declaratie gedaen, gy hebt er de schatting van al uwe goederen in opgegeven, maer den ontvanger betwist er de egtheyd van, hy wilt eenc nieuwe prvzy, en, hy of zyne agenten komen ze doen of ten min sten er aemvezig zynNu, kpnt 't Verbond eenen middel om eeno prvzy te doen zonder alles te doorsnuffelen, zonder den neus te steken in de. beyligste geheymen der huyshoudens En in geval gy die mannen zond beletten van uwe papieren, uwe titels, uwe boeken te doorsnuffelen, zoo kan den ontvanger u voor de reglbank brengen ona u te zien bevelen van alles te vertoonea Zal 't Verbond nu voldaen zyn Zoo ja, het heeft het maer te zeggen. Wy zullen bewyzen, de beraedslagingen van 't Senaet in d'hand, dat de wet aen den fiscus toeliet van dezegels te komen leggen in 'thuvs van den over ledent n vader of moeder, en. den inventaris te maken. liet Verhond zal wederom zvnen ouden rimram voor den dag haelen," en ons zeggen dat het gouvernement al die middels niet zou gebruykt hebben. Maer waerom ze dan in de wet gesteld waerom die zoo uyldrukkelyk en hardnekkiglyk willen doen nenveêrdcn En wie zou kunnen gelooven dat, als men den EED vroeg, en bereyd was te .gebruyke», men ook niet van zin was van de andere middels in voegen te stellen, middels welke, hoe hatelyk zy ook zyn, toch verre onder den eed moeten geplaetst worden Den eed dien verfocyelyken dwangmiddel, welken de verslaefdste kamer die er al geweest is, nooyt aen 't gouvernement heeft durven geven Den eed dien onzedigen maetregel, welken M. Cuniont zelf, niet tegciislnende zyne diepe onderwerping aen al wat van Frère en .Rogier komt,in de presentie van ons, opsteller van den Donder-bod"en andere geiuygnn publiek afgekeurd beeft als wy hem uytlegden dat den eed onz delyk, onregtveerdig en impolitiek was. Onzedelyk, omdat hy den niensch tusschen zyn geweten en zyne belangen stelt onregt veerdig, omdat schelmen en goddeloozen voor eenen niet den eed zouden alfleggen en dus vry van de belasting zyn, terwyl treffelyke of couscientieuse mensehen voor geen goed der wereld eenen valschen eed zouden doen en bygevolg de haelelyke belasting alleen betaelen impolitiek, omdat liet gouvernement, 't welk in alles den godsdienst tegenkant, vervolgt en poogt te vernietigen, eenen godsdienstmiddel zou willen gebrnyken om geld te slaen en de Belgen te plnymen.... Wy hebben het verscheyde mael aen onze lezers verhaeld M. Cumont had ons, in tegenwoordigheyd van getuygen, publiek beloofd van, om die redens, tegen den haetelyken eed te stemmen, zeggende dat zyn geweien zulks van hem vcreyschle en meer andere schoone dingenEn nogtans wat gebeurde er als den voorstel in de kamer te berde kwam, wat deed M. Cumont? Wat deed dien man, welken in zyn geweten, den eed als zedeloos, als onregtveerdig, als impolitiek bad afgekeurd Dien zelfden man, dien zelfden heer Cumont was schaeinteloos genoeg VOOR dien ZEDELOOZEN, ONREGTVEER- DIGEN, IMPOEITIEKEN kwelmiddel te stemmenWy hebben aen T Verbond verscheyde mael er van dereden gevraegd, doch nooyt antwoord hekomen. Nu dat 't Verbond, den tolk der Alliance ons begint uyt te daegen over de successie-wet, gelooven wy met regt en reden ons, ter zelfde gelegenheyd, ook een uvtdaegingsken te mogen veroorloovcn UYTDAEGING VAN DEN BESDER-BODE AEN 'T VERBOS 1) EN VOORNAMELYK AEN M. CO.MONT, BYZON DEREN PATROON VAN 'T VERBOND. Konfrater Verbond en M. Cumont, wy willpn voor den eerloosten persoon van gansch de wereld doorgaen, als gy ons kout bewyzen dat het schoon, treffelyk en eervol is zyne eygene.overtuiging, zvn geweten le slagtofferen aen de gril van eenen minister. Tot dit bewys dagen wy u uyt en beroepen ons op't oordeel van 'tonpartydig publiek. Wy weten Cumont, dat gy aen eenige sullen hebt wysgemaekt dat gy VOOR den zedeloozen eed gestemd hebt omdat gy verzekerd waerl aldus den vzeren weg te bekomenMaer gy wist, of ten minsten gv moest weten dat den yzeren weg in alle geval op het papier zou gestaen hebben zonder op den grond te geraken... Gy wist dat Frére eenen geheelen bussel met openbaie werken gereed had waervan er slegts eenige serieus waren, namdyk die met 's lands gelden moesten gemaekt worden, en deze die aen kompagmÖn toegestaen, een minimum van intrest bekwamen. Gy wist wel dat de Aelstersche yzeren wegen noch onder d'eene noch ouder d'andere begrepen waren, zoo dat gy d'Aelste- naers hebt willen prullen opdraeyen. Anders bad gy aen Frère moeten zeggen ik heb u ten allen lydo met myne stemming bygestaen, ik heb myne overtuyging voor u ten besten gegeven, ik heb my met ziel en ligchaem aen u verslaefd, geef niv nu den prys van al deze diensten. M. Cumont moest op die wvze spreken. Ily heeft het niet gedaen, en wat is er van gekomen Dat wy verkregen hebben 't geen iedereen beeft verkregen, 't geen men ons nog zoude gegeven hebben al hadden zelfs al onze representanten er tegen geweest, het is te zeggen yzeren wegen op papier, eene teleur stelling in plaets van eene gunst. Wy hebben op eene uyldaging geantwoord, wy verhopen dat men de onze zal beantwoorden, en klaerlyk doen zien of liet ja of week, scIm ,r. treffelyk en eervol is te handelen gelyk M. Cuniont gehandeld heeft RERIGT.De persoonen welke inschryving op de poslkantoo- ren genomen hebben, worden verzogl dezelve zoohaesl rnogclyk le vernieuwen indien zy verslaen geene onderbreéking in het ontvangen onzes blads le ontmoeten. De dagbladen van liet gouvernement kondigen een groot getal brieven af, welke van alle punten van Vrankryk naer Parys zyn gezonden, eu die den geestdrift acnduyden, waer- mede de bevolking overal voor Louis-Napoleon heeft gestemd. Om een denkbeeld over die kies-beweéging te geéven deelen wy de volgende nummers mede Lodcwyk Napoleon hééft ver over de zes millioenen stemmen ten zyncn gunste bekomen, terwyl er slegts een half millioen tegen hem gestemd hebben'Naer men berekent, zai den President wel lot acht millioenen stemmen ten zynen voórdeele verkrygen Voorleden zondag hééft de prysdeeling aen de arme jongens der Zoudagschoól iu 't lokael zelf onder Voórziltilig van den zeer eerw. beer Deken plaels geliad. Meer dan duyzend kle dingstukken zyn aen de arme kinderen uylgcreyklAls men overweegt dal den armen daer onderweézen word zoo iu zyne zedclyke als burgerlyke pliglen, en dan nog bovendien, om zyne neérsligheyd in bet waerneémen dier lieylzaeme lessen, ryke belooningen ontvangt, dit is genoeg gezegd om de voór- trcffelvke inrigting op baere weerde le doen 'schatten en de geagle Meesters en Meeslerssen welke zich dien mocyelyken last aentrekken, de zegeningen van God en van de menscben weêrdig te maekeri Deo tweeden Jubilé dien zyne Hcyligheyd, den Paus van Roomen, aen de katholyke wereld gegund heeft, zal voor ons bisdom beginnen op den vierden zondag van den aenstaendeu vaslen en eyndigen met Reloken-Pascheii. Verscheyde brieven zyn ons uyt Ninove over de fameuse klubsvergadering toegezonden. 'T was te lact om zc over te neémenTol zondag. M. Vellman, onderpastor le Kuesselaere, is onderpastor benoemd le DoelM. F. Van Mol, priester in het seminaire, is onderpastor benoemd le Vlierzele, en M. Machlelinckx, priester in Let seminairie, is coadjutor benoemd le Zoune- ghem. Voorleden dynsdag vond eenen werkman, met naem Peeler Iluel, te Brussel op slraet twee bankbriefjes van 500 fr., welke hy zich verhaesle by den opper-kommissaris van policie te draegen. Deézen ambtenaer hééft den eerlyken vinder eene beiooning van 40 fr. gegeéven. Men schryft ons uyt Loven aen den Pelikaen van Hasselt dat onzen agtbaeren landgenoot, den lieer Thonisscn, hoog- leeraer in de regten by de Katholyke universitevt, ontvangen beeft eenen eygetihandige» brief 'van wego den President der fransche Ripublick, by welk n by hem ten vollen eer bewvst over zyn werk legen liet Socialismus met eene acnvraeg van 400 afdrukselen. Met reden mogen de Hasselaren trols weézen over dusdanige eer, bunnen stadsgenoot, eenen man van ougemeene bekwaeni- heden toegebragt. Men meld uyt Leuven Dynsdag zyn in het gestigt der arme blinde vrouwen alhier binnengcleyd geweest de genaemde Anna Maria Seheys, weduwe Carleer, en Maria Elisabeth Scherbrrgs, vrouw Coopmans, de twee eerste blinde vrouwen die zullen genieten van de fondalie gedaen door den heer Anciaux. Deézen weldadigen lieer heéfl'dèéze twee ongelukkige vróuwen met zynèn eygen ryluvg naer liet gestigt doen voeren en liaer daer in de tegenwoordigheyd van de kommissie eenige vertroostende wóórden toegesproken. Op 5481 kiezers die bel arrondissement Gend vervat, hebben cr'1050 deel aen de stemming genomen. M. de Kcrchove is door 855 stemmen lot senaleur gekoózeu gewordenM. Van Rullen hcéfl er 139 bekomen en M. Fr. Vergauwen 19. De kommissie door den sledelyken raed van Antwerpen benoemd, om de kwestie van liet hollandsch-belgiscb bandel en sclieépyaerttraktaet te onderzoeken, hééft vrydag avond liaer verslag uylgebragt en een ontwerp van rekwest aeugebodeu, waerbv de Kamer der Volksvertegenwoordigers verzogl word! dit traktael le verwerpen. Na eene wydloopige en diepgrondige beraedslaging, aen welke de beeren De Cock, Legrelle, Eisen en Cateaüx-Wattel deel namen, heeft den racd het beginsel en den tekst van bet adres aengenomen, met eenparigheyd van zes-en-lwintig aenweézige leden.

De Denderbode | 1851 | | pagina 2