SCHOON PACHTHOF, BEHUYSDE HOFSTEDE te Assclie-Terheyde, onder Assclie. OVERLEDENEN. VERKOOPING VAN 71 KGOPEX BOOMEX, Openbare verkooping EN GOEDE LANDEN, R00MGAERD EN HOF, YERKOOPÏAG EN DRY PARTYEN LAND, TE OORDEGEM. Men leesl in den Courricr van Leuven Den vermaerden franschcn redenaer graet' de Montaietnbei't, heei'l deze week onze universiteit bezogl en vcrscheydene koersen bygewoond. Hy lieel'l lierbaelde malen aen de professors zyne booge voldoening uylge- drukl over het besluer van dit gesligt, alsook over de gelukkige leyding, welke er aen de weienschappelyke studiën gegeven word. By koninglyk besluyt van 10 dezer, is M. L,[ Drabbel, advokaet te Gend, lot regter-plaetsvérvanger by bet vredegeregt van bel eerste kanton dezer stad, in vervanging van wylen M. Hebbelynck, benoemd. Te Waereggem liep er op nieuwjaerdag eenen rondleurder op de merkt, roepende Nieuwe almanakken van Snoeck, aen '1 eenten by verkogt er veelmaer toen de liefhebbers te buys gekomen waren en dezelve overzagen, waren bet nieuwe alma nakken van 1851tnen had van de 1 cene 5 gemaekt. De Gazelle van Audenaerde zegt dat men zaterdag morgend, om elf uren, met duyzende muggen op de straten, te Audenaerde, zag vliegen. Inden loop van 1852, zyn er te Audenaerde zes persoonen nteer gestorven dan geboren. Niet eenen jongeling is te Audenaerde met eene weduwe in 1852, getrouwd. Het getal der onwettige kinderen in 1852 te Audenaerde ge boren, beloopt lot i meer dan lydens hel vorig jaer. Den oudsten borger van Belgiën, M. Craeybeckx, woonaglig te Wellen (Limburg), welken op donderdag 6 dezer maend, 10i jaren bereykl beeft, komt met buytengewoone plegligbeyd de laetste sakramenlen der stervenden te ontvangen. In den nagt van 5 lot 6 dezer, is er te Vilvoorde eenen stouten diefstal gepleegd. De dieven zyn lange eeue venster van het benedeuverdiep ingebroken, boorende een gat in de venster blinde, en brekende eene ruyt, langs welke zy de kruk der ven ster hebben opengekregen. Na de kamerdeur versperd te hebben, om niet verrast te worden, hebben zy eerie secretaire openge broken, in welken zy gelukkig niets dan eenig geld en eenig zil verwerk vonden. De vlasmerkt te Thouroiil zal op eiken woensdag van de week aldaer blyven gehouden worden, om 10 uren des morgends, onmiddelyk na het aeukomen der konvoois uyt Brugge en Kor- tryk. Om de merkt aen te moedigen, zullen er voorlaen twee pryzen gegeven worden 1° Eenen van 50 francs aen den koop man, die, gedurende january, february en inaert, bel meest vlas ter merkt zal gebragt hebben 2° 50 francs aen den koopman, die het meest zal hebben gekogt. In den avond van den 1 dezer is er te Koriryk tusschen rustige burgers en bedronken soldalen eenen hevigen twist ont- slaen. Van bedreygingen is men tot dadelykheden overgegaen. De sabels zyn getrokken, en velen der stryders zyn gevaerlyk 'gewond. De polieie heeft te vergeefs gepoogd tusschen te komen, te"n eynde den twist te verzaglen en hel bloedvergieten te beletten. De'uyl- zinnigen, gewapend om land en wetten te verdedigen, hebben de polieie teruggedreven. Te Adinkerke, omstreeks Veurne, is zekeren Alexander Rallié, oud 56 jaeren, onder eenen boom verpletterd, die omviel lerwyl hy hem ontwortelde. Hy laet eene weduwe en zeven min derjarige kinderen agler. Eene zoo zeldzame als stichtelyke plegligheyd heeft den 22 december in de gemeente Mezy-Moulinz, by Chéleau-Thierry, plaels gehad. Deze gemeente telt nauwelyks 100 inwooners en zag denzelfden dag, op de zelfde uer, en in dezelfde misse, negen tien houwelyken zegenen. Het wonderlvke van dien voorval zal cgler verminderen, als men zal weten," dal egtelingen, door de predikatie van eenen missionnaris getroffen, de sinds lang voor de wet aengegane egtvcrbinlcnissen door de kerk deden bekrag- ligen. Den ouderdom der acht-en-derlig egtelingen vormde eenen schakel van meer dan twee duyzend jaren. Het feyt van het bestaen in zulke kleyne gemeente van zoo vele houwelyken, die door de kerk niet gezegend waren, schynl ons een belangryk slaeltje van het zedebederf, hetwelk geheel Vrankryk heelt ver kankerd en bedorven. Men verzekert dat den eerw. pater Lacordaire, vergezeld van verscheidene geeslelyken, eene reys naer Palestina zal onder nemen, ten eynde er de heylige plaelsen te bezoeken. Men zegt dat de reys van den Paus naer Vrankrvk zoo goed als mislukt is. Er heerscht eene zekere koellieyd tusschen Lode- wyk-Napoleon en den H. Vader, sinds men weet dal den Paus Oostenryk geraedpleegd heeft, alvorens Mgr. Garribaldi by het nieuw gouvernement te akkredileren. Ter gelegenlieyd van zynen naemdag, heeft Mgr. den bisschop van Doornyk aeu de belioel'tigen eene uvtdeeling gedaen van 3,800 brooden. Verleden dynsdag rond den avond, zegt den Landbouwer van Rousselaere, had alhier een schrikkelyk ongeluk kouuen plaels hebben, 'loen de Karabiniers ophouden van te schieten, over handigen zy hunne karabynen aen den gildeknaep, die met der- zelver uytvoering belast is. Eenen confrater had zyn karabyn, dat nog geladen was, onbedagt in eenen hoek gepiaeistden 'knaep, volgens gewoonte, neemt het, niet wetende dat bet geladen was hy zet er een piston op, lost hel af, den loop nederwaèrls houdende ten eynde er de vuyligheyd te gemakkelyker uyt te krygen, en een bal die doorboord den planclier en den plafond en komt beneden, den vreyer der dienstineyd aen den schouder treilen, waerdoor hy nog al ernstig gekwetst is geworden, doch niet belet het groot gild van S. Adriaen, nog dien zeiven avond zeifin te treden. In zyn gehoor van dynsdag heeft het hof van cassatie hel beroep verworpen van den heer Lagrange, notaris te Devnze, legen een arrest van het hof van appel van Gend, van 50 "april 1852 dat tegen hem de straf van berisping uitgesproken had, omdat hy een testament gepasseerd had,dat denverkoop van im- meubele goederen, belioorende aen eene wees, bevolen had, en omdat hy lot die verkooping overgegaen was zonder de schikkingen van 1816 gevolgd te hebben, alhoewel hy door liet parket van Guild eene waerschouwing had ontvangen. Eenige dagen geleden is er te Vilvoorde by eene openbare verkooping van meubelen, eene raep en eenen aerdappel verkogt, voor de overgroote soin van 40 frs. Deze som zal onze lezers ïvonderlyk schvnen, voor zulke vrugten zooveel geld te geven toch is hel de egte waerheyd. Macr men moet welen, dat zy... geschilderd waren door eenen welbekenden kunslenaer. Eenen jongen van 15 jaren, den genaemden A. Marlens, tusschen Rumilles en Havennes, eene gioeyende kool opdc spoor- baen ziende liggen, ging er zyne pyp aeusteken, hy wierd aen het iioofd getroffen door eene locomotieve van Bruesel komend, en die by niet zoo digt by zynde dagt, op de rails geworpen. Zyne twee beenen waren gebroken. Te Anderlues (llenegauw) is eenen aerdewerker, na eene tas kotfy gedronken te hebben, na eenige uren lydens bezweken. Het is gebleken, dal den ongelukkigen onvrywillig vergiftigd was, door het uitgeslagen groen der koperen kolfykan. Deze soort van kollypotten is nog veelal in gebruyk, en hel is wonder, dat er niet meer ongelukken uyt voortskomen. Men leest in een blad van Arlon Volgens een alge meen vers pre yd gerugt zou eene vergiftiging plaets gehad hebben in de gemeente Kayl. Ziet hier wat men daerover zegta Zaterdag laelst waren twee kinderen van eenen douanier schier plotselyk gestorven, ten gevolge van bra kingen en sluyptrekkiiigen. Men dagt seffens op eene ver giftiging, want daegs te voren had de nieyd van den douanier aen de kinderen aerdappelen doen eten, waerby zy een wormverdryvend poeyer had gemengd. Een tier later be zweken twee kinderen, en liet derde wierd gered door geboren, die, het hebbende zien braken, het melk hadden doen drinken. De vermoedens op vergiftiging wierden j zooveel te zwaerder, daer de vrouw van den douanier over veertien dagen ook gestorven was met al de teekens van vergiftiging. De justitie doet onderzook. Het lyk der vrouw en dat der kinderen zyn aen eene geneeskundige beschou wing onderworpen geworden. Men kent nog den uytslag niet van die lykschouwing, maer den douanier en zyne nieyd zyn aengehouden. Men schryft uyt Waereghem Maendag, omstreeks vyf uren en half van den avond, is er alhier in de herberg het Damberd, eene buytengewoone stoutmoedige dicfle ge pleegd. Duyzend dry honderd vyf-en-twintig franks zyn er ontvremd, en den dief, welken eene behendige kennis met den omgang van het liuvs moest bebben, heelt het dermate weten te schikken en aen boord te gaen dat men hem noch by het inkomen noch by het uytgaen ontwaerd heeft ten zy eene werkvrouw die hem in de poort tegenkomende, er byna in zyne vlugt is van omver geworpen geweestwant zelfs dunkt men dat den schurk een zulkdanig vooruytzigt had genomen, dat hy zyne schoenen of leerzen moet om den nek geworpen hebben om in het geheel niet gehoord te kunnen worden, en, daer het op dien tyd regende, geene teekens van zyne voetstappen te laten. Nogtans kon het zeer wel gebeuren dat den schelm reeds eenigen tyd op den boven verborgen zat en slegts het oogenblik afwagtte om met den buyt heen te vliegen want, een tiental minuten voor de ontwaring des diefstals, had eene dogter van den liuyze nog in de plaets geweest waer liet geld later gestolen wièrd, zonder iets buytengewoons te ontwaren. Mat hier nu van zy, altoos is het zeker en levens zeer ongelukkig voor de bewooners van het Damberd van aldus bezogt te zyn geweestte nteer daer al de hnysgenoten met eenen allerprysbaersten yver, goed gedrag en ongehoorde mensch- lievendheyd bezield zyn. En dan, wat het ongelukkigste van al is, is, dat eene som van elf honderd franks zich onder het gostolene geld bevind, welke aen den heervan Iseghem behoort en ongetwyffeld door den bestolen zal moeten ver goed worden. -De politie doet neerstige nasporingen, maer heeft, tot nu toe geene de minste ontdekking te weeg gebragt. Dezer dagen ging M. Rabut, door de me Bergère, en voorby het hotel van het nationael kantoor te Parys, toen hy een pak met papieren zag liggen; hy raepte hetzelve op, en daer er geen adres op stond, opende hy het pak, en zag er eene massa bankbrietjes in. Hy haestte zich de kostbare papieren byeen te pakken, en maekle zich gereed het natio nael kantoor binnen te treden, als zynde, volgens hem, de beste plaets om tien schat tedeposeren. Op dit oogenblik verliet eenen lieer liet etablissement en zag langs allekanten met degrootstc teekens van ang t fond: Gy hebt iets verloren, zegde den heer Rabut, welken zoo ontroerd was over zynen vond, als den onbekenden over zyn verlies. lk heb 440,000 francs in bankbiljetten ver loren, welke ik van Vitry heb ntedegebragt. Hier zyn ze zegde den heer Kabut, en hy overhandigde hem dezelve. Den onbekenden bedankte den heer Rabut en vroeg hem zyn adres. Beyden aen eene ontroering ten prooy, welke men gemakkelyk kan begrypen, namen afscheyd van elkan der, den onbekenden, om het kantoor binnen te gaen, en den heer Rabut, om zich naer zyne wooning te begeven. Men heeft nu zekere en stellige lytlingen uvt Rerlvn wegens de herkenning van hel fr.insch keyzerryk door Pruysscn en Oos- tenrvk. Deze twee mogendheden geven tien naem van Mynheer en broeder aen den keyzer der Franschen. De onroerende goederen van wylen den hertog van Welling ton, beloopen tot 20 millioenen en 400,000 IV. Den zoon van den hertog komt tol groot-stalmeester van do koningin van Engeland benoemd te zyn. De eugelsche dagbladen melden tic acnhouding van een vreedaerdig vrouwmensch, hetwelk een vierjarig kind, onder bedreyging van stokslagen, gedwongen had eene gioeyende kool in de hand te houden, lol dat zy koud was liet helsdhe wyf heeft tot verschooning willen geven, dat zy bet kind wilde allee- ren met vuer te spelen bet arm schaep zal hel gebruyk der hand voor zyn leven kwyt zyn. flook en Sampsons, papierfabrickanlen te Tovil, by Maid- Stoul, in Engeland, leveren ecu druk- en schryfpapier,"geheel van slrooy verveerdigd. Men zegt dat dit strooypapier viiu zoo goede kwafilcyt en beter koop komt te wezen dan" liet papier met vodden gemaekt. Den 20 december is de diligencie op den weg van Milancn naer Mantua door acht van het hoofd lot de voet gewapende struykroovers aengerand. De reizigers zyn mishandeld en gau- schelyk uytgestroopl. De roovers hebben eenen dezer bietsten 400 stukken van 20 francs ontnomen. Na Ie vergeefs eenige poo gingen te hebben gedaen om den koffer open te breken, waerin den konducleur de waerdyen legt, die hem toevertrouwd worden, hebben de bandieten de vlugt genomen. BURGEKLYKE1V-STAM). Mannelyk 4 11 GEBOORTENv VROl'WKL. Maria De Keghel, vrouw van Henri Malthieu, kantwerkster, 50 j.. Leopoldslr. lienediclus Meert, 2j., Mylheke. Alexander Van Cauwenbcrghe. man van Anna De Brul, kleermaker, 66 j., Gendscheslr. Jan De Room, brouwersgast, 58 j., Mylheke. Maria De Groote, wed. van Petrus Doven, zonder beroep, 7t j., Sl. Jorisstr.Etnanuël De Sebryver, 7 m'., Hrabanlslr.— Philiberl Van Branlegliem, 7 j., Moleoslr. Maria jüchockaert, C weken, j Langeridderslr. Joanna Van den Steen, wed. van jacobus Vati der llorgbt, zonder beroep, 78 j., Mylbeke. waernndir verscheydene van mie bw/tcngeicoonc dikte, j TE WELLE, EREMBODEGEM, LIEDEKERKE, TERALPHENE, J op donderdag 5 february 1855, Ie beginnen van 8 uren i 's morgens. Door 't ambt van den Notaris DE SMET. i (Men zie de Plakbrieven.) VAN EKN onlangs nieuw t opgebouwd in steenzynde eertyds geweest eene afspanning genoemd de keyzerinne, GESTAEN EN GELEGEN AEN DEN STEENWEG VAN AELST, Den notaris YERBRUGGHEN, Te Sint-Jans-Molenbeek, voorstad Brussel residerende, zal, met winst van palmslag en hoogen, en met het houden van twee zitdagen, ten huyze en herberg van den lieer J. HIEL, in de Nieuwe Groen-poort, buyten de Vlaemselie-poort, te Sint-Jans- Molcnbeek, openbaerlvk verkoopen de goederen hierna verbeeld en aengewezen 1° Een Pagthof bcstaende in woonhuys hebbende 5 groote kelders, sehuer, stallingen met ingemetsle steene kribben, wagcn-lmys en aengelegen boomgaerd met boom gewas, zynde eene gewezen afspanning, groot 49 aren 9 centiaren. Gebruyktdoor tic kinderen Van den Houten. 2" Eene party Lands met boomgewas, hopnast en bak hoven, groot 51 aren 47 centiaren. Gebruykt door dezelve. 5" Eene party Lands en hoplogling, met de boomen er op staende, groot 56 aren 24 centiaren. Gebruykt door dezelve. 4" Eenen Moeshof, groot o aren 55 centiaren. Gebruykt door dezelve. Deze goederen worden verkogt vry en onbelast. Den kooper van liet pagthof zal den voorkeur hebben in huer te behouden 5 hectaren goede welgelegen landen. De ingebrnyk treding is bepaeld voor de batimenlen en ledige landen-, met den 1 april 1855, mits prys van mest- vetten te belaelen, en voor de bezaeyde landen, na het in- oogsten der vrugten. ZITDAGEN. Inmyning, Vrijdag den 21 January Eyndclyke Toewyzing, Vrijdag 4 Februarius wederzijds ten 1 uer precies na-middag. Om verdere onderrigtingen zich te vervoegen ter studie van genoemden notaris VERBRUGGHEN, buyten de Vlaemsehc-poort, N" 40. ID LICITAT1E. j Den Notaris MAES, ter residentie der stad Aelst, zal ten verzoeke van die het behoort, openbaerlyk verkoopen met het houden van twee Zitdagen, en dit voor wat de 2 eerste koopen betreft, met de vormen voorgeschreven door de wet van 12 Jttny 1816, te weten Eersten Koop. -Eene Behuysde HOESTEDE, met de i Batimenlen, Schueren en Stallingen, gestaen en gelegen te Oot'degem, aen d'Agterstraet, groot in gronde circa de 17 aren, palende oost Livinus Osselaer, zttyd de straet en daerover Madame Van der Loov, west M. D'Haeseleir en noord Augiiste Van de Keer. Bewoond by Dominicus Koppens en liuysvrouw Victoria De Pauw. Tweeden Koon. Eene party LAND, gelegen tot het zelve Oordegem, op de Blikte, groot circa de 18 aren, palende oost Livinus Osselaer, west Lcander Osselaer, zuvd Mynheer DeWapenaert en noord den Hertog van Arembcrg. -In Gebruyk by den den zeiven Dominicus Koppens. Derden Koor. Eene party LAND, gelegen te Oorde gem, genaeind de Meulenteerseben, groot circa 1 iteelare 28 aren 95 centiaren, palende oost de weduwe Uyttenhove en Mynheer Bobyns, zuyd Mynheer Jan Dierickx, west George Michiels en noord de straet. Vn.nnr.x Koop. Eene party LAND, genaemd liet Kom- meken, ook gelegen te Oordegem, groot in gronde 58 aren 40 centiaren, palende oost Mynheer De Brandt, zttyd den dreef en Mynheer Verbrugghen, west Mynheer Waepenaert en noord den bosch. In gebruyk bv J. B. AVillem. De Zitdagen zullen plaets hebben als volgt Den I ZrrnAO tot Instel op Donderdag 5 Eebry .s(.~ l)i:N2d™ ZitdagtotVerrlyfopDonderdagIT Ferry Telkens om 5 uren namiddag ter herberg genaemd het Bokly», by d'heer J. B. Van Cauter, aen tien Gendsehen steenweg tot Aelst. Om verdere inlichtingen te bekomen, begeve men zich Ier slttdic van genoemden Notaris Maes, te Aelst, in de Sloofstract. Tl? IIIIRFY Een schoon groot HUYS, hebbende 1 I J HU 1» Ij i\veel Beneden en Bovenplaetscn, schoone Kelders en llonille-magnz.yn, gestaen te Aelst in de Eeo- poldstraet, zvnde den hoek van St-Sebastiaens-straetjen, bewoond by den beer Van den Broeck-Mouris. Dit Huys is door zyne schoone gelcgenheyd zeer dienstig voor liet uytoeffenen van alle bedryven. Zich Ic bevragen by den voornoemden lieer Van den Brocck-Mourus. P!?RIlPT E. DE CANCK, Hovenier, aen de Dill lit k"j 1static te Wel leren, is te bekomen lang rood Worlelzaed en Lytkykcrs, aen eenen geringen prys en alle zaterdagen by de weduwe Callebaut, in de de herberg den Matroos in de Nieuws!ract te Aelst, en voorts alle dagen by Pieter Van der Meerskit hovenier aen de Gcndsche- poorte.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3