OVERLEDENEN. PLAIN-CHAi\TT ROMAIJV, VERKOOPING. VAX EENE l'ARTYE MEERSCH, TE LEDE. CH. LAAC&MAA7. CABARETIER, ET MARCHAND DE LEVURE, AU BÏEN-VENU oneffen voor zyn paerlop, voor hel onderhouden der beurlwegen. Worden zy dan niel onderhouden Tist.Ter contrarie pachler Cis, ah gy donder, onzen kwant zorgt daer voor Cis.Om rond zyn hof Ie kulsyden, zeggen ze hier. Tist.Neen, neen, lael nry zeggen, om op het laelste van den zomer cenige mannen rond te zenden met eene schuppe, die daer wat gebroos in liet midden van de slraet werpen, en een vlaegskcn regen isgeuoegom dan van de beurtwegen eenedoodlage te maken. Cis.— Hola dat is een ander paer mouwen en daer is niemand die daer tegen reclameert Tist.Reclameert daer wat aen Cis.Ja, reclameren zou ik doen als hy al de kalsyden rond zyn hof zou leggen, zou ik met myne gcbucrs en vrienden eens trachten al de hriefkens by een le scharleu, die ik inaer kan, en ik zou al die itemkens die er op slaen by een trekken, om le zien hoeveel frankskons dat zy uytmaken. Ik zou dan gezamentlyk met myne geburen en vrienden eene petitie teekenen, en opzenden naer den commissaris van Aelst, en hem schoon spreken op dal hy eens zou komen zien naer dat onderhoud der buurtwegen; en ik zou Item ook vragen ofhel wel betaemt bettrtwcgen te arran geren met het begin van den winter.... Tist.Zoudenjwy daer iet door winnen Cis.— 'K en twyffele er niet aen, gy en zult er toch ook niet by verliezen. Tist.— Nu, Cis 't is te slegt om hier te blyven slaen, 'k zalder eens myn vrienden van spreken; maer komt loch my zondag eens bezoeken.... Cis.Als het zyn kan, want ik zou geern ook g'heel in courant zyn, van die historie waer ulderen kwant zynen llankaerl aen ge scheurd heeft, ik mosle zoodanig lagclien als"my dal verleid wierd, dat ik er 's nachts van droomde, lochte mv dal ik hem daer zag loopen met zynen flankaerd af, beschaemd ge'lvk ne vos die zynen sleert afgekapt is Tist.Goed, ik weet die historie van naeldeken lot draeyken. De complimenten 'l buys. Cis.— Tol Zondag, van de geleiken Een blad van Korlryk, l'Echo, stelt aen een ander blad, le Memorial, de volgende vragen voor ls het waer dat M. Catteauxverre is van de besprekken te vol brengen die hem zyn opgelegd out de subsidie van 50,000 frs. te bekomen Is hel waer dat den zeiven industriëlen door den arrondisse- ments-kommissaris benoemd is lot inspekleur der russias aen 25 ccnlimen het stuk? Is hel waer dat men de fabrikalie der russias tot buylen alle palen heeft willen brengen Is het waer dal M. Caltcaux, den grooten industrieelen, opregte of ver onderstelde diensten heeft bewezen aen de zaek die door M. Raymakers verdedigd word Den Memorial antwoord op de eerste vraeg dat M. den dislrikl- kommissaris met die vraeg geen gemeens heeftop de tweede vraeg antwoord hy neen op de derde noch ja, noch neen op de vierde antwoord hy niets, beweerende die niet le verslaen. Dit is allentael aerdig Er is te Urussel eene nieuwe brochuer in de franschc tael verschenen Les Limitcs de la Belgique (De grenzen van Helgiën), en draegl voor opschrift of divise a Dezen welken zich van deii degen bedient, zal door den degen vergaen. Indien men een algemeen gerugt mag goloovcn; is deze brochuer door ccnen ge- aglen officier van het belgisch leger geschreven. Men zegt dat deze brochuer bestemd is om veel indruk tn ons land, en bv den vremden, te doen ontstaan. In hel stadje Ninove, is er ecnen kunstschilder gevestigd, die zich veel bezig houd met het maken van portretten, welke, meest allyd, van eene treffende gelyken'is en een goed koloriet getuygen, even als met hel verveerdigen van groole sehildervën het een of ander geval uyt het heylig schrift, hel leven der he'yli- gen, of uyt de Belgische historie voorstellende. Den uaent van dezen schilder is De Ctercq. Over weynige dagen hebben een aenlal liefhebbers in zynen atelier eene schildery, voor de kerk van Nederhasselt bestemd geweest bezigtigen. De zelve stelt den II. Antonius, in de grot voor, bezig zyndc, in een oogenblik van kwelling, met een warm godsdienstig gevoel, het acngezigl ten hemel, de linker hand, een kruysbeeld houdende, op de borst gedrukt, en met de rcter hand eene bladzyde zyns leeshoeks v'astnemende, voor dézen heiligen man, op een stuk rots, zyn geplaetst kruysbeeld, hekeneel, boeken en belin hel verschiet ziet men eene paysa"e en aen den hemeltrans hel rood der dalende zon. Dc houding van dezen II. gryzaerd is treffend, het hoofd is eerbiedwcerdig en het gelact vol heylige majesleyl, de handen zyn zacht en in evenredigheyd getoetst. Het verken is zoo wel getroffen, dal men, wel nameiyk den kop en het voorste deel des lyfs met den eersten oogslag, voor levendig nemen kan. Deze schildery is wel gecomposeerd en juyst geteekend zy is schoon van koloriet en kunstig gepenseell.— Den heer De Clercq heeft zich zeiven overtroffen, want, indien men niet bekend was dat hel een zyner voortbrengselen i«, men zeude het voor een van eenen befaemden schilder nemen. Men heeft dus, met rel, den heer De Clercq, over den bedoelden gunstigen uytslag zyns w'erks lof toegezwaeyd. q M. L. P. Gequière, schepenen der stad Auiienaerde en lid van den provincialen raed, is den 18 dezer, in den ouderdom van 48 jaren, overleden. Den gewezen pastor van St. Martens-Leerne, M. L. Van Impc, is te Nieuwerkerke, dezer dagen, overleden. Dezen "eesle- lyken was reeds sedert verscheyde jaren blind. "7 -M- Mis gisteren morgend door de korreklionnelc roei bank van Antwerpen, verwezen tot dry maenden gevangenis, 50 lr. boete en de kosten, omdat hy zonder «rchitekt een buys heeft laten opbouwen, uyt welke zorgeloosheyd een ongeluk is voord- gekomen. Woensdag was het dorp Edeghcm- getuygen van de gouden bruylolt van Jan-Erans Puitemans en CatbaVina De liie. De ge lukkige egtgenolen, door hunne kinderen en kleinkinderen ver gezeld, zyn op ecnen wagen met vier peerden bespannen van hunne hoeve tol m het dorp gebragt, waer den burgemeester en schepenen hun komplimonleerden. Van daer hebben zich den secretaris, die lerzelver tvd onderwvzer is, en alle de leerliimen zyner school, zich in stoel gevormd, en al zingende de jubilarissen lot aen de kerk gebragt, waer den eerw. heer pastor hun heeft ontvangen en tol hun eene aenspraek heeft gehouden. Nadien is er eene groole mis gezongen, waerin alle de parochianen tegen woordig waren. Ter gedaglenis van dien gelukkigen dag is er eene groole uvldeeling van brooden aen de arme geschied, en de gansche familie en vrienden hebben zich aen een banket ver- cenigd. De jubilarissen zyn byua 80 jaren oud, en genieten eene volmaekle gezondiieyd. Hetgeen wonderlvk is, is dat den schoon zoon van Puitemans insgelyks de gouden brui loft zyner ouders over vier jaren in dc zelve gemeente heeft zien vieren." In verscheyde hoven beginnen de ramboozen ryp te worden. Wy hebben eergisteren rypc ramboozen gezien en"gceten die té Meirendré, op het buitengoed va ff M. Norberl d'Hiiyveller, in den vollen grond en in de opeue lucht, gegroeid en geplukt waren. Van 's ïnenschens geheugen tveel men niet van nog den lajanuary type ramboozen lil de hoven geplukt le hebben. Vaderlander. - Een fransch blad van Antwerpen, den Journal du Commerce d'Anvcrs. heeft opgehouden te verschynen. De geabonneerde^ op dit blad zullen den Journal d'Anvcrs in de plaels ontvangen. Te Everbergh, by Leuven, ziet men reeds eenen peerenboom die is uytgebloeyd en op welken men reeds peerkeus bemerkt. M. Vanscbriek, grondeygenaer, heeft den l i january, in een roggestuk, eenen nest van eene patrys, met elf eyereu gevonden. Te Leuven, bv M. Schoelers, in de Tervuerenslrael, ziet men eenen perzikboom die met opene bloemen slael le prvken. Op de velden rondom Leuven, ziet men alom de kolenbloemen (pavots) bloeyen. Als eene bezonderlteyd mag men opmerken dat cr, lyder.s den loop van eene maend, niel een kind le Nieupoprt is geboren. Wy hebben de dood van Andries De Clercq gemeld. Ziet bier wat men diesaengaei.de leest in de Gazelle van hel Land van Wacs Sedert acht dagen waren wy leelyk bedrogen, toen wy zegden dat Drieske Nypers wederom aen eene betere zyde was geholpen. Terwvl wy bezig waren met drukken, lag hy op sterven.... eu by is dood cu mnendag begraven. Een jaer op 1111. Drykoningendag te voren, zag men hem nog met den kloddezak op den rug, bout raepende in den bosch. Twaelf maenden daerna als hy zich ryk genepen had en peerd en chaise kon.voeren, sterft by. Wy bejammeren zyue vroegtydige dood omdat by alleen zooveel inbeeldige zieken kon genezen. Hel spyl ous veel, dal by zieli zeiven gecne enkele neep beeft konhen draeyen om zynen kost baren levenstyd nog eenige jaren le verlengen. Drieske was nog maer 2ti jaren oud, en terwyl by zynen geest naer den hemel blies, kwamen er uyt Holland 16 brieven toe, die allen vol staken met beloften van duyzende vette guldens. Drieske heeft er niet naer geluisterd hy is vertrokken naer eene betere wereld. Zyne kunst heeft hy aen niemand overgelaten dat is bewee- nelyk. Sic Iransil gloria inundi, en laet de dooden in rust. Men is bezig te Gend met uurplaten op verscheidene slads- lanteerns le plaelsen. In de Vcldslracl worden er reeds elektrie- selte draden geplaetst om by middel der uitvinding van M. Noliet op de iauleerns de uer te wyzen in 't kort zullen deze draden tol op den Kouter loopen. Buylen de Naemscltepoort, te Brussel, is een groot ongeluk voorgevallen. Eene jonge meyd die slegls eenige dagen in een buys was komen dienen, ging voor de eerste inael uyt eenen steenput water pulten. Toen den eemer op eene zekere boogie gekomen was, verloor de meyd hare kragten en de handhaef van het werktuig by middel van welk men bel water ophaell, ontsnapt liaer uyt de band en treft liacr zoo geweldig op bet boold dat zy plotseling ten gronde viel. Zy had den hoofdschedel op dry plaetsen gebroken. Den stael dier ongelukkige is deernis- weerdig, zy ligt buylen versland. Men leest in den Conslüulionncl van Bergen Dezer dagen is te Ciply een droevig ongeluk gebeurd. Eenen pagler had eenen stier verkogttoen den beenhouwer kwam om liet dier te halen, begaf eenen dienstknegl zich naer den stal, ten eynde den stier los te maken eu hem aen zynen nieuwen eygenaér over le leveren. Welke ivoede had zich eensklaps van liet dier meester gemaekt? Men weel hel nietdoch op den oogenblik dat den dienstknegl het zonder wantrouwen los maekle, vatte den slier den ongeluk- fcigen op dc hoornen en wierp hem in de kribbe. Daer den ramp zaligen reeds gekwetst was, kon hy zich niel onttrekken aen de verdere slagen welke hem bedreigen. Den woedenden stier vatte zyn slagtoffer uyt de kribbe en wierp liet op den grond met woede begon hy op den ongelukkigeu knegt te stampen, terwyl hy zynen kiel met de tanden verscheurde. Op het geschreeuw van den dienstknegl kivam men toegesneld doch, helaes te lael, want hy was gevaerlyk gekwetst. Eeuen geneesheer, welken oogenblikkelyk geroepen ivierd, diende hem de eerste zorgen toe, en hy kou slegls 's anderendaegs naer zyne wooning, te Hyon, gevoerd worden. Den ongelukkigeu is vader van vyf kinderen. Zynen toestand is wauhoopig en men gelooft niet, dat hy zyne bekomeue wonden zal overleven. Een feil, hetwelk onlangs gebeurd is, bcnyst, dat de ge- neesheeren niel voorziglig genoeg kunnen zyn, wanneer zy eenen persoon, welken van zinneloosheid aengedaeti is geweest, gene zen verklaren. Den 19 maert 1847, wierd den genoemden J. B. PL, oud 46 jaren op bevel van den prefekt, in een zinnelooshuys te Lommelet geplaetst. Men had goed dien m.vn te bewaken men kon gecne leekens van zinneloosheyd by liem opmerken. Na dry maenden verblyf in het gestigl, verklaerde den geneesheer dat hy genezen was. PL, keerde naer zyne familie terug, en tot op hel eynde van 1847 ging alles goed doch in 1848 kwamen zyne treurige denk beelden terug. Hy wilde zich niet dooden. maer een schelmstuk plegen, opdat hy zou geguillotineerd worden. Met dit doel stond liy zekeren nagt op, trad eene kamer, welke aen de zyne paelde, binnen, en sneed zynen zevenjarigen kleynzoon liet hoofd af. Mi stak hetzelve in ecnen zak, droeg hel by de gendarmerie, en ver klaerde zich den ntoordenaör. Den ongelukkigeu herhaclde on- ophoudelyk, dat hy bet kind hetwelk hy vermoord had, als zvne oogappelen beminde, doeli dat by wilde geguillotineerd worden. Eenige dagen na die vroede died keerde PI. naer Lommelet terug. Hy leeft tot heden toe -zeer kalm, en zynen wensch is, in vry- heyd gesteld te worden. NietlcgénsUeude de vlyligslé bewaking, is hy er reeds herhaelde malen in gelakt, «yt het zitmeloosgesligl en zelfs uyt de handen der gendarme» te ontsnappen. Zondag laelst is te Tengere» overleden, in den ouderdom van 85 jaeren, M. den kanonik d« Saren, lid van het weldadig- heydsbureei dier stad. M. Saten was de» laetsten overblyvendén kanonik van liet oud kapiltè! vau O. L. Tr»»wkerk. Eene vrouw te Dissel, die eene kommissie moest gaen doen, legde een kind van (i weken oud in de wieg in welke er zich een ander kind bevondTtett minuten nadieu sloeg den vaderde oogen op de wieg en zag dal bel been van bet oudste kind op den bals van bet jongste ruste. Hy verbaesite zich bet kind uyt dezen gevaerlyketi mesland te nemen maer den ongelHkkigêu vader nam slegls een lyk op. Hel been van bet oudste kind had het jongste in zynen siaep versmagt, en het was gestorven, zonder te koutten schreeuwen. Een geval van opstand hetwelk voor de daders de ergste gevolgen kon hebben, heeft zich gisteren te Doornik voorgedae» De gendarmerie was op zoek naer eenen soldaet van het tweede regiment jagers te peerd, die in de kazern sedert dry dagen niet was teruggekeerd. Zy was weldra op zyne voetstappen; giste ren in den namiddag vond zy hem in gezelschap van twee anderen militairen van liet zeilde regiment in de Sinl-Jacohstrael. Den gendarm die zich acnbood om den iTuglcling aen le houden, wierd door eenen vuystslamp nedergeivorpcn cn op den grond liggende, ontving hy nog eeltige voetstampen. Den anderen gen darm zogt zich van den ellendeling meester te maken maer toen luidden zy met dry soldalen te doen en er ontstond eenen hevigen strvd. Niet over deze dry meester kennende worden, deed de gewapende magt bystand aeu de kazern der gendarmerie balen, en de dry immers zyn door twaelf gendarmen begeleyd, naer hunne kazerne lertiggebragl. Dit militaire toestel belette egler niet, dat ecnen hunner niel wilde gehoorzamen, dusdanig dat men verpligt was, Item by den arm le nemen en voort te sleuren. In de rolkrykc: van eene militaire bezetting voorziene stad Szegedin fin Hungary) is den 2 op klaer lichten dag, tusschen 8 en 9 uren des morgens, met onbegrypelyke sloiitheyd, eenen grooten diefstal gepleegd. Eene met geweer gewapende roover- bcttde drong in liet buys van den ryken Israëliet llcrschl Itobn binnen, bond Item en geheel zyue familie, brak de kassen en kisten open, overviel vervolgens tie in dat buys ivoonende kadas trale en belaslingsbeamblen en plunderde ook hen geheel uyt. ivaerop de brutale rooiers Kohns wagen en peerden uyt den stal bacillen, om zieli (hiermede op de vlugt te begeven! Toen nog voor hel buys een wiel van den wagen brak, namen zy uyt den winkel in de nabyhevd touwen, herstelden bet wiel zoo goed mo- gelik en vertrokken met dit gebrekkige voertuig. De laetste nasprongen omtrent de talryke diefstallen in Hmigarïë moeten belangryke bezomlorhedeu aen den dag gebragt hebben omtrent bet bestaen van eene uytgebreyile, wyd en zyd verlakte guerilla- benile, die zieli ten doel gesteld heeft, brandstigtingen en roof- togten ten behoeve van de revolulionnaire party te' doen. Men leest in eenecorrespondencie uyt Parys Sedert cenigen tyd had de policie opgemerkt, dat twee wel- gekleede mannen le peerd den keizer op zyne wandelingen volg den, en dat zy zieli byna niet van Z. M. verwyderden. Eenige agenten wierden in gentlemen verkleed deze verloren die hecren geetten oogenblik uyt liet gezigt, en meu bekwam de zekerheyd, dal zy ontwerpen legen liet leven des keyzers hadden. Na eem' wandeling volgde men hen tol aeu hunne wooning men wilde ben aenliouden, doch zy verdedigden zich en wierden gevat. Men beeft wapenen by lien gevonden, welke geladen waren. Eenen hunner is eenen gewezen officier, welken, zegt men, tot de depor tatie veroordeeld is, en die na den 2 december genade bekomen beeft. Wy lezen in den Callolico. dagblad van Genua Men versprey.il hier in liet heymelyk, gedrukt op kleyne stukjes papier, hel oproerig schrift waervan wy bier onder den tekst laten volgen. Dit schrift word door de acnleyders der volke- heerschappy in overvloed verspreid in de stralen cn de kruis wegen, niet alleenelyk le Genua, maer ook le Turyn, en in geheel den Pieinonl, wam" de Gazelle de Popoio, over eenige dagen op deze verspreiding zinspelende, bekloegzich omdat dezelve wierd toegeschreven aen de uytivyking en zy beweerde dat het eenen der buoze trekken was der zwarte kliek. W y maken dil schrift bekend opdat bet publiek er van af- schrikkc, cn om iedereen khter te doen zien de duyvelsche iu- zigleu die eenige lieden in bun hert koesleren, Wy kondigen ze ook af len eynde op dezen vcrfocyelykcn akt de spoedige en 'kragl- dadige acmlagt te roepen van dezen die de middels en de pl'igt hebben van denzclven te beteugelen Aen dc Ilaliaensehc uylwyking en aen de llaeljaners. Klokcmocdigeafstammetingen, edelmoedige bannelingen, a vyanden der divingelandy, -- ondergael zonder vrees uwe langdurige marlelie.tie koningen cn de priesters, ivoeden- de, .wanhopende, verzwaren ze zoo veelte meer, omdat zy zien naderen de verdediging, de onvermvdclyke en bloedige vraekuemiiig. Slaet maer dóód; S|iaeii geen bloed, lat™ wy, vereenigd door eenen band van btocder- lykbeyd, liet nieinvjaer beginnen door eenen plegligcn eed, weergalmende van aeu de Alpen lot aen dc tee,—wy willen hier gecne vremdclingen en gecne koningen meer: Weg met den ii godsdienst BURGERLHiEN-STAND. GEBOORTEN j ^A?i?iELVK 20 ROL WEL. HOUWELYKEN. Fred. Hcynderickx, weversgast, met Maria Beeckman, breydster. Francisca Van Nuffel, kantwerkster 19 j., Zonnestrael.Elisab. Meert, vrouw van Jan De Trogh, buyshoudster, 45 j., Schaerbeek. Petrus Eeckhout, 6 maend, Sloofstrael. Barbara Van As. wede. van Guill. Van der Borgltt, zonder beroep, 80 j., Mylbeke. Adolplie De Clerck, miiziekant, 22 j., Gendscliestraet. Corn. Van Varenbcrgh, plal'ontieerder, 47 j., St-Job. Petr. De Doncker, landbouwster, 72 jaren, Mylbeke. Doininicus Van Malderen.' 2 j., Molenslraet poort. Maria Van Nuffel, fC maend, Leopold- slraetpdorl. Krancisctis Borreman, man van Beine Schucrmans, winkelier, 45 j., Nieuivstrael. Jan Backaert, 19 maend, Wind- molenslraetje. Jlt. De Block, twvndersgast, 15 j., Gendsclteslr. DE LA REPRODUCTION DES LIVRES DE Par Aiuiien DE LA F AGE. Un volume in 12 Prix 5 francs. Gliez 11. GOEJ1AERE, intpr. librairc, Marché-aux- Potilels, 26 a llriixelles. VERKOOPING VAN' 7-1 KOOPEN BOOMEN, wnernndrr vertcheydene van eene buylengewoone dikte, TE WELLE, EREMBODEGEM, LIEDEKERKE, TEUALPHENE, op donderdag 5 february 1653, te beginnen van 8 uren 's morgens. Door 't ambt van den Notaris DE SMET. (Men zie de Plakbrieven.) De Sckrelaris TORREKENS, te Aygetn, zal den Don derdag 5 February 1835, om 2 uren namiddag, in de Vai.k aeu den sleenweg le Erondegem te koop aenbieden 27 aren 50 centiaren MEERSCH, gelegen te Lede in d'Hulsi, S" 1), N° 517 bis. Quai d.-s l'oissonniers, X 23, d Bruxelles,

De Denderbode | 1853 | | pagina 3