KIESWET. MLLEKËm. Het oud en 't nieuw ministerie. HIERUYT VLOEYT VOORT VOOR OE KATHOLYKEN 1° De noodzakelyklieyd van geheel de vryheyd van 't onderwys te vragen en ze te blyven vragen tot dat zy dezelve bekomen hebben, omdat liet gouvernement eenen onbevoegden regter in deze stof is 2° De. handhaving der vryheyd van godsdienst die het bewys is van 'tvoorgaende. Rees bewys is 't eenigste dat de katholyken hebben bygebragt. Maer wat antwoord zou men konnen geven, in geval den schoolmeester eenen gouvemeinentsondenvyzer geweest was f Deze dat er een conflict ofstryd zou ontslaen zyn tusschen de wet op liet onderwys en den artikel 14 der grondwet, waerdóor de vryheyd van godsdienst gewaerborgd wordWy roepen de ernstige aendagt der Belgen op deze zaek. HMIJL1I VO""- Wy hebben al wederom eenon brief ontvangen over lie verandering der kieswet eu waerin er-af wederom wat anders gevngpgd; word. Wy moeten,de itetitiomiurissfn nogmaels verwittigen gelyk wy hun reeds verwittigd hebben, dat wy en andere onafltanglykc dag- en week bladen zullen zorgen alle noodige inlichtingen aen de wetgevers te verschaffen om de verdere gebrekkigheden en onregtveerdigheden uyt de nu bestaende kieswet te- doen verdwynen deze inlichtingen geven wy nu niet, omdat het nu den tyd niet is. Als de beraedslaging zal op handen zyn, is het den oogenblik van alles wyd en breed uyt te leggen, en waerom nu iets gedaen hetgeen wy later zouden moeten vernieuwenDit heoten wy kostelyken tyd en plaets verspillen. Verder raden wy de kiezers dringend aen ons model van petitie ietterlyk to volgen en zicli aen een en zelfde stelsel te houden te weten van te vragen om in de kantons hoofdpiaetsen te mogen kiezen en den kiescens in de steden te verhoogen. Aen deze die liever petitionneren om in elke gemeente te mogen kiezen, zullen wy zeggen dat wy uyt goede bron vernomen hebben dat de kamer voor dit stelsel niet genegen is, 1" omdat in vele gemeenten waer slegls 4, 0, 8 of 10 kiezers zyn, het kiesbureej moeyelyk of niet zou konnen samengesteld worden 2° omdat, door die manier van kiezen, liet geheym en de vryheyd der stem ming maer al te gemakkelyk zouden konnen verhietigd worden. Wy sporen dus deze laetste kiezers aen hun stelsel te laten varen en zich by ons aen te sluytcn orn, door algemeene en eensgezinde poogingen, de zoo wen- schelyke verandering te bekomen. Wy hebben reeds versc-heyde petitiën uyt de arrondis sementen Gend en Eeeloo ontvangen. Deze petitiën waren geteekend door al de kiezers der gemeenten en zyn reeds naer de kamer gestuerd. Op dan buytenkiezers, de hand aen 'twerk, 'tzyn uwe regten die bier vooral moeten gelden, lang genoeg hebt gy verdrukt en miskend geweest, den tyd is gekomen van do stem te verhellen om de herstelling der grieven te verkrygen, waerdoor eene landbouwhatende en zelfzugtige kliek UI. als verstoole- lingen der natie deed behandelen. Schryft dan uwe petitie op ongezegeld papier, teekent met yvpr en vlyt en zyt verzekerd dat gy niet vrugteloos zult gewerkt hebben Het ministerie van Frère-Rogier is gevallen, omdat liet onze politieke en stoffelyke belangen miskend en ge hinderd heeft, omdat het onze vryheyd, onze onnihang- tykheyd en onze zedelyke belangen verkreukt, ondermynd en in gevaer gesteld heeft. Geheel Relgenland en het grootste deel van Europa heeft toegjuyeht aen den val van Frère-Rogier. Sedert dat die mannen ministers afgespeeld zyn, hoort men zoo vele volksvertegenwoordigers en onafhanglyke nieuws bladeren niet meer klagen noch morren. Zyn dan de fauten van Rogier teenemael hersteld Worden wy nu met meer wysheyd en gespaerzaemheyd bcstuerd Helaes onze tegenwoordige ministers vragen nog meer geld van de Beigen dan do voorgaemie. Zy moeten 10,000 fr. meer hebben voor de septemberfeesten; 40,000 fr. voor de ambassadeurs 29,000 fr. "om een Tenierske te knopen 4 miilioenên voor den yzeren weg; 5 millioenen voor het leger elke week vragen zy ver- scheyde honderde duyzendo franken voor buyletigewoono en onvoorziene onkosten. Men zou een geheel blad konnen vol drukken met nieuwe vragen van-geld. Wat aengaet de politieke en zedelyke wetten, wy hebben ons zekerlyk niet te heioven van Pierrot eii compagnie, die mannen willen ook overal meester zyn en alles aen de groote steden geven zy blyven studie beurzen geven aen heerkens zonder verstand of zeden, pensioenen aen ryke en gezonde bediende, dry duerbarc vryheden blyven verkreuktDe vryheyd van godsdienst, door de wet van het jaer 1809de vryheyd van onderwys. door de wet van Frère-Rogier en bvzonderlyk Hoorde wet van Nothombde vryheyd tier liduadighoy:' door heymelyke en vvalgelyke middels. Men hoort niet dat hel getal van bediende zal verminder:-», dr.; de belasting op het erfregt in regte linie zal afgeschaft worden, dal Ie andere belastingen zullen verminderen en dat de i: ud- bouwers zullen redelyker en rsyt .ver liyer h - .;m rd worden enz. enz. Zyn er dan geene mannen meer te vinden om ons te bestieren die onze r tofl'elyke, politieke en zed''ly:;c be langen zullen behertigen eu onze vryheden uyibtvydeii in plaets van die af te snoeyen Wy hebben iu ons voorlartste X'eenen der haó ivkste inaetrcgêls acngcrand die liet bosteer dor ho - en van Aclst genomen beeft. Wy willen liii-r antlcrmae! spreken over den frank stokvisch in de week eu de TWAELF eyers in de maend waennede hel gestigt der oude vrouwen, een persunneel van 52 hoofden tellende, zich moet geueereu. Wy hebben onze bereydwilligheyd getoond oin deze hate- lyke zaken te herroepen en te leugenstralfen indien men ons kwame hewyzcn dat onze aeuhalingen valscli of onnauw keurig waren. Wy hebben niets gewaer geworden, integen deel, wy zyn, door stellige inlichtingen, ovcrtuygd dat wy de buitere waerheyd geschreven hebben zoo wel opzigtelyk den frank stokvisch in de week als de twaelf eyers in de maend. .ia, geëerde medeburgers, gy tnoogt het weten, de liberale hospieieeoimnissie toont aldus hare genegeniieyd voor de arme vrouwen die, gedrukt ouder't gewigt der jaren, by de iiefdadiglieyd eene schuylplaets komen afsmeeken om, voor het overige barer dagen, dan wanneer zy zichzelve niet meer konnen helpen, wat beteren oppas te konnen genietenAls zy, ter verkwikking barer uytgelecfde krachten, een evken zouden erlangen, het is te veel, de cog)missie slact er siegts TWAELF toe en dit voor eene GEHEELE MAEiNDiet) daerby voor 52 hoofden Zouden zy eens een heler brokskcu visrli van noode hebben! de ouméèdoogendheyd roept haer toe: Zwygt, eet stokvisch, gy hebt er onder uw twee-en-dertigen alle weken om eenen frank En dan die eerbiedweerdige religiensen, die t'huys alles wat haer herteken lustte gewend waren, die religiensen die wy daer dikwils van 's morgens tot 's avonds, gelyk ellendige slaven aen de waschkuyp gezien hebben, die wekelyks door dry dagen streng vasten hare krachten voelen afnemen, voor die religieusen is ook geene meêdoo- gendheydWat zouden AIM. Goussart, Dommer, Van den Bossche, Van den Hcrrewegbe en Van der Sluys zeggen, indien zy alle morgenden ten vier uren moesten opstaen, geheel den inorgend weiken, kiiysschnn schuren, wassehen, bidden, en daerhv goeden oppas geven aen 25 oude menschen aen welke alles behalve reynigheyd te vinden ,is, wat zouden zy zeggen, vragen wy, indien zy van 's morgens ten vieren tot 's middags moesten wachten van iets te profi leren, en dat men hun dan 's middag een handvol pa taters voordiende met om DRY GIANTS stokvisch voor hun vvvei) T!~!Zy zouden zeggen misschien voor non keer, dit kan passeren, maer dry dagen alle weken dit zelfde spel, en altyd sloceisch, stokvisch inslag en stokvisch sr.heer- dracd, neen dit kan niet pakkenEn zy zouden gelyk hebben, maer waerom dan aldus gehandeld ten opzigte van weerlooze nonnckensWat zouden die heeren zeggen, indien hunne dochters religieusen waren en aldus behandeld wierden Wy laten deze vraeg aen hunne overdenking over en roklameren, in naem der regtveerdigheyd, tegen deze handelwyze, waerop wy zuilen terugkeeren. .-. EENE VOORZEGGING. Gelyk wy voorzien en voorzeyd hadden, is liet Verkond, naer het voorbeeld der reptibliokaonsche-socialislisehe Broedermin van Gend, met de sommen afgekomen die den staet jaerlyks aen de gees- telyken lielaelt. Meester Verhaeghen heelt in de zaek van den schoolmeester van Gosselies, ook de jaerwedden der geeslelykheyd aerigehaeld, en, door die jaerwedden, willen bewyzen dat de geestelyken betae'de amhtenaers zyn van don staet en aldus zonden konnen gedwongen worden in hunne gcpslelyke pligten anders tc werk te gaen dan zy, volgens geweten, somt yds moeten doen. Dit is een vraeg- stuk 't welk niet genoeg gekend is en waerover wy een woord willen reppen ZYN DE GEESTELYKEN EETAELDE AMBTENAERS VAN DEN STAET Wy antwoorden NEEN, den staet betaelt aen de gees telyken niets, volstrekt niets De gelden die den slaet jaerlyks aen de geestelyken lelt, zyn geene jaerwedden, maer enkelyk eene zeer ligte schadeloosstelling voor de ovorgroote massa geestelyke goederen die door liet gouver nement is aebgeslagen en ten zyncn pr.ofyte verkocht, tlerrinnert gv u nog, gy menschen die eenige jaren lelt, hoe het gouvernement, op het cynde der voorledene eeuw, op alle klooster-, kerk- en kapeliegoederen de hand heeft gelegd en openbaer verkocht llerrinnei't gy n nog, gy, die deze goederen hebt gekocht, aen wie gy er den koop- prys van hctaeld hebtwas liet niet aen 't gouvernement V Wat zond gy zeggen indien uwen gebuer by u kwam en volgender -wvze redeneerde: Ziel, vriend, gy bezit daer 40 hectaren land die u eene som van 4000 francs revenu geven; maer my dunkt dat gy dit niet wel b.estuerd, ik zal die landen aen my nemen on, als 't my goeddunkt, ver knopen; doch ik zal n, in plaets van 4000 franks'sjaers, 500 franks gevel), daermeê hebt gy al genoeg.... Zou die redeneer-en handelwvze u wel bevallen, vriend? Voorzeker neen, zou don vriend antwoorden, maer nog slegler zou hem bevallen indien, na eenige jaren, de kinderen of de familie die al de goederen van een revenu van 4000 francs goerfd hebben, imirniuret rden omdat zy jaerlyks nog 500 franks moeten betalen Ilad. het gouvernement aen de geestelyken hunne goe deren gelaten, het zou tuin geene jaerwedden of eerder schadeloosstellingen moeten betalen, zy zonden van limine kerk- en kloostergoederen konnen leven c:i daerby nog dobbel uelmoessen geven En dan komen de frnncmneonsrhe Broedermin, het Ver in: nd ran Aelst en andere pmïbladen liairklicven jnyst over dii' zaken welke door de goddeloeze voorgangers hunner denkwyze zyn verwekt geweesti is waerlyk jammer dat hei ministerie Frcre-Rogier niet al de pastors naer de Cayenne nebbe konnen wensrhen Maer a propos, kon frater Verbond, zond gy ons eens willen zeggen hoe de stad Aelst in bezit gekomen is; I" van het kollegie dat zy nu aen de Dalers Jesuiten ver luiert; 2" van de gendarmerie die voorheen liet klooster der Theresianen' was en die de stad nu aen 't gouvernement voor eene goede somme verluiert; 3" van dc oude kazerne die zy by na tegen 't gewigt van 't zilver aen 't gouverne ment, voor een prison, heeft verkocht4° van den grond waerop de g eivernementSschool gebouwd is die aen 'i land zoo veel duyzmulc Iranken kost 5° van da Karmelieten kerk; 6° van den grond waerop de nieuwe kazerne gebouwd 7* van den grond van het oud mestpleyn waer- voor zy groote weerden zou krygenHet" Verbond zal wel doen hierover eens uytleg le geven, wy zullen dan nog een lystje aenhalen en er byvragen waer de hospicen aen die groote fortuyn zyn gcraekt.... Men hoort zoo weynig in de stad over de gegevene hospicie-demissiën, dat men zou zeggen dat den tweeden akt der komedie in pantomime getransformeerd is, op dat. den Dender-bodc dit niet zou konnen beschryven. Men bedriegt zich, want den üender-bode kan alles beschryven zelfs tot de gedagten toe, maer dan moet hy gebruyk maken van zynen Elektrieken Tdegraef die somt'yds wat pynelyk valt aen zommige constitutiën. Wy zullen nog wagten eer wy onze galvanieke battery dresseren, tot dat den reuk van den stokvisch wat uyt den neus der hospicie-kommissie is. .-. Onze regentie had 35 jongens van geringe burgers Vt de, school der Broeders van de Christelyke sciiolen doen biyvei), onder voorwendsel dat de ouders het schoolgeld konnen betalen. Die kinderen niet verder konnende, zvn 'i-htiys gebleven, maer gedurig wiedden de regentieheerèn de ouders aen hunfie zonen by- Meester Flankaert te zen- deit, zeggende zend ze by Vaïi Neruin, dit'zal u maer een bagatelleken kosten, voor een franksken mogen zy er gaen, en kont gy dit niet betalen, er zal toch middel gevonden worden, zend ze dan maer. Ondertussehen zond Flankaert ook gedurig jaglhonden naer die ouders om hunne zonen tc krygen, ten eynde het bekrompen getal leerlingen der gouvernemenlsschool wat tc doen zwellenMaer alles was en bleef vrugteloos, met al die poogingen is er nog maer eenen enkelen van die 35 jongens naer de school van Flankaert gegaenHet gouvernement en de stad zitten daer met een geheel dozyn daer betaelde professors voor nog geen honderd jongens, waervan er dan nog een groot, derde gedwongen of voor niet gaen.... Bravo, ouders, gy doet wel van de kinderen die men u, uyt speculatiegeest, uyt de Broedersschool heeft doen honden, naer geene Flar.kaertsschool te zendenEn dit heet men hier de vryheyd van onderwys .-. Den Journal de Bruxellès gelooft te mogen verzekeren dat liet sehandael door MM. Rogier, Verhaeghen, Devaux en koiiipagnie veroorzaekt ter" gelegenheyd der pelitie- Manfroid, niets anders is dan een voorwendsel door de logiën te baet genomen om tegen de geestelykheyd eenen duchtige» en algemeenen krygstogt te beginnen die, sedert eenige muenden, in de logiën bereyd word. Zulks komt overeen met de lael wélke de gazetten der logiën voeren wegens de jaerwedden welke den staet aen de geestelykheyd betaelt. Deze tael is jnyst dezelfde welke gemelde drukpers voerde, omtrent september 1851. Dat de party lot zulk een middel zou overgaen, zou ons geenzins verwonderen. Wv gelooven zelfs dat, konden zv, die mannen nog veel verder zouden gaen. Ondanks al hunne protestation, aenzieii wy ze als be- kwaern tot alles. De geschiedenis bewyst ten klacrste dat zv voor geene hoegenaernde middelen agteruytgaen wanneet- de omstandigheden hun medewiilen en zy die middelen noodig Oöldecleu om hunne plannen te doen lukken. .-. Het schvnt dat het kapittel der geldvei-kwistingen van het liabinet-Rogier nog niet ten eynde is. Volgens den staet der onkosten die liet voorledene kabi net gedaen heeft voor het ministerie van het inwendige alleen, komt de kamer met eene diepe verslagenheyd te vernemen dat er aen de wetgeving een krediet gaet gevraegd worden van NEGEN HONDERD DUYZEND FRANKS om het tc kort te dekken dat M. Rogier in zyn bestuer gelaten heeft. Ten is nog niet al. M. d'Hoflschmidt heeft van zynen kant het voorbeeld gevolgd van zynen ambtgenoot van het inwendige, en om het te kort le dekken door het nieuw poliliek nagelaten, zegt men daler boven de verhooging van dry millioenen dei- contribution eene nieuwe leening zat gedaen worden, en deze zal de derde zyn die wy aen liet nieuw politiek te danken hebben. M. Liedts heeft aen verselieyderie representanten ver- klaerd, dat den finantieëicn toestand zeer slegt is en om liet muziek te betalen dat gediend heeft om overal den lof te zingen van M. Rogier, is er kwestie van den zegel op de dagbladeren te herstellen en van de drukpers 800,000 fr. te doen opbrengen.' (Nieuwe Gazette van Thielt.) GODSDIENSTIGE HOUVYELYKSPLEGTIG11EYD VAN NAPOLEON 111. Hel is den 50 january, dat het godsdienstig houwelyk van den keyzer voltrokken is iu de O. L. V. kerk. Het weder was zagt. Rog nooyt lieefl men meerderen toevloed van nieuwsgieri gen en vrcmdelingen gezien, dan lieden langs de stralen, langs welke den sloot moest doortrekken. Om tien uren hebben de na tionale garden en de soldalen van hel leger zich mier hunne aengedoyddc plaets begeven, om de dubbele Itaeg van uyt de Tnilferyeii tot in de O. L. V. kerk le vormen. Om elf uren was de gravin Eugenic de Montijo met baere moeder in de Tuileryen aengekoinen. Overal hebben de trom mels aux champs geroell'eld, efi de militairen hebben de'wapens gepresenteerd. Te miitdag heeft den stoei zicli op weg gesteld om zich naer de hoofdkerk ie begeven. Den stoet was zamengesleld gelyk liet programma dien bad voorgeschreven Aen de kerkdeur zyn den keyzer en de keyzerin met veel plcg- tighcyd door den elergé onlbaeld, en naer dn piaetsen geleyd welke voor hun bestemd waren. Hen keyzer beeft alle de aen- wezigOn gegroet, en omniddclyk is de godsdienstige houwelyks- plegtigheyd begonnen. Ziet hier de bezornferbeden van die plegligheyd. Den bisscllop vim Aüncv, rerslen aelmoessenier des keyii-is, inet een loket li-fiiwits lungs den realen kunt va» den kevzei- INapoleim IU en hielddfen aetit'i!i'11 1 nek van den keyzer. By het begin der mis, heeft den t.isseliop den velleden! nek aen Z. 'I(jejyeveii. Eenen kiirneiiiu;-r heeft den lined vim den kevzi-i- gennnien, en hein lydens degeliecle zilting ge- liuudan. Ümlrenl een uev, en op ilytnoodiaing van den groot-ceremonie-nieester, nn mi tl;:, tilt gegroel Ir- In tfbeu, beeft den aerlsbisschop van Parys de ceremoniën vaa liet houwelyk begonnen, liil. MM. Delibenküdfi te voet voor een üutaei-i ngeven l)en keyzer hcefl zvne handschoenen tivlgedaen en aen den grool-kameiling, den hertog de Uossano gegeven de keyzerin heeft ook bare handschoenen tiylgedaen, en die aen hare hofdame, de lierioyiu de Bassano, gegeven, HM, MM. hebben dan eikanderen de regte

De Denderbode | 1853 | | pagina 2