Bureel van Weldadigheid der stad Aelst. Aen dezen die zouden spyl looaeu omdat er niel meer vryheyd bestaet, zou ik antwoorden De vryheyd heeft nooyt geholpen 0111 een duerzacin politiek gebouw op ie regies De vryheyd kroont dit gebouw, als hel door den tyd versterkt is. Overigens, vergelen wy niet dal, indien de overgroole meerder- heyd van hel land vertrouwen in hel tegenwoordige, en geloof in hei toekomende heelt, er nog aItyd persoonen gevonden worden die onverbelerlyk zy» en geenc rekening willen houden van den nalionalen wil, en de wezenlykheyd der feylen loocheiTcn, en die in het midden van eene zee welke dagelyks kalmer word, tem peesten roepen, die hun de eersten zouden inslokken. Deze geheyme kuyperyen der verschillige partyen dienen maer om, bv elke omstandigheyd, hare magleloosheyd te doen uylschy- nen, en hel gouvernement, in plaels van zich ongerust te loonen, denkt maer 0111 Vrankryk wel te besturen, en om Europa te verzekeren. Om dit dubbel doel te bcreyken, heeft het gouvernement vas- telyk voorgenomen de onkosten en de wapeningen le verminderen, en alle de inkomsten des lands aen nuttige toepassingen le be steden, van regtzinniglyk de vriendschappelyke betrekkingen met vremde landen te handhaven, ten eynde aen de ongeloovigste le bewyzen dal, wanneer Vrankryk het stellig inzigt le kennen geeft van in vrede te blyven, men moet Vrankryk gelooven, want Vrank ryk is sterk genoeg om niemand te vreezen, en by gevolg om niemand te bedriegen. Gy zult zien, Mynheeren, door den budget die u zal voorge dragen worden, dat onzen financielen toestand, sedert twintig jaren, nooyt 'beter is geweest, en dal de openbare opbrengsten boven alle vooruylzigten vermeerderd zyn. Nieltegenslaende, gact het elïeklief van hel leger, voorleden jaer reeds van 50 duyzend mannen verminderd, nog eene ver mindering van twintig duyzend mannen ondergaen. liet meestendeel der wetten die u zullen voorgedragen worden, zullen den kring der gewoonelyke noodzakelykheden niet te buy- ten gaen dit is een bewys van onzen gunstigen toestand. De volkereu zyn gelukkig wanneer de gouvernementen tol geene buylengewoone maetregelen hunnen toevlugt moeten nemen. Bedanken wy dus de Voorzienigheyd voor de zienelyke be scherming welke zy.aen onze poogingen verleend heeft. Laet ons in dien weg van kragtdadigheyd en bedaerdheyd voorlgaen hy leyd tot het goed, en voorkomt alle reaktie. Laet ons a I tyd rekenen op God, en op ons zclven, als op eenen onderlingen onderstand die wy eikanderen moeten verleenen, en laet ons fier zyn van te zien dat, op zoo korten tyd, dit groot land bevredigd is, voorspoedig is binnen zyne grenzen, en geëerd by den vreiuden. De volgende persoonen zyn door het lot acngewezen om deel te maken van den jury welken over de zaken die voor het bof van assisen zullen opgeroepen worden, uytspraek te doen MM. A. Milliau, bezonderen, le Gend. B. Delausny, gcmccnle- raedslid, le Calcken. C. Schelstraele, burgemeester te Loven- degem. P. de Ivepper, grondeygenaer, te Hainme. J. B. Bedonder, stoker, le Etichovc. J. Nooy, grondeygenaer, te Aelst. P. Byngaul, huerhouder, tc Gend. F. Huyghe, zaekwaer- nemer, le St-Lauwryns. L. Papeians, gepensionneerden luyte- nant-kolonel, le Gend. E. Daimnekens, schepenen, le Ledeberg. D. Vandonplas, brouwer te Loochrisly. J. Paquay, gemeente- raedslid, te Geeraerdsbergen, J. Cole, gemeente-raedslid, te Beveren (Waes). 0. Dcmont, negocianl, le Ninove. J. Van Cleemputte, advokael, te Geeraerdsbergen. J. J. Schuermans, geneesheer, te Exaerde. Cli. Van Cauwenberghc, borgemeester, te Pelegem (by Audenaerde). J. B. Bar, gemeente-raedslid, te Cruyshautem. J. Debbaudt, bezonderen, te Heusden. E. Lippens, brouwer, le Evergem. F. De Bleeckcre, schepenen, le Audenaerde. C. Saey, schepenen, te Lede. D. Vanschoonen, leertouwer, te Lok»*.ren. T. Eliaeri, gemeente-raedslid, te Ninove.F. Fransman, id., id. H. Liefmans, advokaei-avoué, te Audenaerde. F. Vandeperre, brouwer, te Beveren (Waes). J. Borremans, zoulzieder, le Aelst. J. Bihauw, gemeentelyken ontvanger, te Lovendegem. F. Van Assche, brouwer, te Aelst. Veruerdag van den Erfprins. Den 9 april word den hertog van Braband 18 jaer, den ouderdom, die als meerderjarighevd word aengeduyd. De Constitutie maekt dan den prins lid van den senael. Den aenstaenden dag zyner verjaring zal den erfprins aldaer zitting gaen nemen en getrouwheyd zweeren aen de grondwet en de daeruyl voortkomende wetten des lands. Voor dit lydsdp zal er eene discussie plaels hebben over de wet van lyftogt, bestemd voor de leden der kouinglyke familie. Men spreekt volgens de correspondentie der Kolnischc Zei lung van eene jaerwedde van 800,000 fr. en het gebruyk van een hotel, aen den Slaet behoorende. Men wyst voor dit laetste bet oud hotel vau deu prins van Oranje aen. In de hoofdstad zullen op dien plegtigen dag, praglige feesten gehouden worden, terwyl in al de andere steden des rvks op dien beugelyken dag insgelyks luysterlyke feesten zullen plaels hebben. Zondag laelst, 11a de hoogmis, is er aen dengroole» Driesch te Vleckein, eenen brand uylgeborslen die afgrysselyke gevolgen koude hebben want het brandende buys bewoond door de dogter Van der Meulcn, stond oosl-waerls den Driesch. Den wind biies redelyk fel uyt bet oosten, en 't buys stond maer weynig van de magtige groote hoven die den Driesch omringen; maer door de alarm-klok de menschen vermaend en blusschende in slagorder, was het vuer op weynig tyds gebluscht. Men kent de oorzaek van den brand niet. Den Moniteur heeft, dezer dagen, berigt, dat er, binnen kort, ten behoeve van den staet, eene openbare veyling zal worden gehouden van voorwerpen, op den spoorweg én in de statiën gevonden, alsook van artikels bureau restant verzonden en niet afgehaeld. De belanghebbende worden dus verwittigd, zich zonder uylstel aen te melden by het hoofdbesiuer in de Noordstalie le Brussel, waer de voorweipen hun zullen worden afgeleverd, na bewys van hunne aenspraek op de zelve, en mits betaling 'der kosten, welke er zouden op staen. Men schryft ons uyt Maxenzeel(Maezel) Braband. De eerw. paters Predikheeren gaen moedig de voetstappen naer van hunne godvrugtige en icverigc voorzalen en volgen volkomen hel voor beeld van zoo veel heylige zendelingen van hun order; hiervan hebben zy verschevdene bewyzen gegeven, en wel dezer dagen nog heb ik oog- en oorgcluygen geweest van den iever van den E. P. De Smet van het klooster van Thienen, ter gclegenhevd van de gedurige Aeubidding van Merchlcm, alwaer hy, op verzoek van den heer Pastor, binnen den tyd van dry dagen, negen of tien onderwyzingen heeft gedaen, 0111 deszelfs parochianen te bcrey- den om deze pleglighcyd weerdig te vieren. De kerk was onder alle de sermoonen Icllerlyk opgepropt van geloovigen, die met den gioolslen icver liet woord des lleylands nedrig kwamen aen- hooren; want niet alleen de inwoouers van Merchlen, maer ook die van hier en van andere omliggende plaetsen gingen dezelve bvwoonen. Hertroerend was het die menigte rond deu stoel der waerheyd geschaerd lx zien, van waer de welsprekendhevd van den eerw. Predikheer de herten wist tc treffen, 7.00 menige tranen deed rollen en aen een ieder zyne pligt als waren christen leerde. Onder eene koetspoort, op den Boulevard van hel Observa torium le Brussel, heelt men een kind van dry dagen in eenen zakdoek gevonden. Men heeft hel naer hel Vondelingshuys gedragen. Vrydag avond is le Antwerpen ook een pasgeboren kind, volkomen gebunseld, te vinden geleyd achter de inkompoorl van Sl-Jacobskerk, in de lange Nieuwstraet. De policie heeft het arm schepsel naer het Vondelingshuys doen dragen. Zaterdag is te Brugge ten huyze van M. A. Bogaerl, drukker en uytgever van den Impartial, eene diefle van geldspeciën ge pleegd, beloopende lot omtrent vyf honderd francs. .Men vermoed dal de dieven zich van in den avond in hel buys hebben ver scholen, terwyl men van den kant der struct geene inbraek heeft bemerkt. De policie beeft reeds by verseheyde persoonen, die men verdagl, Imyszoekmgen gedaen, maer beeft lot nu toe niets ontdekt. Men weel dat den legen woord igen minister van binnenland- sche zaken in Belgien geen deel mackl van de wetgevende kamers. De Emancipation wilt welen dat den lieer Piercol geene kandida- tuer als representant wilt aenncmcn, 0111 dal het kabinet waervan hy deel maekt en hetwelk als eenen middel van verzoening is daergesleld, geen absoluel karakter zoude verkrygen. Den gemeenteraed van Mecbclen heeft eene belangryke beslissing voor de verfraeying dier stad genomen hy heeft be sloten, dat een nieuw stadhuys zal gebouwd worden ter plaels alwaer zich thans de hallen bevinden. Dit uytgestrekl gebouw zal de bureelen van al de adniinislralicn bevallen, alsook zalen voor buylengewoone plegtigheden, concerten, vereeiiigingen, enz. Zaterdag morgend bad te Bousselaere op het gehuchle liet Pachtgoedje eenen schrikkelyken voorval plaels. Eene moeder was eene boodschap in de buerl gaen doen en liet twee kleyne kinderen alleen le buys. De sloof die brandde geweldig, zoodanig dat den bitter gedurig al brandende uyt de kael' in buys nedervicl op eenige stukken lynwaed die te droogen hingen. Eyndelyk kwam dit in brand en zette zich vooil tol aen het behangsel van hel bed 't welk benevens twee stoelen Icllerlyk is opgebrand ge worden. De twee kinderen die waren thans bezig met spelen onder de kaef toen eensklaps hel vuer aen de kleederen van hel jongste vat en hel zoo deerlyk verbrand dal men geene hoop meer voed hetzelve le konnen redden. Hel ander kind dit ziende, liep de deuren uyt naer zyne moeder die wclhaest de gevolgen van bare onagtzaemheyd mogl betreuren. Eene nieuwe uytbersting van het grouwvuer beeft in de treurige berugte sleenkoolmyn van Longterne-Ferrand, le Elou- ges, plaets gehad. Dry werklieden zyn getroffen doch geenen en kelen is bezweken. Men schryft aen bet Handelsblad Wy vernemen eenen trek van afzellery, welken zoo behendig is als inen dien maer veronderstellen kan. Aen de werken le Bath, was onder hel werkvolk eenen persoon van Pul, met name Karei Van den Bosch, die daer nog al aerdig leefde en veel ver teerde. Hy beroemde zich reeds tachentig duyzend franken door- gebragl te hebben. Op zekeren dag wierd hel bekend dal hy eenen brief van Gend had gekregen waerby den notaris Balsac hem liet welen dat- hy eene erfenis, 57,000 franken le trekken had. Nu had Van den Bosch dadelyk vrienden genoeg, want het kan soms dienstig zyn eenen vriend le hebben, die 57,000 franken te trekken heeft, byzonderlyk als hy zoo als Van den Bosch is. Onzen ryken werkman wist dal zekeren Timmermans cenig geld gespnerd had; hy ging dezen vinden en verzogt hem 10 franken te leenen. Zeker, iemand die 10 franken bezit, weygcrl die niel aen eenen man die in '1 kort 57,000 franken le trekken heeft. Timmermans leende hem 10 franken. Eenige dagen later kwam hy terug by dezen en vroeg nog eens 10 franken, en om te bewyzen dal hy hem niet wilde bedriegen, gaf hy hem den brief van den notaris Balsac te pande. Nu peysde Timmermans gerust le kunnen zyn, omdat die som, zonder hem, of ten minsten zonder het briefken dat by in bezit had, niel kon ontvangen wor den. Al wat Van den Bosch vroeg, kreeg hy, le meer daérhy Timmermans allyd wys mackte dat hv voor hem zou zorgen, dat hy die groote som toch niet van doen had en er een deel van aen zyn en vriend Timmermans gou geven. Over vier weken kwam er een expresse van Gend met eenen brief voor Van den Bosch luy- dende byna aldus Zeer beminden broeder, gv hebt er reeds 80,000 fr. doorgebraglgy kunt nu nog eene som van fr. 57,000 (of 160,000 fr. men is bet over deze som niet eens) tc GencJ ont vangen; dit is nu bet laetste. Als er dat door is, dan moet gv by my 0111 geenen bystand meer komen. Dezen brief kwam "van Gend, en was getcekend Uwe zuster, de baronnes de Clairvaux. Den goeden Van den Boseli weende by hel lezen van dezen brief van zyne lieve zuster Het was dadelyk alom bekend dalhyzulken brief gekregen had; hy liet dien overal lezen, en niemand twyfcldc meer aen hel erfdeel* van 57,000 fr. Intussclien- lyd was Van den Bosch naer Putte en Stabroeck gekomen, en daer ook sprak iedereen van den ryken man; hy beloofde ook veel geld te geven; den eenen zou hy een huysken zetten, den anderen een pcerd koopeti, dezen eenen winkel doen oprigle». enz. Timmermans bleef hem allyd geld leenen,'zoolang, lol dat hy er zelf geen meer had. Over acht dagen ging Van den Bosch by Timmermans, zeggende dat zy 's anderdaegs liet erfdeel zouden gaen halen dezen was niet weynig te vrede; inderdaed, zy gaen te samen naer Antwer pen, om 7.00 naer Gend door«tc trekken. Onderweg wist Van den Boschzich vanTimmermans le ontmaken, endezen kwam alleen en zonder erfenis naer buys. Hy zag nu dal hy bedrogen was, en ging zyn beklag doen. Zoohaesi Van den Bosch van zyne revs te buys kwam, is liyaen- gehouden geworden, en zit nu in de gevangenis le Antwerpen. Hel is le peyzen dat zyne zuster, do baronnesse de Clairvaux, hem wel daer uyt zal helpen Een hoogst bedroevend ongeluk is vrydag om 6 uren en half's morgens in eenen koolpul van Marcliienne-a u-Pont gebeurd. Men daelde de dagploegen af als eenen bak, Ier diepte vau 70 nieters gekomen zynde, hel touw brak, en de negen werklieden die er in zaten, in liet diepste van den pul s'.orleden. Deze enge- iukkigen wierden levenloos 011 yssclyk verminkt opgenomen. Eenen vader en zyne twee zoouen hebben by de ramp het leven verloren. Eene vrouw is het hoofd van de romp geslagen. Dit ramp geval is des le smertelyker, dat hel buyten alle vooruylzigten heeft plaels gehad. Het gebroken touw had m'aeril maeuden dienst anders laten zulke touwen zich achttien maenden of twee jaren gebruyken. De verhooging op al dc weerden heeft zich ter beurze van Parys van zaterdag, staende gehouden. Volgens dc Gesteendrukte briefwisseling uyt Berlyn, heeft den ieyzor van Busiand, die lol heden Belgiën weynig voordeelig was, rerklaerd dat hy de onschendbaerheyd van het grondgebied van lezen Slacl tegen alle gebeurtenissen wilt waer borgen/ Men had beweerd, in een engclsch dagblad, dal den generael diangarnier brieven had geschreven in welke hy zeyde dat den iorlog onvermydelyk was geworden, en dal de legitimisten tnaet- ■egelen moesten nemen 0111 Hendrik V op den troon te brengen. )en generael Clmugarnier beeft in de engelsclic gazetten dit gerucht doen leugcnsiraffen, en verklaerd dal hy geene dergelyke brieven, of iels wat er aen gelykt, heeft geschreven. Men weel dat den franschen gebannen generael Changarnier nog te Mcchelcn woont. POOGINGEN TOT OPSTAND TE MI LAN EN. Ziet hier onlvangene tydingen nopens dezen opstand Ten gevolge van eene proklamalie van Badetski, is de stad Milaucn in slaet ven belegering gesteld. Allege verdachte vrein- deiingen moeien ten spoedigste» de stad verlaten. Het garnizoen zal eene buylengewoone helooning bekomen. De Oostenrykers hebben Bavenne verlaten, om zich ten gelalle van 4500 naer Rimini le begeven, alwaer den wapenschild van Oosienryk is beledigd en met modder en slyk besmeurd. De municipaliieyt heeft een rantsoen van 50,000 fr. moeten betalen. De troepen zyn by dc borgers gelogeerd. Een berigt van den kolonel-directeur van policie, verbied bel dragen van lange slokkeu of van cenig hoegenaemd revolu tionism; lecken. Hel volgende is nog bevolen I" Is vei boden alle vereeniging van meer dan dry persoonen op den openbaren weg, en de patrouilles konnen des noods ge bruyk van hunne wapenen maken, tegen die, welke dit bevel overtreden en op de sommatie, die bun zal gedaen worden, niet zullen uylecn gaen. 2° Die welke gehouden zyn alle de persoonen, binnen 12 uren na hunne ontvangst, aen den militairen kommandant op le geven, worden op nieuw verzocht zich aen dit bevel te gedragen op straffe van eene boete van 500 livres voor de eerste overtreding, en lot gevangenisstraf indien zy onvermogend zyn. I11 geval van herval jing, zullen dc boete en gevangenisstraf, verdubbeld worden. Overigens zullen zy konnen gestraft worden als medepligtige der persoonen, welke zy zouden ontvangen hebbenen die zy binnen den gestelden tyd niel zullen hebben aengegeven. Meer dan 100 persoonen zyn in het kasteel opgesloten. Mazzini beeft onwedersprekelyk eene rol in die zaek gespeeld. Er hebben in verscheydene steden der provinciën wanorders plaels gehad. Men zegt, dat alle de oproerlingen dolken van den zeiven vorm hadden, waerop een kruys gegraveerd was. De aenhoudingen duren voord. Er bevonden zich 140 persoonen in de Scala. Op liet gemaskeerd bal vau Veillone bevonden zich slegts 15 persoonen, en 500 mannen der infanterie stonden in de vestibuel geschaerd. De verdere tydingen luyden als volgt Dc samenzweerders hadden tot hel uyivoeren van hun strafbaer plan den zondag van karnaval te Milanen gekozen, omdat er alsdan meer vryheyd aen het volk word gegeven. Het doel der opstandelingen was van zich van het kasteel meester le maken, en aldus krygsbehoeften en wapens te bekomen. Den eersten cour is overrompeld geweest, en bet is op den tweeden dat de gewapende bende moordenaers is verslooten geworden. Den opstand van Milanen, heeft zich lot in Alonza, stad op 6 nivlcn van Milanen gelegen, uytgebrcyd. De worsteling is daer bloediger geweest dan te Milanen. Buyten dat hel garnizoen is aengerand, hebben de rebellen zich van het paleys van den onderkoning gepoogd meester te maken. Eene hevige en aenhou- dende fusillade heelt de rebellen verslooten. Talryke ooslenryksehe olïicicren zyn door bel grauw met messen aengerand en vermoord geworden. Alle de konvoys der yzeren wegen zyn onderbroken. De Gazelle van Milanen van den 7 meld dat, ofschoon de rust hersteld is, nog verseheyde militairen die zich op de straten bevonden zyn aengerand, en vermoord of doodelvk gekwetst. Aenstonds heeft men de stad met patrouilles doen doorkruyst worden verseheyde kerels die met messen en poignards gewapend waren, zyn aengehouden, en zullen mililairelvk gevonnisd worden. Den 8 Milanen rustig. De stad had haer gewoonelyk uytzigt hernomen. M. Leoui, geheymscliryver van hel huys-Bada, is onder het geroep van Weg met de aristokraten op de straet aenge- val'len, en met messen vermoord. Eenen ooslenrykschen kapiteyn die hy de aenranding van het paleys van den onderkoning in de handen van dc opstandelingen wras gevallen, is met messen vermoord. Eene lelegraphieke depeche uyt Bellinzona, gedagteekend van den 10 dezer, meld, dal de persoonen, welke den 6 te Milanen zyu aengehouden, door eeneu krygsraed veroordeeld en ter dood gëbragt' zyn. Onder huil bevond zich eenen priester. Het gouver nement heeft militaire maetregelen op eene groot schael genomen. BI BGEBLYKEN-STAIVD. GEBOORTEN Maknelyk 46 Vrouwbl. 9 OVERLEDENEN. Dominicus Do Backer, man van Call). Van der Biest, twvnders- gasl, 55 j., Si-Job. Daniel De Brueker, i maend, Iloogslrael. Gath. Van Neck, wede. van Ein. Acrls, landbouwster, 85 j., Mylbeke.Gath. De Pauw, vrouw van Ben. Waulers, dagloonster! 55 j., Mylbeke. Jud. Felix, 2 tnaend, Mylbeke. Ch. Temmer man, 5 j., Maria De Decker, vrouw van J. B. Du Brucq, spinster, 53 Kall'slraetjc. Guill. Kieckens, 11 maend, Ponlsrael. Egide Arents, G maend, Neerhof. Op Woensdag 25 February 1855, om 3 ure namiddag, zal liet Resteer, ter gewoone zitling-zael, in liet Oud-Yrou- weuhuis, overgaen tol. de openbare Aenbesteding der vol gende bleedings voorwerpen 580 meters ruw katoen. 400 (mindere soort.) 180 a siamois. 150 ii Hitte!. 510 i) gedrukt katoen. 130 blauw lynwaed. 20 'i demit. 70 kotonet. 20 baei. 123 neusdoeken. 80 halsdoeken. 300 paren koussen. 50 jongens mutsen. Al die voorwerpen zullen moeten gelyk zyn aen de stalen lerustendc ter gezevde zitting-zael, alwaer zy dagelyks tonnen bezichtigd worden. Aelst, den 10 February 1833. Dc Secretaris, De Voorzitter, Fr. B. MICHIELS. F. J. G. VAN DER GUCHT.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3