bond, wy durven het u dit stellig verzekeren; maer willen er u, als konfrater, byvoegen dat gy er mogelyk zult aen ontsnappen onder eene enkele voorwaerde, te weten dat gy in uw eerst uvtkomende iV uwe schandige en ver- foeyeïyke lastering herroept en openlyk belyd dat gy door het i'rancmaeon.sbïad van Yperen in dwaling zyt gebragt.... Haest u, zulde konfrater, of 'tzal mis zyn En dan, Verbond, hoe staet het met uwen gekromdsn, ongeluk/eigen, met van hair beroofden schedel en gansch eerbiedweerden gryzaerd, dien gy zegde gepoogd te hebben by eenen kanonik van Brugge TWEE SAVOYËN of KOOLEN te stelen, terwyl het eenen kerel was die over den muer geklommen was oni in het binnenste van het huys des kanoniks eene geheele mande HOUILLEKOOLEN te stelen Waerom antwoord gy op deze teregtwvzing niet Waerom laet gy uwe lezers wetens en willens in die dwa ling Waerom laet gy aldus de onregtveèrdige gedagte van onbermhertigheyd op eenen voortrelfelyken priester blyven wegen en dit om eenen dief te beschermen Allons, schandigen lasternest, gv moet opengaen op d'eene of d'audere wyze, of wy zullen er met de vuyle voeten door- gaen uwen bekrompen Esculaeps- en Robespierszeever begint ons te verdrieten.... Er moet op geklopt worden De afdeelingen der Kamer hebben de kommissie benoemd gelast met het onderzoek der stukken betrekkelyk de kies- hervorming. Twee der benoemde leden, MM. Devaux en d'Autrebande zyn de hervorming vyandig. De vier overigen MM. De Naeyer, De Liedekerke, Vanderdonckt en Jacques zyn dezelve toegenegen. T is eenen eersten stap. De vernieling der ongcregtigheyd van 1848, zal en moet plaets hebben. 'T is" slegts eeiie kwestie van tyd. Dat de buytengemeenten maer voort petitionneren De reglbank van Leuven komt op hare beun hel vryhevdhatend liefdadigheydsstelsel De Haussy-Tesch te veroordeelen ais stadig met de wel. Wy lezen in den Demerboie: Eenen gewezen pastor van St-Quintinus te Leuven, had by testament beschikt over eene som van 25,000 fr., om te dienen tot het inrigleu eener allyddurendc fondatie ten voordeele van arme blinde vrouwen, beoefenende de katholyke religie en vereenigende de andere hoedanigheden te be palen door de statuten der fondatie. Hy had besloten dat die fondatie geheel en gansch zou in"crigl geregeld en hesluerd worden in den geest der Religie,"en dè liefde tol God en tot onderschraging der blinde vrouwen welke zouden aengenomen worden otn dezelve te genieten. Om hel uylwerksel van zynen uylersten wil en dc puntige verwezenlyking van zyne inzigten te verzekeren, had hy bevolen dat de hoeren pastors van Leuven, ten eeuwigen dage.deproviseurs, de kollatcurs en de administrateurs der fondatie zyn zouden met magt om derzelvcr statuten te maken en te hervormen. Eyndelyk, na zynen universelen legataris, M. Gilsoul, gelast te hebben met de uylvoering van zynen wil, had hv verklaerd dat, in geval, 0111 welke rede het ook zyn moge, dezelve "zvne uvtvorrin" niet hebben konde, het zy ten geheele het zy ten deel'e, zynen algemeenen legataris er het voordeel van zou ingezameld hebben; hel is te zeggen dat, in zulk geval, den testateur hem ontlastte van ■alle verpligling van iels Ie geven of iets te doen. De schikkingen van dit testament waren duydelyk, juyst en stellig het geen den testateur beoogde was liet niet minder, en zynen wil van niets te geven, in geval zyne inzigten niet konden verwezenlijkt worden, was even zoo klaerblykelyk. Dit alles deed geeuen indruk cp ine'nschen die de behoeften van hun bekrompen politiek stelden verre boven den geheyligden wil des stervenden. 1 B Onder voorwendsel dal den keus der heeren pastors van Leuven, als proviseurs en kollaleurs der in te rigten fondatie, tegenslrvdig was tegen het openbaer orde, en dal er in die benoeming 'een gevaer was voor de zamenleving, veroorloofde zich M. Tesclt, niet van de wctlelyke oprigling der fondatie te weygeren, hetgeen hv l egt had te doen, maer, trut ongehoorde zaek hel testament zelve van wylen M. Derare te hermaken. By honinglyk bcsluyt van '23 October 1851, wierd de kommissie der Godshuyzen van Leuven legataris geïmproviseerd van de 25,000 franks welke }I. Derare bestemd had voor de oprigling eencr fondatie, urn dewelke hy stellig gewild had dat die kommissie geheet en al vremd zou gebleven hebben. De heeren pastors van Leuven wierden uvt alle tnsschenkomst in het bestuer der fondatie en den universelen legataris van M. Derare wierd zonder regi om de voorwaerde van verval in het testament uyldrukkelvk bescheyden in te roepen. Dit is genoeg gezegd dat men van geheel het testament niets goed dan de eenige schikking der 25,000 fr., en dat men hetzelve gaf aen eenen legataris welken door den testateur formelvk was uitgesloten, en welke hy leencmael liber was niet te "willen bevoordeel en. De kommissie der Godshuyzen had het overgroot ongclvk van als ernstig te aenzien en op te nemen eenen akt' zoo tegenslrydig tegen alle gedagt van regt en van regtveerdigheyd, en de 25 00*0 trunks te reklameren, waermede haer M. Tesch en, geenzins II. Derare, 7.00 edelmoedig begunstigd had. Van daer dus een proces waerin dc belangen van den universelen legataris met zulk gevolg verdedigd zvn geworden door den lieer Smolders, professor by de katholyke 'hoogeschool van Leuven, en een vonnis, nog geheel verscli uitgesproken cn stral gemotiveerd, van de reglbank van evengenoemde stad, het welk goed regt doet over hel jammerlvk systeem uylgevonden door hel nieuw politiek, cn hetwelk van de hand wvsl de reklame der Godshuyzen, op het eensluylend advies vanhet openbaer ministerie. Moge deze veroordeeling de oogen onzer staetsmiinnen openen, en lieu doen terug komen tot den weg der geregtigheyd welken zy nooyl hadden moeien verlaten persoonm welke op de postkantooren ingeschreven w>—xi/n, morden verzvgt hunne inschryviny zoo haest Mogelijk te vernieuwen indien zy alle vertraging in hel ver zenden van den Denderbode willen vermyden. Den stede yken raed van Aelsl komt te beslissen dal den dag der incerderjangheyd van den erfprins alhier den 10 april zal gevierd worden door een hal en concert in voordeel der armen irooddeel.ng aen deze laelsle, en uyt'reyking der mcdalièn beko- »y we tentoonstelling te Londen. De jagers te peerd der Burgerwacht onzer stad willende den acliiienden Verjaerdag van Z. K. Hoogheid, don welbeminden Hertog vart Braband, op eene weerdige wyze vieren, hebben in vergadering van 19 dezer, met eenparige stemmen besloten eene uytdeeling van 600 brooden aen de arme dezer stad te doen. Dergelyke akten hebben geene loftuitingen noodig maer dienen aengeliaeld te worden opdat zy zouden navolgers vinden.... Vrvdag is alhier eene afkondiging gedaen, waerhy den brood pegel afgeschaft en een nieuw reglement voor de bakkers in voegen gebragt word. Volgens dit reglement is er geeneu liruodprys meer bepaeld dc bakkers zullen 't brood by 't gewigl moeten ver- koopen, en ieder brood, zat benevens de naemlellers des bakkers, ook het merk van het gewigt moeten dragen, liet brood, dal zal be vonden worden minder te wegen dan bet merk, waermede liet gete.ekend is, zal ten profyle van den armen worden aengeslagen, ongeminderd de geldboete by liet reglement vastgesteld, liet brood der vremde bakkers in de stad gebragt, is aen dezelfde schikkingen onderworpen. Eenen brief in de fransche lacl over eene feest in 't kollegie te Geeraerdsbergen gehouden, is ons gisteren te laet toegekomen om heden opgenomen te worden. I11 't vervolg verzoeken wy den eerzamen inzender ons in 't vlaemsch te schryven; wy zullen ons egter de moeyte geven dit welgeschreven stuk te vertalen en liet zaterdag mededeeleu. I11 den nacht van den 20 tot den 21zyn er zware mishan delingen gepleegd op den landbouwer Theodor Van den Neste, woonende te Lede, en welken zonder kennis, zwemmende in zyn bloed, langs den openbaren weg is gevonden. Den gekwetsten had dry messteken, twee aen hel hoofd, en eenen in de regie zyde, ontvangen. Den genaemdenVanhauwermeiren, ond 27 jaren,is, als verdacht van den dader te zyn, aengebouden. M. de Keu, onderpastor te Mcirelbeke, is tot onderpastor te Zcle benoemd. M. dc Schecmaecker, priester in het seminarie, is benoemd tol onderpastor te Meirelbekc. M. Van de Malle, professor in het kollegie te Geeraerds bergen, is lot onderpastor te Assenede benoemd. M. de Wachter, onderpastor te Crombeke, is den 18 dezer overleden. -- M. Edinond Faider, verificateur van hel enregislrement, broeder van den minister van juslicic, is te St. Joos-len-Noode, gestorven. M. Joseph de Bast, gewezen geheymschryvcr der akademie van Fraey-Kunsten le Gend, gewezen notaris en burgemeester te Stc-Maria-Audenliove, is op die commune, den 17 maert, in den ouderdom van 64 jaren, overleden. Den 12 dezer, is le Belle, in den ouderdom van 102 jaren en 22 dagen, overleden de genaemde Jacqueline De Wilde; tot aen haer honderdste jaer heeft zy al hare k rag ten behouden; maer van dan af tot aen hare dood is zy te bed gebleven zy bezat egter al haer versland en herinnerde zich nog de minste omstandig heden van hare teedere jongiieyd. Den kampslryd, voor het Vet Vee heeft Maendag te Brussel plaets gehad, en de pryzen zyn met hardnekkigheyd betwist geweest. De provincie Oost-Vlaenderen beeft zich boven de andere provinciën doen uitmunten, en huren ouden roem behouden. Zie hier ivelke pryzen door landbouwers en veekweekers uyt Oost-Vlaenderen in hel groot concours te Brussel zyn bchaeld Tweeden prys der Ossen van 1' klas, door "M. Peeters van Lovendeghem. met eenen os van 920 kilogr. Derden prys, door MM. Janssens, gebroeders, te Berlaerc. Tweeden prys der ossen van 2° klasse, door M. P. J. Debacker, van Lokcren, met eenen iiilundschcn os van 1088 kilogr. Derden prys, door M. L. Poelman van Wondelghein. Eersten prys der Veerzen, door M. P. J. Janssens, van Berlaere. Tweeden prvs, door M. Apcrs, van Ooslacker. Eersten prys der Verkens van 1' klasse, door M. Everaerl, van Zeveneecken, met een inlandscli verken van 314 kilogr,Prvs der verkens van 2' klasse, door M. Verbrugglien, van Loochrisly, met een inlandscli verken van 510 kilogr. zwaer. Eeue aenzienelyke diefte is te Brussel gepleegd. Zie hier wat wy dicsaengaende in een dagblad lezen De dieven zyn langs het keldergat in het buys van M. den nolaris Anncz gekomen. Daerna zyn zy in liet bureel gebroken, hebben er lessenaers en kassen opetigeinaekl, en ei ndeli k de geldkas welke noglans met zware sinten was voorzien. Zy hebben uyt die kas 14.000 fr. gestolen, eene gouden en eene zilveren snuyfdoos, benevens een paer knopkens in brillonten. Alle de meubelen van de eetzael zyn ook opengebroken, doch deze bevat teden geen geld noch eenige weerde. De dieven zyn vertrokken zonder eenig spoor achter te laten. By de geslolene som, bevond zich oenen zak met 10 duizend franks in 5-franksstukken. Dat is een gewigt van 50 kilogr. Men vraegt zich hoe het mogelyk is, dat zoo eene erge diefte, zonder cenig hel minste gerucht, is gepleegd geworden? Te Ootnbergen, 7.00 meld riten ons uit Sollcgem, is in den nacht van den 18 lot 19 dezer, de wooning van eenen kloefkapper, Hendrik Vandenberghe genaemd, afgebrand, met een deel van de meubels en Imysraed. Men weet niet waeraen dezen brand moet toegeschreven worden. Hel huys was voor 1000 fr. legen brand- gevaer verzekerd, en op 1400 fr. is de schade geschat. Mgr. den bisschop van Brugge komt aen alle dc principalen en directeurs der gestiglcn van zyn diocees een circulaire toe te zenden by de welke hy 8 dagen vacaneie toeslaet aen al dc leer lingen van zyne gestiglcn, Ier gelegenheyd van de meerder jarigheid van den hertog van Braband. Eene aendoeuelyke plegliglieyd heeft, over eenige dagen, te Audenaerde plaets gehad. Ziel iiier eenige omstandigheden Mgr. den bisschop van Gend heeft zich den 17 dezer, naer Audenaerde begeven, en heeft 0111 zeven uren des morgends, de mis in hel kollegie gelezen, en lydens de mis hebben de eerste communicanten uyt de handen van Zvne lloogw. liet brood der Engelen ontvangen, liet 11. Vormsel is ook aen de eerste commu nicanten toegediend. Dan zyn twee jonge leerlingen, die de dwalingen in welke zy waren opgevoed, hadden afgezworen gedoopt. MM. Thicnponl en Van de Malle, waren de peters; 5!"" Liedls, en M'»« Raepsaet, waren de meiers. Deze godsdienstige plegliglieyd heeft elkeen getroffen. Het fort van Kczelaer, hy Audenaerde, is voor 41,100 fr. aen M. Minnaerl, smid en yzergieter te Audenaerde, verkngt. Dit fort, dal is, alle de gebouwen, moet afgebroken worden. Deze gebouwen hebben, onder het vorig gouvernement, meer dan 3 millioenen lr. aen de conlrihuabelcn gekost. Dit noemt men eenen stui ver op een zesken brengen. De aenpalcnde gronden van het fort zyn door den ontvanger der hypotheken gekogt. Dynsdag laetst heeft men le Tliiell uyt eenen privaelput, dien men rui inde, liet lyk opgevischl van een nieuwgeboren kind. welk er, zoo '1 schynl, is ingeworpen na dal lu i twee wonden op hel hoofd toegebragt was. Den prokureur des konings beeft twee geneesheeren dezer stad gedelcgueerd 0111 de lykschouwing le doen en volgens derzelvcr verklaring zou liet blykeu dal dit kind geleefd had en omtrent veertien dagen in den put heeft verhieven. Men is tol hiertoe op het spoor niet kunnen komen rail de kiudor- moordster. De palieie doet vlylijje opzeokingon. Den Monitecr komt de lyst af te kondigen van de kandi daten die in de llniversileylen van Loven, Brussel, Luyk cn Gend hunne examen staen af te leggen. 453 bieden er zicli aen voor de vier Universiteiten. Tc Loven zyn er 181; le Brussel 112; te Luyk 92 en te Gend 68. Gevoigentlyk overtreft hel getal kandidaten van de Universileyt van Loven welke zich aenbicden datgene van die van Brussel 69; van Luyk 89, en van Gend li5. Eyndelyk de Universiteit van Loven, welke niets aen de belastingschuldigen kost, bied alleen 21 leerlingen meer aen dan die van Luyk en Gend te samen, die jaerlyksch aen den Staet de som van 692 duyzend fr. kosten. Eenen dusdanigen uytslag doet eer aen de Universileyt van Loven. NIEUWE BISDOMMEN IN HOLLAND. in iiet geheym consistorie van 7 maert, is eene aenspraek van Z. II. den Paus voorgelezen, welke het licht komt te zien. In dit stuk worden de wisselvalligheden herrinnerd, welke het Hoomsch- Katholyk gezag iu Nederland heeft oudergaen, van de VIL' eeuw tot in onze lyden, alsmede de poogingen,' sedert Gregorius XIII tot Pi us IX aengewend, 0111 de kerkelyke regeltucht in dit gewest te herstellen. Dank aen de goedgunstige overeenstemming met de Neder- landsche regering, overigens gehillykt door de eysehen van eene lalrykc bevolking, welke den katholyken godsdienst belyd, gaet het bisschoppelyk beheer eyndelyk in dit koningryk hersteld worden overeenkomstig de grondregels der H. Kerk. Paus Gregorius XVI bad zich moeten vergenoegen met eenen maelrcgel, door welken het getal der apostolische vikarissen be kleed met de weerdigheyd van in purlibus in/ididium, iri zekere mate wierd vermeerderd. Gelukkiger dan zyn voorganger beeft Z. II. Pius IX hel genoe gen, eene nieuwe kerkelyke provincie te mogen instellen. Deze provincie zal verdeeld zyn iu vyf bisschoppelyke zetels, namelyk Utrecht, Haarlem, 's Herlogenbosch, Breda en Roerinonde. Den stoel van Utrecht in de VIP eeuiv door den II. M illebror- dus geslicht, en door den Paus Paulus IV tol melropolilaner kerk verheven, zal weder eenen aertsbisschop hebben de vier andere bisschoppen zyn suffraganen van dien aertsbisschop- pelyken stoel. Door de yverige navorschiugen van de policie ter opsporing der daders van liet op 14 dezer, in of aen het water van eenen kityl le Tilburg dooiDgevondcn jong kind, is liet aen dezelve gelukt dacrin le slagen. Een meysje van slegts 16 jaren oud, is over dat voorval ondervraegd en heeft aen die ambtenaren de door haer begane onmenschelyke handeling, onder eenen vloed van tranen kenbuer geinaekl. Te Eerté Milo had eenen jongen loleling gedroomd, dat hy N° 87 trok, en van den krvgsdienst vry was; hy verleide dit overal aen ieder wie liet hooien wilde. Den dag der lolin" kwam den jongen conscril op liet stadhuis maer op iiel oogenblik van le loten, zeydc hy, dal dit onnoodig was, dat N° 87 hem toebe hoorde en dal hel 0111 het even was ol hv trok of niet. Den adjunct van den maire deelde egter 111 dit vertrouwen niet en verzon den jongeling zyne pligl te doen. Dezen volbragt dit en zevde, na eenige rommeling in den zak Ik licb .V" 87 vast. Inderdaed by de opening van liet briefje bleek hel, dat hy N° 87 had getrokken. Dit is ongetwyfeld maer een spel van hel toevalmaer den jongen kerel, die ongeletterd is, meent nu dat hy kan looveren. Eene bende van dertien wolven komt door eenen landman en zynen scliaepherder, te Melanges, (departement der Aveyron) vernield te worden, liet feyt word volgender wyze verliaeld Eene koey was op eene hoeve van ziekte gestorven. De overgroole menigte sneeuw, die er gevallen was en die zes voet dik la" dwong den landman de doode koey op zyn voorhof te laten lig"ent Zulke proov wekte de aendagl van de'in den omtrek zwervende wolven. Een dezer bloedverwanten van den ouden lscngrim kwam de plaets verkennen, liep heen kwam haest met negen andere gezellen terug. Eenige stonden later kwamen er in vollen rid nog dry andere by, onder welke eenen ouden compeer met grvze knevels. De gansclie bende nam plaets rondom liet lekker brokje en wagtle in slilzwvgendheyd, tol dal den chef hel sei n znu hebben' gegeven, om liet banket le beginnen. Zoodra den ouden ivoll'eene eerste beet gegeven bad, vielen de andere gezellen op hel uild- braed, 0111 liet strenge vasten te matigen, tot welke den laten cn strengen winter hen verpliglle. Maer eensklaps verandert de kermis in slaglhuys. Eene touiv welke de deur van liet voorhof openhield, wierd doorgesneden, en die deur slaet toe. Dc in de val gevangen wolven beginnen daerop vervaerlyk le huilen en woedend legen de heiningen te springen. 0111 er "over te geraken. Maer terwyl zy zich aldus iu de gymnastiek oefenden, zonden deii hoer en zynen herder eenen kogelregen onder den hoop,en in minder dan een uer wierd de r ausche bende uytgeroeyd eenen enkelen wolf had twaelf kogels in hel lyf ontvangen eer hy was bezweken. Over eenigen tyd onlwaerde eenen persoon van ïvetot ccnea man die in het water worstelde met de dood. Hy snelde liem Ier hulp, en, niet kunnende zwemmen, wierp hy hém eenen yzeren liaek toe die, ongelukkiglyk, in zvne oog viel, maer hem al «clvk van de dood verloste. Dezer dagen npgtans riep den geredden zynen redder voor de reglbank en vroeg hem schade en intresten over liet verlies van zyne oog. Aligy vraegt schade en intres ten, zegde hem zynen redder? Goed, ik stem er in toe: maer ik verzoek de reglbank te gebieden, dat gy u op nieuws ga werpen in liet water, daer waer ik u van de dood lieblie verlost, en dat er u niemand noch louwe, noch yzeren liaek ter redding 'toewerpe en indien gy u /.elven kunt redden, slem ik toe u schade en intresten te betalen. Den aenklager, deze voorwaerden niet voordeelig gevonden hebbende, heeft zyne kiagi ingetrokken en de uylspraek der reglbank niet afgewagl. BLRGERLYKEN-STAiVD. GEBOORTEN ^Iannelyk f) 4 V nouivkl. 2) IIOUWELYKEN. Dominions Marcel, landbouwer, inel Th. Biddeloo, boven ierster. OVERLEDENEN. Joanna Steleman, I dag. Iiovenierstr.Pelronn. Vera, 8 j., 81. Job.— Anna Verdoodt, wed. van J. B. De Smet en Pet. Caudron, landbouwster, 74 j.Jacobus Kimbont, 6 jkorlenieuwstr. Emanuel llorremaii, 23 m Langeridderstr Petrnn. Mortens, vrouw van Bencd. IMickaert, wasscliersse, 23 j., M indnjolenstr— Judoctis Cliassé, 16 111., Langeridderstr.Francisca Van Ket, 8 j Mylbeek. Benoit De Vnyst, Kapelloslr. Philomena De Smet,' kantwerkster, 13 j., St. Jobstraeije. J. B. De Smet, wedn. van isab. Koppens, werkman, 50 j., te Brugge overleden. Petronn. Malleus, wed. van Jan Meert en vrouw van J. 11. Melis, herber gierster, 55 j.. Molenstr. Joseph Arenls, 2 j., Zonnestr.—Ther. Van lleck, 22 m., Dondennonilsolieu steenweg.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3