Te winnen 5 zilveren Zaltliorlogien. Openbare verkooping FERKOOPING DE L'IMPORTANCE DE LA LANGUE FLAMANDE, Het Verbond van Aelst heeft in zyn laetste N' de schandige lastering die het uyt den Progrès d'Ypres nopens den eerw. pastor van Loere had opgenomen, herroepen. Het Verbond vreesde de zweep van den eerw. pastor en 't had groote reden, want wy wisten dat zv gereed lag om dugtig den rug van den konfrater te overstryken, .-. Maer a propos van herroeping van lastering, Verbond, wanneer zult gy de lastering intrekken die gy tegen eenen eerw. kanonik van Brugge hebt afgegeven Daer zult gy niet aenkomen, niet waer konfrater, omdat den kanonik te goed is en van geene regtvervolgingen spreekt.... Maer hierin zien wy juvst dat gy eenen lallen valsehaerd zvt, dat gy slegts uwe vuyle lasteringen herroept als gy ér met Y geweld toe gedwongen word. .-. LIBERALE GODSDIENSTIGHEYD Ter gelegen- heyd eener aendoenelyke plegtigheyd, te weten de verbeel ding der voetwassching van de Apostelen, had onzen eerw. heer Deken voor den witten donderdag aen de hospicie- heeren dezer stad twaelf ouderlingen uyt het oudmannen- huys gevraegd, om in die heylige mysteriën van dienst te zyn.... Maer den goeden herder had gerekend zonder den afkeer dien de liberaters van Aelst tegen de Kerk en hare heylige plegtigheden voeden. De liberaters-kommissie, be- slaencle nu nog uyt MM. Dommer, Van den Bossche-Eeman en Van den Herreweghe, hebben gladaf die ouderlingen geweygerdü. Wy wensehen die heeren geen kwaed, God geve dat zy den smaed aen deze geheyligde instelling aen- gedaen, niet eens duer betalen. Als zy zelve zullen moeten gewasschen worden, zou den almogenden Wasscher zich ook wel in 't zoeken konnen latenMen hoont immers noyt straffeloos wat den grooten wetgever voor ons geluk heeft ingesteld. .-. Al de Belgen zyn gelyk voor de wet. Hier uyt volgt Indien eenen ryken, het zy gouverneur of minister, zonder regt of toelating, volgens zyne beliefte, mag geld nemen uyt de staetskas, dan mag eenen armen dompelaer, eenen kleynen borger met een woord allen Belg naer de staetskas gaen om zynen geldhonger te verzaden en zyne vrienden en aenhangers te begunstigen. Dat men dan de gevange nissen afbreke, de wetten afschafTe en de regters afdanke. .-. Belgen geld geld wederom geld altyd geld Onze ministers hebben door twee arretes eenen van den 26 February en den anderen van den 13 Maert aen 28 be diende jaerlyksche pensioenen van retraite toegestaen onder andere aen C. Des Cainps, fr. 1700 P. Colin, a 1700 A. F. Van Steenwinckel, 1700 II. De Borst, i 2040 L. J. Verdussen, 5000 H. Clavareau j> 5000 L. Van Langenhove (Aelst), .-> 2627 enz. enz. enz. Een pensioen van retraite ontvangen, dat is te zeggen geld ontvangen om in den winter by het vuer te zitten en in den zomer te gaen wandelen. Maer wat heeft L. Van Langenhove voor het vaderland gedaen om zoo een groot pensioen te mogen opstryken Is dien man arm Is hy Y oud of onbekwaem om ontvanger te blvven Ja maer zullen zyne vrienden zeggen, dit is het gevolg van de wet. Schoone wetten, niet waer, Belgen, die ons pluymen en scheeren tot in het vleesch en van het volk vervloekt en verraaledyd worden. Het is ons hoogst aengcnaem te mogen vermelden dat, met de paeschvacantie, de aenvragen van plaetsen voor nieuwe inwoonende leerlingen in 't pensionnaet van Ghysc- gem wederom alle verwachting te boven gaen, zoodanig dat welhaest nieuwe professors voor dit belangrvk gesticht van vry onderwys zullen benoemd worden. Wy stippen» dezen buytengewoonen byval met des te meer genoegen aen, omdat wy hierin een klaer bewys aentreffen dat onze be volkingen de gewigtigheyd en 't onbetwistbaer voordeel besellen van een grondig, uylgebreyd en vooral christelyk onderwys, het welk, op onze dagen, tot dyk moet dienen om den geweldigen stroom der ongebondenheyd tegen te houden. God gave dat er in ons land talryke gestichten gelyk dit van Ghysegem opstonden en zulken byval ont moetten, dan ten minsten zouden wy de zekere hoop mogen koesteren dat het venyn van het spoorloos zedebederf zoo veel slagtolfers niet zou maken, en dat er oneyndig meer grondige kennissen en maetschappelvke deugden onder de opkomende jengd zouden heerschen.' Mynheer den Opsteller, Verzekerd dat mynen regtzinnigen wcnsch van Vuuslen cn wetenschappen die op den godsdienst gevestigd zyn, te zien bloeyën, eene waerborg jiwer welwillendheyd is, neem ik de vryheyd u deze regelen niet verzoek van inlassching toe te sturen. Maendag 21 maert lest, heeft het kollegie van Geerardsbergen, 'tgeen alle ware vrienden van vryheyd en godsdienstig onderwys, met zoo veel blydschap zien aengroeyên, geluyge geweest van een voortreflelyk leest dat lang in het geheugen zal blyven van hen welke het geluk gehad hebben het zelve by te woonen. Ik wil spreken van eene naluerkundige zitting door de leerlingen van het geslicht, ter gelegenheyd van de afroeping der plaetsen, gehouden. Voor wal my betreft, als beiaugloozen toeschouwer, heb ik aen.een gevoel van bewondering en inwendige vreugde niet konnen wederstaen, by het overdenken der verwoedde en her- haelde aenvallen die door eenige godsdienst- en vryhevdshaters tegen dit verdienstelyk geslicht gerigt zyn geworden, doch wel kers poogingen zich tegen de onwankelbare kloekmoedigheid van de verdedigers onzer heylige zaek zyn komen verbrvzelen. Dal men zich eene pragligc en uylgeslrekte zael verbeelde, vercierd met alles wat de aendagl der studerende jongheyd kan verwekken, eene zael die den vremdeling, in plaets van voor eene recrealiezael, eerder voor een kabinet van aerdrykskunde en geschiedenis zou nemen, door de oveiheerlyke en kolossale I kacrten van aerdrykskunde, waermede de muren in de leven- j digste en lvnstc kleuren vercierd zyn; dal men zich een uytge- i lezen en talryk publick voorstelleen daerby eene schitterende en j door dien pragtigen toestel opgcruymde jeugd en men zal eene ligle schets hebben van die inerkweerdige kunstfeest welke mag aenzien worden als den eersten slap door de studenten van 't Gecraerdsbergsch kollegie gesteld op het domeyn der naluer kundige wetenschappen. Tiet ware te lang en welligt boven myne kragten, moest ik de jonge naluerkundige in hunne talryke proef nemingen en verbazende werkingen volgen; het zy my genoeg te zeggen dal de talenten waervan zy bewyzen gegeven hebben door klare en juysle uytleggingeu der aigemeene bespiegeling over de Eleclriciteyl, hel Eleclro-Magnelismus, de Elcclrische Telegraphie enz., gesteund op dadelyke toepassingen en belooverende expe- rieutiën, de verwondering van het uylgelezen gezelschap zoodanig verwekt hebben, dat eenen algemeenen kreet van verbazing de zael vervulde, en de hooge levredenheyd op eiks aengezigt te lezen stond. Dit zyn luydsprekcnde daedzaken die zich by ontelbare andere komen voegen 0111 de slevigheyd en uvtgebreydheyd van hel onderwys dal in 't Geeraerdsbergsch kollegie gegeven word, en die voorzeker tot groote eer verstrekken aen de verlichtte en ervarene bezorgd heyd met de welke de aglbare oversten en lee- raers aen de opvoeding dér jongheyd arbeyden, te doen uytschy- nen. Dat eenige nydigaerds, eenige afgunstige vryheyds- en gods diensthaters nu hunne maglelooze schichten tegen hel kollegie van Geeracrdsbergen maer uylwerpeu, dit geslicht is beschermd door den schild van hel algemeen vertrouwen en door den schit terenden bloey waerin men het ziel vcrkecren en gedurig toe nemen. Dat de eerw. heeren principael en leeraers mei den zelf den moed, met de zelfde standvastigheid, met den zelfden yver gelieven voort te gaen, wy verzekeren hun dat zy eerlang eenen rykën oogst van verdiensten voor God en Vaderland zullen inza melen en gerustelyk mogen zeggen wy hebben eenen sterken stryd gestreden, maer de vergelding beantwoord er aen Wy hebben talryke en sjerke verdedigers van godsdienst en geleerdheyd opgevormd; wy hebben mannen gekweekt die tot eer verstrekken aen huune familiën, lot welzyn aen 't vaderland, en tot verheerlyking aen den godsdienst, de eenige bron van hel opregl geluk en duerzaem beslaen eener natie. Onder het opschrift van Keys vak des Paus, lezen wy heden in den Journal dWnvcts het volgende Tot op dezen dag toe, is er altyd eene groote onzekerheyd blyven beslaen opzigtelyk het vraegstuk of Pius IX naer Vrankryk zou komen, om er Napoleon III te zalven. Z. II., Verzekerde men, verlangde aen de begeerte van den keyzer der Franschen te voldoen; maer Z. II. wierd wederhouden door de vrees van een antecedent te stellen, welk het pauselyk gouvernement voor het toekomende zou verbinden, en aen eenige andere katholyke sou- vereynen zou konnen mishagen. Het schynt dat men zoo verre gekomen is, van die moeyelyk- heden uyt den weg te ruytnen, en dat men eenen middel gevon den heeft om de vryheyd van handelwys voor den II. Stoel te behouden voor hel toekomende, en 0111 aen hel verzoek van het fransch gouvernement te voldoen. Ziet hier wat wy, opzigtelyk deze zaek lezen in eenen brief welken uyt eene goede bron komt die ons alle vertrouwen inboezemt Het is byna zeker, dat Pius IX zal gaen bedanken alle de d souvereynen die hem onderstand verleend hebben in de moeyo lyke omstandigheden in welke hy zich bevonden heeft. Z.'ll. zal zich vooreerst naer Spaniën begeven, en dan naer Vrankryk d om er den keyzer te zalven. Den Heyïigen Vader zal alsdan een uylstapje naer Belgiën doen, naer dal laud voor welk hy zoo veel genegenhevd gevoelt, en zal naer zyne staten terug- keeren langs Ooslenryk, waer hy ook den keyzer zal zalven. Z. H. zal ook een bezoek alleggen by den koning van Beycren, voor aleer hy naer zyne staten terugkeert.» Deze tyding, indien* zy vcrwezenlykt word, zal in Belgiën veel vreugd en blydschap doen onlslaen. De gemeente Ghyseghem zal ook het hare bydragen om de nationale feest der meerderjarigheyd van onzen welbeminden prins te vieren. Zondag 10 april zullen de gemeente overheden zich stoetswyze, met muziek aen 't hoofd, naer de kerk begeven om er den plegtigen Te Deum by te woonen. Nadien zal er eene overvloedige uytdeeling van kolen en brood aen de behoeftige gedaen worden. Des avonds zal de zael der muziekmaelschappy als ook het geineentehUys verlicht zyn Den senaet, 0111 den intrede van den erfprins in den senael te vereeuwigen, gaeteene medaille doen slaen. Den aertsbisschop van Mechelen, en de bisschoppen van Brugge en Luyk hebben ook bevel brieven ter gelegenheyd van het vieren van den 18" verjaerdag der geboorte van den erfprins van Belgiën, doen afkondigen. Men schryft uyt St.-Nikolaes, 28 maert Gisteren is men in het kleyn seminarie alhier overgegaen tot de proklamatie'dcr plaetsen. Deze feest der leerzuchtige jongheyd is voorafgegaen van deklamaliën /m choors gezongen' door tie leer lingen in de legen woord igheyd van Mgr. den bisschop van Gend en van een uylgelezen publiek 't welk met geestdrift aen den voortgang der jonge studenten loegejuycht heeft. Op het eynde der zitting heeft Mgr. lezing doen geven van het schoon mandement uylgegeven ter gelegenheyd van den I8n ver jaerdag van Z. K. II. den erfprins. Deze lezing is gevolgd van het geroep Leve den Koning leve den hertog van Braband herhaeld door geheel hel gezelschap. Mgr. heeft nadien aengekondigd dat hy leu voordeele van zyn kleyn seminarie twee artikels by zyn mandement voegde by hel eerste vergunt hy eenen byzonderen prys aen iedere klas van kumamleylen en van phiiosophie voor eene kompositie ter eere van den erfprins. By het tweede stact hy eene verlengenis toe van acht dagen vacanlie. Deze voordeelen zvn met geestdrift en erkentenis aenveerd geworden. Men heeft zich gescheyden onder hel geroep van: Leve den Koningleve den erfprinsleve Monseigneur Den minister van openbare werken komt eyndelyk de leden van den bestendigen raed voor de yzere wegen, de posten en de telegraphen, te benoemen. Zie hier de namen van deze leden Zyn benoemd MM. Cools, de Brouwer-Van IJogendorp, baron de Man-d'Allcnrode, Lesoine, Loos, Dumorlier, baron Osy, Rogier, Cli. Rouselle, Vcrhaegen en Yermeire, leden der kamer; MM. d'Elhoungne, oud-lid der kamer te Gend; Elias, administrateur der gestigten van Sclessin; Greuier-Lefebvre, setiaieur; Masui, direkieur-gcnerael der yzeren wegen; Spilaels, senateur. M. Felix Gendebien, inspekleur aen de administratie der yzeren wegen, enz. is sekrelaris genoemd. Deze vergadering, zegt den Monileurzal geraedplecgd worden over alle kwesliën, die betrckkelyk zyn de verbeteringen cn be- zuyniugen, die in de verschillende lakken van dienst konnen ingerigl worden. Den minister van openbare werken is den voor zitter van dezen raed, welks leden geen traktement genieten, hoewel hun reyskosten konnen worden verleend. Thans zitten er vier persooneu in begleuis, als verdagt de daders te wezen van den diefstal by den notaris Annez gepleegd. Alle vier zitten in hel striktste geheym. In den nagt tusschen den 11 en 12 maert is te Lieffcringhe eene stoute diefte begaen. In de kapel loebehoorende aen de kerk, hebben de dieven den offerblok opengebrokeu en de beelden der kerk grootelvks verwoest. In de herberg genacind den Toren bewoond door Petrus BOgemans, zyn zy in den kelder gedrongen, en hebben cr aerdappclen, wyn, liqueren en 50 kilos boter inede genomen eene ton faro, die zy niet konden medenemen, hebben 1 zy laten alïoopen. I - In de kerk van de voorstad St-Picrre te Amiens, is eeneu heyligschendenden diefstal gepleegd. Al de heylige vaten en kerk sieraden zyn door de kwaeddoeners gestolen. M. den pastor heeft twee volle uren de Heylige Hostiën moeten zoeken en oprapen die de dieven moedwillig geheel de kerk door hadden gestroyd. Den handel in slokvisch zal welligt eene groote verandering ondergaen. In de wateren der Kanarische eylanden is dezen visch in groote hoeveel heyd aenwezig. Eenen zekeren heer Vergas, koninglyken kommissaris dier eylanden, heeft zyne aendagt daerop gevestigd en verscheydene vaertuygen tot dezen vangst uylgerust, die alle met ryke ladingen in de haven van Sanla-Crux de Tene- riiia zyn teruggekeerd. De visschen doen in goede hoedanigheyd niet onder voor die, welke by New-Founland wierden gevangen, cn worden zelfs gezegd nog smakelyker te zyn. Thans doet den heer Vergas schuren bouwen voor hel droogen van den visch en hoopt Spaniën van loereykenden voorraed te zullen kunnen voorzien. Gelyk men weet, worden in dit land aenzienlyke hoeveelheden van die visehsoorl verbruykt. BURGERLYKEiY-STAND. GEBOORTEN j 9 H O U WE E Y K EN. J. B. De Grauw, wedn. van Jha. Pieters, zaekwaeruemer, met Barbara Berna, wed. van Jan De Laer. Petrus Boel, twyndersgast, met Amelie VanHaut, kleermaekster. Corn. Dellaek, met Joanna Van Assche, naeyster. O V EKLEDENEN Malhiidis ANalgraef, 20 m Vryheydstr. Joanna Meganck, vrouw van J. B. Yaii NufTel, landbouwster, 69 j., Brusselschen steenweg.Alex. De Yeyldcr, 17 m., Langeridderstraet. Maria Corlhals, 4 m., Mylbeek.Maria De Saedeleer, 11 m., Keyzerstr. Judocus Meersman, katoendrukkersgasl, 15 j., Iloogevesten. Jacobus Van Opdenboseh, 7 weken, Hoogslr. Fr. Gils, 15 m., Zoutstraetp.Barbara D'haese, dienstineyd, 21 j., Mylbeek.—Jud. Nan Mol, hovenierster, 64 j., Mylb.Fr. Nichels, schoenmakers^. 16 j., Zoutstraet. van zware Eiken en A beelen BOOMEN, waaronder verscheide Molenborsten en Hoeden, te Moorsel en te Meldert, alsmede van Mobilaire Voorwerpen, Beestialen, Landbouwgereed schappen, enz. te Aelst-Mylbeke. Dc Kandidaet-Notaris Ch. L. MEERT, te 'Moorsel, zal, door bevoegd ministerie en ten verzoeke van wien liet be hoort, op de nagemelde dagen, op langen tyd van betaling, mits stellende goede borg, openbaeriyk verkoopen Op Maendag II April 1853, om 8 uren voormiddag. 1° Op oenen bosch te Meldert in liet Zwitjen. 34 koopen schoone Eiken BOOMEN, waeronder verscheidene Molen- borsten en Roeden. 2" Op eenen bosch te Moorsel in de Waverhaeg, 10 koopen schoone Abeelen. 3° Op oenen bosch te Moorsel aen liet Spekstraetje, 5 koopen schoone Abeelen. 4" Op eenen bosch te Moorsel aen de Kapellestraet in Waver, 4 koopen Sehaerhout. En op Woensdag 13 April 1853, om 8 uren voormiddag. Ten sterflmize van jufvrouw Anna Francisca Verdoodt, weduwe Caudron, te Aelst-Mylbeke, aen de Moorselsché baen Al de Mobilaire Voorwerpen, aldaer te bevinden, bestaende wel namentlyk in Huismeubelen Allerlei Keukengerief, Koper,- Tin - Gleize-Jcn Aerdewerk, Keern, Melkkuipen, Eemer, Stoof, 2 Horlogiën waervan eene met kas, Stoelen, Tafels, Kleer- kassen, Buffetten, Bedstoelen, Slaepgerief, Lynwaed enz. Beestialen: 4 Melkkoevën, 3 Bunders,! Kalf en 4 Geit. Boerenhalam en Voorraed: Karre, BeirbakPloegen, Eggen, Slede, Sleep, Kruidwagens, Schuppen, Spaden^ Rieken, Mestbakken enz. Hooi en Strooi, gezaegd en ander Ilont en meer andere voorwerpen le lang om te melden. Nota. De Beestialen zullen op den middag verkogt worden. Den Notaris IIAMERYCKX, residerende te Assche, zal, op Maendag II April 1853, ten 8 uren 's morgens precies' ten huise en herberge genaemd de Kroon, bewoond door sieur J. De Scliryver, te Sinte-Catharina-Lombeek tegen de kerk aldaer, openbaerlvk verkoopen 336 koopen Evke BOOMEN cn Eyke EESÏ'ERS, mitsgaders 44 koopen Eyke POTEN, geteekend staende op den bosch genaemd Grooten- Langenhouw, gelegen te Wambeek, dry kwaert uren van den dender en den kasseyde van Assche" naer Enghien. Ter herberg Sr. Leonardos, te Nieuwerkerken zal in 't kort eenen pryskamp met den Kaetsbal naer 5 Zilveren Zakhorlogiën geopend worden. Men kan zich van nu af ter gemelde herberg laten inschryven. Er word geenen inleg vereyscht. VIP Les Vins de feu M. Impens, vicaireet directeur ri lu. a Zelc, seront vendus Jeudi 7 Avril. IMPRIMERIE-LIBRAIRIE DE II. GOEMAERE, Marché-aux-Poulets, 26, a Bruxelles. IL YIENT DE SORTIR DE PRESSE au point de vue national, littéraire religieus et moral. ln-8» 4 fr. Incessamment Ia Librairie de H. GOEMAEBE, sera trans feree hue DE LA Montagne, -Y" 52, pour cause d'agrandis- sement.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3