OPEXBARE GEZOXDHEYD T Verbondvoor eenen ezel uylgescholden. Het Verbond pakt anders uyt, hel spreekt van doode van over zes a zeven eeuwen.... Proficiat, konfraler, mei uwen prys. Sederl dat wy het gazlichf in onze stad hebben, hebben de duvster- nissen ook de overhand op onze regentje. By de tegenwoordige stikdonkere avonden en nachten verbied ons schepen kollegie de gazLekken te laten branden. De stad verkeert in ecne zoo volslagene duysternis dat, moest men van ongelukken, stelen of ruoven hooreu, liet geenzins zou te verwon deren xvn. Die lockbare lichldompery heeft de gespaerzaemheyd ten doeJ. Aly>o sparen is gemakkelyk maer hatelyk. I)c volgende regelen zyn ons met verzoek van mededee- ling toegezonden. Dezelve komen te wel met ons gedagt overeen 0111 er nalatig aen te blyven. Wy hebbeu het gebruik niet ons bezig Iq houden met de akten der stadsregering of ze in de vvnerneming harer bediening te beknibbelen. Wat er ook althans te zeggen geweest zy zoo opzichtelyk hare handelingen en den gang der policie als andervints; hoe aenstootelyk ook hare willekeu righeid en den Lekrompensten partygeest zich steeds hebben doen uit- schynen, zyn wy stilzwygend gebleven. 'T is alzoo dat wy onbesproken onze stadhuis mannen, verslaefde huer- lingen van den vermaerden Bogier, die zich zoo ernstig heeft toegelegd om den Inndaerd te verbasterenalles hebben zien hervormen eri schikken nner hun' welgevallen, reglementen oinkeereu uitterste wilbeschikkingen ▼erwaerloozen, in een woord, 't kwade onder het goede verwarren, zonder zich het minst te bekreunen met de nadeelige er uit te ontspruiten gevol gen of met de slagtoff rs hunner woelzieke overdrevene en alhcdillende heerschzucht. Volgaern zonden wv in die onthouding volhard hebben indien niet eene te verre gaende verwaerloozing van hoogst belangryke verpligtingen, eene zoo strafbare nis beklagcnswacrdige zorgloosheid voor <le openbare gezondheid, ons als eenen pligt deed aenzieu het slilzwygen te verbreken en onze medeburgers op te wekken alle mogelvke voorzorg middelen aen te wenden om zb li te behouden tegen de pokken. Besmet ting, de vreedsle aller ziekten door hare verwoesting. 'T is nu reeds sedert verschelde raaendeii dat deze besmetting zich in de stad veropenbaerd beeft en dagelyks niet eeno toenemende aengroeying verergerd en van aerd is een ieder te ontrusten. Alhoewel in zulke omstandigheden de regering de gewigtigstc verplig tingen te volbrengen heeft, dat het lot der inwoners hunne gezondheid, hun leven en hunne dood om zoo te zeggen in hare handen zyn, hlyft zy werkeloos in de meeste onverschilligheid even als of zy geene de minste kennis had van het heerschen o'er ziekte. Zy, die nogtans zoo veel yver en vlyt aen den dag weet te leggen wanneer het politieke vraegstukken raekt. Zy kan nogtans geene 'onwetendheid voorwenden noch van het beslaen der ploeg, noch van de verpligtingen die er te vervullen zyn. Neen van den eenen kant zyn de slngtoflers te veeltallig en van den •anderen is zy door eene aenschryving van den heer Gouverneur, in date van 14 dezer maend, tot de volbrenging borer pligten opgeroepen ge worden. Ons voornemen is niet biet over te schryven wat door de bestaende verordeningen aen de besturen al is ten laste gelegd, dit waer te lang- -dradi». Wy kónnen ons echter niet onthouden het publiek mei eeuigc dier verpligtingen bekend te maken. Numelyk Zoo haest de ziekte zich openbaert. seffens er van kennis geven aen de commissie van geneeskunde en aen den heer Gouverneur. De vaders der huisgezinnen, by middel van plakkaerten en afkendigingen waerschomven dat de ziekte is onlstaen met uitnoodiging zorg tc dragen hunne kinderen verwyderd te houden van de plaetsen der besmetting. Bevel te geven dat geen kind van een besmette huis meer ontvangen worden in geen kollegie, geen lager of geen kleine school voor dat, op het advys der commissie van geneeskundig onderzoek, door het provinciael -bestuer berigt is gegeven dat de besmetting heeft opgehouden en de gemeenkoming voor het toekomende niet meer gevaerlyk is. Indien de besmetting zich bevind in het buis van eenen schoolmeester -of van eene onderwryster, moet hunne school gesloten worden cn gesloten bivven tot dat er door het provinciael Bestuer toelating is gegeven van de zelve weder te openen. Is dit alles gedaen geworden geheel de stad zal voor ons antwoorden xrt-ES. is de besmetting in de gouvernement-school geweest liet pokdalig wezen van Meester Van Nerum, waer op de vliegen, die onvoorziglig genoeg zouden zyn er op te komen nif»n, zich-de beenen moeten breken, is daer om alle ontkentenis te logenstraffen. lie wel is zyne school gesloten geweest? Zyn de professors en de leerlingen er zich niet voortdurend dagelyks blyven vcreenigen Ileeft zulks geene aenleiding konncn geven om het pokkig kiem in vele huizen rond te dragen en te verspreiden Wy zullen voor het oogenblik niet verder gaen in het onderzoek der gevolgtrekkingen die afgrvssely ker zvn dan men zich het by een eerste over zicht laet voorstaen. In alle geval, 't is grouwelyk te konnen denken dat men zich aen ellendige ongelukken kan te verwagten hebben, wanneer men -de zelve heeft konnen voorkomen. (medegedeeld). Ninove, 25 April 1855. Mynheer den Opsteller van den Dcndcr-bode. Daer hel Verbond van 17 de/er maend op gisteren een breeder ■verhacl omtrent de feesten en het banket, die alhier plaets hadden ter gelegenheid van den 48" verjaerdag des kroonerfgenaems, vatte een ieder hel blad met eene buylengewoone nieuwsgierig- heyd vast, om te zien op welke manier den korrespond ent, dit breeder verhael ging overeenstemmig met de waerheyd afgeven. Ingezien de slilzwygeudjievd van liet Verbond cn deszeifs'brief- wisselaer, hope Mynheer, UEd. aen deze, zult in uw eerst te ver- schyncn blad plaets vcrlccuen. I)e invvooners van Ninove mogen gewis trolsch zyn over de wyze op welke de meerjariglieyd van den Erfprins alhier open baar is gevierd. Ongelukkiglyk, laet het banket geen algemeen aoo voldoende geheugen agier. Hen schryvcr des Vcrbonds schynt de afwezigheyd van het hoofd der stad by dit banket te beknibbelen, lerwyl "hy er zich zoude moeten over verheugen, zoo niet voor hem, ten minsten voor den jongcu jood die op den dronk aen den Hertog van Braband tocge- bragi, antwoordde door den roep Leve den Prins van Oranje. Dit verwonderd alhier een ieder die den knaep kent veel min dan dat er onder dc aenwezige zich niemand bevond welken moed en vaderlandsliefde genoeg bezat om den onbeschoften kerel buy ten le steken. Deze zaek zou alhier veel nteer opspraek gemaekl hebben had de openbare aendagl niet ingeroepen geweest door zekeren zon derlingen verkoop alhier aengegaen, waer van ik my lieden zal bepalen tc zeggen dat by van aerd is de gemeente-secretarissen die eene vermeerdering op hunne bezolding vragen, over de in stemming hunner eysschen te doen wanhopen. Zoo haest de leve ring dier zonderlinge koopwaer geschied is, zal ik UEd. verzoeken van dc informeerkazak eens aen te trekken. Ondertusschen Mynheer, gelief de verzekering myner agting tc aenveerden. D. 11. Deynze, 26 April 4853. Mynheer den Opsteller van den Dcnderbodc Hebt gy de bureolen en wagtzacl der statie van Deynze gezien Dan licht gv iets raers gezien, ja raers in den bekrompen en vtiylen zin nogtans is er den ontvangst aenzienclyk. Leslinaels vroeg men aen eenen opperbeambten van den yzeren weg waerom elders zoo veel luxe of pragl aen de statie gebouwen te zien was en te Deynze zoo veel karigheid en koltery Wel om reden, zeyde hy, dal de wet van Deynze daer in smaek vind. Dc statie gebouwen zyn in evenredigheid of harmonie met dc stadsgebouwen, monu menten, kaeyén en waterleydingen. De stad Deynze moei immers/ Deynzen. Zv had den schoonsten cn nutligslen leyarm die ergens te vinden was; eenen wellieer heeft hem gevold en verslykl cn eenen anderen heeft er te midden de stad hel vuilste schandael op gesteld dat eeneu hoeren timmerman heeft konnen uyliverkeu. Zy had eeneu ruymen stadswal vol helder en vloeyënde water, zy heeft hem laten innemen en vol enge buyzen, mueren, slylen en slaken laten brengen, dat hy slinkt en meer om meer vernauwd en versluysd. Zy bad de kristalen en vischryke Ileckelingrivier, zoo vermaerd in de kronyke van Vlaenderen, zy laet ze afsnydeu door den vaerttragel en alzoo lot een hinderlyk moeras veranderen. Het nieuw gevangen buys is er eene regie polderschuer, hel stad- liuys eenen steenoven zonder poort, deu burgerhureau eenen donkeren kelder, de groole zael eene spelspecldery, de vredcregl- kamer eene verkleedingsplaels en hel park of schulterypleyn met zync twee toegangen ol' straten genaemd schutierystraten, zyn thans alle dry zoo Deynsch of agteruyt geworden, dat er maer eene letter acn die namen te veranderen is om volstrekt wel en vuvl genoemd te zyn. En men zou willen dal den slaet de kosten van eene cierlykc ruyme en bouwkundige slalie op zich nam tc Deynze? Neen, neen dal ware de lang op hel varken, roozen voor zwynen. Dat de wet van Deynze eerst hel voorbeeld geve en toone dat zy smaek en verschil vind in bouwkunst, reynigbeyd en eieracd: maer neen de klaglen legen de schandael-bouwen worden er van de band gewezen, men vind er met menigte van buyzen daer noch cour noch vertrek is, of daer bet vertrek binnen liuyze is. men bouwt er zulke voor dc armen hoewel er cene gezond hevds- commissie beslael of van hygiene, om de hedcndagsche mode lael te spreken. Wel heydensche godin tJygca wat komt uwen naem bier van pas, waer heeft men u bier gebragl r Ter gelegenheid der nieuwe overslroomingcn, heeft M. Maegherman eergisteren cene interpellatie aen den minister van openbare werken gedaen, en doen opmerken dal men voor den oogst der meerschen moet vreezen, indien de ineerschen van do overslroomingcn niet konnen verlost worden. M. Em Van Hoorebeke heeft beloofd zich met de zaek Ie zuilen bezig houden, en cene sluys of barrage iu de Schelde te zullen doen maken. M. de Naeycr heeft zich ook bitterlyk beklnegd over de noodlottige overslioomingen van den Dender en aeugedrongen opdat hel gouvernement welhaesldien ongelukkigen toestand'zou verbeteren. De kamer heeft aen den minister den lyd niet gelaten van ie antwoorden, cn heeft onmiddelyk die woorden wisseling doen eyndigen. Den geometer der conservatie van liet kadaster zal de muta tie verrichten iu de gemeente Meire den dynsdag aenslaende 3 Mey van ten 9 uren naermiddag in bel nieuw gemeente buys aldacr. M. den graef De Muelenaere heeft door den koning geroepen geweest en is vrydag door Zyne Majesleyl in byzonder gehoor, op het kasteel van Laeken, ontvangen geweest. Het gehoor waervoor graef De Muelenaere geroepen is geweest, zou, indien men de geruchten, algemeen verspreyd te Brussel, mag gelooven, voor oogwit gehad hebben, ecne onderhandeling over zaken van een allergrootste belang. De agtbare hceren De Decker en Dumorlier zyn dezer dagen door den koning naer hel kasteel tc Laeken ontboden cn zyn door Z. M. in byzonder gehoor ontvangen. M. Marlens, onderpastor le Dickclvennc. is den 45 dezer maend overleden. Uyt dc kempen ineld men Wy vernemen, dat dc onder handelingen, die Z. M. onzen geëerbiedigd en koning over eenigen lyd deed aenknoopen, betrekkelyk den aenkoop der grondgoede- ren van den lieer baron Coppens, onder Glieel, nog niet zyn afgebroken Ook liep hier dezer dagen liet gerucht, dat Z. M. in onderhandelingen was voor den aenkoep van liet uytgestrekt do- meyn-goed van Postel. Wy behoeven niet te zeggen, welk groot voordeel hierui t voor onze Kempen zou voordspruiten, zoo dit gezegde verwezenlykt ivierd. Deu heer Kaemaekers, arrondissements-commissaris le Korl- ryk, heeft, om redens van gezondheid, een verlof van twee macn- den bekomen. Den lieer Lefebvre, bureel hoofd in liet arrondissc- menls-commissariaet, vervangt hem provisoir. Wy ivensclien M. Kaemaekers ecne spoedige herstelling, zoo van zyne lichamelyke als politieke ziekten. Meu zegt, dat Baspail, die sedert zyne veroordeeling, wegens den oproer van 45 Mey 4848, te Doullens gevangen zal, genade heeft bekomen, op voorwaarde Vraukryk le verlaten. Hy zou zich naer Belgiën begeven. Den franschen poli leken veroordeelden is reeds te Brussel aen- gekomen en gacl zich aldaer vestigen. Den genaemden De Wit, die voor eeuwigen dwangarbeid veroordeeld was geweest, heeft zich in hel gevang der Pclils- Carmes le Brussel de keel afgesneden. De sessie van liet hof van assisen voor den tweeden trimes ter van hel loopende jaer, zal voor onze provincie den 50 mey, onder voorzitterschap van M. Desmet-Grenier, geopend worden. Men spreekt van ecne nieuwe rigiing die aen deu ontworpen yzeren weg van Audenaerde op Gcnd zou gegeven worden. Men zegt dat den weg langs, Ileurne, Synghcm, Aspre en Gavre zou gebragl worden. Wy welen nog niet waer op dit gezegde geves tigd is. Te Mechelcn is een pasgeboren kind opdestraet te vinden geleid. Het kind was zindeiyk en fraey gebunseld, en op hel zelve vond men een kaartje, op welk stond geschreven Dit kind is den 25 april 4855, geboren. Dit kind in volle leven is naer bel Vondelingenhuys gedragen. De le Antwerpen van San Domingo aangekomene hark Ilaïlienne, welke 4000 zakken kafi'é bad ingescheept, heelt zoo veel slegl weder gehad, dal zy is gedwongen geweest er 500 over boord tc werpen. Zaterdag is een ongeluk le Dendcrmonde voorgevallen. Den zolder van den bakker Benediclus Engels, is ingestort. Op dien zolder lagen 200 hektoliters graeii. De tweede en de eerste slagie van liet buys zyn ook ingevallen. Gelukkiglyk heeft men geene onheilen le betreuren gehad alle de persoonen van den iiuyze bevonden zich, op den oogenblik der insluiting, in de bakkery welke achter liet woon buys gelegen is. Men had gisteren de schade nog niet geschat. Het volgende zonderling nieuws word uyt Zclc gemeld «Den 22 dezer maend april, om acht uien des avonds, is den genaemden Judocus-Emmaimel Dlioy wever van beroep, 50 jaren oud, in zyne nooning overleden de dood levert alle teekens van vergiftiging op. De genaamde Ida Glieyssens, huisvrouw van Seraphien Triest, dagloonster, nooncmie te Uil bergen, op den wyk De Donek, heeft verklaerd dat den genaemden Dlioy, cenige dagen te voren, om zes uren des avonds nas gekomen, en l'iaer gezeyd had dal hy iels had ingenomen 0111 te sterven cene doos mei pliosphoriekc solferstekken tonnende, zeyde hy dal hy een hon derd phospiioikens had opgcëie». Hel openen van hel lik is bevolen. Men za! dus wclJiaest vernemen wat er van dit alles is. Een droevig ongeluk heeft dynsdag morgend, in de fabriek van M. Story, op de Coupure le Gend, plaets gehad. Ziel hier de bezonderheden welke wy dicsaengaende vernomen hebben Eene dampbuys,. welke eene plaets waer men den halm legt, doortrekt, is gesprongen, op den oogenblik,op welken den meesterknecht Jan Yander Bruggen zich aldaer bevond. Der> ongelukkigen, verslikt en verbrand, is dood ter plaets gebleven, en laet eene weduwe en zes jonge kinderen achter. - Dynsdag, om een uer en half des namiddags, is, tengevol ge van eenen geweldigen rukwind, in de Schelde, omtrent de Statie le Gend, een schip met niest geladen, omgeslagen en gezon ken. Dry mannen bevonden zich aen boord, en om zich aen eene onvcrmydelvke dood le ontrukken, sprongen in den boot welken achter aen liet schip was vastgemaakt. Maer ongelukkiglyk had niet eeneu van hun een mes by zich om de koorde die den boot aen liet schip vast hield, los te shydeu, en zonken ook met den boot. Hel gelukte hun zich nog eenige minuten aen het zinkende schip vast le klesscu, en onderlussclien kwamen twee bootjes hun van cene zekere dood verlossen. Dc korreklionnele reglbuiik te Gend, heeft, in bare zitting van vrydag laelsleden, de genaamde Maria-Conslancia de Mulder, oud 54 jaren, huisvrouw van Picler-Francies de Smet, koopvrouw in boter te Baeleghein, verwezen lol dry maenden gevang, tot eene boet van vyftïg franks en in de proces-kosten, uyt hoofde van op verseheyde ryzen, alhier ter slede, op dc botermerkt, boter le hebben verkocht unerin eene hoeveelheid meel met water was vermangeld, en ouder andere aldaer op 25 maert laelsleden, Jouf- vrouw Pauline Crepez, huisvrouw van Frederik Balcan, labriekanl te Gend door het verkoopen dezer verValschte boter, le hebben bedrogen op den aerd of lidedanigheyd dezer koopwaren, inisdaed voorzien by liet art. 455 van liet strafhoek. De vrouw van den genaemden Anloon De Waelc, welken over cenige dagen voor valsche getuigenis tot C maenden gevang is veroordeeld, beeft maandag nacht te Audenaerde een misvormig kind gebaerd. In plaets van oogen had het zelve twee putjes onder hel voorhoofd, en eenen snuiter aen den neusgelyk dien van ee nen kalkoen. Het is dood ter wereld gekomen. Eene gebuervrouiv, welke het gekerm der moeder, die alleen le huys was, hoorde, is om hulp by twee door de stad betaeldc vroudvrouiven geloopen, welke, zoo men zegt, haren dienst geweigerd hebben. Een derge- lyk gedrag, als bel waer is, moet van iedereen ten lioogsten worden afgekeurd. -- Yerledcne week hebben 'er te Iseghem livee zonderlinge sterfgevallen plaets gehad. Een jong werkmeysje, die reeds twee jaren met hare moeder iu hetzelfde bed sliep, wierd eenen dezer morgenden wakker en zag hare moeder aen hare zyde dood liggen. Het mevsjc sprong op, en viel, terwyl zy om hulp riep beneden den trap iu bezivvming De geburen kwamen toegeloopeh en liet eerste dat zy zagen was bel lyk van Iret jong meisje. Vervolgens bemerkten zy dal ook de moeder in hel bed dood lag. Twce-en-lwinlig honden voor de justitie. Dezer dagen verschenen voor de regtbank van enkele politie van Bergen, 24 ingezetenen van Cuesmet, 2 gendarmen en 22 bonden. De gemelde gendarmen, die ivaerscbynlyk dc werken van Buffan noyt gelezen hadden zich onder limine hairen mutsen gesteken, dat al de honden van Cuesmes jagihonden waren. Daer de belasting op de jagthonden in Henegauw liooger is dan voor de andere soorten, hadden de gendarmen legen 24 boeren proccs-verbael opgemaekt. Voor de reglbunken hielden de twee kolbakken hunne proces verbalen staende. Maer de bctiglen bewezen feylelyk dal hunne bonden geene jagihonden waren ivanl dc eene vertoonden eenen buldog en andere eenen bleekershoudeenen derden eenen waterhond, enz. De gendarmen echter staende houdende, dal die verschillende beesten jagihonden waren, wierden al de beliglen vrygesproken, uitgenomen twee, die tot 8 dagen zyn uylgesteld, om limine honden le verloouen, en dry welke tot 25 fr. boet en dc kosten zyn verwezen, wegens valsche verklaring. De zaek afgedaen zyndc, vertrokken de bonde krullende en kwispelende den steert. Men schrift nvt Doornik: Het is niet eenen onderofficier van hel 11" linie, die woensdag morgend, by de schyfschieting, is gewond, maer wel eenen soldaet van dc 5e kompagnie van 't 4e bataillon met name Siro; wal nicer is en hierin vooral bestaet de misgreep, dc wonde is niet doodelyk: Siro, die den kogel in de schouder beeft ontvangen bevind zich in eenen voldoenden slaet. Den veldwachter van Syinphorien, by Bergen, heeft ecne meid aetigehoiiden, betigl van kindermoord, liet lyk van hel kind, over eenigen lyd in eenen waterput gevonden, zou door haer in dien pul zyn geworpen. Men schryll uyt Namen Donderdag kwam zekeren Duchenc, dienstbode alhier, van Vedrin, en in liet bosch van den Bonden Eyk gekomen zyndc, begon zvnen kleynen hond le bassen en vloog by zynen meester. Welhaast sprong eenen kerel uyt de stronken, en vroeg den knecht zyn geld af. ik heb er geen, antwoordde Ducliene. Ik moet er hebben; want myne vrouw en kinderen lyden honger Na deze woorden overviel den onbekenden Ducheue, en wilde hem eenen stokslag geven; doch den knecht weerde dezen slag met zynen wandelstok af, en voelende dat men hem by de keel wilde grypen, gaf hy hem eenen geweldigen stamp op den buik, en velde hem ter aerdc: Ducliene ziende dat den ellendeling buylen slaet was hem verder aen te doen, doch vree- zende dat hy incdcpligligeu had, nam de vlugt en bereikte den Ueuvenscheu steenweg. Ily trad in eene herberg, waer verschey- dene boeren aen tafel zaten; maer hy kon hun niet bewegen, zich met hem Ier plan's te begeven, waer liv zynen aenvaller bad ge lalen. Dezen bietsten heeft dus den lyd gehad, om zicli le versteken. Men schrift uyt Alle (Luxemburg) Eene verschrikkelykc nnsdaed komt liet anders zoo vreedzame dorp Passenange, bv Bouillon, in verslagenhcyd te dompelen. Den pastor kwam uyt de kerk, waer liy de mis kwam te lezen, als eenen dullen hem mét een geweerschot' in de linkerzyde trof. Door een groot geluk had den weerdigen herder dien dag, legen zyne gewoonte, zynen bre vier genomen, om naer de kerk te gaen cn bel was dien boek, welken hem van de dood redde. Den kogel en dc hagelkorrels drongen in den brevier en vernielden den/elven en den pastor kwam er af met den schrik en eenige kneuzingen aen de armen en in de zyde: maer niets drong in bet vleesch. Den moordenaer na zync misdaed le .'hebben begaen en ongetwijfeld denkende, dal het slaglolfer doodelyk gelroll'cn was, keerde naer buys, en doorschoot zich mei eene pistool; docli viel aileenelyk gewond neder. Dezen ellendeling is in handen der justicie. Het is eenen persoon van slegl gedrag cn die sints lang voor eenen gevaerlyken niensch doorgingweshalve de fwlieie Ken» van naby moest bewaken. Men meld uyt Hoornen dal men in een buys van die stad eenen depot van wapens beeft ontdekt, en dat heymelyke agenten een nieuw manifest van Mazzini ronddragen. Hel is wonderlik, hoe vele wilde dieren men nog iu sommige departementen van Yrankrvk ontmoet. Iti bet departement dei ('lier, by voorbeeld, heeft men in 1852 geschoten, 53 wolven, 34 wilde zwynen, 792 vossen, 4 das, 5 wilde katten, 6 pi tours, 20 flu - wyuen, 18 wezels, 9 klampvogels. In hel geheel 914 gevaerlyke schadi'lyke dieren. Yerscheydenc duyt.schc dagbladen hebben onlangs gemeld, dat dc familie Kothschid een gezaniciillyk vermogen van 280 mili- cenen bezat. YVy kunnen verzekeren, zegt dc Koelnisplic Zei lung.

De Denderbode | 1853 | | pagina 3